Мақтаарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2025 жылғы 4 шілдедегі № 30-196-VIІI шешiмi
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Мақтаарал аудандық маслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мақтаарал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Мақтаарал аудандық мәслихатының төрағасы К. Сарсекбаев
Мақтаарал аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
04 шілдедегі №30-196-VIII
шешімімен бекітілген
Мақтаарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
Осы Мақтаарал ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы № 47-VІ ҚРЗ "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Мемлекеттік статистика туралы Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы № 257-IV Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде №34831 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
1. Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2025-2029 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 4 июля 2025 года № 30-196-VIІI
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Мактааральского района К. Сарсекбаев
Утвержден решением
Мактааральского районного
маслихата от 04 июля
2025 года №30-196-VIІI
План по управлению пастбищами и их использованию в Мактаарьсий районе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2025-2029 годы (далее-план) распространяется на законы Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года № 47-VІ ЗРК "О пастбищах, В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 257-IV "О государственной статистике", приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении Типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года №34831), Разработано в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
1. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Мақтаарал ауданының барлық жер көлемі 80856 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 64202 гектар, оның ішінде егістік жерлер 57789 гектар, оның ішінде суармалы егістік 57789 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер гектар, тыңайған жерлер 0 гектар, жайылымдар 1400 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 57789 гектар;
елді мекендердің жерлері 18875 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 1140 гектар;
су қорының жерлері 6141 гектар;
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мақтаарал ауданында 2 кент, 9 ауылдық округтер (Атакент кенті, Мырзакент кенті, А.Қалыбеков, Бірлік, Достық, Иіржар, Мақтарал, Жамбыл, Жаңа жол, Ж.Нұрлыбаев, Еңбекші), 67 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Мақтаарал ауданы Түркістан облысының онтүстік аумағында орналасқан және территорияылық аймақ бойынша Жетісай ауданы және Өзбекістан республикасының Жызак облысы Ақалтын ауданы, Сырдария облысы Сырдария ауданыдарымен шектеседі.
Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы мақта дақылы, қауын, карбыз, егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады.
Климаты:

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, в которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Мактааральского района составляет 80856 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодья 64202 гектар, в том числе пашни 57789 гектар, в том числе 57789 гектар орошаемой пашни, гектар многолетних насаждений, 0 гектар сенокосных угодья, пастбищные 1400 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 57789 гектар;
земли населенных пунктов 18875 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 1140 гектар;
земли водного фонда 6141 гектар;
По административно-территориальному делению в Мактааралском районе расположено 9 сельских округ, 2 поселка (Атакент кенті, Мырзакент кенті, А.Қалыбеков, Бірлік, Достық, Иіржар, Мақтарал, Жамбыл, Жаңа жол, Ж.Нұрлыбаев, Еңбекші), 67 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Мактааральский район расположен на южной территории Туркестанской области и граничит с Жетысайским районом по территориальности и Акалтынским районом Жызакской области Республики Узбекистан, Сырдарьинским районом Сырдарьинской области.
Сельское хозяйство района занимается многоотраслевым хлопковым культом, дыни, карбузом, земледелием и животноводством.
Климат:

Мақтаарал ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауанның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +35+38 С болады. Кейде шөлейт аймақтарда +42+45 С дейін барады.
Аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты өте жоғары құрғақты ыстық шөл және шөлейт аймағына жатады.
Бұл аймаққа Мырзакент кенті, Атакенті кенті, Мақтарал,Достық, Жаңа жол, А.Қалыбеков, Жамбыл, Бірлік, Иіржар, Еңбекші, және Ж.Нұрлыбаев ауылдық округтері енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см –ден аспайды.
Жылдық ылғал мөлшері 80-300 мм. 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Геоботаникалық мәліметтер бойынша негізінен эфемерлі, эфемероидты ірі шөптердің барлық түрлері және бұталы өсімдіктері өседі.
Бұл аймақтың табиғи ауа райы төрт түліктің барлығына, ал мәдени өсімдіктен арпа, бидай, мақсары, жоңышқа өсіруге қолайлы.
Гидрографиясы:
Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Мақтаарал ауданы аумағындағы су жүйелерінің каналдардың жалпы саны 529 дана, ұзындығы 1152 шақырым, қашыртқылар 287 бірлік (ұзындығы 802 шақырым). Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 58824 мың гектар көлеміндегі суармалы жерлер жоғарыда аталған каналдардың бойында іргелес жатуына байланысты сумен қамтамасыз етіледі. Мақтаарал ауданы арқылы ірі Сырдария өзені ағып өтеді.
Мақтарал ауданы аумағындағы бірнеше ауылдық округтерін қиып өтіп су қашыртқылары Сырдария өзеніне құяды. Достық каналы - Өзбекстан Республикасы аумағынан бастау алатын Достық каналынан таратылған каналдар арқылы ауданның суармалы егістік жерлері ағын сумен қамтылады.

Климат Мактааральского района континентальный, зима мягкая, лето жаркое, засушливое. Среднегодовое количество атмосферных осадков достигает 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Годовая температура воздуха в январе-2-3 С, июля- + 35+38 С. Иногда в полупустынных зонах идет до +42+45 С.
На территории района в связи с природными погодными условиями относится к высокохудожественной жаркой пустынной и пустынной зоне.
В эту зону входят поселок Мырзакент, поселок Атакент, Мактааральский, Достыкский, Жана жолский, Калыбеков, Жамбылский, Бирликский, Ииржар, Енбекшинский, и Нурлыбаевский сельские округа. Рельеф этой зоны представляет собой горную равнину. Погода отличается теплой, сухой. Зима короткая, часто теплая. Толщина снега в среднем не превышает 11 см.
Годовое содержание влаги 80-300 мм. В период свыше 10 градусов выпадение влаги не превышает 60 мм.
По геоботаническим данным в основном произрастают все виды эфемерных, эфемероидных крупных трав и кустарниковые растения.
Природная погода этого региона благоприятна для всех четырех видов, а из культур растительности-для выращивания ячменя, пшеницы, сафлора, люцерны.
Установите приложение на смартфон и работайте офлайн
Гидрография:
Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. Общее количество каналов водоснабжения на территории Мактааральского района - шт., протяженность - -- км, дренаж-ед. (протяженность - км). Орошаемые земли в районе --- тыс. га через системы сточных вод обеспечиваются водой из-за примыкания вдоль вышеуказанных каналов. Через Махтааральский район протекает крупнейшая река Сырдарья.
Пересекая несколько сельских округов на территории Мактаральского района, сброс воды в реку Сырдарья.
Канал Достык - канал Достык-канал Достык, который берет начало с территории Республики Узбекистан, будет обеспечен стоком орошаемых земель района через каналы, распределенные по каналу Достык.

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады,көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
Жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Мақтаарал ауданында жалпы жайылымдық жер 1400 гектарды құрайды,Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 568972 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 130139 бас (48745 ірі қара, 8614 жылқы, 72268 уақ мал, 512 түйе) көлемі 1400 гектар жайылымды пайдаланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Мақтаарал ауданында жалпы 130139 бас малға көлемі 568972 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Мақтаарал ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Мырзакент кенті
2-қосымша – Атакент кенті
3-қосымша – А.Қалыбеков ауылдық округі
4-қосымша – Жаңа жол ауылдық округі
5-қосымша – Жамбыл ауылдық округі
6-қосымша – Еңбекші ауылдық округі
7-қосымша – Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі
8-қосымша – Бірлік ауылдық округі
9-қосымша – Достық ауылдық округі
10- қосымша – Иіржар ауылдық округі
11- қосымша – Мақтарал ауылдық округі
Мырзакент кенті
Орталығы – Мырзкент кенті.
Елдімекендері - Мырзакент кенті
Халық саны –14275 адам.

1,0 ниже
Веснне- осеннее
Оценивается в два сезона, весннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использование сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
средне
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Мактааральском районе составляет 1400 га, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан №3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 568972 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 130139 голов скота (48745 голов КРС, 8614 лошадей, 72268 голов МРС, 512 верблюдов) используют 1400 га пастбищ, содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, в Мактааральском районе не хватает пастбищных угодья общей площадью 568972 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Мактааральском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – поселка Мырзакент
Приложение 2 – поселка Атакент
Приложение 3 – А.Калыбеков с/о
Приложение 4 – Жанажол с/о
Приложение 5 – Жамбыл с/о
Приложение 6 – Енбекши с/о
Приложение 7 – Ж.Нурлыбаев с/о
Приложение 8 – Бирлик с/о
Приложение 9 – Достык с/о
Приложение 10 – Иржар с/о
Приложение 11 – Мактарал с/о
Мырзакент
Центр –поселка Мырзакен.
Населенные пункты – п.Мырзакент
Количество населения - 14275 человека.