Арыс қаласының "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу туралы
Түркістан облысы Арыс қаласы әкiмдiгiнiң 2025 жылғы 28 шілдедгі № 456 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Заңының 65 бабына, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Заңына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 қаулысына және Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің 2025 жылғы 25 шілдедегі №40-01-16/483 хатына сәйкес, Арыс қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында беліленген тәртіппен :
1) осы қаулымен бекітілген ережені әділет органдарында тіркеуден өткізсін;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуін қамтамасыз етсін.
3. Арыс қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 21 сәуірдегі №236 "Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу туралы" қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүзеге асырсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылауды Арыс қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасары жүзеге асырсын.
Арыс қаласының әкімі Қ.Маңқараев
Арыс қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "_28_" __шілде___
№_456_ қаулысына қосымша
Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі –Мекеме) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, автомобиль жолдары, жолаушылар көлігі, инженерлік инфрақұрылым, абаттандыру және көгалдандыру, санитарлық тазалық, сыртқы (көрнекі) жарнама, өнеркәсіптік қауіпсіздік, мемлекеттік сатып алу салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады;

О государственной регистрации изменении и дополнении в Положение государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс
Постановление акимата города Арыс Туркестанской области от 28 июля 2025 года № 456
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 65 Закона "О правовых актах", Законом "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" и письмом государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс от 25 июля 2025 года за №40-01-16/483, акимат города Арыс ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс в новой редакции.
2. Государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс в установленном законадательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1)регистрацию положения, утвержденные настоящим постановлением, в органах юстиции;
2)направление настоящего постановления на официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу Постановления акимата города Арыс от 21 апреля 2025 года №236 "О государственной регистрации изменений и дополнений в Положения государственной учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Арыс".
4. Исполнение настоящего постановления возложить на государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс.
Контроль за исполнением настоящего постановления вожложить на курирующего заместителя акима города Арыс.
Аким города Арыс К.Манкараев
Приложение к постановлению
акимата города Арыс
от "_28_" _июля__ 2025 года
№_456__
Положение о государственном учреждении "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирскоготранспорта и автомобильных дорог" города Арыс
Глава 1. Общие положения.
1. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс (далее – Учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах жилищно-коммунального хозяйства, автомобильных дорог, пассажирского транспорта, инженерной инфраструктуры, санитарной очистки, наружной (визуальной) рекламы, промышленной безопасности и государственных закупках;

2. Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомствалары жоқ.
3. Мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мекеме – мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі, қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мекеме, егер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқарутуралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес,осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілерімен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Арыс қаласы, Әл-Фараби көшесі №3 ғимарат. Индекс 160100
10. Осы Ереже Мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мекеменің қызметін қаржыландыру, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес, республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен Мекеменің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Мекемеге заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгiленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері.
13. Мақсаттары:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, автомобиль жолдары, жолаушылар көлігі, инженерлік инфрақұрылым, абаттандыру және көгалдандыру, санитарлық тазалық, сыртқы жарнама, өнеркәсіптік қауіпсіздік, мемлекеттік сатып алу салаларын басқару болып табылады;

2. Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс не имеет ведомства.
3. Учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением;
4. Учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5. Учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени;
6. Учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан";
7. Учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
8. Структура и лимит штатной численности Учреждения утверждаются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
9. Местонахождение юридического лица. Республика Казахстан, Туркестанская область, город Арыс, улица Аль-Фараби здания №3 . Индекс 160100
10. Настоящее Положение является учредительным документом Учреждения;
11. Финансирование деятельности Учреждения осуществляется из республиканского и местного бюджетов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
12. Учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Учреждения;
Если Учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа.
13. Задачи:
1) осуществление функций по регулированию, координации, и организации работ в области жилищно-коммунального хозяйства, автомобильных дорог, инженерной инфраструктуры, благоустройства и озеленения, санитарной очистки, наружной (визуальной) рекламы, промышленной безопасности и государственных закупок.

2) Мекеменің басқаруындағы мекемелердің қызметін үйлестіру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де мақсаттарды жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- мемлекеттік мекеменің қарауына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен және ұйымдармен қызметтiк хат алмасу жүргiзу;
- қалалық әкiмдiктiң және мәслихаттың мәжiлiстерiне, қалалық, аумақтық және өзге де атқарушы органдардың алқаларына қатысу.
- жоғары органдарға қаланың негізгі даму бағыттары бойынша ұсыныстар енгізуге;
- қала әкімдігіне салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламаларды одан әрі әске асырудың орындылығы туралы ұсыныстар енгізуге;
- өз құзыреті шегінде ақпараттық-талдау материалдарын дайындауға және оларды облыстық мемлекеттік органдарға және қала әкімдігіне ұсынуға;
- Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мекемелердің қызметін ұйымдастыруға;
- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ облыс әкімінің және әкімдігінің, қала әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақытылы орындау;
- мемлекеттік қызметтерді сапалы және уақытылы көрсетуді қамтамасыз ету;
- мекемелерге қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын жүзеге асыру;
- өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан, мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардан және басқа ұйымдардан қажетті ақпараттар мен құжаттарды сұратуға және алуға, мемлекеттік мекеменің құзырына қатысты мәселелерді әзірлеуге, қатысуға тиісті ұсыныстар әзірлеу үшін уақытша жұмысшы топтарын құрады;
- сараптамалар мен консультациялар жүргізу үшін орталық және жергілікті атқарушы органдардың мамандарын, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқығы бар;
- мемлекеттік мекеменің құзырына кіретін мәселелері бойынша отырыстар өткізеді;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
15. Функциялары:
1) жергілікті, өкілетті және атқарушы органдардың актілерін жасауға қатысады және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, қаланың тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымын жақсарту, жолаушылар көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру, автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету; коммуналдық тұрғын үйлерді беру және оны жекешелендіру мәселелері бойынша ұсыныстарды қала әкімдігінің қарауына енгізеді;

2) координация деятельности учреждений, находящихся под управлением Учреждения;
3) осуществление иных целей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Государственного учреждения;
- участвовать в заседаниях городского акимата и маслихата,совещаниях, коллегиях городских, территориальных управлений и иных исполнительных органов;
- вносить в вышестоящие органы предложения по основным напревлениям развития города;
- вносить в акимат города предложения о целесообразности дальнейшей реализации отраслевых (секторальных) и региональных программ;
- в пределах своей компетенции подготавливать и представлять в областные государственные органы и акимат города информационо-аналитические материалы;
- организовать деятельность государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс;
- осуществление иных прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
- соблюдать нормы действующего законодательства Республики Казахстан;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства и иных центральных исполнительных органов Республики Казахстан, а также акима и акимата области, акима и акимата города;
- обеспечивать качественное и своевременное оказание государственных услуг;
- осуществление функций органа государственного управления в отношении учреждений;
- в пределах своей компетенции запрашивать и получать у государственных органов, юридических лиц с участием государства и иных организации необходимую информацию и документы, для подготовки, участия и разработки создавать временные рабочие группы;
- привлекать для проведения экспертизы и консультации специалистов центральных и местных исполнительных органов, а также неазисимых экспертов;
- проводить заседания государственого учреждения по вопросам, относящимся к его компетенции;
- выполнение иных обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) принимает участие в разработке актов местных, представительных и исполнительных органов и вносит на рассмотрение городского акимата предложения по вопросам жилищно-коммунального хозяйства, улучшения жилищно-коммунальной инфраструктуры города, организации перевозок пассажирским транспортом, обеспечение функционирования автомобильных дорог, предоставления жилья из государственного жилищного фонда и его приватизации;

2) объектілер мен коммуникациялардың құрылысын, қайта құрылуын, қалпына келтірілуін, күрделі жөнделуін, аумақтардың абаттандырылуын, көгалдандырылуын реттейтін мәселелердің нормалары мен ережелерін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды;
3) шаруашылық құрылымдық бөлімшелердің, ведомствоға қарасты мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін басқаруды жүзеге асырады, белгіленген тәртіпте оларды құру, қайта құру және тарату бойынша ұсыныстар дайындайды.
4) Мекеменің құзыреті шегінде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары кәсіпорындарының қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
5) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі саласында бағаның қалыптасуына талдау жүргізеді;
6) Мекеменің және ведомствоға қарасты мекемелердің жедел басқаруындағы мемлекеттік мүліктің мақсаты бойынша пайдаланылуына және сақталуына бақылауды қамтамасыз етеді;
7) экономикалық тұрақты жұмысты қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар жасайды және коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың жұмысын бақылауды жүзеге асырады;
8) коммуналдық шаруашылықты қысқы мезгілдегі жұмысқа дайындау бойынша кәсіпорындар-қызмет берушілер мен тұтынушылардың (ПИК) қызметін үйлестіреді және жұмысына бақылауды қамтамасыз етеді;
9) коммуналдық шаруашылықта коммуналдық қызмет көрсетудегі кәсіпкерліктің, бәсекенің және өндірісті монополиясыздандырудың әр түрлі меншік нысандарын дамытуға жағдай жасайды;
10) қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну;
11) халыққа және бюджеттік сала объектілеріне кәсіпорындар ұсынатын коммуналдық қызметтерге, жолаушыларды тасымалдауға бағалар мен тарифтердің дәлелділігін келіседі және тексереді, олар бойынша қорытындылар береді және баға мен монополияға қарсы саясат бойынша облыстық мемлекеттік комитетке келісуге ұсыныстар енгізеді;
12) коммуналдық қызмет көрсетумен, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдарымен айналысатын барлық меншік нысандарындағы кәсіпорындар үшін өз құзыреті шегінде нұсқау, кеңес беретін және өзге де сипаттағы құжаттар шығарады;
13) коммуналдық қызмет көрсетуді жетілдіру, коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі жүйесін ұйымдастыру, мемлекеттік тұрғын үй қорын есепке алуды және бөлуді ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді және қала әкімдігінің қарауына енгізеді;
14) мемлекеттік мүлікті мемлекет иелігінен алу және жекешелендіру шараларын әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
15) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебіне қою үшін азаматтардан белгіленген тәртіппен құжаттар, өздері тұрып жатқан тұрғын алаңды жекешелендіруге өтініштер мен құжаттар қабылдайды;

2) подготавливает предложения по совершенствованию норм и правил, регулирующих вопросы строительства, реконструкции, реставрации, капитального ремонта объектов и коммуникаций, благоустройства, озеленения территорий;
3) осуществляет руководство деятельностью хозяйственных структурных подразделений, подведомственных государственных предприятий, подготавливает в установленном порядке предложения по их созданию, реорганизации и ликвидации;
4) осуществляет координацию деятельности предприятий жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог в пределах компетенции Учреждения;
5) проводит анализ ценообразования в сфере жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта;
6) обеспечивает контроль за использованием по назначению и сохранностью государственного имущества, находящегося в оперативном управлении Учреждения и подведомственных учреждений;
7) вырабатывает предложения по обеспечению экономически устойчивой работы и осуществляет контроль за работой коммунальных государственных предприятий;
8) координирует деятельность и обеспечивает контроль за работой предприятий — поставщиков услуг и потребителей (КСК) по подготовке коммунального хозяйства к работе в зимний период;
9) способствует развитию в коммунальном хозяйстве различных форм собственности, предпринимательства, конкуренций и демонополизации производства в оказании коммунальных услуг;
10) оказание государственных услуг по регистрации и списанию опасных технических устройств;
11) согласовывает и проверяет обоснованность цен и тарифов на коммунальные услуги, пассажирские перевозки, предоставляемых предприятиями населению и объектов бюджетной сферы, дает по ним заключения и вносит предложения на согласование областному государственному комитету по ценовой и антимонопольной политике;
12) издает в пределах своей компетенции документы инструктивного, рекомендательного и иного характера, для предприятий всех форм собственности, занимающиеся коммунальным обслуживанием, пассажирским транспортом и автомобильными дорогами;
13) разрабатывает и вносит на рассмотрение акимата города предложения по совершенствованию коммунального обслуживания, организации системы коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, организации учета и распределения государственного жилищного фонда;
14) участвует в разработке и осуществлении мер разгосударствления и приватизации государственного имущества;
15) принимает, в установленном порядке, от граждан документы для постановки на учет нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда, заявления и документы на приватизацию занимаемой ими жилой площади;

16) тұрғын үй мәселесі бойынша азаматтардан, ұйымдардан, мекемелерден келіп түскен өтініштерді қарайды және олар бойынша шешімдер қабылдайды, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаж азаматтарды есепке алу жағдайын талдайды, тұрғын үй комиссиясының қарауына тиісті ұсыныстар енгізеді;
17) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру және жекешелендіру туралы қала әкімдігі қаулыларының жобаларын дайындайды, тұрғын үй саясаты мәселесі бойынша қала әкімдігінің құқықтық актілерін әзірлеуге қатысады;
18) белгіленген тәртіппен:
- мемлекеттік тұрғын үй қоры үйлеріндегі тұрғын жайларға қоныстану құқығына жалдау шарттарын;
- қызметтік тұрғын жайларын алуға жалдау шарттарын;
- тұрғын үйлерді жекешелендіру туралы шарттарды ресімдеуді жүзеге асырады.
19) тұрғын үй комиссиясының отырыстарына қатысады, бөлім құзыретіне қатысты мәселелер бойынша азаматтарды қабылдауды ұйымдастырады;
20) автобустарды, шағын автобустарды және таксилерді қолданумен жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді;
21) жолаушыларды және жүкті тұрақты қалалық автомобильдермен тасымалдау бағыттарына қызмет көрсету құқығына конкурстарға қажетті құжаттарды әзірлеуге қатысады;
22) автомобиль жолдарын дамытудың жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады;
23) әкімдіктің қаулыларына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша мемлекеттік сатып алудың тапсырыс беруші-ұйымдастырушысы болып табылады;
24) әділет органдарында жедел басқару құқығын мемлекеттік тіркеуді, мүлік және жылжымайтын мүлік объектілерін тіркеуді іске асырады;
25) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастырады;
26) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін және кезектілігін айқындайды;
27) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келіседі;
28) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша атқарылған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысады.
29) елді мекендердің шекаралары шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жұмысын ұйымдастырады;
30) елді мекендердің шекаралары шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қадағалау субъектілеріне қатысты қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру жұмысын ұйымдастырады;

16) рассматривает поступающие заявления, обращения граждан, организаций, учреждений по жилищным вопросам и принимает по ним решения, анализирует состояние учета граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, вносит соответствующие предложения на рассмотрение жилищной комиссии;
17) подготавливает проекты постановлений акимата города о предоставлении и приватизации жилища из государственного жилищного фонда, принимает участие в разработке правовых актов акимата города по вопросам жилищной политики;
18) осуществляет оформление и выдачу, в установленном порядке:
- договоров найма на право вселения в жилые помещения в домах государственного жилищного фонда;
- договоров найма на занятие служебных жилых помещений;
- договоров о приватизации жилища;
19) принимает участие на заседаниях жилищной комиссии, организует прием граждан по вопросам, относящимся к компетенции отдела;
20) устанавливает порядок организации и осуществления пассажирских перевозок с использованием автобусов, микроавтобусов и такси;
21) участвует в подготовке необходимых документов на конкурсы на право обслуживания маршрутов регулярных районных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
22) разрабатывает и реализует планы и программы развития автомобильных дорог;
23) является заказчиком-организатором государственных закупок по бюджетным программам согласно постановлений акимата;
24) осуществляет государственную регистрацию права оперативного управления, регистрацию имущества и объектов недвижимости в органах юстиции;
25)организует техническое обследование общего имущества объекта кондоминиума;
26)определяет перечень и очередность проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
27) согласовывает сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
28) принимает участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
29) организуют работу по осуществлению государственного контроля в отношении субъектов контроля в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;
30) организуют работу по осуществлению государственного надзора в отношении субъектов надзора в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств;

31) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі құрамына енгізілмеген ортақ пайдаланылатын жерді жергілікті бюджет қаражаты есебінен күтіп-ұстау жөніндегі шараларды қолданады;
32) жергілікті бюджет қаражаты есебінен пайдаланудағы көппәтерлі тұрғын үйлерге (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін айқындай отырып) мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жүргізуді, сондай-ақ кондоминиум объектісіне техникалық паспорттарды және көппәтерлі тұрғын үй орналасқан жер учаскесіне, сондай-ақ жиналыс шешімі негізінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінен тиісті өтініш келіп түскен жағдайда, үй жанындағы жер учаскесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттарды дайындауды және дайындау бойынша шығыстардың орнын толтыруды қамтамасыз етеді;
33) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы;
34) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің қаражатты қайтаруын қамтамасыз ету шартымен көппәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеуді ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы;
35) тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу шарттарын тіркейді;
36) өзінің қызметінен туындайтын мәселелер бойынша сотқа талап арыздар бере алады;
37) қалада мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша мониторинг жүргізу;
38) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңнамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар немесе тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу;
39) жеке меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының техникалық паспорттарын тіркеу;
40) Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу;
41) Жануарларға арналған баспаналар, уақытша ұстау пункттерін салу.
3-тарау. Мемлекеттік органның басшысының мәртебесі,өкілеттіктері.
16. Мекемені басқаруды басшы жүзеге асырады, ол Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады;
17. Мекеменің басшысы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады;
18. Мекеме басшысының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасын еңбек заңнамасына сәйкес, қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.

31) принимают меры по содержанию земель общего пользования, не включенных в состав общего имущества объектов кондоминиумов, за счет средств местного бюджета;
32) обеспечивают проведение за счет средств местного бюджета государственного технического обследования функционирующих многоквартирных жилых домов (с определением общего имущества объекта кондоминиума), а также изготовление и возмещение расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума и предусмотренных законодательством Республики Казахстан документов на земельный участок, расположенный под многоквартирным жилым домом, а также на придомовой земельный участок в случае поступления соответствующего обращения от собственников квартир, нежилых помещений на основании решения собрания;
33) вправе при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту;
34) вправе при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование капитального ремонта многоквартирных жилых домов с условием обеспечения возвратности средств собственниками квартир, нежилых помещений;
35) регистрируют договоры участия в жилищно-строительном кооперативе;
36) имеет право подавать иски в суды по вопросам входящим в свою компетенцию.
37) проведение мониторинга по вопросам государственных закупок в городе;
38) организация и проведение единых государственных закупок по бюджетным программам товаров, работ, услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан "О государственных закупках";
39) Регистрация технических паспортов на водохозяйственные сооружения, находящиеся в частной собственности
40) содержание мест захоронений и захоронение лиц, не имеющих родственников;
41) строительство приютов для животных, пунктов временного содержания.
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа.
16. Руководство Учреждения осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Учреждение задач и осуществление им своих полномочий;
17. Руководитель Учреждения назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан;
18. Руководитель Учреждения имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан и трудовым законодательством Республики Казахстан;

19. Мекеме басшысының өкілеттігі:
1) Мекеме қарамағындағы ұйымдардың басшыларын Еңбек заңнамаларына сәйкес лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады:
2) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, Мекеме қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жазалар қолдану мәселелерін шешеді;
4) бұйрықтарды шығарады және Мекеменің барлық жұмыскері үшін орындалуға міндетті нұсқаулар береді;
5) мекеменің атынан сенімхатсыз әрекет жасайды;
6) белгіленген еңбекақы төлеу қоры мен саны шегінде Мекеме мен ведомстволық бағынысты мекемелері жұмыскерлерінің штат кестесін бекітеді;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және Мекеменің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын бекітеді;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қабылдамағаны үшін дербес жауап береді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Мекеменің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды, қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Мекеме басшысы өз орынбасарының өкілеттігін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгілейді.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі.
21. Мекеменің "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады;
22. Мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады;
23. Егер "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше белгіленбесе, Мекеменің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

19. Полномочия руководителя Учреждения:
1) в соответствии с трудовым законодательством назначает на должность и освобождает от должности руководителей организации находящихся в ведении Учреждения:
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников Учреждения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) в установленном Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников Учреждения;
5) без доверенности действует от имени Учреждения;
6) утверждает в пределах установленной численности и фонда оплаты труда штатные расписания работников Учреждения и подведомственных учреждений;
7) утверждает планы финансирования администратора бюджетных программ и Учреждения по обязательствам и платежам;
8) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Учреждения в период его отсутствия, в соответствии с действующим законодательством, осуществляется лицом, его замещающим.
20. Руководитель Учреждения определяет полномочия своего заместителя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и трудовым законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа.
21. Учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан и "О государственном имуществе".
Имущество Учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
22. Имущество, закрепленное за Учреждением, относится к коммунальной собственности;
23. Учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленными за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан и "О государственном имуществе".

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату.
24. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мекеменің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1)Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Жасыл Арыс" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2)Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Арыс қалалық газ-техникалық инспекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3)Арыс қаласының "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Арыс жылу" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорыны.
4)"Ақаба-Сервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа.
24. Реорганизация и упразднение Учреждения осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Учреждения:
1. Коммунальное государственное учреждение "Жасыл Арыс" государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс.
2. Коммунальное государственное учреждение "Арысская городская газо-техническая инспекция" государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс.
3. Коммунальное государственное предприятие "Арыс жылу" на праве хозяйственного ведения государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог" города Арыс.
Товарищество с огораниченной ответственностью "Ақаба Сервис".