Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын туризм саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кадрларды даярлауға 2025-2026 оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру және бөлу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2025 жылғы 16 қазандағы № 197 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-8) тармақшасына сәйкес және "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға 2024-2025, 2025-2026, 2026-2027 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 118 бұйрығын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2025-2026 оқу жылына жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілердің тізбесі бекітілсін;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2025-2026 оқу жылына білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес туризм саласындағы білім беру ұйымдарында 2025-2026 оқу жылына арналған жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлаудың мемлекеттік білім беру тапсырысы бөлінсін.
3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет- ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

О размещении и распределении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием в организациях образования в области туризма из республиканского бюджета на 2025-2026 учебный год
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 197
Вводится в действие c 1 августа 2025 года.
В соответствии с подпунктом 20-8) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и приказа Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 118 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием, в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), на 2024-2025, 2025-2026, 2026-2027 учебные годы" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим или послевузовским образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием на 2025-2026 учебный год, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень организаций высшего и (или) послевузовского образования, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим или послевузовским образованием на 2025-2026 учебный год по группам образовательных программ, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Распределить государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием в организациях образования в области туризма на 2025-2026 учебный год, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 197 бұйрығына
қосымша 1
2025-2026 оқу жылына жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бойынша қызметтерін көрсететін әлеуетті өнім берушілдің тізбесі
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 197 бұйрығына
қосымша 2
2025-2026 оқу жылына білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесі
Жоғары білім
Оқытудың толық түрі
В091-Туризм
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
В092-Тынығу
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
B093 - Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қысқартылған оқу
В091-Туризм
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
В092-Тынығу
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
B093 - Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім
Оқытудың толық түрі
М147 – Туризм
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
М149 – Мейрамхана және қонақ үй бизнесі
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының атауы
1
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2025 жылғы 16 қазандағы
№ 197 бұйрығына
қосымша 3
2025-2026 оқу жылына арналған жоғары білімі бар кадрларды даярлаудың мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру және бөлу
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Коды
Топтың атауы
Гранттың жалпы саны
Күндізгі оқу нысаны
1.
В091
Туризм
266
266
2.
В092
Тынығу
176
176
3.
В093
Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
104
104
4.
Барлығы
546
546
1. Квоталар
5.
бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар арасынан шыққан азаматтар үшін – 2 пайыз
14
6.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие c 1 августа 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра туризма и
спорта Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 197
Перечень потенциальных поставщиков услуг по подготовке кадров с высшим и послевузовским образованием для размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на 2025-2026 учебный год
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некомерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра туризма и
спорта Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 197
Перечень организаций высшего и (или) послевузовского образования, в которых размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием на 2025-2026 учебный год по группам образовательных программ
Высшее образование
Полная форма обучения
B091 – Туризм
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
B092 – Досуг
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
B093 – Ресторанное дело и гостиничный бизнес
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
Сокращенная форма обучения
B091 – Туризм
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет
туризма и гостеприимства"
B092 – Досуг
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет
туризма и гостеприимства"
B093 – Ресторанное дело и гостиничный бизнес
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет
туризма и гостеприимства"
Послевузовское образование
Полная форма обучения
М147 – Туризм
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
М149 - Ресторанное дело и гостиничный бизнес
Наименование организаций высшего и (или) послевузовского образования
1
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра туризма и
спорта Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 197
Распределение государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим образованием на 2025-2026 учебный год
Некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства"
Код
Наименование групп образовательных программ
Общее количество грантов
Очное обучение
1.
В091
Туризм
266
266
2.
В092
Досуг
176
176
3.
В093
Ресторанное дело и гостиничный бизнес
104
104
4.
Всего
546
546
Подраздел 1. Квоты
5.
для граждан из числа лиц с инвалидностью первой или второй группы, лиц с инвалидностью с детства, детей с инвалидностью – 2 процента
14
6.