"Дене шынықтыру және спорт саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 240 бұйрығына және "Дене шынықтыру және спорт саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 333 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 96 бұйрығы
1. "Дене шынықтыру және спорт саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 333 бұйрығына келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Спортшы" кәсіби стандартында:
2-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.";
2. "Дене шынықтыру және спорт саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 240 бұйрығына келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Спорт секцияларында жаттығулар мен оқытуды ұйымдастыру", кәсіби стандартында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Спорт және фитнес клубтарына (ұйымдарына) басшылық жасау", кәсіби стандартында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Спорт объектілеріне қызмет көрсету және пайдалану", кәсіби стандартында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бұқаралық дене шынықтыру мен спортты дамыту", кәсіби стандартында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Спорт объектілерін басқаруды техникалық қамтамасыз ету", кәсіби стандартында:
2-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам.".

"О внесении изменений в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 240 "Об утверждении профессиональных стандартов в области физической культуры и спорта" и в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 333 "Об утверждении профессиональных стандартов в области физической культуры и спорта"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 96
1. Внести в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 333 "Об утверждении профессиональных стандартов в области физической культуры и спорта" следующие изменения:
в профессиональном стандарте "Спортсмен", утвержденном указанным приказом:
подпункт 16) пункта 2 изложить следующей редакции:
"16) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";
2. Внести в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 27 декабря 2024 года № 240 "Об утверждении профессиональных стандартов в области физической культуры и спорта" следующие изменения:
в Профессиональном стандарте "Организация тренировок и обучения в спортивных секциях", утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";
в Профессиональном стандарте "Руководство спортивными и фитнес клубами (организациями)", утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";
в Профессиональном стандарте "Обслуживание и эксплуатация спортивных объектов", утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";
в Профессиональном стандарте "Развитие массовой физической культуры и спорта", утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";
в Профессиональном стандарте "Техническое обеспечение управления спортивными объектами", утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"14) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях.";

3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институт" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет - ресурсында орналастыру.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Мырзабосынов

3. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Мырзабосынов