2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Арай ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 30/3 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 6-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7, 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Арай ауылдық округінің бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 210 646 мың теңге:
салықтық түсімдер – 8 823 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 201 823 мың теңге;
2) шығындар – 210 646,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -0,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 0,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0,2 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған Арай ауылдық округінің бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 168-бабының 7-тармағына сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығынан;
2) Арай ауылдық округінің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықтан;
3) Арай ауылдық округінің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығынан;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері Арай ауылдық округінің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері Арай ауылдық округінің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығынан;

Об утверждении бюджета сельского округа Арай района Шал акына на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 8 мая 2025 года № 30/3
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 6 настоящего решения.
В соответствии со статьями 7, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет сельского округа Арай района Шал акына на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 210 646 тысяч тенге:
налоговые поступления – 8 823 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 201 823 тысяч тенге;
2) затраты – 210 646,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -0,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 0,2 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,2 тысяч тенге.
2. Установить, что доходы бюджета сельского округа Арай на 2025 год формируются в соответствии с пунктом 7 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения - для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства - для остальных физических лиц;
2) налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа Арай;
3) земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории сельского округа Арай;
4) налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории сельского округа Арай;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории сельского округа Арай;

5) бірыңғай жер салығынан;
6) жер учаскелерінен пайдаланғаны үшін төлемақыдан.
3. 2025 жылға арналған Арай ауылдық округінің бюджетіне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенция 183 103 мың теңге сомасында белгіленсін.
4. 2025 жылға арналған Арай ауылдық округінің бюджетіне республикалық, облыстық және аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін.
Аталған нысаналы трансферттерді бөлу "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының Арай ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы Арай ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады.

5) единого земельного налога;
6) платы за пользование земельными участками.
3. Установить бюджетную субвенцию, передаваемую из районного бюджета в бюджет сельского округа Арай на 2025 год в сумме 183 103 тысяч тенге.
4. Учесть в бюджете сельского округа Арай на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского, областного и районного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется решением акима сельского округа Арай района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета сельского округа Арай района Шал акына на 2025-2027 годы".

5. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 26/9 "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданы Арай ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімі күші жойылды деп танылсын.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының төрағасы Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2025 жылғы 8 мамырдағы
№ 30/3 шешіміне
1- қосымша
2025 жылға арналған Шал ақын ауданы Арай ауылдық округінің бюджеті
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5

5. Признать утратившим силу решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2024 года № 26/9 "Об утверждении бюджета сельского округа Арай района Шал акына на 2025-2027 годы".
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области К. Жангужинов
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 8 мая 2025 года № 30/3
Бюджет сельского округа Арай района Шал акына на 2025 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5