2026-2028 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 2-37 с шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 7–бабы 1-тармағы 4) тармақшасына, 85-бабы 3-тармағына, 91-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 164 547 мың теңге:
салықтық түсімдер – 13 714 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 106 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 760 мың теңге;
трансферттер түсімі – 148 967 мың теңге;
2) шығындар – 166 082,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -1 535,2 мың теңге;
6) мұнайға жатпайтын тапшылық - -1 535,2 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 535,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатын пайдаланылатын қалдықтары –1 535,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 31.03.2026 № 4-38 с шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі)
1-1. Ауылдық округ бюджетінің шығыстары қаржы жылының басына жинақталған бюджеттің қолда бар қалдықтарынан 1 535,2 мың теңге сомасында 4-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етілсін.
Ескерту. Шешім 1-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 31.03.2026 № 4-38 с шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған Ақбұлақ ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) егер осы Кодекстің 26-бабының 1) тармағының 2) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026-2028 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2025 года № 2-37 с.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с под пунктом 4) пункта 1 статьи 7, пунктом 3) статьи 85, статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 164 547 тысяч тенге:
налоговые поступления –13 714 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 106 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 760 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 148 967 тысяч тенге;
2) затраты – 166 082,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 1 535,2 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 1 535,2 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита)
бюджета – 1 535,2 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тенге;
погашение займов - 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 535,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2026 № 4-38 с (вводится в действие с 01.01.2026).
1-1. Предусмотреть в бюджете сельского округа расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 1 535,2 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2026 № 4-38 с (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы бюджета Акбулакского сельского округа на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) если иное не установлено подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 настоящего Кодекса, индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы осы салық салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығы;
5) бірыңғай жер салығы;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
7) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы;
8) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін өзге де кірістер;

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
5) единый земельный налог;
6) плата за пользование земельными участками;
7) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования;
8) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
вознаграждения по кредитам, выданным из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
прочие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);

4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетіне түсетін өзге де салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. Ауылдық бюджетке аудандық бюджеттен берiлетiн бюджеттік субвенциялар 11 818 мың теңге сомасында қарастырылсын.
7. 2026 жылға арналған ауылдық бюджетте мемлекеттiк қызметшiлердiң жекелеген санаттарының, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерiнiң, қазыналық кәсiпорын қызметкерлерінің еңбекақысын арттыруға республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады".
8. 2025 жылға арналған ауылдық бюджетте "Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін, соның ішінде Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылы ішіндегі жолдарды орташа жөндеуге.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2026-2028 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады".
9. 2026 жылға арналған ауылдық бюджетке аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер:

4) прочие неналоговые поступления в бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 11 818 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета о пределяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026-2028 годы".
8. Учесть в сельском бюджете на 2026 год целевые трансферты из областного бюджета на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі", в том числе на средний ремонт дорог внутри села Акбулак Уалихановкого района Северо-Казахстанской области.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026-2028 годы".
9. Учесть в сельском бюджете на 2026 год на целевые трансферты из районного бюджета:

1) клубты ұстауға;
2) планшет сатып алуға;
3) дүңгіршектерді, сарайларды, қорамаларды, қорымдарды сатып алу үшін.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округінің 2026-2028 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.

1) на содержание клуба;
2) на приобретение планшета;
3) на приобретение станков, расколов, загонов, скотомогильников.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026-2028 годы".

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 31.03.2026 № 4-38 с шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі)
10. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының төрағасы С. Саниев
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№2-37 с шешіміне
1-қосымша
2026 жылға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті

Сноска. Пункт 9 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31.03.2026 № 4-38 с (вводится в действие с 01.01.2026).
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Уалихановского районного маслихата С. Саниев
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 26 декабря 2025 года №2-37 с
Бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2026 год