2026-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 37/4 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылдық округінің бюджеті көрсетілген шешімге тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 211 348 мың теңге:
салықтық түсімдер – 20 000 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 000 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 187 348 мың теңге;
2) шығындар – 214 947,3 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржылық активтермен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -3 599,3 мың теңге;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профицитін) – 0 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 599,3 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3 599,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 27.03.2026 № 39/7 (қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен құрастырылады деп белгіленсін:
1) егер осы Кодекстің 26-бабының 1) тармағының 2) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері ауылдың аумағында орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығынан;

Об утверждении бюджета Благовещенского сельского округа Жамбылского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы
Решение маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2025 года № 37/4.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии со статьей 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат Жамбылского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Благовещенского сельского округа Жамбылского района Северо-Казахстанской области на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 211 348 тысяч тенге:
налоговые поступления – 20 000 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 000 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 187 348 тысяч тенге;
2) затраты – 214 947,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -3 599,3 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3 599,3 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3 599,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 27.03.2026 № 39/7 (вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
2. Установить, что доходы бюджета сельского округа на 2026 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс) за счет следующих налоговых поступлений:
1) если иное не установлено подпунктом 2) пункта 1 статьи 26 Кодекса, индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) ауыл, ауылдық округ аумағындағы осы салық салу объектілері бойынша жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығынан;
3) ауыл аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығынан;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері ауыл аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілген тұрған жері ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралы салығынан;
5) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
6) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдың, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақыдан;
7) ауыл, ауылдық округ аумағындағы кең таралған пайдалы қазбаларға, жерасты суларына және емдік балшықтарға салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығынан.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрастырылады деп белгіленсін:
1) ауылдық округ әкімі әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдардан;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдарынан;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістерден:
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін өзге де кірістерден;
4) ауылдық округ бюджетіне түсетін өзге де салықтық емес түсімдерден.
4. Ауылдық округ бюджетіне негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мыналар болып табылады:
1) ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдерден;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақыдан.
5. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетіне аудандық бюджеттен берілетін 37 266 мың теңге сомасында субвенция бюджетте ескерілсін.
6. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінде облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) ауылдық округ әкімі аппаратының төменгі санаттағы мемлекеттік қызметшілерінің лауазымдық айлықақыларын арттыруға;

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории села, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории села;
5) плата за пользование земельными участками;
6) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории села, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования;
7) налог на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, находящиеся на территории села, сельского округа.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимом сельского округа за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
прочие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) прочие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что поступлениями в бюджет сельского округа от продаж основного капитала являются:
1) поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Учесть в бюджете субвенцию, передаваемую из районного бюджета в бюджет сельского округа на 2026 год в сумме 37 266 тысяч тенге.
6. Учесть в бюджете сельского округа на 2026 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе:
1) на повышение должностных окладов низовым категориям государственных служащих аппарата акима сельского округа;

2) Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылдық округінің Благовещенка ауылының көшелерін орташа жөндеуге.
Облыстық бюджеттен көрсетілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу 2026-2028 жылдарға арналған ауылдық округ бюджеті туралы Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады.
3) Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылындағы көшелер бойынша сумен жабдықтау желілерін ағымдағы жөндеуге.

2) на средний ремонт улиц села Благовещенка Благовещенского сельского округа Жамбылского района Северо-Казахстанской области.
Распределение указанных целевых текущих трансфертов из областного бюджета определяется решением акима Благовещенского сельского округа Жамбылского района Северо-Казахстанской области о реализации решения маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области о бюджете сельского округа на 2026-2028 годы.
3) на текущий ремонт сетей водоснабжения по улицам в селе Благовещенка Жамбылского района Северо-Казахстанской области.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 27.03.2026 № 39/7 (қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешімімен.
6-1. 2026 жылға арналған ауылдық округ бюджетінің шығыстары 2026 жылғы 1 қаңтарда қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары және 2025 жылы пайдаланылмаған (пайдаланылмаған) облыстық бюджеттен нысаналы трансферттерді қайтару есебінен осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес қарастырылсын.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным решением маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 27.03.2026 № 39/7 (вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
6-1. Предусмотреть расходы бюджета сельского округа на 2026 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2026 года и возврата целевых трансфертов из областного бюджета неиспользованных (недоиспользованных) в 2025 году, согласно приложению 4 к настоящему решению.

Ескерту. Шешім 6-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 27.03.2026 № 39/7 (қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешімімен.
6-2. Ауылдық округ бюджетінде 2026 жылға арналған жоғары тұрған бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлар 2 599,2 мың теңге сомасында қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 6-2-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 27.03.2026 № 39/7(қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешімімен.

Сноска. Решение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с решением маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 27.03.2026 № 39/7 (вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
6-2. Предусмотреть в бюджете сельского округа бюджетные изъятия, передаваемые в вышестоящий бюджет на 2026 год в сумме 2 599,2 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 6-2 в соответствии с решением маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 27.03.2026 № 39/7 (вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).

7. Осы шешім қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Жамбыл ауданы мәслихатының төрайымы Л. Топорова
Солтүстік Қазақстан облысы
Жамбыл ауданы мәслихатының
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 37/4 шешіміне
1-қосымша
2026 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы Благовещенка ауылдық округінің бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 27.03.2026 № № 39/7 (қабылданған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешімімен.
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5

7. Настоящее решение вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года.
Председатель маслихата Жамбылского района Л. Топорова
Приложение 1 к решению
маслихата Жамбылского района
Северо-Казахстанской области
от 26 декабря 2025 года
№ 37/4
Бюджет Благовещенского сельского округа Жамбылского района Северо-Казахстанской области на 2026 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 27.03.2026 № 39/7 (вводится в действие с момента принятия и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5