Денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері үшін үлгілік штаттар мен штаттық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 419 бұйрығы
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері үшін үлгілік штаттар мен штаттық нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Әлназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 419 бұйрығымен бекітілді
Денсаулық сақтау ұйымдары мен (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері үшін үлгілік штаттары мен штаттық нормативтері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мен (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері үшін үлгілік штаттары мен штаттық нормативтері (бұдан әрі – үлгілік штаттар) ұсынымдық сипатқа ие және медициналық қызметтер мен олардың бейініне қажеттілікке байланысты медицина ұйымының бірінші басшысымен бекітіледі.
2. Денсаулық сақтау объектілерін жобалау және салу кезінде жоспарланған штат кестесі жобаланатын объектіге медициналық-технологиялық тапсырма, медициналық көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын тізбесі (көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемі) және осы үлгілік штаттар мен штат нормативтерінің негізінде құрылады.
2-тарау. Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары үшін үлгілік штаттары мен штаттық нормативтері

Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов для организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 419
В соответствии с подпунктом 39) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые типовые штаты и штатные нормативы для организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Альназарова
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2025 года № 419
Типовые штаты и штатные нормативы для организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые штаты и штатные нормативы для организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений (далее – типовые штаты) носят рекомендательный характер, осуществляющих деятельность в форме государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, и утверждаются первым руководителем медицинской организации в зависимости от потребности в медицинских услугах и их профиля.
2. Формирование планируемого штатного расписания при проектировании и строительстве объектов здравоохранения осуществляется на основе медико-технологического задания к проектируемому объекту, планируемого перечня медицинских услуг (виды и объҰм услуг) и настоящих типовых штатов и штатных нормативов.
Глава 2. Типовые штаты и штатные нормативы организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях

1-параграф. Қабылдау бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымның атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі
1 лауазым 200 және одан көп төсек-орынға.
Медицина ұйымының құрамында кемінде 200 инфекциялық төсек-орын және қабылдау бөлімшесі болса, көрсетілген бөлімшенің меңгерушісінің лауазымы қосымша енгізіледі.
2.
Аға мейіргер
1 лауазым 300 және одан көп төсек-орынға.
3.
Дәрігерлер (хирургтар, травматологтар-ортопедтер, акушер-гинекологтар, офтальмологтар, урологтар, токсикологтар мен басқа мамандық дәрігерлері)
Тәуліктік шұғыл хирургиялық, травматологиялық, акушерлік-гинекологиялық, офтальмологиялық, урологиялық, токсикологиялық және медициналық көмектің басқа түрлерін көрсету үшін тиісті бөлімшелер бойынша көзделген дәрігерлер лауазымынан тыс осы жұмыстың көлеміне қарай белгіленеді.
Ауруханада кемінде 200 инфекциялық төсек-орын және қабылдау бөлімшесі болса, инфекциялық науқастарды қабылдауға арналған 1 тәуліктік пост енгізіледі.
4.
Санитар
Қабылдау бөлімшесі санитарларының лауазымдары ауруханада 400 төсек-орынға дейін 1 тәуліктік пост болған кезде және кейінгі әр 100 төсек-орынға 1 лауазымнан қосымша енгізіледі.
600 және одан көп төсек-орынға арналған ауруханаларда емделуге түсетін науқастардан заттарды қабылдау үшін санитардың 1 лауазымы қосымша енгізіледі.
Ауруханада кемінде 200 инфекциялық төсек-орын және қабылдау бөлімшесі болса, инфекциялық науқастарға қызмет көрсету үшін санитарлардың 1 тәуліктік посты енгізіледі.
5.
Медициналық тіркеуші
Ауысымына кемінде 1 лауазым
Үшінші топ (жасыл аймақ)
6.
Қабылдау бөлімшесінің дәрігері (стационарлық көмек көрсететін медицина ұйымы қызметінің бағытына байланысты дәрігер-маман – бейінді маман)
400 төсек-орынға дейін 1 тәуліктік пост;
7.
Орта медицина персоналы
400 төсек-орынға дейін 1 тәуліктік пост және кейінгі әр 100 төсек-орынға 1 тәуліктік пост.
Бірінші топ (қызыл аймақ) және екінші топ (сары аймақ)
8.
Қабылдау бөлімшесінің дәрігері (стационарлық көмек көрсететін медицина ұйымы қызметінің бағытына байланысты дәрігер-маман – бейінді маман)
50 көмекке жүгінуге дейін 1 тәуліктік пост
9.
Орта медицина персоналы
50 көмекке жүгінуге дейін 1 тәуліктік пост
Жоспарлы емдеуге жатқызу үшін
10.
Қабылдау бөлімшесінің дәрігері
1 лауазым
11.
Орта медицина персоналы
1 лауазым

Параграф 1. Штатные нормативы приемного отделения
Наименование должности
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на 200 и более коек.
При наличии в составе медицинской организации не менее 200 инфекционных коек и приемного отделения дополнительно устанавливается должность заведующего указанным отделением.
2.
Старшая медицинская сестра
1 должность на 300 и более коек
3.
Врачи (хирурги, травматологи-ортопеды, акушер-гинекологи, офтальмологи, урологи, токсикологи и врачи других специальностей)
Для оказания круглосуточной экстренной хирургической, травматологической, акушерско-гинекологической, офтальмологической, урологической, токсикологической и других видов медицинской помощи устанавливаются в зависимости от объема этой работы сверх должностей врачей, предусмотренных по соответствующим отделениям.
При наличии в больнице не менее 200 инфекционных коек и приемного отделения устанавливается 1 круглосуточный пост для приема инфекционных больных.
4.
Санитар (ка)
Должности санитарок приемного отделения устанавливаются при наличии в больнице до 400 коек 1 круглосуточный пост и дополнительно по 1 должности на каждые последующие 100 коек.
В больницах на 600 и более коек дополнительно устанавливается 1 должность санитарки для приема вещей от поступающих больных.
При наличии в больнице не менее 200 инфекционных коек и приемного отделения устанавливается 1 круглосуточный пост санитарок для обслуживания инфекционных больных.
5.
Медицинский регистратор
не менее 1 должность в смену
Третья группа (зеленая зона)
6.
Врач приемного отделения (врач-специалист – профильный специалист в зависимости от направления деятельности медицинской организации, оказывающей стационарную помощь)
1 круглосуточный пост до 400 коек;
7.
Средний медицинский персонал
1 круглосуточный пост до 400 коек и 1 круглосуточный пост на каждые последующие 100 коек.
Первая группа (красная зона) и вторая группа (желтая зона)
8.
Врач приемного отделения (врач-специалист – профильный специалист в зависимости от направления деятельности медицинской организации, оказывающей стационарную помощь)
1 круглосуточный пост до 50 обращений
9.
Средний медицинский персонал
1 круглосуточный пост до 50 обращений
Для плановой госпитализации
10.
Врач приемного отделения
1 должность
11.
Средний медицинский персонал
1 должность

2-параграф. Клиникалық бөлімшелердің (палаталардың) штат нормативтері
Лауазымның атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі
әр бөлімшеде кемінде 0,5 ставка
2.
Аға мейіргер
бөлімше меңгерушілерінің лауазымдарына сәйкес
3.
Дәрігер
Қалалық деңгей, облыстық деңгей және республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін ауруханалардың, ұлттық ғылыми орталықтар, ұлттық зерттеу институттары (бұдан әрі – ҰҒО, ҰО) стационарының бөлімшелерінің дәрігері лауазымы 1* кестеге сәйкес бейіндер есепке алынып, төсек-орын санына қарай енгізіледі.
Аудандық деңгей үшін ауруханалар стационарының бөлімшелерінің дәрігері лауазымы 2** кестеге сәйкес енгізіледі.
4.
Пост мейіргері
Қалалық деңгей, облыстық деңгей және республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін ауруханалардың, ұлттық ғылыми орталықтар, ұлттық зерттеу институттары (бұдан әрі – ҰҒО, ҰО) стационарының бөлімшелерінің орта медицина персоналының тәуліктік посты 1* таблицаға сәйкес бейіндер есепке алынып, төсек санына қарай енгізіледі.
Аудандық деңгей үшін ауруханалар стационарының бөлімшелерінің орта медицина персоналының тәуліктік посты 2** таблицаға сәйкес енгізіледі.
5.
Таңу және емшара кабинеттерінің мейіргерлері
20 төсек-орынға дейін 1 лауазым
6.
Кіші мейіргерлер
20 төсек-орынға дейін 1 лауазым
7.
Диабет мектебінің нұсқаушысы
эндокринология бөлімшесіне 1 лауазым
8.
Шаруашылық бикесі
әр клиникалық бөлімшеде кемінде 0,5 лауазым
9.
Санитар
5 төсек-орынға бір тәуліктік пост
10.
Таңу және емшара кабинеттерінің санитары
таңу және емшара кабинеттері мейіргерлерінің лауазымдарына сәйкес
11.
Гипстен таңу жасау кабинеттерінің санитары
осы кабинеттердің мейіргерлерінің лауазымдарына сәйкес
12.
Санитар-буфетші
20 төсек-орынға дейінгі бөлімшеге ауысымына 1 лауазым.
Күйік бөлімшелерінде санитар-буфетшілердің 3 лауазымы енгізіледі.
13.
Санитар-ваннашы
бөлімшеге (күйік бөлімшесінен басқа) 1 лауазым.
Күйік бөлімшелерінде санитар-ваннашының 2 лауазымы енгізіледі.
14.
Дәретханаларды тазалаушылар
бөлімшеге тазалаушының 1 лауазымы.
15.
Науқастарды тасымалдауға және олармен бірге еріп жүруге арналған санитар
100 төсек-орынға 1 лауазым
Ескертпе:
* Қалалық деңгейдегі ауруханалар – моноқалалар мен республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, барлық қалалардағы қалалық ауруханалар.
**Аудандық деңгейдегі ауруханалар үшін штаттар 10000 адамға шаққандағы төсек-орынның жоспарлы-нормативтік санына және көрсетілетін медициналық қызметтердің көлеміне сәйкес белгіленеді;
Хирургиялық бейіндегі төсек-орындар үшін хирургиялық белсенділік коэффициентін қолдану ескеріле отырып белгіленеді (20 хирургиялық төсек-орынға 1 лауазым):

Параграф 2. Штатные нормативы клинических отделений (палат)
Наименование должности
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
в каждом отделении не менее 0,5 ставки
2.
Старшая медицинская сестра
соответственно должностям заведующих отделениями
3.
Врач
Должность врача отделений стационара больниц для городского уровня, областного уровня и городов республиканского значения, столицы, национальные научные центры, национальные исследовательские институты (далее – НИИ, НЦ) устанавливается на количество коек с учетом профилей согласно таблице 1*.
Должность врача отделений стационара больниц для районного уровня устанавливается согласно таблице 2**.
4.
Постовая медицинская сестра
Круглосуточный пост среднего медицинского персонала отделений стационара больниц для городского уровня, областного уровня и городов республиканского значения, столицы, национальные научные центры, национальные исследовательские институты (далее – НИИ, НЦ) устанавливается на количество коек с учетом профилей согласно таблице 1*.
Круглосуточный пост среднего медицинского персонала отделений стационара больниц для районного уровня устанавливается согласно таблице 2**.
5.
Медицинские сестры перевязочных и процедурных кабинетов
1 должность до 20 коек
6.
Младшие медицинские сестры
1 должность до 20 коек
7.
Инструктор школы диабета
1 должность на отделение эндокринологии
8.
Сестра-хозяйка
в каждом клиническом отделении не менее 0,5 должности
9.
Санитар(ка)
один круглосуточный пост на 15 коек
10.
Санитар(ка) процедурных и перевязочных кабинетов
соответственно должностям медицинских сестер процедурных и перевязочных кабинетов
11.
Санитар(ка) кабинетов по наложению гипсовых повязок
соответственно должностям медицинских сестер этих кабинетов
12.
Санитарка-буфетчица
1 должность в смену на отделение до 20 коек.
В ожоговых отделениях вводится 3 должности санитарок-буфетчиц.
13.
Санитарка-ваннщица
1 должность на отделение (кроме ожоговых).
В ожоговых отделениях вводится 2 должности санитарок-ваннщиц.
14.
Уборщицы туалетов
1 должность уборщицы на отделение.
15.
Санитар(ка) для переноски и сопровождения больных
1 должность на 100 коек
Примечание:
*Больницы городского уровня – городские больницы во всех городах, за исключением моногородов и городов республиканского значения и столицы.
**Для больниц районного уровня штаты устанавливаются согласно планово-нормативному числу коек на 10000 человек населения и объему оказываемых медицинских услуг;
Для коек хирургического профиля устанавливаются с учетом применения коэффициента хирургической активности (из 20 хирургических коек на 1 должность):

– қалалық деңгей – 1,75, нейрохирургиялық және кардиохиругиялық төсек-орындар үшін – 3;
– облыстық деңгей мен республикалық маңыздағы қалалар – 2, нейрохирургиялық және кардиохиругиялық төсек-орындар үшін – 3,5;
– ҰҒО, ҰО – 2,5, нейрохирургиялық және кардиохиругиялық төсек-орындар үшін – 4.
Терапиялық төсек-орындар үшін (12 терапиялық төсек-орынға 1 лауазым) есептеу кезінде келесі көрсеткіштер есепке алынады:
1) пациенттерге кеңес беруге кеткен уақыт;

– городской уровень – 1,75, для нейрохирургических и кардиохиругических коек – 3;
– областного уровня и городов республиканского значения – 2, для нейрохирургических и кардиохиругических коек – 3,5;
– НИИ НЦ – 2,5, для нейрохирургических и кардиохиругических коек – 4.
Для терапевтических коек (из 12 терапевтических коек на 1 должность) при расчете учитываются следующие показатели:
1) время, затраченное на консультации пациентов;

2) пациенттердегі аурулардың ауырлық деңгейі;
3) әртүрлі бөлімшелердегі жұмыс қарқындығы;
4) әкімшілік міндеттерге кететін уақыт.
1-таблица. Қалалық ауруханалардың, облыстық ауруханалардың және республикалық маңызы бар қаланың, астананың стационарлық жағдайларында медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, ұлттық орталықтардың клиникалық бөлімшелерінің (палаталарының) штат нормативтері
р/н
Төсек-орын бейіні

2) уровень тяжести заболеваний у пациентов;
3) интенсивность работы в различных отделениях;
4) время, затрачиваемое на административные задачи.
Таблица 1. Штатные нормативы клинических отделений (палат) организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях городских больниц, областных больниц и города республиканского значения, столицы, национальных центров
п/н
Профиль коек

20 мыңнан 59,9 мыңға дейін
Аудандық аурухана
Паллиативтік көмек
Паллиативтік көмек дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Тәуліктік стационар
Дәрігер терапевт
Жүктемеге сәйкес
Дәрігер педиатр
Жүктемеге сәйкес
Дәрігер хирург
Жүктемеге сәйкес
Дәрігерлер анестезиолог- реаниматологтар
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 тәуліктік пост
Оңалту
Физикалық және медициналық оңалту дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 тәуліктік пост
Сәулелік диагностика
Сәулелік диагностика (УДЗ, рентген) дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Клиникалық зертхана
Дәрігер зертханашы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
60 мыңнан 99,9 мыңға дейін
Орталық аудандық аурухана
Паллиативтік көмек
Паллиативтік көмек дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 тәуліктік пост
Тәуліктік стационар
Дәрігер терапевт
кемінде 3 штаттық бірлік
Дәрігер педиатр
кемінде 4,5 штаттық бірлік
Дәрігер хирург
кемінде 2 штаттық бірлік
Дәрігер-акушер гинеколог
кемінде 10 штаттық бірлік
Дәрігер-невролог
Жүктемеге сәйкес, бірақ кемінде 1 лауазым
Дәрігер-кардиолог
Жүктемеге сәйкес, бірақ кемінде 1 лауазым
Дәрігер-эндокринолог
Жүктемеге сәйкес, бірақ кемінде 1 лауазым
Дәрігер-травматолог
Жүктемеге сәйкес, бірақ кемінде 1 штаттық бірлік
Дәрігер-эндоскопист
Жүктемеге сәйкес, бірақ кемінде 1 штаттық бірлік
Дәрігер-анестезиолог - реаниматолог
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 тәуліктік пост
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес бөлімшеде кемінде 1 тәуліктік пост
Оңалту
Физикалық және медициналық оңалту дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 тәуліктік пост
Сәулелік диагностика
Сәулелік диагностики (КТ, МРТ, УДЗ, рентгенгенолог) дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Клиникалық зертхана
Дәрігер-зертханашы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
100 мыңнан бастап одан артық
Қызметтері кеңейтілген көп бейінді орталық аудандық аурухана
Паллиативтік көмек
Паллиативтік көмек дәрігері
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Орта медицина персоналы
Жүктемеге сәйкес кемінде 1 лауазым
Тәуліктік стационар
Лауазым
Келесі лауазымдардан кем емес
Дәрігер-аллерголог
0,5
Дәрігер-гастроэнтеролог
0,5
Дәрігер-гематолог
0,5
Дәрігер-гинеколог
0
Дәрігер-дерматолог
2
Дәрігер-акушер гинеколог
7
Дәрігер-невролог
2
Дәрігер-кардиолог
2
Дәрігер-кардиохирург

От 20 тысяч до 59,9 тысяч
Районная больница
Паллиативная помощь
Врач паллиативной помощи
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Круглосуточный стационар
Врач терапевт
Согласно нагрузке
Врач педиатр
Согласно нагрузке
Врач хирург
Согласно нагрузке
Врачи-анестезиолог- реаниматолог
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста
Реабилитация
Врач физической и медицинской реабилитации
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста
Лучевая диагностика
Врач лучевой диагностики (УЗИ, рентген)
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Клиническая лаборатория
Врач-лаборант
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
От 60 тысяч до 99,9 тысяч
Центрально-районная больница
Паллиативная помощь
Врач паллиативной помощи
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста
Круглосуточный стационар
Врач терапевт
не менее 3 штатных единиц
Врач педиатр
не менее 4,5 штатных единиц
Врач-хирург
не менее 2 штатных едини
Врач-акушер гинеколог
не менее 10 штатных единиц
Врач-невролог
Согласно нагрузке, но не менее 1 должности
Врач-кардиолог
Согласно нагрузке, но не менее 1 должности
Врач-эндокринолог
Согласно нагрузке, но не менее 1 должности
Врач-травматолог
Согласно нагрузке не менее 1 штатной единицы
Врач-эндоскопист
Согласно нагрузке не менее 1 штатной единицы
Врач-анестезиолог - реаниматолог
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста на отделение
Реабилитация
Врач физической и медицинской реабилитации
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 круглосуточного поста
Лучевая диагностика
Врач лучевой диагностики (КТ, МРТ, УЗИ, рентгенгенолог)
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Клиническая лаборатория
Врач-лаборант
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
От 100 тысяч и более
Многопрофильная центральная районная больница с расширенными услугами
Паллиативная помощь
Врач паллиативной помощи
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Средний медицинский персонал
Согласно нагрузке не менее 1 должности
Круглосуточный стационар
Должность
не менее следующих должностей
Врач-аллерголог
0,5
Врач-гастроэнтеролог
0,5
Врач-гематолог
0,5
Врач-гинеколог
0
Врач-дерматолог
2
Врач-акушер гинеколог
7
Врач-невролог
2
Врач-кардиолог
2
Врач-кардиохирург

1. Денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары мен штат нормативтерінің 1-таблицасында қарастырылған лауазымды қоспағанда жекелеген мамандықтардың дәрігерлерінің лауазымдары енгізіледі:
1) нейрохирургиялық бойынша бөлімшеге дәрігер-неврологтың 1 лауазымы;
2) хирургиялық торакалдық және туберкулездік өкпе-хирургиялық бөлімшелерде – бөлімшеге дәрігер-терапевттің 1 лауазымы;
3) кардиохирургия бөлімшелерінде – 1 операциялық залға дәрігер-кардиологтың 1 лауазымы, дәрігер интервенциялық кардиолог/аритмологтың 1 лауазымы, дәрігер-неонатологтың 1 лауазымы, дәрігер-перфузиологтың 1 лауазымы және 2 дәрігер кардиохирург;
4) трансплантология бөлімшелерінде – 1 операциялық залға дәрігер трансплантологтың 1 лауазымы;
5) тамыр хирургиясы бөлімшелері бойынша – дәрігер жүрек-тамыр хирургының 2 лауазымы (көшпелі жағдайларда шұғыл көмекті қамтамасыз ету үшін);
4) проктология бөлімшелері бойынша – бөлімшеге дәрігер-онкологтың 0,5 лауазымы;
5) урология бөлімшелері бойынша – жұмыс көлемі болған кезде және эндоурологиялық зерттеулер мен манипуляциялар нормативтерін ескергенде дәрігер-эндоскописттің лауазымы;
6) токсикология бөлімшелері бойынша – дәрігер-психиатрдың лауазымы бөлімшеге 0,5 лауазымнан есептегенде;
7) неврология бөлімшесі бойынша – дәрігер-невролог лауазымының 1 тәуліктік посты және 20 төсек-орынға шаққанда функционалдық диагностика дәрігері лауазымының 0,5 штаттық бірлігі;
8) травматология бөлімшелері бойынша нейрохирургия бөлімшесі болмаған жағдайда дәрігер-нейрохирург 0,5 лауазымы енгізіледі;
9) инсульт орталығы бойынша орталықта тәуліктік медициналық көмек көрсетуге арналған дәрігер-неврологтың 1 тәуліктік посты, дәрігер-кардиологтың 0,5 штаттық бірлігі, ерте оңалтудың 24 төсек-орнына шаққанда дәрігер-психиатрдың 0,5 штаттық бірлігі, ерте оңалтудың 24 төсек-орнына шаққанда функционалдық диагностика дәрігерінің 1 лауазымы, ультра дыбыстық диагностика дәрігерінің 1 лауазымы, физикалық медицина мен оңалту дәрігерінің (дәрігер иглорефлексотерапевт) 3 лауазымы және II және III деңгейдегі инсульт орталықтары үшін дәрігер-нейрохирургтың 1 лауазымы, III деңгейдегі инсульт орталықтары үшін дәрігер-ангиохирургтың (рентгенхирургия, интервенциялық хирургия) 0,5 штаттық бірлігі, қарқынды терапия палаталарының 6 төсек-орнына дәрігер анестезиолог-реаниматологтың 1 тәуліктік посты;
10) жақ-бет хирургиясы бөлімшесі бойынша дәрігер-стоматологтар үшін 1 тәуліктік пост және балалар бөлімшелерінде мейіргердің 1 посты, сондай-ақ ересектерге арналған бөлімшеде кемінде 1 дәрігер-стоматологтың болуын қамтамасыз ету.

1. Должности врачей отдельных специальностей, за исключением должности, предусмотренной в таблице 1 штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения, устанавливаются:
1) по нейрохирургическим из расчета 1 должность врача-невролога на отделение;
2) по хирургическим торакальным и туберкулезным легочно-хирургическим отделениям – 1 должность врача-терапевта на отделение;
3) кардиохирургическим отделениям – 1 должность врача-кардиолога, 1 должность врача интервенционный кардиолога/аритмолога, 1 должность врача-неонатолога, 1 должность врача-перфузиолога и 2 врача кардиохирурга на 1 операционный зал;
4) трансплантологическим отделениям – 1 должность врача трансплантолога на 1 операционный зал;
5) по отделениям сосудистой хирургии – 2 должности врача сердечно-сосудистого хирурга (для обеспечения экстренной помощи в выездных условиях);
4) по проктологическим отделениям – 0,5 должности врача-онколога на отделение;
5) по урологическим отделениям – должность врача эндоскописта при наличии объема работы и с учетом нормативов эндоурологических исследований и манипуляций;
6) по токсикологическим отделениям – должность врача психиатра из расчета 0,5 должности на отделение;
7) по неврологическим отделениям – 1 круглосуточный пост должности врача-невролога и 0,5 штатной единицы должности врача функциональной диагностики на 20 коек;
8) по травматологическим отделениям при отсутствии нейрохирургического отделения устанавливается 0,5 должности врача нейрохирурга;
9) по инсультному центру 1 круглосуточный пост врача-невролога для оказания круглосуточной медицинской помощи в центре, 0,5 штатной единицы врача-кардиолога, 0,5 штатной единицы врача-психиатра на 24 койки ранней реабилитации, 1 должность врача функциональной диагностики, 1 должность врача ультразвуковой диагностики, 3 должности врача физической медицины и реабилитации (врач иглорефлексотерапевт) на 24 койки ранней реабилитации и 1 должность врача-нейрохирурга для инсультных центров II и III уровня, 0,5 штатной единицы врача-ангиохирурга (рентгенхирургия, интервенционная хирургия) для инсультных центров III уровня, 1 круглосуточный пост врача анестезиолога-реаниматолога на 6 коек палат интенсивной терапии;
10) по отделению челюстно-лицевой хирургии 1 круглосуточный пост для врачей-стоматологов и 1 пост медицинской сестры в детских отделениях, а также обеспечить наличие не менее 1 врача-стоматолога в отделении для взрослых.

3-параграф. Операциялық блоктың (бөлімшенің) штат нормативі
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі
Әр бөлімшеде кемінде 0,5 ставка
2.
Аға операциялық мейіргер
кемінде 3 операциялық мейіргер мен таңу мейіргерлері лауазымдары болса 1 лауазым
3.
Операциялық мейіргер
25 хирургиялық төсек-орынға 1 лауазым (кардиохирургия, трансплантология, нейрохирургия, хирургиялық торакальдық бөлімшелер үшін және тамыр хирургиясы бөлімшелері үшін – 2 лауазым).
Шұғыл хирургиялық, травматологиялық-ортопедиялық, гинекологиялық, офтальмологиялық, урологиялық, токсикологиялық және мамандандырылған медициналық көмектің басқа түрлерін көрсету үшін тиісінше қарастырылған мамандықтар дәрігерлерінің лауазымдары енгізіледі.
4.
Диспетчерлік пост мейіргері
кемінде 6 операциялық зал болғанда 1 лауазым
5.
Санитар
аға операциялық мейіргерді қоса алғанда, операциялық мейіргерлердің лауазымдарына сәйкес.
4-параграф. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін бөлімшелердің (топтардың) штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
Анестезиология және реаниматология тобы
1.
Дәрігер анестезиолог-реаниматолог
кемінде 1 лауазым
2.
Анестезист-мейіргер
дәрігер анестезиолог-реаниматологтың 1 лауазымына кемінде 1 лауазым
ояту палатасында жұмысқа 1 лауазым бөлінеді
3.
Орта медицина персоналы
кемінде 1,5 лауазым
Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесі (бұдан әрі – АРҚТБ)
4.
Меңгеруші
1 лауазым
5.
Аға мейіргер
1 лауазым
6.
Емшара (таңу) кабинетінің мейіргері
кемінде 1 лауазым
7.
Қан компоненттері мен препараттарын құю бойынша қарқынды терапия мейіргері
кемінде 1 лауазым
8.
Шаруашылық бикесі
1 лауазым
9.
Пациенттерді тамақтандыру және күтім жасау жөніндегі кіші медицина қызметкері
кемінде 1 лауазым
10.
Кіші медицина персоналы
6 реанимациялық төсек-орынға 2 тәуліктік пост;
нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50% - дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 1 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
инфекциялық және септикалық науқастарға арналған изолятор-палатада жұмыс істеу үшін жеке тәуліктік пост қалыптастырылады;
ояту палатасында жұмыс істеу үшін кемінде 1 лауазым енгізіледі;
11.
Дәрігер анестезиолог-реаниматолог
6 реанимациялық төсек-орынға кемінде 2 тәуліктік пост;

Параграф 3. Штатные нормативы операционного блока (отделения)
Наименование должности
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
в каждом отделении не менее 0,5 ставки
2.
Старшая операционная медицинская сестра
1 должность при наличии не менее 3 должностей операционных медицинских сестер и медицинских сестер перевязочной
3.
Операционная медицинская сестра
1 должность (для кардиохирургических, трансплантологии, нейрохирургических, хирургических торакальных отделений и для отделений сосудистой хирургии – 2 должности) на 25 хирургических коек.
Для оказания экстренной хирургической, травматолого-ортопедической, гинекологической, офтальмологической, урологической, токсикологической и других видов специализированной медицинской помощи устанавливаются соответственно должностям врачей, предусмотренных специальностей.
4.
Медицинская сестра для диспетчерского поста
1 должность при наличии не менее 6 операционных залов.
5.
Санитар(ка)
соответственно должностям операционных медицинских сестер, включая должность старшей операционной медицинской сестры.
Параграф 4. Штатные нормативы отделений (групп), оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь
Наименование должности
Количество должностей
Группа анестезиологии и реаниматологии
1.
врач анестезиолог-реаниматолог
не менее 1 должности
2.
медицинская сестра-анестезист
не менее 1 должности на 1 должность врача анестезиолога-реаниматолога
для работы в палате пробуждения выделяется 1 должность
3.
младший медицинский персонал
не менее 1,5 должностей
Отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии (далее – ОАРИТ)
4.
Заведующий
1 должность
5.
Старшая медицинская сестра
1 должность
6.
Медицинская сестра процедурного (перевязочного) кабинета
не менее 1 должности
7.
медицинская сестра интенсивной терапии по переливанию компонентов и препаратов крови
не менее 1 должности
8.
сестра-хозяйка
1 должность
9.
младшая медицинская сестра по кормлению и уходу за пациентами
не менее 1 должности
10.
Младший медицинский персонал
2 круглосуточного поста на 6 реанимационных коек;
1 круглосуточный пост на 1 койку для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
для работы в палате-изоляторе для инфекционных и септических пациентов формируется отдельный круглосуточный пост;
для работы в палате пробуждения устанавливается не менее 1 должности;
11.
Врач анестезиолога-реаниматолога
не менее 1 круглосуточного поста на 6 реанимационных коек;

1 жұмыс орнына (операциялық үстел, манипуляциялық, ангиографиялық кабинет, диагностикалық кабинет) кемінде 1 лауазым;
нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50% - дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 4 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
АРҚТБ-де экстракорпоралдық детоксикация болса, 1 лауазым қарастырылады;
ояту палатасында жұмыс істеу үшін кемінде 1 лауазым енгізіледі;
12.
Анестезист-мейіргер
дәрігер анестезиолог-реаниматологтың 1 лауазымына кемінде 1,5 лауазым;
ояту палатасында жұмыс істеу үшін кемінде 2 лауазым енгізіледі;
13.
Қарқынды терапия мейіргері
2 реанимациялық төсек-орынға кемінде 1 тәуліктік пост;

не менее 1 должности на 1 рабочее место (операционный стол, манипуляционная, ангиографический кабинет, диагностический кабинет);
1 круглосуточный пост на 4 койки для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
при наличии в ОАРИТ экстракорпоральной детоксикации предусматриваются 1 должность;
для работы в палате пробуждения устанавливается не менее 1 должности;
12.
Медицинская сестра-анестезист
не менее 1,5 должностей на 1 должность врача-анестезиолога-реаниматолога;
для работы в палате пробуждения устанавливается не менее 2 должности;
13.
Медицинская сестра интенсивной терапии
не менее 1 круглосуточного поста на 2 реанимационные койки;

нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50%-дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 1 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
инфекциялық және септикалық науқастарға арналған изолятор-палатада жұмыс істеу үшін жеке тәуліктік пост қалыптастырылады;
АРҚТБ-де экстракорпоралдық детоксикация болса, 2 лауазым қарастырылады;
14.
Инженер немесе медициналық техник
кемінде 1 лауазым
АРҚТБ-де экспресс-зертхана болған жағдайда
15.
Меңгеруші

1 круглосуточный пост на 1 койку для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
для работы в палате-изоляторе для инфекционных и септических пациентов формируется отдельный круглосуточный пост;
при наличии в ОАРИТ экстракорпоральной детоксикации предусматриваются 2 должности;
14.
Инженер или медицинский техник
не менее 1 должности
При наличии в ОАРИТ экспресс-лаборатории
15.
Заведующий

6 реанимациялық төсек-орынға кемінде 1 тәуліктік пост;
1 лауазым 1 жұмыс орнына (операциялық үстел, манипуляциялық, ангиографиялық кабинет, диагностикалық кабинет);
нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50%-дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 1 тәуліктік пост;
31.
анестезист-мейіргер
дәрігер анестезиолог-реаниматологтың 1 лауазымына кемінде 1,5 лауазым;
32.
қарқынды терапия мейіргері
2 реанимациялық төсек-орынға кемінде 1 тәуліктік пост;
нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50%-дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 1 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
инфекциялық және септикалық науқастарға арналған изолятор-палатада жұмыс істеу үшін жеке тәуліктік пост қалыптастырылады;
33.
Кіші медицина персоналы
2 тәуліктік пост;
нейрохирургиялық, кардиохирургиялық, онкогематологиялық бейіндегі пациенттермен жұмыс істеу үшін, күйіктері бар (зақымдану ауданы 50%-дан астам және жоғарғы тыныс жолдарының зақымдануы және зақымдануы бар), политравмасы бар, экстрагенитальды патологиясы бар жүкті, өкпенің жасанды желдетуіндегі, экстракорпоральды мембраналық оттегімен қанықтырылған пациенттермен жұмыс істеу үшін 1 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
инфекциялық және септикалық науқастарға арналған изолятор-палатада жұмыс істеу үшін жеке тәуліктік пост қалыптастырылады;
Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия орталығы*
34.
басшы
1 лауазым
35.
басшының орынбасары
1 лауазым
36.
медициналық статистик
1 лауазым
Ескертпе.
* Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия орталығының штат саны анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесінің, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесінің және қосымша бөлімшелердің құрамына кіретін штат саны есепке алына отырып, құрылады.

не менее 1 круглосуточного поста на 6 реанимационных коек;
не менее 1 должности на 1 рабочее место (операционный стол, манипуляционная, ангиографический кабинет, диагностический кабинет);
1 круглосуточный пост для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
31.
медицинская сестра-анестезист
не менее 1,5 должностей на 1 должность врача-анестезиолога-реаниматолога
32.
медицинская сестра интенсивной терапии
не менее 1 круглосуточного поста на 2 реанимационные койки;
1 круглосуточный пост на 1 койку для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
Для работы в палате-изоляторе для инфекционных и септических пациентов устанавливается отдельный круглосуточный пост;
33.
Младший медицинский персонал
2 круглосуточного поста;
1 круглосуточный пост на 1 койку для работы с пациентами нейрохирургического, кардиохирургического, онкогематологического профилей, для пациентов с ожогами (с площадью поражения более 50% и с поражением и поражения верхних дыхательных путей), с политравмой, беременных с экстрагенитальной патологией, пациентов, находящихся на искусственной вентиляции легких, экстракорпоральной мембранной оксигенации;
Для работы в палате-изоляторе для инфекционных и септических пациентов устанавливается отдельный круглосуточный пост;
Центр анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии*
34.
руководитель
1 должность
35.
заместитель руководитель
1 должность
36.
медицинский статистик
1 должность
Примечание.
* Штатная численность центра анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии формируется с учетом штатной численности входящих в состав отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии, отделения реаниматологии и интенсивной терапии и дополнительных подразделений.

7-параграф. Трансфузиология бөлімшесінің (кабинетінің) штат нормативтері*
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі
қан құю санына қарамастан бөлімшеге 1 лауазым;
2.
Аға мейіргер
меңгеруші лауазымына сәйкес мейіргердің бір лауазымының орнына;
3.
Дәрігер трансфузиолог
жылына 5 мыңға дейін қан құйған кезде 0,5 лауазым;
жылына әр 5 мыңға дейін қан құюға 1 лауазым;
аутологиялық қан дайындау енгізілген кезде жылына дайындалатын әр 100 дозаға қосымша 1 лауазым енгізіледі;
халыққа тұрақты негізде тәуліктік трансфузиологиялық көмек көрсетілген кезде дәрігер-трансфузиологтың тәуліктік жұмыс істеу режимі енгізіледі.
4.
Дәрігер зертханашы
жылына 5 мыңға дейін қан құйған кезде 0,5 лауазым;
жылына 5 мыңнан астам қан құйған кезде 1 лауазым;
5.
Мейіргер
жылына 500-ге дейін қан құйған кезде 1 лауазым;
жылына 1 мыңға дейін қан құйған кезде 1,5 лауазым;
тәуліктік жұмыс істеу режимі кезінде 5 лауазым;
аутологиялық қан дайындау енгізілген кезде жылына дайындалатын әр 100 дозаға қосымша 1 лауазым енгізіледі;
жылына 1 мыңнан астам трансфузия жүзеге асырған кезде орта медицина персоналының тәуліктік жұмыс істеу режимі енгізіледі;
6.
Зертханашы
жылына 5 мыңға дейін қан құйған кезде 0,5 лауазым;
жылына 5 мыңнан астам қан құйған кезде 1 лауазым;
7.
Медициналық тіркеуші
жылына 500-ге дейін қан құйған кезде 0,5 лауазым;
жылына 500-ден астам қан құйған кезде 1 лауазым;
8.
Санитар
жылына 1 мыңға дейін қан құйған кезде 1 лауазым;
жылына 5 мыңға дейін қан құйған кезде 1,5 лауазым;
жылына 5 мыңнан астам дейін қан құйған кезде 0,5 лауазым,
жылына 5 мыңнан астам қан құйған кезде санитардың 2 лауазымы;
аутологиялық қан дайындау енгізілген кезде жылына дайындалатын әр 100 дозаға қосымша 1 лауазым енгізіледі.
Ескертпе.
* Емдеу және/немесе аутологиялық қан дайындау мақсатында донор қанының компоненттерін құюмен байланысты клиникалық бағыт бойынша трансфузиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында трасфузиология кабинеті/бөлімшесі ұйымдастырылады.

Параграф 7. Штатные нормативы отделения (кабинета) трансфузиологии*.
Наименование должности
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на отделение независимо от количества переливаний;
2.
Старшая медицинская сестра
соответственно должности заведующего вместо одной должности медицинской сестры;
3.
Врач трансфузиолог
0,5 должности при количестве переливаний до 5 тысяч в год;
1 должность на каждые 5 тысяч переливаний в год;
при внедрении заготовки аутологичной крови на каждые 100 доз, заготовленных в год, вводится дополнительно 1 должность;
при осуществлении круглосуточной трансфузионной помощи населению на постоянной основе, вводится круглосуточный режим работы врача-трансфузиолога.
4.
Врач лаборант
0,5 должности при количестве переливаний до 5 тысяч в год;
1 должность при количестве переливаний более 5 тысяч в год;
5.
Медицинская сестра
1 должность при количестве переливаний до 500 в год;
1,5 должности при количестве переливаний до 1 тысячи в год;
5 должностей при круглосуточном режиме работы;
при внедрении заготовки аутологичной крови на каждые 100 доз, заготовленных в год, вводится дополнительно 1 должность;
при осуществлении более 1 тысячи трансфузий в год вводится круглосуточный режим работы среднего медицинского персонала;
6.
Лаборант
0,5 должности при количестве переливаний до 5 тысяч в год,
1 должность при количестве переливаний более 5 тысяч в год;
7.
Медицинский регистратор
0,5 должности при количестве переливаний до 500 в год,
1 должность при количестве переливаний более 500 в год;
8.
санитар (-ка)
1 должность при количестве переливаний до 1 тысячи в год,
1,5 должности санитарки при количестве переливаний до 5 тысяч в год,
2 должности санитарки при количестве переливаний более 5 тысяч в год;
при внедрении заготовки аутологичной крови на каждые 100 доз, заготовленных в год, вводится дополнительно 1 должность
Примечание.
* В организациях здравоохранения, осуществляющих трансфузионную помощь по клиническому направлению, связанному с переливанием компонентов донорской крови с лечебной целью и/или заготовкой аутологичной крови организуется кабинет/отделение трансфузиологии.

8-параграф. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету ұйымдарының (босандыру ұйымдарының (перзентхананың, перинаталдық орталықтың, көпбейінді және аудандық ауруханалардың акушерлік бөлімшесінің) штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Басшы (директор, бас директор) (перзентхана, перинаталдық орталық) немесе басшының босандыру жөніндегі орынбасары (көпбейінді аурухана), перзентхананың меңгерушісі немесе аға дәрігер-акушер-гинеколог (аудандық аурухана)
1 лауазым
2.
Перзентхана, перинаталдық орталық басшысының медициналық бөлім бойынша орынбасары
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым
3.
Перзентхана, перинаталдық орталық басшысының медициналық қызметтердің сапасын бақылау, стратегиялық даму, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары
150 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым
4.
Неонаталдық қызмет бойынша басшы
перзентханада 1 лауазым
5.
Бас акушер
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым
6.
Статистика дәрігері
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым
7.
Дәрігер-терапевт
ұйымға 1 лауазым
8.
Бөлімше меңгерушісі
бөлімшеге 1 лауазым
9.
Дәрігер акушер-гинеколог

Параграф 8. Штатные нормативы организации оказания акушерско-гинекологической помощи (родовспомогательных организаций (родильного дома, перинатального центра, акушерского отделения многопрофильных и районных больниц)
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Руководитель (директор, генеральный директор) (родильного дома, перинатального центра) или заместитель руководителя по родовспоможению (многопрофильной больницы), заведующий родильным домом или старший врач акушер-гинеколог (районной больницы)
1 должность
2.
Заместитель руководителя по медицинской части родильного дома, перинатального центра
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
3.
Заместитель руководителя по контролю качества медицинских услуг, стратегическому развитию, организационно-методической работе, родильного дома, перинатального центра
1 должность в родильном доме на 150 коек и более
4.
Руководитель по неонатальной службе
1 должность в родильном доме
5.
Главная акушерка
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
6.
Врач-статист
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
7.
Врач-терапевт
1 должность на организацию
8.
заведующий отделением
1 должность на отделение;
9.
Врач акушер-гинеколог

лауазым 2-параграфта көрсетілген 1-таблицаға сәйкес төсек-орын санына қарай енгізіледі;
4 жеке босану палатасына шаққанда 1 тәуліктік пост;
қабылдау бөлімшесінде 1 тәуліктік пост;
қабылдау бөлімшесіне жоспарлы емдеуге жатқызу үшін кемінде 1 лауазым;
жоғары тәуекел тобының кабинеті үшін кемінде 1 лауазым;
жүктілікті көтере алмау кабинеті үшін кемінде 1 лауазым;
босанатын және фертильді жастағы әйелдерге арналған катамнез кабинеті үшін кемінде 1 лауазым;
10.
Клиникалық-диагностикалық бөлімшенің дәрігер уролог-андрологы
кемінде 1 лауазым;
11.
Клиникалық-диагностикалық бөлімшенің дәрігер балалар гинекологы
кемінде 1 лауазым;
12.
Клиникалық-диагностикалық бөлімшенің дәрігер-эндокринологы
кемінде 1 лауазым;
13.
Клиникалық-диагностикалық бөлімшенің акушері
кабинетке 1 лауазым;
14.
Аға акушер
лауазым барлық бейіндегі акушерлік бөлімшелерде бөлімше меңгерушілері лауазымдарының санына сәйкес белгіленеді;
15.
Акушер
Тәуліктік пост 2-параграфта көрсетілген 1-таблицаға сәйкес төсек-орындар санына қарай енгізіледі;
2 жеке босану палатасына 1 тәуліктік пост;
жүктілік патологиясы бөлімшесі үшін 1 лауазым (күндізгі);
қабылдау бөлімшесінде 1 тәуліктік пост орнатылады;
жоспарлы емдеуге жатқызу үшін кемінде 1 лауазым;
диагностикалық палаталар бар болса 1 тәуліктік пост;
16.
Емшара кабинетінің мейіргері
Жүктілер мен босанған әйелдер бөлімшесі үшін (жүктілік патологиясы) 1 тәуліктік пост;
17.
Психолог
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым;
18.
Әлеуметтік қызметкер
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым;
19.
Шаруашылық бикесі
бөлімшеге 1 лауазым;
20.
Санитар-тазалаушы
әр бөлімшеге 1 тәуліктік пост, ал бөлімшеде 40 төсек-орыннан артық болса – бөлімшеге 2 тәуліктік пост;
қабылдау бөлімшесіне 1 тәуліктік пост;
3 жеке босану палатасына 1 тәуліктік пост, бірақ кемінде 1 тәуліктік пост;
21.
Санитар-буфетші
20 төсек-орынға арналған бөлімшеге ауысымына 1 лауазым, босану блогына ауысымына 1 лауазым.
9-параграф. Босануға жәрдемдесу ұйымдарындағы неонаталдық қызметтің штат нормативтері
Лауазымдар атаулары
Лауазымдар саны
1.
Блок (бөлімше) меңгерушісі
1 лауазым
2.
Аға мейіргер
1 лауазым
3.
Шаруашылық бикесі
1 лауазым
4.
Дәрігер-неонатолог
жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапиясы бөлімшесінің 6 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
тәуелділігі жоғары жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 6 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
арнайы күтімді қажет ететін жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 12 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
30 төсек-орынға 1 лауазым, ана мен бала бірге жататын бөлімшенің 50 және одан астам төсек-орны болса 1 тәуліктік пост;
босану залына 1 тәуліктік пост.
5.
Мейіргер (палаталық)

Должность устанавливается на количество коек согласно таблице 1 указанной в параграфе 2;
1 круглосуточный пост на 4 индивидуальные родовые палаты;
1 круглосуточный пост в приемном отделении;
не менее 1 должности для плановой госпитализации в приемной отделении;
не менее 1 должности для кабинета группы высокого риска;
не менее 1 должности для кабинета невынашивания беременности;
не менее 1 должности для кабинета катамнеза для родильниц и женщин фертильного возраста;
10.
врач уролог-андролог клинико-диагностического отделения
не менее 1 должности;
11.
врач детского гинеколога клинико-диагностического отделения
не менее 1 должности;
12.
врач-эндокринолог клинико-диагностического отделения
не менее 1 должности;
13.
акушерка клинико-диагностического отделения
1 должность на кабинет;
14.
Старшая акушерка
должность устанавливается в акушерских отделениях всех профилей соответственно количеству должностей, заведующих отделениями;
15.
Акушер(-ка)
Круглосуточный пост устанавливается на количество коек согласно таблице 1 указанной в параграфе 2;
1 круглосуточный пост на 2 индивидуальных родильных палат;
1 должность (дневная) для отделения патологии беременности;
в приемном отделении устанавливаются 1 круглосуточный пост;
не менее 1 должности для плановой госпитализации;
1 круглосуточный пост при наличии диагностических палат;
16.
Медицинская сестра процедурного кабинета
1 круглосуточный пост для отделения беременных и рожениц (кроме патологии беременности);
17.
психолог
1 должность в родильном доме на 100 коек и более;
18.
социальный работник
1 должность в родильном доме на 100 коек и более;
19.
сестра-хозяйка
1 должность в отделение;
20.
санитарка-уборщица
1 круглосуточный пост на каждое отделение, а при наличии в отделении более 40 коек – 2 круглосуточного поста на отделение;
1 круглосуточный пост для приемного покоя;
1 круглосуточный пост на 3 индивидуальных родильных палат, но не менее 1 круглосуточного поста;
21.
санитарка-буфетчица
1 должность на отделение в смену на 20 коек, 1 должность в родильный блок в смену.
Параграф 9. Штатные нормативы неонатальной службы в организации родовспоможения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий блоком (отделении)
1 должность
2.
Старшая медицинская сестра
1 должность
3.
Сестра-хозяйка
1 должность
4.
Врач-неонатолог
1 круглосуточный пост на 6 коек отделения интенсивной терапии новорожденных;
1 круглосуточный пост на 6 коек отделения высокозависимых новорожденных;
1 должность на 12 коек отделения новорожденных, нуждающихся в специальном уходе;
1 должность на 30 коек, 1 круглосуточный пост при наличии 50 и более коек отделения совместного пребывание матери и ребенка;
1 круглосуточный пост для родильного зала.
5.
Медицинская сестра (палатный)

жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапиясы бөлімшесінің 1 төсекорнына 1 тәуліктік пост;
тәуелділігі жоғары жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 3 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
арнайы күтімді қажет ететін жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 8 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
ана мен бала бірге жататын бөлімшенің 25 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
6.
Санитар
жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапиясы бөлімшесінің 6 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
тәуелділігі жоғары жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 6 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
арнайы күтімді қажет ететін жаңа туған нәрестелер бөлімшесінің 12 төсек-орнына 1 тәуліктік пост;
7.
Мейіргер (нұсқаушы/жаттықтырушы)
1 лауазым
8.
Орта медицина персоналы (емшек сүтімен қоректендіру бойынша)
1 лауазым;
ана мен бала бірге жататын бөлімшенің 25 төсек-орнына 1 лауазым;
9.
Сүт асханасының мейіргері
сүт бөлмесіне 1 лауазым;
егер медициналық ұйым стандартталған (зауытта жасалған) парентеральды тамақтануды қолданса 1 лауазым;
стандартталған (зауытта жасалған) парентеральды тамақтануды қолданбаса 1 тәуліктік пост.
10.
Орта медицина персоналы (вакцинация бойынша) –
ана мен бала бірге жататын бөлімшенің 50 төсек-орнына 1 лауазым;
11.
Орта медицина персоналы (аудиометрия бойынша) –
ана мен бала бірге жататын бөлімшенің 100 төсек-орнына 1 лауазым;
10-параграф. Сәулелік терапия қызметінің штат нормативтері
Лауазымдар атаулары
Лауазымдар саны
1.
Сәулелік терапия орталығының басшысы
1 лауазым
Сәулелік терапия бөлімшесі
2.
Бөлімше меңгерушісі
1 лауазым
3.
Сәулелік терапия дәрігері
Лауазым 2-параграфта көрсетілген 1-таблицаның 23-бағанына сәйкес төсек-орын санына белгіленеді;
Қосымша штат нормативтері жарақтандыруға және өндірістік жоспарға байланысты белгіленеді: 1 лауазымға – жылына 200 пациенттен артық емес не бір сәулелік терапия аппаратына 2 лауазымнан кем емес.
4.
Аға мейіргер
бөлімшеге 1 лауазым
5.
Мейіргер
Бөлімшеге күндізгі мейіргердің 1 лауазымы және/немесе жылына 250 пациентке дейін ем алатын бөлімшеге мейіргердің 1 лауазымы, және/немесе мейіргердің бір лауазымына күніне ем алатын 20 пациентке дейінгі жүктеме;
6.
Санитар
15 төсне-орынға 1 тәуліктік пост.
Сәулелік терапияны физика-техникалық қамтамасыз ету бөлімі
7.
Бөлім меңгерушісі
1 лауазым
8.
медициналық физик
1 мегавольт қондырғысына ауысымына 2 лауазым.
Қосымша лауазымдар жылына емделетін 200 пациентке ауысымда 1 лауазым есебінен енгізіледі;
9.
Сәулелі аппараттарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі инженер
1 мегавольт қондырғысына ауысымына 2 лауазым;
10.
Сәулелік жабдық мейіргері (радиотерапия технологы)

1 круглосуточный пост на 1 койку отделения интенсивной терапии новорожденных;
1 круглосуточный пост на 3 коек отделения высокозависимых новорожденных;
1 круглосуточный пост на 8 коек отделения новорожденных, нуждающихся в специальном уходе;
1 круглосуточный пост на 25 коек отделения совместного пребывание матери и ребенка
6.
Санитар(-ка)
1 круглосуточный пост на 6 коек отделения интенсивной терапии новорожденных;
1 круглосуточный пост на 6 коек отделения высокозависимых новорожденных;
1 круглосуточный пост на 12 коек отделения новорожденных, нуждающихся в специальном уходе
7.
Медицинская сестра (инструктор/тренер)
1 должность
8.
Средний медицинский персонал (по грудному вскармливанию)
1 должность;
1 должность на 25 коек отделения совместного пребывание матери и ребенка;
9.
Медицинская сестра молочной кухни
1 должность на молочную комнату;
1 должность если медицинская организация использует стандартизированное (заводского приготовления) парентеральное питание;
1 круглосуточный пост если не использует стандартизированное парентеральное питание.
10.
Средний медицинский персонал (по вакцинации) –
1 должность на 50 коек отделения совместного пребывание матери и ребенка;
11.
Средний медицинский персонал (по аудиометрии) –
1 должность на 100 коек отделения совместного пребывание матери и ребенка;
Параграф 10. Штатные нормативы службы лучевой терапии
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Руководитель центра лучевой терапии
1 должность
Отделение лучевой терапии
2.
заведующий отделением
1 должность
3.
Врач лучевой терапии
Должность устанавливается на количество коек согласно строке 23 таблицы 1 указанной в параграфе 2;
Дополнительно штатные нормативы устанавливаются в зависимости от оснащения и производственного плана: на 1 должность – не более 200 пациентов в год, либо не менее 2 должностей на один аппарат лучевой терапии.
4.
Старшая медицинская сестра
1 должность на отделение
5.
Медицинская сестра
1 должность дневной медицинской сестры на отделении и/или 1 должность медицинской сестры на отделение, где проходят лечение до 250 пациентов в год, и/или нагрузка на одну должность медицинской сестры до 20 пациентов в день, проходящих лечение;
6.
Санитар(-ка)
1 круглосуточный пост на 15 коек.
Отдел физико-технического обеспечения лучевой терапии
7.
заведующий отделом
1 должность
8.
медицинский физик
2 должности в смену на 1 мегавольтную установку. Дополнительные должности вводятся из расчета 1 должность в смену на 200 пациентов, проходящих лечение в год;
9.
инженер по техническому обслуживанию лучевых аппаратов
2 должности на 1 мегавольтную установку в 1 смену;
10.
медицинская сестра лучевого оборудования (технолог радиотерапии)

Күніне 25 пациентке дейін ем алатын бір мегавольт қондырғысына 2 лауазым және күніне 50 пациентке дейін ем алатын бір мегавольт қондырғысына 4 лауазым;
11.
Мейіргер (симуляторларда жұмыс істеу үшін)
Жылына әр 500 пациентке симуляция жасау үшін 2 лауазым.
11-параграф. Фтизиопульмонология орталықтарының штат нормативтері
Лауазымдар атаулары
Лауазымдар саны
Аурухана құрамында тиісті бөлімшелер (төсектер)жоқ мамандықтар бойынша науқастарға қызмет көрсету үшін дәрігерлер лауазымдары
1.
дәрігер-отоларинголог (ересектер)
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
2.
дәрігер-отоларинголог (балалар)
20 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
3.
дәрігер-кардиолог (ересектер)
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
4.
дәрігер-гинеколог
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
5.
дәрігер-эндокринолог (ересектер)
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
6.
дәрігер-отоларинголог (балалар)
20 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
7.
дәрігер-гастроэнтеролог
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
8.
дәрігер-инфекционист
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
9.
дәрігер-хирург
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
10.
дәрігер-нефролог
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
11.
дәрігер-офтальмолог
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
12.
дәрігер-стоматолог
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
13.
дәрігер-психиатр
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
14.
дәрігер-невропатолог

2 должности на одну мегавольтную установку, где проходят лечение до 25 пациентов в день и 4 должности на одну мегавольтную установку, где проходят лечение до 50 пациентов в день;
11.
медицинская сестра (для работы на симуляторах)
2 должности для проведения симуляции на каждые 500 пациентов в год.
Параграф 11. Штатные нормативы Центров фтизиопульмонологии
Наименование должностей
Количество должностей
Должности врачей для обслуживания больных по специальностям, по которым в составе больниц нет соответствующих отделений (коек)
1.
врач-отоларинголога (взрослый)
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
2.
врач-отоларинголог (детский)
из расчета не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 20 и более коек;
3.
врач-кардиолог (взрослый)
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
4.
врач-гинеколог
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
5.
врач-эндокринолог (взрослый)
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
6.
врач-отоларинголог (детский)
из расчета не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 20 и более коек;
7.
врач-гастроэнтеролог
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
8.
врач-инфекционист
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
9.
врач-хирург
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
10.
врач-нефролог
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
11.
врач-офтальмолог
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
12.
врач-стоматолог
из расчета 2 должности на каждые 200 коек, но не менее 1 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
13.
врач-психиатр
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
14.
врач-невропатолог

әр 200 төсек-орынға 0,5 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
15.
дәрігер-невропатолог (балалар)
20 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
16.
дәрігер-терапевт
әр 200 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ 50 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
17.
дәрігер-педиатр
20 және одан көп төсек-орны бар ауруханаға кемінде 0,5 лауазым;
18.
мейіргер

0,5 должности на каждые 200 коек, но не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
15.
врач-невропатолог (детский)
из расчета не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 20 и более детских коек;
16.
врач-терапевт
из расчета 1 должность на каждые 200 коек, из расчета не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 50 и более коек;
17.
врач-педиатр
не менее 0,5 должности на больницу, имеющую 20 и более детских коек.
18.
Медицинская сестра

20 жіне одан көп балалар төсек-орны бар балалар туберкулездікте қарқынды терапия палатасына қызмет көрсетуге мейіргердің 1 тәуліктік посты орнатылады;
100 төсек-орнынан асатын стационардарда қабылдау бөлімшесі мейіргерінің лауазымы енгізіледі.
19.
әлеуметтік оңалту бойынша нұсқаушы
75 және одан көп төсек-орны бар ересектер мен жасөспірімдерге арналған ауруханаларда әр 100 төсек-орынға 1 лауазым.
20.
санитар
операциялық және таңу бөлмелерінде жұмыс істеу үшін ауруханаларда операциялық мейіргерлер мен таңу бөлмелерінің операциялық мейіргерлерінің лауазымдарына сәйкес белгіленеді
әр гипстеу кабинетіне 1 лауазым енгізіледі;
Тіс дәрігері кабинетінде қызмет көрсету үшін дәрігер-стоматологтардың лауазымдарына сәйкес енгізіледі;
Қабылдау бөлімшелерінде қабылдау бөлімшесінің мейіргерінің лауазымдарына сәйкес енгізіледі.
Сүйек-буын туберкулезімен ауыратын науқастарды емдеуге арналған ауруханаларда (бөлімшелерде) қосымша лауазымдар енгізіледі
21.
Массаж бойынша мейіргер
әр 20 төсек-орынға 1 лауазымнан;
22.
Гипстеу кабинетінде қызмет көрсету мейіргері
әр 20 төсек-орынға 1 лауазымнан, бірақ кемінде 1 лауазым;
23.
Емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы
20 төсек-орынға дейін – 0,5 лауазым, 100 төсек-орыннан астам – 1 лауазым.
Ескертпе:
* Торакальдік бөлімшелерде және өкпеден тыс туберкулезді емдеуге арналған бөлімшелерде бөлімшедегі төсек-орын санына қарамастан, меңгеруші науқастарды тікелей емдеуден босатылмайды.
**Өкпеден тыс туберкулезді емдеуге арналған бөлімше жоқ болған кезде туберкулезді менингитпен ауыратын науқастарға арналған төсек-орындар өкпе туберкулезі бөлімшелерінің құрамына енгізіледі.
12-параграф. Клиникалық фармакология бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі
бөлімшеге 1 лауазым;
2.
Дәрігер-клиникалық фармаколог
ұйымда 200 төсек-орынға дейін 1 лауазым;
3.
Аға мейіргер
бөлімшеге 1 лауазым;
4.
Орта медицина персоналы/фармацевт
стационарлық көмек көрсететін ұйымдағы бөлімшеге ауысымда/тәуліктік постқа 1 лауазым және күндізгі уақытта стационарлық көмек көрсететін ұйымдағы стационарды алмастыратын көмек көрсететін бөлімшеге 1 лауазым;
5.
курьер
стационарлық көмек көрсететін ұйымда әр бөлімшеге 1 лауазым және күндізгі уақытта стационарлық көмек көрсететін ұйымдағы стационарды алмастыратын көмек көрсететін бөлімшеге 1 лауазым;
6.
Санитар, үй-жайды тазалаушы
бөлімшеге кемінде 1 лауазым.
3-тарау. Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының үлгілік штаттары мен штат нормативтері

В детских туберкулезных, имеющую 20 детских коек и более для обслуживания палаты интенсивной терапии устанавливается 1 круглосуточный пост медицинской сестры;
В стационарах от 100 коек устанавливается должность медицинской сестры приемного покоя.
19.
Инструктор по социальной реабилитации
в больницах для взрослых и подростков на 75 и более коек из расчета 1 должность на каждые 100 коек.
20.
Санитар(-ка)
Для работы в операционных и перевязочных устанавливаются в больницах соответственно должностям операционных медицинских сестер и сестер перевязочных;
На каждый гипсовальный кабинет устанавливается 1 должность;
Для обслуживания зубоврачебного кабинета устанавливаются соответственно должностям врачей-стоматологов;
приемного покоя устанавливаются соответственно должностям медицинских сестер приемного покоя.
В больницах (отделениях), предназначенных для лечения больных костно-суставным туберкулезом, устанавливается дополнительно должности
21.
Медицинская сестра по массажу
из расчета 1 должность на каждые 20 коек;
22.
Медицинская сестра для обслуживания гипсовального кабинета
из расчета 1 должность на каждые 20 коек, но не менее 1 должности;
23.
Инструктор по лечебной физкультуре
до 20 коек – 0,5 должности, свыше 100 коек – 1 должность.
Примечания:
*В торакальных отделениях и отделениях для лечения внелегочного туберкулеза заведующий не освобождается от непосредственного ведения больных, независимо от количества коек в отделении.
**При отсутствии отделения для лечения внелегочного туберкулеза, койки для больных туберкулезным менингитом включаются в состав отделения легочного туберкулеза.
Параграф 12. Штатные нормативы отделения клинической фармакологии
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на отделение;
2.
Врач-клинический фармаколог
1 должность до 200 коек в организации;
3.
Старшая медицинская сестра
1 должность на отделение;
4.
Средний медицинский персонал/фармацевт
1 должность в смену/ круглосуточный пост отделение в организации, оказывающей стационарную помощь и 1 должность в дневное время на отделение оказывающей стационарозамещающую помощь в организации, оказывающей стационарную помощь;
5.
курьер
1 должность в смену на каждое отделение в организации, оказывающей стационарную помощь и 1 должность в дневное время на отделение оказывающей стационарозамещающую помощь в организации, оказывающей стационарную помощь;
6.
Санитар(-ка), уборщица помещения
не менее 1 должности на отделение.
Глава 3. Типовые штаты и штатные нормативы для организаций здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях

1-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсететін медицина ұйымдарының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
Медициналық пункт
1.
Орта медицина қызметкері
кемінде 1 лауазым
Фельдшерлік-акушерлік пункт
2.
Орта медицина қызметкері
кемінде 1 лауазым
3.
Акушер
Фертильді жастағы бекітілген әйелдердің санына байланысты кемінде 1 лауазым
Дәрігерлік амбулатория (Отбасылық денсаулық орталығы)**
4.
Дәрігерлік амбулаторияның басшысы (жекелеген елді мекендерде орналасқан қалалық, аудандық емханалардың құрылымдық бөлімшелері жанындағы аға дәрігер)

Параграф 1. Штатные нормативы медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП)
Наименование должностей
Количество должностей
Медицинский пункт
1.
средний медицинский работник
не менее 1 должности
Фельдшерско-акушерский пункт
2.
Средний медицинский персонал
не менее 1 должности
3.
Акушерка
не менее 1 должности независимо от количества прикрепленных женщин фертильного возраста
Врачебная амбулатория (Центр семейного здоровья)**
4.
Руководитель врачебной амбулатории (старший врач при структурных подразделениях городских, районных поликлиниках, расположенных в отдельных населенных пунктах)

бекітілген халқы 5000-ға дейін 0,25 лауазым, халқы 5000-нан асатын дәрігерлік амбулаторияда босатылған бас (аға) дәрігер лауазымы белгіленеді;
5.
Жалпы практика дәрігері, отбасылық дәрігер
кемінде 1700 және 2000 адамнан аспайтын аралас тұрғындарға 1 лауазым;
6.
Дәрігер терапевт****
2200 адам ересек халыққа 1 лауазым;
7.
Дәрігер педиатр****
0-ден 18 жасқа дейінгі 900 балаға 1 лауазым;
8.
Дәрігер акушер-гинеколог
3300 әйел тұрғынға 1 лауазым;
9.
Күндізгі стационар дәрігері
Ауысымына 10 төсек-орынға 1 лауазым (медициналық бақылаудың барынша қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін);
10.
Бөлімше меңгерушісі
8 дәрігерлік лауазымға 1 лауазым;
11.
Аға мейіргер
8 дәрігерлік лауазымға 1 лауазым;
12.
Орта медицина персоналы (фельдшер, практикасы кеңейтілген және жалпы практика мейіргері немесе мейірағасы)
Жалпы практика дәрігерінің 1 лауазымына 3 лауазым, дәрігер (учаскелік) терапевт немесе педиатрдың 1 лауазымына 1 лауазым;
13.
Емшара кабинетінің мейіргері
ауысымына 1 лауазым (бір учаскесі бар шалғайдағы ауылдық дәрігерлік амбулатория үшін емшара кабинеті мен күндізгі стационар мейіргері – 1 лауазым)
14.
Баланың даму кабинетінің мейіргері
ауысымына 1 лауазым;
15.
Қарау кабинетінің акушері
ауысымына 1 лауазым;
16.
Дәрігерге дейінгі және скринингтік кабинеттердің мейіргер ісі маманы
ауысымына 1 лауазым;
17.
фельдшер-зертханашы
1 лауазым;
18.
Үздіксіз бақыланатын емдеу кабинетінің мейіргері
1 лауазым;
19.
Тіркеуші
ауысымына 1 лауазым;
20.
Жалпы практика дәрігері немесе отбасылық дәрігер немесе терапевт немесе педиатр немесе үйде қызмет көрсетуге арналған мобильді бригаданың фельдшері ***
ауысымына 1 лауазым;
21.
Үйде қызмет көрсетуге арналған мобильді бригаданың жүргізушісі
ауысымына 1 лауазым;
22.
Мобильді бригаданың диспетчері
ауысымына 1 лауазым
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы **
23.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының басшысы (жекелеген елді мекендерде орналасқан қалалық, аудандық емханалардың құрылымдық бөлімшелері жанындағы аға дәрігер)
бекітілген халқы 5000 адамға дейінге 0,25 лауазым, бекітілген халқы 10000 адамнан астам Медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығында босатылған (аға) дәрігер лауазымы енгізіледі;
24.
Бөлімше меңгерушісі
8 дәрігерлік лауазымға 1 лауазым;
25.
Аға мейіргер
8 дәрігерлік лауазымға 1 лауазым;
26.
Жалпы практика дәрігері, отбасылық дәрігер
1700 және 2000 адамнан аспайтын аралас тұрғындарға 1 лауазым;
27.
Дәрігер терапевт

0,25 должности с прикрепленным населением до 5000, во врачебной амбулатории с прикрепленным населением свыше 5000 человек устанавливается должность освобожденного главного (старшего) врача;
5.
Врач общей практики, семейный врач
1 должность на не менее 1700 и не более 2000 человек смешанного населения;
6.
Врач терапевт****
1 должность на 2200 человек взрослого населения;
7.
Врач педиатр****
1 должность на 900 детей от 0 до 18 лет;
8.
Врач акушер-гинеколог
1 должность на 3300 женского населения;
9.
врач дневного стационара
1 должность на 10 коек в смену (для обеспечения максимального доступа медицинского наблюдения);
10.
заведующий (ая) отделением
1 должность на 8 врачебных должностей;
11.
старшая медицинская сестра
1 должность на 8 врачебных должностей;
12.
средний медицинский персонал (фельдшер, медицинская сестра или медицинский брат расширенной практики и общей практики)
3 должности на 1 должность врача общей практики, 1 должность на 1 должность врача (участкового) терапевта или педиатра;
13.
медицинская сестра процедурного кабинета
1 должность в смену (для отдаленных сельских врачебных амбулаториях с одним участком процедурная и медицинская сестра дневного стационара – 1 должность)
14.
медицинская сестра кабинета развития ребенка
1 должность в смену;
15.
акушерка смотрового кабинета
1 должность в смену;
16.
специалист сестринского дела доврачебного и скринингового кабинетов
1 должность в смену;
17.
фельдшер-лаборант
1 должность;
18.
медицинская сестра кабинета непрерывного наблюдаемого лечения
1 должность;
19.
регистратор
1 должность в смену;
20.
врач общей практики или семейный врач или терапевт или педиатр или фельдшер мобильной бригады для обслуживания на дому***
1 должность смену;
21.
водитель мобильной бригады для обслуживания на дому
1 должность в смену;
22.
диспетчер мобильной бригады
1 должность в смену
Центр первичной медико-санитарной помощи**
23.
руководитель Центра первичной медико-санитарной помощи (старший врач при структурных подразделениях городских, районных поликлиниках, расположенных в отдельных населенных пунктах)
0,25 должности с прикрепленным населением до 5000 человек, в Центре первичной медико-санитарной помощи с прикрепленным населением свыше 10000 человек устанавливается должность освобожденного главного (старшего) врача;
24.
заведующий (ая) отделением
1 должность на 8 врачебных должностей;
25.
старшая медицинская сестра
1 должность на 8 врачебных должностей;
26.
врач общей практики, семейный врач
1 должность на 1700 человек населения и не более 2000 человек смешанного населения;
27.
врач терапевт

0,5 лауазым.
Балаларды дамыту және ерте араласу орталығының көпсалалы тобы**
89.
педиатр
0-6 жастағы 4000 бала тұрғынға 1 лауазым;
90.
дәрігер невропатолог
3 жасқа дейінгі 4000 бала тұрғынға 1 лауазым;
91.
психолог
0-6 жастағы 4000 бала тұрғынға 1 лауазым;
92.
логопед
0-6 жастағы 3000 бала тұрғынға 1 лауазым;
93.
дефектолог
0-6 жастағы 3000 бала тұрғынға 1 лауазым.
Оқитындарға медициналық көмек көрсететіндердің штат нормативтері
94.
Оқитындарға медициналық көмек көрсетуды үйлестіретін дәрігер
МСАК ұйымы қызмет көрсететін 2000 оқушыға 1 лауазым;
95.
Мейіргер
700 оқушыға 1 лауазым, бірақ оқу режимі екі және үш ауысымды орта білім беру ұйымдарында кемінде 2 лауазым және оқитындар саны 2800 астам орта білім беру ұйымдарында 4,0 лауазымнан артық емес;

0,5 должность.
Мультидисциплинарная группа центра развития детей и раннего вмешательства**
89.
педиатр
1 должность на 4000 детского населения в возрасте от 0 – 6 лет;
90.
врач невропатолог
1 должность на 4000 детского населения в возрасте до 3-х лет;
91.
психолог
1 должность на 4000 детского населения в возрасте от 0 – 6 лет;
92.
логопед
1 должность на 3000 детского населения возраст от 0 – 6 лет;
93.
дефектолог
1 должность на 3000 детского населения возраст от 0 – 6 лет.
Штатные нормативы, оказывающих медицинскую помощь обучающимся
94.
Врач, координирующий оказание медицинской помощи обучающимся
1 должность на 2000 обучающихся, обслуживаемых организацией ПМСП;
95.
Медицинская сестра
1 должность на 700 обучающихся, но не менее 2 должности в организациях среднего образования с двух и трехсменным режимом обучения, и не более 4,0 должности в организациях среднего образования с количеством обучающихся свыше 2800;

Оқитындар саны 700 оқушыдан аспайтын шағын жинақталған мектептерде мейіргердің кемінде 1 лауазымы.
Ескертпе:
*Бұл құрылым ең аз болып табылады және оны жергілікті атқарушы органдар, денсаулық сақтауды басқару органдары нақты жергілікті жағдайлар мен қажеттіліктерді ескере отырып, сондай-ақ медициналық ұйымның бірінші басшысының шешімі бойынша толықтыруы және нақтылауы мүмкін.
** Лауазымдар бекітілген халық санына және ашылған учаскелерге қарай енгізіледі.
*** Инфекциялық аурулар көбейген кезеңде қосымша лауазымдар құрылады.

не менее 1 должности медицинской сестры в малокомплектных школах с численностью обучающихся менее 700 обучающихся.
Примечания:
*Данная структура является минимальной и может быть дополнена и детализирована местными исполнительными органами, органами управления здравоохранением с учетом конкретных местных условий и потребностей, а также по решению первого руководителя медицинской организации.
**Должности устанавливаются от количества прикрепленного населения и развернутых участков.
***В период роста инфекционных заболеваний формируются дополнительные должности.

**** 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін жалпы дәрігерлік учаскелермен толық ауыстырылғанға дейін.
2-параграф. Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін бейінді мамандардың штат нормативтері
1. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, бейінді мамандардың штат нормативтері 3 және 4-таблицаға сәйкес дәрігердің 1 лауазымы мен орта медицина персоналының 1 лауазымына белгіленеді.

****До полного замещения общеврачебными участками до 1 января 2027 года.
Параграф 2. Штатные нормативы профильных специалистов, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях
1. Штатные нормативы организаций здравоохранения, профильных специалистов, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, устанавливаются 1 должность врача и 1 должность среднего медицинского персонала согласно таблицам 3 и 4.

2. Амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсетуге шарт жасасу үшін штат кестесінде мынадай мамандардың болуы талап етіледі: неврология, оның ішінде балалар; отоларингология, оның ішінде балалар; офтальмология, оның ішінде балалар; эндокринология, оның ішінде балалар; травматология-ортопедия, оның ішінде балалар; дерматовенерология, оның ішінде балалар; ересектер онкологиясы; жалпы хирургия; балалар хирургиясы; ересектер кардиологиясы; балалар психиатриясы, терапия, педиатрия, фтизиатрия, оның ішінде балалар.

2. Для заключения договора на оказание медицинской помощи в амбулаторных условиях требуется наличие следующих специалистов в штатном расписании: неврология, в том числе детская; отоларингология, в том числе детская; офтальмология, в том числе детская; эндокринология, в том числе детская; травматология-ортопедия, в том числе детская; дерматовенерология, в том числе детская; онкология взрослая; общая хирургия; детская хирургия; кардиология взрослая; психиатрия детская, терапия, педиатрия, фтизиатрия, в том числе детская.

10000
Ескертпе.
* Балаларды профилактикалық қарап-тексеру үшін мейіргердің қосымша 1 лауазымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21820 болып тіркелді) сәйкес, оның ішінде мектеп медицинасы аясында белгіленеді.
5-таблица. 3 және 4 таблицаларға қарастырылған лауазымдарды қоспағанда, жекелеген мамандықтар лауазымдарының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
Эндокринологиялық қызметте
Диабет мектебі кабинеті
1.
Дәрігер-эндокринолог
кабинетке 0,5 штатық бірлік,
2.
Мейіргер (диабет мектебінің нұсқаушысы)
кабинетке 2 штаттық бірлік;
Диабеттік аяқ кабинеті
3.
Дәрігер-хирург
кабинетке 1 лауазым,
4.
Мейіргер
кабинетке 2 штаттық бірлік;
Диабеттік ретинопатия кабинеті
5.
Дәрігер-офтальмолог
кабинетке 1 лауазым,
6.
Мейіргер
кабинетке 1 лауазым;
Кардиологиялық қызметте
7.
Функционалдық диагностика дәрігері

10000
Примечание.
* Дополнительно 1 должность медицинской сестры для проведения профилактических осмотров детей в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21820), в том числе в рамках школьной медицины.
Таблица 5. Штатные нормативы должностей отдельных специальностей, за исключением должностей, предусмотренных в таблицах 3 и 4
Наименование должностей
Количество должностей
В эндокринологической службе
Кабинет школы диабета
1.
Врач-эндокринолог
0,5 штатной единицы на кабинет,
2.
медицинская сестра (инструктор школы диабета)
2 штатные единицы на кабинет;
Кабинет диабетической стопы
3.
врач-хирург
1 должность на кабинет,
4.
медицинская сестра
2 штатные единицы на кабинет;
Кабинет диабетической ретинопатии
5.
врач-офтальмолог
1 должность на кабинет,
6.
медицинская сестра
1 должность на кабинет;
В кардиологической службе
7.
врач функциональной диагностики

Жалпы 25000 тұрғынға шаққанда 1 лауазым;
Созылмалы жүрек қызметінің жеткіліксіздігі кабинеті
8.
Дәрігер (дәрігер кардиолог, терапевт, жалпы практика дәрігері)
50000 ересек тұрғынға кардиология және созылмалы жүрек жеткіліксіздігі туралы негізгі білімі бар дәрігердің 2 лауазымы
9.
Мейіргер (жүрек қызметінің жеткіліксіздігі бағдарламасы бойынша оқыған)
3 лауазым
Дислипидемия (атеросклероз) кабинеті
10.
Дәрігер-кардиолог
50000 ересек тұрғынға 2 лауазым
11.
Мейіргер (липидтер алмасуының атерогендік бұзылыстары бағдарламасы бойынша оқыған);
3 лауазым
амбулаториялық жағдайларда онкология қызметінде (онкоорталықтар):
12.
дәрігер-онколог

1 должность на 25000 общего населения;
кабинет хронической сердечной недостаточности
8.
Врач (врач кардиолог, терапевт, врач общей практики)
на 50000 взрослого население 2 должности врача обладающий базовыми знаниями кардиологии и хронической сердечной недостаточности
9.
Медицинская сестра (обученная по программе сердечной недостаточности)
3 должности
кабинет дислипидемии (атеросклероз)
10.
Врач-кардиолог
на 50000 взрослого население 2 должности
11.
медицинская сестра (обученная по программе атерогенным нарушениям липидного обмена);
3 должности
в онкологической службе в амбулаторных условиях (онкоцентров):
12.
врач-онколог

4-тарау. Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына арналған үлгілік штаттар мен штат нормативтері
1-параграф. Күндізгі стационардың штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
күндізгі стационардың меңгерушісі
20 төсек-орынға 1 лауазым;
2.
дәрігер (бейінді маман)
20 төсек-орынға:
ауысымға терапиялық бейіндегі дәрігер-ординатордың кемінде 1 лауазымы;
ауысымға хирургиялық бейіндегі дәрігер-ординатордың кемінде 1 лауазымы.
3.
күндізгі стационардың мейіргері
ауысымына 20 төсек-орынға кемінде 2 лауазым;
4.
емшара кабинетінің мейіргері
ауысымына кемінде 1 лауазым;
5.
таңу кабинетінің мейіргері
ауысымына кемінде 1 лауазым.
5-тарау. Параклиникалық қызметтерге арналған үлгілік штаттар мен штат нормативтері
1-параграф. Параклиникалық бөлімшелердің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Параклиникалық бөлімшелердің мамандары
Параклиникалық бөлімшелер мамандарының лауазымдары тиісті медициналық жабдықтар мен техника болған кезде орындалған жұмыс көлеміне және қызметтердің тарификаторы бойынша қолданыстағы есептеу уақытының нормаларына байланысты белгіленеді, бірақ стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына ауысымына кемінде 1 лауазымнан.
2.
Бөлімше меңгерушісі
Меңгерушінің лауазымы параклиникалық бөлімшенің дәрігердің бір лауазымының орнына енгізіледі.
3.
Аға рентгензертханашы
Аға рентгензертханашының лауазымы меңгеруші лауазымына сәйкес мейіргердің, рентген зертханашының бір лауазымының орынан енгізіледі.

Глава 4. Типовые штаты и штатные нормативы для организаций здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарозамещающих условиях
Параграф 1. Штатные нормативы дневного стационара
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий дневным стационаром
1 должность на 20 коек;
2.
врач (специалист профильный)
На 20 коек:
не менее 1 должности врача-ординатора терапевтического профиля в смену;
не менее 1 должности врача-ординатора хирургического профиля в смену.
3.
медицинская сестра дневного стационара
не менее 2 должностей на 20 коек в смену;
4.
медицинская сестра процедурного кабинета
не менее 1 должности в смену;
5.
медицинская сестра перевязочного кабинета
не менее 1 должности в смену.
Глава 5. Типовые штаты и штатные нормативы для параклинических служб
Параграф 1. Штатные нормативы параклинических отделений
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Специалисты параклинических подразделений
Должности специалистов параклинических подразделений устанавливаются при наличии соответствующего медицинского оборудования и техники в зависимости от объема выполненной работы и действующих расчетных норм времени по тарификатору услуг, но не менее 1 должности в смену для организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
2.
Заведующий отделением
Должность заведующего устанавливается вместо одной должности врача параклинического отделения.
3.
Старший рентгенолаборант
Должность старшего рентгенолаборанта соответственно должности заведующего вместо одной должности медицинской сестры, рентгенолаборанта.

2-параграф. Сәулелік диагностика бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Рентген-зертханашы
дәрігер-рентгенологтар, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография дәрігерлерінің лауазымдарына сәйкес
2.
Рентгендік архивке (компьютерлік рентгендік архивке) медициналық тіркеуші
стационарлар үшін ауысымына 1 лауазым және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына 1 лауазым.
3.
Рентген бөлімшесінің (кабинетінің) санитары

Параграф 2. Штатные нормативы отделения лучевой диагностики
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Рентген-лаборант
соответственно должностям врачей-рентгенологов, компьютерной томографии, магнитно-резонансной томографии.
2.
медицинский регистратор для рентгеновского архива (компьютерного рентгеновского архива)
1 должность в смену для стационаров и 1 должность на организацию здравоохранения оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях.
3.
Санитар(ка) рентгеновского отделения (кабинета)

кабинетке 0,5 ставкаға сәйкес, бірақ бөлімшеге кемінде 1 ставка.
4.
дәрігер-рентгенолог
бекітілген 60 мың тұрғынға кеуде қуысының органдарын профилактикалық флюорографиялық зерттеу үшін 1 лауазым.
5.
рентген-зертханашы
бекітілген 30 мың тұрғынға кеуде қуысының органдарын профилактикалық флюорографиялық зерттеу үшін 1 лауазым;
15 мыңға дейінгі халқы бар елді мекенде рентген жабдық болса 0,5 лауазым қарастырылады.
Жүктеме артқан кезде лауазым артып, ауысымына кемінде 1 лауазым.
6.
медициналық тіркеуші
30 мың тұрғынға 1 лауазым.
7.
емшара мейіргері
ауысымына кабнетке (компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, рентген) 0,5 лауазым.
8.
компьютерлік томография, рентген және магниттік-резонанстық томография бойынша инженер
ауысымына екі және одан көп қондырғы мен жабдыққа 1 лауазым.
9.
Қиын ангиографиялық және ренигентеледидарлық жабдыққа қызмет көрсету үшін инженер-маман
екі және одан көп қондырғы мен жабдыққа инженердің 1 лауазымы.
10.
сәулелік диагностика бөлімшесінің медициналық физика маманы
ауысымына екі және одан көп қондырғы мен жабдыққа 0,5 лауазым.
11.
сәулелік диагностика бөлімшесінің радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженері
бөлімшеге 0,5 лауазым.
Жылжымалы қондырғыларға штаттар қарастырылған
12.
дәрігер-рентгенолог
1 лауазым
13.
рентген-зертханашы
1 лауазым
14.
жүргізуші
1лауазым
Ескертпе.
* Халық саны 15 мыңнан аз аудандарда флюорография кабинеттерінің штаттары ауданның рентген қызметінің жалпы саны есебінен бекітіледі.
** Рентгеноскопиялық зерттеулердің 1 ауысымдағы саны күніне 5 бірліктен аспауы тиіс (өңештің, асқазанның, аш ішектің рентгеноскопиясы – 1 бірлік, ирригоскопия – 2 бірлік).
3-параграф. Ультра дыбыстық диагностика бөлімшесінің штат нормативі
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Мейіргер
меңгерушінің лауазымын қоса алғанда ультра дыбыстық диагностика дәрігерлерінің лауазымдарына сәйкес.
2.
Санитар
меңгерушінің лауазымын қоса алғанда ультра дыбыстық диагностика дәрігерлерінің бір лауазымына 0,5 лауазым, бірақ кемінде 1 лауазым.
4-параграф. Медициналық-генетикалық көмек көрсететін зертханалардың штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
дәрігер-медициналық генетик, дәрігер-зертханашы, жоғары білімі бар зертхана маманы (биологтар, биотехнологтар, биохимиктер)
дәрігер-медициналық генетик, дәрігер-зертханашы, жоғары білімі бар зертхана маманы (биологтар, биотехнологтар, биохимиктер) лауазымдары жұмыс көлеміне және қызметтер тарификаторы бойынша зерттеулерді орындаған арналған уақыт нормативіне қарай белгіленеді.

в соответствии с 0,5 ставкой на кабинет, но не менее 1 ставки на отделение.
4.
врач-рентгенолог
1 должность на 60 тысяч населения, прикрепленного для профилактического флюорографического обследования органов грудной клетки.
5.
рентген-лаборант
1 должность на 30 тысяч населения, прикрепленного для профилактического флюорографического обследования органов грудной клетки;
в населенных пунктах до 15 тысяч населения при наличии рентген оборудования предусматривается 0,5 должности.
не менее 1 должности в смену, с увеличением должности при увеличении нагрузки.
6.
медицинский регистратор
1 должность на 30 тысяч населения.
7.
Процедурная медицинская сестра
0,5 должности на кабинет (компьютерной томографии, магнитно-резонансной томографии, рентген) в смену.
8.
Инженер по компьютерной томографии, рентген и магнитно-резонансной томографии
1 должность на две и более установок и оборудования в смену.
9.
специалист-инженер для обслуживания сложного ангиографического и рентгенотелевизионного оборудования
1 должность инженера на две и более установок и оборудования.
10.
медицинский физик отделения лучевой диагностики
0,5 должность на две и более установок и оборудования в смену.
11.
инженер по радиационной безопасности отделения лучевой диагностики
0,5 должность на отделение.
На передвижных установках предусмотрены штаты
12.
врач-рентгенолог
1 должность
13.
рентген-лаборант
1 должность
14.
водитель
1 должность
Примечания.
* В районах с населением менее 15 тысяч человек штаты флюорографических кабинетов утверждаются за счет общих должностей рентгенологической службы района.
** Количество рентгеноскопических исследований на 1 смену не может превышать 5 единиц в день (рентгеноскопия пищевода, желудка, 12-перстной кишки – 1 единица, ирригоскопия – 2 единицы).
Параграф 3. Штатные нормативы отделения ультразвуковой диагностики
Наименование должностей
Количество должностей
1.
медицинская сестра
соответственно должностям врачей ультразвуковой диагностики, включая должность заведующего.
2.
Санитар(ка)
0,5 должности на одну должность врача ультразвуковой диагностики, включая должность заведующего, но не менее 1 должности
Параграф 4. Штатные нормативы лаборатории оказывающих медико-генетическую помощь
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач-медицинской генетики, врач-лаборант, специалист лаборатории с высшим образованием (биологи, биотехнологи, биохимики)
Должности врачей-медицинских генетиков, врачей-лаборантов, специалистов лаборатории с высшим образованием (биологи, биотехнологи, биохимики), устанавливаются исходя из объемов работы и нормативов времени на выполнение исследований по тарификатору услуг.

5-параграф. Клиникалық-параклиникалық зертхананың (бөлім, бөлімше) штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Клиникалық-параклиникалық зертхананың (бөлім, бөлімше) меңгерушісі
Жалпы штат 10 штаттық бірліктен астам болғанда 1 лауазым енгізіледі, 10 лауазымнан аз болғанда – аға дәрігер тағайындалады.
2.
Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері, дәрігер-медициналық микробиолог, дәрігер-бактериолог, биолог, дәрігер-зертханашы
зертханалық зерттеулер көлеміне сәйкес, бірақ кемінде 1 лауазым.
3.
Жоғары медициналық емес білімі бар зертхана маманы
зертханалық зерттеулер көлеміне сәйкес, бірақ кемінде 1 лауазым.
4.
Сапа жөніндегі менеджер
зертхананың жалпы штатында 20 штаттық бірліктен астам болған кезде кемінде 1 лауазым.
5.
Биоқауіпсіздік жөніндегі маман
зертхананың жалпы штатында 20 штаттық бірліктен астам болған кезде кемінде 1 лауазым.
6.
Аға зертханашы

Параграф 5. Штатные нормативы клинико-параклинической лаборатории (отдела, отделения)
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий клинико-параклинической лабораторией (отделом, отделением)
1 должность вводится при общем штате сотрудников более 10 штатных единиц, менее 10 должности – назначается старший врач.
2.
Врач клинической лабораторной диагностики, врач-медицинский микробиолог, врач-бактериолог, биолог, врач-лаборант
в соответствии с объемом лабораторных исследований, но не менее 1 должности.
3.
Специалист лаборатории с высшим немедицинским образованием
в соответствии с объемом лабораторных исследований, но не менее 1 должности.
4.
Менеджер по качеству
не менее 1 должности при общем штате лаборатории более 20 штатных единиц.
5.
Специалист по биобезопасности
не менее 1 должности при общем штате лаборатории более 20 штатных единиц.
6.
Старший лаборант

зертханашылар штатында 3 штаттық бірліктен астам болғанда кемінде 1 лауазым.
7.
Фельдшер-зертханашы, зертханашы
Зертханалық зерттеулердің көлеміне сәйкес, бірақ клиникалық зертханалық диагностика дәрігері, дәрігер-медициналық микробиолог, дәрігер-бактериолог, биолог, дәрігер-зертханашының әр лауазымына кемінде 3 лауазым.
8.
Үй-жайларды тазалайтын санитар
Тазалайтын алаңдың 100 шаршы метріне кемінде 1 лауазым.
9.
Зертхана санитары

не менее 1 должности при штате лаборантов более 3 штатных единиц.
7.
Фельдшер-лаборант, лаборант
в соответствии с объемом лабораторных исследований, но не менее 3 должности на каждую должность врача клинической лабораторной диагностики, врача медицинского микробиолога, врача-бактериолога (биолога/врача-лаборанта).
8.
Санитар для уборки помещении
не менее 1 должности на 100 квадратных метров убираемой площади.
9.
Санитар лаборатории

Дәрігер-зертханашының, фельдшер-зертханашылардың және зертханашылардың 4 лауазымына 1 лауазым.
Орта әзірлеу жүргізілетін зертхана штатында жұмыс көлеміне байланысты санитарлардың қосымша лауазымдары енгізіледі.
6-параграф. Эндоскопия бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
Эндоскопия бөлімшесі*
1.
бөлімше меңгерушісі
1 лауазым;
2.
дәрігер-эндоскопист
Жылына кемінде 1500 зерттеуге 1 штаттық бірлікке жұмыс көлеміне және қызметтер тарификаторы бойынша зерттеулер жасауға бөлінген уақыт нормативтеріне қарау белгіленеді;
3.
мейіргер
дәрігердің 1 лауазымына мейіргердің 2 лауазымы және дезинфекция мейіргерінің 1 лауазымы енгізіледі;
4.
санитар
Эндоскопия бөлімшесі меңгерушісінің лауазымын қоса алғанда дәрігер-эндоскописттің 1 лауазымына 0,5 лауазым есебінен кемінде 1 лауазым.
Эндоскопия кабинеті
5.
дәрігер-эндоскопист
Жылына кемінде 1500 зерттеуге 1 штаттық бірлікке жұмыс көлеміне және қызметтер тарификаторы бойынша зерттеулер жасауға бөлінген уақыт нормативтеріне қарау белгіленеді;
6.
мейіргер
дәрігердің 1 лауазымына мейіргердің 1 лауазымы және дезинфекция мейіргерінің 1 лауазымы енгізіледі.
Ескертпе
* Эндоскопия бөлімшесі 200 төсек-орны бар стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында ашылады.
7-параграф. Физиотерапия және емдік дене шынықтыру бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Физиотерапия бойынша мейіргер
жылына шартты 10 мың физиотерапиялық бірлікке 1 лауазым.
2.
Массаж бойынша мейіргер
физиотерапия бөлімшесінің (кабинетінің) штатында массаж жасау нормативтеріне байланысты белгіленеді.
3.
Емдік дене шынықтыру бойынша нұсқаушы
полиомиелитпен ауыратын науқастарға арналған 150 төсек-орынға 1 лауазым және 20 төсек-орынға қосымша 1 лауазым; әр ортопедия, травматология, неврология, сүйек-буын туберкулезімен ауыратын науқастарға арналған туберкулездік бөлімшеге 1 лауазымнан.
4.
Физиотерапия бөлімшесінің (кабинетінің) санитары
Физиотерапия бойынша мейіргердің, емдік дене шынықтыру нұсқаушысының және массажшының 2 лауазымына 1 лауазымв, ал су-саз-торфо-озокерито-парафинмен емдеу болған кезде аталған емшараларды жасау үшін мейіргердің 1 лауазымы енгізіледі.
8-параграф. Функционалдық диагностика бөлімшесі (кабинеті) персоналының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Дәрігер (бейінді маман)
Дәрігерге жүктеменің есептік нормасы жұмыс көлеміне және қызметтер тарификаторы бойынша зерттеулерді орындауға арналған уақыт нормативтеріне сүйене отырып белгіленеді.
2.
Функционалдық диагностика кабинетінің мейіргері
функционалдық диагностика дәрігерлерінің лауазымдарына сәйкес, бірақ көрсетілген кабинет болған кезде кемінде 1 лауазым.
3.
Санитар
функционалдық диагностика дәрігерлерінің лауазымдарына сәйкес, бірақ көрсетілген кабинет болған кезде кемінде 1 лауазым.

1 должность на 4 должности врачей-лаборантов, фельдшеров-лаборантов и лаборантов.
В штате лаборатории, где производится средоварение, устанавливаются дополнительные должности санитарок в зависимости от объема работы.
Параграф 6. Штатные нормативы отделения эндоскопии
Наименование должностей
Количество должностей
Эндоскопическое отделение*
1.
заведующий отделением
1 должность;
2.
врач-эндоскопист
устанавливаются исходя из объемов работы и нормативов времени на выполнение исследований по тарификатору услуг на 1 штатную единицу не менее 1500 исследований в год;
3.
медицинская сестра
на 1 должность врача 2 должности медицинской сестры и 1 должность дезинфекционной медицинской сестры;
4.
санитар(ка)
из расчета 0,5 должности на 1 должность врача-эндоскописта, включая должность заведующего эндоскопическим отделением, но не менее 1 должности.
кабинет эндоскопии
5.
врач-эндоскопист
устанавливаются исходя из объемов работы и нормативов времени на выполнение исследований по тарификатору услуг на 1 штатную единицу не менее 1500 исследований в год;
6.
медицинская сестра
на 1 должность врача 1 должность медицинской сестры и 1 должность дезинфекционной медицинской сестры.
Примечания
* Эндоскопическое отделение создается в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь при наличии 200 коек.
Параграф 7. Штатные нормативы отделения физиотерапии и лечебной физкультуры
Наименование должностей
Количество должностей
1.
медицинская сестра по физиотерапии
1 должность на 10 тысяч условных физиотерапевтических единиц в год.
2.
медицинская сестра по массажу
устанавливается в штате физиотерапевтического отделения (кабинета) из нормативов на проведение массажа.
3.
инструктор по лечебной физкультуре
1 должность на 150 коек и дополнительно 1 должность на каждые 20 коек для больных полиомиелитом; 1 должность на каждое ортопедическое, травматологическое, неврологическое, туберкулезное отделение для больных костно-суставным туберкулезом.
4.
санитар физиотерапевтического отделения (кабинета)
1 должность на 2 должности медицинских сестер по физиотерапии, инструкторов лечебной физической культуры и массажистов, а при проведении водо-грязе-торфо-озокерито-парафинолечения на 1 должность медицинской сестры, занятой отпуском указанных процедур.
Параграф 8. Штатные нормативы персонала отделения (кабинета) функциональной диагностики
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Врач (специалист профильный)
Расчетная норма нагрузки на врача устанавливаются исходя из объемов работы и нормативов времени на выполнение исследований по тарификатору услуг.
2.
медицинская сестра кабинета функциональной диагностики
соответственно должностям врачей функциональной диагностики, но не менее 1 должности при наличии указанного кабинета.
3.
Санитар(ка)
соответственно должностям врачей функциональной диагностики, но не менее 1 должности при наличии указанного кабинета.

9-параграф. Патологоанатомия бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Дәрігер (бейінді маман)
1 жылда 1 лауазымға орындалатын зерттеулердің көлеміне қарай:
– 18 жас және жасы одан үлкен қайтыс болғандардың 150 кесіп көру немесе өлі туғандарды, ұрықтар мен 18 жасқа дейінгі балаларды 100 кесіп көру, немесе 3000 операциялық-биопсиялық материалдың гистологиялық зерттеуі, иммуногистохимиялық зерттеуі.
2.
Зертханашы
дәрігер-патологоанатомның әр лауазымына 1,5 лауазымнан.
3.
Гистология зертханасының санитары
дәрігер-патологоанатомның әр лауазымына 1 лауазымнан, бірақ бөлімшеге кемінде бір лауазым.
4.
Мәйітхана санитары
дәрігер-патологоанатомның әр лауазымына 1 лауазымнан, бірақ бөлімшеге кемінде бір лауазым.
Басқа медицина ұйымдарынан тәулік ішінде қайтыс болған науқастарды қабылдаған кезде көрсетілген жұмыста кешкі және түнгі уақытта, белгіленген демалыс және мереке күндері қамтамасыз ету үшін санитарлардың қосымша лауазымдары енгізіледі.
6-тарау. Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрімен қамтамасыз ету бөлімінің (дәріхана) штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Дәріхана меңгерушісі – провизоры
әр аурухананың дәріханасында
2.
Дәріхана меңгерушісі – провизорының орынбасары
400 және одан көп төсек-орны бар ауруханалардың дәріханаларында (аурухананың бөлімше меңгерушісінің орынбасары құқығында).
3.
провизор-технолог
200 төсек-орынға арналған ауруханалардың дәріханаларында 1 лауазым;
200-ден астам төсек-орынға арналған ауруханалардың дәріханаларында келесі әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым;
500 және одан көп төсек-орны бар ауруханалардың дәріханаларында келесі әр 100 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым.
4.
провизор-аналитик
мына ауруханалардың дәріханаларында: 100-ден 200 төсек-орынға дейін 0,5 лауазым;
200-ден 500 төсек-орынға дейін 1 лауазым;
500 төсек-орнынан көп болғанда келесі әр 200 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым, барық 2-ден артық емес.
5.
Фармацевт
ауруханалардың дәріханаларында
әр 200 төсек-орынға лауазым; әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым (200-ден 500 төсек-орынға дейінгі ауруханаларда);
әр 100 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым (500 төсек-орыннан көп ауруханаларда).
6.
буып-түюші
ауруханалардың дәріханаларында
мына есепте енгізіледі:
әр 200 төсек-орынға 1 лауазым;
әр 100 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым (200 төсек-орыннан көп).
7.
Санитар
провизорлар-технологтар мен фармацевттердің жалпы штатынан 40 % енгізіледі, бірақ кемінде 1 лауазым;
Инфекциялық ауруханалардың дәріханаларында әр 200 төсек-орынға санитар-жуушының қосымша 1 лауазымы енгізіледі.
8.
үй-жайларды тазалаушы
әр бөлімшеге 1 лауазым.
Ескертпе:
* Дәріханалар персоналының лауазымдары 100 және одан көп төсек-орыны бар денсаулық сақтау ұйымдарында енгізіледі.
** Штатында провизорлар-технологтар мен фармацевттер бар ауруханалардың дәріханаларында аурухананың төсектік жүктемесі кө болмағандықтан олардың міндеттерін дәріхана меңгерушісі орындайды.
***Ауруханаға ауруханааралық дәріхана қызмет көрсеткен жағдайда 200 және одан көп төсек-орыны бар аурухананың штатына провизор-технологтың және фармацевттің 1 лауазымы енгізіледі.

Параграф 9. Штатные нормативы патологоанатомического отделения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Врач (специалист профильный)
из расчета объема выполняемых исследований на 1 должность за 1 год:
– 150 вскрытий умерших в возрасте 18 лет и старше, или 100 вскрытий мертворожденных, плодов и детей до 18 лет, или 3000 гистологических исследований операционно-биопсийного материала, иммуногистохимических исследований.
2.
Лаборант
из расчета 1,5 должности на каждую должность врача-патологоанатома.
3.
санитар гистологической лаборатории
из расчета 1 должность на каждую должность врача-патологоанатома, но не менее одной должности на отделение.
4.
санитар морга
из расчета 1 должность на каждую должность врача-патологоанатома, но не менее одной должности на отделение.
При приеме умерших больных в течение суток из других медицинских организаций дополнительно устанавливаются должности санитаров для обеспечения указанной работы в вечернее и ночное время, в общеустановленные выходные и праздничные дни.
Глава 6. Штатные нормативы отдела лекарственного обеспечения (аптека) организаций здравоохранения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий аптекой – провизора
в аптеке каждой больницы
2.
заместитель заведующего аптекой-провизора
в аптеках больниц, имеющих 400 и более коек (на правах заместителя заведующего отделением больницы).
3.
провизор-технолог
в аптеках больниц на 200 коек 1 должность;
аптеках больниц свыше 200 коек дополнительно 1 должность на каждые следующие 100 коек;
аптеках больниц на 500 коек и более дополнительно 0,5 должности на каждые следующие 100 коек.
4.
провизор-аналитик
в аптеках больниц: от 100 до 200 коек 0,5 должности;
от 200 до 500 коек 1 должность;
свыше 500 коек дополнительно 0,5 должности на каждые следующие 200 коек, но не более 2.
5.
Фармацевт
в аптеках больниц из расчета:
должность на каждые 200 коек; дополнительно 1 должность на каждые 100 коек (в больницах от 200 до 500 коек);
дополнительно 0,5 должности на каждые 100 коек (в больницах свыше 500 коек).
6.
фасовщик
в аптеках больниц устанавливаются из расчета:
1 должность на каждые 200 коек;
дополнительно 0,5 должности на каждые 100 коек (свыше 200 коек).
7.
Санитар
устанавливается в количестве 40 % от общего штата провизоров-технологов и фармацевтов, но не менее 1 должности;
В аптеках инфекционных больниц дополнительно устанавливается 1 должность санитарки-мойщицы на каждые 200 коек.
8.
уборщица помещения
1 должность в каждом отделении.
Примечание:
* Должности персонала аптек устанавливаются в организациях здравоохранения на 100 и более коек.
** В аптеках больниц, не имеющих в штате провизоров-технологов и фармацевтов из-за небольшой коечной мощности больницы, их обязанности выполняются заведующим аптекой.
***В случае обслуживания больницы межбольничной аптекой в штате больницы на 200 и более коек устанавливается 1 должность провизора-технолога или фармацевта.

7-тарау. Мамандандырылған паллиативтік медициналық көмек (бұдан әрі – ПМК) көрсететін медицина ұйымы персоналының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
Ересектерге арналған паллиативтік көмектің хоспистің, орталық/аурухананың құрамындағы бөлімше
1.
бөлімше меңгерушісі – паллиативтік медициналық көмек дәрігері
бөлімшеге 1 лауазым;
2.
паллиативтік медициналық көмек бойынша дәрігер (ординатор)
20 төсек-орынға 1 лауазым;
3.
бейінді мамандар (қажет болғанда тартылатын консультанттар)

Глава 7. Штатные нормативы персонала медицинских организаций, оказывающих специализированную паллиативную медицинскую помощь (далее – ПМП)
Наименование должностей
Количество должностей
Отделение в составе хосписа, центра/больницы паллиативной помощи для взрослых
1.
заведующий отделением – врач по паллиативной медицинской помощи
1 должность на отделение;
2.
врач (ординатор) по паллиативной медицинской помощи
1 должность на 20 коек;
3.
профильные специалисты (консультанты, привлекаемые по потребности)

*Республикалық маңыздағы қалаларда (облыс орталықтарында) үйде қызмет көрсету ұйымдастыру үшін бір немесе одан көп мобильді бригадалардан (бұдан әрі - ПМК МБ) тұратын паллиативтік көмектің мамандандырылған көшпелі патронаж қызметі (бұдан әрі - ПМК КМҚ ұйымдастырылады. Облыстық ПМК КМҚ облыста барлық қызметтердің үйде паллиативтік медициналық көмек көрсету бойынша қызметін үйлестіреді. ПМК КМҚ құрамындағы ПМК МБ саны қолда бар қажеттілікпен айқындалады (250 мың тұрғынға кемінде 1 ПМК МБ).
**Халқының саны 50 мың тұрғыннан көп қалаларда паллиативтік медициналық көмектің мобильді бригада (ПМК МБ) ұйымдастырылады (50 мың тұрғынға кемінде 1 ПМК МБ).
***Ауылдық жерлерде үйде паллиативтік көмек көрсету үшін МСАК қызметтерінің базасында мобильдік бригадалар ұйымдастырылады.
****Дәрігер-бейінді маманның лауазымына дәрігер-онкогематолог, дәрігер-невролог, дәрігер-пултмонолог, дәрігер-гематолог сияқты ауру бейініне байланысты бала тұрғындарға медициналық көмек көрсететін әртүрлі бейінді мамандар тартылады.

*Для организации обслуживания на дому в городах республиканского значения (областных центрах) организуется специализированная выездная патронажная служба паллиативной медицинской помощи (далее – ВПС ПМП), состоящая из одной или более мобильных бригад (далее – МБ ПМП). Областная ВПС ПМП координирует деятельность всех служб по оказанию паллиативной медицинской помощи на дому в области. Количество МБ ПМП в составе ВПС ПМП определяется имеющейся потребностью (не менее 1 МБ ПМП на 250 тысяч населения).
**В городах с населением более 50 тысяч жителей организуется мобильная бригада паллиативной помощи (МБ ПМП) (не менее 1 МБ ПМП на 50 тысяч населения).
***В сельской местности для оказания паллиативной помощи на дому организуются мобильные группы на базе служб ПМСП.
****На должность врача-профильного специалиста привлекаются врачи различных профильных специальностей, оказывающие медицинскую помощь детскому населению в зависимости от профиля заболевания, такие как врач-онкогематолог, врач-невролог, врач-пульмонолог, врач-гематолог.

8-тарау. Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің штат нормативтері
1-параграф. Амбулаториялық көмек. Психикалық денсаулық кабинеттері мен алғашқы психикалық денсаулық орталықтары (бұдан әрі – АПДО) жұмыскерлерінің ұсынылатын штаты
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
дәрігер-психиатр (нарколог)
Психиатриялық көмектің барлық түрлерін көрсету үшін дәрігерлер лауазымдары ауылдық аудандардың тұрғындарына және елді мекендердің тұрғындарына амбулаториялық психиатриялық көмек көрсету үшін 50 мың бекітілген халыққа дәрігер-психиатрдың 1 лауазымы белгіленеді, бірақ ауданға учаскелік дәрігер-психиматрдың кемінде 1 лауазымы (аудандық маңыздағы қалалардың диспансерлік бөлімшелеріндегі (кабинеттеріндегі) осы лауазымдардың есепке алынуымен)
2.
АПДО меңгерушісі

Глава 8. Штатные нормативы работников организаций здравоохранения, оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья
Параграф 1. Амбулаторная помощь. Рекомендуемый штат работников кабинетов психического здоровья и первичных центров психического здоровья (далее – ПЦПЗ)
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач-психиатр (нарколог)
Должности врачей для оказания всех видов психиатрической помощи устанавливаются из расчета 1 должность врача-психиатра (нарколога) на 50 тысяч прикрепленного человек населения для оказания амбулаторной психиатрической помощи населению сельских районов и жителям населенных пунктов, но не менее 1 должности участкового врача-психиатра на район (с учетом этих должностей в диспансерных отделениях (кабинетах) городов районного значения).
2.
Заведующий ПЦПЗ

АПДО-да 60000 бекітілген халыққа 0,5 лауазым енгізіледі.
3.
психиатриялық көмектің барлық түрлерін көрсету үшін АПДО участкелік врач-психиатры (наркологы)
20000 бекітілген халыққа 1 лауазым
4.
АПДО балалар дәрігер-психиатры (наркологы)
60000 бекітілген бала тұрғынға 1 лауазым, бірақ дәрігер балалар-психиатрының кемінде 1 лауазымы.
5.
АПДО дәрігер-психиатр (психотерапевті)
60000 бекітілген халыққа 1 лауазым
6.
Консультациялық және ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты қамтамасыз етуге арналған дәрігер
Консультациялық және ұйымдастыру-әдістемелік жұмысты қамтамасыз етуге арналған дәрігерлер лауазымдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың психикалық денсаулық орталықтарының бірінің штатында мына есепте енгізіледі: әкімшілік аймақтың 100 мың ересек тұрғынына шаққанда 0,25 лауазым.
7.
Психолог
60000 бекітілген халыққа 1 лауазым
8.
Аға мейіргер
АПДО меңгерушісінің лауазымына сәйкес енгізіледі.
9.
Участкелік мейіргер
Учаскелік дәрігер-психиатрлардың лауазымдарына сәйкес енгізіледі.
10.
АПДО емшара кабинетінің мейіргері
60000 бекітілген халыққа 0,5 лауазым
11.
АПДО әлеуметтік қызметкері (не әлеуметтік көмек мейіргері)
60000 бекітілген халыққа 1 лауазым
12.
АПДО медициналық тіркеушісі
60000 бекітілген халыққа 1 лауазым
13.
Санитар
АПДО 1 лауазым.
Медициналық куәландыру кабинеті үшін кешесі штат нормативі белгіленеді:
14.
медицина қызметкерінің тәуліктік посты
психикалық белсенді заттарды қолдану фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу үшін ұйымда психикалық белсенді затты пайдалану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыруды жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы маманның қосымша білімін алған медицина қызметкерінің тәулік бойы посты белгіленеді;
15.
Емшара кабинетінің мейіргері
әр кабинетке 1 тәуліктік пост;
16.
химик-зертханашы
әр кабинетке 1 лауазым (зертхананың жарақтануында сұйықтық немесе газ талдағыш болса);
17.
Санитар
медициналық куәландыру кабинетіне 1 лауазым.
Опиоидты агонистерге қолдау терапиясы кабинеті үшін (бұдан – ААҚТ) устанавливаются следующие нормативы штата:
18.
ААҚТ кабинетінің дәрігер психиатры (наркологы)
ААҚТ кабинетінің 30 пациентіне 1 лауазым;
19.
Емшара кабинетінің мейіргері
ААҚТ кабинетінің 30 пациентіне 1 лауазым;
20.
ААҚТ кабинетінің психологы
ААҚТ кабинетінің 30 пациентіне 1 лауазым.

В ПЦПЗ на 60000 прикрепленного населения устанавливается 0,5 должности
3.
участковый врач-психиатр (нарколог) ПЦПЗ для оказания всех видов психиатрической помощи
1 должность на 20000 прикрепленного человек населения.
4.
детский врач психиатр (нарколог) ПЦПЗ
1 должность на 60000 человек прикрепленного детского населения, но не менее 1 должности детского врача-психиатра.
5.
врач психиатр (психотерапевт) ПЦПЗ
1 должность на 60000 человек прикрепленного населения.
6.
Врач для обеспечения консультативной и организационно-методической работы
Должности врачей для обеспечения консультативной и организационно-методической работы устанавливаются в штате одного из центров психического здоровья области, города республиканского значения, столицы из расчета: 0,25 должности на 100 тысяч взрослого населения административной территории.
7.
Психолог
1 должность на 60000 человек прикрепленного населения.
8.
старшая медицинская сестра
устанавливаются соответственно должности заведующего ПЦПЗ.
9.
участковая медицинская сестра
устанавливаются соответственно должностям участковых врачей-психиатров.
10.
медицинская сестра процедурного кабинета ПЦПЗ
0,5 должности на 60000 человек прикрепленного населения.
11.
социальный работник (либо медицинская сестра социальной помощи) ПЦПЗ
1 должность на 60000 человек прикрепленного населения.
12.
медицинский регистратор ПЦПЗ
1 должность на 60000 человек прикрепленного населения.
13.
Санитар
1 должность на ПЦПЗ.
Для кабинета медицинского освидетельствования устанавливаются следующие нормативы штата:
14.
круглосуточный пост медицинского работника
для проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивных веществ и состояния опьянения в организации устанавливается круглосуточный пост медицинского работника, получившего дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения;
15.
Медицинская сестра процедурного кабинета
1 круглосуточный пост на каждый кабинет;
16.
химик-лаборант
1 должность на каждый кабинет (при наличии жидкостного или газового анализатора в оснащении лаборатории);
17.
Санитар
1 должность на кабинет медицинского освидетельствования.
Для кабинета поддерживающей терапии агонистами опиоидов (далее – ПТАО) устанавливаются следующие нормативы штата:
18.
врач психиатр (нарколог) кабинета ПТАО
1 должность на 30 пациентов кабинета ПТАО;
19.
Медицинская сестра процедурного кабинета
1 должность 30 пациентов кабинета ПТАО;
20.
психолог кабинета ПТАО
1 должность 30 пациентов кабинета ПТАО;

2-параграф. Психикалық денсаулық орталықтарының күндізгі стационарлары қызметкерлерінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
күндізгі стационардың меңгерушісі
50 және одан көп орны бар әр күндізгі стационарда енгізіледі.
100 орын бар күндізгі стационарларда стационардың меңгерушісі стационардағы науқастарға тәкелей қызмет көрсететін дәрігер-психиатрдың міндеттерін орындайды.
2.
дәрігер-психиатр

Параграф 2. Штатные нормативы работников дневных стационаров центров психического здоровья
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий дневным стационаром
устанавливаются в каждом дневном стационаре, имеющем 50 и более мест.
В дневных стационарах до 100 мест заведующий стационаром выполняет обязанности врача-психиатра по непосредственному обслуживанию больных, находящихся в стационаре.
2.
врач-психиатр

100 орын бар күндізгі стационарларда дәрігер-психиатрдың 0,5 лауазымы қосымша енгізіледі және кейін әр 50 орынға (100-дан көп) дәрігер-психиатрдың 0,5 лауазымы енгізіледі.
3.
дәрігер психотерапевт
күндізгі стационардың 50 төсек-орнына 1 лауазым.
4.
психолог
күндізгі стационардың 50 төсек-орнына 1 лауазым.
5.
мейіргер
әр 50 науқасқа 1 лауазым
6.
шаруашылық бикесі
1 лауазым
7.
санитар
әр 50 науқасқа 1 лауазым
3-параграф. Психикалық денсаулық орталықтары, психиатрия (наркология) бөлімшесі қызметкерлерінің штат нормативтері
Лауазымдардың атауы
Лауазымдардың саны
1.
бөлімше меңгерушісі

В дневных стационарах, имеющих 100 мест, дополнительно устанавливается 0,5 должности врача-психиатра и в последующем по 0,5 должности врача психиатра на каждые 50 мест (свыше 100).
3.
врач психотерапевт
1 должность на 50 коек дневного стационара.
4.
психолог
1 должность на 50 коек дневного стационара.
5.
медицинская сестра
1 должность на каждые 50 больных
6.
сестра-хозяйка
1 должность
7.
санитар
1 должность на каждые 50 больных
Параграф 3. Штатные нормативы работников стационаров центров психического здоровья, психиатрические (наркологические) отделения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий отделением

Бөлімше меңгерушісінің лауазымы әр бөлімшеде кемінде 0,5 ставкадан білгіленеді. Егер емделген науқастардың нақты саны емделген науқастардың екі есе нормативінен асса, онда бөлімше меңгерушісінің бүтін лауазымы енгізіледі.
2.
дәрігер психиатр (нарколог)
Дәрігер психиатр (нарколог) лауазымдары жылына емделген науқастардың санына қарай белгіленеді: психиатриялық (психоневрологиялық) ересектерге арналған – 144 пациент; балаларға арналған – 180 пациент; наркологиялық – 240 пациент.
3.
дәрігер психотерапевт
Жоспарды емдеуге жатқызу бөлімшелерінде 40 төсек-орынға 1 лауазым.
4.
бөлімшелердің аға мейіргері
әр бөлімшеде.
5.
палата мейіргерлерінің тәуліктік посты
дәрігердің бір лауазымына.
6.
емшара мейіргері
жылына емделген науқастардың санына қарай белгіленеді:

Должности заведующего отделением устанавливается в каждом отделении не менее 0,5 ставки. Если фактическое количество пролеченных больных превышает удвоенный норматив пролеченных больных, то устанавливается целая должность заведующего отделением.
2.
врач психиатр (нарколог)
Должности врачей психиатров (наркологов) устанавливаются на количество пролеченных больных в год: психиатрические (психоневрологические) для взрослых – 144 пациента; для детей – 180 пациентов; наркологические – 240 пациентов.
3.
врач психотерапевт
1 должность на 40 коек в отделениях плановой госпитализации.
4.
старшая медицинская сестра отделений
в каждом отделении.
5.
Круглосуточный пост палатных медицинских сестер
на одну должность врача.
6.
процедурная медицинская сестра

психиатриялық (психоневрологиялық) ересектерге арналған – 240 пациент; балаларға арналған – 400 пациент; наркологиялық – 320 пациент.
7.
шаруашылық бикесі
әр клиникалық бөлімшеде;
8.
санитар-буфетші
бөлімшеге бір күндізгі пост (11 сағат);
9.
санитар-ваннашы
бөлімшеде 1 лауазым;
10.
санитар
үй-жайларды тазалау санитарлардың лауазымдары бөлімшеге 1 лауазымнан енгізіледі; палата санитарларының екі тәуліктік посты жоспарлы емдеуге жатқызудың бір бөлімшесіне белгіленеді;
палата санитарларының үш тәуліктік посты шұғыл емдеуге жатқызудың бір бөлімшесіне белгіленеді.
Қабылдау бөлімшесіне штаттың келесі нормативтері белгіленеді:
11.
Қабылдау бөлімшесінің дәрігері
әр психиатриялық стационарда 1 тәуліктік пост;
12.
Мейіргер
100-200 төсек-орынға 1 лауазым;
201-ден 400 төсек-орынға дейін 1 тәуліктік пост;
400 төсек-орыннан аса 1 тәуліктік пост және кейінгі әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым;
13.
Санитар
100-200 төсек-орынға 1 лауазым;
201-ден 400 төсек-орынға дейін 1 тәуліктік пост;
400 төсек-орыннан аса 1 тәуліктік пост және кейінгі әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым;
Стационарлық көмек үшін белгіленеді:
14.
дәрігер-терапевт
ересектерге арналған 400 төсек-орынға 1 лауазым, бірақ стационарға кемінде 1 лауазым;
15.
дәрігер-невропатолог
ересектерге арналған 400 төсек-орынға 1 лауазым, бірақ стационарға кемінде 1 лауазым;
16.
дәрігер-педиатр

устанавливается на количество пролеченных больных в год психиатрические (психоневрологические) для взрослых – 240 пациентов; для детей – 400 пациентов; наркологические – 320 пациентов.
7.
Сестра-хозяйка
в каждом клиническом отделении;
8.
санитарка-буфетчица
один дневной пост (11 часов) на отделение;
9.
санитарка-ваннщица
1 должность на отделение;
10.
Санитар
должности санитарок по уборке помещений устанавливаются из расчета 1 должность на отделение;
два круглосуточных поста палатных санитаров (санитарок) устанавливается на одно отделение плановой госпитализации;
три круглосуточных поста палатных санитаров (санитарок) устанавливаются на одно отделение экстренной госпитализации.
Для приемного отделения устанавливаются следующие нормативы штата:
11.
врач приемного отделения
1 круглосуточный пост в каждом психиатрическом стационаре
12.
Медицинская сестра
На 100-200 коек 1 должность;
от 201 до 400 коек 1 круглосуточный пост;
от 400 коек 1 круглосуточный пост на 400 коек и дополнительно по 1 должности на каждые последующие 100 коек;
13.
Санитар
На 100-200 коек 1 должность;
от 201 до 400 коек 1 круглосуточный пост;
от 400 коек 1 круглосуточный пост на 400 коек и дополнительно по 1 должности на каждые последующие 100 коек.
Для стационарной помощи устанавливаются:
14.
врач-терапевт
1 должность на 400 коек для взрослых, но не менее 1 должности на стационар;
15.
врач-невропатолог
1 должность на 400 коек для взрослых, но не менее 1 должности на стационар;
16.
врач-педиатр

4-параграф. Психикалық денсаулық орталығы дәріханасы қызметкерлерінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
дәріхана меңгерушісі-провизор
1 лауазым
2.
провизор-технолог
200 төсек-орынға арналған стационарлардың дәріханаларында 1 лауазым; 200 төсек-орыннан көп стационарлардың дәріханаларында кейінгі әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым; 500 және одан көп төсек-орны бар стационарлардың дәріханаларында кейінгі әр 100 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым.
3.
фармацевт
ауруханалардың дәріханаларында мына есеппен енгізіледі: әр 200 төсек-орынға 1 лауазым; әр 100 төсек-орынға қосымша 1 лауазым (200-ден 500 төсек-орынға дейінгі ауруханаларда); әр 100 төсек-орынға қосымша 0,5 лауазым (500 төсек-орыннан көп ауруханаларда);
4.
буып-түюші
ауруханалардың дәріханаларында мына есеппен енгізіледі: әр 200 төсек-орынға 1 лауазым; әр 100 төсек-орынға қосымша0,5 лауазым (200-ден астам);
5.
санитар
провизор-технологтар мен фармацевттердің жалпы штатынан 40 % енгізіледі, бірақ кемінде 1 лауазым;
6.
уборщик помещений
әр аурухананыі дәріханасында.
Ескертпе:
* дәріхана персоналының лауазымдары 100 және одан көп төсек-орынға белгіленеді.

Параграф 4. Штатные нормативы работников аптеки центра психического здоровья
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующая аптекой-провизор
1 должность
2.
провизор-технолог
в аптеках стационаров на 200 коек 1 должность; аптеках стационаров свыше 200 коек дополнительно 1 должность на каждые следующие 100 коек; аптеках стационаров на 500 коек и более дополнительно 0,5 должности на каждые следующие 100 коек;
3.
фармацевт
в аптеках больниц из расчета: 1 должность на каждые 200 коек; дополнительно 1 должность на каждые 100 коек (в больницах от 200 до 500 коек); дополнительно 0,5 должности на каждые 100 коек (в больницах свыше 500);
4.
фасовщик
в аптеках больниц устанавливаются из расчета: 1 должность на каждые 200 коек; дополнительно 0,5 должности на каждые 100 коек (свыше 200);
5.
санитар
устанавливается в количестве 40 % от общего штата провизоров-технологов и фармацевтов, но не менее 1 должности;
6.
уборщик помещений
в аптеке каждой больницы.
Примечание:
* должности персонала аптек устанавливаются на 100 и более коек.

5-параграф. Наркологиялық бейіндегі мәжбүрлеп емдеу стационарлары қызметкерлерінің штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
дәрігер-психиатр (нарколог, психотерапевт)
стационардың наркология бөлімшелеріндегі 40 төсек-орынға 1 лауазым;
2.
дәрігер-терапевт
400 төсек-орынға 1 лауазым;
3.
дәрігер акушер-гинеколог
әйелдерді емдеуге жатқызу үшін қолданылатын 500 төсек-орынға 1 лауазым;
4.
дәрігер-стоматолог
стационарға 1 лауазым;
5.
психолог

Параграф 5. Штатные нормативы работников стационаров принудительного лечения наркологического профиля
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач-психиатр (нарколог, психотерапевт)
1 должность на 40 коек в наркологических отделениях стационара;
2.
врач-терапевт
1 должность на 400 коек;
3.
врач акушер-гинеколог
1 должность на 500 коек, используемых для госпитализации женщин;
4.
врач-стоматолог
1 должность на стационар;
5.
психолог

40 төсек-орынға 1 лауазым;
6.
аға мейіргер
стационардың әр бөлімшесіне 1 лауазым;
7.
мейіргер (палаталық)
30 төсек-орынға 1 тәуліктік пост;
8.
емшара мейіргері
стационарға 1 лауазым;
9.
шаруашылық бикесі
стационардың әр бөлімшесіне 1 лауазым;
10.
Санитар-ваннашы
стационардың әр бөлімшесіне 1 лауазым;
11.
санитар-буфетші
стационардың әр бөлімшесіне 1 лауазым;
12.
еңбек терапиясы бойынша нұсқаушы
стационарға 1 лауазым;
13.
жұмыс істейтін дезинфекция құрылғысынына қызмет көрсету жөніндегі дезинфектор
500 төсек-орынға 1 лауазым;
14.
бақылау санитарларының тәуліктік посты
стационардың әр бөлімшесіне 1 посттан;
15.
үй-жайды тазалайтын санитарлардың тәуліктік посты
стационардың әр бөлімшесіне 1 посттан.
6-параграф. Әлеуметтік-психологиялық оңалту бөлімшелері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлім меңгерушісі
әрбір әлеуметтік-психологиялық оңалту бөлімшесіне 1 лауазым;
2.
дәрігер-психотерапевт
стационарда науқастарға қызмет көрсету үшін келесі төсектер санына 1 лауазым есебінен белгіленеді: психотерапия және оңалту бөлімшесінде 10 төсекке, әлеуметтік оңалту бөлімшесінде 50 төсекке;
3.
психолог
стационарда науқастарға қызмет көрсету үшін 50 төсекке 1 лауазым;
4.
сенім телефонының психологы
сенім телефоны болған жағдайда тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
5.
диспансерлік бөлімшедегі мейіргер
психотерапевт дәрігер лауазымына сәйкес мейіргердің 1 лауазымы, бірақ бөлімшеге кемінде 1 лауазым;
6.
еңбекке баулу шебері
әрбір стационарлық оңалту бөлімшесіне және күндізгі стационарға 30 және одан көп төсекке 1 лауазым;
7.
дене шынықтыру жөніндегі әдіскер
50 және одан көп төсектік медициналық-әлеуметтік оңалту және күндізгі стационар бөлімшесіне 1 лауазым;
8.
оңалту жөніндегі нұсқаушы
медициналық-әлеуметтік оңалту және күндізгі стационар бөлімшелерінің әрбір 50 төсегіне 1 лауазым;
9.
Шаруашылық бикесі
әрбір бөлімшеге орнатылады.

1 должность на 40 коек;
6.
старшая медицинская сестра
1 должность на каждое отделение стационара;
7.
медицинская сестра (палатная)
1 круглосуточный пост на 30 коек;
8.
процедурная медицинская сестра
1 должность на стационар;
9.
сестра-хозяйка
1 должность на каждое отделение стационара;
10.
Санитар-ваннщица
1 должность на каждое отделение стационара;
11.
санитар-буфетчица
1 должность на каждое отделение стационара;
12.
инструктор по трудовой терапии
1 должность на стационар;
13.
дезинфектор по обслуживанию функционирующей дезустановки
1 должность на 500 коек;
14.
круглосуточный пост санитаров наблюдения
из расчета 1 пост на каждое отделение стационара;
15.
круглосуточный пост санитарок уборки помещений
из расчета 1 пост на каждое отделение стационара.
Параграф 6. Отделения социально-психологической реабилитации
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на каждое отделение социально-психологической реабилитации;
2.
врач-психотерапевт
для обслуживания больных в стационаре устанавливаются из расчета 1 должность на следующее количество коек: в отделении психотерапии и реабилитации на 10 коек, в отделении социальной реабилитации на 50 коек;
3.
психолог
1 должность на 50 коек для обслуживания больных в стационаре;
4.
психолог телефона доверия
1 круглосуточный пост при наличии телефона доверия;
5.
медицинская сестра в диспансерном отделении
1 должность медицинской сестры соответственно должностям врача психотерапевта, но не менее 1 должности на подразделение;
6.
мастер по трудовому обучению
1 должность на каждое стационарное отделение реабилитации и дневной стационар от 30 и более коек;
7.
методист по физической культуре
1 должность на отделение медико-социальной реабилитации и дневного стационара на 50 и более коек;
8.
инструктор по реабилитации
1 должность на каждые 50 коек отделений медико-социальной реабилитации и дневного стационара;
9.
сестра-хозяйка
устанавливается на каждое отделение.

7-параграф. Республикалық маңызы бар қалалардағы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлім меңгерушісі
әрбір орталыққа 1 лауазым;
2.
уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының психиатр (нарколог) дәрігері немесе фельдшері *
20 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
3.
Аға мейіргер
әрбір орталыққа 1 лауазым;
4.
фельдшер немесе Мейіргер
психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді;
5.
Шаруашылық бикесі
әрбір орталыққа 1 лауазым;
6.
санитар, санитар-ваннашы және бақылау жөніндегі санитар
Лауазымдар психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді *.
Ескертпе:
*Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес психикалық белсенді затты тұтыну фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы қосымша білім алған мамандарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген).
8-параграф. Облыс орталықтарындағы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлім меңгерушісі
әрбір орталыққа 1 лауазым;
2.
психиатр (нарколог) немесе фельдшер *
15 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
3.
Аға мейіргер
әрбір орталыққа 1 лауазым;
4.
фельдшер немесе Мейіргер
психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді;
5.
Шаруашылық бикесі
әрбір орталыққа 1 лауазым;
6.
санитар, санитар-ваннашы және бақылау жөніндегі санитар
Лауазымдар психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді *.
Ескертпе:
*Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес психикалық белсенді затты тұтыну фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы қосымша білім алған мамандарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген).

Параграф 7. Штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в городах республиканского значения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на каждый центр;
2.
врач психиатр (нарколог) или фельдшер* центра временной адаптации и детоксикации
1 круглосуточный пост на 20 коек;
3.
Старшая медицинская сестра
1 должность на каждый центр;
4.
фельдшер или медицинская сестра
устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров;
5.
Сестра-хозяйка
1 должность на каждый центр;
6.
санитар, санитар-ваннщица и санитар по наблюдению
Должности устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*.
Примечание:
*Получившим дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847).
Параграф 8. Штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в областных центрах
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Заведующий отделением
1 должность на каждый центр;
2.
врач психиатр (нарколог) или фельдшер*
1 круглосуточный пост на 15 коек;
3.
Старшая медицинская сестра
1 должность на каждый центр;
4.
фельдшер или медицинская сестра
устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров;
5.
Сестра-хозяйка
1 должность на каждый центр;
6.
санитар, санитар-ваннщица и санитар по наблюдению
Должности устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*.
Примечание:
*Получившим дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847).

9-параграф. Облыстық маңызы бар қалалардағы, аудан орталықтарындағы, аудандық маңызы бар қалалардағы уақытша бейімдеу және детоксикациялау орталығының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының психиатр (нарколог) дәрігері немесе фельдшері *
тәулік бойы жұмыс істейтін кемінде 1 пост;
2.
Аға мейіргер
әрбір орталыққа 1 лауазым;
3.
фельдшер немесе Мейіргер
психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді;
4.
Шаруашылық бикесі
әрбір орталыққа 1 лауазым;
5.
санитар, санитар-ваннашы және бақылау жөніндегі санитар
Лауазымдар психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді *.
Ескертпе:
*Психобелсенді заттарды пайдалану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы қосымша білім алған мамандарға.

Параграф 9. Штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в городах областного значения, районных центрах, городах районного значения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач психиатр (нарколог) или фельдшер* центра временной адаптации и детоксикации
не менее 1 круглосуточного поста;
2.
Старшая медицинская сестра
1 должность на каждый центр;
3.
фельдшер или медицинская сестра
устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров;
4.
Сестра-хозяйка
1 должность на каждый центр;
5.
санитар, санитар-ваннщица и санитар по наблюдению
Должности устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*.
Примечание:
* Получившим дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.

9-тарау. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдарының штат нормативтері
1-параграф. Ересектерге арналған медициналық оңалту бөлімшелерінің штат нормативі
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
бөлімше меңгерушісі
1 лауазым
2.
физикалық медицина және оңалту дәрігері
10 төсекке 1 лауазым (күндізгі уақытта жұмысты ұйымдастыру мақсатында);
стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсек-орынға 1 лауазым;
амбулаториялық жағдайда - ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 30 төсекке 5,25 лауазым (30 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост жұмысын ұйымдастыру мақсатында);
3.
кинезотерапия жөніндегі маман немесе ЕДШ нұсқаушысы
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 10 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсекке 1 лауазым; амбулаториялық жағдайда - "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 15 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайда - 15 төсекке 1 лауазым; амбулаториялық жағдайда - "травматология және ортопедия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 20 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайда - 20 төсекке 1 лауазым; амбулаториялық жағдайда - басқа бейін бойынша бір ауысымда 20 пациентке 1 лауазым;
қосымша 1 лауазым - роботталған оңалту технологияларына (бар болса);
4.
эрготерапия жөніндегі маман

Глава 9. Штатные нормативы организаций восстановительного лечения и медицинской реабилитации
Параграф 1. Штатный норматив отделений медицинской реабилитации для взрослых
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий отделением
1 должность
2.
врач физической медицины и реабилитации
1 должность на 10 коек (в целях организации работы в дневное время);
в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 койко-мест;
в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену;
в круглосуточном стационаре – 5,25 должности на 30 коек (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 30 коек);
3.
специалист по кинезотерапии или инструктор ЛФК
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 10 коек, в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 койко-мест; в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "неврология и нейрохирургия";
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 15 коек, в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 койко-мест; в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "травматология и ортопедия";
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 20 коек, в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 20 койко-мест; в амбулаторных условиях – 1 должность на 20 пациентов в смену по профилю по другим профилям;
1 должность дополнительно – на роботизированные реабилитационные технологии (при наличии);
4.
специалист по эрготерапии

тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 10 төсекке 1 лауазым,
стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсек-орынға 1 лауазым;
амбулаториялық жағдайда - "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
басқа бейіндер бойынша: бөлімшеге 1 лауазым.
5.
Профилді маман
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - "неврология және нейрохирургия" бейіні бойынша бөлімшеге 1 лауазым;

в круглосуточном стационаре – 1 должность на 10 коек,
в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 койко-мест;
в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену по профилю "неврология и нейрохирургия";
по другим профилям: 1 должность на отделение.
5.
Профильный специалист
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на отделение по профилю "неврология и нейрохирургия";

тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда басқа бейіндер бойынша - бөлімшеге 0,5 лауазым;
6.
логопед ("неврология және нейрохирургия" профилі бойынша)
30 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық және стационарды алмастыратын жағдайларда - 1 лауазым;
7.
психолог/дәрігер-психотерапевт
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда 15 төсекке 1 лауазым немесе "неврология нейрохирургия" бейіні бойынша амбулаториялық жағдайда бір ауысымда 15 адам және басқа бейін бойынша 1 лауазым;
8.
Аға мейіргер
бөлімшеге 1 лауазым;
9.
Физикалық және медициналық оңалту жөніндегі мейіргер (Физиотерапия жөніндегі мейіргер, массажист)
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда 15 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық жағдайда 1 дене шынықтыру және медициналық оңалту дәрігеріне 2 лауазым;
10.
емшара бөлмесі Мейіргері (қажет болған жағдайда)
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда 1 лауазым;
11.
Палата мейіргері (бекеттік, Дене шынықтыру және медициналық оңалту мейіргері)
5,25 лауазым (10 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост жұмысын ұйымдастыру мақсатында);
12.
Пациенттерді күту жөніндегі кіші мейіргер
"неврология және нейрохирургия" профилі бойынша тәулік бойғы стационарда 7 төсекке 1 лауазым, басқа бейіндер бойынша тәулік бойғы стационар бөлімшесіне 1 лауазым;
13.
санитар
7)қажет болған жағдайда;
14.
Шаруашылық бикесі
бөлімшеге 1 лауазым;
15.
әлеуметтік педагог немесе әлеуметтік қызметкер
тәуліктік стационарда және стационарды алмастыратын, амбулаториялық жағдайларда бөлімшеге 1 лауазым;
16.
орта арнайы медициналық білімі бар ортезист маман
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда ортездеу зертханасы болған жағдайда 30 төсекке 1 бірлік;
17.
арнайы техникалық білімі бар техник-ортезист
ортездеу зертханасы болған жағдайда 15 төсекке 1 бірлік;
18.
дене шынықтыру және медициналық оңалту параклиникалық бөлімшесіне арналған дене шынықтыру және медициналық оңалту жөніндегі мамандар
ауысымда 15 пациентке 1 лауазымнан;
19.
Физикалық және медициналық оңалту жөніндегі мейіргер (Физиотерапия жөніндегі мейіргер, массаж жасаушы)

по другим профилям в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 0,5 должности на отделение;
6.
логопед (по профилю "неврология и нейрохирургия")
1 должность на 30 коек, в амбулаторных и стационарозамещающих условиях – 1 должность;
7.
психолог/врач-психотерапевт
1 должность на 15 коек в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях или 15 посещений в смену в амбулаторных условиях по профилю "неврология нейрохирургия" и 1 должность по другим профилям;
8.
старшая медицинская сестра
1 должность на отделение;
9.
медицинская сестра по физической и медицинской реабилитации (медицинская сестра по физиотерапии, массажист)
1 должность на 15 коек в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях, 2 должности на 1 врача физической и медицинской реабилитации в амбулаторных условиях;
10.
медицинская сестра процедурная (при необходимости)
1 должность в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях;
11.
медицинская сестра палатная (постовая, медицинская сестра по физической и медицинской реабилитации)
5,25 должности на 30 коек в круглосуточном стационаре (в целях организации работы 1 круглосуточного поста на 10 коек);
12.
младшая медицинская сестра по уходу за пациентами
1 должность на 7 коек в круглосуточном стационаре по профилю "неврология и нейрохирургия", 1 должность на отделение круглосуточного стационара по другим профилям;
13.
санитар
по необходимости;
14.
сестра-хозяйка
1 должность на отделение;
15.
социальный педагог или социальный работник
1 должность на отделение в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях;
16.
специалист-ортезист со средним специальным медицинским образованием
1 единица на 30 коек при наличии лаборатории ортезирования в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях;
17.
техник-ортезист со специальным техническим образованием
1 единица на 15 коек при наличии лаборатории ортезирования;
18.
специалисты по физической и медицинской реабилитации для параклинического отделения физической и медицинской реабилитации
по 1 должности на 15 пациентов в смену;
19.
медицинская сестра по физической и медицинской реабилитации (медицинская сестра по физиотерапии, массажист) для параклинического отделения по физической и медицинской реабилитации

1 дәрігерге 2 лауазым.
2-параграф. Жүйке жүйесі органикалық зақымданған, психикасы бұзылған балаларға және мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған оңалту орталықтарының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
бөлім меңгерушісі
1 лауазым
2.
физикалық медицина және оңалту дәрігері
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 15 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайда - 15 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық жағдайда - ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
3.
тәулік бойы жұмыс істейтін стационардағы бейінді маман

2 должности на 1 врача.
Параграф 2. Штатные нормативы реабилитационных центров для детей с органическим поражением нервной системы, нарушением психики и детей с ограниченными возможностями
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий отделением
1 должность
2.
врач физической медицины и реабилитации
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 15 коек, в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек, амбулаторных условия – 1 должность на 15 пациентов в смену;
3.
профильный специалист в круглосуточном стационаре

15 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайда - 15 төсекке 1 лауазым;
4.
Педиатр дәрігер
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда 20 төсекке 1 лауазым (тәулік бойы жұмыс істейтін бекетпен), стационарды алмастыратын, амбулаториялық жағдайларда 15 пациентке 1 лауазым МСАК-тан тыс республикалық орталық үшін ауысымда 15 төсекке;
5.
Неонатолог-дәрігер
амбулаториялық жағдайда - ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
6.
кинезиотерапевт немесе емдік дене шынықтыру нұсқаушысы
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, 15 травматологиялық төсекке 1 лауазым және басқа бейіндегі 20 төсекке 1 лауазым;
стационарды алмастыратын жағдайларда - 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, 15 травматологиялық төсекке 1 лауазым, басқа бейіндегі 20 төсекке 1 лауазым;
амбулаториялық жағдайда - неврологиялық бейіндегі ауысымда 10 пациентке 1 лауазым, травматологиялық бейіндегі ауысымда 15 пациентке 1 лауазым, басқа бейіндегі ауысымда 20 пациентке 1 лауазым;
механотерапия, роботталған кинезиотерапия бар орталықтарда - механотерапия мен роботталған оңалту технологиясының әрбір бірлігіне 1 (бір) қосымша лауазым;
7.
эрготерапевт

1 должность на 15 коек, в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек;
4.
Врач педиатр
в круглосуточном стационаре 1 должность на 20 коек (с круглосуточным постом), в стационарозамещающих, амбулаторных условиях - 1 должность на 15 пациентов в смену /15 коек для республиканского центра вне ПМСП;
5.
Врач неонатолог
в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену;
6.
кинезиотерапевт или инструктор лечебной физической культуры
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 10 неврологических коек, 1 должность на 15 травматологических коек и 1 должность на 20 коек других профилей;
в стационарозамещающих условиях – 1 должность на 10 коек неврологических коек, 1 должность на 15 травматологических коек, 1 должность на 20 коек других профилей;
в амбулаторных условиях – 1 должность на 10 пациентов в смену неврологического профиля, 1 должность на 15 пациентов в смену травматологического профиля, 1 должность на 20 пациентов в смену для других профиле;
в центрах, где имеются механотерапия, роботизированная кинезиотерапия – 1 (одна) дополнительная должность на каждую единицу механотерапии и роботизированной реабилитационной технологии;
7.
эрготерапевт

тәуліктік стационарда - 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, 15 травматологиялық төсекке 1 лауазым, басқа бейіндер үшін 20 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайларда - 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, 15 травматологиялық төсекке 1 лауазым, басқа бейіндер үшін 20 төсекке 1 лауазым, неврологиялық бейін ауысымына 10 пациентке 1 лауазым, травматологиялық бейін ауысымына 15 пациентке 1 лауазым, басқа бейіндер үшін ауысымға 20 пациентке 1 лауазым;
8.
логопед
тәулік бойғы стационарда - 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, 20 төсекке 1 лауазым басқа бейіндегі 20 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайларда 10 неврологиялық төсекке 1 лауазым, басқа бейіндер үшін 15 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық жағдайларда ауысымда 10 пациентке 1 лауазым;
9.
психолог немесе психотерапевт-дәрігер
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 15 төсекке 1 лауазым, стационарды алмастыратын жағдайда - 15 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық жағдайда - ауысымда 15 пациентке 1 лауазым;
10.
ойыншы
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда 15 нефрологиялық төсекке 1 лауазым және басқа бейіндер үшін 30 төсекке 1 лауазым;
11.
дефектолог
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсекке 1 лауазым, амбулаториялық жағдайларда - ауысымда 10 пациентке 1 лауазым;
12.
тәрбиеші
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсекке 1 лауазым және бөлімшеге 1 лауазым;
13.
музыкалық терапевт
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 15 төсекке 1 лауазым және бөлімшеге 1 лауазым;
14.
монтессори педагог (1-ден 6 жасқа дейінгі балалар үшін)
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 1 жастан 6 жасқа дейінгі 15 балаға 1 лауазым;
15.
әлеуметтік педагог/әлеуметтік қызметкерк
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 1 лауазым;
16.
Аға мейіргер
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 1 лауазым;
17.
пост Мейіргері (палаталық Мейіргер)
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - 15 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін бір пост жұмысын ұйымдастыру үшін 1 лауазым және 20 төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін бір пост жұмысын ұйымдастыру үшін 1 лауазым;
18.
Пациенттерді күту жөніндегі кіші мейіргер/немесе тәрбиешінің көмекшісі
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда - күтім жасайтын адамдарсыз 7 балаға/төсекке тәулік бойы 1 лауазым;
19.
Шаруашылық бикесі
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - 1 лауазым;
20.
Санитар
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын, амбулаториялық жағдайларда ауысымда кемінде 1 лауазым;
21.
ортезист маман

в круглосуточном стационаре - 1 должность на 10 неврологических коек, 1 должность на 15 травматологических коек, 1 должность на 20 коек для других профилей, в стационарозамещающих условиях - 1 должность на 10 неврологических коек, 1 должность на 15 травматологических коек, 1 должность на 20 коек для других профилей, в амбулаторных условиях 1 должность на 10 пациентов в смену неврологического профиля, 1 должность на 15 пациентов в смену травматологического профиля, 1 должность на 20 пациентов в смену для других профилей;
8.
логопед
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 10 неврологических коек, 1 должность на 20 коек 1 должность на 20 коек других профилей, в стационарозамещающих условиях 1 должность на 10 неврологических коек, 1 должность на 15 коек для других профилей, в амбулаторных условиях 1 должность на 10 пациентов в смену;
9.
психолог или врач-психотерапевт
в круглосуточном стационаре – 1 должность на 15 коек, в стационарозамещающих условия – 1 должность на 15 коек, в амбулаторных условиях – 1 должность на 15 пациентов в смену;
10.
игротерапевт
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях 1 должность на 15 нефрологических коек и 1 должность на 30 коек для других профилей;
11.
дефектолог
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек, в амбулаторных условиях – 1 должность на 10 пациентов в смену;
12.
воспитатель
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек и 1 должность на отделение;
13.
музыкотерапевт
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек и 1 должность на отделение;
14.
монтессори педагог (для детей от 1 до 6 лет)
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 детей/коек в возрасте от 1 до 6 лет;
15.
социальный педагог/социальный работник
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях – 1 должность;
16.
Старшая медицинская сестра
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях – 1 должность;
17.
медицинская сестра постовая (палатная, медицинская сестра)
в круглосуточном стационере – 1 должность для организации работы одного круглосуточного поста на 15 коек и 1 должность для организации работы одного круглосуточного поста на 20 коек;
18.
младшая медицинская сестра по уходу за пациентами/ или помощник воспитателя
в круглосуточном стационаре – 1 круглосуточная должность на 7 детей/коек без лиц по уходу;
19.
Сестра-хозяйка
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях – 1 должность;
20.
Санитар
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях не менее 1 должности в смену;
21.
специалист-ортезист

тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - ортездеу зертханасы болған кезде 30 төсекке 1 лауазым, облыстық, қалалық, аудандық деңгейлерде - бөлімшеге 1 лауазым - кезеңдік гипстеу бойынша немесе бөлімшеге 1 маман - ортездеу үшін өлшемдерді алу бойынша;
22.
техник-ортезист
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - ортездеу зертханасы болған жағдайда 15 төсекке 1 лауазым;
23.
параклиникалық бөлімшелерге арналған физикалық медицина және оңалту дәрігері, зертхана маманы (дәрігері)
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда - ауысымда 30 төсекке 1 лауазым және амбулаториялық жағдайда 1 лауазым;
24.
Кинезиотерапевт немесе емдік дене шынықтыру нұсқаушысы Физикалық медицина және оңалту жөніндегі мейіргер (Физиотерапия жөніндегі мейіргер, массажист) Физикалық медицина және оңалту параклиникалық бөлімшелері үшін
тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда және стационарды алмастыратын, амбулаториялық жағдайда - 15 төсекке 1 лауазым және амбулаториялық жағдайда 15 пациентке;
25.
Мұғалім
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің нормативтік құжаттарына сәйкес мектептер базасында тәулік бойы жұмыс істейтін стационарда;
26.
Диетолог-дәрігер
бір ұйымға 1 лауазым.
3-параграф. Балаларға арналған санаторий мен санаторийдің, оның ішінде ата-аналары бар балаларға арналған (туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге арналған санаторийлерді қоспағанда) штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
директор
1 лауазым
2.
директордың орынбасары
1 лауазым.
3.
Директордың мейіргер ісі жөніндегі орынбасары/бас Мейіргер
1 лауазым.
4.
бөлім меңгерушісі
ересектерге арналған 250 орынға 1 лауазым және балаларға арналған 170 орынға 1 лауазым;
5.
терапевт дәрігер
ересектерге арналған 40 орынға 1 лауазым;
6.
педиатр дәрігер
ересектерге арналған 30 орынға 1 лауазым;
7.
көрсетілетін медициналық көмек бейіні бойынша маман дәрігер (дәрігер-акушер-гинеколог, дәрігер-гастроэнтеролог, дәрігер-дерматовенеролог, дәрігер-кардиолог, дәрігер-невролог, дәрігер-офтальмолог, дәрігер-ревматолог, дәрігер-пульмонолог, дәрігер-оториноларинголог, дәрігер-уролог, дәрігер-эндокринолог)
ересектерге арналған 50 орынға 1 лауазым және балаларға арналған 40 орынға 1 лауазым;
8.
диетолог дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым;
9.
оңалтушы дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым;
10.
сарапшы дәрігер
150 орналастыру орнына 1 лауазым;
11.
медициналық статистик
200 және одан көп орынға 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
12.
тәулік бойы кезекшілікті қамтамасыз етуге арналған дәрігер

в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях –1 должность на 30 коек при наличии лаборатории ортезирования, в областном, городском, районном уровнях – 1 должность на отделение – по этапному гипсованию или 1 специалист на отделение – по снятию мерок для ортезирования;
22.
техник-ортезист
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих условиях – 1 должность на 15 коек при наличии лаборатории ортезирования;
23.
врач физической медицины и реабилитации для параклинических отделений, специалист (врач) лаборатории
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях – 1 должность на 30 коек в смену и 1 должность в амбулаторных условиях;
24.
кинезиотерапевт или инструктор лечебной физической культуры, медицинская сестра по физической медицине и реабилитаци (медицинская сестра по физиотерапии, массажист) для параклинических отделений физической медицины и реабилитаци, лаборатории
в круглосуточном стационаре и стационарозамещающих, амбулаторных условиях – 1 должность на 15 коек и на 15 пациентов в амбулаторных условиях;
25.
Учитель
в круглосуточном стационаре устанавливается, имеющие на базе школы согласно нормативным документам Министерства Просвещения Республики Казахстан;
26.
врача-диетолог
1 должность на организацию.
Параграф 3. Штатные нормативы санатория и санатория для детей, в том числе для детей с родителями (за исключением санаториев для лечения больных туберкулезом)
Наименование должностей
Количество должностей
1.
директор
1 должность;
2.
заместитель директора
1 должность;
3.
заместитель директора по сестринскому делу/главная медицинская сестра
1 должность;
4.
заведующий отделением
1 должность на 250 мест размещения для взрослых и 1 должность на 170 мест размещения для детей;
5.
врач-терапевт
1 должность на 40 мест размещения для взрослых;
6.
врач-педиатр
1 должность на 30 мест размещения;
7.
врач-специалист по профилю оказываемой медицинской помощи (врач-акушер-гинеколог, врач-гастроэнтеролог, врач-дерматовенеролог, врач-кардиолог, врач-невролог, врач-офтальмолог, врач-ревматолог, врач-пульмонолог, врач-оториноларинголог, врач-уролог, врач-эндокринолог)
1 должность на 50 мест размещения для взрослых и 1 должность на 40 мест размещения для детей;
8.
врач-диетолог
1 должность на 200 мест размещения;
9.
врач реабилитолог
1 должность на 200 мест размещения;
10.
врач-эксперт
1 должность на 150 мест размещения;
11.
медицинский статистик
1 должность на 200 мест размещения и более, но не менее 0,5 должности на организацию;
12.
врач для обеспечения круглосуточного дежурства

ересектерге арналған 300 орынға арналған тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост және балаларға арналған 200 орынға арналған тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
13.
емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ ұйымға 1 лауазымнан кем емес;
14.
эпидемиолог дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
15.
аллерголог дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
16.
емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы

1 круглосуточный пост на 300 мест для взрослых и 1 круглосуточный пост на 200 мест размещения для детей;
13.
врач по лечебной физкультуре
1 должность на 200 мест размещения, но не менее 1 должности на организацию;
14.
врач-эпидемиолог
1 должность на 200 мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
15.
врач-аллерголог
1 должность на 200 мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
16.
инструктор по лечебной физкультуре

емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігердің 1 лауазымына 1 лауазым, емдік бассейнге 2 лауазым;
17.
Аға мейіргер
бөлімшеге 1 лауазым;
18.
Мейіргер палаталық (посттық)
ересектерге арналған 100 орынға 1 лауазым және балаларға арналған 50 орынға 1 лауазым;
19.
Емшара Мейіргері
500 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
20.
физиотерапия жөніндегі мейіргерлер
1 дәрігер-физиотерапевт лауазымына 4 лауазым;
электрмен жабдықтау кабинетіне 1 лауазым;
ингаляторияның 8 нүктесіне 1 лауазым;
1 лауазым 8-10 ваннаға;
душ залына 1 лауазым, жылумен және балшықпен емдейтін 8-10 кушеткаға 1 лауазым;
бассейнге 2 лауазым гала (спелео) камераға 1 лауазым;
озонотерапия кабинетіне 1 лауазым;
оттегі терапиясы кабинетіне 1 лауазым;
50 балшық процедурасына 1 лауазым;
гидроколонотерапияға арналған әрбір 2 қондырғыға 1 лауазым;
жағажайға 2 лауазым (бар болса);
аэросолярийдің (климатопавильонның) 30 жатынына немесе аэротерапияға арналған верандаға (оның ішінде қаптарда қысқы жатуға арналған) 1 лауазым;
21.
Массаж мейіргері
1 дәрігер-физиотерапевт лауазымына 2 лауазым және емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігер лауазымына 1 лауазым;
22.
Диеталық мейіргер
тамақтанушылар саны 150 болатын әр залға 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 1 лауазымнан кем емес;
23.
медициналық тіркеуші
100 және одан көп орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
24.
Шаруашылық бикесі
әр корпусқа 1 лауазымнан кем емес
25.
санитар
әрбір 4 ваннаға 1 лауазым;
душ қондырғысына 1 лауазым;
5 гинекологиялық суару пациенттеріне (кушеткаларға) 1 лауазым;
4 ішек жуу қондырғысына 1 лауазым;
4 қосалқы ваннаға 1 лауазым;
ингаляторияның 20 нүктесіне 1 лауазым;
емдеу бассейніне 2 лауазым (бар болса);
минералды ауыз суы бар бюветке 1 лауазым;
26.
Тәрбиеші
15 психоневрологиялық, оның ішінде психикасы бұзылған балалардың церебралдық сал ауруымен ауыратын науқастар үшін, үш жастан асқан балаларға арналған төсектер;
үш жастан асқан балаларға арналған басқа бейіндегі 25 төсек;
үш жасқа дейінгі балаларға арналған барлық бейіндегі 50 төсек;
27.
музыкалық жетекші
санаторийлерде:

1 должность на 1 должность врача по лечебной физкультуре, 2 должности на лечебный бассейн;
17.
старшая медицинская сестра
1 должность на отделение;
18.
медицинская сестра палатная (постовая)
1 должность на 100 мест размещения для взрослых и 1 должность на 50 мест размещения для детей;
19.
медицинская сестра процедурная
1 должность на 500 мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
20.
медицинская сестры по физиотерапии
4 должности на 1 должность врача-физиотерапевта;
1 должность на кабинет электросна;
1 должность на 8 точек ингалятория;
1должность на 8-10 ванн;
1 должность на душевой зал, 1 должность на 8-10 кушеток теплолечения и грязелечения;
2 должности на бассейн 1 должность на гала(спелео) камеру;
1 должность на кабинет озонотерапии;
1 должность на кабинет кислородотерапии;
1 должность на 50 грязевых процедур;
1 должность на каждые 2 установки для гидроколонотерапии;
2 должности на пляж (при наличии);
1 должность на 30 лежаков аэросолярия (климатопавильона) или веранды для аэротерапии (в том числе для зимнего лежания в мешках);
21.
медицинская сестра по массажу
2 должности на 1 должность врача-физиотерапевта и 1 на должность врача по лечебной физкультуре;
22.
медицинская сестра диетическая
1 должность на каждый зал с числом питающихся 150, но не менее 1 должности на организацию;
23.
медицинский регистратор
1 должность на 100 и более мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
24.
сестра-хозяйка
не менее 1 должности на каждый корпус
25.
санитар
1 должность на каждые 4 ванны;
1 должность на душевую установку;
1 должность на 5 пациенток (кушеток) гинекологических орошений;
1 должность на 4 установки кишечных промываний;
1 должность на 4 субаквальные ванны;
1 должность на 20 точек ингалятория;
2 должности на лечебный бассейн (при наличии);
1 должность на бювет с питьевой минеральной водой;
26.
Воспитатель
15 психоневрологических, в том числе для больных детскими церебральными параличами с нарушением психики, коек для детей старше трех лет;
25 коек других профилей для детей старше трех лет;
50 коек всех профилей для детей до трех лет;
27.
музыкальный руководитель
в санаториях:

100-125 төсекке - 0,5 лауазым;
125-тен астам төсекке - 1 лауазымға.
28.
Логопед
125 психоневрологиялық төсекке 1 лауазым, оның ішінде бұзылулары бар балалардың церебралдық сал ауруымен ауыратындар үшін.
4-параграф. Профилакторийдің штаттық нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
директор
1 лауазым.
2.
директордың орынбасары
1 лауазым.
3.
Директордың мейіргер ісі жөніндегі орынбасары/бас Мейіргер
1 лауазым.
4.
Бөлімше меңгерушісі
250 орналастыру орнына 1 лауазым;
5.
Терапевт дәрігер
50 орналастыру орнына 1 лауазым;
6.
Оңалтушы дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым;
7.
Медициналық статистик
200 және одан көп орналасу орнына 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
8.
Емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігер
200 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ ұйымға 1 лауазымнан кем емес;
9.
Емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
емдік дене шынықтыру бойынша дәрігердің 1 лауазымына 1 лауазым, механотерапия кабинетіне 1 лауазым, роботомеханотерапия кабинетіне 1 лауазым, биологиялық кері байланысы бар тренажерларда жаттығу залына 1 лауазым;
10.
Физиотерапия жөніндегі мейіргер
1 дәрігер-физиотерапевт лауазымына 4 лауазым;
электрмен жабдықтау кабинетіне 1 лауазым;
ингаляторияның 8 нүктесіне 1 лауазым;
8-10 ваннаға 1 лауазым;
себезгі залына 1 лауазым, жылумен және балшықпен емдеудің 8-10 кушеткасына 1 лауазым;
бассейнге 2 лауазым гала (спелео) камераға 1 лауазым:
озонотерапия кабинетіне 1 лауазым;
оттегі терапиясы кабинетіне 1 лауазым;
50 балшық процедурасына 1 лауазым;
гидроколонотерапияға арналған әрбір 2 қондырғыға 1 лауазым;
жағажайға 2 лауазым (бар болса);
аэросолярийдің (климатопавильонның) 30 жатынына немесе аэротерапияға арналған верандаға (оның ішінде қаптарда қысқы жатуға арналған) 1 лауазым;
11.
Мейіргер емшара бөлмесі
500 орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
12.
Массаж мейіргері
1 дәрігер-физиотерапевт лауазымына 2 лауазым және емдік дене шынықтыру жөніндегі дәрігер лауазымына 1 лауазым;
13.
Диеталық мейіргер
тамақтанушылар саны 150 болатын әр залға 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 1 лауазымнан кем емес;
14.
Медициналық тіркеуші
200 және одан да көп орналастыру орнына 1 лауазым, бірақ бір ұйымға 0,5 лауазымнан кем емес;
15.
Шаруашылық бикесі
1 лауазымнан кем емес;
16.
Санитар
әрбір 4 ваннаға 1 лауазым;
душ қондырғысына 1 лауазым;
5 гинекологиялық суару пациенттеріне (кушеткаларға) 1 лауазым;
4 ішек жуу қондырғысына 1 лауазым;
4 қосалқы ваннаға 1 лауазым;
ингаляторияның 20 нүктесіне 1 лауазым;
емдеу бассейніне 2 лауазым (бар болса);
минералды ауыз суы бар бюветке 1 лауазым.

на 100-125 коек – 0,5 должности;
свыше 125 коек – 1 должность;
28.
Логопед
1 должность на 125 психоневрологических коек, в том числе для больных детскими церебральными параличами с нарушением.
Параграф 4. Штатные нормативы профилактория
Наименование должностей
Количество должностей
1.
директор
1 должность;
2.
заместитель директора
1 должность;
3.
заместитель директора по сестринскому делу/главная медицинская сестра
1 должность;
4.
заведующий отделением
1 должность на 250 мест размещения;
5.
врач-терапевт
1 должность на 50 мест размещения;
6.
врач реабилитолог
1 должность на 200 мест размещения;
7.
медицинский статистик
1 должность на 200 мест размещения и более, но не менее 0,5 должности на организацию;
8.
врач по лечебной физкультуре
1 должность на 200 мест размещения, но не менее 1 должности на организацию;
9.
инструктор по лечебной физкультуре
1 должность на 1 должность врача по лечебной физкультуре, 1 должность на кабинет механотерапии, 1 должность на кабинет роботомеханотерапии, 1должность на зал тренировок на тренажерах с биологической обратной связью;
10.
медицинская сестра по физиотерапии
4 должности на 1 должность врача-физиотерапевта;
1 должность на кабинет электросна;
1 должность на 8 точек ингалятория;
1 должность на 8-10 ванн;
1 должность на душевой зал, 1 на 8-10 кушеток теплолечения и грязелечения;
2 должности на бассейн 1 должность на гала(спелео) камеру:
1 должность на кабинет озонотерапии;
1 должность на кабинет кислородотерапии;
1 должность на 50 грязевых процедур;
1 должность на каждые 2 установки для гидроколонотерапии;
2 должности на пляж (при наличии);
1 должность на 30 лежаков аэросолярия (климатопавильона) или веранды для аэротерапии (в том числе для зимнего лежания в мешках);
11.
медицинская сестра процедурная
1 должность на 500 мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
12.
медицинская сестра по массажу
2 должности на 1 должность врача-физиотерапевта и 1 на должность врача по лечебной физкультуре;
13.
медицинская сестра диетическая
1 должность на каждый зал с числом питающихся 150, но не менее 1 должности на организацию;
14.
медицинский регистратор
1 должность на 200 и более мест размещения, но не менее 0,5 должности на организацию;
15.
сестра-хозяйка
не менее 1 должности;
16.
санитар
1 должность на каждые 4 ванны;
1 должность на душевую установку;
1 должность на 5 пациенток (кушеток) гинекологических орошений;
1 должность на 4 установки кишечных промываний;
1 должность на 4 субаквальные ванны;
1 должность на 20 точек ингалятория;
2 должности на лечебный бассейн (при наличии);
1 должность на бювет с питьевой минеральной водой.

Лауазым жақын маңдағы дәріханадан 3 километр және одан да көп қашықтықта орналасқан 150 және одан да көп төсектік жалғыз орналасқан санаторийлерде (курорттардан тыс), ал 150 төсекке дейінгі санаторийлерде дәріхана меңгерушісінің орнына провизор-технолог немесе фармацевт лауазымы белгіленеді;
2.
Провизор-технолог немесе фармацевт
қосымша 450 және одан да көп төсектері бар, курорттардан тыс орналасқан және жақын маңдағы дәріханадан 3 км және одан да көп қашықтықтағы санаторийлерде орнатылады

Должность устанавливается в одиночно расположенных санаториях (вне курортов) на 150 и более коек, удаленных от ближайшей аптеки на 3 километра и более, а в санаториях до 150 коек вместо заведующего аптекой – должность провизора-технолога или фармацевта;
2.
провизор-технолог или фармацевт
дополнительно устанавливается в санаториях, имеющих 450 и более коек, расположенных вне курортов и отдаленных от ближайшей аптеки на 3 км и более

10-тарау. Балалар үйі персоналының штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Педиатр дәрігер
Балалар үйінде (жалпы үлгідегі) 40 балаға 1 лауазым және мамандандырылған Балалар үйінде 20 балаға 1 педиатр-дәрігер лауазымы;
2.
отоларинголог дәрігер
есту және сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға арналған мамандандырылған балалар үйлерінде 45-70 балаға 0,5 лауазым, 70-тен астам балаға 1 лауазым белгіленеді;
3.
невропатолог дәрігер

Глава 10. Штатные нормативы персонала Дома ребенка
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Врач-педиатр
1 должность на 40 детей в Доме ребенка (общего типа) и 1 должность врача-педиатра на 20 детей в специализированных Домах ребенка;
2.
врач-отоларинголог
в специализированных домах ребенка для детей с нарушением слуха и речи устанавливаются 0,5 должности на 45 – 70 детей, 1 должность свыше 70 детей;
3.
врач невропатолог

психикасы бұзылған немесе бұзылмаған орталық нерв жүйесі органикалық зақымданған балаларға арналған мамандандырылған Балалар үйлерінде 3070 балаға 0,5 лауазым, 70-тен астам балаға 1 лауазым белгіленеді;
4.
Мейіргер
Балалар үйінде (жалпы үлгідегі) 40 балаға 1 лауазым және мамандандырылған Балалар үйінде 20 балаға, бірақ бір ұйымға тәулік бойы кемінде 1 пост;
5.
Физиотерапия жөніндегі мейіргер
70 және одан да көп орындық балалар үйлерінде жұмыс көлеміне байланысты, оның ішінде 6 және одан да көп төсектік оқшаулағышта немесе карантинде болатын балаларға қызмет көрсету бойынша мейіргер лауазымдарының қажетті қосымша саны белгіленуі мүмкін, бірақ ол тәулік бойы жұмыс істейтін бір бекеттен аспауға тиіс;
6.
Тірек-қимыл аппаратының қызметі бұзылған балаларға тиісті көмек көрсету үшін массаж жөніндегі мейіргер және емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
7.
Емдік тамақтану жөніндегі мейіргер
ауруханалардың физиотерапия бөлімшелеріне арналған штаттық нормативтер бойынша белгіленеді;
8.
патронаждық мейіргер
Психикасы бұзылған немесе бұзылмаған орталық нерв жүйесі органикалық зақымданған балаларға арналған балалар үйлерінде 30 төсекке 0,5 лауазым;
9.
Аға мейіргер
бір ұйымға 1 лауазым;
10.
Тәрбиеші
бір ұйымға 1 лауазым;
11.
Аға тәрбиеші
бір ұйымға 1 лауазым;
12.
сурдопедагог
1,5 жасқа дейінгі 6-8 балаға және психикасы бұзылған немесе бұзылмаған орталық нерв жүйесі органикалық зақымданған балаларға арналған топтарға, жасына қарамастан, 1,5 жастан 2 жасқа дейінгі 8 балаға, 2 жастан асқан 6-8 балаға тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
13.
логопед
Тәрбиелеу мен оқытуға жатпайтын орталық нерв жүйесі органикалық зақымданған, психикасы бұзылған балаларға арналған балалар үйлерінде тәрбиеші лауазымдарын мейіргер лауазымдарына ауыстыруға болады;
14.
психолог
30 - 50 балаға 0,5 ставка, 51 және одан көп балаға 1 лауазым;
15.
Әлеуметтік қызметкер
1,5 жастан есту қабілеті бұзылған (саңырау, естімейтін, саңырау, саңырау) 8 балаға 1 лауазым;
16.
музыка қызметкері
1,5 жастан бастап балалар үйлерінде (жалпы үлгідегі) 15 балаға, орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдануы, жақ-бет аумағының патологиясы, дизартрия, алалия, кекештенуі бар 8 балаға, 2 жасқа дейінгі 10 балаға және 2 жастан асқан 12 балаға 1 лауазым;
17.
Санитар (бала күтуші)
мамандандырылған балалар үйлерінде 30 балаға 0,5 ставка, 30-дан астам балаға 1 лауазым есебінен;
18.
Аспаз
мамандандырылған балалар үйлерінде 30 балаға 0,5 ставка, 30-дан астам балаға 1 лауазым есебінен;
19.
Ас үй қызметкері
бір ұйымға 1 лауазым;
20.
Заңгер
21.
экономист

в специализированных Домах ребенка для детей с органическим поражением центральной нервной системы с нарушением или без нарушения психики устанавливаются 0,5 должности на 3070 детей, 1 должность свыше 70 детей;
4.
медицинская сестра
1 должность на 40 детей в Домах ребенка (общего типа) и на 20 детей в специализированных Домах ребенка, но не менее 1 круглосуточного поста на организацию;
в Домах ребенка на 70 и более мест в зависимости от объема работы, в том числе по обслуживанию детей, находящихся в изоляторе на 6 и более коек или на карантине, может устанавливаться необходимая дополнительная численность должностей медицинских сестер, но не более одного круглосуточного поста;
5.
медицинская сестра по физиотерапии
устанавливаются по штатным нормативам для отделений физиотерапии больниц;
6.
медицинская сестра по массажу и инструктор по лечебной физкультуре для оказания соответствующей помощи детям с нарушением функции опорно-двигательного аппарата
в Домах ребенка для детей с органическим поражением центральной нервной системы с нарушением или без нарушения психики 0,5 должности на 30 коек;
7.
медицинская сестра по лечебному питанию
1 должность на организацию;
8.
патронажная медицинская сестра
1 должность на организацию;
9.
старшая медицинская сестра
1 должность на организацию;
10.
воспитатель
1 круглосуточный пост на 6 – 8 детей в возрасте до 1,5 лет и в группах для детей с органическим поражением центральной нервной системы с нарушением или без нарушения психики, независимо от возраста, на 8 детей в возрасте от 1,5 до 2-х лет, на 6 – 8 детей в возрасте старше 2 лет;
в Домах ребенка для детей с органическими поражениями центральной нервной системы, нарушением психики, неподлежащих воспитанию и обучению, возможна замена должностей воспитателей на должности медицинских сестер;
11.
старший воспитатель
0,5 ставки на 30 – 50 детей, 1 должность на 51 и более детей;
12.
сурдопедагог
1 должность на 8 детей с нарушением слуха (глухих, тугоухих, глухонемых, оглохших) в возрасте от 1,5 лет;
13.
логопед
1 должность на 15 детей от 1,5 лет в домах ребенка (общего типа), на 8 детей с органическим поражением центральной нервной системы, патологией челюстно-лицевой области, дизартрией, алалией, заиканием, на 10 детей до 2-х лет и на 12 детей старше 2-х лет;
14.
психолог
в специализированных домах ребенка из расчета 0,5 ставки на 30 детей, 1 должность свыше 30 детей;
15.
Социальный работник
в специализированных домах ребенка из расчета 0,5 ставки на 30 детей, 1 должность свыше 30 детей;
16.
музыкальный работник
1 должность на организацию;
17.
Санитар (няня)

көрсетілген уақытта топтарда жұмыс істеу үшін көзделген тәрбиешілер лауазымдарының санына сәйкес 6 сағаттан 22 сағатқа дейінгі жұмыс кезеңінде (жұмыс күнінің ұзақтығындағы айырмашылықты ескере отырып);
11-тарау. Сурдологиялық орталықтардың немесе бөлімшелердің (кабинеттердің) штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
сурдологиялық орталықтың/бөлімшенің (кабинеттің) меңгерушісі
1 лауазым.
2.
сурдолог дәрігер
1 мың ересек адамға 60 лауазым;
3.
сурдолог дәрігер
1 мың балаға 100 лауазым;
4.
логопед
1 лауазым.
5.
фонопедагог
1 лауазым.
6.
психолог
1 лауазым.
7.
сурдопедагог
1 лауазым.
8.
есту протезшісі (құлақ ішіндегі есту аппараттарын, жеке құлақ жапсырмаларын дайындау жөніндегі техник акустик)
1 лауазым.
9.
Мейіргер
1 лауазым.
12-тарау. Ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсетушілердің штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
Әкімшілік-басқару персоналы:
1.
ядролық медицина орталығының басшысы/меңгерушісі
1 лауазым.
2.
радионуклидті диагностика қызметінің меңгерушісі
1 лауазым.
3.
радионуклидтік терапия қызметінің меңгерушісі
1 лауазым.
4.
радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру және сапасын бақылау қызметінің (кешенінің) меңгерушісі (циклотронды өндіріс)
1 лауазым.
5.
радиациялық қауіпсіздік және медициналық физика қызметінің меңгерушісі (қажеттілігіне қарай)
1 лауазым.
6.
ядролық медицина орталығын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету қызметінің меңгерушісі (жеке құрылымдық бөлімшені ұйымдастыру кезінде), радионуклидтік терапия (бұдан әрі - ҒТТ), циклотрон өндірісі
1 лауазым.
Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру және олардың сапасын бақылау қызметі:
7.
радиофармацевтикалық дәрілік препараттар өндірісінің циклотрон инженері
ауысымда 1 лауазым;
8.
радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды өндіру жөніндегі радиохимик-технолог
радиофармацевтикалық дәрілік препараттарды (бұдан әрі - РФЛП) өндіру кезінде ауысымда кемінде 1 лауазым;
9.
радиофармацевт
РФЛП өндіру, буып-түю кезінде ауысымда кемінде 1 лауазым;
10.
радиофармацевтикалық препараттардың сапасын бақылау жөніндегі радиохимик-талдаушы
РФЛП өндіру, буып-түю кезінде ауысымда кемінде 1 лауазым;
11.
Шаруашылық бикесі
1 лауазым.
12.
санитар
ауысымда кемінде 1 бірлік (ауданына байланысты).
Радиациялық қауіпсіздік және медициналық физика қызметі:
13.
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі инженер
қызметке кемінде 1 лауазым;
14.
медициналық физик
ауысымда 1 лауазымнан кем болмауы тиіс.
Инженерлік-техникалық қамтамасыз ету қызметі:
15.
объектілерді желдетуге қызмет көрсету жөніндегі инженер
1 лауазым.
16.
сұйық радиоактивті қалдықтарды жинау және сақтау жүйелеріне қызмет көрсету жөніндегі инженер (ұзақ өмір сүретін РФЛП)
1 лауазым.
17.
жылумен жабдықтау, желдету және ауа баптау жүйелері жөніндегі инженер
1 лауазым.
18.
технологиялық және медициналық газдарға қызмет көрсету жөніндегі инженер (циклотрон)
1 лауазым.
19.
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика инженері
1 лауазым.
20.
жүйе әкімшісі
1 лауазым.
Радионуклидті диагностика қызметі:
21.
радионуклидті диагностика дәрігері

на период работы с 6 до 22 часов в соответствии с числом должностей воспитателей, предусмотренных для работы в группах в указанное время (с учетом разницы в продолжительности рабочего дня);
в Домах ребенка (группах) для детей с органическим поражением центральной нервной системы с нарушением или без нарушения психики должности санитарок-нянь устанавливаются из расчета 1 круглосуточный пост на 10 детей;
в Домах ребенка на 70 и более мест для обслуживания детей в изоляторе на 6 и более коек может устанавливаться необходимая дополнительная численность должностей нянь на время, не обеспечиваемое средним медицинским персоналом;
18.
Повар
расчета 2 единицы в Домах ребенка до 80 коек, 2,5 единицы в Домах ребенка свыше 80 до 100 коек, 2,5 единицы и дополнительно 0,5 единицы на каждые 50 коек (сверх 100 коек);
19.
Кухонный работник
2 должности на организацию
20.
Юрист
на 30 детей устанавливается 1 должность
21.
экономист
0,5 ставки должности
Глава 11. Штатные нормативы сурдологических центров или отделений (кабинетов)
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заведующий сурдологическим центром/отделением (кабинетом)
1 должность;
2.
врач-сурдолог
1 должность на 60 тысяч взрослого населения;
3.
врач-сурдолог
1 должность на 100 тысяч детского населения;
4.
логопед
1 должность;
5.
фонопедагог
1 должность;
6.
психолог
1 должность;
7.
сурдопедагог
1 должность;
8.
слухопротезист (акустик техник по изготовлению внутриушных слуховых аппаратов, индивидуальных ушных вкладышей)
1 должность;
9.
медицинская сестра
1 должность.
Глава 12. Штатные нормативы оказывающих медицинскую помощь в области ядерной медицины
Наименование должностей
Количество должностей
Административно-управленческий персонал:
1.
руководитель центра ядерной медицины/заведующий
1 должность;
2.
заведующий службы радионуклидной диагностики
1 должность;
3.
заведующий службы радионуклидной терапии
1 должность;
4.
заведующий службы (комплексом) производства и контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов (циклотронное производство)
1 должность;
5.
заведующий службы радиационной безопасности и медицинской физики (по необходимости)
1 должность;
6.
заведующий службы инженерно-технического обеспечения центра ядерной медицины (при организации отдельного структурного подразделения), радионуклидное терапия (далее - РНТ), циклотронное производство
1 должность.
Служба производства и контроля качества радиофармацевтических лекарственных препаратов:
7.
инженер циклотрона производства радиофармацевтических лекарственных препаратов
1 должность в смену;
8.
радиохимик-технолог по производству радиофармацевтических лекарственных препаратов
не менее 1 должности в смену* при производстве радиофармацевтические лекарственные препараты (далее - РФЛП);
9.
радиофармацевт
не менее 1 должности в смену при производстве, фасовке РФЛП;
10.
радиохимик-аналитик по контролю качества радиофармацевтических препаратов
не менее 1 должности в смену при производстве, фасовке РФЛП;
11.
сестра-хозяйка
1 должность;
12.
санитарка
не менее 1 единицы в смену (зависит от площади).
Служба радиационной безопасности и медицинской физики:
13.
инженер по радиационной безопасности
не менее 1 должности на службу;
14.
медицинский физик
не менее 1 должности в смену.
Служба инженерно-технического обеспечения:
15.
инженер по обслуживанию вентиляции объектов
1 должность;
16.
инженер по обслуживанию систем сбора и хранения жидких радиоактивных отходов (РНТ, долгоживущие РФЛП)
1 должность;
17.
инженер по системам теплоснабжения, вентиляции и кондиционированию
1 должность;
18.
инженер по обслуживанию технологических и медицинских газов (циклотрон)
1 должность;
19.
инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики
1 должность;
20.
системный администратор
1 должность.
Служба радионуклидной диагностики:
21.
врач радионуклидной диагностики

халқының саны 100 мыңнан асатын қалаларда 250 мың адамға тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост, бірақ кемінде тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост (тиісті санитариялық автомобильдер саны болған жағдайда);
16.
анестезиология-реанимация тобының дәрігер-кардиологы, дәрігер-невропатологы, анестезиолог-реаниматологы, қарқынды терапия жедел жәрдем дәрігері
тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша санитариялық автомобиль жұмысының ауысымына 1 пост; мамандандырылған автомобильдерді автомобильдердің жалпы санының 25% дейін енгізу;
17.
сарапшы дәрігер
шақыру саны кемінде 1 мың болатын станцияға 100 лауазым;
18.
дәрігер-статистик
шақыру саны кемінде 1 мың болатын станцияға 100 лауазым;
19.
эпидемиолог
станцияға 1 лауазым;
20.
медициналық психолог
шақырулар саны 1 мыңнан және одан жоғары станцияға 500 лауазым;
21.
оқыту жөніндегі нұсқаушы
шақырулар саны 1 мыңнан және одан жоғары станцияға 500 лауазым;
22.
сертификатталған жаттықтырушы
шақырулар саны 1 мыңнан және одан жоғары станцияға 500 лауазым;
23.
басшының мейіргер ісі жөніндегі орынбасары, бас фельдшер, бас мейіргер
станцияда 1 лауазым;
24.
аға фельдшер
жылына кемінде 1 мың шақырумен станциядағы 10 лауазым;
25.
жедел бөлімнің аға фельдшері
келіп түсетін шақырулар жылына кемінде 10 мың болған кезде бөлімнің шақыруларын қабылдау және беру бойынша бекеттер саны кемінде 250 болатын станцияларда;
26.
Шақыруларды қабылдау және оларды бригадаға беру жөніндегі фельдшер немесе мейіргер
1 мың шақыруға тәулік бойы жұмыс істейтін пост 30, бірақ станцияға тәулік бойы жұмыс істейтін кемінде 1 пост; қосалқы станцияға тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост; шақырту саны жылына 1-2 мыңнан асатын қосалқы станцияға тәулік бойы жұмыс істейтін бекеттер 30;
27.
Жедел медициналық жәрдем фельдшері немесе мейіргері
дәрігерлердің лауазымдарына сәйкес (шұғыл медициналық көмек көрсету жөніндегі дәрігерлердің лауазымдарынан басқа) - ауылдық әкімшілік ауданға қызмет көрсетуге арналған тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
28.
фельдшер немесе мамандандырылған жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмектің мейіргері
дәрігерлердің (анестезиолог-реаниматорлардан басқа) лауазымдарына сәйкес;
29.
Психикалық науқастарды тасымалдау жөніндегі фельдшер немесе мейіргер
мамандандырылған бригадалар үшін тәулік бойы жұмыс істейтін 1-2 пост;
30.
фельдшер, реанимация анестезиологиясы тобының мейіргер-анестезисі
халық саны 1 мыңнан астам қалаларда бір ауысымда санитарлық автомобильдің жұмыс істеуіне пост 250;
31.
медициналық статистик
анестезиолог-реаниматолог дәрігер лауазымына 2 лауазым;
32.
анықтама үстелінің, емдеуге жатқызу бөлімінің медициналық тіркеушісі

1 круглосуточный пост на 250 тысяч человек в городах с численностью населения свыше 100 тысяч жителей, но не менее 1 круглосуточного поста (при наличии соответствующего числа санитарных автомобилей);
16.
врач-кардиолог, врач-невропатолог, врач анестезиолог-реаниматолог группы анестезиологии-реанимации, врач скорой помощи интенсивной терапии
1 пост в смену работы санитарного автомобиля по оказанию соответствующей специализированной медицинской помощи; введение специализированных автомобилей до 25 % от общего числа автомобилей;
17.
врач-эксперт
1 должность на станцию с количеством вызовов не менее 100 тысяч;
18.
врач-статистик
1 должность на станцию с количеством вызовов не менее 100 тысяч;
19.
эпидемиолог
1 должность на станцию;
20.
медицинский психолог
1 должность на станцию с количеством вызовов от 500 тысяч и выше;
21.
инструктор по обучению
1 должность на станцию с количеством вызовов от 500 тысяч и выше;
22.
сертифицированный тренер
1 должность на станцию с количеством вызовов от 500 тысяч и выше;
23.
заместитель руководителя по сестринскому делу, главный фельдшер, главная медицинская сестра
1 должность на станции;
24.
старший фельдшер
1 должность на станции с количеством вызовов в год не менее 10 тысяч;
25.
старший фельдшер оперативного отдела
на станции с количеством постов по приему и передаче вызовов отдела не менее 10, при наличии поступающих вызовов не менее 250 тысяч в год;
26.
фельдшер или медицинская сестра по приему вызовов и передаче их бригаде
1 круглосуточный пост на 30 тысяч вызовов, но не менее 1 круглосуточного поста на станцию; 1 круглосуточный пост на подстанцию; 1-2 круглосуточных поста на подстанцию с количеством вызовом свыше 30 тысяч в год;
27.
фельдшер или медицинская сестра скорой неотложной медицинской помощи
соответственно должностям врачей (кроме должностей врачей по оказанию неотложной медицинской помощи) –1 круглосуточный пост для обслуживания сельского административного района;
28.
фельдшер или медицинская сестра специализированной скорой и неотложной медицинской помощи
соответственно должностям врачей, (кроме врачей анестезиологов-реаниматоров);
1-2 круглосуточных поста для специализированных бригад;
29.
фельдшер или медицинская сестра по транспортировке психических больных
1 пост в смену на работу санитарного автомобиля в городах с численностью населения свыше 250 тысяч человек;
30.
фельдшер, медицинская сестра-анестезист группы анестезиологии реанимации
2 должности на должность врача анестезиолога-реаниматолога;
31.
медицинский статистик

жылына шығатын станцияларда: 25 мыңнан астам - 1 лауазым, 25 мыңнан 100 мыңға дейін - 1-2 лауазым, 100 мыңнан астам - 2 лауазым, әрбір келесі 100 мың шақыруға қосымша 1 лауазым;
33.
фельдшер немесе жедел жәрдем бригадаларының медициналық жәшіктерін жинақтау кабинетінің мейіргері
шақырулар саны жылына 200 мыңға дейінгі станцияларда - тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост, 200 мыңнан астам станцияларда - тәулік бойы жұмыс істейтін 2 пост;
34.
фельдшер немесе мұрағат мейіргері

на станции с числом выездов в год: свыше 25 тысяч – 1 должность, от 25 до 100 тысяч – 1-2 должности, свыше 100 тысяч – 2 должности, дополнительно 1 должность на каждые последующие 100 тысяч вызовов;
32.
медицинский регистратор стола справок, отдела госпитализации
на станции с количеством вызовов в год до 200 тысяч – 1 круглосуточный пост, свыше 200 тысяч – 2 круглосуточных поста;
33.
фельдшер или медицинская сестра кабинета по укомплектованию медицинских ящиков бригад скорой помощи

жылына 30 мың шақыруға дейін - станцияда тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост; қосалқы станцияға тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост; қосалқы станцияға жылына 30 мыңнан 50 мыңға дейін шақыру 1-2 тәулік бойы жұмыс істейтін бекеттер; жылына 50 мыңнан астам шақыру - қосалқы станцияға тәулік бойы жұмыс істейтін 2 пост;
35.
парамедик (немесе) жүргізуші
әрбір 1 мың шақыруға 100 лауазым;
36.
медициналық техник
тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост;
37.
залалсыздандырғыш
шақырулар саны 1 мыңнан және одан жоғары станцияға 500 лауазым;
38.
Шаруашылық бикесі

до 30 тысяч вызовов в год – 1 круглосуточный пост на станции; 1 круглосуточный пост на подстанцию; от 30 до 50 тысяч вызовов в год 1-2 круглосуточных поста на подстанцию; свыше 50 тысяч вызовов в год – 2 круглосуточных поста на подстанцию;
34.
фельдшер или медицинская сестра архива
1 должность на каждые 100 тысяч вызовов;
35.
парамедик (или) водитель
1 круглосуточный пост;
36.
медицинский техник
1 должность на станцию с количеством вызовов от 500 тысяч и выше;
37.
дезинфектор

шақырту саны жылына 1 мыңнан асатын станциядағы 25 лауазым;
39.
тазалаушы санитарлар
жылына 1 мыңнан астам шығатын станцияда (қосалқы станцияда) 30 лауазым;
40.
провизор
жұмыс көлеміне байланысты;
41.
фармацевт
шақырулар саны жылына 1 мыңнан асатын станцияға 300 лауазым;
42.
клиникалық-фармаколог
жылына шығу саны бар станцияларда: 25 мыңнан 75 мыңға дейін - 1 лауазым; 75 мыңнан 150 мыңға дейін - 2 лауазым; 150 мыңнан 250 мыңға дейін - 3 жыл; 250 мыңнан астам - әрбір келесі 1 мың сапарға қосымша 100 лауазым;
Ескертпе:
1. Жылына 100 мыңнан астам шығатын станцияның штатында медициналық және фармацевтикалық персонал лауазымдары қосымша енгізілуі мүмкін.
2. Санитариялық автомобильдердің жұмыс ауысымдарының санын және олардың ұзақтығын станцияның бағыныстылығы бойынша денсаулық сақтау органы айқындайды.
3. 1 бекетке лауазымдар санын айқындау санитариялық автомобильдің ауысымдағы жұмыс сағаттарының жоспарлы жылдық санын қызметкерлердің (дәрігердің, фельдшердің) жұмыс уақытының жылдық бюджетіне бөлу жолымен жүргізіледі.
4. Бір санитарлық автокөлік 10 мың адамға шаққанда енгізіледі.

1 должность на станции с количеством вызовов в год свыше 25 тысяч;
38.
сестра-хозяйка
1 должность на станции (подстанции) с числом выездов в год свыше 30 тысяч;
39.
санитарки-уборщицы
в зависимости от объема работ;
40.
провизор
1 должность на станцию с количеством вызовов свыше 300 тысяч в год;
41.
фармацевт
на станции с числом выездов в год: от 25 тысяч до 75 тысяч – 1 должность; от 75 тысяч до 150 тысяч – 2 должности; от 150 тысяч до 250 тысяч – 3должности; свыше 250 тысяч – дополнительно 1 должность на каждые последующие 100 тысяч выездов;
42.
клинический -фармаколог
1 должность на станцию.
Примечание:
1. В штате станции с числом выездов в год свыше 100 тысяч могут вводиться должности медицинского и фармацевтического персонала дополнительно.
2. Количество смен работы санитарных автомобилей и их продолжительность определяется органом здравоохранения по подчиненности станции.
3. Определение числа должностей на 1 пост производится путем деления планового годового числа часов работы санитарного автомобиля в смену на годовой бюджет рабочего времени работников (врача, фельдшера).
4. Один санитарный автомобиль вводится из расчета на 10 тысяч населения.

* 1 бригада: дәрігер-зертханашы, 2 зертханашы, 1 санитар, 1 медициналық тіркеуші, 1 бригадаға жүктеме - 180 сериялық зерттеу немесе 90 сериялық және 30 бірліктік зерттеу;
* * күніне 22 зерттеудің 1 бригадасына жүктеме;
* * * күніне 10 зерттеу бригадасына жүктеме.
15-тарау. Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының штат кестесі (бұдан әрі - қан қызметі ұйымдары) "Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-72 бұйрығына сәйкес орындалатын функцияларды ескере отырып жасалады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28998 болып тіркелген) және мынадай штаттық нормативтер белгіленеді:
1.
басшының орынбасары
1) басшы орынбасарларының лауазымдары сатылатын гемоөнімдердің санына қарамастан белгіленеді:
медициналық бөлім бойынша - бір ұйымға 1 лауазым;
әкімшілік-шаруашылық бөлім бойынша - бір ұйымға 1 лауазым;

*1 бригада: врач-лаборант, 2 лаборанта, 1 санитарка, 1 медрегистратор, нагрузка на 1 бригаду - 180 серийных исследований или 90 серийных и 30 единичных исследований в день;
**нагрузка на 1 бригаду 22 исследования в день;
***нагрузка на бригаду 10 исследований в день;
Глава 15. Штатные нормативы организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови
Наименование должностей
Количество должностей
Штатное расписание организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере службы крови (далее – организации службы крови) составляется с учетом выполняемых функций, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-72 "Об утверждении Положения об организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28998) и устанавливаются следующие штатные нормативы:
1.
заместитель руководителя
1) должности заместителей руководителя, устанавливаются независимо от количества реализуемой гемопродукции:
по медицинской части – 1 должность на организацию;
по административно-хозяйственной части – 1 должность на организацию;

2) басшының ғылым жөніндегі орынбасарының лауазымы ғылыми немесе ғылыми-өндірістік ұйымда белгіленеді;
3) басшының мейіргер ісі жөніндегі орынбасары/бас мейіргер - ұйымға 1 лауазым;
2.
Бөлім меңгерушісі
бөлімше меңгерушісінің лауазымы бөлімше дәрігерінің бір лауазымының орнына белгіленеді;
3.
Аға мейіргер/бөлім зертханашысы
Лауазым бөлімше мейіргерсінің/зертханашысының бір лауазымының орнына меңгерушінің лауазымына сәйкес белгіленеді;
4.
дәрігер (оның ішінде трансфузиологтың, зертханашының, жоғары медициналық білімі бар зертхана маманының)
сатылған гемопродукцияның 1 мың дозасына немесе өндірістік рәсімдерді орындауға қажетті жұмыс уақытын өлшеуге сәйкес нақты жұмыс көлемін ескере отырып 1 лауазым;
5.
Мейіргер/зертханашы, зертхана маманы
сатылған гемоөнімдердің 1 мың дозасына немесе өндірістік рәсімдерді орындауға қажетті жұмыс уақытын өлшеуге сәйкес нақты жұмыс көлемін ескере отырып 1 лауазым ;
6.
эксфузионист
ауысымда бір эксфузионистке түсетін жүктемені және ауысымда донорларды бастапқы тексеру зертханасында бір зертханашыға түсетін жүктемені есептеу жүктемеге сәйкес жүзеге асырылады;
7.
Санитар
сатылған гемопродукцияның 1 мың дозасына 1 лауазым;
8.
донорлық кадрларды жасақтау операторы-тіркеушісі
донацияға 2 мың өтінішке 1 лауазым;
9.
шикізатты қайта өңдеу жөніндегі аппаратшы/автоклавер (жаңа алынған қан және оның компоненттері)
Сатылған гемопродукцияның 1 мың дозасына 2 лауазым .
Эпидемиологиялық қызмет қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы:
10.
Меңгеруші
дәрігердің бір лауазымының орнына 1 лауазымнан ақ болған кезде;
11.
эпидемиолог дәрігері
30 мың донация өтінішіне 1 лауазым, бірақ 1 лауазымнан кем емес;
12.
инфекциялық бақылау медбикелері
донацияға өтініштердің санына қарамастан 1 лауазым;
13.
дезинфектор
донацияға өтініштердің санына қарамастан 1 лауазым;
Ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс бөлімі қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы:
14.
меңгеруші
дәрігердің бір лауазымының орнына меңгерушінің 1 лауазымы;
15.
дәрігер-әдіскер
30 мың донация өтінішіне 1 лауазым, бірақ 1 лауазымнан кем емес;
16.
медициналық статистика дәрігері
50 мың донация өтінішіне 1 лауазым, бірақ 1 лауазымнан кем емес;
17.
медициналық статист
медициналық статистика лауазымы өндірістік рәсімдерді орындауға қажетті жұмыс уақытының келісім камераларының нақты жұмыс көлемі ескеріле отырып белгіленеді.
Экономикалық жоспарлау және талдау бөлімі қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы:
18.
бас экономист
1 бас экономист лауазымы бір экономист лауазымының орнына белгіленеді;
19.
аға экономист

2) должность заместителя руководителя по науке устанавливается в научной или научно- производственной организации;
3) заместитель руководителя по сестринскому делу/ главная медицинская сестра – 1 должность на организацию;
2.
Заведующий отделением
должность заведующего отделения устанавливается вместо одной должности врача отделения;
3.
старшая медицинская сестра/лаборант отделения
Должность устанавливается соответственно должности заведующего вместо одной должности медицинской сестры/ лаборанта отделения;
4.
врач (в том числе трансфузиолога, лаборанта, специалиста лаборатории с высшим медицинским образованием)
1 должность на 1 тысячу доз реализованной гемопродукции или с учетом объема фактической работы согласно замерам рабочего времени, необходимого на выполнение производственных процедур;
5.
медицинская сестра/лаборант, специалист лаборатории
2 должности на 1 тысячу доз реализованной гемопродукции или с учетом объема фактической работы согласно замерам рабочего времени, необходимого на выполнение производственных процедур;
6.
эксфузионист
расчет нагрузки на одного эксфузиониста в смену и нагрузки на одного лаборанта в лаборатории первичного обследования доноров в смену осуществляется согласно нагрузке;
7.
Санитар
1 должность на 1 тысячу доз реализованной гемопродукции;
8.
оператор-регистратор комплектования донорских кадров
1 должность на 2 тысячи обращений на донацию;
9.
аппаратчик/автоклавер по переработке сырья (цельная кровь и ее компоненты)
2 должности на 1 тысячу доз реализованной гемопродукции.
Численность и номенклатура работников эпидемиологической службы:
10.
Заведующий
при наличии белее 1 должности врача, вместо одной должности врача;
11.
врача эпидемиолога
1 должность на 30 тысяч обращений на донацию, но не менее 1 должности;
12.
медсестры инфекционного контроля
1 должность независимо от количества обращений на донацию;
13.
дезинфектора
1 должность независимо от количества обращений на донацию.
Численность и номенклатура работников отдела организационно-методической работы:
14.
заведующий
1 должность заведующего вместо одной должности врача;
15.
врач-методист
1 должность на 30 тысяч обращений на донацию, но не менее 1 должности;
16.
врач-медицинской статистики
1 должность на 50 тысяч обращений на донацию, но не менее 1 должности;
17.
медицинский статист
должность медицинского статистика устанавливается с учетом объема фактической работы согласно замеров рабочего времени, необходимого на выполнение производственных процедур.
Численность и номенклатура работников отдела экономического планирования и анализа:
18.
главный экономист
1 должность главного экономиста устанавливается вместо одной должности экономиста;
19.
старший экономист

1 жылдық қаржыландыру көлемі 950 мың айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі - АЕК) астам болған кезде аға экономист лауазымы;
20.
экономист
Бюджеттік және бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландырудың жылдық көлемі 950 мың АЕК-ке дейін болған кезде экономист 1 лауазымы, бюджеттік және бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландырудың жылдық көлемі 950 мың АЕК-тен астам болған кезде экономист 2 лауазымы .
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бөлімі қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы:
21.
бас бухгалтер
қаржыландыру көлемі мен шығыстарына қарамастан, бір ұйымға 1 лауазым;
22.
бас бухгалтердің орынбасары
бас бухгалтер орынбасарының лауазымы бюджет және бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландырудың және шығыстардың жылдық көлемі 950 мың АЕК-ке дейін болғанда белгіленеді;
23.
аға бухгалтер
аға бухгалтер лауазымы бюджет және бюджеттен тыс қаражаттан қаржыландырудың және шығыстардың жылдық көлемі 950 мың АЕК-тен астам болған кезде белгіленеді;
24.
өндірісті есепке алу жөніндегі бухгалтер

1 должность старшего экономиста при годовом объеме финансирования из бюджетных и внебюджетных средств свыше 950 тысяч месячного расчетного показателя (далее -МРП);
20.
экономист
1 должность экономиста при годовом объеме финансирования из бюджетных и внебюджетных средств до 950 тысяч МРП, 2 должности экономиста при годовом объеме финансирования из бюджетных и внебюджетных средств свыше 950 тысяч МРП.
Численность и номенклатура работников отдела бухгалтерского учета и финансовой отчетности:
21.
главный бухгалтер
1 должность на организацию, независимо от объема финансирования и расходов;
22.
заместитель главного бухгалтера
должность заместителя главного бухгалтера устанавливается при годовом объеме финансирования и расходов из бюджетных и внебюджетных средств до 950 тысяч МРП;
23.
старший бухгалтер
должность старшего бухгалтера устанавливается при годовом объеме финансирования и расходов из бюджетных и внебюджетных средств свыше 950 тысяч МРП;
24.
бухгалтер по учету производства

өндірісті есепке алу жөніндегі бухгалтердің 1 лауазымы сатылған гемоөнімнің 70 мың дозасы есебінен белгіленеді;
25.
материалдық құндылықтарды есепке алу жөніндегі бухгалтер
Материалдық құндылықтарды есепке алу жөніндегі бухгалтердің 1 лауазымы материалдық құндылықтарды жылдық есептен шығару есебінен 950 мың АЕК-ке дейін белгіленеді;
26.
жалақы жөніндегі бухгалтер
жалақы бойынша 1 бухгалтер лауазымы 300 жұмыс істеушіге белгіленеді;
27.
бухгалтер-кассир

1 должность бухгалтера по учету производства устанавливается из расчета на 70 тысяч доз реализованной гемопродукции;
25.
бухгалтер по учету материальных ценностей
1 должность бухгалтера по учету материальных ценностей устанавливается из расчета годового списания материальных ценностей до 950 тысяч МРП;
26.
бухгалтер по заработной плате
1 должность бухгалтера по заработной плате устанавливается из расчета на 300 работающих;
27.
бухгалтер-кассир

Бухгалтер-кассирдің 1 лауазымы донациялардың саны 30 мың донацияға дейін болғанда, 2 лауазымы донациялардың саны жылына 30 мыңнан астам болғанда белгіленеді.
Мемлекеттік сатып алу бөлімі қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы:
28.
бөлім бастығы
бөлім бастығының лауазымы сатып алудың жылдық көлемі 950 мың АЕК-тен астам болған кезде немесе мемлекеттік сатып алу жоспарында 1 мыңнан астам тармақ болған кезде белгіленеді;
29.
мемлекеттік сатып алу жөніндегі аға менеджер
сатып алудың жылдық көлемі 950 мың АЕК-тен астам болған кезде немесе мемлекеттік сатып алу жоспарында 1 мыңнан астам тармақ болған кезде 1 лауазым, бірақ 1 лауазымнан кем емес болып белгіленеді;
30.
мемлекеттік сатып алу жөніндегі менеджер

1 должность бухгалтера-кассира устанавливается при количестве донаций до 30 тысяч донаций, 2 должности при количестве донаций свыше 30 тысяч донаций в год.
Численность и номенклатура работников отдела государственных закупок:
28.
начальник отдела
должность начальника отдела устанавливается при годовом объеме закупок свыше 950 тысяч МРП или при наличии свыше 1 тысячи пунктов в плане государственных закупок;
29.
старший менеджер по государственным закупкам
1 должность устанавливается при годовом объеме закупок свыше 950 тысяч МРП или при наличии свыше 1 тысячи пунктов в плане государственных закупок, но не менее 1 должности;
30.
менеджер по государственным закупкам

1 лауазым сатып алудың жылдық көлемі 950 мың АЕК-ке дейін болған кезде немесе мемлекеттік сатып алу жоспарында 1 мыңнан кем тармақ болған кезде белгіленеді; 2 лауазымдар жылдық сатып алу көлемі 950 мың АЕК-тен астам болған кезде немесе мемлекеттік сатып алу жоспарында 1 мыңнан астам тармақ болған кезде белгіленеді.
Медициналық техникаға қызмет көрсету жөніндегі қызметкерлердің саны мен номенклатурасы:
31.
инженер
1 лауазым сатылған гемоөнімнің 20 мың дозасы есебінен белгіленеді;
32.
техник/маман
1 лауазым сатылған гемоөнімнің 25 мың дозасы есебінен белгіленеді.
Ескертпелер:
1. Өндірісті ақпараттандыру бөлімі қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" қаулысының талаптарын сақтау қажеттіліктеріне сәйкес белгіленеді.
2. Ғимараттарға және іргелес аумақтарға қызмет көрсету жөніндегі бөлім қызметкерлерінің саны мен номенклатурасы әкімшілік және қоғамдық ғимараттарға қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлер санының салааралық үлгілік нормативтерінде белгіленген жүктеме нормативтеріне байланысты нақты қажеттіліктерге сәйкес белгіленеді.
3. Жұмыс көлемін ескере отырып, мамандардың қажетті санын есептеу кезінде жұмыс уақытын пайдалану коэффициенті 0,75 құрайды.
4. Тәулік бойы жұмыс режимі және кәсіпорынның жылжымалы жұмыс кестесі кезінде аталған жұмысты кешкі және түнгі уақытта, жалпыға бірдей белгіленген демалыс және мереке күндерінде қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің лауазымдары қосымша белгіленеді.
5. Қан қызметі саласындағы кейбір көрсеткіштерді есептеу келесі әдістеме бойынша жүзеге асырылады:
1) донорларды қабылдау кезінде ауысымда 1 дәрігерге жүктемені есептеу:
ДЖ= МС: ҚУ
ДЖ - ауысымдағы дәрігердің жүктемесі;
МС - ауысымдағы минуттар саны (жұмыс күні ұзақтығының 75%);
ҚУ - 1-ші донорды қабылдау уақыты (мин.).
1-донорды қабылдауға ұсынылған уақыт нормативі орта есеппен 15 минутты құрайды.
Есептеу мысалы:
Жұмыс уақытын пайдалану коэффициенті кезінде 0,75, тиімді жұмыс уақытының ұзақтығы 360 сағаттық жұмыс күні 480 минуттан 8 минутты құрайды.
Есеп 360:15= 24
Осылайша, бір дәрігер бір ауысымда кемінде 24 донор қабылдауы тиіс;
2) ауысымда дәрігерлік лауазымдар санын есептеу:
БДЛ= АДСор: Д
БДЛ - барлық дәрігерлік лауазымдар;
АДСор - ауысымдағы донорлар санының орташа көрсеткіші;
ДЖ - бір ауысымдағы дәрігердің жүктемесі.
Есептеу мысалы:
Егер бір дәрігер ауысымда 24 донор қабылдаса, онда 100 донор қабылдауға кемінде 4 дәрігер лауазымы талап етіледі.

1 должность устанавливается при годовом объеме закупок до 950 тысяч МРП или при наличии менее 1 тысячи пунктов в плане государственных закупок; 2 должности устанавливаются при годовом объеме закупок свыше 950 тысячи МРП или при наличии свыше 1 тысячи пунктов в плане государственных закупок.
Численность и номенклатура работников по обслуживанию медицинской техники:
31.
инженер
1 должность устанавливается из расчета на 20 тысяч доз реализованной гемопродукции;
32.
техник/специалист
1 должность устанавливается из расчета на 25 тысяч доз реализованной гемопродукции.
Примечания:
1. Численность и номенклатура работников отдела информатизации производства устанавливается в соответствии с потребностями для соблюдения требований постановления Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
2. Численность и номенклатура работников отдела по обслуживанию зданий и прилегающей территории устанавливается в соответствии с фактическими потребностями в зависимости от нормативов нагрузки, установленных в межотраслевых типовых нормативах численности работников, занятых обслуживанием административных и общественных зданий.
3. При расчете необходимого количества специалистов с учетом объема работы, коэффициент использования рабочего времени составляет 0,75.
4. При круглосуточном режиме работы и скользящем графике работы предприятия дополнительно устанавливаются должности работников для обеспечения указанной работы в вечернее и ночное время, в общеустановленные выходные и праздничные дни.
5. Расчет некоторых показателей в сфере службы крови осуществляется по следующей методике:
1) расчет нагрузки на 1-го врача в смену при приеме доноров:
НВ= ОВ: ВП
НВ – нагрузка врача в смену;
ОВ – количество минут в смене (75% от продолжительности рабочего дня);
ВП – время приема 1-го донора (мин.).
Рекомендованный норматив времени на прием 1-го донора составляет в среднем 15 минут.
Пример расчета:
При коэффициенте использования рабочего времени 0,75, продожительность эффективного рабочего времени составляет 360 минут от 480 минут 8 часового рабочего дня.
Расчет 360:15= 24
Таким образом установлено, что один врач в смену должен принимать не менее 24 доноров;
2) расчет количества врачебных должностей в смену:
ВВД= ОКДср: Д
ВВД- всего врачебных должностей;
ОКДср – средний показатель количества доноров в смену;
НВ – нагрузка врача в смену.
Пример расчета:
Если один врач в смену принимает 24 донора, то на прием 100 доноров требуется не менее 4 должностей врача.

100:24 = 4,2;
3) Ауысымдағы 1-эксфузионистің жүктемесін есептеу:
ЭЖ= РВ: ҚУ
ЭЖ - ауысымда эксфузионистің жүктемесі;
МС - ауысымдағы минуттар саны (жұмыс күні ұзақтығының 75%);
ҚУ-ші қан донациясына қызмет көрсету уақыты (минут)
Донация 1 қызмет көрсетуге ұсынылатын уақыт нормативі орта есеппен 25 минутты құрайды.
Есептеу мысалы:
Жұмыс уақытын пайдалану коэффициенті кезінде 0,75, тиімді жұмыс уақытының ұзақтығы 360 сағаттық жұмыс күні 480 минуттан 8 минутты құрайды.
360:25= 14,4
Осылайша, бір эксфузионист бір ауысымда кемінде 14 қан донациясын қабылдауы тиіс.
4) Ауысымдағы алғашқы тексеру зертханасының 1-зертханашысына жүктемені есептеу:
Д= ОВ: ВП
Д - ауысымдағы донорлардың саны;
МС - ауысымдағы минуттар саны (жұмыс күні ұзақтығының 75%);
ҚУ - 1 донорға қызмет көрсетуге арналған минуттар саны.
1-донорға қызмет көрсетуге ұсынылған уақыт нормативі орта есеппен 7 минутты құрайды.
Есептеу мысалы:

100:24 = 4,2;
3) Расчет нагрузки на 1-го эксфузиониста в смену:
НЭ= РВ: ВП
НЭ- нагрузка эксфузиониста в смену;
ОВ – количество минут в смене (75% от продолжительности рабочего дня);
ВД– время обслуживания 1-й донации крови (минут)
Рекомендуемый норматив времени на обслуживание 1 донации составляет в среднем 25 минут.
Пример расчета:
При коэффициенте использования рабочего времени 0,75, продожительность эффективного рабочего времени составляет 360 минут от 480 минут 8 часового рабочего дня.
360:25= 14,4
Таким образом, один эксфузионист в смену должен принимать не менее 14 донаций крови.
4) Расчет нагрузки на 1-го лаборанта лаборатории первичного обследования в смену:
Д= ОВ: ВП
Д – количество доноров в смену;
ОВ – количество минут в смене (75% от продолжительности рабочего дня);
ВП – количество минут на обслуживание 1-го донора.
Рекомендованный норматив времени на обслуживание 1-го донора составляет в среднем 7 минут.
Пример расчета:

0,75 жұмыс уақытын пайдалану коэффициенті кезінде тиімді жұмыс уақытының ұзақтығы 360 минуттан 480 сағаттық жұмыс күніне 8 минутты құрайды.
360:7= 51
Осылайша, бір ауысымда бір зертханашы кемінде 51 донорды қабылдауы тиіс.
16-тарау. Стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының (бұдан әрі - стационар) әкімшілік-шаруашылық және жалпы ауруханалық персоналына, сондай-ақ амбулаториялық жағдайларда көмек көрсететін медициналық ұйымдарға (бұдан әрі - АЕК) және жедел және шұғыл медициналық көмек (ЖММК) ұйымдарына арналған штат нормативтері

При коэффициенте использования рабочего времени 0,75, продолжительность эффективного рабочего времени составляет 360 минут от 480 минут 8 часового рабочего дня.
360:7= 51
Таким образом, один лаборанта в смену должен принимать не менее 51 донора.
Глава 16. Штатные нормативы для административно-хозяйственного и общебольничного персонала организаций здравоохранения, оказывающих стационарную медицинскую помощь (далее - стационар), а также для медицинских организаций, предоставляющих помощь в амбулаторных условиях (далее – АПП) и организации скорой и неотложной медицинской помощи (СНМП)

1-параграф. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы жалпы ауруханалық персоналдың, дәрігерлердің, кіші және өзге де персоналдың АМК штат нормативтері
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары
бір ұйымға 1 лауазым;
2.
басшының хирургиялық көмек жөніндегі орынбасары
хирургиялық бейіндегі кемінде 200 төсегі бар ауруханада. Бұл ретте акушерлік және гинекологиялық төсектер, егер аурухананың штатында акушерлік-гинекологиялық көмек жөніндегі басшының лауазымы белгіленбеген жағдайда хирургиялық цикл төсектерінің санына енгізіледі;
3.
басшының көрсетілетін қызметтер сапасын бақылау, стратегиялық даму, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс жөніндегі орынбасары
бір ұйымға 1 бірлік;
4.
Бас мейіргер немесе басшының мейіргер ісі жөніндегі орынбасары
әрбір ұйымда;
5.
мұрағат тіркеушісі

Параграф 1. Штатные нормативы общебольничного персонала в организациях здравоохранения, врачей, СМР младшего и прочего персонала
Наименование должностей
Количество должностей
1.
заместитель руководителя по медицинской части
1 должность на организацию;
2.
заместитель руководителя по хирургической помощи
в больнице, имеющей не менее 200 коек хирургического профиля. При этом акушерские и гинекологические койки включаются в число коек хирургического цикла в том случае, если в штате больницы не установлена должность руководителя по акушерско-гинекологической помощи;
3.
заместитель руководителя по контролю качество услуг, по стратегическому развитию, по организационной методической работе
1 единица на организацию;
4.
главная медицинская сестра или заместитель руководителя по сестринскому делу
в каждой организации;
5.
регистратор архива

200 төсекке 1 лауазым, стационарға 1 лауазымнан кем емес;
6.
150-400 ересек төсек болған жағдайда диетолог-дәрігерлер лауазымы белгіленеді - 0,5 лауазым; 400-ден астам төсекке - 1 лауазым; 100-200 балалар төсегі - 0,5 лауазым, 200-ден жоғары - 1 лауазым;
7.
диеталық мейіргер лауазымдары 150 төсекке 1 лауазым есебінен белгіленеді;
8.
ауыз қуысын санациялауды жүргізу үшін стационарлардағы стоматолог дәрігерлердің лауазымдары 1 төсекке, балалар стационарларындағы 400 төсекке 300 лауазым есебінен белгіленеді. Стационардың стоматологиялық кабинеті үшін мейіргер және санитар лауазымдары стоматолог дәрігерлердің лауазымдарына сәйкес белгіленеді.
9.

1 должность на 200 коек, не менее 1 должности на стационар;
6.
должности врачей-диетологов устанавливаются при наличии 150-400 взрослых коек - 0,5 должности; свыше 400 коек – 1 должность; 100-200 детских коек – 0,5 должности, свыше 200 – 1 должность;
7.
должности диетических медицинских сестер устанавливаются из расчета 1 должность на 150 коек;
8.
должности врачей стоматологов в стационарах для проведения санации ротовой полости устанавливаются из расчета 1 должность на 400 коек, в детских стационарах на 300 коек. Должности медицинских сестер и санитарок для стоматологического кабинета стационара устанавливаются соответственно должностям врачей стоматологов.
9.

медициналық мұрағаттың медициналық тіркеушісі лауазымы 200 төсекке 1 лауазым есебінен белгіленеді;
10.
анықтама бюросының медициналық тіркеушісі лауазымы 200 төсекке 1 лауазым белгіленеді. 200-ден астам төсек болған жағдайда қосымша 1 лауазым белгіленеді;
11.
емхананың тіркеу орнының медициналық тіркеушісінің лауазымы амбулаториялық қабылдау жүргізетін дәрігерлердің 6 лауазымына 1 лауазым есебінен белгіленеді;
12.
санитар-тазалаушы лауазымы қажеттілігіне қарай жиналатын үй-жайлардың көлеміне қарай, бірақ ұйымға кемінде 1 штат бірлігі белгіленеді.

должность медицинского регистратора медицинского архива устанавливается из расчета 1 должность на 200 коек;
10.
должность медицинского регистратора справочного бюро устанавливается 1 должность на 200 коек. При наличии более 200 коек устанавливается дополнительная 1 должность;
11.
должность медицинского регистратора регистратуры поликлиники устанавливается из расчета 1 должность на 6 должностей врачей, ведущих амбулаторный прием;
12.
должность санитарки-уборщицы устанавливается по мере необходимости, исходя из объҰма убираемых помещений, но не менее 1 штатной единицы на организацию.

2-параграф. Салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі штаттық норматив
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
салауатты өмір салтының алдын алу жөніндегі дәрігер немесе маман-валеолог
амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында 25000 тұрғынға 1 лауазым;
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық ұйымға Лауазымдар саны 1 лауазым
2.
Салауатты өмір салтының алдын алу жөніндегі мейіргер/аға
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында 200 төсекке 1 лауазым.
3-параграф. Ұйымдастыру-әдістемелік бөлімдерінің штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
әдіскер дәрігер
500 мың тұрғынға арналған лауазым;
2.
орта медициналық персонал
1 мың тұрғынға 500 лауазым;
3.
бөлімше меңгерушісі
қажеттілігіне қарай.
4-параграф. Медициналық статистика бөлімі (кабинеті)
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
медициналық статистик
36 - 50 науқасқа тәулігіне, бірақ стационарда бір лауазымнан кем емес;
2.
дәрігер-статистик
медициналық статистиктердің 2 лауазымына, бірақ бір лауазымнан кем емес;
3.
медициналық статистика кабинетінің меңгерушісі
әрбір стационарда.
5-параграф. Балаларға арналған медициналық ұйымдардың педагогикалық персоналы
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Тәрбиеші
мектеп және мектепке дейінгі жастағы 40 балаға туберкулезге қарсы бөлімшелерде, мамандандырылған санаториялық-сауықтыру және оңалту ұйымдарында (орталықтарында), 25 мектепке дейінгі жастағы балаға сүйек-буын туберкулезімен ауыратын науқастарға арналған туберкулезге қарсы бөлімшелерде 1 лауазым.
2.
мұғалім
Лауазымдар сыныптар санына және оқу жоспарына байланысты туберкулезге қарсы ауруханалардың, мамандандырылған санаторий-сауықтыру және оңалту ұйымдарының (орталықтардың) штатында белгіленеді. Сыныптарда кемінде 4 және кемінде 20 оқушы көзделеді. Сыныптар үшін балалар контингенті жеткіліксіз болған жағдайда оқушылар үшін топтық сабақтар ұйымдастырылуы мүмкін.
Мұғалімдердің лауазымдары туберкулезбен ауыратын балаларға арналған сыныптар санына және оқу жоспарына байланысты туберкулезге қарсы ауруханалардың штатында белгіленеді. Сыныптарда кемінде 10 және 20-дан аспайтын оқушы қарастырылуы тиіс. Туберкулезбен ауыратын балалар контингенті жеткіліксіз болған жағдайда, сыныпты толықтыру үшін оқушылар үшін топтық сабақтар ұйымдастырылуы мүмкін.
3.
Оқу бөлімінің меңгерушісі
1 лауазым.
4.
Психолог
200 төсектік стационарда - 1 психолог лауазымы және медициналық-әлеуметтік көмек көрсетілетін бөлімшелерде кемінде 0,5 ставка белгіленеді.
5.
Әлеуметтік қызметкер
Әлеуметтік қызметкердің 1 лауазымы медициналық-әлеуметтік көмек көрсетілетін бөлімшелерде 200 төсекке және кемінде 0,5 ставкаға белгіленеді.
6.
логопед
Логопедтер лауазымдары логопедтік кабинеттердің нормативтері бойынша белгіленеді.

Параграф 2. Штатный норматив по формированию здорового образа жизни
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач по профилактике здорового образа жизни или специалист-валеолог
1 должность на 25000 населения в организациях здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
1 должность на медицинскую организацию в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь
2.
медицинская сестра/ брат по профилактике здорового образа жизни
1 должность на 200 коек в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
Параграф 3. Штатные нормативы организационно-методических отделов
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач методист
должность на 500 тысяч населения;
2.
средний медицинский персонал
1 должность на 500 тысяч населения;
3.
заведующий отделения
по необходимости.
Параграф 4. Отдел (кабинет) медицинской статистики
Наименование должностей
Количество должностей
1.
медицинский статистик
на 36 – 50 выбывших больных в сутки, но не менее одной должности в стационаре;
2.
врач-статистик
на 2 должности медицинских статистиков, но не менее одной должности;
3.
заведующий кабинетом медицинской статистики
в каждом стационаре.
Параграф 5. Педагогический персонал медицинских организаций для детей
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Воспитатель
1 должность на 40 детей школьного и дошкольного возраста в противотуберкулезных отделениях, специализированных санаторно-оздоровительных и реабилитационных организациях (центрах), на 25 детей дошкольного возраста в противотуберкулезных отделениях для больных костно-суставным туберкулезом.
2.
Учитель
Должности устанавливаются в штате противотуберкулезных больницах, специализированных санаторно-оздоровительных и реабилитационных организациях (центрах) в зависимости от числа классов и учебного плана. В классах предусматривается не менее 4 и не более 20 учащихся. При недостаточности контингентов детей для укомплектования классов могут быть организованы групповые занятия для учащихся.
Должности учителей устанавливаются в штате противотуберкулезных больниц, в зависимости от количества классов для детей, больных туберкулезом, и учебного плана. В классах должно предусматриваться не менее 10 и не более 20 учащихся. При недостаточности контингентов детей, страдающих туберкулезом, для укомплектования класса могут быть организованы групповые занятия для учащихся.
3.
Заведующий учебной частью
1 должность.
4.
Психолог
В стационаре на 200 коек устанавливается – 1 должность психолога и не менее 0,5 ставки в отделениях, в которых оказывается медико-социальная помощь.
5.
Социальный работник
1 должность социального работника устанавливается на 200 коек и не менее 0,5 ставки в отделениях, в которых оказывается медико-социальная помощь.
6.
логопед
Должности логопедов устанавливаются по нормативам логопедических кабинетов.

6-параграф. Эпидемиологиялық қызметтің штаттық нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
эпидемиолог дәрігер
стационарда 100 төсекке 1 лауазым.
2.
Инфекциялық бақылау мейіргері
100-ден 200 төсекке дейін - 0,5 лауазым;
200-ден астам төсекке - 1 лауазым.
3.
Дезинфектор
Дезинфекторлар лауазымы инфекциялық емес стационарларда 1 лауазым есебінен белгіленеді:
аудандық ауруханалардағы стационарлық дезоқондырғы жұмысының ауысымына;
қалалық, облыстық ауруханалар мен клиникаларда 200 төсекке, 100 төсектен кем стационарларда аталған норматив қолданылмайды;
ауысымда хосписте, мейіргерлік күтім ауруханасында.
Инфекциялық стационарларда дезинфекторлар лауазымы:
50-ден 100 төсекке дейін - 0,5 лауазым;
100 төсектен бастап әрбір 120 төсекке 1 лауазым есебінен, бірақ 1 лауазымнан кем емес.
7-параграф. Пациенттерді қолдау және қызметтер сапасын бақылау қызметінің/бөлімінің штаттық нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
жетекші
1 лауазым;
2.
сарапшы дәрігер
стационарда 200 төсекке 1 лауазым;
БМСК ұйымдарында тіркелген 15000 адамға 1 лауазым.
8-параграф. Сапа менеджменті және пациенттердің қауіпсіздігі бөлімінің штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Қызмет басшысы
1 лауазым;
2.
Менеджер
стационарда 200 төсекке 1 лауазым;
3.
тәуекел менеджері
стационарда 200 төсекке 1 лауазым;
4.
Кеңейтілген практика мейіргері
стационарда 200 төсекке 1 лауазым.
9-параграф. Орталық стерилизациялау қызметінің/бөлімшесінің штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Аға мейіргер
бөлімшеге 1 лауазым;
2.
Мейіргер*
Стационарларда 100 хирургиялық төсекке және 150 терапевтік төсекке тәулік бойы жұмыс істейтін 1 пост, бірақ медициналық ұйымдарда кемінде 1 лауазым есебінен.
3.
Автоклав технигі
стационарларда жұмыс көлеміне байланысты бөлімшеде кемінде 1 лауазым есебінен.
4.
Санитар*
стационарларда 1 лауазым есебінен
Ескертпе.
* Орталықтандырылған стерилизациялау бөлімшесінің мейіргерлері мен санитарларының қосымша лауазымдары бір рет қолданылатын шприцтерді, қан мен ерітінді құюға арналған жүйелерді кең ауқымды қолдануды, нақты орындарда стерилизациялауға арналған аппаратураның өнімділігін ескере отырып, нақты жұмыс көлеміне сүйене отырып ұйымдастырылады.
10-параграф. Денсаулық сақтау ұйымдарының әкімшілік және өзге де персоналының штат нормативтері
Лауазым атауы
Лауазымдар саны
1.
Комплаенс-офицер
бір ұйымға 1 лауазым;
Ішкі аудит қызметі:
2.
қызмет жетекшісі
бір ұйымға 1 лауазым;
3.
клиникалық аудитор

Параграф 6. Штатные нормативы эпидемиологической службы
Наименование должностей
Количество должностей
1.
врач эпидемиолог
1 должность в стационаре на 100 коек.
2.
Медицинская сестра инфекционного контроля
от 100 до 200 коек – 0,5 должности;
свыше 200 коек – 1 должность.
3.
Дезинфектор
Должности дезинфекторов устанавливаются в неинфекционных стационарах из расчета 1 должность:
в смену работы стационарной дезустановки в районных больницах;
на 200 коек в городских, областных больницах и клиниках, в стационарах менее 100 коек указанный норматив не применяется;
в смену в хосписе, больнице сестринского ухода.
Должности дезинфекторов устанавливаются в инфекционных стационарах из расчета:
от 50 до 100 коек – 0,5 должности;
от 100 коек из расчета 1 должность на каждые 120 коек, но не менее 1 должности.
Параграф 7. Штатные нормативы службы/ отдела поддержки пациентов и контроля качества услуг
Наименование должностей
Количество должностей
1.
руководитель
1 должность;
2.
врач эксперт
1 должность на 200 коек в стационаре;
1 должность на 15000 прикрепленного населения в организациях ПМСП.
Параграф 8. Штатные нормативы отдела менеджмента качества и безопасности пациентов
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Руководитель службы
1 должность;
2.
Менеджер
1 должность на 200 коек в стационаре;
3.
Риск-менеджер
1 должность на 200 коек в стационаре;
4.
Медицинская сестра расширенной практики
1 должность на 200 коек в стационаре.
Параграф 9. Штатные нормативы центрально - стерилизационной службы/ отделения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Старшая медицинская сестра
1 должность на отделение;
2.
Медицинская сестра*
В стационарах из расчета: 1 круглосуточный пост на 100 хирургических коек и 150 терапевтических коек, но не менее 1 должности в медицинских организациях.
3.
Техник автоклава
в стационарах из расчета не менее 1 должности в отделении в зависимости от объема работ.
4.
Санитар*
в стационарах из расчета 1 должность
Примечание.
*Дополнительные должности медицинских сестер и санитарок централизованного стерилизационного отделения организуются исходя из реального объема работы с учетом широкомасштабного применения одноразовых шприцев, систем для переливания крови и растворов, производительности аппаратуры для стерилизации конкретно на местах.
Параграф 10. Штатные нормативы административного и прочего персонала организаций здравоохранения
Наименование должностей
Количество должностей
1.
Комплаенс-офицер
1 должность на организацию;
Служба внутреннего аудита:
2.
руководитель службы
1 должность на организацию;
3.
клинический аудитор