Халықтың қажеттілігі негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық көмектің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 120 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 63-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Халықтың қажеттілігі негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық көмектің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 120 Бұйрығына
қосымша
Халықтың қажеттілігі негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық көмектің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау әдістемесі
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Халықтың қажеттілігі негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық көмектің және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабы 63-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Методики планирования объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основе потребности населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 120
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 63-2) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить методику планирования объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основе потребности населения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 120
Методика планирования объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основе потребности населения
Раздел 1. Общие положения
1. Методика планирования объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основе потребности населения (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 63-2) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).

2. Әдістеменің мақсаты жоспарлау процесіне қатысушылардың бірыңғай стандартталған тәсілдерін қолдану негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) медициналық көмектің және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау кезінде тиімділік пен ашықтықты арттыру болып табылады.
3. Әдістеме денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетудің түрлері, нысандары мен шарттары бойынша пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдарын айқындайды.
4. Жоспарлау кезеңдерінің реттілігі "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көлемін жоспарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-290/2020 бұйрығына сәйкес айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21844 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-290/2020 бұйрық).
5. Осы Әдістемеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына алып келетін созылмалы инфекциялық ауру;
2) АИТВ инфекциясына байланысты халықты зерттеп-қарауға арналған тариф – АИТВ инфекциясына зерттеп-қарауға байланысты өтініш білдірген бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
3) АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф – клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын, АИТВ-инфекциясын жұқтырған бір адамға есептегенде ТМККК шеңберінде АИТВ-инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
4) ТМККК шеңберінде ауыл халқына қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған КЖН) – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен тұратын, "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) бекітілген бір ауыл тұрғынына есептегенде ТМККК шеңберіндегі көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету (көмек) сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2. Целью Методики является повышение эффективности и прозрачности при планировании объемов медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС) на основе применения единых стандартизированных подходов участниками процесса планирования.
3. Методика определяет методы и инструменты расчетов по видам, формам и условиям предоставления медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС в соответствии с действующими стандартами в области здравоохранения.
4. Последовательность этапов планирования определяется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-290/2020 "Об утверждении правил планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21844) (далее – приказ ҚР ДСМ-290/2020).
5. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;
3) тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;
4) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – КПН на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН"), состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива на сельское население;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

6) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
7) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ДНЭТ" АЖ) – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтаудың, тұрақты байқаудың және сауықтырудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
8) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ННТ" кіші жүйесі) – психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдаланудан туындаған психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
9) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастар тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ПНТ" кіші жүйесі) – психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
10) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – "ТНҰТ" кіші жүйесі) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
11) достық кабинетке жүгінген негізгі халықтың топтарының бір тұлғасына тариф – достық кабинетке жүгінген халықтың түйінді топтарының бір тұлғасына есептегенде ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер кешенінің құны;
12) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
13) жедел медициналық жәрдем – өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
14) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
15) Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым (бұдан әрі – Қор);

6) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
7) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ИС "ЭРДБ") – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
8) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "РНБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
9) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "РПБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
10) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – подсистема "НРБТ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
11) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
12) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
13) скорая медицинская помощь – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
14) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
15) фонд – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;

16) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
17) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
18) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
19) медициналық-әлеуметтік көмек – бұл тізбесін уәкілетті орган айқындайтын әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға көрсетілетін медициналық және әлеуметтік-психологиялық көмек;
20) медициналық-санитариялық алғашқы көмек – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
21) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – МСАК субъектісі) – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде "БХТ" порталында тіркелген, бекітілген халыққа медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
22) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген, МСАК кепілдік берілген компонентінен және МСАК КЖН ынталандырушы компонентінен тұратын бір адамға бекітілген ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
23) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ОНЭТ" АЖ) – онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
24) паллиативтік медициналық көмек – радикалды емдеу жүргізуге көрсетілімдері болмаған кезде жазылмайтын ауру пациенттің ауырсынуын (жай-күйінің) және ауыр көріністерін жеңілдетуге бағытталған медициналық қызметтер кешені;
25) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" АЖ-ның ННТ және ПНТ кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
26) республикалық денсаулық сақтау ұйымдары – уәкілетті органның қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, дербес білім беру ұйымының денсаулық сақтау ұйымдары, медициналық білім беру ұйымдары;

16) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
17) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
18) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
19) медико-социальная помощь – медицинская и социально-психологическая помощь, оказываемая лицам с социально значимыми заболеваниями, перечень которых определяется уполномоченным органом;
20) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
21) субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь (далее – субъект ПМСП) – субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, прикрепленному населению, зарегистрированному в портале "РПН";
22) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН ПМСП и стимулирующего компонента КПН ПМСП;
23) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ИС "ЭРОБ") – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией;
24) паллиативная медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на облегчение боли и тяжелых проявлений заболевания (состояния) неизлечимо больного пациента при отсутствии показаний к проведению радикального лечения;
25) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистеме РПБ и подсистеме РНБ ИС "ЭРДБ";
26) республиканские организации здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования;

27) скринингтік зерттеулер – клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты ерте кезеңде түрлі аурулардың өршуін, сондай-ақ олардың пайда болу тәуекелі факторларын анықтау және алдын алу мақсатында медициналық зерттеп-қарау кешені;
28) стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек – дәрігерге дейінгі, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде тәулік бойы медициналық байқауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық байқауды және емдеуді көздейтін жоғары технологиялық медициналық көрсететін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
29) стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек –тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін, оның ішінде "бір күннің" терапиясы мен хирургиясы жағдайларында және медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде емдеу басталғаннан кейінгі алғашқы тәулік ішінде тәулік бойы байқауды көздейтін, бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
30) стоматологиялық көмек – диагностиканы, емдеуді, профилактиканы және медициналық оңалтуды қамтитын стоматологиялық аурулары бар пациенттерге көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
31) тариф – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;
32) төсек күн – науқастың стационар жағдайында өткізген күні;
33) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф – Туберкулез науқастарының ұлттық тіркелімі кіші жүйесінде тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны.
2-бөлім. Халықтың қажеттілігі негізінде ТМККК шеңберіндегі медициналық көмектің және МӘМС жүйесіндегі медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау кезеңдері
6. Халықтың қажеттілігі негізінде жоспарлаудың бірінші кезеңінде ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау (бұдан әрі – жоспарлау) Қазақстан Республикасы бойынша, сондай -ақ әкімшілік-аумақтық бірліктер бөлінісінде "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің деректері бойынша бекітілген халықтың жыныстық-жастық құрылымына талдау жүргізіледі.
7. Қосымша Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросының статистикалық нысандары негізінде қалыптастырылатын демографиялық болжам деректері пайдаланылады.

27) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
28) специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях – форма предоставления доврачебной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
29) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами и предусматривающая круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи;
30) стоматологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемый пациентам со стоматологическими заболеваниями, включающий диагностику, лечение, профилактику и медицинскую реабилитацию;
31) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
32) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
33) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме Национальный регистр больных туберкулезом.
Раздел 2. Этапы планирования объемов медицинской помощи в рамках ГОБМП и медицинской помощи в системе ОСМС на основе потребности населения
6. На первом этапе планирования объемов медицинской помощи в рамках ГОБМП и медицинской помощи в системе ОСМС на основе потребности населения (далее – планирование) проводится анализ половозрастной структуры прикрепленного населения по данным информационной системы "Регистр прикрепленного населения" по Республике Казахстан, а также в разрезе административно-территориальных единиц.
7. Дополнительно используются данные демографического прогноза, формируемого на основе статистических форм Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам.

8. Демографиялық болжам өңірлер бөлінісінде жыныстық-жастық өлім жағдайларының коэффициентін, жас санаты мен өңірлер бөлінісінде бала тууды, сондай-ақ өңірлер бөлінісінде сыртқы және ішкі көші-қон коэффициентін есепке алады.
9. Шығыс деректері жынысы, жасы, өңірі бойынша халық саны туралы егжей-тегжейлі деректер болып табылады.
10. Жоспарлаудың екінші кезеңінде өткен кезеңдердегі жас топтарындағы аурулардың класы бойынша ауруларға талдау және болжамды ауруларға есептеу жүргізіледі.
11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері, сондай-ақ ведомстволық статистикалық есептілік негізінде сырқаттанушылықты талдау және болжау үшін "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 15 "Медициналық ұйымның қызмет көрсету ауданында тұратын науқастарда және диспансерлік бақылаудағы науқастар контингенттерінде тіркелген аурулардың саны туралы есеп" есептік нысаны пайдаланылады.
12. Жоспарлаудың үшінші кезеңі ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, медициналық көмек көрсетудің түрлері, нысандары мен шарттары бойынша жас, жыныс, аурулар бөлінісінде өткен кезеңдер (үш жыл) ішіндегі медициналық қызметтерді нақты тұтынуды жинауды, өңдеуді және талдауды қамтиды.
13. Төртінші (қорытынды) кезең демографиялық құрылым деректерін, жыныстық-жас құрылымы бөлінісінде аурушаңдықты, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды, сондай-ақ өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып, жынысы мен жасы бөлінісінде медициналық көмекті тұтынудың нақты жиілігін ескере отырып, халықтың болжамды қажеттілігінің көлемін қалыптастыруды қамтиды.
3-бөлім. Халықтың қажеттілігі негізінде медициналық көмектің көлемдерін жоспарлау есептерінің әдістері мен құралдары
14. Есептеу әдістері мен құралдары оны көрсету түрлері, нысандары мен шарттары бойынша қолданылады, осы Әдістемеге 123-қосымшаларға сәйкес айқындалады.
15. Есептеу әдістері мен құралдарын пайдалану кезінде медициналық көмектің түрлері/нысандарының ерекшеліктері, есепке алу үшін көлем бірліктері, сондай-ақ төлем әдістері ескеріледі.
16. Есептеу формулаларында өңіраралық теңестіру мен көлемдерді біркелкі бөлу тетіктері көзделген.
4-бөлім. Қорытынды ережелер
17. Есептеу әдістемелері мен құралдарын әзірлеу кезінде статистикалық талдау әдістері, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды қолдану кезінде нормалау әдістері, сондай-ақ экономикалық-математикалық модельдеу әдістері пайдаланылды.

8. Демографический прогноз учитывает половозрастной коэффициент смертности в разрезе регионов, фертильности, рождаемости в разрезе категории возрастов и регионов, а также коэффициент внешней и внутренней миграции в разрезе регионов.
9. Выходными данными являются детальные данные о численности населения в разрезе пола, возраста, региона.
10. На втором этапе планирования проводится анализ заболеваемости по классам заболеваний в возрастных группах за прошедшие периоды и расчеты прогнозной заболеваемости.
11. Для анализа и прогноза заболеваемости используется отчетная форма 15 "Отчет о числе заболеваний, зарегистрированных у больных, проживающих в районе обслуживания медицинской организации и контингентах больных, состоящих под диспансерным наблюдением", утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) на основе данных информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также данных ведомственной статистической отчетности.
12. Третий этап планирования включает сбор, обработку и анализ фактического потребления медицинских услуг за предыдущие периоды (три года) в разрезе возраста, пола, заболеваний по видам, формам и условиям предоставления медицинской помощи с использованием информационных систем.
13. Четвертый (заключительный) этап включает формирование объемов прогнозной потребности населения с учетом данных демографической структуры, заболеваемости в разрезе половозрастной структуры, фактической частоты потребления медицинской помощи в разрезе пола и возраста с учетом стандартов в области здравоохранения, а также региональных особенностей.
Раздел 3. Методы и инструменты расчетов планирования объемов медицинской помощи на основе потребности населения
14. Методы и инструменты расчетов применяются по видам, формам и условиям ее оказания, определяются согласно приложениям 123 к настоящей Методике.
15. При использовании методов и инструментов расчета учитываются особенности видов/форм медицинской помощи, единицы объема для учета, а также методы оплаты.
16. В формулах расчетов предусмотрены механизмы для межрегионального выравнивания и равномерного распределения объемов.
Раздел 4. Заключительные положения
17. При разработке методик и инструментов расчета использованы методы статистического анализа, нормирования при использовании стандартов в области здравоохранения, а также методы экономико-математического моделирования.

18. Әдістеме медициналық көмектің көлемдерін есептеу құралы болып табылады және халықтың болжамды қажеттілігін медициналық көмектің түрлері, нысандары мен оларды көрсету жағдайлары бойынша айқындау кезінде қолданылады.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
1-қосымша
Жедел медициналық көмек көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) сәйкес түзету коэффициенттерін ескере отырып, өңірдің жан басына шаққандағы норматив тарифін есептеу.
Жедел медициналық көмек көлемдерін жоспарлау үшін өңірдің жан басына шаққандағы нормативі тарифінің мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = ЖН*(ЖЖК + (ТК-1)*(АК-1)*(ЖК-1)*(ЭК-1))*ӨК,
мұндағы:
ЖН – жан басына шаққандағы норматив;
ЖЖК – жыныстық-жас коэффициенті;
ТК – халық тығыздығының коэффициенті;
АК – ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті;
ЖК – жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ЭК – экологиялық коэффициенттер;
ӨК – өңірлік коэффициенттер.
Жан басына шаққандағы нормативтің мөлшері мен түзету коэффициенттері "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-170/2020) 16-қосымшасына сәйкес айқындалады.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Өңірдің жоспарланып отырған жедел медициналық жәрдем бюджеті демографиялық болжамға сәйкес халықтың орташа жылдық санына мынадай формула бойынша есептеледі:
АБ=T*Х*12,
мұндағы:
Т – өңірдің жан басына шаққандағы нормативі тарифі;
Х – демографиялық болжамға сәйкес халықтың орташа жылдық саны*.
* Актуарлық есептеулер жүргізу регламентіне сәйкес демографиялық болжам
Қазақстан Республикасы бойынша жоспарланатын жедел медициналық жәрдем бюджеті мына формулаға сәйкес есептеледі:
БК=∑ АБ,
мұндағы:
АБ – өңірдің жоспарлы жедел медициналық жәрдем бюджеті.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
2-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
МСАК қызметтеріне болжамды қажеттілікті есептеу
Ауданның/қаланың/облыс орталығының/астананың кешенді жан басына шаққандағы нормативін (бұдан әрі – КЖН) есептеу мына формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
КЖН = БКЖН*(ЖЖК+(ТК-1)+(АК-1)+(ЖК-1)+(ЭК-1)),
мұндағы:
БКЖН – базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖЖК – жыныстық-жас коэффициенті;
ТК – халық тығыздығының коэффициенті;
АК – ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті;
ЖК – жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
ЭК – экологиялық коэффициенттер;

18. Методика является инструментом для расчетов объемов медицинской помощи и применяется при определении прогнозной потребности населения в объемах по видам, формам и условиям ее оказания.
Приложение 1 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов скорой медицинской помощи
Расчет тарифа подушевого норматива региона с учетом поправочных коэффициентов в соответствии с приказом Министра здравоохранения от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858).
Размер тарифа подушевого норматива региона для планирования объемов скорой медицинской помощи рассчитывается по формуле:
Т = ПН*(ПВК+(КП-1) *(КС-1) *(КО-1) *(ЭК-1)) *РК,
где:
ПН – подушевой норматив;
ПВК – половозрастной коэффициент;
КП – коэффициент плотности населения;
КС – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности;
КО – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона;
ЭК – экологические коэффициенты;
РК – региональные коэффициенты;
Размер подушевого норматива и поправочные коэффициенты определяются согласно Приложению 16 приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550).
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет скорой медицинской помощи региона рассчитывается на среднегодовую численность населения согласно демографического прогноза по формуле:
БР=T*Н*12,
где:
Т – тариф подушевого норматива региона;
Н – среднегодовая численность населения согласно демографического прогноза*.
*демографический прогноз в соответствии с Регламентом проведения актуарных расчетов
Планируемый бюджет скорой медицинской помощи по Республике Казахстан рассчитывается согласно формуле:
БК=∑ БР,
где:
БР – планируемый бюджет скорой медицинской помощи региона.
Приложение 2 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП)
Расчет прогнозной потребности на услуги ПМСП
Расчет комплексного подушевого норматива (далее – КПН) района/города/областного центра/столицы осуществляется согласно формуле:
КПН=БКПН*(ПВК+(КП-1)+(КС-1)+(КО-1)+(ЭК-1)),
где:
БКПН – базовый комплексный подушевой норматив;
ПВК – половозрастной коэффициент;
КП – коэффициент плотности населения;
КС – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности;
КО – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона;
ЭК – экологические коэффициенты;

Базалық КЖН мөлшері мен түзету коэффициенттері "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына 8-қосымшаға сәйкес айқындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген).
Жоспарланатын бюджеттің есебі
Ауданның/қаланың/облыс орталығының/астананың МСАК жоспарланған бюджеті демографиялық болжамға сәйкес орта жылдық халық саны негізінде мына формула бойынша есептеледі:
ӨБ = КЖН*Х*12,
мұндағы:
КЖН – ауданның/қаланың/облыс орталығының/астананың кешенді жан басына шаққандағы нормативі;
Х - демографиялық болжамға сәйкес халықтың орташа жылдық саны *.
* Актуарлық есептеулер жүргізу регламентіне сәйкес демографиялық болжам
Қазақстан Республикасы бойынша МСАК-тың жоспарланған бюджеті мына формулаға сәйкес есептеледі:
ҚБ = ∑ ӨБ,
мұндағы:
ӨБ – ауданның/қаланың/облыс орталығының/астананың МСАК-тың жоспарланған бюджеті.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
3-қосымша
Жеделдіктің төртінші санатының жедел медициналық жәрдем шақыртуларына қызмет көрсету бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмектің (бұдан әрі – МСАК) көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Жеделдіктің төртінші санаттындағы жедел медициналық жәрдем шақыртуларына қызмет көрсету бойынша МСАК көлемдеріне бюджетті жоспарлау кезең-кезеңмен айқындалады:
1) өңір деңгейінде бюджетті жоспарлаудың бірінші кезеңінде мынадай формула бойынша айқындалады:
ӨБ = Х*Т*12,
мұндағы:
Х – демографиялық болжамға сәйкес халықтың орташа жылдық саны *.
* Актуарлық есептеулер жүргізу регламентіне сәйкес демографиялық болжам
Т – жоспарлау жүзеге асырылатын жылы жедел медициналық көмек қызметтерімен бекітілген күрделілігі IV санаттағы 1 қызмет көрсетуге арналған тарифі.
2) екінші кезеңде республика деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚБ = ∑ ӨБ,
мұндағы ӨБ – жоспарлау жүзеге асырылатын жылғы өңірдің жоспарланған бюджеті.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
4-қосымша
Динамикалық байқау көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Динамикалық байқау көлемдерінің болжамды қажеттілігін есептеу үшін деректер
Өңір
Аурулар тобының атауы
АХЖ-10 коды/ Қызмет коды
Зертханалық-диагностикалық зерттеулердің минимумы
Диагноздың / қызметтің атауы
Көрсетілетін қызметтің құны
1-ші науқасқа көрсетілетін қызметтер саны / жылына еселігі
Жылына бір науқасқа шаққандағы сома теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Барлық диспансерлік науқастар
Қызмет көрсету ықтималдығы
Стандарт бойынша қаражатқа қажеттілік
Қызмет көрсету ықтималдығын ескере отырып, қажеттілікті есептеу
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
9
10
11
12
13
14
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-10-аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық жіктемесі, оныншы қайта қарау.
Көрсетілетін қызметтердің ықтималдығын ескере отырып, болжамды қажеттілікті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
БҚ=СҚ*Ы,
мұндағы:
СҚ – стандарт бойынша қаражатқа қажеттілік;
Ы – қызмет көрсету ықтималдығы.
Көрсетілетін қызметтердің ықтималдығын ескере отырып, қажеттілік санын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ЫС=СС*Ы,
мұндағы:
СС – стандарт бойынша қажеттілік саны;
Ы – қызмет көрсету ықтималдығы.
Қаражатқа қажеттілікті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
СҚ=С1*ДН,
мұндағы:
С1 – жылына 1 науқасқа шаққандағы сома,
ДН – барлық диспансерлік науқастар.
СС=Қ1*ДБ,
мұндағы:
Қ1 – жылына 1 науқасқа көрсетілетін қызметтер саны,
ДН – барлық диспансерлік науқастар.
1 науқасқа шаққандағы сома мына формула бойынша жүзеге асырылады:
С1=Қ*С1,
мұндағы:
Қ – қызмет құны,
С1 – 1 науқасқа шаққанда көрсетілетін қызметтер саны.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
5-қосымша
Пациенттің жіті немесе созылмалы ауру себебі бойынша жүгіну шеңберінде диагностика мен емдеу кезінде көлемдерді жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Созылмалы аурудың жіті немесе асқыңу себебі бойынша пациентті қабылдау шеңберінде көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемі нозология және жыныстық-жас топтары бөлінісінде жыныстық-жас топтарының сырқаттанушылығы мен санының өзгеруіне сәйкес айқындалады.
Нозология және жыныстық-жас топтары бөлінісінде жіті немесе созылмалы аурудың асқыңу себебі бойынша көрсетілетін қызметтер санын есептеу үшін деректер
Өңір
Жынысы
Жас санаты
АХЖ-10 бойынша ауру коды
Жүгіну себебі
Көрсетілетін қызметтер коды
Көрсетілетін қызметтер атауы
Бір бірлікке бағасы
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-10-аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық жіктемесі, оныншы қайта қарау.
Жоспарланған жылға науқастардың болжамды саны
Науқас емделген өңір
АХЖ-10 тобы
Жас санаты
Жынысы
Өткен жылы науқастардың саны
Келесі жылға науқастардың болжамды саны
Бір жылдағы жағдайдың орташа құны
1
2
3
4
5
6
7
Жедел немесе созылмалы аурудың себебі бойынша пациентті қабылдау үшін көрсетілген қызметтерді қамтамасыз етуге болжамды қажеттілікті есептеу үшін деректер
Өңір
Жынысы
Жылы, жасы
Нозология
Жүгіну себебі
Көрсетілетін қызмет коды
Көрсетілетін қызмет атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Нозология себебі бойынша жүгінудің жоспарлы саны i,
жыныстық-жас тобында J,
жасы Y, өңірде r
Нозология себебі бойынша жүгінушілердің жоспарлы саны i, жыныстық-жас тобында j, жасы Y, өңірде r
8
9
кестенің жалғасы
Нозология бойынша болжамды сырқаттанушылық i, жыныстық-жас тобында j, жасы Y, өңірде r
Нозология себебі бойынша болжамды сырқаттанушылық i, жыныстық-жас тобында j, жасы Y + 1, өңірде r
10
11
кестенің жалғасы
Нозология себебі бойынша i, жыныстық-жас тобында j, жасы Y + 1, өңірде r жоспарланған өтініштер саны

Размер базового КПН и поправочные коэффициенты определяются согласно Приложению 8 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550).
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет ПМСП района/города/областного центра/столицы рассчитывается на среднегодовую численность населения согласно демографического прогноза по формуле:
БР=КПН*Н*12,
где:
КПН – комплексный подушевой норматив района/города/областного центра/столицы;
Н – среднегодовая численность населения согласно демографического прогноза*.
*демографический прогноз в соответствии с Регламентом проведения актуарных расчетов
Планируемый бюджет ПМСП по Республике Казахстан рассчитывается согласно формуле:
БК=∑ БР,
где:
БР – планируемый бюджет ПМСП района/города/областного центра/столицы.
Приложение 3 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) по обслуживанию вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности
Планирование бюджета на объемы ПМСП по обслуживанию вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности определяется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона определяется по формуле:
БР=Н*Т*12,
где:
Н – среднегодовая численность населения согласно демографического прогноза*.
*демографический прогноз в соответствии с Регламентом проведения актуарных расчетов
Т – тариф на обслуживание 1 прикрепленного услугами скорой медицинской помощи IV категории сложности в году, на который осуществляется планирование.
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне республики определяется по формуле:
БК=∑ БР,
где БР – планируемый бюджет региона в году, на который осуществляется планирование.
Приложение 4 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов динамического наблюдения
Данные для расчета прогнозной потребности объемов динамического наблюдения
Регион
Наименование группы заболеваний
Код МКБ-10/ Код услуги
Минимум лабораторно-диагностических исследований
Наименование диагноза/услуги
Стоимость услуги
Кол-во услуг на 1-го больного/ кратность в год
Сумма на одного больного в год тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Всего диспансерных больных
Вероятность оказания услуги
Потребность в средствах по стандарту
Расчет потребности с учетом вероятности оказания услуг
Кол-во услуг
Сумма, тыс.тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс.тенге
9
10
11
12
13
14
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-10 – международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятый пересмотр.
Расчет прогнозной потребности с учетом вероятности оказания услуг осуществляется по следующей формуле:
БВ=БС*В,
где:
БС – потребность в средствах по стандарту;
В – вероятность оказания услуг.
Расчет количества потребности с учетом вероятности оказания услуг осуществляется по следующей формуле:
КВ=КС*В,
где:
КС – количество потребности по стандарту;
В – вероятность оказания услуг.
Расчет потребности в средствах осуществляется по формуле:
БС=С1*ДБ,
где:
С1 – сумма на 1-го больного в год,
ДБ – всего диспансерных больных.
КС=К1*ДБ,
где:
К1 – кол-во услуг на 1-го больного,
ДБ – всего диспансерных больных.
Сумма на 1-го больного в год рассчитывается по формуле:
С1=Ц*К1,
где:
Ц – стоимость услуги,
К1 – количество услуг на 1-го больного.
Приложение 5 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов при диагностике и лечении в рамках обращения пациента по поводу острого или обострения хронического заболевания
Планируемый объем услуг в рамках приема пациента по поводу острого или обострения хронического заболевания определяется в соответствии с изменениями заболеваемости и численности половозрастных групп, в разрезе нозологий и половозрастных групп.
Данные для расчета количества услуг по поводу острого или обострения хронического заболевания в разрезе нозологий и половозрастных групп
Регион
Пол
Возрастная категория
Код заболевания по МКБ 10
Повод обращения
Код услуги
Наименование услуги
Цена за единицу
Количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-10 – международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятый пересмотр.
Прогнозное количество больных на планируемый год
Регион, где пролечился больной
Группа МКБ-10
Возрастная категория
Пол
Кол-во больных за прошлый год
Прогнозное кол-во больных в следующем году
Средняя стоимость случая в год
1
2
3
4
5
6
7
Данные для расчета прогнозной потребности на обеспечение услуг для приема пациента по поводу острого или обострения хронического заболевания
Регион
Пол
Возраст, лет
Нозология
Повод обращения
Код услуги
Наименование услуги
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Плановое количество
обращений по нозологии i,
в половозрастной группе j,
в году Y, в регионе r
Плановое количество обращений по поводу нозологии i, в половозрастной группе j, в году Y+1, в регионе r
8
9
продолжение таблицы
Прогнозная заболеваемость по нозологии i, в половозрастной группе j, в году Y, в регионе r
Прогнозная заболеваемость по нозологии i, в половозрастной группе j, в году Y+1, в регионе r
10
11
продолжение таблицы
Планируемое количество обращений по поводу нозологии i, в половозрастной группе j, в году Y+1, в регионе r

ҚР бойынша жасы Y-1 жыныстық-жас тобында J нозология бойынша I өтініштің есептік орташа құны (жасы Y-1 қызметтерінің саны және жасы Y + 1 қызметтерінің тарифтері бойынша);
қызмет құны, бірлік
I тариф бойынша жоспарланған бюджет,
жасы Y + 1, өңірде r, теңге
12
13
14
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
6-қосымша
Травматологиялық пункттердегі көрсетілетін қызметтерді жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу деректері
Өңірдің атауы
Халық
Алдыңғы жылғы факт
Ағымдағы жылдың базасы бойынша
Көрсетілетін қызметтер саны
Ұсынылған сома, мың теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Ұсынылған сома, мың теңге
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Өңделген база
Саны
Ұсынылған сома, мың теңге
Консультациялар саны (хирург+травмотолог)
Халық санына консультациялар үлесі
Диагностикалық және емдеу қызметтерінің саны
1 консультацияға көрсетілетін қызметтің жиілігі
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Көрсетілетін қызметтер санын түзету **
Консультациялар саны (хирург+
травматолог)
Халық санының өсуі
Болжам
1 консультацияға көрсетілетін қызметтердің н жиілігі
Диагностикалық және емдеу көрсетілетін қызметтерінің саны
Диагностикалық және емдеу көрсетілетін қызметтерінің саны
Саны
Көрсетілетін қызметтің орташа құны, теңге
Ұсынылған сома, мың теңге
13
14
15
16
17
18
19
20
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
7-қосымша
Стоматологиялық көмектің көрсетілетін қызмет көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Балалар мен жүкті әйелдерге жоспарлы стоматологиялық көмектің (жақ-бет аймағының туа біткен патологиясы бар балаларға көрсетілетін қызметтерден басқа) көрсетілетін қызмет көлемін жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Wc = Сб*Rб*Fорт.б. +Сб*Rб*Fср.б.,
мұндағы:
Wc – балалар мен жүкті әйелдерге жоспарлы стоматологиялық көмектің көрсетілетін қызметтерінің көлемі;
Сб – алдағы жылға өңірдегі балалардың болжамды саны;
Rб – балалардың болжамды саны арасында жоспарлы стоматологиялық көмек көрсету ықтималдығы;
Fорт.б. – алдыңғы жылдағы бір балаға көрсетілетін қызметтердің нақты саны;
Сб – алдыңғы жылдағы өңірде жүкті әйелдердің болжамды саны;
Rб – жүкті әйелдердің болжамды саны арасында жоспарлы стоматологиялық көмек көрсету ықтималдығы;
Fорт.б. – алдыңғы жылдағы бір жүкті әйелге көрсетілетін қызметтердің нақты саны.
Жоспарлы емдеу қызметтеріне бюджетті жоспарлау кезең кезеңмен айқындалады:

Расчетная средняя стоимость (по количеству услуг Y-1 года и тарифам услуг Y+1 года) обращения по нозологии i в половозрастной группе j в году Y-1, по РК; стоимость за услугу, ед
Планируемый бюджет по тарифу i,
в году Y+1, в регионе r, тг.
12
13
14
Приложение 6 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования услуг в травматологических пунктах
Данные для расчетов, используемые для планирования
Наименование региона
Население
Факт за предыдущий год
по базе текущего года
Количество услуг
Сумма, предъявленная, тыс. тенге
Количество
Сумма, предъявленная, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Обработанная база
Количество
Сумма, предъявленная, тыс. тенге
Количество консультаций (хирург+травмотолог)
Доля консультаций к численности населения
Количество услуг диагностических и лечебных услуг
Частота услуг на 1 консультацию
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Корректировка числа услуг**
Количество консультаций (хирург+
травматолог)
Прирост численности населения
Прогноз
Частота услуг на 1 консультацию
Количество услуг диагностических и лечебных услуг
Количество услуг диагностических и лечебных услуг
Количество
Средняя стоимость услуги, тенге
Сумма, предъявленная, тыс. тенге
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 7 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов услуг стоматологической помощи
Планирование объема услуг плановой стоматологической помощи детям и беременным женщинам (за исключением услуг детям с врожденной патологией челюстно-лицевой области) осуществляется по формуле:
Wc = Чд*Rд*Fср.д. +Чб*Rб*Fср.б.,
где:
Wc – объем услуг плановой стоматологической помощи детям и беременным;
Чд – прогнозная численность детей в предстоящем году, в регионе;
Rд – вероятность оказания плановой стоматологической помощи среди прогнозной численности детей;
Fср.д – фактическое количество услуг на одного ребенка за предыдущий год;
Чб – прогнозная численность беременных в предстоящем году, в регионе;
Rб – вероятность оказания плановой стоматологической помощи среди прогнозной численности беременных;
Fср.д – фактическое количество услуг на одну беременную за предыдущий год.
Планирование бюджета на услуги планового лечения определяется поэтапно:

1) бірінші кезеңде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша айқындалады:
V = Сost*Wc,
мұндағы:
V – өңірде алдыңғы жылға жоспарланған бюджет;
Сost – алдыңғы жылдағы қызметтің нақты орташа құны.
2) екінші кезеңде республика деңгейінде бюджетті жоспарлау өңірлердің бюджеттерін жинақтау жолымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы бойынша жоспарланатын бюджет мына формулаға сәйкес есептеледі:
БК=∑ ЖБ,
мұндағы:
ЖБ – жоспарланған бюджет.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
8-қосымша
Жүкті әйелдерді бақылау (антенатальды бақылау) қызметтерін, пренатальді және медициналық-генетикалық скрининг қызметтерін ескере отырып, жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Антенатальды бақылау – жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді бақылау.
Пренатальды скрининг – жүкті әйелдерді хромосомалық патология және құрсақішілік ұрықтың туа біткен даму ақаулары (бұдан әрі – ТДА) бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында кейіннен генетикалық диагнозды нақтылай отырып, жаппай кешенді стандартталған зерттеп-қарау.

1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона определяется по формуле:
V = Сost*Wc,
где:
V – планируемый бюджет на предстоящий год в регионе;
Сost - фактическая средняя стоимость услуги за предыдущий год.
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне республики определяется путем суммирования бюджетов регионов.
Планируемый бюджет по Республике Казахстан рассчитывается согласно формуле:
БК=∑ БР,
где:
БР – планируемый бюджет.
Приложение 8 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования услуг по наблюдению беременных женщин (антенатальное наблюдение) с учетом услуг пренатального и медико-генетического скрининга
Антенатальное наблюдение - наблюдение беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода.
Пренатальный скрининг – массовое комплексное стандартизированное обследование беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода с последующим уточнением генетического диагноза.

Жүктіліктің 1 триместріндегі акушерлік УДЗ (C03.031.004)
Еселік
Тариф
Жылыту маусымының коэффициенті
Сомасы, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
11
12
13
14= 12*13
15
16= 14*15
Жүктіліктің 2-3 триместріндегі акушерлік УДЗ (C03.032.004)
Еселігі
Тариф
Жылыту маусымының коэффициенті
Сомасы, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
17
18
19
20= 18* 19
21
22= 20*21
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
9-қосымша
Білім беру ұйымдарында (мектеп медицинасы) оқушыларға медициналық қызмет көрсету көлемін жоспарлау үшін қолданылатын есептеу әдістері мен құралдары
Көлемдерді жоспарлау ақпараттық жүйелердің деректері мен статистикалық деректер негізінде жүзеге асырылады, олардың негізінде оқушылардың денсаулығын сақтау бойынша (мектеп медицинасы) қызметтердің нақты санына қала және ауыл бөлінісінде алдыңғы жылғы кезенге жасына және жынысын ескере отырып талдау жүргізіледі.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Өңірдің білім беру ұйымдарында (мектеп медицинасы) оқушыларға медициналық қызмет көрсету бойынша жоспарланатын бюджет білім беру ұйымдарында білім алушылар санына мына формула бойынша есептеледі:
БР=T*Н*12,
мұндағы:
Т – түзету коэффициенттерін ескере отырып, бір оқушыға шаққанда өңірдің жан басына шаққандағы норматив тарифі;
Н – білім беру ұйымдарында білім алушылардың саны.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
10-қосымша
Ересектер мен балалардың мақсатты топтарының профилактикалық медициналық тексеру/скринингтік зерттеу қызметтерін жоспарлау үшін қолданылатын есептеу әдістері мен құралдары

УЗИ акушерское в 1 триместре беременности (C03.031.004)
Кратность
Тариф
Коэффициент отопит. сезона
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
11
12
13
14= 12*13
15
16= 14*15
УЗИ акушерское во 2 - 3 триместре беременности (C03.032.004)
Кратность
Тариф
Коэффициент отопит. сезона
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
17
18
19
20= 18* 19
21
22= 20*21
Приложение 9 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов по медицинскому обслуживанию школьников в организациях образования (школьная медицина)
Планирование объемов осуществляется на основе данных из информационных систем, статистических данных на основании которых проводится анализ фактической численности услуг по охране здоровья обучающихся (школьная медицина) с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села.
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет по медицинскому обслуживанию школьников в организациях образования (школьная медицина) региона рассчитывается на численность обучающихся в организациях образования по формуле:
БР=T*Н*12,
где:
Т – тариф подушевого норматива региона на одного школьника с учетом поправочных коэффициентов;
Н – численность обучающихся в организациях образования.
Приложение 10 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования услуг профилактических медицинских осмотров/скрининговых исследований целевых групп взрослых и детей

6=4*5
7=2*3
8=6*7
кестенің жалғасы
2-кезең Консультация: Акушер-гинеколог A02.004.000
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
9
10
11
12
13=10*11
14=9*10
15=13*14
кестенің жалғасы
2-кезең Бейнекольпоскопия C01.034.001
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
16
17
18
19
20=17*18
21=16*17
22=20*21
кестенің жалғасы
2-кезең Жатыр мойнының биопсиясы D67.110.126
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
23
24
25
26
27=24*25
28=23*24
29=27*28
кестенің жалғасы
2-кезең Күрделілігі 3 санаттағы операциялық-биопсиялық материалдың 1блок- препаратын гистологиялық зерттеу B08.737.001
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
30
31
32
33
34=31*32
35=30*31
36=34* 35
Сүт безі обырын ерте диагностикалау мақсатында скринингтік жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтеріне болжамды қажеттілікті есептеу
1-кезең Маммография
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5=2*3
6=1*2
7=5*6
кестенің жалғасы
1-кезең Консультация (2 рентгенограмманы оқу): Рентгенолог A02.074.000
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
8
9
10
11
11=9*10
12=8*9
13=11*12
кестенің жалғасы
2-кезең Консультация: Онколог A02.039.000
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
14
15
16
17
18=15*16
19=14*15
20=18*19
кестенің жалғасы
2-кезең Консультация: Маммолог A02.052.000
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
21
22
23
24
25=22*23
26=21*22
27=25*26
кестенің жалғасы
2-кезең Нысаналы маммография (1 пациентке 2 зерттеу) C03.084.005
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
28
29
30
31
32=28*29
33=27*28
34=31*32
кестенің жалғасы
Трепанобиопсия D41.312.427
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
35
36
37
38
39=36*37
40=35*36
41=39*40
кестенің жалғасы
2-кезең Стереотаксисті бақылау үшін пункциялық биопсия
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
42
43
44
45
46=43*44
47=42*43
48=46*47
кестенің жалғасы
2-кезең Гистологиялық зерттеу операциялық-биопсиялық материалдың күрделіліктің 1 блок-препараты 3 санаты B08.737.001
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
49
50
51
52

6=4*5
7=2*3
8=6*7
продолжение таблицы
2 этап Консультация: Акушер-гинеколог A02.004.000
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
9
10
11
12
13=10*11
14=9*10
15=13*14
продолжение таблицы
2 этап Видеокольпоскопия C01.034.001
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
16
17
18
19
20=17*18
21=16*17
22=20*21
продолжение таблицы
2 этап Биопсия шейки матки D67.110.126
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
23
24
25
26
27=24*25
28=23*24
29=27*28
продолжение таблицы
2 этап Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности B08.737.001
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
30
31
32
33
34=31*32
35=30*31
36=34* 35
Расчет прогнозной потребности услуг по проведению скринингов с целью ранней диагностики рака молочной железы
1 этап Маммография
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
1
2
3
4
5=2*3
6=1*2
7=5*6
продолжение таблицы
1 этап Консультация (2 читка рентгенограммы): Рентгенолог A02.074.000
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
8
9
10
11
11=9*10
12=8*9
13=11*12
продолжение таблицы
2 этап Консультация: Онколог A02.039.000
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
14
15
16
17
18=15*16
19=14*15
20=18*19
продолжение таблицы
2 этап Консультация: Маммолог A02.052.000
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
21
22
23
24
25=22*23
26=21*22
27=25*26
продолжение таблицы
2 этап Прицельная маммография (2 исследования на 1 пациента) C03.084.005
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
28
29
30
31
32=28*29
33=27*28
34=31*32
продолжение таблицы
Трепанобиопсия D41.312.427
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
35
36
37
38
39=36*37
40=35*36
41=39*40
продолжение таблицы
2 этап Пункционная биопсия по контролем стереотаксиса
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
42
43
44
45
46=43*44
47=42*43
48=46*47
продолжение таблицы
2 этап Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности B08.737.001
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
49
50
51
52

53=50*51
54=49*50
55=53*54
кестенің жалғасы
2-кезең Нысаналы маммография (1 кескінде) C03.084.005
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
56
57
58
59
60=57*58
61=56*57
62=60*61
Колоректалды обырды ерте диагностикалау мақсатында скринингтік қарап-тексеру жүргізу бойынша қызметтерге болжамды қажеттілікті есептеу
Нысаналы топ, адам
1-кезең
Экспресс әдіспен нәжістегі жасырын қанды айқындау (гемокульт-тест) B03.103.003
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5
6=4*5
7=2*3
8=6*7
кестенің жалғасы
2-кезең Скринингтік тотальді бейнеколоноскопия C01.037.001
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
9
10
11
12
13=10*11
14=9*10
15=13*14
кестенің жалғасы
2-кезең Күрделілігі 3 санаттағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу B08.737.001
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
16
17
18
19
20=17*18
21=16*17
22=20*21
кестенің жалғасы
2-кезең. Консультация: Онколог
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
23
24
25
26
27=24*25
28=23*24
29=27*28
Қантты диабетті ерте диагностикалау мақсатында скринингтер жүргізу жөніндегі қызметтердің болжамды қажеттілігін есептеу
Нысаналы топ, адам
1 кезең

53=50*51
54=49*50
55=53*54
продолжение таблицы
2 этап Прицельная маммография (2 исследования на 1 пациента) C03.084.005
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
56
57
58
59
60=57*58
61=56*57
62=60*61
Расчет прогнозной потребности услуг по проведению скринингов с целью ранней диагностики колоректального рака
Целевая группа, человек
1 этап
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом B03.103.003
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6=4*5
7=2*3
8=6*7
продолжение таблицы
2 этап Тотальная видеоколоноскопия скрининговая C01.037.001
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф по приказу
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
9
10
11
12
13=10*11
14=9*10
15=13*14
продолжение таблицы
2 этап Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности B08.737.001
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
16
17
18
19
20=17*18
21=16*17
22=20*21
продолжение таблицы
2 этап Консультация: Онколог
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
23
24
25
26
27=24*25
28=23*24
29=27*28
Расчет прогнозной потребности услуг по проведению скринингов с целью ранней диагностики сахарного диабета
Целевая группа, человек
1 этап

5=3*4
6=1*2
7=5*6
кестенің жалғасы
ИФТ-әдісімен қан сарысуында C гепатитін анықтау (растайтын) (B06.469.005)
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
8
9
10
11
12=8*9
13=7*8
14=11*12
кестенің жалғасы
ПТР әдісімен биологиялық материалда C гепатиті вирусының PHK анықтау (B09.820.020)
Нысаналы топ, адам
Еселік
Тариф
Жылыту коэффициенті
Құны, теңге
Көрсетілетін қызметтер саны
Сомасы, мың теңге
15
16
17
18
19=16*17
20=15*16
21=19*20
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
HbsAg – аустралиялық антиген;
ИФА – иммундық-ферменттік талдау;
РНҚ – рибонуклеин қышқылы;
ПТР – полимеразды тізбекті реакция.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
11-қосымша
Бағдарламалық диализ қызметтерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Бағдарламалық гемодиализ қызметтерінің көлемін жоспарлау науқастардың жыл сайынғы өсімі ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Амбулаториялық гемодиализ сеанстарының болжамды санын есептеу
Өңір
Халықаралық тәжірибе көрсеткішін ескере отырып, амбулаториялық гемодиализ қызметтерін алушылардың болжамды орташа саны Ж + 1 өңірде r, жылына
r өңірдегі Ж + 1 бір жылдағы жағдайлардың болжамды саны
1
2
3
кестенің жалғасы
Жылына бір алушыға амбулаториялық гемодиализ сеанстарының бекітілген саны (бір қызмет алушыға 156 жиынтық немесе айына 13 сеанс)
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ сеанстарының болжамды саны Ж + 1 өңірде r
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ қызметтерін алушылардың болжамды орташа саны Ж + 2 өңірде r
4
5
6
кестенің жалғасы
r өңіріндегі Ж + 2 бір жылдағы жағдайлардың болжамды саны
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ сеансының болжамды саны Ж + 2 өңірдегі r
r өңірде Ж + 3 бір жылдағы халықаралық тәжірибе көрсеткішін ескере отырып, амбулаториялық гемодиализ қызметтерін алушылардың болжамды орташа саны
r өңірде Ж + 3 бір жылдағы жағдайлардың болжамды саны
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ сеансының болжамды саны Ж + 3 өңірдегі r
7
8
9
10
11
Алдағы кезеңге арналған амбулаториялық гемодиализ қызметтеріне жоспарланған бюджеттің есебі
Өңір
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ қызметтерін алушылардың болжамды орташа саны Ж + 1, өңірде r
Бір жылдағы жағдай болжамды саны Ж + 1 өңірде r
Бір жылдағы амбулаториялық гемодиализ сеанстарының болжамды саны Ж + 1, өңірде r
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Стандартқа сәйкес жылына бір алушыға амбулаториялық гемодиализ сеанстарының бекітілген саны (бір қызмет алушыға 156 жиынтық немесе айына 13 сеанс)
Жылына бекітілген тариф
Өңірде жылына амбулаториялық гемодиализ қызметтеріне жоспарланған бюджет
5
6
7
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Ж + 1 – жоспарланған кезеңнің алдағы жылына;
Ж + 2 – жоспарланған кезеңнің алдағы екі жылына;
Ж + 3 – жоспарланған кезеңнің алдағы үш жылына.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
12-қосымша
Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ММК) қызметтерін жоспарлау қала мен ауыл деңгейлерінде бөлек жүргізіледі.
Стационарды алмастыратын жағдайларда ММК қызметтерінің көлеміне қажеттілікті айқындау:
Республика бойынша белгілі бір жыныстықжас тобы үшін нақты орташа емдеуге жатқызу жиілігі мына формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
ЖЖТИ – жыныстық-жас тобының индексі;
АЖ – ағымдағы жыл;
Ж+1 – жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
Ж-1 – алдыңғы жыл;
– Ж-1 жылы республика бойынша ЖЖТИ жыныстық-жас тобында емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі;
- ҚР бойынша Ж-1 жылы ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы емдеуге жатқызудың нақты саны;
–Ж-1 жылы ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы республика халқының нақты саны.
Осы жыныстық-жас тобы шегінде өңір бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
ӨИ – өңірдің индексі;
–Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі ӨИ өңірде;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы емдеуге жатқызудың нақты саны ӨИ өңірде;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы халықтың нақты саны ӨИ өңірде.
Алынған деректер осы жыныстық-жас тобы шегінде әрбір өңір бойынша сырқаттанушылыққа түзетіледі және мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобында, ҚР бойынша емдеуге жатқызудың сырқаттанушылыққа түзетілген орташа жиілігі ӨИ өңірде;
- Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобында, сырқаттанушылық ӨИ өңірде;
- Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жастық тобында республика бойынша сырқаттанушылық.
Егер сырқаттанушылыққа түзетілген өңір бойынша ≤ 0.1 емдеуге жатқызудың орташа жиілігі
осы жыныстық-жас тобы шегінде республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігінен 10%-ден аспайтын мөлшерге ауытқитын болса,
өңір бойынша емдеуге жатқызудың жоспарлы жиілігі республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігіне теңестіріледі
- Ж+1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобында республика бойынша емдеуге жатқызудың жоспарлы орташа жиілігі.
Егер сырқаттанушылыққа түзетілген емдеуге жатқызудың орташа жиілігі
өңір бойынша осы жыныстық-жас тобы шегінде республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігінен 10% -дан астам ауытқитын болса,

5=3*4
6=1*2
7=5*6
продолжение таблицы
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (B06.469.005)
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф по приказу
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
8
9
10
11
12=8*9
13=7*8
14=11*12
продолжение таблицы
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное (B09.820.020)
Целевая группа, человек
Кратность
Тариф по приказу
Отопительный коэффициент
Стоимость, тенге
Кол-во услуг
Сумма, тыс. тенге
15
16
17
18
19=16*17
20=15*16
21=19*20
Расшифровка аббревиатур:
HbsAg – австралийский антиген;
ИФА – иммуно-ферментный анализ;
РНК – рибонуклеиновая кислота;
ПЦР – полимеразно-цепная реакция.
Приложение 11 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской помощи
в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования услуг программного диализа
Планирование объема услуг программного гемодиализа осуществляется с учетом ежегодного прироста больных.
Расчет прогнозного количества сеансов амбулаторного гемодиализа
Регион
Прогнозное среднее количество получателей услуг амбулаторного гемодиализа с учетом показателя международного опыта в году Г+1 в регионе r
Прогнозное количество случаев в году Г+1 в регионе r
1
2
3
продолжение таблицы
Утвержденное количество сеансов амбулаторного гемодиализа на одного получателя в год согласно стандарту (156 комплектов на одного получателя услуг или 13 сеансов в месяц)
Прогнозное количество сеансов амбулаторного гемодиализа в году Г+1 в регионе r
Прогнозное среднее количество получателей услуг амбулаторного гемодиализа в году Г+2 в регионе r
4
5
6
продолжение таблицы
Прогнозное количество случаев в году Г+2 в регионе r
Прогнозное количество сеансов амбулаторного гемодиализа в году Г+2 в регионе r
Прогнозное среднее количество получателей услуг амбулаторного гемодиализа с учетом показателя международного опыта в году Г+3 в регионе r
Прогнозное количество случаев в году Г+3 в регионе r
Прогнозное количество сеансов амбулаторного гемодиализа в году Г+3 в регионе r
7
8
9
10
11
Расчет планируемого бюджета на услуги амбулаторного гемодиализа на предстоящий период
Регион
Прогнозное среднее количество получателей услуг амбулаторного гемодиализа в году Г+1 в регионе r
Прогнозное количество случаев в году Г+1 в регионе r
Прогнозное количество сеансов амбулаторного гемодиализа в году Г+1 в регионе r
1
2
3
4
продолжение таблицы
Утвержденное количество сеансов амбулаторного гемодиализа на одного получателя в год согласно стандарту (156 комплектов на одного получателя услуг или 13 сеансов в месяц)
Утвержденный тариф
Планируемый бюджет на услуги амбулаторного гемодиализа в году в регионе
5
6
7
Расшифровка аббревиатур:
Г+1 – предстоящий год планируемому периоду;
Г+2 – предстоящие два года планируемому периоду;
Г+3 – предстоящие три года планируемому периоду.
Приложение 12 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях
Планируемый объем услуг специализированной медицинской помощи (далее – СМП) в стационарозамещающих условиях на городском и сельском уровнях определяется в зависимости от уровня заболеваемости, изменениями численности населения, в разрезе половозрастных групп.
Определение потребности в объемах услуг СМП в стационарозамещающих условиях:
Определяется фактическая средняя частота госпитализации по республике в пределах данной половозрастной группы по формуле:
где:
ИПВГ – индекс половозрастной группы;
Г – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
Г-1 – предыдущий год;
– фактическая средняя частота госпитализации по республике в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1;
- фактическое количество госпитализаций в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, по РК;
– фактическая численность населения республики в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1.
Определяется фактическая средняя частота госпитализации по региону в пределах данной половозрастной группы по формуле:
где:
ИР – индекс региона;
– фактическая средняя частота госпитализации в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе ИР;
– фактическое количество госпитализаций в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе ИР;
– фактическая численность населения в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе ИР.
Полученные данные корректируются на заболеваемость по каждому региону в пределах данной половозрастной группы и определяется по формуле:
где:
– скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации по РК в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе ИР;
- заболеваемость в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе ИР;
- заболеваемость в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1 по республике.
Если, скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации
по региону отклоняется от фактической средней частоты госпитализации по республике в пределах данной половозрастной группе не более чем на 10%, то
плановая частота госпитализации по региону приравнивается к фактической средней частоте госпитализации по республике, где
- плановая средняя частота госпитализации по республике в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе ИР.
Если, скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации
по региону отклоняется от фактической средней частоты госпитализации по республике в пределах данной половозрастной группы более чем на 10%, то

өңір бойынша емдеуге жатқызудың жоспарлы жиілігі республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі мен республика бойынша емдеуге жатқызудың орташа жиілігі арасындағы +/- 1/5 айырмашылықтан өңір бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі ретінде есептеледі.
Стационарды алмастыратын көмек көрсету көлемін жоспарлау мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы, ӨИ өңірде жағдайлардың жоспарланған саны;
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы халықтың болжамды саны, ӨИ өңірде.
3. Стационарды алмастыратын жағдайларда ШКС бюджетін жоспарлау кезең-кезеңімен айқындалады:
1) бірінші кезеңде осы жыныстық-жас тобы шегінде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша айқындалады:
қайда:
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы жоспарланатын бюджет, ӨИ өңірде;
– республика бойынша Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобында емделіп шыққан жағдайдың нақты орташа құны;
– Ж + 1 бір жылда базалық мөлшері;
– Ж-1 бір жылда базалық мөлшерлеменің мөлшері.
2) екінші кезеңде өңірдің деңгейінде бюджетті жоспарлау барлық жыныстық-жас топтары бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– Ж + 1 бір жылда жоспарланатын бюджет, ӨИ өңірінде;
3) үшінші кезеңде республика деңгейінде бюджетті жоспарлау барлық жыныстық-жас топтары бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– республика бойынша Ж + 1 бір жылда барлық жыныстық-жас топтары бойынша жоспарланатын бюджет.
Емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарлы саны қала және ауыл деңгейінде жоспарланған бюджет лимитін ескере отырып түзетілуі мүмкін. Түзету кезінде басым мәндерді ескере отырып, АХЖ -10 және АХЖ -9 кодтары бойынша топтарды іріктеуді басшылыққа алады. Осы мақсатта АХЖ - 10 және АХЖ -9 кодтары 2 топқа бөлінеді:
денсаулық сақтау жүйесін дамытудың басым бағыттарына әсер ететін көлемнің азаюына жатпайтын (мысалы, МСАК деңгейінде динамикалық бақылауға жататын созылмалы инфекциялық емес аурулар, аз инвазивті операциялар);
медициналық көмек көрсетудің басқа деңгейлеріне ауыстыру мүмкіндігімен көлемнің азаюына жататын (мысалы, медициналық оңалту).
АХЖ-10 және АХЖ-9 кодтары бойынша стационарды алмастыратын көмектің нақтыланған қызметтерінің жоспарланған көлемінің тапшылығын немесе артығын болдырмау үшін өңірлер арасында біртіндеп теңестіру тәсілі қолданылады.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
13-қосымша
Стационарлық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Тәулік бойы стационар деңгейінде стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде (бұдан әрі – ММК) көлемін жоспарлау қала және ауыл деңгейінде бөлек жүзеге асырылады.
ММК қызметтерінің көлеміне қажеттілікті айқындау:

плановая частота госпитализации по региону вычисляется как фактическая средняя частота госпитализации по региону плюс/минус 1/5 от разности между фактической средней частоты госпитализации по республике и средней частотой госпитализации по республике.
Планирование объема услуг стационарозамещающей помощи определяется по формуле:
где:
– планируемое количество случаев в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе ИР;
– прогнозная численность населения в половозрастной группе ИПВГ на год Г+1, в регионе ИР.
3. Планирование бюджета СМП в стационарозамещающих условиях определяется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данной половозрастной группы определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе ИР;
– фактическая средняя стоимость пролеченного случая в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, по республике;
– размер базовой ставки в году Г+1;
– размер базовой ставки в году Г-1.
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона, по всем половозрастным группам определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет в году Г+1, в регионе ИР;
3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне республики, по всем половозрастным группам определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем половозрастным группам в году Г+1 по республике.
Плановое количество случаев госпитализации может корректироваться c учетом лимита планируемого бюджета на уровне города и села. При корректировке руководствуются выборкой групп по кодам международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (далее – МКБ-10) и международной классификации болезней, травм и причин смерти, девятого пересмотра (далее – МКБ-9) с учетом приоритетных значений. С этой целью коды МКБ-10 и МКБ-9 распределяются на 2 группы:
не подлежащие уменьшению объемов (например, хронические неинфекционные заболевания, подлежащие динамическому наблюдению на уровне ПМСП, малоинвазивные операции), влияющие на приоритетные направления развития системы здравоохранения;
подлежащие уменьшению объемов с возможностью переноса на другие уровни оказания медицинской помощи (например, медицинская реабилитация).
Для исключения риска дефицита или избытка планируемых объемов детализированных услуг стационарозамещающей помощи по кодам МКБ-10 и МКБ-9 используется подход постепенного выравнивания между регионами.
Приложение 13 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов специализированной медицинской помощи в стационарных условиях
Планирование объема специализированной медицинской помощи в стационарных условиях (далее - СМП) на уровне круглосуточного стационара осуществляется раздельно на уровне города и села.
Определение потребности в объемах стационарных услуг СМП:

1) республика бойынша осы бейін және жыныстық-жас топтары шегінде емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
И – төсек бейінінің индексі;
ЖЖТИ – жыныстық-жас тобының индексі;
Ж – ағымдағы жыл;
Ж+1 – жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
Ж-1 – өткен жыл;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты саны;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы республика халқының нақты саны.
2) осы бейін және жыныстық-жас топтары шегінде өңір бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Өи – өңірдің индексі;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі, ӨИ өңірде;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы төсек бейіні бойынша емдеуге жатқызудың нақты саны, ӨИ өңірде;
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы халықтың нақты саны, ӨИ өңірде.
3) алынған деректер осы бейін, жыныстық-жас топтары шегінде әрбір өңір бойынша бастапқы сырқаттанушылыққа мына формула бойынша түзетіледі:
мұндағы:
– Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша емдеуге жатқызудың ауруға түзетілген орташа жиілігі, ӨИ өңірде;
- АХЖ-10 жылы ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы төсек бейініне сәйкес келетін Ж-1 кодтары бойынша аурушаңдық, ӨИ өңірде;
- И төсек бейініне сәйкес келетін АХЖ-10 кодтары бойынша аурушаңдық ЖЖТИ жыныстық жас тобында жылына Ж-1 республика бойынша.
4) егер өңір бойынша емдеуге жатқызудың түзетілген орташа жиілігі осы бейін және жыныстық-жас тобы шегінде республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігінен 10% -дан аспайтын ауытқитын болса
мұндағы
өңір бойынша жоспарлы емдеуге жатқызу жиілігі республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігіне теңестіріледі, мұнда:
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы төсектің И бейіні бойынша республика бойынша жоспарлы орташа емдеуге жатқызу жиілігі, ӨИ өңірде.
5) егер сырқаттанушылыққа түзетілген өңір бойынша емдеуге жатқызудың орташа жиілігі осы бейін және жыныстық жас тобы шегінде республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігінен 10% -дан астам ауытқитын болса
мұндағы
өңір бойынша емдеуге жатқызудың жоспарлы жиілігі республика бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі мен республика бойынша емдеуге жатқызудың орташа жиілігі арасындағы +/- 1/5 айырмашылықтың өңір бойынша емдеуге жатқызудың нақты орташа жиілігі ретінде есептеледі.

1) определяется фактическая средняя частота госпитализации по республике в пределах данного профиля и половозрастных групп по формуле:
где:
И – индекс профиля койки;
ИПВГ – индекс половозрастной группы;
Г – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
Г-1 – предыдущий год;
– фактическая средняя частота госпитализации по республике по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1;
– фактическое количество госпитализаций по республике по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1;
– фактическая численность населения республики в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1.
2) определяется фактическая средняя частота госпитализации по региону в пределах данного профиля и половозрастных групп по формуле:
где:
Ир – индекс региона;
– фактическая средняя частота госпитализации по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе Ир;
– фактическое количество госпитализаций по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе Ир;
– фактическая численность населения в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе Ир.
3) полученные данные корректируются на первичную заболеваемость по каждому региону в пределах данного профиля, половозрастных групп по формуле:
где:
– скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе Ир;
- заболеваемость по кодам МКБ-10, соответствующим профилю койки И, в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, в регионе Ир;
- заболеваемость по кодам МКБ-10, соответствующим профилю койки И, в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1 по республике.
4) если скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации по региону отклоняется от фактической средней частоты госпитализации по республике в пределах данного профиля и половозрастной группе не более чем на 10% (
), то
плановая частота госпитализации по региону приравнивается к фактической средней частоте госпитализации по республике, где:
– плановая средняя частота госпитализации по республике по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе Ир.
5) если скорректированная на заболеваемость средняя частота госпитализации по региону отклоняется от фактической средней частоты госпитализации по республике в пределах данного профиля и половозрастной группе более чем на 10% (
), то
плановая частота госпитализации по региону вычисляется как фактическая средняя частота госпитализации по региону плюс/минус 1/5 от разности между фактической средней частоты госпитализации по республике и средней частотой госпитализации по республике.

6) ММК стационарлық қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша жағдайлардың жоспарланған саны, ӨИ өңірде;
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы халықтың болжамды саны, ӨИ өңірде.
3. ММК стационарлық қызметтеріне бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен айқындалады:
1) бірінші кезеңде осы бейін мен осы жыныстық-жас тобы шегінде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И төсек бейіні бойынша жоспарланатын бюджет, ИР өңірде;
– ҚР бойынша Ж-1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы И бейіні бойынша емделіп шыққан жағдайдың нақты орташа құны;
– Ж + 1 бір жылда базалық мөлшерлеменің мөлшері;
– Ж-1 бір жылда базалық мөлшерлеменің мөлшері;
2) екінші кезеңде осы бейін шегінде барлық жыныстық-жас топтары бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– И бейіні бойынша жоспарланатын бюджет Ж + 1 бір жылда, ӨИ өңірде;
3) үшінші кезеңде барлық бейіндер бойынша, барлық жыныстық-жас топтары бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– Өи өңіріндегі Ж + 1 бір жылда барлық бейіндер мен жыныстық-жас топтары бойынша жоспарланатын бюджет;
4) төртінші кезеңде республика деңгейінде бюджетті жоспарлау барлық жыныстық-жас топтары бойынша мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– республика бойынша Ж + 1 бір жылда барлық бейіндер мен жыныстық-жас топтары бойынша жоспарланатын бюджет.
Емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарлы саны қала және ауыл деңгейінде жоспарланған бюджет лимитін ескере отырып түзетілуі мүмкін. Түзету кезінде басым мәндерді ескере отырып, АХЖ-10 және АХЖ-9 кодтары бойынша топтарды іріктеуді басшылыққа алады.
Осы мақсатта аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің, оныншы қайта қараудың (бұдан әрі – АХЖ-10) және аурулардың, жарақаттардың және өлім себептерінің халықаралық жіктемесінің, тоғызыншы қайта қараудың (бұдан әрі – АХЖ-9) кодтары 2 топқа бөлінеді:
денсаулық сақтау жүйесін дамытудың басым бағыттарына әсер ететін, көлемін азайтуға жатпайтын (мысалы, босандыру: O00-O99);
медициналық көмек көрсетудің басқа деңгейлеріне ауыстыру мүмкіндігімен көлемдердің азаюына жататын (мысалы, стационарды алмастыру).
АХЖ-10 және АХЖ-9 кодтары бойынша ММК-нің нақтыланған стационарлық қызметтерінің жоспарланған көлемінің тапшылығы немесе артылуы тәуекелін болдырмау үшін өңірлер арасында біртіндеп теңестіру тәсілі қолданылады.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
14-қосымша
Қабылдау бөлмелерінде көлемдерді жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Қабылдау бөлмелері деңгейіндегі қызметтердің жоспарланған көлемі (клиникалық шығындар топтары бойынша ақы төлеу кезінде) мынадай формула бойынша халық санының өзгеруіне сәйкес айқындалады:
мұндағы:
Өи– өңірдің индексі;
К – АХЖ-10 класының индексі (пациент қабылдау бөлмесіне түскен диагноз бойынша);
ЖЖТИ – жыныстық-жас тобының индексі;

6) планирование объема стационарных услуг СМП определяется по формуле:
где:
– планируемое количество случаев по профилю койки И в половозрастной группе Ип в году Г+1, в регионе Ир;
– прогнозная численность населения в половозрастной группе Ип на год Г+1, в регионе Ир.
3. Планирование бюджета на стационарные услуги СМП определяется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данного профиля и данной половозрастной группы определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по профилю койки И в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе Ир;
– фактическая средняя стоимость пролеченного случая по профилю И в половозрастной группе ИПВГ в году Г-1, по РК;
– размер базовой ставки в году Г+1;
– размер базовой ставки в году Г-1;
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона, в пределах данного профиля, по всем половозрастным группам определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по профилю И в году Г+1, в регионе Ир;
3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне региона, по всем профилям, по всем половозрастным группам определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем профилям и половозрастным группам в году Г+1 в регионе Ир;
4) на четвертом этапе планирование бюджета на уровне республики, по всем профилям, по всем половозрастным группам определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем профилям и половозрастным группам в году Г+1 по республике.
Плановое количество случаев госпитализации может корректироваться c учетом лимита планируемого бюджета на уровне города и села. При корректировке руководствуются выборкой групп по кодам МКБ-10 и МКБ-9 с учетом приоритетных значений.
С этой целью коды международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (далее – МКБ-10) и международной классификации болезней, травм и причин смерти, девятого пересмотра (далее – МКБ-9) распределяются на 2 группы:
не подлежащие уменьшению объемов (например, родовспоможение: O00-O99), влияющие на приоритетные направления развития системы здравоохранения;
подлежащие уменьшению объемов с возможностью переноса на другие уровни оказания медицинской помощи (например, стационарозамещение).
Для исключения риска дефицита или избытка планируемых объемов детализированных стационарных услуг СМП по кодам МКБ-10 и МКБ-9 используется подход постепенного выравнивания между регионами.
Приложение 14 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов в приемных покоях
Планируемый объем услуг на уровне приемных покоев (при оплате по клинико-затратным группам) определяется в соответствии с изменениями численности населения, по формуле:
где:
И – индекс региона;
К – индекс класса кодов международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (далее – МКБ-10) (по диагнозу, с которым пациент поступил в приемный покой);
ИПВГ – индекс половозрастной группы;

– жыныстық-жас тобындағы, АХЖ-10 К класы бойынша, Ж + 1 жылындағы, ӨИ өңірде қабылдау жағдайларының жоспарлы саны;
– ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы, АХЖ-10 К класы бойынша, Ж жылындағы, ӨИ өңірде қабылдау демалысы жағдайларының болжамды саны;
– Ж + 1 бір жылда ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы, ӨИ өңірде халықтың болжамды саны;
– Ж жылы ЖЖТИ жыныстық-жас тобындағы халықтың болжамды саны, ӨИ өңірде.
Бұл ретте,
шамасы соңғы 3 жылдағы жылжымалы орташа ретінде есептелуі мүмкін:
мұндағы:
Жи – кезеңдегі жыл индексі [Ж-3; Ж-1]).
Қабылдау бөлмелері деңгейінде бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезеңде АХЖ-10 c сыныбы бойынша ЖЖТИ жыныстық-жас тобы бойынша бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– ЖЖТИ жыныстық-жас тобы бойынша жоспарланатын бюджет, АХЖ-10 К сыныбы бойынша, Ж + 1 жылы, Өи өңірінде;
– АХЖ-10 К сыныбы бойынша ЖЖТИ жыныстық-жас тобы бойынша жағдайдың орташа құны Ж-1;
– Ж+1 бір жылда базалық мөлшерлеменің мөлшері;
– Ж-1 бір жылда базалық мөлшерлеменің мөлшері;
3) екінші кезеңде барлық жыныстық-жас топтары бойынша, осы АХЖ-10 класы шегінде, өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық жыныстық-жас топтары бойынша жоспарланатын бюджет, осы сынып шегінде АХЖ-10 Ж+1 жылы, ӨИ өңір бойынша.
3) үшінші кезеңде АХЖ-10 барлық сыныптары бойынша, өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық сыныптар бойынша жоспарланатын бюджет АХЖ-10 жылы Ж+1, өңір бойынша ӨИ.
4) төртінші кезеңде АХЖ-10 барлық сыныптары бойынша бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық сыныптар бойынша жоспарланатын бюджет ҚР бойынша Ж+1 жылы АХЖ-10.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
15-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмектін көлемдерін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) – инновациялық, ресурсты көп қажет ететін және (немесе) бірегей диагностикалық және емдеу әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызметтер.
1. Дайындық кезеңінде ақпараттық жүйелерден деректерді жинау және қалыптастыру жүзеге асырылады, олардың негізінде ЖТМК қызметтерін көрсетудің нақты жағдайына талдау жүргізіледі:

– планируемое количество случаев приемного покоя в половозрастной группе ИПВГ, по классу МКБ-10 К, в году Г+1, в регионе Ир;
– прогнозное количество случаев приемного покоя в половозрастной группе ИПВГ, по классу МКБ-10 К, в году Г, в регионе Ир;
– прогнозное количество населения в половозрастной группе ИПВГ в году Г+1, в регионе Ир;
– прогнозное количество населения в половозрастной группе ИПВГ в году Г, в регионе Ир.
При этом, величина
может быть рассчитана как скользящее среднее за последние 3 года:
где:
Иг – индекс года в периоде [Г-;Г-1]).
Планирование бюджета на уровне приемных покоев осуществляется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета по половозрастной группе ИПВГ по классу МКБ-10 К, на уровне региона осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по половозрастной группе Ип, по классу МКБ-10 К, в году Г+1, в регионе Ир;
– средняя стоимость случая по половозрастной группе Ип, по классу МКБ-10 К, в году Г-1;
– размер базовой ставки в году Г+1;
– размер базовой ставки в году Г-1;
3) на втором этапе планирование бюджета по всем половозрастным группам, в пределах данного класса МКБ-10, на уровне региона осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем половозрастным группам, в пределах данного класса МКБ-10 в году Г+1, по региону Ир.
3) на третьем этапе планирование бюджета по всем классам МКБ-10, на уровне региона осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем классам МКБ-10 в году Г+1, по региону Ир.
4) на четвертом этапе планирование бюджета по всем классам МКБ-10, на уровне республики осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем классам МКБ-10 в году Г+1, по Республике Казахстан.
Приложение 15 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объемов высокотехнологичной медицинской помощи
Высокотехнологичная медицинская помощь (далее – ВТМП) – это услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения.
1. На подготовительном этапе осуществляется сбор и формирование данных из информационных систем, на основании которых проводится анализ фактической ситуации оказания услуг ВТМП:

1) өткен жылдың кезеңі бойынша республика бойынша ЖТМК қызметтерін алғандар санының нақты көрсеткіштері;
2) АХЖ-9 операциялары коды бойынша көрсетілген ЖТМК қызмет түрлерінің саны;
3) ЖТМК алған адамдар саны, оның ішінде шұғыл көрсеткіштер бойынша;
4) өткен жылдың кезеңі бойынша республика халқының орташа саны;
5) ЖТМК қызметтерін көрсету жөніндегі халықаралық тәжірибені талдау деректері;
6) жоспарланған кезеңге ЖТМК қызметтерін көрсетудің болжамды көлемдері бойынша денсаулық сақтау жергілікті мемлекеттік басқару органдарының, ғылыми орталықтардың, ғылыми-зерттеу институттарының ұсыныстары денсаулық сақтау субъектілері мен технологиялар бөлінісінде;

1) фактические показатели числа получивших услуги ВТМП по республике за период предыдущего года;
2) количество оказанных видов услуг ВТМП по коду операций по международной классификации болезней, травм и причин смерти, девятого пересмотра (далее – МКБ-9);
3) количество лиц, получивших ВТМП, в том числе по экстренным показаниям;
4) средняя численность населения по республике за период предыдущего года;
5) данные анализа международного опыта оказания услуг ВТМП;
6) предложения местных органов государственного управления здравоохранением, научных центров, научно-исследовательских институтов о прогнозных объемах оказания услуг ВТМП на планируемый период в разрезе субъектов здравоохранения и технологий;

Ж-1 жылы 1 млн. халыққа шаққанда ЖТМК қызметтеріне жолданған пациенттердің саны
1
2
3
4
5
6
7=5/6* 1 000 000
Қаржыландыру көздері бойынша толық қажеттілік шеңберінде бюджетті жоспарлау "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі" "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру" жағдайлар санына технологиялар бойынша емделген жағдайдың нақты орташа құнын жүргізу жолымен айқындалады:
Өткен жылы ҚР бойынша орташа жылдық 1 млн. халыққа шаққандағы ЖТМК қызметтері жағдайларының есептік жиілігін айқындау
Ж-1 жылы АХЖ-9 негізгі операциясы/қызметі i бойынша жағдайлар саны
Ж-1 жылға орташа жылдық халық саны
Ж-1 жылы ҚР бойынша 1 млн. орташа жылдық халыққа шаққандағы i-ші қызмет жағдайларының есептік жиілігі
1
2
3= 1/2 *1 000 000
Алдағы жылға АХЖ-9 негізгі операциясы/қызметі бойынша ЖТМК жоспарланған жағдайлар саны
Ж-1 жылы АХЖ-9 негізгі операциясы бойынша жағдайлар саны
Нысаналы жылы ҚР бойынша жағдайларының жиілігі (1 млн. орташа жылдық халыққа шаққандағы осы технология саны
Нысаналы жыл (қажеттілікті толық қанағаттандыру жоспарланған жыл)
Ж-1 жылға орташа жылдық халық саны
Ж-1 жылы ҚР бойынша 1 млн. орташа жылдық халыққа шаққандағы жағдайларының есептік жиілігі
Ж+1 жылы АХЖ-9 негізгі операциясы/қызметі бойынша жоспарланған жағдайлар саны
1
2
3
4
5

Количество направленных пациентов на услуги ВТМП на 1 млн. населения в Г-1 году
1
2
3
4
5
6
7=5/6* 1 000 000
Планирование бюджета в рамках полной потребности по источникам финансирования "Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи" "Обязательное социальное медицинское страхование" определяется путем произведения фактической средней стоимости пролеченного случая по технологиям на количество случаев:
Определение расчетной частоты случаев услуг ВТМП на 1 млн. среднегодового населения в прошедшем году по РК
Кол-во случаев по МКБ-9 основной операции/услуги i в году Г-1
Среднегодовая численность населения за Г-1 год
Расчетная частота случаев i-й услуг на 1 млн. среднегодового населения в году Г-1 по РК
1
2
3= 1/2 *1 000 000
Планируемое количество случаев ВТМП по МКБ-9 основной операции/услуги на предстоящий год
Кол-во случаев по МКБ-9 основной операции в году Г-1;
Частота услуги в целевом году РК (количество данной технологии на 1 млн. среднегодового населения);
Целевой год для технологии (год, к которому планируется полностью удовлетворить потребность);
Среднегодовая численность населения за Г-1 год.
Расчетная частота услуг на 1 млн. среднегодового населения в году Г-1 по РК
Планируемое количество случаев по МКБ-9 основной операции/услуги в Г+1 году
1
2
3
4
5

6=1+(2-5)/3*4
Жоспарланған бюджет, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмекті қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған
АХЖ-9 коды
АХЖ-9 атауы
Ж жылы технология бойынша жоспарланған жағдайлар саны
Ж-1 жылы АХЖ-9 негізгі операциясы/қызметбойынша жағдайдың орташа құны
Ж+1 жылы қызмет бойынша ТМККК жоспарланған бюджеті
1
2
3
4
5=3*4/1000
АХЖ-9 коды
АХЖ-9 атауы
Ж жылы технология бойынша жоспарланған жағдайлар саны
Ж-1 жылы АХЖ-9 негізгі операциясы/қызмет бойынша жағдайдың орташа құны
Ж+1 жылы қызмет бойынша МӘМС жоспарланған бюджеті
1
2
3
4
5=3*4/1000
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Ж – жыл;
Ж - 1 – алдағы жоспарланған жыл;
Ж - 2 – жоспарланғанға дейін алдыңғы екі жыл бұрынғы жыл.
БМ – базалық мөлшері.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
16-қосымша
Паллиативтік медициналық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Паллиативтік медициналық көмек – радикалды емдеу жүргізуге көрсетілімдері болмаған кезде жазылмайтын ауру пациенттің ауырсынуын және ауруының (жай-күйінің) ауыр көріністерін жеңілдетуге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені.
Паллиативтік медициналық көмекті ұйымдастыру стандартының талаптарына сәйкес болжамды төсек-орын санының есебі – әрбір 100 000 халыққа кемінде 10 төсек-орын
Төсектердің болжамды саны = 10*Н (Г+1)/100 000,
мұндағы:
Х (Ж+1) – жылдағы халықтың болжамды саны
Ж+1 - жоспарлау жүзеге асырылатын жыл
ТКС - төсек-күндер саны
Стационарлық жағдайларда паллиативтік медициналық көмек бойынша төсек – күндердің болжамды санын есептеу
ТК-нің нормативтік саны (қалада – 340 төсек-күн, ауылда – 310 төсек-күн)
ТК = Болжамды төсек саны * 340 (қалада)
ТК = Болжамды төсек саны * 310 (ауылда)
мұндағы:
ТК – төсек-күннің нормативтік саны.
Паллиативтік көмекті қамтамасыз етуге арналған қаражатқа болжамды қажеттілікті есептеу
Тк/күн = ТКЕҚ * К1+ ТКЕҚ * (К2-1) + ТКЕҚ * (Kn -1),
мұндағы:
Тк/күн – бір төсек-күнге белгіленген тариф;
ТКЕҚ - төсек-күннің есептік құны;
K1, K2, … Kn – түзету коэффициенттері.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Б= Тк/дн*КД,
мұндағы:
Тк/күн - бір төсек-күнге тариф;
ТКС - төсек-күн саны.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
17-қосымша
Патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерінің көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау қызметтеріне толық қажеттілікті жоспарлау стационарларда қайтыс болу көрсеткішінің өзгерістеріне сәйкес қолданыстағы тарифтер бөлінісінде мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
И – тариф индексі (күрделілік санатына және басқа параметрлерге байланысты);
ӨИ – өңір индексі;
АЖ – ағымдағы жыл;
Ж+1 – жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
АлЖ-1 – алдыңғы жыл;
– И жылына тариф бойынша жағдайлардың жоспарланған саны Ж+1, өңірде ӨИ;
– АЖ жылы тариф бойынша жағдайлардың жоспарлы саны, өңірде ӨИ;
– тәулік бойы жұмыс істейтін стационар деңгейіндегі өлімнің болжамды саны, жылына Ж+1, өңірде ӨИ;
– тәуліктік стационар деңгейіндегі өлімнің болжамды саны, АЖ жылы, өңірде ӨИ.
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау қызметтері бойынша бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:

6=1+(2-5)/3*4
Планируемый бюджет для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичной медицинской помощи
Код МКБ-9
Наименование МКБ-9
Планируемое количество случаев технологий в Г году
Средняя стоимость случая по признаку МКБ-9 основной операции/услуги в Г-1 году
Планируемый бюджет ГОБМП услуги в Г+1 году
1
2
3
4
5=3*4/1000
Код МКБ-9
Наименование МКБ-9
Планируемое количество случаев технологии в Г году
Средняя стоимость случая по признаку МКБ-9 основной операции/услуги
Г-1 году
Планируемый бюджет ОСМС услуги в году Г+1 году
1
2
3
4
5=3*4/1000
Расшифровка аббревиатур:
Г – год;
Г-1 – год, предшествующий планируемому;
Г-2 – год, предшествующий ранее двух лет планируемому.
БС – базовая ставка.
Приложение 16 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг паллиативной медицинской помощи
Паллиативная медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на облегчение боли и тяжелых проявлений заболевания (состояния) неизлечимо больного пациента при отсутствии показаний к проведению радикального лечения.
Расчет прогнозного количества коек паллиативной помощи согласно требованиям Стандарта организации оказания паллиативной медицинской помощи - не менее 10 коек на 100 000 человек населения
Прогнозное количество коек = 10*Н (Г+1)/100 000,
где:
Н (Г+1) – прогнозная численность населения в году
Г+1 - год, на который осуществляется планирование
КД - количество койко-дней
Расчет прогнозного количества койко – дней по паллиативной медицинской помощи в стационарных условиях
Нормативное количество КД (340 койко-дней в городе, 310 койко-дней в селе)
КД= Прогнозное количество коек*340 (в городе)
КД= Прогнозное количество коек*310 (в селе),
где:
КД - Нормативное количество койко-дней.
Расчет прогнозной потребности в средствах на обеспечение паллиативной помощи
Тк/дн= Рск/дн * К1+ Рск/дн * (К2-1) +Рск/дн * (Kn -1),
где:
Тк/дн - тариф за один койко-день;
Рск/дн - расчетная стоимость за один койко-день;
K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты.
Расчет планируемого бюджета
Б= Тк/дн*КД,
где:
Тк/дн - тариф за один койко-день;
КД - количество койко-дней.
Приложение 17 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг патологоанатомической диагностики
Планирование полной потребности услуг патологоанатомических вскрытий осуществляется в соответствии с изменениями показателя летальности в стационарах в разрезе действующих тарифов по формуле:
где:
И – индекс тарифа (в зависимости от категории сложности и др. параметров);
ИР – индекс региона;
ТГ – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
ПГ-1 – предыдущий год;
– планируемое количество случаев по тарифу И в году Г+1, в регионе ИР;
– плановое количество случаев по тарифу И в году ТГ, в регионе ИР;
– прогнозное количество летальных случаев на уровне круглосуточного стационара, в году Г+1, в регионе ИР;
– прогнозное количество летальных случаев на уровне круглосуточного стационара, в году ТГ, в регионе ИР.
Планирование бюджета на услуги патологоанатомических вскрытий осуществляется поэтапно:

1) бірінші кезеңде осы тариф шегінде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– Ж+1 жылы тариф бойынша жоспарланатын бюджет, өңірде ӨИ
– Ж+1 жылдағы тарифтің мөлшері;
2) екінші кезеңде барлық тарифтер бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық тарифтер бойынша жоспарланатын бюджет Ж+1 жылы, өңірде ӨИ;
3) үшінші кезеңде барлық тарифтер бойынша республика деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– республика бойынша Ж+1 жылындағы барлық тарифтер бойынша жалпы бюджет.
Тірі кезінде патологиялық-анатомиялық зерттеулер мен биопсиялық және операциялық материалдардың цитологиялық зерттеулері бойынша қызметтерді жоспарлау
Тірі кезінде патологиялық-анатомиялық зерттеулер мен биопсиялық және операциялық материалдардың цитологиялық зерттеулері бойынша қызметтердің толық қажеттілігін жоспарлау қолданыстағы патологиялық-анатомиялық қызметтердің тиісті тарифтері бөлінісінде мына формула бойынша (а) тәулік бойғы/күндізгі стационардағы хирургиялық жағдайлардың жиынтық көлемінің, (б) тәулік бойғы/күндізгі стационарда биологиялық материал алуға арналған манипуляциялардың, (в) амбулаториялық емшаралар мен манипуляциялардың өзгерістеріне сәйкес бөлек жүзеге асырылады:
мұндағы:
И – тариф индексі (күрделілік санатына және басқа параметрлерге байланысты);
ӨИ – өңір индексі;
АЖ – ағымдағы жыл;
Ж+1 – жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
ӨЖ-1 – өткен жыл;
– И жылы тариф бойынша жағдайлардың жоспарланған саны Ж+1, өңірде ӨИ;
– АЖ жылы тариф бойынша жағдайлардың жоспарлы саны, ӨИ өңірінде;
– тәулік бойғы стационардың хирургиялық бейіндерінде емделген жағдайлардың (а) жоспарланған жиынтық көлемі, (б) тәулік бойғы стационарда биологиялық материал алу бойынша манипуляциялар, (в) амбулаториялық хирургия жағдайлары, жылына Ж+1, өңірде ӨИ;
– тәулік бойғы стационардың хирургиялық бейіндерінде емделген жағдайлардың (а) жоспарланған жиынтық көлемі, (б) тәулік бойғы стационарда биологиялық материал алу бойынша манипуляциялар, (в) амбулаториялық хирургия жағдайлары, АЖ жылы, өңірде ӨИ.
Тірі кезіндегі патологиялық-анатомиялық зерттеулер мен биопсиялық және операциялық материалдардың цитологиялық зерттеулері бойынша қызметтерге бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезеңде осы тариф шегінде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– тариф бойынша жоспарланатын бюджет И жылы Ж+1, өңірде ӨИ;
– Ж+1 жылдағы тарифтің мөлшері;
2) екінші кезеңде барлық тарифтер бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық тарифтер бойынша жоспарланатын бюджет Ж+1 жылы, өңірде ӨИ;

1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данного тарифа осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по тарифу И в году Г+1, в регионе ИР;
– размер тарифа И в году Г+1;
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона по всем тарифам осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем тарифам в году Г+1, в регионе ИР;
3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне республики по всем тарифам осуществляется по формуле:
где:
– общий бюджет по всем тарифам в году Г+1 по республике.
Планирование услуг прижизненных патологоанатомических исследований и цитологических исследований биопсийного и операционного материала
Планирование полной потребности услуг прижизненных патологоанатомических исследований и цитологических исследований биопсийного и операционного материала осуществляется раздельно в соответствии с изменениями совокупного объема (а) хирургических случаев круглосуточного/дневного стационара, (б) манипуляций по забору биологического материала в круглосуточном/дневном стационаре, (в) амбулаторных процедур и манипуляций в разрезе действующих тарифов на соответствующие патологоанатомические услуги по формуле:
где:
И – индекс тарифа (в зависимости от категории сложности и др. параметров);
ИР – индекс региона;
ТГ – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
ПГ-1 – предыдущий год;
– планируемое количество случаев по тарифу И в году Г+1, в регионе ИР;
– плановое количество случаев по тарифу И в году ТГ, в регионе ИР;
– планируемый совокупный объем (а) случаев, пролеченных на хирургических профилях круглосуточного стационара, (б) манипуляций по забору биологического материала в круглосуточном стационаре, (в) случаев амбулаторной хирургии, в году Г+1, в регионе ИР;
– планируемый совокупный объем (а) случаев, пролеченных на хирургических профилях круглосуточного стационара, (б) манипуляций по забору биологического материала в круглосуточном стационаре, (в) случаев амбулаторной хирургии, в году ТГ, в регионе И.
Планирование бюджета на услуги прижизненных патологоанатомических исследований и цитологических исследований биопсийного и операционного материала осуществляется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данного тарифа осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по тарифу И в году Г+1, в регионе ИР;
– размер тарифа И в году Г+1;
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона по всем тарифам осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем тарифам в году Г+1, в регионе ИР;

3) үшінші кезеңде барлық тарифтер бойынша республика деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– республика бойынша Ж+1 жылындағы барлық тарифтер.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
18-қосымша
Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Кешенді тариф бойынша туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек төлем жасау кезінде қызметтерін жоспарлау
Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмектің көлемін кешенді тариф бойынша төлеу кезінде жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде соңғы үш жылдағы кезеңнің басы мен соңында тіркелген науқастар санының арифметикалық орташа шамасын анықтау арқылы туберкулезбен ауыратындар санының өзгеруінің орташа қарқынын айқындау.
2) облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде есепте тұрған пациенттер санына науқастар санының өзгеруінің орташа қарқынын көбейту арқылы динамикалық бақылауда тұрған туберкулезбен ауыратын науқастардың болжамды жылдық орташа тізімдік санын айқындау.
Туберкулезбен ауыратын науқастардың болжамды жылдық орташа тізімдік санын есептеу мына формула бойынша айқындалады:
ӨҚ = ((Ж-1, басы. /Ж-1, аяғы.) *100+(Ж-2, аяғы. /Ж-2, басы.) *100+(Ж-3 аяғы. /Ж-3, басы.) *100)/3
К(Ж+1) = (ӨҚ *К/100+К)/2,
мұндағы:
ӨҚ – өсім қарқыны;
Ж – жыл;
К – контингент.
Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекке арналған бюджетті жоспарлау есептеу арқылы жүзеге асырылады:
1) облыстар және республикалық маңызы бар қалалар деңгейінде – кешенді тарифті туберкулезбен ауыратын адамдардың жылдық орташа тізімдік санына көбейту арқылы;
2) республика деңгейінде – туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекке арналған өңірлік бюджеттердің қосындысы арқылы.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Туберкулезбен ауыратын адамдарға, оның ішінде оңалтуды қамтитын және тексерілуге жататындарға көрсетілетін медициналық-әлеуметтік көмекке арналған жоспарланған бюджет кешенді тариф бойынша мына формула арқылы есептеледі:
Б=КT*К*12,
мұндағы:
КТ – туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімінде есепте тұрған әрбір науқасқа ай сайын төленетін, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған кешенді тариф;
К – контингент.
Туберкулезбен ауыратын науқастарды стационарлық деңгейде емдеудің көлемін жоспарлау республикалық ұйымдарда жүзеге асырылады, олардың ақысы бір төсек-күнге белгіленген тариф бойынша жүргізіледі
Емдеуге жатқызу санының орташа өсім қарқынын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ӨҚ = (Ж-1/Ж-2) *100+(Ж-1/Ж-2) *100+(Ж-2/Ж-1) *100)/3,
мұндағы:
ӨҚ – өсім қарқыны
Стационар бойынша жоспарланатын төсек-күндердің болжамды санын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ТКС=К(Ж+1)/ ОЖҰ,
мұндағы:
ТКС – төсек-күн саны;
ОЖҰ – орташа жату ұзақтығы.
Туберкулезбен ауыратын науқастарды стационарлық деңгейде емдеуге арналған қаражатқа Ж+1 жылға болжамды қажеттілікті есептеу, ақысы бір төсек-күнге белгіленген тариф бойынша жүргізілетін республикалық ұйымдарда, мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ӨҚт /күн = ТКЕҚ * ТК-ғитк + Тк/еқ * (ТК-ұәк -1),
мұндағы:
Тк/күн – бір төсек-күнге тариф;
ТКЕҚ – төсек-күннің есептік құны;
ТКғитк – ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті;
ТК_ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Туберкулезбен ауыратын адамдарға стационарлық жағдайларда көрсетілетін мамандандырылған медициналық көмекке арналған жоспарланған бюджет республикалық деңгейде мына формула бойынша есептеледі:
Б = ӨҚт/күн * ТКС,
мұндағы:
Б - жоспарланған бюджет;
ТКС - төсек-күннің болжамды саны.
Туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етуді жоспарлау
Жоспарланған бюджетті есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Б=ПС* ПШБ,
мұндағы:
Б – жоспарланған бюджет
ПШБ – препараттың шекті бағасы;
ПС – препараттар саны.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
19-қосымша
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмектің көлемін кешенді тариф бойынша төлеу кезінде жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:

3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне республики по всем тарифам осуществляется по формуле:
где:
– общий бюджет по всем тарифам в году Г+1 по республике.
Приложение 18 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом
Планирование услуг медико-социальной помощи больным туберкулезом при оплате по комплексному тарифу
Планирование объемов медико-социальной помощи больным туберкулезом при оплате по комплексному тарифу осуществляется поэтапно:
1) определение среднего темпа изменения количества больных туберкулезом путем определения среднеарифметического числа зарегистрированных больных на начало и конец периода за предыдущие три года в разрезе областей, городов республиканского значения:
2) определение прогнозной годовой среднесписочной численности количества больных туберкулезом, находящихся под динамическим наблюдением путем произведения численности пациентов, состоящих на учете со средним темпом изменения количества больных в разрезе областей, городов республиканского значения:
Расчет прогнозной годовой среднесписочной численности количества больных туберкулезом определяется по формуле:
Т= ((Г-1, кон. /Г-1, нач.) *100+(Г-2, кон. /Г-2, нач.) *100+(Г-3 кон. /Г-3, нач.) *100)/3 К(Г+1) =(Т*К/100+К)/2,
где:
Т – темп прироста;
Г – период;
К – контингент.
Планирование бюджета медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения путем произведения комплексного тарифа на годовую среднесписочную численность лиц, больных туберкулезом;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов на медико-социальную помощь лиц, больных туберкулезом.
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом по комплексному тарифу, включая реабилитацию, подлежащих обследованию расчитывается по формуле:
Б=КT*К*12,
где:
КТ - комплексный тариф на медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, оплата которых осуществляется на одного больного туберкулезом в месяц, зарегистрированного в Национальном регистре больных туберкулезом;
К – контингент.
Планирование объемов лечения больных туберкулезом на стационарном уровне в республиканской организации, оплата в которой осуществляется по тарифу за один койко-день
Расчет среднего темпа прироста количества госпитализаций осуществляется по формуле:
Т=(Г-1/Г-2) *100+(Г-1/Г-2) *100+(Г-2/Г-1) *100)/3,
где:
Т – темп прироста
Расчет прогнозного количества планируемых койко-дней по стационару осуществляется по формуле:
КД=К(Г+1)/СДП,
где:
КД – количество койко-дней;
СДП – средняя длительность пребывания.
Расчет прогнозной потребности в средствах на Г+1 год на лечение больных туберкулезом на стационарном уровне в республиканской организации, оплата в которой осуществляется по тарифу за один койко-день осуществляется по формуле:
Тк/дн= Рск/дн * ПК_ник+ Рск/дн * (ПК _омп -1),
где:
Тк/дн - тариф за один койко-день;
Рск/дн - расчетная стоимость за один койко-день;
ПК-ник - научно-инновационный поправочный коэффициент;
ПК-омп - коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет специализированной медицинской помощи в стационарных условиях лицам, больным туберкулезом на республиканском уровне расчитывается по формуле:
Б = Тк/дн*КД,
где:
Б - планируемый бюджет;
КД - прогнозное количество койко-дней.
Планирование обеспечения противотуберкулезными препаратами
Расчет прогнозной потребности на противотуберкулезные препараты
Расчет планируемого бюджета осуществляется по формуле:
Б=Ц*КП,
где:
Б - планируемый бюджет;
Ц - предельная цену препарата или закупочная;
КП – количество препаратов.
Приложение 19 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования медицинской помощи больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
Планирование объемов медицинской помощи больным с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) при оплате по комплексному тарифу осуществляется поэтапно:

1) облыстар және республикалық маңызы бар қалалар разрезінде соңғы үш жылдағы кезеңнің басы мен соңында тіркелген науқастар санының арифметикалық орташа шамасын айқындау арқылы туберкулезбен ауыратындар санының өзгеруінің орташа қарқынын анықтау.
2) Облыстар және республикалық маңызы бар қалалар разрезінде есепте тұрған пациенттер санына туберкулезбен ауыратындар санының өзгеруінің орташа қарқынын көбейту арқылы динамикалық бақылауда тұрған туберкулезбен науқастардың болжамды жылдық орташа тізімдік санын анықтау.
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекті жоспарлау
ӨҚ = ((Ж-1, аяғы. /Ж-1, басы.) *100+(Ж-2, аяғы. /Г-2, басы.) *100+(Ж-3 аяғы. /Ж-3, басы.) *100)/3 К(Ж+1) = (ӨҚ *К/100+К)/2,
мұндағы:
ӨҚ – өсім қарқыны;
Ж – жыл;
К – контингент.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекке арналған жоспарланған бюджет кешенді тариф бойынша мына формула арқылы есептеледі:
Б=КT*К*12,
мұндағы:
КТ - Ақы төлеу психикалық және наркологиялық науқастар тіркелімінде тіркелген, психикалық денсаулық орталығының бір науқасына айына жүзеге асырылатын, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге кешенді тариф;
К – науқастардың болжамды орташа тізімдік саны.
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға стационарлық жағдайларда көрсетілетін мамандандырылған медициналық көмекті республикалық деңгейде жоспарлау
Емдеуге жатқызу санының орташа өсім қарқынын есептеу
ӨҚ =(Ж-1/Ж-2) *100+(Ж-1/Ж-2) *100+(Ж-2/Ж-1) *100)/3
мұндағы:
ӨҚ – өсім қарқыны.
Стационар бойынша жоспарланатын төсек-күндердің болжамды санын есептеу
ТК=К(Ж+1)/ОЖҰ
мұндағы:
ТКС – төсек-күн саны;
ОЖҰ – орташа жату ұзақтығы.
Наркологиялық науқастарды стационарлық деңгейде емдеуге арналған қаражатқа Ж+1 жылға болжамды қажеттілікті есептеу, ақысы бір төсек-күнге белгіленген тариф бойынша жүргізілетін республикалық ұйымдарда жүзеге асырылады
ӨҚт /күн = ТКЕҚ * ТК-ғитк + Тк/еқ * (ТК-ұәк -1),
мұндағы:
Тк/күн – бір төсек-күнге тариф;
Тк/еқ – төсек-күннің есептік құны;
ТКғитк – ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті;
ТК_ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Б = Тк/күн * ТКС,
мұндағы:
Б –жоспарланған бюджет;
ТКС - төсек-күн саны.
Төлем есептік орташа құны бойынша жүзеге асырылатын республикалық ұйымда стационарлық деңгейде психикалық науқастарды емдеуге Ж+1 жылға арналған қаражатқа болжамды қажеттілікті есептеу
БЕЖТ = БЕЖҚ * ТКғитк + БЕЖҚ * (ТК_ұәк -1),
мұндағы:
БЕЖТ – есептік орташа құн бойынша бір емделген жағдайға тариф;
БЕЖҚ – бір емделген жағдайдың есептік құны;
ТКғитк – ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті;
ТК_ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
Жоспарланған бюджетті есептеу
Б = БЕЖТ * ТКС,
мұндағы:
Б – жоспарланған бюджет
БЕЖТ – есептік орташа құн бойынша бір емделген жағдайға тариф.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
20-қосымша
Инфекциялық және паразиттік аурулары бар адамдарға медициналық көмекті жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға стационарлық көмектің жоспарланған көлемі инфекциялық нозологиялар бөлінісіндегі болжамды сырқаттанушылыққа сәйкес мына формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
И – нозология индексі;
ӨИ – өңір индексі;
АЖ – ағымдағы жыл;
Ж+1 – жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
– Ж+1 жылы нозология бойынша жағдайлардың жоспарланған саны, өңірде ӨИ;
– АЖ жылы нозология бойынша жағдайлардың жоспарлы саны, ӨИ өңірінде;
– бір жылға нозология бойынша болжамды сырқаттанушылық Ж+1, өңірде ӨИ;
– нозология бойынша болжамды сырқаттанушылық И жылға АЖ, өңірде ӨИ;
– Ж+1 жылындағы халықтың болжамды саны, өңірде ӨИ;
– АЖ жылындағы халықтың болжамды саны, өңірде ӨИ.
Инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға стационарлық көмекке арналған бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:

1) определение среднего темпа изменения количества больных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) путем определения среднеарифметического числа зарегистрированных больных на начало и конец периода за предыдущие три года в разрезе областей, городов республиканского значения:
2) определение прогнозной годовой среднесписочной численности количества больных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящихся под динамическим наблюдением путем произведения численности пациентов, состоящих на учете со средним темпом изменения количества больных в разрезе областей, городов республиканского значения:
Планирование медицинской помощи больным в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
Т= ((Г-1, кон. /Г-1, нач.) *100+(Г-2, кон. /Г-2, нач.) *100+(Г-3 кон. /Г-3, нач.) *100)/3 К(Г+1) =(Т*К/100+К)/2,
где:
Т – темп прироста;
Г – период;
К – контингент.
Расчет планируемого бюджета
Планируемый бюджет медицинской помощи больным с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) по комплексному тарифу расчитывается по формуле:
Б=КT*К*12,
где:
КТ - Комплексный тариф на медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, оплата которых осуществляется на одного больного центров психического здоровья в месяц, зарегистрированного в Регистрах психических и наркологических больных;
К – прогнозная среднесписочная численность больных;
Планирование специализированной медицинской помощи в стационарных условиях лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) на республиканском уровне
Расчет среднего темпа прироста количества госпитализаций
Т=(Г-1/Г-2) *100+(Г-1/Г-2) *100+(Г-2/Г-1) *100)/3
где:
Т – темп прироста.
Расчет прогнозного количества планируемых койко-дней по стационару
КД=К(Г+1)/СДП
где:
КД – количество койко-дней;
СДП – средняя длительность пребывания.
Расчет прогнозной потребности в средствах на Г+1 год на лечение наркологических больных на стационарном уровне в республиканской организации, оплата которой осуществляется по тарифу за один койко-день
Тк/дн= Рск/дн * ПК_ник+ Рск/дн * (ПК _омп -1),
где:
Тк/дн - тариф за один койко-день;
Рск/дн - расчетная стоимость за один койко-день;
ПК_НИК - научно-инновационный поправочный коэффициент;
ПК_омп - коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
Расчет планируемого бюджета
Б = Тк/дн*КД,
где:
Б - планируемый бюджет;
КД - прогнозное количество койко-дней.
Расчет прогнозной потребности в средствах на Г+1 год на лечение психических больных на стационарном уровне в республиканской организации, оплата в которой осуществляется по расчетной средней стоимости
Тк/дн= Рспс * ПК_ник+ Рск/дн * (ПК _омп -1),
где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
Рспс – расчетная стоимость за один пролеченный случай;
ПК_НИК - научно-инновационный поправочный коэффициент;
ПК_омп - коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
Расчет планируемого бюджета
Б = Тк/дн*КД,
где:
Б - планируемый бюджет
Тк/дн - тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости.
Приложение 20 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования медицинской помощи лицам с инфекционными и паразитарными заболеваниями
Планируемый объем стационарной помощи больным инфекционными заболеваниями определяется в соответствии с прогнозной заболеваемостью в разрезе инфекционных нозологий по формуле:
где:
И – индекс нозологии;
ИР – индекс региона;
ТГ – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
– планируемое количество случаев по нозологии И в году Г+1, в регионе ИР;
– плановое количество случаев по нозологии И в году Y, в регионе ИР;
– прогнозная заболеваемость по нозологии И на год Г+1, в регионе ИР;
– прогнозная заболеваемость по нозологии И на год ТГ, в регионе ИР;
– прогнозная численность населения в году Г+1, в регионе ИР;
– прогнозная численность населения в году ТГ, в регионе ИР.
Планирование бюджета на стационарную помощь больным инфекционными заболеваниями осуществляется поэтапно:

1) бірінші кезеңде осы инфекциялық нозология шегінде өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– нозология бойынша жоспарланатын бюджет И жылы Ж+1, өңірде ӨИ;
– ҚР бойынша Ж-1 жылы нозология бойынша емделіп шыққан жағдайдың нақты орташа құны;
– Ж+1 жылдағы базалық мөлшерлеменің мөлшері;
– жылына базалық мөлшерінің ӨЖ-1;
2) екінші кезеңде барлық инфекциялық нозологиялар бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– барлық инфекциялық нозологиялар бойынша жоспарланатын бюджет Ж+1 аймағында ӨИ;
3) үшінші кезеңде барлық инфекциялық нозологиялар бойынша республика деңгейінде бюджетті жоспарлау мына формула бойынша жүзеге асырылады::
мұндағы:
– республика бойынша Ж+1 жылындағы барлық инфекциялық нозологиялар бойынша жоспарланатын бюджет.
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
21-қосымша
Онкологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда, сондай-ақ амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша бөлек жүзеге асырылады.
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда ММК көрсету үшін онкологиялық науқастарға қызметтерді жоспарлау
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда онкологиялық науқастарға мамандандырылған медициналық көмектің жоспарланатын көлемі контингенттің өсу қарқынына, емдеуге жатқызу коэффициентіне, аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасының кодтары (бұдан әрі – АХЖ-10) бөлінісіндегі шығыстар матрицасына, оныншы қайта қарауға сәйкес айқындалады.
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда онкологиялық науқастарға мамандандырылған медициналық көмектің жоспарланатын көлемі контингенттің өсу қарқынына, емдеуге жатқызу коэффициентіне,
Деректерді қалыптастыру үшін "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "ОНЭТ" АЖ) түсіру бойынша деректерді пайдалану қажет.
I-кезең. Динамикалық бақылаудан тұратын онкологиялық аурулары бар пациенттер контингенті бойынша деректер базасын қалыптастыру және алдағы кезеңге болжамды санын есептеу.
Деректерден түсіру науқастардың контингентін нозологияға, аурудың сатысына және пациенттердің клиникалық тобына сәйкес анықтауға мүмкіндік береді.
Болжамды контингентті қалыптастыру үшін ағымдағы жылға 3 жыл бойынша нақты деректер пайдаланылады.
Алдыңғы жылғы нозологиялар, аурудың сатысы және клиникалық топ бойынша науқастардың контингенті
"ОНЭТ" АЖ түсіру нысаны
Өңір
Онкологиялық диспансердің атауы
ID
Туған күні
Есепке қою күні
Диагноз коды
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Диагноз
Жыныс
Клиникалық топ
Кезең
Жыл және күн
7
8
9
10
11
Контингенттің өсу қарқыны өткен жылға қатысты соңғы үш жылдың әрқайсысы үшін контингент санының арақатынасының орташа мәні ретінде анықталады.
Болжамды контингентті қалыптастыру үш жылдық кезең контингентінің ағымдағы жыл контингентіне орташа арақатынасын АХЖ-10 кодтары бөлінісінде жүргізу жолымен қалыптастырылады.
Болжамды контингентті есептеу
АХЖ-10 коды
Контингент* Ж-3
Контингент* Ж-2
Контингент* Ж-1
Контингент* Ж
Өсу қарқыны

1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данной инфекционной нозологии осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по нозологии И в году Г+1, в регионе ИР;
– фактическая средняя стоимость пролеченного случая по нозологии И году ПГ-1, по РК;
– размер базовой ставки в году Г+1;
– размер базовой ставки в году ПГ-1;
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона по всем инфекционным нозологиям осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем инфекционным нозологиям в году Г+1 в регионе ИР;
3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне республики по всем инфекционным нозологиям осуществляется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по всем инфекционным нозологиям в году Г+1 по республике.
Приложение 21 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг онкологической помощи
Планирование объема услуг осуществляется раздельно по оказанию специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарзамещающих условиях, а также в амбулаторных условиях.
Планирование услуг онкологическим больным для оказания СМП в стационарных и стационарозамещающих условиях
Планируемый объем специализированной медицинской помощи онкологическим больным в стационарных и стационарзамещающих условиях определяется в соответствии с темпом прироста контингента, коэффициента госпитализации, матрицей расходов в разрезе кодов международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (далее – МКБ-10).
Для формирования данных необходимо использовать данные по выгрузкам из информационной системы "Электронный регистр онкологических больных" (далее – ИС "ЭРОБ").
I этап. Формирование базы данных по контингенту пациентов с онкологическими заболеваниями, состоящих на динамическом наблюдении и расчет прогнозного количества на предстоящий период.
Выгрузка позволяет определить контингент больных в соответствии с нозологией, стадией заболевания и клинической группой пациентов.
Для формирования прогнозного контингента используются фактические данные по 3 предшествующим годам к текущему.
Контингент больных по нозологиям, стадии заболевания и клинической группе за предыдущий год
Форма для выгрузки из ИС "ЭРОБ"
Регион
Наименование онкологического диспансера
ID
Дата рождения
Дата постановки на учет
Код диагноза
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Диагноз
Пол
Клиническая группа
Стадия
Год и дата
7
8
9
10
11
Темп прироста контингента определяется как среднее значение соотношений численности контингента за каждый из последних трех лет по отношению к предыдущему году.
Формирование прогнозного контингента формируется путем произведения среднего соотношения контингента трехлетнего периода к контингенту текущего года в разрезе кодов МКБ-10.
Расчет прогнозного контингента
Код МКБ-10
Контингент* Г-3
Контингент* Г-2
Контингент* Г-1
Контингент* Г
Темп прироста

Болжамды контингенттің қалыптасуы үш жылдық кезеңдегі аурудың 2 сатысы контингентінің ағымдағы жылдың контингентіне орташа арақатынасын АХЖ-10 кодтары бөлінісінде жүргізу жолымен қалыптастырылады.
Онкологиялық науқастардың болжамды контингентін есептеу
АХЖ-10 коды
Контингент Ж-3
Контингент Ж-2
Контингент Ж-1
Контингент Ж
Контингенттің өсу қарқыны
1
2
3
4
5
6=(5/4)+(4/3)+(3/2)/3
II кезең. Әр нозология бойынша шығындарды есептеу
Нозология бойынша шығыстар матрицасы "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығына сәйкес қалыптастырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелген).
АХЖ-10 коды
АХЖ-10 атауы
Ісік патологиясының белгілері
Көрсетілетін қызмет коды
Көрсетілетін қызмет атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Тарификатор бойынша құны
Жиынтық құны
Қайталанатын/іріктеу позицияларын алып тастауды ескере отырып, құны
Нозология бойынша шығыстар
6
7
8
9
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
22-қосымша
Онкогематологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда онкогематологиялық аурулармен ауыратын науқастарға мамандандырылған медициналық көмектің жоспарланатын көлемі емдеуге жатқызудың өсу қарқынына, нақты шығыстарға сәйкес айқындалады.
1-кезең. Гематологиялық бейінге сәйкес келетін аурулардың кодтары бойынша "Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық базасынан түсіруді қалыптастыру.
Емделген жағдайлар базасы гематологиялық көмек көрсетуге лицензиясы бар өнім берушілердің базасымен салыстырылады.

Формирование прогнозного контингента формируется путем произведения среднего соотношения контингента 2 стадии заболевания трехлетнего периода к контингенту текущего года в разрезе кодов МКБ-10.
Расчет прогнозного контингента онкологических больных
Код МКБ-10
Контингент Г-3
Контингент Г-2
Контингент Г-1
Контингент Г
Темп прироста контингента
1
2
3
4
5
6=(5/4)+(4/3)+(3/2)/3
II этап. Расчет расходов по каждой нозологии
Матрица расходов по нозологиям формируется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167).
Код МКБ-10
Наименование МКБ-10
Симптомы опухолевой патологии
Код услуги
Наименование услуги
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Стоимость по тарификатору
Совокупная стоимость
Стоимость с учетом исключения дублирующихся/выборных позиции
Расходы по нозологии
6
7
8
9
Приложение 22 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг медицинской помощи онкогематологическим больным
Планируемый объем специализированной медицинской помощи больным онкогематологическими заболеваниями в стационарных и стационарозамещающих условиях определяется в соответствии темпом прироста госпитализации, фактических расходов.
1 этап. Формирование выгрузки из информационной базы "Электронный регистр стационарных больных" по кодам заболеваний, соответствующих гематологическому профилю.
База пролеченных случаев сопоставляется с базой поставщиков, имеющих лицензию на оказание гематологической помощи.

6=2*4+ 3*5
Өңір
Халықтың қажеттілігі негізінде
тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі медициналық
көмектің және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесіндегі
медициналық көмектің
көлемдерін жоспарлау
әдістемесіне
23-қосымша
Медициналық оңалту қызметтерінің көлемін жоспарлау үшін пайдаланылатын есептеу әдістері мен құралдары
1. Медициналық оңалту қызметтерінің жоспарланған көлемі халықтың жалпы санының және АХЖ -10 кодтары тізбелерінің өзгерістеріне сәйкес, медициналық оңалту көрсету нысаны бойынша бөлек айқындалады және формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
ОБ - оңалту бейінінің индексі;
ӨИ - өңірдің индексі;
НИ – оңалтуды көрсету нысанының индексі (тәулік бойы жұмыс істейтін стационар, күндізгі стационар, үйдегі стационар, МДТ-ны үйге шығумен, телемедицина технологияларын пайдалана отырып, МСАК-қа бару);
Ж - ағымдағы жыл;
Ж + 1 - жоспарлау жүзеге асырылатын жыл;
Ж-1 - өткен жыл;
– НИ нысанын оңалтудың жоспарланған жағдайларының саны, Ж + 1 жылы ОБ бейіні бойынша,
– Ж-1 жылы ОБ бейіні бойынша оңалтуға қажеттілікті қалыптастыратын кодтар бойынша тәулік бойы стационарда емделгендер саны ӨИ өңірінде;
– ОБ бейіні бойынша тәулік бойғы стационардағы жағдайлардың жоспарланған саны, Ж + 1 жылы, ӨИ өңірінде;
– ОБ бейіні бойынша тәулік бойғы стационардағы жағдайлардың жоспарлы саны, Ж жылы, ӨИ өңірінде;
- НИ нысанын оңалтуды (3-кезең) талап ететін, ОБ бейіні бойынша оңалтуға қажеттілікті қалыптастыратын кодтар бойынша тәулік бойы стационарда емделгендердің үлесі.
2. Медициналық оңалтуға арналған бюджетті жоспарлау кезең-кезеңмен айқындалады:
1) бірінші кезеңде осы бейін шегінде өңір деңгейінде жоспарланатын бюджет медициналық оңалту нысаны бойынша формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– НИ нысаны бойынша, ОБ бейіні бойынша, Ж + 1 жылы, ӨИ өңірінде жоспарланатын бюджет;
– НИ нысаны бойынша, ОБ бейіні бойынша тариф, Ж + 1 жылы;
2) екінші кезеңде барлық бейін бойынша, медициналық оңалту нысаны бойынша өңір деңгейінде бюджетті жоспарлау формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
–НИ нысаны бойынша жоспарланатын бюджет, барлық бейіндер бойынша Г + 1 жылы ӨИ өңірінде;
3) үшінші кезеңде республика деңгейінде бюджетті жоспарлау формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– НИ нысаны бойынша жоспарланатын бюджет, барлық бейіндер бойынша Ж+ 1 жылы, республика бойынша.

6=2*4+ 3*5
Регион
Приложение 23 к Методике
планирования объемов
медицинской помощи в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и медицинской
помощи в системе обязательного
социального медицинского
страхования на основе
потребности населения
Методы и инструменты расчетов, используемые для планирования объема услуг медицинской реабилитации
1. Планируемый объем услуг медицинской реабилитации определяется в соответствии с изменениями общей численности населения и перечней кодов МКБ-10, раздельно по форме оказания медицинской реабилитации и определяется по формуле:
где:
ИП – индекс профиля реабилитации;
ИР – индекс региона;
ИФ – индекс формы оказания реабилитации (круглосуточный стационар, дневной стационар, стационар на дому, посещение ПМСП, с использованием технологий телемедицины, с выездом МДГ на дом);
Г – текущий год;
Г+1 – год, на который осуществляется планирование;
Г-1 – предыдущий год;
– количество планируемых случаев реабилитации формы ИФ, по профилю ИП в году Г+1, в регионе ИР;
– количество пролеченных в круглосуточном стационаре случаев по кодам, формирующим потребность в реабилитации по профилю ИП, в году Г-1, в регионе ИР;
– планируемое количество случаев в круглосуточном стационаре по профилю ИП, в году Г+1, в регионе ИР;
– плановое количество случаев в круглосуточном стационаре по профилю ИП, в году Г, в регионе ИР;
– доля пролеченных в круглосуточном стационаре случаев по кодам, формирующим потребность в реабилитации по профилю ИП, требующим реабилитации (3 этап) формы ИФ.
2. Планирование бюджета на медицинскую реабилитации определяется поэтапно:
1) на первом этапе планирование бюджета на уровне региона в пределах данного профиля, по форме оказания медицинской реабилитации определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по форме ИФ, по профилю ИП, в году Г+1, в регионе ИР;
– тариф по форме ИФ, по профилю ИП, в году Г+1;
2) на втором этапе планирование бюджета на уровне региона по всем профилям, по форме оказания медицинской реабилитации определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по форме ИФ, по всем профилям в году Г+1, в регионе ИР;
3) на третьем этапе планирование бюджета на уровне республики определяется по формуле:
где:
– планируемый бюджет по форме ИФ, по всем профилям в году Г+1, по республике.