"Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 21 қазандағы № 112 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 1-бабы 1-тармағының 158) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1 және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 21 қазандағы
№ 112 Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 23 қырқүйектегі
№ ҚР ДСМ-108/2020
бұйрығына қосымша
Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі
Аурулары
10-қайта қаралымдағы аурулардың халықаралық жіктемесінің кодтары
1.
Туберкулез

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 октября 2025 года № 112
Вводится в действие с 1 января 2026 года
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21263) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 158) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень социально значимых заболеваний, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 октября 2025 года № 112
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 сентября 2020 года
№ ҚР ДСМ-108/2020
Перечень социально значимых заболеваний
Заболевания
Коды международной классификации болезней 10
1.
Туберкулез

A15-A19
2.
Адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ) тудыратын ауру
B20-B24
3.
Созылмалы вирусты гепатиттер және бауыр циррозы
В18.0, В18.1, В18.2, В18.8, В19, К74
4.
Қатерлі ісіктер
С00-C97; D00- D 09; D37- D48
5.
Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары)
F00-F99
6.
Жіті миокард инфаркті
(алғашқы 6 айда)
I21, I22
7.
Орфандық аурулар
В55, D56, D56.0-D56.2, D56.4, D57, D57.0-D57.2, D59.5, D61.9, D69.3, D76.0, D80-D84, Е53.1, E74.0, E75.2, E76.0-E76.2, E80.2, E83.0, Е84.8, E85.0, Е88.0, G12.2, G35, G40.4, G93.4, J84, J84.0, J84.1, J84.8, J84.9, I27.0, K50, K51, L10, L13.0, M08.2, М30.3, М31.3, M31.4, М31.8, М32.1, М33, М33.2, M35.2, Q78.0, Q80, Q81
8.
Нерв жүйесінің дегенеративті аурулары
G30-G32
9.
Орталық нерв жүйесінің демиелиндену аурулары

A15-A19
2.
Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)
B20-B24
3.
Хронические вирусные гепатиты и цирроз печени
В18.0, В18.1, В18.2, В18.8, В19, К74
4.
Злокачественные новообразования
С00-C97; D00- D 09; D37- D48
5.
Психические, поведенческие расстройства (заболевания)
F00-F99
6.
Острый инфаркт миокарда (первые 6 месяцев)
I21, I22
7.
Орфанные заболевания
В55, D56, D56.0-D56.2, D56.4, D57, D57.0-D57.2, D59.5, D61.9, D69.3, D76.0, D80-D84, Е53.1, E74.0, E75.2, E76.0-E76.2, E80.2, E83.0, Е84.8, E85.0, Е88.0, G12.2, G35, G40.4, G93.4, J84, J84.0, J84.1, J84.8, J84.9, I27.0, K50, K51, L10, L13.0, M08.2, М30.3, М31.3, M31.4, М31.8, М32.1, М33, М33.2, M35.2, Q78.0, Q80, Q81
8.
Дегенеративные болезни нервной системы
G30-G32
9.
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы

G35-G37
10.
Эпилепсия
G40
11.
Ми тамырларының аурулары (инсульттер) (бір жыл ішінде)
I60-I64

G35-G37
10.
Эпилепсия
G40
11.
Цереброваскулярные болезни (инсульты) (в течение 1 года)
I60- I64