"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 101 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулардың тізбесінде:
3, 3-1 және 4-тараулар мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Қоғамдық денсаулық
Қоғамдық денсаулық сақтау
Медициналық-профилактикалық іс
Медициналық-биологиялық іс Гигиена-эпидемиология
Радиациялық гигиена
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
Дезинфекциялық іс
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Еңбек гигиенасы
Балалардың және жасөспірімдердің гигиенасы
Тамақтану гигиенасы
Коммуналдық гигиена
Өнеркәсіптік гигиена
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен (обамен, тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы аса қауіпті микроорганизмдермен (тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
3-1- тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық емес білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар*
Мамандандырулар
1
Биология*
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
2
Биология*
Химия*
Биотехнология
Органикалық заттардың химиялық технологиясы
Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
Дезинфекциялық іс
*- "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 101
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Перечне специальностей и специализации подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения, утвержденном указанным приказом:
главы 3, 3-1 и 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским образованием в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализация
1
Общественное здоровье
Общественное здравоохранение
Медико-профилактическое дело
Медико-биологическое дело
Гигиена-эпидемиология
Радиационная гигиена
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Гигиена труда
Гигиена детей и подростков
Гигиена питания
Коммунальная гигиена
Промышленная гигиена
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности (с чумой, холерой)
Биобезопасность при работе с особо опасными микроорганизмами II группы патогенности (с холерой)
Биобезопасность при работе с микроорганизмами II группы патогенности
Глава 3-1. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским немедицинским образованием в области санитарно-эпидемиологического профиля
Специальности*
Специализации
1
Биология*
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
2
Биология*
Химия*
Биотехнология
Химическая технология органических веществ
Химическая технология неорганических веществ
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
* - Направление подготовки "Естественные науки, математика и статистика"

4-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Гигиена және эпидемиология Санитариялық фельдшер Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі, фельдшер-зертханашы)
Дезинфекциялық іс
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
".
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық нұсқасын ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативті құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова

Глава 4. Специальности и специализации работников с техническим и профессиональным образованием в области санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализации
1
Гигиена и эпидемиология
Санитарный фельдшер
Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта, фельдшер-лаборант)
Дезинфекционное дело
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
".
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова