"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 4 қарашадағы № 474 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлардың алдын алу комитеті туралы ережеге, аталған бұйрықпен бекітілген (бұдан әрі - Ереже):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тапсырмалар:
1) ТЖ алдын алу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
2) Комитет құзыреті шегінде мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің жұмыс істеуін және одан әрі дамуын қамтамасыз ету.
3) Комитет қызметін ақпараттық-сараптамалық қамтамасыз ету;
4) Комитетте жобалау қызметін жүргізу;
5) табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ның мониторингі мен болжау мәселелерінде үйлестіру мен басқаруды жүзеге асыру;
6) азаматтық қорғау саласындағы ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және үйлестіру;
7) заңдарда, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерінде белгіленген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.";
14-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16), 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қызметтік тергеп-тексерулер жүргізу;
17) Комитет құзыреті шегінде бейінді халықаралық ұйымдарда Министрліктің мүдделерін білдіру;
18) Комитет құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру";
15-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) халықты және аумақты ТЖ-дан қорғау жөніндегі перспективалық және ағымдағы жоспарларды әзірлеуді ұйымдастыруға қатысу;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) ТЖ алдын алу саласында әлемдік тәжірибе мен халықаралық практиканы зерделеуді, қорытуды, талдауды және қолдануды жүзеге асыру;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Комитеттің құзыреті шегінде мемлекеттік органдарды, халықты және ұйымдарды қажетті қауіпсіздік, ТЖ алдын алу жөніндегі шаралар туралы хабардар етуді ұйымдастыруға қатысу;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) ТЖ саласындағы жерүсті және ғарыш мониторингі (қадағалау, болжау, бақылау қызметтері) жүйесінің өзара іс-қимылын ұйымдастыруға және жай-күйін және дамуын талдауға қатысу;";
23) тармақша алып тасталсын;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) ТЖ алдын алу саласындағы Министрліктің аумақтық органдары мен құрылымдық бөлімшелерінің және ведомстволық бағынысты ұйымдардың өзара іс-қимылын және қызметтік жұмысын бақылауды ұйымдастыруға қатысу;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) мониторинг жүйелерінен ТЖ қаупі мен туындауы туралы ақпарат алмасу жөніндегі мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, оның ішінде жерді қашықтықтан зондтау құралдарын пайдалана отырып, мәселелер бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қатысу;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 ноября 2025 года № 474
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете предупреждения чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом (далее – Положение):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комитет осуществляет свою деятельности в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики в области предупреждения ЧС;
2) обеспечение функционирования и дальнейшего развития государственной системы гражданской защиты, в пределах компетенции Комитета.
3) информационно-аналитическое обеспечение деятельности Комитета;
4) ведение проектной деятельности в Комитете;
5) осуществление координации и управления в вопросах мониторинга и прогнозирования ЧС природного и техногенного характера;
6) организация и координация научных исследований в сфере гражданской защиты;
7) осуществление иных задач, установленных законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 14:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
"16) проводить служебные расследования по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета;
17) представлять интересы Министерства в профильных международных организациях в пределах компетенции Комитета;
18) осуществлять международное сотрудничество в пределах компетенции Комитета";
в пункте 15:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) участие в организации разработки перспективных и текущих планов по защите населения и территории от ЧС;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) осуществление изучения, обобщения, анализа и применения мирового опыта и международной практики в области предупреждения ЧС;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) участие в организации информирования государственных органов, населения и организаций о необходимой безопасности, мерах по предупреждению ЧС, в пределах компетенции Комитета;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) участие в организации взаимодействия и анализе состояния, и развития системы наземного и космического мониторинга (служб наблюдения, прогноза, контроля) в области ЧС;";
подпункт 23) исключить;
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) участие в организации взаимодействия и контроля за служебной деятельностью территориальных органов и структурных подразделений Министерства и подведомственных организации в области предупреждения ЧС;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) участие в организации взаимодействия с государственными органами, организациями по обмену информацией об угрозе и возникновении ЧС из систем мониторинга, в том числе с использующими средства дистанционного зондирования земли;";

мынадай мазмұндағы 30), 31), 32), 33), 34), 35),36) және 37) тармақшалармен толықтырылсын:
"30) сейсмологиялық мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу;
31) сейсмикалық аймақтарға бөлудің (аудандастырудың) әртүрлі масштабты карталарын және сейсмикалық тәуекел карталарын әзірлеу және қолдану қағидаларын әзірлеу;
32) мұздақ және мұздық көлдердің қауіптілігін төмендету жөніндегі алдын алу іс-шараларын жүзеге асыру мониторингі;
33) Қаржы-шаруашылық қызметті қоспағанда, "Қазселденқорғау құрылыс" мемлекеттік мекемесінің, "Селденқорғау құрылыс" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының, "Сейсмологиялық байқаулар мен зерттеулердің ұлттық ғылыми орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жалпы басшылық бөлігінде, "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясы" мемлекеттік мекемесінің ғылым бөлігінде жұмысты үйлестіру және бақылау;
34) ақпараттық-сараптамалық қызметті қамтамасыз ету:
Комитеттің ақпараттық-сараптамалық жұмысын жетілдіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру;
ТЖ-ның Автоматтандырылған ақпараттық-басқару жүйесінің деректерін пайдалана отырып, Комитеттің сараптамалық қызметін ұйымдастыру;
Министрліктің құзыреті шегінде ТЖ-ның алдын алу мәселелері бойынша сараптамалық ақпаратқа мониторинг жүргізу;
ТЖ алдын алу мәселелері бойынша озық шетелдік тәжірибені зерделеу мақсатында шетелдік мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, халықаралық, үкіметтік емес, ғылыми және оқу ұйымдарымен, қауымдастықтармен, қоғамдық бірлестіктермен халықаралық ынтымақтастықты дамыту, нығайту және тәжірибе алмасу;
35) Комитетте жобалау қызметін жүргізу:
Комитеттің жобалау қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, жобалау жоспарларын әзірлеу, мақсаттарды, мерзімдерді, ресурстарды және күтілетін нәтижелерді айқындау;
ТЖ-ның алдын алу саласындағы жобаларды қалыптастыру және жүргізу;
Министрлік басшылығының қарауына жобаларды жаңарту және жобалардың мерзімдері, сондай-ақ жобаларға бастамашылық жасау, оларды тоқтата тұру және тоқтату жөнінде ұсыныстар енгізу;
жобалардың тәуекелдерін басқару және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
36) азаматтық қорғау саласындағы ғылыми зерттеулерді үйлестіру;
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты, ғылым саласындағы ғылыми-технологиялық саясатты және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды, тиісті салада ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруді әзірлеуге және іске асыруға қатысады;
тиісті салада іргелі және (немесе) қолданбалы ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын қалыптастыруға қатысу;
Министрліктің Ғылыми-техникалық кеңесінің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастыруға қатысу;
Министрліктің ведомстволық бағынысты ғылыми-зерттеу ұйымдары басшыларының аралық есептерін тыңдауды ұйымдастыру;
табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ алдын алу саласындағы ғылыми ұйымдардың қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу, оларға практикалық және әдістемелік көмек көрсету;
бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын тиісті салада орындалған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар бойынша есептерді Министрлік басшылығына бекітуге енгізу;
ұлттық ғылыми кеңестердің құрамына енгізу үшін ғылым саласындағы уәкілетті органға кандидатуралар бойынша ұсыныстар енгізу;
Министрліктің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жоғары ғылыми-техникалық комиссияның отырыстарына арналған Министрлік басшылығына материалдар дайындау;
ғылым саласындағы уәкілетті органға іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын базалық қаржыландыру субъектілерінің және ғылыми ұйымдардың тізбелерін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
тиісті салада ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларын іске асыру мониторингін жүзеге асыру;
мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеуге қатысу;
Комитет құзыреті шегінде шетелдік мемлекеттік органдармен, ұйымдармен, халықаралық, үкіметтік емес, ғылыми және оқу ұйымдарымен, қоғамдастықтармен, қоғамдық бірлестіктермен халықаралық ынтымақтастықты дамыту, нығайту және тәжірибе алмасу;
заңнамаға сәйкес ғылыми ұйымдармен халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
Комитет құзыреті шегінде құзыретті мемлекеттік органдар, ұйымдар жүзеге асыратын табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ болжау жөніндегі түрлі әдістер мен әдіснамаларды, оның ішінде халықаралық және үкіметтік емес, ғылыми қауымдастықтар, қоғамдық бірлестіктер олардың ақпараттық жүйелері мен бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалана отырып мониторингті жүзеге асыру;
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру;

дополнить подпунктами 30), 31), 32), 33), 34) 35), 36) и 37) следующего содержания:
"30) разработка правил ведения сейсмологического мониторинга;
31) разработка правил разработки и применения разномасштабных карт сейсмического зонирования (районирования) и карт сейсмического риска;
32) мониторинг осуществления превентивных мероприятий по снижению опасности мореных и ледниковых озер;
33) координация и контроль по вопросам своей компетенции работы государственного учреждения "Казселезащита", республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Селденқорғау Кұрылыс", товарищества с ограниченной ответственностью "Национальный научный центр сейсмологических наблюдений и исследований", в части науки государственного учреждения "Академия гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", за исключением финансово-хозяйственной деятельности;
34) информационно-аналитическое обеспечение деятельности:
реализация мероприятий по совершенствованию информационно-аналитической работы Комитета;
организация аналитической деятельности Комитета, используя данные Автоматизированной информационно - управляющей системы ЧС;
проведение мониторинга аналитической информации по вопросам предупреждения ЧС в пределах компетенции Министерства;
развитие, укрепление международного сотрудничества и обмен опытом с иностранными государственными органами, организациями, международными, неправительственными, научными и учебными организациями, сообществами, общественными объединениями с целью изучения передового зарубежного опыта по вопросам предупреждения ЧС;
35) ведение проектной деятельности в Комитете:
планирование и организация проектной деятельности Комитета, разработка проектных планов, определение целей, сроков, ресурсов и ожидаемых результатов;
формирование и ведение проектов в области предупреждения ЧС;
внесение на рассмотрение руководству Министерства предложений по актуализации проектов и сроков проектов, а также инициации, приостановке и прекращении проектов;
управление рисками проектов и разработка мероприятий по их минимизации;
36) координация научных исследований в сфере гражданской защиты:
участвует в разработке предложений и реализации государственной политики в области научной и (или) научно-технической деятельности, научно-технологической политики в области науки и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, координации работы по проведению научных исследований в соответствующей отрасли;
участие в формировании приоритетных направлений фундаментальных и (или) прикладных научных исследований в соответствующей отрасли;
организация и обеспечение работы Научно-технического совета Министерства;
участие в организации разработки научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых за счет бюджетных средств;
организация заслушиваний промежуточных отчетов руководителей подведомственных научно-исследовательских организаций Министерства;
внесение предложений по совершенствованию деятельности научных организаций в области предупреждения ЧС природного и техногенного характера, оказание им практической и методической помощи;
внесение на утверждение руководству Министерства отчеты по выполненным научным, научно-техническим проектам и программам в соответствующей отрасли, финансируемым за счет бюджетных средств;
внесение в уполномоченный орган в области науки предложения по кандидатурам для включения в составы национальных научных советов;
подготовка материалов для руководства Министерства на заседания Высшей научно-технической комиссии по вопросам, входящим в компетенцию Министерства;
внесение в уполномоченный орган в области науки предложения по формированию перечней субъектов базового финансирования и научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
осуществление мониторинга реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствующей отрасли;
участие в разработке правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
участие в разработке положения о национальных научных советах;
развитие, укрепление международного сотрудничества и обмен опытом с иностранными государственными органами, организациями, международными, неправительственными, научными и учебными организациями, сообществами, общественными объединениями в пределах компетенции Комитета;
осуществление международного сотрудничества с научными организациями в соответствии с законодательством;
мониторинг различных методов и методологий по прогнозированию ЧС природного и техногенного характера, осуществляемых компетентными государственными органами, организациями, в том числе международными и неправительственными, научными сообществами, общественными объединениями с использованием их информационных систем и программного обеспечения в пределах компетенции Комитета;
осуществление иных полномочий, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике", иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;

37) Комитетте болжау мәселелерін үйлестіру;
табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ның мониторингі мен болжау бөлігінде Министрліктің аумақтық органдарының, ведомстволары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері мен ұйымдарының жұмысын үйлестіру;
гидротехникалық құрылыстардың тізілімі, нәтижелері техногендік және табиғи сипаттағы ТЖ-ның туындау тәуекелдерін бағалау үшін оларды зерттеу және қауіпсіздік регламенттері туралы мәліметтерді сұратады;
табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ-ның мониторингі, болжау саласындағы өз құзыреті шеңберінде халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау.";
19-тармақ мынадай редакциядағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Комитет қызметкерлерін көтермелеуге, тағайындауға, босатуға және жұмыстан шығаруға ұсынады, сондай-ақ аумақтық органдардың төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын тағайындауға және лауазымдардан босатуға келіседі.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайлардың алдын алу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әділет органдарында Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жолдауды;
осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етcін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ш. Әрінов

37) координация вопросов прогнозирования в Комитете;
координация работы территориальных органов, ведомств и подведомственных государственных учреждений и организаций Министерства в части мониторинга и прогнозирования ЧС природного и техногенного характера;
запрашивает сведения о реестре гидротехнических сооружений, результатах их обследований и регламентах безопасности для оценки рисков возникновения ЧС техногенного и природного характера;
взаимодействие с международными организациями в рамках своей компетенции в сфере мониторинга, прогнозирования ЧС природного и техногенного характера.";
пункт 19 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) представляет к поощрению, назначению, освобождению и увольнению сотрудников Комитета, а также согласовывает назначение и освобождение от должностей руководителей структурных подразделений по предупреждению чрезвычайных ситуаций территориальных органов.".
2. Комитету предупреждения чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) регистрацию внесенных изменений и дополнений в Положение в органах юстиции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ч. Аринов