"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 441 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшада:
14-тармақта:
7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) құпия және құпия емес іс жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу;";
15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау нормативтерін әзірлеу;";
20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуымен номенклатура өзгерген кезде броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару туралы шешімнің жобасын әзірлеу;";
33-1) тармақшамен толықтырылсын:
"33-1) жұмылдыру резервінің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарының орын ауыстыруды қамтамасыз ету;";
42-1) және 42-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"42-1) жарты жылдың қорытындысы бойынша – есепті жылдың 15 шілдесіне дейін, жылдың қорытындысы бойынша – есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін орталық атқарушы органға мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу жөніндегі ақпаратты ұсыну;
42-2) жою немесе кәдеге жарату үшін броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығаруды қамтамасыз ету;";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшада:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8/2, 8-қабат.";
15-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өнеркәсіптік қауіпсіздікті декларациялайтын заңды тұлғалар басшыларының, сондай-ақ аталған заңды тұлғалардың тұрақты жұмыс істейтін емтихан комиссиялары мүшелерінің емтихан тапсыру және білімін тексеру тәртібін әзірлейді;";
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 99-1), 99-2), 99-3), 99-4), 99-5), 99-6), 99-7) және 99-8) тармақшаларымен толықтырылсын:
"99-1) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару тәртібін әзірлейді;

"О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 октября 2025 года № 441
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в приложении 3 к указанному приказу:
пункт 14:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществление организации и ведения секретного и несекретного производства;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) разработка нормативов хранения материальных ценностей государственного материального резерва;";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) с участием заинтересованных государственных органов при изменении номенклатуры разработка проекта решения о выпуске материальных ценностей из государственного резерва в порядке разбронирования;";
дополнить подпунктом 33-1) следующего содержания:
"33-1) обеспечение перемещения разбронированных материальных ценностей мобилизационного резерва;";
дополнить подпунктами 42-1) и 42-2) следующего содержания:
"42-1) по итогам полугодия – до 15 июля отчетного года, по итогам года – до 15 января года, следующего за отчетным, представление в центральный исполнительный орган информации по учету материальных ценностей государственного материального резерва;
42-2) обеспечение выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке разбронирования для уничтожения и утилизации;";
в приложении 4 к указанному приказу:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан, 010000, г. Астана, район "Есиль", проспект Мангилик Ел, 8/2, 8 этаж.";
в пункте 15:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает порядок сдачи экзаменов и проверки знаний руководителей юридических лиц, декларирующих промышленную безопасность, а также членов постоянно действующих экзаменационных комиссий указанных юридических лиц;";
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктами 99-1), 99-2), 99-3), 99-4), 99-5), 99-6), 99-7) и 99-8) следующего содержания:
"99-1) разрабатывает порядок постановки на учет и снятия с учета опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;

99-2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметтеріне қойылатын талаптарды әзірлейді;
99-3) қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не тыйым салу туралы актінің нысанын әзірлейді;
99-4) газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің және өнеркәсіптік тұтынушылардың – қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді сұйытылған мұнай газын сақтау үшін пайдаланатын олардың иелерінің тізілімін жүргізеді және өзінің интернет-ресурсында жариялайды;
99-5) газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің және өнеркәсіптік тұтынушылардың – қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді сұйытылған мұнай газын сақтау үшін пайдаланатын олардың иелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді;
99-6) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының тізбесін әзірлейді, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін көрсете отырып (қажет болған жағдайда) айқындайды;
99-7) қауіпті өндірістік объектілерді жаңарту мен техникалық қайта жарақтандырудың жиынтық жоспарын келіседі;
99-8) өндірістік бақылау қызметтерінің лауазымды адамдары санының нормативтерін әзірлейді;".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Заң департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің, Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің төрағаларына құрылтай құжаттарын, сондай-ақ құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген тәртіпте әділет органдарында тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының жиырма бірінші, жиырма сегізінші абзацтарын қоспағанда, осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ш. Әрінов

99-2) разрабатывает требования к профессиональным аварийно-спасательным службам в области промышленной безопасности и профессиональным объектовым аварийно-спасательным службам в области промышленной безопасности;
99-3) разрабатывает формы акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
99-4) ведет и публикует на своем интернет-ресурсе реестр владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций и промышленных потребителей – владельцев сосудов, работающих под давлением, использующих их для хранения сжиженного нефтяного газа;
99-5) разрабатывает правила ведения реестра владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций и промышленных потребителей – владельцев сосудов, работающих под давлением, использующих их для хранения сжиженного нефтяного газа;
99-6) разрабатывает перечень требований промышленной безопасности, нарушение которых влечет применение мер оперативного воздействия, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного воздействия с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
99-7) согласовывает сводный план обновления и технического перевооружения опасных производственных объектов;
99-8) разрабатывает нормативы численности должностных лиц служб производственного контроля;".
2. Юридическому департаменту Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Председателям Комитета по государственным материальным резервам, Комитета промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить регистрацию учредительных документов, а также внесенных изменений и (или) дополнений в учредительные документы в органах юстиции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать первого, двадцать восьмого пункта 1 настоящего приказа, который вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов