Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 және "Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" 2025 жылғы 26 наурыздағы № 104 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 402 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұнында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының мазмұны Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығының (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) мазмұнын айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказы Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34 "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты" и от 26 марта 2025 года № 104 "О некоторых вопросах аттестации сотрудников органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 402
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34 "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты" следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Содержании профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяет содержание профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).";
в Правилах организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 36-бабының 3-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 170) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – қызметкерлер мен әскери қызметшілер) кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын (бұдан әрі – кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау жұмысын ұйымдастыру және дайындау мен өткізуді бақылау азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтеріне (бұдан әрі – кадр қызметі), ал әскери бөлімдерде – жауынгерлік дайындық бөлімшелеріне жүктеледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кадр қызметі немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелері тоқсан сайын азаматтық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерінің ұсынысы негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілерді кәсіби қызметтік дайындау бойынша сабақтар өткізудің тақырыптық жоспарын (бұдан әрі – жоспар) қалыптастырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Саптық дайындық бойынша практикалық сабақтар нұсқау (тапсырма) бойынша жоспардан тыс үш айда кемінде бір рет өткізіледі:
Министрдің – ТЖМ аппараты мен ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖМ саптық плацында және азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірге кадр қызметімен өткізіледі;
ТЖД бастығының – ТЖД қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің және білім беру ұйымдарының оқу орталықтарының қатысуымен ТЖД саптық плацтарында және бөлімшесі азаматтық қорғаныс бөлімшесімен бірге кадр қызметімен өткізіледі;
ТЖ(Б)Б бастығының – ТЖ(Б)Б қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен ТЖ(Б)Б саптық плацтарында және ТЖ(Б)Б бастықтары жүргізеді;
ТЖД, ТЖ(Б)Б өрт сөндіру бөлімдері (мамандандырылған), бекеттері мен отрядтары бастығының - осы бөлімшелер қызметкерлерінің қатысуымен саптық плацтарда өткізіледі және өрт сөндіру бөлімдерінің (мамандандырылған), бекеттер мен отрядтардың бастықтары өткізеді;
білім беру ұйымы бастығының – білім беру ұйымы қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қатысуымен білім беру ұйымының саптық плацтарында азаматтық қорғаныс және әскери дайындық кафедрасымен өткізіледі;
әскери бөлімдер командирлерінің – әскери бөлімдер әскери қызметшілерінің қатысуымен әскери бөлімдердің саптық плацтарында және жауынгерлік дайындық бөлімшесімен өткізіледі.
Бұл ретте саптық дайындық бойынша практикалық сабақтардың өткізілуін бақылауды азаматтық қорғау органдарының кадр қызметтері жүзеге асырады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 170) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки (далее - профессиональная служебная и физическая подготовка) сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организация работы и контроль за подготовку и проведение профессиональной служебной подготовки сотрудников и военнослужащих возлагается на кадровые службы органов гражданской защиты (далее - кадровая служба), а в воинских частях – подразделения боевой подготовки.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Кадровая служба или подразделение боевой подготовки ежеквартально на основании предложений структурных подразделений органов гражданской защиты формирует тематический план проведения занятий по профессиональной служебной подготовке сотрудников и военнослужащих по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - план).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Практические занятия по строевой подготовке проводятся не менее одного раза в три месяца вне плана по указанию (поручению):
Министра - на строевых плацах МЧС c участием сотрудников и военнослужащих аппарата и ведомств МЧС и проводится кадровой службой совместно с подразделением по гражданской обороне;
начальника ДЧС - на строевых плацах ДЧС c участием сотрудников и военнослужащих ДЧС и учебных центров организации образования и проводится подразделением кадровой службы совместно с подразделением по гражданской обороне;
начальника У(О)ЧС - на строевых плацах У(О)ЧС c участием сотрудников и военнослужащих У(О)ЧС и проводится начальниками У(О)ЧС;
начальника пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов ДЧС, У(О)ЧС - на строевых плацах c участием сотрудников данных подразделений и проводится начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
начальника организации образования - на строевых плацах организации образования c участием сотрудников и военнослужащих организации образования и проводится кафедрой гражданской обороны и военной подготовки;
командира воинских частей - на строевых плацах воинских частей с участием военнослужащих воинских частей и проводится подразделением боевой подготовки.
При этом, контроль за проведение практических занятий по строевой подготовке осуществляется кадровыми службами органов гражданской защиты.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Кадр қызметтері немесе жауынгерлік дайындық бөлімшелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің ұсынылатын материалдардың сапасын және сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Кәсіби дене шынықтыру дайындығын:
1) ТЖМ аппараты мен ведомстволарында, ТЖД, ТЖ(Б)Б – кадр қызметі;
2) ТЖД, ТЖ(Б)Б өрт сөндіру бөлімдерінде (мамандандырылған), бекеттері мен жасақтарында – өрт сөндіру бөлімдерінің (мамандандырылған), бекеттері мен жасақтарының бастықтары;
3) әскери бөлімдерде – жауынгерлік дайындық бөлімшесі;
4) ТЖМ білім беру ұйымында – өрт-құтқару және дене шынықтыру дайындығы кафедрасы ұйымдастырады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарда дене бітімі мен ептілікті сақтау мақсатында кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары орындалады.
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес айқындалады және жіктеледі.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелер (тұлғалар) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатысу журналын жүргізе отырып, қызметкерлер мен әскери қызметшілердің сабақтарға қатысуын бақылауды жүзеге асырады.";
Қағидаларға 2-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Журнал осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелермен (тұлғалармен) жүргізіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқу жылының соңында журнал осы Қағидалардың 22-тармағында санамаланған бөлімшелерде (тұлғаларда) сақталады.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. "Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 104 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 47-2-бабының 2-тармағына, 48-бабының 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Кадровые службы или подразделения боевой подготовки осуществляют контроль над качеством предоставляемых материалов и посещением занятий сотрудниками и военнослужащими с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"22. Профессиональная физическая подготовка организуется:
1) в аппарате и ведомствах МЧС, ДЧС, У(ОЧС) – кадровой службой;
2) в пожарных (специализированных) частях, постах и отрядах ДЧС, У(ОЧС) – начальниками пожарных (специализированных) частей, постов и отрядов;
3) в воинских частях – подразделением боевой подготовки;
4) в организации образования МЧС – кафедрой по пожарно-спасательной и физической подготовке.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. На занятиях по профессиональной физической подготовке, в целях поддержания физической формы и сноровки выполняются физические упражнения по профессиональной физической подготовке.
Физические упражнения по профессиональной физической подготовке определяются и классифицируются согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Подразделения (лица), перечисленные в пункте 22 настоящих Правил осуществляют контроль над посещением занятий сотрудников и военнослужащих с ведением журнала посещений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
в приложении 2 к Правилам:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Журнал ведется подразделениями (лицами), причисленными в пункте 22 настоящих Правил.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. По окончанию учебного года журнал хранится в подразделениях (лицами), перечисленных в пункте 22 настоящих Правил.";
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 марта 2025 года № 104 "О некоторых вопросах аттестации сотрудников органов гражданской защиты" следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 47-2, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и условиях прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттауға жататын азаматтық қорғау органы қызметкерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу) өткізудің мақсаты – азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының теориялық білімін, қазақ тілін меңгеру деңгейін және логикалық ойлау қабілетін объективті бағалау.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі – ТЖД) бастықтарының бірінші орынбасарларының, орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ТЖМ) бастығының орынбасарларының, ТЖМ орталық аппараты мен ведомстволары қызметкерлерінің компьютерлік тестілеуден өтуін ТЖМ орталық аппаратының кадр қызметі ұйымдастырады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын, қазақ тілін білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Қазақ тілін білуге арналған компьютерлік тестілеу 10 сұрақтан тұрады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Компьютерлік тестілеудің жалпы уақыты - 80 минутты құрайды (оның ішінде логикалық тест және қазақ тілін білуге арналған тест).";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника органа гражданской защиты (далее - сотрудники), подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Цель проведения компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление (далее - компьютерное тестирование) – объективная оценка теоретических знаний законодательства Республики Казахстан, уровня владения казахским языком и способности к логическому мышлению сотрудников.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Прохождение компьютерного тестирования первых заместителей, заместителей начальников департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы (далее - ДЧС), заместителей начальника организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), сотрудников центрального аппарата и ведомств МЧС организовывается кадровой службой центрального аппарата МЧС.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Компьютерное тестирование на знание казахского языка состоит из 10 вопросов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Общее время компьютерного тестирования составляет – 80 минут (в том числе логический тест и тест на знание казахского языка).";
приложение к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Нормативах по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттаудан өту кезінде азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін шекті мәндерде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттары үшін шекті мәндер Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 47-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына, 48-бабы 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 171) тармақшасына сәйкес әзірленді және аттестаттау шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге және логикалық ойлауға компьютерлік тестілеу (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу) бойынша азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (бұдан әрі – қызметкерлер) үшін шекті мәндерді айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақ тілін білу және логикалық ойлау қабілеті бойынша компьютерлік тестілеудің шекті мәні белгіленбейді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары, кезеңдері және мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары, кезеңдері және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 47-2-бабының 2-тармағына, 5-бабының екінші бөлігіне сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдары қызметкерлерін жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін, кезеңдері және мерзімдерін айқындайды (бұдан әрі – аттестатталатын қызметкерлер).";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте аттестаттау комиссиясы Заңның 50-бабы 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген шешімдер қабылдаған қызметкерлерге жоспардан тыс аттестаттауды жүргізуге жол берілмейді. Олар аталған шешімдер қабылданғаннан кейін 6 (алты) ай өткен соң жоспардан тыс аттестаттаудан өте алады.";

"1. Настоящие нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют нормативы по определению профессиональной пригодности для категорий должностей органов гражданской защиты при прохождении аттестации.";
в Пороговых значениях для категорий должностей органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие пороговые значения для категорий должностей органов гражданской защиты разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 47, пунктом 2 статьи 48, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 171) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют пороговые значения для сотрудников органов гражданской защиты (далее - сотрудники) по компьютерному тестированию на знание законодательства Республики Казахстан, казахского языка и логическое мышление (далее – компьютерное тестирование) в рамках аттестации.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пороговое значение компьютерного тестирования на знание казахского языка и логическое мышление не устанавливается.";
в Правилах, этапах и сроках проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 47-2, частью второй статьи 5 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации сотрудников органов гражданской защиты (далее – аттестуемые сотрудники).";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При этом, не допускается проведение внеплановой аттестации сотрудникам, в отношении которых аттестационной комиссией приняты решения, предусмотренные в подпунктах 3) и 4) пункта 6 статьи 50 Закона. Они могут проходить внеплановую аттестацию по истечении 6 (шести) месяцев после принятия указанных решений.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Соңғы 3 (үш) жыл ішінде полиграфологиялық (қызметтік тергеп-тексеру шеңберінде жүргізілетін полиграфологиялық зерттеулерден басқа) және психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу жүргізілген қызметкер әңгімелесу кезеңінен бастап жоспардан тыс аттестациядан өтуге жіберіледі.".
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 402 бұйрығына 1-қосымша
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Сотрудник, в отношении которого ранее в течение последних 3 (трех) лет проводились полиграфологическое (за исключением проведения полиграфологических исследований в рамках служебных расследований) и психолого-социологическое исследование, допускается на внеплановую аттестацию с этапа собеседования.".
3. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-майор
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 402

3-1-қосымша
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша дене шынықтыру жаттығулары және олардың жіктелуі
р/с
Дене жаттығуларының атауы
Дене жаттығуларының жіктелуі
1.
Жатып тұрып қолды бүгу
Күш
2.
Белтемірде тартылу
3.
Өз салмағымен отырып-тұру
4.
Жатып тіреліп тұру
5.
Оң және сол аяққа адым жасау (салмақпен, салмақсыз)
6.
Күштік жаттығулар кешені
7.
Гир көтеру (жұлқа көтеру, сілке көтеру)
8.
60 және 100 метр қашықтыққа жүгіру
Жылдамдық
9.
500 метр қашықтыққа жүгіру
10.
Қайтармалы жүгіру
11.
Кедергілер арқылы жүгіру (конустар, тосқауылдар)
12.
1000 метр қашықтыққа жүгіру
Төзімділік
13.
3000 метр қашықтыққа жүгіру
14.
5000 метр қашықтыққа жүгіру
15.
Оқу мұнарасының 4-қабатының терезесіне шабуыл сатысымен көтерілу
Қолданбалы-өрт сөндіру
16.
Оқу мұнарасының 3-қабатының терезесіне орнатылған жылжымалы саты арқылы көтерілу
17.
Ғимарат құрылымына құтқару арқанын байлаудың төрт тәсілінің бірімен бекіту
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 402 бұйрығына 2-қосымша
Аттестаттауға жататын
қызметкердің
Қазақстан Республикасының
заңнамасын білуін және
логикалық ойлау қабілетін
компьютерлік тестілеуден өткізу
қағидалары мен шарттарына қосымша
Нысан
Тестілеу нәтижесі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Тегі, аты, әкесінің аты:
__________________________________________________
Лауазымы:
__________________________________________________
Атағы:
__________________________________________________
Тесттің атауы
Тесттегі сұрақартардың саны
Дұрыс жауаптардың саны
Дұрыс жауаптардың пайыздық көрсеткіші
Нәтижесі
Қазақстан Республикасының Конституциясы
10
________
________
________
"Құқық қорғау қызметі туралы" Заң
20
________
________
________
"Азаматтық қорғау туралы" Заң
10
________
________
________
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заң
10
________
________
________
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексі
10
________
________
________
Қазақ тілін білуі бойынша тест
10
________
________
________
Логикалық ойлау қаблеті бойынша тест
10
________
________
________
_______
Тестілеуге жауапты адамның қолы:
_______
Тестілеуден өтетін адамның қолы:
_______
Тестілеу куні: __.___.____

Приложение 3-1
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Упражнения по профессиональной физической подготовке и их классификация
№ п/п
Наименование физических упражнений
Классификация физических упражнений
1.
Отжимание в упоре лежа
Силовые
2.
Подтягивание на перекладине
3.
Приседание собственным весом
4.
Удержание планки в упоре лежа
5.
Выпады на правую и на левую ногу (с весом, без веса)
6.
Комплекс силовых упражнений
7.
Поднимание гири (рывок, толчок)
8.
Бег на дистанцию 60 и 100 метров
Скоростные
9.
Бег на дистанцию 500 метров
10.
Челночный бег
11.
Бег с препятствиями (конусы, барьеры)
12.
Бег на дистанцию 1000 метров
Выносливость
13.
Бег на дистанцию 3000 метров
14.
Бег на дистанцию 5000 метров
15.
Подъем по штурмовой лестнице в окно 4 этажа учебной башни
Пожарно-прикладные
16.
Подъем по установленной выдвижной лестнице в окно 3-го этажа учебной башни
17.
Закрепление спасательной веревки за конструкцию здания, одним из четырех способов вязки
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 402
Приложение
к Правилам и условиям
прохождения компьютерного
тестирования сотрудника,
подлежащего аттестации,
на знание законодательства
Республики Казахстан
и логическое мышление
Форма
Результат тестирования
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество:
_____________________________________
Должность:
_____________________________________
Звание:
_____________________________________
Наименование теста
Количество вопросов в тесте
Количество правильных ответов
Процентное выражение правильных ответов
Результат
Конституция Республики Казахстан
10
________
________
________
Закон "О правоохранительной службе"
20
________
________
________
Закон "О гражданской защите"
10
________
________
________
Закон "О противодействии коррупции"
10
________
________
________
Этический кодекс сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы
10
________
________
________
Тест на знание казахского языка
10
________
________
________
Тест на логическое мышление
10
________
________
________
Подпись ответственного за тестирование:
_______
Подпись тестируемого:
_______
Дата тестирования: __.___.____