Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 328 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 139-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Кадр және тәрбие жұмысы департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Кадр және тәрбие жұмысы департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор Ш. Әрінов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 15 тамыздағы
№ 328 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімі
Буын
Деңгей
Лауазымдар атауы
А блогы (басқарушылық персонал)
А1
1
Республикалық маңызы бар ММ басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
А2
1
Республикалық маңызы бар ММ филиалының басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтері, қаржы қызметінің бастығы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
1-1
Республикалық маңызы бар ММ филиалы басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
Республикалық маңызы бар ММ бас бухгалтерінің орынбасары, қаржы қызметі бастығының орынбасары, бөлім басшысы, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы), хатшылықтың (бөлім құқығындағы) басшысы:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының. Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы бөлімшесінің, зертханасының (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлімінің (жасақтың) басшысы.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалы бөлімшесінің (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлім (жасақ) бастығының орынбасары, медициналық бөлігінің (бөлім құқығындағы) басшысы.
А-3
1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының бөлім құрамындағы бөлімшесінің немесе зертхананың (денсаулық сақтау саласында қызметтің негізгі түрі) басшысы (меңгерушісі).
Республикалық маңызы бар ММ бөлімшесінің басшысы, медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы), хатшылықтың (бөлімше құқығындағы) басшысы, бөлім басшысының орынбасары:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының.
1-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы дәріханасының меңгерушісі.
Республикалық маңызы бар ММ бас: гидротехнигі, дирижері, инженері, инспекторы, механигі, жұмыс өндірушісі, экономисі, энергетигі:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясының.
2
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД бөлімшесінің, зертханасының басшысы (меңгерушісі), медициналық бөлігінің (бөлімше құқығындағы) басшысы
Республикалық маңызы бар ММ филиалының бөлім басшысының орынбасары, бөлімше басшысы (меңгерушісі):
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының.
2-1
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығы филиалының дәріхана меңгерушісі.
Бас: гидрологы, инженері, инспекторы, механигі, құтқарушысы, экономисі, энергетигі:

Реестр должностей гражданских служащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 328
В соответствии с пунктом 5 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Реестр должностей гражданских служащих органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 августа 2025 года № 328
Реестр должностей гражданских служащих органов гражданской защиты
Звено
Ступень
Наименования должностей
Блок А (управленческий персонал)
А1
1
Руководитель ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
А2
1
Руководитель филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный бухгалтер, начальник финансовой службы ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заместитель руководителя филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Заместитель главного бухгалтера, заместитель начальника финансовой службы, руководитель отдела, руководитель медицинской части (на правах отдела), секретариата (на правах отдела) ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2
Руководитель отдела (отряда) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
2-1
Руководитель (заведующий) отделения (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель (заведующий) отдела филиала ГУ республиканского значения:
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан; Казселезащиты МЧС Республики Казахстан.
Заместитель руководителя отдела (отряда), руководитель медицинской части (на правах отдела) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
А3
1
Руководитель (заведующий) отделения либо лаборатории в составе отдела (основной вид деятельности в сфере здравоохранения) Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Руководитель отделения, руководитель медицинской части (на правах отделения), секретариата (на правах отделения), заместитель руководителя отдела ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан;
Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан.
1-1
Заведующий аптекой Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный: гидротехник, дирижер, инженер, инспектор, механик, производитель работ, экономист, энергетик ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
Академии гражданской защиты имени Малика Габдуллина МЧС Республики Казахстан.
2
Руководитель (заведующий) отделения, лаборатории, руководитель медицинской части (на правах отделения) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
Заместитель руководителя отдела, руководитель (заведующий) отделения филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
2-1
Заведующий аптекой филиала Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан.
Главный: гидролог, инженер, инспектор, механик, спасатель, экономист, энергетик:

1) Республикалық маңызы бар ММ филиалының:
Қазақстан Республикасы ТЖМ Қазселденқорғау;
Қазақстан Республикасы ТЖМ Апаттар медицинасы орталығының;
2) Қазақстан Республикасы ТЖМ Республикалық жедел-құтқару жасағының;
3) Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ТЖД.
В блогы (негізгі персонал)
В1
1
Профессор.
2
Бас сарапшы;
жетекші ғылыми қызметкер;
доцент.
3
Жетекші сарапшы;
аға ғылыми қызметкер;
жоғары оқу орнының, оқу орталығының аға оқытушысы.
4
Кеңесші;
аға сарапшы;
жоғары оқу орнының, оқу орталығының оқытушысы.
5
Сарапшы;
жоғары оқу орнының әдіскері.
"Денсаулық сақтау" саласында
В2
1
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандары: барлық мамандықтағы дәрігерлер.
2
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандары: барлық мамандықтағы дәрігерлер.
3
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандары: барлық мамандықтағы дәрігерлер.
4
Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандары: барлық мамандықтағы дәрігерлер.
В3
1
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандары: зертханашы, медициналық бике (аға), провизор (фармацевт).
2
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандары: зертханашы, медициналық бике (аға), провизор (фармацевт).
3
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандары: зертханашы, медициналық бике (аға), провизор (фармацевт).
4
Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандары: зертханашы, медициналық бике (аға), қоғамдық денсаулық сақтау маманы (статистик), провизор (фармацевт).
В4
1
Біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандары: акушерка, емдәм бикесі, тіс дәрігері, тіс технигі, емдеу дене шынықтыру нұсқаушысы, зертханашы, медициналық бике (аға), рентген зертханашысы, санитарлық фельдшер (санитарлық дәрігердің көмекшісі), фармацевт, фельдшер (-зертханашы).
2
Біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандары: акушерка, емдәм бикесі, тіс дәрігері, тіс технигі, емдеу дене шынықтыру нұсқаушысы, зертханашы, медициналық бике (аға), рентген зертханашысы, санитарлық фельдшер (санитарлық дәрігердің көмекшісі), фармацевт, фельдшер (-зертханашы).
3
Біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандары: акушерка, емдәм бикесі, тіс дәрігері, тіс технигі, емдеу дене шынықтыру нұсқаушысы, зертханашы, медициналық бике (аға), рентген зертханашысы, санитарлық фельдшер (санитарлық дәрігердің көмекшісі), фармацевт, фельдшер (-зертханашы).
4
Біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандары: акушерка, емдәм бикесі, тіс дәрігері, тіс технигі, емдеу дене шынықтыру нұсқаушысы, зертханашы, медициналық бике (аға), рентген зертханашысы, санитарлық фельдшер (санитарлық дәрігердің көмекшісі), фармацевт, фельдшер (-зертханашы).
өзге де саладағы
В2
1
Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
солист.
2
Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
солист.
3
Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
солист.
4
Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
солист;
құтқарушы.
В3
1
Біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
техник (қызметтің негізгі түрі).
2
Біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
техник (қызметтің негізгі түрі).
3
Біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санатты мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
техник (қызметтің негізгі түрі).
4
Біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандары:
тәрбиеші (қызметтің негізгі түрі);
гидротехник (қызметтің негізгі түрі);
инженер (қызметтің негізгі түрі);
инспектор (қызметтің негізгі түрі);
механик (қызметтің негізгі түрі);
психолог (қызметтің негізгі түрі);
жұмыс өндірушісі (қызметтің негізгі түрі);
техник (қызметтің негізгі түрі);
диспетчер (қызметтің негізгі түрі);
құтқарушы.
С блогы (әкімшілік персонал)
С1
ММ шаруашылық бөлімшелерінің басшысы (меңгерушісі):
архивтің;
монша-кір жуу кешенінің;
бассейннің;
кітапхананың;
ветеринарлық дәріхананың;
клубтың;
автошаруашылық колоннасының;
коммуналдық-пайдалану қызметінің;
шеберхананың;
музейдің;
өндірістің;
жөндеу-құрылыс тобының;
асхананың;
арнаулы медициналық жабдықтау қоймасының;
тылдық және пайдалану-техникалық қамтамасыз ету қоймасының;
техникалық бөлігінің;
баспахананың;
оқу кабинетінің;
орталықтың (мәдени).
Баспасөз-хатшысы.
С2
Әкімшілік функцияларды орындайтын біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар: архивист, библиограф, кітапханашы, бухгалтер, мал дәрігері, дирижер, музыкалық жетекші, барлық мамандықтағы инженер, барлық мамандықтағы инспектор, мәдени ұйымдастырушы, зертханашы, шебер, менеджер, әдіскер, механик, аудармашы, бағдарламашы, оқытушы, психолог, редактор, референт, технолог, бапкер, хормейстер, музей қорын сақтаушы, суретші, штурман, экономист, энергетик, экскурсия жетекшісі, заңгер, заңгер консультант.
С3
Біліктілігі орташа деңгейдегі мамандар: архивист, кітапханашы, библиограф, бухгалтер, ветеринарлық фельдшер, дирижер, автомобильді тасымалдау диспетчері, барлық мамандықтағы инженер, барлық мамандықтағы инспектор, корректор, мәдени ұйымдастырушы, зертханашы, шебер, менеджер, механик, әдіскер, музыкалық жетекші, аудармашы, бағдарламашы, психолог, редактор, барлық мамандықтағы техник, технолог, бапкер, хормейстер, музей қорын сақтаушы, суретші, штурман, экономист, экскурсия жетекшісі, энергетик, заңгер консультант.
ММ шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын құрылымдық бөлімшенің басшысы (меңгерушісі):
моншаның;
монша-кір жуу шаруашылығының;
бюроның;
кеңсенің;
клубының;
қазандықтың;
кір жуудың;
қойманың;
шаруашылықтың;
фотозертхананың.
D блогы (қосалқы персонал)
D
Техникалық орындаушылар: архивариус, әкімші, ассистент, рұқсаттама бюросының кезекшісі, іс жүргізуші, кезекші әкімші, диспетчер, комендант, бақылаушы, көшіруші, машинистка, медициналық тіркеуші, нарядшы, күзетші, операторы: дезкамералық бөлімшенің, байланыс жүйесінің, кәріз-сорғы станциясының, көшірме және баспа машиналарының, компьютерлік техниканың, компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету бойынша, тіркеуші (өткізу бюросы), хатшы, есепке алушы, экспедитор.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ММ – мемлекеттік мекеме;
ТЖМ – Төтенше жағдайлар министрлігі
ТЖД – Төтенше жағдайлар департаменттері.

1) филиала ГУ республиканского значения:
Казселезащиты МЧС Республики Казахстан;
Центра медицины катастроф МЧС Республики Казахстан;
2) Республиканского оперативно-спасательного отряда МЧС Республики Казахстан;
3) ДЧС областей, городов республиканского значения и столицы.
Блок B (основной персонал)
В1
1
Профессор.
2
Главный эксперт;
ведущий научный сотрудник;
доцент.
3
Ведущий эксперт;
старший научный сотрудник;
старший преподаватель высшего учебного заведения, учебного центра.
4
Советник;
старший эксперт;
преподаватель высшего учебного заведения, учебного центра.
5
Эксперт;
методист высшего учебного заведения.
в сфере "Здравоохранение"
В2
1
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: врачи всех специальностей.
2
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории: врачи всех специальностей.
3
Специалисты высшего уровня квалификации второй категории: врачи всех специальностей.
4
Специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей.
В3
1
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории: лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), провизор (фармацевт).
2
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории: лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), провизор (фармацевт).
3
Специалисты высшего уровня квалификации второй категории: лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), провизор (фармацевт).
4
Специалисты высшего уровня квалификации без категории: лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), специалист общественного здравоохранения (статистик), провизор (фармацевт).
В4
1
Специалисты среднего уровня квалификации высшей категории: акушерка, диетическая сестра, зубной врач, зубной техник, инструктор по лечебной физкультуре, лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), рентгенолаборант, санитарный фельдшер (помощник санитарного врача), фармацевт, фельдшер (-лаборант).
2
Специалисты среднего уровня квалификации первой категории: акушерка, диетическая сестра, зубной врач, зубной техник, инструктор по лечебной физкультуре, лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), рентгенолаборант, санитарный фельдшер (помощник санитарного врача), фармацевт, фельдшер (-лаборант).
3
Специалисты среднего уровня квалификации второй категории: акушерка, диетическая сестра, зубной врач, зубной техник, инструктор по лечебной физкультуре, лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), рентгенолаборант, санитарный фельдшер (помощник санитарного врача), фармацевт, фельдшер (-лаборант).
4
Специалисты среднего уровня квалификации без категории: акушерка, диетическая сестра, зубной врач, зубной техник, инструктор по лечебной физкультуре, лаборант, медицинская(ий) сестра(брат), рентгенолаборант, санитарный фельдшер (помощник санитарного врача), фармацевт, фельдшер (-лаборант).
в прочих сферах
В2
1
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
солист.
2
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
солист.
3
Специалисты высшего уровня квалификации второй категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
солист.
4
Специалисты высшего уровня квалификации без категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
солист;
спасатель.
В3
1
Специалисты среднего уровня квалификации высшей категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
техник (основного вида деятельности).
2
Специалисты среднего уровня квалификации первой категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
техник (основного вида деятельности).
3
Специалисты среднего уровня квалификации второй категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
техник (основного вида деятельности).
4
Специалисты среднего уровня квалификации без категории:
воспитатель (основного вида деятельности);
гидротехник (основного вида деятельности);
инженер (основного вида деятельности);
инспектор (основного вида деятельности);
механик (основного вида деятельности);
психолог (основного вида деятельности);
производитель работ (основного вида деятельности);
техник (основного вида деятельности);
диспетчер (основного вида деятельности);
спасатель.
Блок С (административный персонал)
С1
Руководитель (заведующий) хозяйственных подразделений ГУ:
архива;
банно-прачечного комплекса;
бассейна;
библиотеки;
ветеринарной аптекой;
клуба;
колонны автохозяйства;
коммунально-эксплуатационной службы;
мастерской;
музея;
производством;
ремонтно-строительной группы;
столовой;
склада спецмедснабжения;
склада тылового и эксплуатационно-технического обеспечения;
технической части;
типографии;
учебного кабинета;
центра (культурного).
Пресс-секретарь.
С2
Специалисты высшего уровня квалификации, выполняющие административные функции: архивист, библиограф, библиотекарь, бухгалтер, ветеринарный врач, дирижер, музыкальный руководитель, инженер всех специальностей, инспектор всех наименований, культорганизатор, лаборант, мастер, менеджер, методист, механик, переводчик, программист, преподаватель, психолог, редактор, референт, технолог, тренер, хормейстер, хранитель фондов в музеях, художник, штурман, экономист, энергетик, экскурсовод, юрист, юрисконсульт.
С3
Специалисты среднего уровня квалификации: архивист, библиотекарь, библиограф, бухгалтер, ветеринарный фельдшер, дирижер, диспетчер автомобильных перевозок, инженер всех специальностей, инспектор всех наименований, корректор, культорганизатор, лаборант, мастер, менеджер, механик, методист, музыкальный руководитель, переводчик, программист, психолог, редактор, техники всех наименований, технолог, тренер, хормейстер, хранитель фондов в музеях, художник, штурман, экономист, экскурсовод, энергетик, юрисконсульт.
Руководитель (заведующий) структурного подразделения занятого хозяйственным обслуживанием ГУ:
бани;
банно-прачечного хозяйства;
бюро;
канцелярии;
клуба;
котельной;
прачечной;
склада;
хозяйства;
фотолаборатории.
Блок D (вспомогательный персонал)
D
Технические исполнители: архивариус, администратор, ассистент, дежурный бюро пропусков, делопроизводитель, дежурный администратор, диспетчер, комендант, контролер, копировщик, машинистка, медицинский регистратор, нарядчик, охранник, оператор: дезкамерного отделения, систем связи, канализационно-насосной станции, копировальных и печатных машин, компьютерной техники, по обслуживанию компьютерных устройств, регистратор (бюро пропусков), секретарь, учетчик, экспедитор.
Расшифровка аббревиатур:
ГУ – государственное учреждение;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям;
ДЧС – Департаменты по чрезвычайным ситуациям.