Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ақшалай үлесті, жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 279 бұйрығы
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 93) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ақшалай үлесті, жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Қаржылық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ч. Аринов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 17 шілдедегі
№ 279 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ақшалай үлесті, жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдары жүйесінің қызметкерлеріне ақшалай үлесті, жәрдемақыларды жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 93) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдары жүйесінің қызметкерлеріне (бұдан әрі - қызметкерлер) ақшалай үлесті, жәрдемақыларды және өзге де төлемдерді төлеу тәртібін реттейді.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қызметкерлерінің ақшалай үлесі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын барлық органдар үшін жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес белгiленедi және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленетін ақшалай жабдықталымды және қызмет өткерудiң ерекше жағдайлары үшiн үстемеақыларды, сондай-ақ басқа да үстемеақыларды, қосымша ақыларды қамтиды және заңнамаға сәйкес:

Об утверждении Правил выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 279
В соответствии с подпунктом 93) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов гражданской защиты.
2. Департаменту финансового обеспечения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ч. Аринов
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 17 июля 2025 года № 279
Правила выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам системы органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 93) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и регулируют порядок выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат сотрудникам системы органов гражданской защиты (далее - сотрудники).
2. Денежное довольствие сотрудников устанавливается в соответствии с единой системой оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета" (далее - Постановление) и включает в себя денежное содержание и надбавки за особые условия прохождения службы, а также другие надбавки, доплаты, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан и выплачивается в соответствии с законодательством сотрудникам:

1) қатардағы және басшы құрамның штаттық лауазымдарын атқаратын;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ТМЖ) және шет елдердің арнаулы оқу орындарында білім алушыларға;
3) азаматтық қорғау органдарының қарамағында тұрған азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне төленеді.
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің ақшалай қаражаты лауазымдық айлықақыдан және арнаулы атағы үшін берілетін қосымша ақыдан тұрады.
Мекеме басшысының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығы ақшалай үлесі төлеу үшін негіз болып табылады.
3. Ақшалай үлесті төлеу Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
4. Толық емес ай қызмет еткен қызметкерге тиесілі ақшалай үлестің мөлшері осы айда қызмет еткен күнтізбелік күндердің нақты санын бір күнтізбелік күн үшін төлем мөлшеріне көбейту жолымен айқындалады.
Күнтізбелік күн үшін төлем мөлшері толық айда берілген ақшалай үлестің сомасын осы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.
Егер қызметкерге ақшалай үлес төленетін кезеңде лауазымдық жалақыны және сауықтыруға арналған жәрдемақыны, сондай-ақ лауазымдық айлықақыға үстемеақыны есептеу үшін бастапқы коэффициент/лауазымдық айлықақы немесе коэффициентті/лауазымдық айлықақыны кезекті арттыру белгіленсе, ақшалай үлесті коэффициент немесе үстемеақы белгіленген күннен бастап көрсетілген өзгерістер ескеріле отырып төленеді.
5. Азаматтық қорғау органдарының кадрында қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының аппараттарына, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына және өзге де мемлекеттік органдарға, сондай-ақ халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген қызметкерлеріне ақшалай қаражат пен өзге де төлемдер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асырудың кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
6. Қызметкерлерге тиесілі және оларға уақтылы төленбеген немесе толық көлемде төленбеген ақшалай үлес азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне көрсетілген төлем толық көлемде төленбеген немесе төленбеген, бірақ толық төленбеген немесе талап қойылған күннің алдындағы үш жылдан артық емес мерзімге төленеді.
Лауазымдық жалақыны айқындау үшін жеке істерде бұрын есепке алынбаған қызмет кезеңдері расталатын жағдайларда:
егер қызметкер растайтын құжаттарды уақтылы ұсынбаған жағдайда, өтілді белгілеу жөніндегі хаттамаға қол қойылған күннен бастап, өткен уақыт үшін қайта есептеместен;
егер мемлекеттік орган қызметтің уақтылы расталған кезеңін есепке алмаған жағдайда, қызметтің барлық кезеңі үшін (бірақ үш жылдан аспайтын) жаңадан белгіленген мөлшерлер бойынша ақшалай үлес төленеді.

1) занимающим штатные должности рядового и начальствующего состава;
2) обучающимся в специальных учебных заведениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) и зарубежных стран;
3) находящихся в распоряжении органов гражданской защиты.
Денежное содержание сотрудников органов гражданской защиты состоит из должностного оклада и доплаты за специальное звание.
Основанием для выплаты денежного довольствия является приказ руководителя учреждения либо лица, исполняющего его обязанности.
3. Выплата денежного довольствия осуществляется в сроки, установленные Трудовым кодексом Республики Казахстан.
4. Размер денежного довольствия, причитающегося сотруднику, прослужившему неполный месяц, определяется путем умножения фактического количества календарных дней, прослуженных в данном месяце, на размер выплаты за один календарный день.
Размер выплаты за календарный день определяется путем деления суммы денежного довольствия, положенного за полный месяц, на количество календарных дней в данном месяце.
Если в период, за который выплачивается денежное довольствие сотруднику устанавливается первичный коэффициент/должностной оклад или очередное повышение коэффициента/должностного оклада для исчисления должностного оклада и пособия на оздоровление, а также надбавки к должностному окладу, денежное довольствие выплачивается с учетом указанных изменений со дня установления коэффициента или надбавок.
5. Сотрудникам прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратам Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан и иным государственным органам, а также к международным организациям с оставлением в кадрах органов гражданской защиты, денежное содержание и иные выплаты производятся в соответствии с Правилами прикомандирования сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и международным организациям, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 "Некоторые вопросы реализации Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
6. Денежное довольствие, причитающееся сотрудникам и своевременно не выплаченное им или выплаченное не в полном объеме, выплачивается за весь период, в течение которого сотрудникам указанные выплаты не выплачивались или выплачивались не в полном объеме, но не более чем за три года, предшествующих дню установления недоплаты или предъявления претензии.
В случаях, когда будут подтверждены ранее неучтенные в личных делах периоды службы для определения должностного оклада, денежное довольствие по вновь установленным размерам выплачивается:
со дня подписания протокола по установлению стажа, без перерасчета за прошлое время, в случае если сотрудником своевременно не были предоставлены подтверждающие документы;
за весь период службы (но не более, чем за три года), в случае если государственным органом не был учтен своевременно подтвержденный период службы.

2-тарау. Лауазымдық жалақылар, арнаулы атағына қосымша ақылар
7. Қызметкерлерге лауазымдық жалақылар, арнаулы атағы үшін қосымша ақылар "Мемлекеттiк бюджет есебiнен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбпү қаулысымен бекітілген мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесімен айқындалады.
8. Қызметкерлерге лауазымдық жалақы лауазымға тағайындалған күннен бастап, бірақ көрсетілген бұйрық шыққан күннен ерте емес немесе егер лауазымға тағайындау күні көрсетілмесе тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап төленеді.
Қызметкерлерге арнаулы атағы үшін қосымша ақы төлеу атақ берілген күннен бастап немесе егер беру күні бұйрықта көрсетілмесе арнаулы атақты беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап жүргізіледі.
9. Қызметкерлерге лауазымдық жалақы бұйрықта көрсетілген лауазымдар санаты бойынша ("Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерi, арнаулы мемлекеттік органдары, құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызметі мен прокуратура органдарының қызметкерлерi лауазымдарының санаттары бойынша тiзiлiмдерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1283 қбпү Жарлығына сәйкес) төленеді.
Қызметкерлердің лауазымдық жалақысының мөлшерін айқындау үшін мекемеде лауазымдық жалақыны белгілеуге арналған қызмет өтілін есептеуге комиссия құрылады. Мекеме комиссиясының құрамына қаржы, заң, кадр бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары (кадр бөлімшесі болмаған жағдайда – жеке құрамның есебін жүргізетін тұлғалар) енгізіледі.
Комиссияның қызмет өтілін есептеу туралы шешімі жаңадан келген қызметкер лауазымға тағайындалғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді. Комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірме екі данада жасалады (бір данасы - кадр қызметіне, екіншісі - қаржы қызметіне).
Штатта екі атауы бар лауазымдар бойынша лауазымдық жалақы лауазымның бірінші атауы бойынша белгіленеді.
3-тарау. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақылар және қосымша еңбекақы төлеу
10. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы негізгі немесе уақытша атқарылатын лауазым бойынша лауазымдық жалақыны негізге ала отырып есептеледі.
11. Егер үстемеақы толық емес айға тиесілі болса, оның сомасы осы айда қызмет еткен күнтізбелік күндердің нақты санын бір күнтізбелік күн үшін төлем мөлшеріне көбейту жолымен айқындалады.
Бір күнтізбелік күн үшін төлем мөлшері толық ай үшін салынған үстемеақылар мөлшерінің сомасын осы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.

Глава 2. Должностные оклады, доплаты за специальные звания
7. Должностные оклады, доплаты за специальное звание сотрудников определяются единой системой оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденной постановлением.
8. Должностные оклады сотрудникам выплачиваются со дня назначения на должность, но не ранее дня, указанного в приказе, или дня подписания приказа о назначении, если дата назначения на должность не указана.
Выплата доплаты за специальное звание сотрудникам производится со дня присвоения звания, или дня подписания приказа о присвоении специального звания, если дата присвоения в приказе не оговорена.
9. Должностные оклады сотрудникам выплачиваются по категориям должностей (в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1283 дсп "Об утверждении реестров должностей военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы и органов прокуратуры Республики Казахстан по категориям"), указанным в приказе о назначении на должность.
Для определения размеров должностного оклада сотрудников в учреждении создаются комиссии по исчислению стажа службы, для установления должностного оклада. В состав комиссии учреждения включаются должностные лица финансовых, юридических, кадровых подразделений (в случае отсутствия кадрового подразделения – лица, ведущие учет личного состава).
Решение комиссии об исчислении стажа службы оформляется протоколом заседания комиссии в течение 3 рабочих дней после назначения на должность вновь прибывшего сотрудника. Выписка из протокола заседания комиссии составляется в двух экземплярах (один экземпляр - в кадровую службу, второй - в финансовую службу).
По должностям, имеющим в штате двойное наименование, должностной оклад устанавливается по первому наименованию должности.
Глава 3. Надбавки за особые условия прохождения службы и дополнительная оплата труда
10. Надбавка за особые условия прохождения службы исчисляется исходя из должностного оклада по основной или временно исполняемой должности.
11. Если надбавка причитается за неполный месяц, сумма ее определяется путем умножения фактического количества календарных дней, прослуженных в данном месяце, на размер выплаты за один календарный день.
Размер выплаты за один календарный день определяется путем деления суммы размеров надбавок, положенных за полный месяц, на количество календарных дней в данном месяце.

12. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы мемлекеттік орган, мекеме басшысының не тағайындау құқығы бар оны алмастыратын адамның бұйрығы негізінде үстемеақы белгіленген күннен бастап, бірақ бұйрықта көрсетілген күннен ерте емес немесе егер бұйрықта үстемеақы белгіленген күн көрсетілмесе, үстемеақы белгілеу туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап төленеді.
13. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін қызметкерлерге үстемеақы төлеу лауазымнан босатылған күннен бастап немесе үстемеақы төлеу көзделмеген лауазымды уақытша атқаруға кіріскен күннен бастап тоқтатылады.
14. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы ағымдағы жылға ақшалай қаражаты төлеумен біруақытта төленеді.
15. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы мөлшерлері Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесімен белгіленеді.
4-тарау. Қазақстан Республикасының және шет елдердің арнаулы оқу орындарының курсанттарына, магистранттарына, докторанттарына жүргізілетін төлемдер
16. Арнаулы оқу орындарының күндізгі оқу нысанындағы курсанттарына оқу орнына қабылданған күннен бастап лауазымдық жалақы (шәкіртақы) түрінде ақшалай үлес төленеді.
17. Егер халықаралық келісімдерде немесе келісімшарттарда өзгеше көзделмесе, курсанттардың лауазымдық жалақыларын (шәкіртақынын) есептеу үшін бекітілген тиісті коэффициенттерді базалық лауазымдық жалақының мөлшеріне көбейту жолымен курсанттардың лауазымдық айлықақылары (шәкіртақы) айқындалады.
18. Курсанттарға, лауазымдық жалақылар (шәкіртақылар) оқу курсына байланысты төленеді, бұл ретте келесі курсқа ауыстырылғандарға лауазымдық жалақылар (шәкіртақылар) келесі курсқа көшкені туралы бұйрық негізінде төленеді, бірақ жаңа оқу жылы басталғанға дейін төленбейді.
19. Толық емес айдағы курсанттарға лауазымдық жалақылардың (шәкіртақының) мөлшері осы айдағы оқудың күнтізбелік күндерінің нақты санын бір күнтізбелік күн үшін төленетін төлем мөлшеріне көбейту жолымен айқындалады.
Күнтізбелік күн үшін төлем мөлшері толық ай үшін белгіленген лауазымдық жалақы (шәкіртақы) сомасын осы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.
20. Қазақстан Республикасының арнаулы оқу орындарының магистратурасына, докторантурасына күндізгі оқу нысанына қабылданған қызметкерлеріне оқу уақытына оқуға жіберілгенге дейін атқаратын соңғы (уақытша орындалмайтын) штаттық лауазым бойынша лауазымдық жалақысының 70 % мөлшерінде лауазымдық жалақы, сондай-ақ арнаулы атағы үшін қосымша ақы белгіленеді.

12. Надбавка за особые условия прохождения службы выплачивается на основании приказа руководителя государственного органа, учреждения, либо заменяющего его лица, имеющего право назначения, со дня установления надбавки, но не ранее дня, указанного в приказе, или дня подписания приказа об установлении надбавки, если дата установления надбавки в приказе не указана.
13. Выплата сотрудникам надбавки за особые условия прохождения службы прекращается со дня освобождения от должности или дня вступления во временное исполнение должности, по которой выплата надбавки не предусмотрена.
14. Надбавка за особые условия прохождения службы выплачивается одновременно с выплатой денежного содержания за текущий месяц.
15. Размеры надбавок за особые условия прохождения службы устанавливаются единой системой оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Правительством Республики Казахстан.
Глава 4. Выплаты, производимые курсантам, магистрантам, докторантам специальных учебных заведений Республики Казахстан и зарубежных стран
16. Курсантам очной формы обучения специальных учебных заведений со дня зачисления в учебное заведение выплачивается денежное довольствие в виде должностного оклада (стипендии).
17. Должностные оклады (стипендия) курсантов определяются путем умножения соответствующих коэффициентов, утвержденных для исчисления должностных окладов (стипендий) курсантов на размер базового должностного оклада, если иное не предусмотрено международными соглашениями или контрактами.
18. Курсантам, должностные оклады (стипендии) выплачиваются в зависимости от курса обучения, при этом переведенным на следующий курс, должностные оклады (стипендии) выплачиваются на основании приказа о переводе на следующий курс, но не ранее начала нового учебного года.
19. Размер должностных окладов (стипендий) курсантам, за неполный месяц, определяется путем умножения фактического количества календарных дней обучения в данном месяце, на размер выплаты за один календарный день.
Размер выплаты за календарный день определяется путем деления суммы должностного оклада (стипендии), положенного за полный месяц, на количество календарных дней в данном месяце.
20. Сотрудникам, зачисленным в магистратуру, докторантуру специальных учебных заведений Республики Казахстан на очную форму обучения, на время обучения устанавливается должностной оклад в размере 70% от должностного оклада по последней (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу, а также доплата за специальное звание.

21. Азаматтық қорғау органдарына диплом алу алдындағы практикадан өту үшін жіберілген және азаматтық қорғау органдарының штаттық лауазымына тағайындалған курсанттарға диплом алдындағы практикадан өту жері бойынша білім алушылардың қорытынды аттестаттаудан өтуі үшін оқу орындарына іссапарға жіберілген күн бойынша штаттық лауазымда болу кезеңіне ақшалай ұстау төленеді, ол туралы ақшалай аттестатта тиісті жазбалар жасалады.
22. Қазақстан Республикасы ҚР ТЖМ арнаулы оқу орындарының курсанттарына растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейін бір ай ішінде демалыс кезеңінде ішкі қалааралық автомобильмен (таксиден басқа), теміржол және су көлігімен тұрақты тұратын жеріне және кері қайтуға жол жүруге арналған шығыстар өтеледі.
23. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының бейінді жоғары оқу орындарында оқитын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне оқуға байланысты төлемдер, оның ішінде ақшалай қаражат халықаралық келісімдерге не келісімшарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
24. Шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының бейінді жоғары оқу орындарында күндізгі нысанда оқитын курсанттарға каникулдық демалыс кезеңінде темір жол, автомобиль, әуе (эконом класс) және ішкі су көлігінде оқу орнына және кері қарай жылжуға арналған шығыстар өтеледі.
5-тарау. Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарында оқу уақытына жүргізілетін төлемдер
25. Қазақстан Республикасы мен шет елдердің азаматтық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарында оқитын қызметкерлеріне оқу уақыты, сондай-ақ оқу орнына бару және кері қайту уақыты үшін негізгі штаттық лауазым бойынша алынатын ақшалай үлес төленеді.
Іссапар шығыстарын төлеу "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес жүргізіледі.
6-тарау. Басқа лауазымдар бойынша міндеттерді уақытша атқару кезінде жүргізілетін төлемдер
26. Негізгі міндеттерінен босата отырып, басқа лауазымдар бойынша міндеттерді уақытша атқару жүктелген штаттық лауазымды атқаратын қызметкерлеріне төлем мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) штаттық орынбасарларға олардың өздерінің тікелей бастықтарының бос емес лауазымдары бойынша қызметтік міндеттеріне қарамастан, ақшалай үлесті төлеу олардың негізгі атқарып отырған лауазымы бойынша жүргізіледі;

21. Курсантам, направленным в органы гражданской защиты для прохождения преддипломной практики и назначенным на штатные должности органов гражданской защиты, по месту прохождения преддипломной практики выплачивается денежное содержание за период нахождения на штатной должности по день откомандирования в учебные заведения для прохождения итоговой аттестации обучающихся, о чем делаются соответствующие записи в денежном аттестате.
22. Курсантам специальных учебных заведений МЧС РК возмещаются расходы на проезд на внутреннем междугороднем автомобильном (кроме такси), железнодорожном и водном транспорте к месту постоянного проживания и обратно в период каникулярных отпусков в течение месяца после предоставления подтверждающих документов.
23. Сотрудникам, обучающимся в профильных высших учебных заведениях правоохранительных органов иностранных государств по программам послевузовского образования, выплаты, связанные с обучением, в том числе денежное содержание, осуществляются в соответствии с международными соглашениями либо контрактами.
24. Курсантам, обучающимся по очной форме в профильных высших учебных заведениях правоохранительных органов иностранных государств возмещаются расходы на перемещение к месту учебы и обратно на железнодорожном, автомобильном, воздушным (эконом класс) и внутреннем водном транспорте в период каникулярных отпусков.
Глава 5. Выплаты, производимые за время обучения на курсах повышения квалификации и переподготовки кадров
25. Сотрудникам, обучающимся в организациях образования органов гражданской защиты и зарубежных стран, на курсах повышения квалификации и переподготовки кадров, за время обучения, а также за время пути к месту учебы и обратно выплачивается денежное довольствие, получаемое по основной штатной должности.
Выплата командировочных расходов производится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства".
Глава 6. Выплаты, производимые при временном исполнении обязанностей по другим должностям
26. Сотрудникам, занимающим штатные должности, на которых возложено временное исполнение обязанностей по другим должностям с освобождением от основных обязанностей, оплата производится в следующем порядке:
1) штатным заместителям независимо от их служебных обязанностей по невакантным должностям своих непосредственных начальников выплата денежного довольствия производится по их основной исполняемой должности;

2) басшының бос лауазымы бойынша міндеттерін, оның ішінде орынбасарларының да уақытша атқаруы кезінде, ақы өзге де төлемдер ескеріле отырып, лауазымды уақытша атқаруға көзделген жалақыға қарай, бірақ екі айдан аспайтын уақытқа төленеді. Көрсетілген мерзім ішінде оларды осы лауазымға тағайындау немесе бос лауазым бойынша міндеттерді атқарудан босату туралы шешім қабылдануы тиіс.
Міндеттерді уақытша атқарудың үзіліссіз мерзімі бос лауазым бойынша екі айдан, ал бос емес лауазым бойынша – төрт айдан аспауы тиіс.
Лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқарудың үзіліссіз мерзімі лауазымды атқаруға кіріскен күннен бастап, бірақ бұйрықта көрсетілген күннен ерте емес, ал күні көрсетілмесе, бұйрыққа қол қойылған күннен ерте емес, міндеттерін атқарудан босатылған күн бойынша есептеледі.
Лауазым бойынша міндеттерді атқарушы ретінде тағайындау қызметкерлерді лауазымға тағайындау және олардың орнын ауыстыру құқығы берілген лауазымды адамдардың бұйрығымен ресімделеді.
Қызметкерге міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу және оны осыған байланысты негізгі лауазымы бойынша міндеттерді атқарудан босату, тікелей басшысы болмаған кезеңде оның лауазымы бойынша міндеттерді атқару қызметкердің қызметтік міндеттерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қызметкерлерді лауазымға тағайындау басшының бұйрығымен жүзеге асырылады.
27. Уақытша атқарылатын лауазым бойынша үстемеақылар төленген кезде үстемеақылар осы лауазым бойынша көзделген жалақыдан есептеледі.
7-тарау. Еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңінде жүргізілетін төлемдер
28. Қызметкерлерге еңбекке уақытша жарамсыздық жөніндегі парақтардың негізінде олардың еңбекке уақытша жарамсыздығының барлық кезеңі үшін ақшалай үлес толық көлемде төленеді.
29. Азаматтық қорғау органдарының қарамағында болған кезеңде ауырып қалған қызметкерлеріне еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі үшін соңғы атқарған лауазымы бойынша ақшалай қаражат төленеді.
30. Қызметкерлері жүктілік және босану бойынша демалыста, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша демалыста, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңде ауырған жағдайда, ауру күндері үшін ақшалай үлес төленбейді.
Егер сырқаттану көрсетілген демалыстар аяқталғаннан кейін де жалғасатын болса, тиісті демалыс аяқталған күннің келесі күнінен бастап және қызметкердің қызметке шығу күніне дейін ақшалай үлес төленеді.
8-тарау. Азаматтық қорғау органдарының қарамағында болған уақытқа жүргізілетін төлемдер

2) при временном исполнении обязанностей, в том числе и заместителями, по вакантной должности руководителя оплата производится исходя из оклада, предусмотренного повременно исполняемой должности с учетом иных выплат, но не более двух месяцев. В течение указанного срока принимается решение об их назначении на данную должность или освобождении от исполнения обязанностей по вакантной должности.
Непрерывный срок временного исполнения обязанностей по вакантной должности не должен превышать два месяца, а по невакантной – четыре.
Непрерывный срок временного исполнения обязанностей по должности исчисляется со дня вступления в должность, но не ранее даты, оговоренной в приказе, а при отсутствии указанной даты не ранее дня подписания приказа по день освобождения от исполнения обязанностей.
Назначение исполняющим обязанности по должности оформляется приказом должностных лиц, которым предоставлено право назначения сотрудников на должности и их перемещения.
Возложение на сотрудника временного исполнения обязанностей и освобождение его, в связи с этим от исполнения обязанностей по основной должности осуществляются приказом руководителя, который назначает сотрудника на должности, за исключением случая, когда исполнение обязанностей по должности непосредственного руководителя в период его отсутствия предусмотрено служебными обязанностями сотрудника.
27. При выплате надбавок по временно исполняемой должности, надбавки исчисляются от оклада, предусмотренного по данной должности.
Глава 7. Выплаты, производимые в период временной нетрудоспособности
28. Сотрудникам, за весь период их временной нетрудоспособности на основании листков по временной нетрудоспособности, денежное довольствие выплачивается в полном объеме.
29. Сотрудникам, заболевшим в период нахождения в распоряжении органов гражданской защиты, выплачивается денежное содержание за период их временной нетрудоспособности по последней занимаемой должности.
30. В случае заболевания сотрудников в период нахождения в отпуске по беременности и родам, в отпуске по усыновлению или удочерению новорожденного ребенка (детей), в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет денежное довольствие за дни болезни не выплачивается.
Если заболевание продолжается и после окончания указанных отпусков, денежное довольствие выплачивается со дня, следующего за днем окончания соответствующего отпуска и до дня выхода сотрудника на службу.
Глава 8. Выплаты, производимые за время нахождения в распоряжении органов гражданской защиты

31. Атқарып отырған лауазымдарынан босатылған қызметкерлеріне тиісті азаматтық қорғау органдарының қарамағында болған уақытында ақшалай ұстау штаттық лауазымнан босатылған күннен бастап (соңғы атқарған лауазымы бойынша лауазымдық жалақы, арнаулы атағы үшін қосымша ақы) және тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақы төленеді.
Төлемдер "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңмен белгіленген тиісті азаматтық қорғау органдарының қарамағында болу мерзімдерінің кезеңінде жүргізіледі.
Қарамағына қабылдау туралы бұйрықта азаматтық қорғау органы қызметкерінің өкімі сондай-ақ олардың қарамағында болған кезеңде қызметкерлеріне тиісті төлемдерді жүзеге асыратын аумақтық орган, азаматтық қорғау органының мекемесі көрсетіледі.
32. Қарамағына қабылдау туралы бұйрыққа қол қойылған күн немесе бұйрықта көрсетілген күн қарамағына қабылдау күні болып есептеледі.
33. Қарамағында болу мерзіміне ақшалай қаражаты төлеу кезінде:
демалыстарда болу уақыты;
денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде) болу уақыты;
бұрынғы қызмет атқарған жерiнен тиiстi азаматтық қорғау органы тұрған жерге дейiн жолда болу уақыты;
қашықтықтан оқыту бойынша оқитын адамдар үшін – бiлiм беру ұйымдарының оқу-емтихан сессияларында болу уақыты;
қылмыстық iс ақтау негiздерi бойынша қысқартылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда, қамауға алынған күннен бастап және босатылған күнiн қоса алғанда, қылмыстық жауапкершілікке тартылуға байланысты қамауда болу уақыты есептелмейдi.
9-тарау. Лауазымдық міндеттерін атқарудан шеттетілгендерге және қамауда болу уақытында, сондай-ақ қызметі қалпына келтірілгендерге жүргізілетін төлемдер
34. Қылмыстық процесті жүргізуші орган лауазымдық міндеттерін атқарудан уақытша шеттетілген қызметкерлеріне мұндай шараның қажеттілігі жойылғанға дейін ақшалай үлесті төлеу тоқтатылады.
35. Азаматтық қорғау органы басшысының лауазымдық міндеттерін атқарудан уақытша шеттетілген қызметкерлеріне қызметтік тергеп-тексеру жүргізілген жағдайда жауапкершілік туралы мәселе шешілгенге дейін бір айдан аспайтын мерзімге ақшалай қаражат сақталады.
36. Өзіне қатысты күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы сайланған қызметкерлеріне ақшалай үлесті төлеу қамауға алынған күннен бастап тоқтатылады және ақтау үкімі заңды күшіне енген, ақтау негіздері бойынша қылмыстық іс тоқтатылған кезден бастап қалпына келтіріледі.

31. Сотрудникам органов гражданской защиты, освобожденным от занимаемых должностей, за время нахождения в распоряжении соответствующих органов гражданской защиты выплачивается денежное содержание со дня освобождения от штатной должности (т.е. должностной оклад по последней занимаемой должности, доплата за специальное звание) и денежная компенсация на содержание жилища и оплату коммунальных услуг.
Выплаты производятся в период сроков пребывания в распоряжении соответствующих, установленных Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
В приказе о зачислении в распоряжение сотрудника указывается также территориальный орган, учреждение органа гражданской защиты, которое будет осуществлять соответствующие выплаты сотрудникам в период их пребывания в распоряжении.
32. Днем зачисления в распоряжение считается день подписания приказа о зачислении в распоряжение или день, указанный в приказе.
33. При выплате денежного содержания в срок пребывания в распоряжении не засчитываются:
время нахождения в отпусках;
время нахождения на лечении (в том числе обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения;
время нахождения в пути следования от места прежней службы до места нахождения соответствующего органа гражданской защиты;
для лиц, обучающихся по дистанционному обучению, – время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях организаций образования;
время нахождения под стражей в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.
Глава 9. Выплаты, производимые отстраненным от исполнения должностных обязанностей и за время нахождения под арестом, а также восстановленным на службе
34. Сотрудникам, временно отстраненным от исполнения должностных обязанностей - органом, ведущим уголовный процесс, до отпадения необходимости такой меры, выплата денежного довольствия приостанавливается.
35. Сотрудникам, временно отстраненным от исполнения должностных обязанностей руководителем органа гражданской защиты в случае проведения служебного расследования до решения вопроса об ответственности на срок не более одного месяца, денежное содержание сохраняется.
36. Сотрудникам, в отношении которых избрана мера пресечения в виде содержания под стражей, выплата денежного довольствия прекращается со дня ареста и восстанавливается с момента прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора.

37. Қылмыс жасағаны үшін сотталуына байланысты азаматтық қорғау органдарынан босатылған, ал кейіннен ақталған және тиісінше лауазымы мен арнаулы атағы қалпына келтірілген қызметкерлерге қызметте амалсыздан болмаған уақыты үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ақшалай үлес өтеледі.
10-тарау. Демалыстар уақытында жүргізілетін төлемдер
38. Жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына кеткен кезде қызметкерлеріне ақшалай үлес және демалысқа кеткен күнге атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша екі лауазымдық жалақы мөлшерінде сауықтыруға арналған жәрдемақы жылына бір рет не қызметкердің азаматтық қорғау органының қарамағында болған жағдайда қарамағына қабылданған күнге соңғы атқарған штаттық лауазымы бойынша төленеді.
Төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы бөліп берілген жағдайда сауықтыруға арналған жәрдемақыны төлеу демалыстың бірінші бөлігін берген кезде жүргізіледі.
39. Қызметкерлерге олар азаматтық қорғау органдарына қызметке кірген жылы, сондай-ақ бала күтімі бойынша демалысқа шыққан және одан шыққан жылы жыл сайынғы еңбек демалысын беру кезінде бұйрықта екі лауазымдық жалақыны жылдың күнтізбелік күндерінің санына бөлумен және алынған соманы көбейтумен қызметке кірген жылы, бала күтімі бойынша демалысқа шыққан және одан шыққан жылы нақты жұмыс істеген күнтізбелік күндер санына есептелетін сауықтыруға арналған жәрдемақы мөлшері көрсетіледі.
Қызметтен босатылған жылы төленген жәрдемақы қайтаруға жатпайды.
40. Азаматтық қорғау органдарына басқа құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен қызметке келген және Қарулы Күштердің, басқа әскерлер мен әскери құрлымдарының әскери қызметшілері қатарынан келген адамдарға сауықтыруға арналған жәрдемақы олар ауысқан (келген) жылға бұрынғы қызмет орны бойынша оларға жәрдемақы төленбеу фактісі (бұйрықтан үзінді, ақшалай аттестат) расталған кезде төленеді.
41. Қызметкерлерге демалыс өткiзу орнына бару және қайту жолына берілген уақытын қоса алғанда, ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзiмді, қосымша демалыстар уақытына ақшалай үлес олардың атқарып отырған лауазымы бойынша демалысқа шыққан күнi алатын мөлшерде төленедi.
42. Атқаратын лауазымдарынан босатылған және жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған азаматтық қорғау органының қарамағындағы қызметкерлерге оларды қызметте одан әрі пайдалану туралы мәселені шешу кешіктірілген жағдайларда пайдаланылмаған демалыс беріледі. Жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысы кезінде оларға ақшалай қаражат, қарамағында болу мерзіміне қарамастан, азаматтық қорғау органының қарамағына қабылданған күнге қарай негізгі лауазымы бойынша алынатын мөлшерде төленеді.

37. Сотрудникам, уволенным из органов гражданской защиты в связи с осуждением за преступления, а затем реабилитированным и восстановленным соответственно в должности и специальном звании, за время вынужденного отсутствия на службе возмещается денежное довольствие в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Выплаты, производимые за время отпусков
38. Сотрудникам при предоставлении оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, выплачивается один раз в год пособие для оздоровления в размере двух должностных окладов по штатной должности, занимаемой ко дню убытия в отпуск, либо, в случае нахождения сотрудника в распоряжении органа гражданской защиты, по последней занимаемой штатной должности ко дню зачисления в распоряжение.
В случае предоставления оплачиваемого ежегодного трудового отпуска по частям, выплата пособия для оздоровления производится при предоставлении первой части отпуска.
39. Сотрудникам в год поступления их на службу в органы гражданской защиты, а также в год ухода в отпуск по уходу за ребенком и выхода из него, при предоставлении ежегодного трудового отпуска в приказе указывается размер пособия для оздоровления, который исчисляется делением двух должностных окладов на количество календарных дней в году и умножением полученной суммы на количество фактически отработанных календарных дней в год поступления на службу, год ухода в отпуск по уходу за ребенком и выхода из него.
Выплаченное пособие в году увольнения возврату не подлежит.
40. Лицам, прибывшим на службу в органы гражданской защиты, в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных органов, специальных государственных органов и прибывшим из числа военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, пособие для оздоровления в году их перевода (прибытия) выплачивается в полном объеме при подтверждении факта невыплаты им пособия по прежнему месту службы (выписки из приказа, денежный аттестат).
41. Сотрудникам за время оплачиваемых ежегодных трудовых, краткосрочных, дополнительных отпусков, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими ко дню убытия в отпуск по занимаемой должности.
42. Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении органа гражданской защиты, не использовавшим оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе предоставляется неиспользованный отпуск. За время оплачиваемого ежегодного трудового отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение органа гражданской защиты, независимо от срока пребывания в распоряжении.

43. ҚР ТЖМ арнаулы оқу орындарының курсанттары каникулдық демалыста болған уақыт үшін оларға оқу уақытында алатын лауазымдық жалақысы (шәкіртақы) төленеді.
44. Тиісті азаматтық қорғау органдарына қызметке бөлу бойынша жіберілген ҚР ТЖМ арнаулы оқу орындарының түлектеріне оқу орнын бітіргеннен кейін берілген демалыс кезеңінде олар тағайындалған штаттық лауазымдар бойынша ақшалай үлес және сауықтыруға арналған жылына екі лауазымдық айлықақы мөлшерінде жәрдемақы төленеді.
45. Оқудың күндізгі және қашықтық нысаны бойынша арнаулы оқу орындарына, оның ішінде магистратура мен докторантураға түсу емтихандарына дайындалу және тапсыру үшін азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ұсынылған оқу демалыстарының уақытына оларға демалысқа кеткен күнге негізгі штаттық лауазым бойынша ақшалай ұстау төленеді, ал түсу емтихандарын тапсыру үшін басқа білім беру ұйымдарына түсушілерге ақшалай қаражат төленбейді.
46. Қашықтықтан оқыту нысаны бойынша арнаулы оқу орындарында оқитын қызметкерлеріне емтихан тапсыру кезеңіне берілген оқу демалыстары кезінде ақшалай қаражат сақталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінде оқу орнына және кері қарай темір жол көлігімен жол жүруге арналған шығыстар өтеледі.
47. Қызметкерлер жұмыстан босатылған жылы нақты жұмыс істеген уақыты үшін жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы беріледі.
11-тарау. Қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақаты, жаралануы (контузия), мертігуі, науқастануы салдарынан болған мүгедектiк белгiленгенде немесе қызметтiк мiндеттерiн атқару кезеңiнде мертiккен жағдайда, сондай-ақ азаматтық қорғау органдарының қызметкері қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда азаматтық қорғау органдарының қызметкеріне жүргізілетін төлемдер
48. Қызметкерлер қызметтiк мiндеттерiн атқарып жүрген кезеңiнде мертiккен жағдайда, қызметкерге қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақаты, жаралануы (контузия алуы), мертігуі, науқастануы нәтижесінде болған мүгедектiк белгiленгенде, сондай-ақ ол қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза болған (қайтыс болған) кезде не болмаса қызметтiк мiндеттердi орындау үшін міндетті атқару кезiнде алған жарақат салдарынан қызметтен босатылғаннан кейiнгi бiр жыл ішінде біржолғы өтемақы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкері қызметтік міндеттерін атқарып жүрген кезеңінде мертіккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған) жағдайда оған біржолғы өтемақы төлеу, сондай-ақ ол қызметтік міндеттерін атқарып жүрген кезінде науқастануы, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда оны алуға құқығы бар адамдарға төлеу қағидаларына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 1047 қаулысымен бекітілген қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, арнаулы мемлекеттік органдардың курсанттарына, тыңдаушыларына, қызметкерлеріне, әскери қызметшілерге ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшеріне сәйкес ай сайынғы ақшалай төлем төленеді.

43. За время нахождения курсантов специальных учебных заведений МЧС РК в каникулярных отпусках им выплачивается должностной оклад (стипендия), получаемый во время учебы.
44. Выпускникам специальных учебных заведений МЧС РК, направленным по распределению на службу в соответствующие органы гражданской защиты, за период отпуска предоставленного после окончания учебного заведения выплачивается денежное довольствие по штатным должностям, на которые они назначены и пособие на оздоровление в размере двух должностных окладов в год.
45. За время учебных отпусков, предоставленных сотрудникам органов гражданской защиты для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в специальные учебные заведения по очной и дистанционной формам обучения, в том числе магистратуру и докторантуру, им выплачивается денежное содержание, по основной штатной должности ко дню убытия в отпуск, а поступающим в другие организации образования для сдачи вступительных экзаменов – денежное содержание не выплачивается.
46. Сотрудникам, обучающимся в специальных учебных заведениях по дистанционной форме обучения, за время учебных отпусков, предоставленных на период сдачи экзаменов, сохраняется денежное содержание, а также возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту учебы и обратно в пределах Республики Казахстан.
47. Сотрудникам в год увольнения предоставляется оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск за фактически отработанное время.
Глава 11. Выплаты, производимые сотрудникам органов гражданской защиты при установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или получения увечья в период исполнения служебных обязанностей, а также в случае (гибели) смерти сотрудника органа гражданской защиты
48. При получении увечья сотрудником в период исполнения им служебных обязанностей, при установлении сотруднику инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после увольнения со службы вследствие травмы, полученной при исполнении обязательных для исполнения служебных обязанностей, выплачивается единовременная компенсация в соответствии с Правилами выплаты единовременной компенсации сотруднику правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан при получении увечья (травмы, ранения, контузии) в период исполнения им служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) вследствие заболевания, увечья (травмы, ранения, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей, лицам, имеющим право на ее получение, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 и ежемесячная денежная выплата в соответствии с Правилами и размером осуществления денежной выплаты сотрудникам правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсантам, слушателям, сотрудникам специальных государственных органов, военнослужащим, уволенным по состоянию здоровья в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 1047 .

49. Қайтыс болған немесе қаза болған қызметкерлерін жерлеуге оларды үш айлық ақшалай ұстау мөлшерінде біржолғы ақшалай өтемақы төленеді.
Біржолғы ақшалай өтемақы алу үшін қайтыс болған қызметкерінің қызмет орны бойынша қаржы қызметіне қызметкер қайтыс болған күннен бастап үш жыл ішінде жерлеуге біржолғы ақшалай өтемақы төлеу туралы өтінішпен мынадай құжаттарды:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжатты;
2) алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтер немесе басқа мемлекеттердің уәкілетті органы берген және апостильмен куәландырылған қайтыс болу фактісін растайтын құжатты қоса бере отырып жүгіну қажет.
12-тарау. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақшалай өтемақы төлеу
50. Қызметкерлерге, оның ішінде қарамағында, жүктілігі мен босануы бойынша, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты, үш жасқа толғанға дейінгі бала күтімі жөніндегі еңбекақысы сақталмайтын демалыста болған қызметкерлерге тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу үшін ақшалай өтемақы төленеді.
51. Қызметкерлерге ақшалай өтемақы төлеу қызметке түскен күннен бастап жүргізіледі және басқа азаматтық қорғау органдарына іссапарға жіберілген не азаматтық қорғау органдарынан шығарылған күнінен бастап тоқтатылады (жеке құрамды тізімнен алып тастау).
52. Ақшалай өтемақының мөлшері тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңға сәйкес айқындалады.
53. Ақшалай өтемақыны төлеу туыстық қатынастарға және бірлесіп тұруға (яғни әкесіне, әйеліне, балаларына егер ол қызметкерлер болып табылса) қарамастан, әрбір қызметкеріне жүргізіледі.
Ақшалай өтемақы қызметкерлерге ақшалай үлесті төлеумен біруақытта төленеді.
54. Азаматтық қорғау органдарының кадрында қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының Аппараттарына, Қазақстан Республикасы Үкімет аппаратына және өзге де мемлекеттік органдарға іссапарға жіберілген қызметкерлерге ақшалай өтемақыны іссапарға жіберілгенге дейін олар штатында тұрған азаматтық қорғау орган төлейді.
55. Толық емес ай қызмет еткен азаматтық қорғау органдарының қызметкеріне тиесілі ақшалай өтемақы мөлшері осы айда қызмет еткен күнтізбелік күндердің нақты санын бір күнтізбелік күн үшін төлем мөлшеріне көбейту жолымен айқындалады.
Толық емес ай үшін ақшалай өтемақы төлеу кезінде бір күнтізбелік күн үшін төлемнің мөлшері толық ай үшін берілген ақшалай өтемақы сомасын осы айдағы күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.

49. Для погребения умерших или погибших сотрудников выплачивается единовременная денежная компенсация в размере их трехмесячного денежного содержания.
Для получения единовременной денежной компенсации необходимо обратиться в финансовую службу по месту службы умершего сотрудника с заявлением о выплате единовременной денежной компенсации на погребение в течение трех лет со дня смерти сотрудника, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение;
2) сведения о смерти получателя или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем.
Глава 12. Выплата денежной компенсации на содержание жилища и коммунальные услуги
50. Сотрудникам, в том числе находящимся в распоряжении, в отпуске, в том числе по беременности и родам, в связи с усыновлением или удочерением новорожденного ребенка (детей), без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, для оплаты расходов на содержание жилища и оплату коммунальных услуг выплачивается денежная компенсация.
51. Выплата денежной компенсации сотрудникам производится со дня поступления на службу и прекращается со дня откомандирования в другие органы гражданской защиты либо увольнения из органов гражданской защиты (исключения из списков личного состава).
52. Размер денежной компенсации определяется в соответствии с Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
53. Выплата денежной компенсации производится каждому сотруднику независимо от родственных отношений и совместного проживания (то есть мужу, жене, детям, если они являются сотрудниками).
Денежная компенсация выплачивается сотрудникам одновременно с выплатой денежного довольствия.
54. Сотрудникам, прикомандированным к Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратам Палат Парламента Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан и иным государственным органам с оставлением в кадрах органов гражданской защиты, денежная компенсация выплачивается органами, в штатах которых они состояли до прикомандирования.
55. Размер денежной компенсации, причитающейся сотруднику, прослужившему неполный месяц, определяется путем умножения фактического количества календарных дней, прослуженных в данном месяце на размер выплаты за один календарный день.
При выплате денежной компенсации за неполный месяц размер выплаты за один календарный день определяется путем деления суммы денежной компенсации, положенной за полный месяц на количество календарных дней в данном месяце.

13-тарау. Азаматтық қорғау органдарынан босатылған кезде жүргізілетін төлемдер
56. Азаматтық қорғау органдарынан босатылған қызметкерлерге:
1) қызметтен босатылған күнге лауазым атқарғандарға – қызметтен босату туралы бұйрықта көрсетілген қызметтен босатудың өткен күнінің күні бойынша немесе егер қызметтен босату күні көрсетілмесе қызметтен босату туралы бұйрыққа қол қойған күнге ақшалай үлес төленеді;
2) арнайы оқу орындарының курсанттары – оқу орындардың ауыспалы құрамының тізімінен алынған күн бойынша лауазымдық жалақы (шәкіртақы) төленеді;
3) Осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес азаматтық қорғау органдарының қарамағында жұмыстан босатылған күнге – ақшалай қаражатты төлеу қарамағында болу күні бойынша төленеді.
57. Қызметтен босатылатын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне біржолғы жәрдемақылар мынадай тәртіппен және мөлшерде:
күнтізбелік он жылдан аз еңбек сіңірген және денсаулық жағдайы бойынша, штаттардың қысқаруына байланысты қызметтен босатылғандарға – үш айлық ақшалай қаражат;
күнтізбелік он жылдан астам еңбек сіңірген және қызметте болудың шекті жасына толғаннан кейін, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттардың қысқаруына байланысты қызметтен босатылғандарға:
он жылдан он бес жылға дейін – төрт айлық ақшалай қаражат;
он бес жылдан жиырма жылға дейін – бес айлық ақшалай қаражат;
жиырма жылдан жиырма бес жылға дейін – алты айлық ақшалай қаражат;
жиырма бес жылдан отыз жылға дейін – жеті айлық ақшалай қаражат;
отыз жылдан асқандарға – сегіз айлық ақшалай қаражат төленеді.
Қызмет өткеру кезеңінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасымен наградталған қызметкерлеріне жұмыстан босатылған кезде біржолғы жәрдемақы мөлшері "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айлық ақшалай қаражаттың екі мөлшеріне ұлғаяды.
58. Біржолғы жәрдемақының мөлшері және еңбек сіңірген жылдары жұмыстан босату туралы бұйрықта көрсетіледі.
59. Біржолғы жәрдемақы мөлшерін айқындау үшін еңбек сіңірген жылдарға зейнетақы төлемін тағайындауға күнтізбелік есептелген еңбек сіңірген жылдары қабылданады.
Біржолғы жәрдемақы соңғы штаттық лауазым бойынша төленетін лауазымдық жалақыға, қызметтен босатылған күнгі арнаулы атағы үшін қосымша ақыға қарай есептеледі.
Қызметкер азаматтық қорғау органдарына қайтадан (кейіннен) қызметке қабылданғаннан кейін қызметтен босатылған кезде біржолғы жәрдемақы мөлшерін айқындау кезінде қызметтің біржолғы (жұмыстан шығу) жәрдемақысы төленбеген кезеңі есепке алынады.
60. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін алу құқығынсыз қызметтен босату кезінде біржолғы жәрдемақылар төлеумен қатар азаматтық қорғау органдарының орта, аға және жоғары басшы құрам адамдарына, қызметте болудың шекті жасына толғаннан кейін, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттарды қысқартуға байланысты қызметтен босатылғандарға арнаулы атақтар үшін қосымша ақылары қызметтен босатылған күннен бастап бір жыл бойы сақталады.
Бұл ретте егер көрсетілген мерзім ішінде қызмет атқарып жүрген азаматтық қорғау органдарының басшы құрамы адамдарының арнаулы атақтары үшін қосымша ақылары өсетін болса, тиісінше еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы алу құқығынсыз қызметтен босатылған азаматтық қорғау органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамы адамдарына төленетін осы қосымша ақылар мөлшері де ұлғаяды.
Төлемдерді қызметкердің соңғы қызмет орны бойынша азаматтық қорғау органының басшысы бұйрығының негізінде азаматтық қорғау органының қаржылық қызметі жүзеге асырады.

Глава 13. Выплаты, производимые при увольнении из органов гражданской защиты
56. Сотрудникам, уволенным из органов гражданской защиты, производится:
1) занимавшим ко дню увольнения должность – выплата денежного довольствия по день, предшествующий дню увольнения, указанного в приказе об увольнении, или дня подписания приказа об увольнении, если дата увольнения не указана;
2) курсантам специальных учебных заведений – выплата должностного оклада (стипендии) по день исключения из списков переменного состава учебных заведений включительно;
3) состоящим ко дню увольнения в распоряжении органов гражданской защиты – выплата денежного содержания по день нахождения в распоряжении в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил.
57. Увольняемым со службы сотрудникам выплачивается единовременное пособие в следующих порядке и размерах:
имеющим выслугу менее десяти календарных лет и уволенным по состоянию здоровья, в связи с сокращением штатов – трехмесячного денежного содержания;
имеющим выслугу более десяти календарных лет и уволенным по достижении предельного возраста пребывания на службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов:
от десяти до пятнадцати лет – четырехмесячного денежного содержания;
от пятнадцати до двадцати лет – пятимесячного денежного содержания;
от двадцати до двадцати пяти лет – шестимесячного денежного содержания;
от двадцати пяти до тридцати лет – семимесячного денежного содержания;
свыше тридцати лет – восьмимесячного денежного содержания.
Сотрудникам, награжденным в период прохождения службы государственной наградой Республики Казахстан, размер единовременного пособия при увольнении увеличивается на два размера месячного денежного содержания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан".
58. Размер единовременного пособия и выслуга лет указывается в приказе на увольнение.
59. Для определения размера единовременного пособия принимается выслуга лет для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет в календарном исчислении.
Единовременное пособие исчисляется исходя из должностного оклада, выплачиваемого по последней штатной должности, доплаты за специальное звание на день увольнения со службы.
При увольнении сотрудника после повторного (последующего) зачисления на службу в органы гражданской защиты при определении размера единовременного пособия принимается период службы, за который выплата единовременного (выходного) пособия не производилась.
60. При увольнении без права на пенсионную выплату за выслугу лет наряду с выплатой единовременных пособий в течение одного года со дня увольнения со службы сохраняются выплаты доплат за специальные звания – лицам среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов гражданской защиты, уволенным со службы по достижении предельного возраста пребывания на службе, состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов.
При этом если в течение указанного срока повышаются доплаты за специальные звания лицам начальствующего состава органов гражданской защиты, находящимся на службе, соответственно увеличиваются также размеры этих доплат, выплачиваемых лицам среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов гражданской защиты, уволенным без права на пенсионные выплаты за выслугу лет.
Выплаты осуществляются финансовой службой органа гражданской защиты по последнему месту службы сотрудника, на основании приказа руководителя органа гражданской защиты.

61. Азаматтық қорғау органдарынан қызметтен босатылған қызметкерлерге қызметтен босатылатын жылы пайдаланылмаған ақылы жыл сайынғы еңбек демалысына осы жылы қызмет еткен уақытына теңбе-тең, бірақ қырық күнтізбелік күннен аспайтын ақшалай өтемақы төленеді.
Демалыстың пайдаланылмаған күндеріне ақшалай өтемақы толық ай үшін тиесілі ақшалай ұстау сомасын қызметтен босатылған жылдағы күнтізбелік күннің орташа айлық санына бөлу арқылы айқындалатын күнтізбелік күн үшін төлем мөлшеріне қарай есептеледі.
14-тарау. Ақшалай аттестат
62. Қызметкердің орнын ауыстыру, ауысуы, сондай-ақ қызметтен босатылған кезінде қаржы қызметі заңнамада көзделген барлық төлемдерді жүргізеді және төленген сомалар туралы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақшалай аттестатта жазбалар жүргізуге міндетті.
63. Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне ақшалай аттестат кету парағын бергеннен кейін:
1) бір азаматтық қорғау органынан екінші азаматтық қорғау органына орын ауыстырған барлық жағдайларда, оның ішінде азаматтық қорғау органдарының білім беру ұйымдарына үш айдан аса мерзімге оқу үшін жіберілген кезде;
2) қызметкер басқа құқық қорғау органдарына, Қарулы Күштерге, арнаулы мемлекеттік органдарға ауысқан кезде;
3) қызметкерді азаматтық қорғау органдарының кадрында қалдыра отырып, мемлекеттік органдарға және халақыралық ұйымдарға іссапарға жіберген кезде;
4) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындай отырып, запасқа немесе отставкаға азаматтық қорғау органдарынан қызметтен босатылған кезде беріледі.
64. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындаумен қызметтен босатылғандарға ақшалай аттестат қолына берілмейді, бірақ еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемін тағайындау жөніндегі басқа материалдарға қосу үшін кадр қызметіне жолданады.
65. Ақшалай аттестат ақшалай үлеске арналған жеке шотқа қолхатпен беріледі және тіркеу журналында мыналар:
1) ақшалай аттестатты беру нөмірі мен күні;
2) қатардағы және басшы құрамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), атқарып отырған лауазымы және арнаулы әскери атағы;
3) қатардағы және басшы құрамдағы адамның қайда кеткені;
4) ақшалай үлес қандай уақытқа төленгені, қандай еңбекақыдан және қандай үстемеақылар төленгені;
5) үстемеақы белгілеу туралы бұйрықтың нөмірі және күні;
6) лауазымдық еңбекақыны есептеуге коэффициент белгілеу үшін қызметкердің қызмет өтілі және осы өтіліне белгілеу туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
66. Ақшалай аттестаттар электрондық түрде толтырылады, азаматтық қорғау органының басшысы уәкілеттік берген адамдар қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Мөрі немесе қолы жоқ, тазартылған немесе келісілмеген түзетулері бар, сондай-ақ дұрыс толтырылмаған ақшалай аттестаттар жарамсыз болып саналады.

61. Сотрудникам, увольняемым из органов гражданской защиты, за неиспользованный в году увольнения оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за сорок календарных дней.
Денежная компенсация за неиспользованные дни отпуска исчисляется исходя из размера выплаты за календарный день, определяемого путем деления суммы денежного содержания, положенного за полный месяц, на среднемесячное число календарных дней в году увольнения.
Глава 14. Денежные аттестаты
62. При перемещениях, переводах, а также увольнении сотрудника финансовая служба производит все выплаты, предусмотренные законодательством, и о выплаченных суммах производится запись в денежном аттестате по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
63. Денежный аттестат сотрудникам органов гражданской защиты выдается после предоставления обходного листа:
1) во всех случаях перемещения из одного органа гражданской защиты в другой, в том числе при направлении в организации образования органов гражданской защиты для обучения на срок свыше трех месяцев;
2) при переводе сотрудника в другие правоохранительные органы, в Вооруженные Силы, специальные государственные органы;
3) при прикомандировании сотрудников к государственным органам и международным организациям, с оставлением в кадрах органов гражданской защиты;
4) при увольнении из органов гражданской защиты в запас или в отставку с назначением пенсионной выплаты за выслугу лет.
64. Увольняемым с назначением пенсионной выплаты за выслугу лет денежный аттестат на руки не выдается, а направляется в кадровую службу для приобщения к другим материалам по назначению пенсионной выплаты за выслугу лет.
65. Денежный аттестат выдается под расписку в лицевом счете на денежное довольствие и записывается в журнал регистрации, в котором указывается:
1) номер и дата выдачи денежного аттестата;
2) фамилия, имя, отчество (при наличии), занимаемая должность и специальное воинское звание рядового и начальствующего состава;
3) куда выбыло лицо рядового или начальствующего состава;
4) по какое время выплачено денежное довольствие, из какого оклада и какие выплачены надбавки;
5) номер и дата приказа об установлении надбавок;
6) стаж службы сотрудника для установления коэффициента для исчисления должностного оклада, номер и дата приказа об установлении данного стажа.
66. Денежные аттестаты заполняются электронно, подписываются лицами, уполномоченными руководителем органа гражданской защиты и скрепляются печатью.
Денежные аттестаты без печати или подписи, с подчистками или неоговоренными исправлениями, а также неправильно заполненные считаются недействительными.

67. Ақшалай аттестат берілетін қызметкер өзінің қолтаңбасымен көрсетілген аттестатта жүргізілген есептер бойынша жазбалардың дұрыстығын растайды.
68. Жаңа қызмет орнына келген қызметкерлерге ақшалай үлес тағайындау туралы бұйрықтың және бұрынғы қызмет орны бойынша берілген ақшалай аттестаттың негізінде төленеді.
Қазақстан Республикасы азамат
қорғау органдарының
қызметкерлеріне ақшалай
үлесті, жәрдемақыларды және
өзге де төлемдерді төлеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
№____ АҚШАЛАЙ АТТЕСТАТ
_______________________________________________________________
(аттестат берген органның атауы)
_______________________________________________________________
(әскери немесе арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
________________________________________________________________
жеке нөмірі)
куәландырады
1. Лауазымдық жалақысы айына_______________________________ теңге.
2. Арнаулы атағы бойынша қосымша ақы айына _________________ теңге.
3. Сыныптық біліктілігіне үстемақы айына _____________________ теңге.
4. Қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы айына
__________________________________________ теңге.
5. Тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақы айына _______________________________ теңге.
20__ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша лауазымдық жалақыны есептеу үшін еңбек сіңірген жылдары
_______________________________________________________________
(азамат қорғау органының атауы)
20__ жылғы "__" ___ №___ бұйрығымен ___ жыл ____ ай __ күн деп белгіленді.
Ақшалай үлестің мынадай түрлерімен қанағаттандым:
1. _______________________________________ бойынша лауазымдық жалақы.
2. __________________________ бойынша арнаулы атағы үшін қосымша ақы.
3. _____________________ бойынша сыныптық біліктілігі үшін үстемеақы.
4. _______ бойынша қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақы.
5. ___________________________________ бойынша тұрғын үйді ұстауға,
коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақы.
6. Алименттер, кімге ______________________________________ мөлшерде.
7. 20___жылғы демалыс____________________________________________
(пайдаланғанын, пайдаланбағынын көрсету)
8. Сауықтыруға арналған жәрдемақы _________________________________
(пайдаланғанын, пайдаланбағанын көрсету)
9. Азамат қорғау органдарынан қызметтен босатылған кезде төленетін біржолғы
жәрдемақы ______________________________________________
(мөлшері және сомасы жазбаша көрсетілсін)
_______________________________________________________________.
11. ____________________________________________ берешегі бар
(берешік түрі көрсетілсін)
____________________________________________________________.
20 ___ жылғы ________ бастап__________________________________
____________________________________________ қарамағында тұр.
Қызметкердің ЖСН___________________________________________
Қызметкердің ағымдағы шоты__________________________________
(шоттың №, банктің атауы)
__________________ Аттестат ______________ _______________
(қызмет бойынша ауысқан, зейнеткерлікке шығу немесе мүлдем қызметтен
босатылған)
______________________________________________ байланысты берілді
_____________ жылғы "_" ____ №_____ бұйрығына сәйкес 20___жылғы "__"
_______________________________________________________________
М.О.
Қолы __________________________________ (қолы)
__________________________________ (қолы)
Аттестаттағы деректер дұрыс деп есептеймін __________________ (қолы)

67. Сотрудник, которому выдается денежный аттестат, подтверждает своей подписью в указанном аттестате правильность записей по произведенным расчетам.
68. Сотрудникам, прибывшим к новому месту службы, денежное довольствие выплачивается на основании приказа о назначении и денежного аттестата, выданного по прежнему месту службы.
Приложение
к Правилам выплаты денежного
довольствия, пособий и прочих
выплат сотрудникам органов
гражданской защиты
Форма
ДЕНЕЖНЫЙ АТТЕСТАТ №
____________________________________________ удостоверяет, что
______________________________________________________________________
(наименование органа, выдавшего аттестат)
______________________________________________________________________
(воинское или специальное звание, должность, фамилия, имя,
______________________________________________________________________
отчество (при наличии), личный номер)
____________________________________________________________________
имел:
1. Должностной оклад ________________________________________________ тенге в месяц.
2. Доплата за специальное звание _______________________________________ тенге в месяц.
3. Надбавка за классную квалификацию _________________________________ тенге в месяц.
4. Надбавка за особые условия прохождения службы ______________________ тенге в месяц.
5. Денежная компенсация на содержание жилища, оплату коммунальных услуг ____________ тенге в месяц.
Выслуга лет для исчисления должностного оклада по состоянию на _____________ 20___ года
приказом ________________________________________ № ___________
(наименование органа гражданской защиты)
от "___" ___________20____ года определена _________ лет _______ месяцев _________ дней.
Удовлетворен следующими видами денежного довольствия:
1. Должностной оклад по _______________________________________________
2. Доплата за специальное звание по _____________________________________
3. Надбавка за классную квалификацию по ________________________________
4. Надбавка за особые условия прохождения службы по ___________________________________________________
5. Денежная компенсация на содержание жилища, оплату коммунальных услуг по______________________________
6. Алименты, кому: ___________________________________________________
в размере ____________________________________________________________
7. Отпуск за 20____год _________________________________________________
(указать использовал, не использовал)
8. Пособие на оздоровление ____________________________________________
(указать выплачено, не выплачено)
9. Единовременное пособие, выплачиваемое при увольнении из органов
гражданской защиты ________________________________________________________
(указать размер и сумму прописью)
____________________________________________________________________
10. Имеет задолженность ______________________________________________
(указать вид задолженности)
____________________________________________________________________
Находится в распоряжении с __________________________ 20 ___г. __________
ИИН сотрудника _____________________________________________________
Текущий счет сотрудника ______________________________________________
№ счета, наименование банка)
____________________________________________________________________
Аттестат выдан в связи ________________________________________________
(перевод по службе, увольнение на пенсию или
____________________________________________________________________
увольнение вовсе)
В соответствии с приказом _____________________________ от ______________ № ________.
"____" _________________20_____года
М.П.
Подписи _________________________
(подпись)
_________________________________
(подпись)
Данные в аттестате, считаю правильными _________________________________