"Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 207 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастырудың мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 34 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің кәсіби қызметтік (кәсіби) және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидаларында:
4-тармақтың үшінші абзацы алып тасталсын;
12-тармақтың төртінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Дене шынықтыру дайындығының деңгейін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның міндетін атқарушы адамның шешімі бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің кәсіби дене шынықтыру дайындығына аралық тексеру жүргізіледі.
Бұл ретте кәсіби дене шынықтыру дайындығын аралық тексеруді жүргізу күні бұйрықтың өзінде ескертіледі.
Нормативтерді орындау, қабылдау, бағалау және тексеруден босату тәртібі осы Қағидалардың 28, 29, 30, 31, 32 және 33-тармақтарында көзделген ұқсас тәртіппен айқындалады.";
Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 207 бұйрығына
қосымша
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің кәсіби
қызметтік (кәсіби) және дене
шынықтыру дайындығын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Кәсіби дене шынықтыру дайындығы бойынша қызметкерлер мен әскери қызметшілердің санаттары

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34 "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 207
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 34 "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты" следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации профессиональной служебной (профессиональной) и физической подготовки сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
абзац третий пункта 4 исключить;
абзац четвертый пункта 12 исключить;
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Для определения уровня физической подготовки, по решению Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или лица, исполняющего его обязанности проводится промежуточная проверка профессиональной физической подготовки сотрудников и военнослужащих.
При этом, дата проведения промежуточной проверки профессиональной физической подготовки оговаривается в самом приказе.
Порядок выполнения, приема, оценки нормативов и освобождения от проверки определяется в аналогичном порядке, предусмотренном в пунктах 28, 29, 30, 31, 32 и 33 настоящих Правил.";
приложение 5 к Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
генерал-майор
Ч. Аринов
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 207
Приложение 5
к Правилам организации
профессиональной служебной
(профессиональной) и
физической подготовки
сотрудников и военнослужащих
органов гражданской защиты
Категории сотрудников и военнослужащих по профессиональной физической подготовке

1. "А" санатындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілер:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) Төтенше жағдайлар департаменттері (бұдан әрі - ТЖД):
жүргізуші-қызметкерді қоспағанда, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері;
2) ТЖМ ТЖД-ның Төтенше жағдайлар басқармалары (бөлімдері) (бұдан әрі - ТЖБ(Б)):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушыны, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкерін, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкерін, аға байланыс шеберін, радиотелефонистті, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығын, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шеберін, дәрігерлерді, фельдшерлерді, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлерін қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖМ білім беру ұйымының барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
4) азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің барлық әскери қызметшілері.
2. "Б" санатындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілер:
1) ТЖМ аппараты мен ведомстволарының барлық қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
2) ТЖМ ТЖД:
осы қосымшаның 1-тармағының 1) тармақшасында аталған қызметкерлерді қоспағанда, барлық қызметкерлер;
3) ТЖБ (Б):
өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы, өрт сөндіру автомобильдерінің аға жүргізуші-қызметкері, өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізуші-қызметкері, аға байланыс шебері, радиотелефонист, газ түтіннен қорғау қызметі базасының бастығы, газ түтіннен қорғау қызметінің аға шебері, дәрігер, фельдшер, сондай-ақ кадр жұмысы бөлімшелерінің қызметкерлері.

1. Сотрудники и военнослужащие категории "А":
1) Департаменты по чрезвычайным ситуациям (далее - ДЧС) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС):
сотрудники подразделений по организации пожаротушения и аварийно-спасательных работ, за исключением водитель-сотрудника;
2) Управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям ДЧС МЧС (далее – У(О)ЧС):
все сотрудники, за исключением старшего инструктора по вождению пожарного автомобиля, старшего водитель-сотрудника пожарных автомобилей, водитель-сотрудника пожарных автомобилей, старшего мастера связи, радиотелефониста, начальника базы газодымозащитной службы, старшего мастера газодымозащитной службы, врачей, фельдшеров, а также сотрудников подразделений кадровой работы;
3) все сотрудники и военнослужащие организации образования МЧС;
4) все военнослужащие воинских частей гражданской обороны.
2. Сотрудники и военнослужащие категории "Б":
1) все сотрудники и военнослужащие аппарата и ведомств МЧС;
2) ДЧС МЧС:
все сотрудники и военнослужащие, за исключением сотрудников, перечисленных в подпункте 1) пункта 1 настоящего приложения;
3) У(О)ЧС:
старший инструктор по вождению пожарного автомобиля, старший водитель-сотрудник пожарных автомобилей, водитель-сотрудник пожарных автомобилей, старший мастер связи, радиотелефонист, начальник базы газодымозащитной службы, старший мастер газодымозащитной службы, врач, фельдшер, а также сотрудники подразделений кадровой работы.