Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 1 желтоқсандағы № 128 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Стратегиялық талдау және даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы
А. Амрин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 128 Бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – МЖЖ) 14-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын (бұдан әрі – МЖЖ құжаттары) әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг және түзету жүргізу жөніндегі тәсілдерді ашып көрсетеді.

Об утверждении Методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 декабря 2025 года № 128
В соответствии с пунктом 14 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).
2. Департаменту стратегического анализа и развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра национальной экономики Республики Казахстан А. Амрин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Исполняющий обязанности
министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 1 декабря 2025 года № 128
Методика разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 14 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 (далее – СГП), и раскрывает подходы по разработке, реализации, проведению мониторинга и корректировке Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) (далее – документы СГП).

2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші мемлекеттік орган – МЖЖ құжатын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
2) бірлесіп орындаушылар – МЖЖ құжаттарын әзірлеу және іске асыру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын, өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері шегінде МЖЖ құжаттарында белгіленген мақсаттарға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу олардың қызметтеріне байланысты болатын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты және өзге де ұйымдар;
3) декомпозиция – мақсаттарды, көрсеткіштерді, міндеттер мен іс-шараларды МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарынан МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарына бөлу немесе дәйекті көшіру процесі;
4) жоғары тұрған құжат – Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бұдан әрі – Ұлттық жоспар, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы);
5) жоспарлы кезең – МЖЖ тиісті құжаты әзірленетін кезең;
6) көрсеткіштер – нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері;
7) мақсат қою құжаттары – "Қазақстан – 2050" стратегиясы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы;
8) нысаналы индикатор – МЖЖ құжатының мақсатына қол жеткізуді сандық және сапалық өлшейтін көрсеткіш;
9) төмен тұрған құжат – мемлекеттік органның даму жоспары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары;
10) түйінді ұлттық индикатор – Ұлттық жоспардағы даму басымдықтарының мақсаттарына қол жеткізуді сипаттайтын көрсеткіш.
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің деректерін басқару
3. МЖЖ деректерін басқаруда деректерді басқару жөніндегі заңнамаға сәйкес деректерді айқындау, құру, жинау, жинақтау, сақтау, тарату, жою, қолдау, олардың талдамасын, сапасын, қолжетімділігін, қорғалуын қамтамасыз ету, салааралық үйлестіру көзделеді.
4. МЖЖ деректерін басқару МЖЖ құжаттарының деректерін жобалық басқарудың ақпараттық жүйесімен интеграцияланған мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесіне енгізу, енгізілетін деректерді қайта тексеру, оларды архивтеу және қатысушыларға МЖЖ-нің дәйекті деректерін бір рет беру және олардың бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында оларға рұқсат беру жолымен қамтамасыз етіледі.
5. МЖЖ деректерінің сапасын қамтамасыз ету және айқындау Қазақстан Республикасының деректерді басқару жөніндегі және мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку документа СГП;
2) соисполнители – центральные государственные органы, местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора, подведомственные и иные организации, с которыми осуществляется межведомственное взаимодействие по разработке и реализации документов СГП, от деятельности которых зависит достижение установленных документами СГП целей, задач и показателей результатов в пределах своих полномочий и функциональных обязанностей;
3) декомпозиция – процесс разделения или последовательного перехода целей, показателей, задач и мероприятий из вышестоящих документов СГП в нижестоящие документы СГП;
4) вышестоящий документ – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Национальный план, Стратегия национальной безопасности);
5) плановый период – период, на который разрабатывается соответствующий документ СГП;
6) показатели – целевые индикаторы, показатели результатов;
7) документы целеполагания – Стратегия "Казахстан – 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года;
8) целевой индикатор – показатель, количественно и качественно измеряющий достижение цели документа СГП;
9) нижестоящий документ – план развития государственного органа, план развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
10) ключевой национальный индикатор – показатель, характеризующий достижение целей приоритетов развития Национального плана.
Глава 2. Управление данными Системы государственного планирования
3. Управление данными СГП предусматривает определение, создание, сбор, накопление, хранение, распространение, уничтожение, поддержку данных, обеспечение их аналитики, качества, доступности, защиты, межотраслевую координацию в соответствии с законодательством по управлению данными.
4. Управление данными СГП обеспечивается путем внесения данных документов СГП в информационную систему государственного планирования, интегрированную с информационной системой проектного управления, перепроверки вводимых данных, их архивирования и предоставления доступа к ним в целях обеспечения возможности однократного предоставления и многократного использования достоверных данных СГП ее участниками.
5. Обеспечение и определение качества данных СГП осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан по управлению данными и в области государственной статистики.

3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестерін басқару
6. МЖЖ процестерін басқару – оның құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету процестері кезіндегі мемлекеттік органдар қызметінің кешені.
7. Мемлекеттік органдар өз қызметін Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады, одан алынған деректер МЖЖ процестерін басқару кезінде негіз болып табылады.
1-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу процесі
8. МЖЖ құжаттарын әзірлеу процесі құжатқа бастама жасау, ағымдағы жағдайды талдау, даму сценарийлерін модельдеу, жобалау, пайымдауды қалыптастыру, басымдықтарды, мақсаттарды, міндеттер мен көрсеткіштерін, оларға қол жеткізу жолдарын айқындау, ресурстық қамтамасыз ету, коммуникацияларды құру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісу, бекіту және жариялау кезеңдерінен тұрады.
9. Бастама жасау кезеңінде әзірлеуші мемлекеттік органдар мақсат қою құжаттарында және МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында белгіленген міндеттерді шешу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы бойынша МЖЖ құжатын әзірлеу жөнінде ұсыныстар қалыптастырады.
10. Ағымдағы жағдайды талдау кезеңінде:
1) ішкі және сыртқы ортадағы процестер мен үрдістер;
2) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін сыртқы және ішкі факторлар;
3) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) даму мүмкіндіктері мен ықтимал қауіптері;
4) елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) одан әрі дамуы үшін шешілуі тиіс проблемалар анықталады.
11. Талдау жүргізу үшін елдегі (белгілі бір саладағы/қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) жағдай және ықтимал сыртқы тәуекелдер туралы ақпаратты жинау және құрылымдау жүзеге асырылады.
12. Мыналар талдауға арналған ақпарат көздері болып табылады:
1) ресми статистикалық ақпарат, мемлекеттік органдардың әкімшілік деректері;
2) сыртқы көздерден ақпарат;
3) атқарушы және заң шығарушы билік өкілдерімен, кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми жұртшылық өкілдерімен тәуелсіз сарапшылармен сұхбаттар;
4) халықтың қалауын анықтау үшін халық арасында, оның ішінде интернет-технологияларды пайдалану арқылы пікіртерім (сауалнама) жүргізу;
5) МЖЖ құжаттарын, өзге де жоспарлау құжаттарын іске асыру туралы есептер мен қорытындылар, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізілетін олардың қоғамдық мониторингінің нәтижелері.

Глава 3. Управление процессами Системы государственного планирования
6. Управление процессами СГП – это комплекс деятельности государственных органов при процессах разработки, реализации, мониторинга и корректировки ее документов.
7. Государственные органы осуществляют свою деятельность в Информационной системе государственного планирования, данные из которой являются основой при управлении процессами СГП.
Параграф 1. Процесс разработки документов Системы государственного планирования
8. Процесс разработки документов СГП состоит из этапов инициирования документа, анализа текущей ситуации, моделирования, проектирования сценариев развития, формирования видения, определения приоритетов, целей, задач и показателей, путей их достижения, ресурсного обеспечения, выстраивания коммуникаций, а также этапов согласования, утверждения и публикации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. На этапе инициирования государственными органами-разработчиками формируются предложения по разработке документа СГП для решения задач, установленных в документах целеполагания и вышестоящих документах СГП, а также по поручению Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
10. На этапе анализа текущей ситуации выявляются:
1) процессы и тенденции, существующие во внутренней и внешней среде;
2) внешние и внутренние факторы, оказывающие влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
3) возможности и потенциальные угрозы развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории);
4) проблемы, решение которых необходимо для дальнейшего развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории).
11. Для проведения анализа осуществляется сбор и структурирование информации о ситуации в стране (в определенной отрасли/сфере деятельности, на соответствующей территории) и возможных внешних рисках.
12. Источниками информации для анализа являются:
1) официальная статистическая информация, административные данные государственных органов;
2) информация из внешних источников;
3) интервью с представителями исполнительной и законодательной власти, субъектами предпринимательства, научной общественности, независимыми экспертами;
4) опрос (анкетирование) населения, в том числе посредством использования интернет-технологий для выявления предпочтений населения;
5) отчеты и заключения о реализации документов СГП, иных документов планирования, а также результаты их общественного мониторинга, проводимого в установленном законодательством порядке.

13. Дамудың сыртқы факторларына ел (белгілі бір сала/қызмет аясы, тиісті аумақ) үшін өзекті, оның ішінде саудадағы негізгі әріптес мемлекеттердегі жаһандық әлемдік үдерістер жатады.
14. Дамудың ішкі факторларына елдің әлеуметтік-экономикалық, демографиялық, табиғи-климаттық жағдайлары және ғылыми-технологиялық даму деңгейі жатады.
15. Талдау жүргізу кезінде әдістердің бірі ретінде SWOT-талдау пайдаланылады.
SWOT-талдау деректері бойынша артықшылықтар мен кемшіліктер, қолайлы мүмкіндіктер мен ықтимал қауіптер арасында байланыс орнатылады.
Елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін мықты тұстар және елдің (белгілі бір саланың/ қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына теріс әсер ететін әлсіз тұстар ел (белгілі бір сала/қызмет аясы, тиісті аумақ) дамуының ішкі аспектілері болып табылады.
Елдің (белгілі саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) дамуына оң ықпал ететін мүмкіндіктер мен сыртқы ортаның сипаттамаларына байланысты оның дамуына теріс ықпал ететін және елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) даму ықпалына бағынбайтын қауіптер сыртқы аспектілер болып табылады.
16. Талдау жүргізу нәтижесінде негізгі проблемаларды, олардың себеп-салдарлық байланыстарын, олардан туындайтын салдарларды айқындау жүзеге асырылады.
17. Негізгі проблемалар анықталғаннан кейін экономикалық, математикалық тәсілдерді, әдістер мен құралдарды, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын жасауда қолданылатын құралдарды, сондай-ақ компьютерлік модельдеуді, сараптамалық бағалауды және сауалнамаларды пайдалана отырып, модельдеу және болжау жүргізіледі.
18. Модельдеу деректерінің негізінде ең тиімді басқару шешімдерін әзірлеу мақсатында ықтимал даму сценарийлерін жобалау жүргізіледі.
19. Әзірленетін МЖЖ құжаттары ел дамуының және тиісті МЖЖ құжатының пайымын тұжырымдау, басымдықтарын, мақсаттары мен міндеттерін айқындау, оларға қол жеткізу жөніндегі шаралар, мына талаптарға сәйкес ресурстық қамтамасыз ету арқылы белгіленген проблемаларды шешуге шоғырландырылады:
1) таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, күтілетін нәтижелердің (аралық және түпкілікті) негізділігі мен шынайылығы;
2) тұрақты жұмыс орындарына басымдық беретін жұмыс орындарын құру, инвестициялар тарту, адами капиталды дамыту, жасанды интеллект пен цифрлық трансформацияны енгізу, экологиялық және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және басқалары сияқты халықтың өмір сүру сапасын, әл-ауқаты мен әлеуметтік саламаттылығын арттыруға бағытталған көрсеткіштерді, іс-шараларды қосу;

13. К внешним факторам развития относятся глобальные мировые тенденции, актуальные для страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), в том числе в основных государствах-торговых партнерах.
14. К внутренним факторам развития относятся социально-экономические, демографические, природно-климатические условия страны и уровень научно-технологического развития.
15. При проведении анализа, как один из методов, используется SWOT-анализ.
По данным SWOT–анализа устанавливается связь между преимуществами и недостатками, благоприятными возможностями и потенциальными угрозами.
Сильные стороны, способствующие развитию страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), и слабые стороны, сдерживающие развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и (или) негативно влияющие на ее развитие, являются внутренними аспектами развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории).
Возможности, оказывающие положительное влияние на развитие страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) и угрозы, оказывающие негативное влияние на ее развитие, связанные с характеристиками внешней среды и неподвластные влиянию развития страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории), являются внешними аспектами.
16. В результате проведения анализа осуществляется определение основных проблем, их причинно-следственных связей, вызываемых ими последствий.
17. После определения основных проблем проводится моделирование и прогнозирование с использованием экономических, математических подходов, методов и инструментов, в том числе используемых при разработке прогноза социально-экономического развития, а также компьютерных симуляций, экспертных оценок и опросов.
18. На основании данных моделирования проводится проектирование возможных сценариев развития с целью выработки наиболее эффективных управленческих решений.
19. Разрабатываемые документы СГП концентрируются на стратегических ориентирах развития страны и решении обозначенных проблем путем формулирования видения, определения приоритетов, целей и задач соответствующего документа СГП, мер по их достижению, ресурсного обеспечения в соответствии со следующими требованиями:
1) обоснованность и реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, ожидаемых результатов (промежуточных и конечных);
2) включение показателей, мероприятий, направленных на повышение качества жизни, благосостояния и социального благополучия населения, таких как создание рабочих мест с приоритетом на постоянные, привлечение инвестиций, развитие человеческого капитала, внедрение искусственного интеллекта и цифровой трансформации, обеспечение экологической и общественной безопасности и иные;

3) ұсынылатын іс-шаралардың құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталуы;
4) көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мерзімдерін белгілеу;
5) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық (оның ішінде бюджеттен тыс), материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету.
20. SWOT-талдау нәтижелері, сондай-ақ мақсат қою құжаттарында және МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында белгіленетін ел дамуының стратегиялық бағдарлары ескеріле отырып, негізгі проблемалар бойынша тиісті мақсаттар қалыптастырылады.
21. МЖЖ құжаттарындағы мақсаттар ретінде қол жеткізілуі МЖЖ тиісті құжатын іске асыруды қамтамасыз ететін жоспарлы кезеңнің соңына қарай елдің (белгілі бір саланың/қызмет аясының, тиісті аумақтың) күтілетін болашақ жай-күйі айқындалады.
22. Мақсаттың тұжырымы қысқаша және анық жазылады және онда мыналар:
еркін немесе әртүрлі түсінуге жол беретін терминдер, ұғымдар мен тіркестер;
мақсатқа жету жолдарының, құралдары мен әдістерінің сипаттамасы қамтылмайды.
23. Мақсаттарды айқындау кезінде жалпыға ортақ қабылданған мынадай SMART өлшемшарттарын басшылыққа алу қажет:
1) нақтылық – мақсаттың екіұшты түсіндіру мүмкіндігінсіз тұжырымдалуы;
2) өлшемділік – мақсатқа жету сандық шамасы бар нысаналы индикатордың көмегімен өлшенеді;
3) қолжетімділік – жоспарлы кезеңде мақсаттарға қол жеткізуге болады;
4) релеванттылық – мақсаттың өзектілігі және оның мақсат қою құжаттары мен МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарына сәйкестігі;
5) уақыт шектеулігі – белгілі бір мерзімде мақсатқа қол жеткізу.
24. Әрбір мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындау үшін аралық және түпкілікті мәндері бар бір немесе бірнеше нысаналы индикатор сәйкес келеді.
25. Нысаналы индикатордың сандық тұсы мақсатқа қол жеткізудің өлшенетін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын, ал сапалық тұсы – тиісті саладағы/қызмет аясындағы өзгерістер динамикасын көрсетеді.
26. Мақсатқа, нысаналы индикаторға қол жеткізу нақты міндеттерді, шараларды, іс-қимылдарды және (немесе) жобаларды шешумен (орындаумен) қамтамасыз етіледі және көлемі мен көздері бойынша әртүрлі ресурстар мен шығындарды талап етеді.
27. Мақсатқа жету үшін орындалатын негізгі шарттар, әрекеттер жиынтығы міндеттер болып табылады.
28. Мақсаттар үшін ең маңызды міндеттердің қажетті саны тұжырымдалады, олар жиынтықта тиісті мақсатқа жету үшін қызметтің барлық бағыттарын қамтиды.
29. Әр мақсат бойынша міндеттер жиынтығы мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
1) қажеттілік – қойылған міндеттерге қол жеткізу қажетті шарт болып табылады;
2) жеткіліктілік – барлық міндеттерді шешу қойылған мақсаттарға жетудің жеткілікті шарты болып табылады;

3) направленность предлагаемых мероприятий на достижение целей и задач документа;
4) установление реальных сроков достижения показателей;
5) обеспеченность финансово-экономическими (в том числе внебюджетными), материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа.
20. По основным проблемам, с учетом результатов SWOT-анализа, а также стратегических ориентиров развития страны, устанавливаемых документами целеполагания и вышестоящими документами СГП, формируются соответствующие цели.
21. Целями в документах СГП определяются желаемое будущее состояние страны (определенной отрасли/сферы деятельности, соответствующей территории) к концу планового периода, достижение которого обеспечивает реализацию соответствующего документа СГП.
22. Формулировка цели излагается кратко и ясно и не содержит:
терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
описания путей, средств и методов достижения цели.
23. При определении целей следует руководствоваться общепринятыми критериями SMART:
1) конкретность – формулировка цели без возможности неоднозначного толкования;
2) измеримость – достижение цели измеряется с помощью целевого индикатора, имеющего количественную величину;
3) достижимость – цели потенциально достижимы в плановом периоде;
4) релевантность – актуальность цели и ее соответствие целям документов целеполагания и вышестоящих документов СГП;
5) ограниченность во времени – достижение цели к определенному сроку.
24. Каждой цели соответствует один или несколько целевых индикаторов с промежуточными и конечными значениями для определения степени ее достижения.
25. Количественная сторона целевого индикатора отражает измеримую, абсолютную или относительную величину достижения цели, а качественная – динамику изменения в соответствующей отрасли / сфере деятельности.
26. Достижение цели, целевого индикатора обеспечивается решением (исполнением) конкретных задач, мер, действий и (или) проектов и требует различные по объему и источникам ресурсы и затраты.
27. Задачами являются основные условия, совокупность действий, которые выполняются для достижения цели.
28. Для целей формулируется необходимое количество наиболее значимых задач, которые в совокупности охватывают все направления деятельности для достижения соответствующей цели.
29. Совокупность задач по каждой цели соответствует критериям:
1) необходимости – достижение поставленных задач является необходимым условием;
2) достаточности – решение всех задач является достаточным условием достижения поставленных целей;

3) өзектілік – қойылған міндеттердің маңыздылығы барлық жоспарланған кезең ішінде сақталады.
30. Міндеттердің әрқайсысын іске асыру мерзімдері тиісті мақсатқа қол жеткізу мерзімінен аспайды.
31. Әрбір міндет есептердің шешілу дәрежесін сипаттайтын нәтижелердің сандық өлшенетін көрсеткіштерін (аралық және түпкілікті мәндермен) қамтиды.
32. Келтірілген нәтижелер көрсеткіштері бойынша осы көрсеткіш мәніне қол жеткізу үшін базалық (бастапқы) және жоспарланатын мән, сондай-ақ уақыт кезеңінің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
33. Міндеттерге және оның көрсеткіштеріне декомпозиция мақсаттарға қатысты қолданылады, оларға қол жеткізу бірнеше мемлекеттік органның, өңірлердің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметіне және (немесе) ықпал етудің кешенді бірнеше тәсілдерін (тетіктерін) қолдануға (институционалдық шаралар, бюджеттік қаржыландыру, жеке сектордың қатысуын ынталандыру, басқа да көздерді тарту) байланысты болады.
Егер мақсат пен оған қол жеткізу шаралары нақты болса, мақсатты, міндеттер мен нәтиже көрсеткіштеріне нысаналы индикаторларды декомпозициялау талап етілмейді.
34. Мақсатты декомпозициялау кезінде нысаналы индикаторлар мынадай түрде ұсынылуы мүмкін:
1) қол жеткізуді мемлекеттік орган қамтамасыз ететін және оның қызметіне және бюджет қаражатына байланысты нысаналы индикаторлар;
Мысалы: "АӨК-тегі қайта өңделген өнімнің үлесі", "Сырқаттанушылықтың төмендеуі";
2) қол жеткізуді бірнеше мемлекеттік орган, өңірлер және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілері ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде қамтамасыз ететін және бюджет қаражатына тәуелді нысаналы индикаторлар;
Мысалы: "Жол-көлік оқиғалары салдарынан болатын өлім-жітім", "Табиғи монополиялар субъектілері реттейтін жылу-сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозу деңгейі";
3) қол жеткізу ведомствоаралық өзара іс-қимыл шеңберінде бірнеше мемлекеттік органның, өңірлердің және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметіне байланысты болатын және тиісті мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланыстыруды талап етпейтін макроиндикаторлар.
Мысалы: "Жан басына шаққандағы ЖІӨ", "Еңбек өнімділігінің жинақталған өсу индексі", "Экономиканың нақты өсу қарқыны", "Күтілетін өмір сүру ұзақтығы", "Жұмыссыздық деңгейі".
35. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан қаралады:
1) оларды жоспарланған кезеңдегі динамикада салыстыру мүмкіндігі;
2) пайдаланушылар үшін бірдей түсініктілігі;
3) оларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткіліктілігі;

3) актуальности – значимость поставленных задач сохраняется в течение всего планируемого периода.
30. Сроки реализации каждой из задач не превышают срок достижения соответствующей цели.
31. Каждая задача содержит количественно измеримые показатели результатов (с промежуточными и конечными значениями), характеризующие степень решения задач.
32. По приводимым показателям результатов указывается базовое (исходное) и планируемое значение, а также обозначение временного периода (года), для достижения данного значения показателя.
33. Декомпозиция на задачи и ее показатели применима в отношении целей, достижение которых зависит от деятельности нескольких государственных органов, регионов и (или) субъектов квазигосударственного сектора и (или) от применения комплексно нескольких способов (механизмов) воздействия (институциональные меры, бюджетное финансирование, стимулирование участия частного сектора, привлечение других источников).
В случае если цель и меры по ее достижению конкретны, декомпозиция цели, целевых индикаторов на задачи и показатели результата не требуется.
34. При декомпозиции цели, целевые индикаторы могут быть представлены в виде:
1) целевых индикаторов, достижение которых обеспечивается государственным органом и зависит от его деятельности и бюджетных средств;
Например: "Доля переработанной продукции в АПК", "Снижение заболеваемости";
2) целевых индикаторов, достижение которых обеспечивается в рамках межведомственного взаимодействия несколькими государственными органами, регионами и (или) субъектами квазигосударственного сектора и зависит от бюджетных средств;
Например: "Смертность в результате дорожно-транспортных происшествий", "Уровень износа сетей тепло-водоснабжения и водоотведения, регулируемых субъектами естественных монополий";
3) макроиндикаторов, достижение которых зависит от деятельности нескольких государственных органов, регионов и (или) субъектов квазигосударственного сектора в рамках межведомственного взаимодействия и не требует взаимоувязки с бюджетными программами соответствующего государственного органа.
Например: "ВВП на душу населения", "Индекс накопленного роста производительности труда", "Темпы реального роста экономики", "Ожидаемая продолжительность жизни", "Уровень безработицы".
35. Целевые индикаторы и показатели результатов рассматриваются на соответствие следующим критериям:
1) возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
2) однозначность понимания пользователями;
3) достаточность информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;

4) тұтастай алғанда сипаттаманың толықтығы мен орындылығы;
5) қолжетімділік және өлшемділік;
6) оңтайлы саны және мақсатқа жетудің ашып жазылуы;
7) мониторинг жүргізу және аралық мәндерге қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндердің болуы;
8) жоғары тұрған көрсеткішке қол жеткізуге бағытталуы;
9) саланың (аяның) және тиісті аумақтың, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттары ескерілген кешенді сипаттамасы;
10) түйінді өзгерістерге, анықталған проблемаларды шешуге және (немесе) игілік алушылардың қажеттіліктеріне бағытталуы.
36. Әрбір нысаналы индикатор, бар болған жағдайда нәтиже көрсеткіші үшін ақпарат көздері және деректерді жинау құралдары айқындалады.
37. Таңдалған нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері бойынша осы көрсеткішті бағалау (болжамдау) есеп-қисабы көрсетілген есептеу әдістемесі (формула) әзірленеді.
38. Нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері бойынша қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволық бағынысты ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілері айқындалады.
39. Нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін әзірлеуші мемлекеттік орган осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖЖ құжатының жобасымен қатар әзірлейді.
40. Қазақстан Республикасының Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген) Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары шеңберінде әзірлеуші орган әзірлеген және бекіткен әкімшілік көрсеткіштерді есептеу әдістемелеріне сәйкес есептелетін нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері бойынша әдістемелерді әзірлеу талап етілмейді.
41. Әзірлеуші мемлекеттік орган МЖЖ тиісті құжаты бекітілген күннен бастап бір ай мерзімінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторларын, нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекітуді және оны өз интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етеді.
42. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, мемлекеттік статистика саласында уәкілетті органдар МЖЖ құжаттарының нысаналы индикаторларын, нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемелерінің жобасын келісуге келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.

4) полнота и адекватность характеристики в целом;
5) достижимость и измеримость;
6) оптимальное количество и раскрытие достижения цели;
7) наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки их достижения;
8) направленность на достижение вышестоящего показателя;
9) комплексная характеристика сферы (отрасли) и соответствующей территории, в том числе с учетом Целей Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
10) нацеленность на ключевые изменения и решение выявленных проблем и (или) потребности благополучателей.
36. Для каждого целевого индикатора, показателя результата при его наличии определяются источники информации и средства сбора данных.
37. По выбранным целевым индикаторам, показателям результатов разрабатывается методика (формула) расчета с указанием оценочного (прогнозного) расчета данного показателя.
38. По целевым индикаторам, показателям результатов определяются ответственные за их достижение центральные государственные и местные исполнительные органы, подведомственные организации, субъекты квазигосударственного сектора.
39. Методика расчетов целевых индикаторов, показателей результатов разрабатывается государственным органом-разработчиком одновременно с проектом документа СГП по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
40. Разработка методик не требуется по целевым индикаторам, показателям результатов, рассчитываемым в соответствии с методиками расчета административных показателей, разработанных и утвержденных органом-разработчиком в рамках Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденных приказом исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6394).
41. Государственный орган-разработчик в месячный срок со дня утверждения соответствующего документа СГП обеспечивает утверждение методики расчетов целевых индикаторов, показателей результатов документов СГП приказом первого руководителя государственного органа по согласованию с уполномоченными органами по государственному планированию, в области государственной статистики и ее публикацию на своем интернет-ресурсе.
42. Уполномоченные органы по государственному планированию, в области государственной статистики рассматривают проекты методик расчетов целевых индикаторов, показателей результатов документов СГП в течение десяти рабочих дней со дня поступления проекта на согласование.

43. МЖЖ құжатының түріне байланысты МЖЖ құжаттарын келісу, бекіту және жариялау тәртібі және мерзімдері тиісінше осы Әдістеменің 4, 5, 6 және 7-тарауларында көрсетілген.
2-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру
44. МЖЖ құжаттарында қойылған мақсаттарға, міндеттерге және көрсеткіштерге (аралық және түпкілікті) қол жеткізу, жоспарланған шараларды, іс-қимылдарды, жобаларды орындау процесі іске асыру болып табылады.
45. Іске асыруды басқару жобалауды, жобалық басқаруды қолдануды, коммуникациялар құруды, құжаттарды уақтылы және сапалы іске асыруды қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару жүйесін және ден қою тетіктерін іске асыруға бағытталған шараларды қабылдай отырып, жедел мониторингті жүзеге асыруды көздейді.
46. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде:
ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісушілік;
қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайтуды ескере отырып, жоспарланған шараларды іске асыру;
ғылыми әлеуетті тарта отырып, төтенше жағдайлардың ықтимал тәуекелдерін болжау және бағалау;
оны іске асыруға қатысушылардың әлеуметтік жауапкершілікті сақтауы;
ресурстардың ең аз шығынымен берілген нәтижелерге қол жеткізуге бағдарлану;
қаржылай, еңбек және басқа ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етіледі.
47. МЖЖ құжаттарын іске асырудың негізгі құралдары:
1) ресурстармен қамтамасыз ету (қаржылық, материалдық-техникалық, еңбек);
2) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
3) тәуекелдерді талдау және басқару болып табылады.
48. МЖЖ құжаттарын қаржыландыру көздері:
1) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты;
2) мемлекеттік қарыздар;
3) мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар;
4) тікелей шетелдік және отандық инвестициялар;
5) халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары;
6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттері;
7) ұйымдардың меншікті қаражаты;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болып табылады.
49. МЖЖ құжаттарын қаржыландырудың қажетті көлемі Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамын, әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, республикалық және жергілікті бюджеттердің жоспарлы кезеңге арналған параметрлерін, халықаралық шарттар мен қабылданған міндеттемелер бойынша құжаттарды ескере отырып айқындалады.
50. Жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ құжаттарының мақсаттарына, міндеттеріне және көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын бөлу республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын қалыптастыру процесінде жүзеге асырылады.
51. МЖЖ құжаттарының көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес өзінің бюджеттік бағдарламаларында даму жоспарында қойылған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және жоспарланған түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін қажетті қаражатты көздейді.

43. В зависимости от вида документа СГП порядок и сроки согласования, утверждения и публикации документов СГП отражены соответственно в главах 4, 5, 6 и 7 настоящей Методики.
Параграф 2. Реализация документов Системы государственного планирования
44. Реализацией является процесс достижения заданных в документах СГП целей, задач, показателей (промежуточных и конечных), исполнение запланированных мер, действий, проектов.
45. Управление реализацией предусматривает применение проектирования, проектного управления, выстраивание коммуникаций, осуществление оперативного мониторинга с принятием мер, направленных на реализацию системы управления рисками и механизмов реагирования для обеспечения своевременной и качественной реализации документов.
46. При реализации документа СГП обеспечивается:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
реализация запланированных мер с учетом минимизации отрицательного воздействия на окружающую среду;
прогнозирование и оценка возможных рисков возникновения чрезвычайных ситуаций с привлечением научного потенциала;
соблюдение социальной ответственности участниками его реализации;
ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
47. Основными инструментами реализации документов СГП являются:
1) обеспечение ресурсами (финансовыми, материально-техническими, трудовыми);
2) межведомственное взаимодействие;
3) анализ и управление рисками.
48. Источниками финансирования документов СГП являются:
1) средства республиканского и местных бюджетов;
2) государственные займы;
3) негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию;
4) прямые иностранные и отечественные инвестиции;
5) гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров;
6) кредиты банков второго уровня;
7) собственные средства организаций;
8) другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
49. Необходимый объем финансирования документов СГП определяется с учетом Долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и документов по принятым обязательствам.
50. Распределение бюджетных средств, необходимых для достижения целей, задач и показателей документов СГП на плановый период, осуществляется в процессе формирования проектов республиканского и местных бюджетов.
51. Государственный орган, ответственный за достижение показателей документов СГП, предусматривает в своих бюджетных программах средства, необходимые для достижения поставленных целей, целевых индикаторов плана развития и запланированных конечных результатов, в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.

52. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл МЖЖ құжаттарында жоспарланған мақсаттарға, міндеттерге, көрсеткіштерге қол жеткізуді және маңызды әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және өзге де проблемаларды шешуді қамтамасыз ету мақсатында МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор ұйымдары және басқа да ұйымдар арасындағы конструктивті өзара іс-қимылды жолға қоюдан тұрады.
53. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) МЖЖ құжаттарын іске асыру процесінде орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар мен квазимемлекеттік сектор іс-қимылдарының келісілуі;
2) өзара іс-қимыл жасайтын әрбір тараптың проблемаларды шешу және нәтижелерге қол жеткізу жолдарын іздестіруге мүдделілігі;
3) маңызды проблемаларды тиімді еңсеру үшін әрбір тараптың күш-жігері мен мүмкіндіктерін біріктіру;
4) даулы мәселелерді шешуде МЖЖ құжаттарын іске асыруға қатысушылар арасындағы конструктивті ынтымақтастық;
5) мемлекеттік органдар мен ұйымдар басшыларының мақсаттар, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдағаны үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін шешімдер қабылдағаны үшін жеке жауапкершілігі.
54. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде тәуекелдерді анықтау мен талдауға, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға ерекше назар аударылады.
55. МЖЖ құжаттарын іске асыру кезінде жауапты мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар, жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган өз өкілеттіктері шегінде:
1) тәуекелдерге талдау жүргізеді – МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысына әсер ететін және жоспарланған мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізуге кедергі келтіретін ықтимал тәуекелдерді қадағалайды;
2) тәуекелдерді басқарады – жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізбеу ықтималдығы немесе тәуекелі басталған жағдайда қажетті іс-шараларды (оның ішінде бұрын жоспарланғандарын) жүзеге асырады.
56. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде тәуекелдерді басқару процесінің негізгі мақсаты – тәуекелдердің әсер ету дәрежесін төмендету арқылы мақсатқа, міндеттерге және көрсеткіштерге, жалпы алғанда МЖЖ құжаттарының іске асырылуына табысты қол жеткізу ықтималдығын ұлғайту. Тәуекелдерді басқару процесі қажетті және уақтылы шешімдер қабылдаумен байланысты.
57. Жобаларды іске асыру Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
58. Тәуекелдерді басқару мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты орган қабылдайтын іс-қимылдарды қамтиды.

52. Межведомственное взаимодействие состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными органами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации документов СГП с целью обеспечения достижения запланированных целей, задач, показателей документов СГП и решения значимых социальных, экономических, экологических и прочих проблем.
53. Межведомственное взаимодействие основывается на принципах:
1) согласованности действий центральных государственных органов, местных исполнительных органов и квазигосударственного сектора в процессе реализации документов СГП;
2) заинтересованности каждой из взаимодействующих сторон в поиске путей решения проблем и достижения результатов;
3) объединения усилий и возможностей каждой из сторон для эффективного преодоления важных проблем;
4) конструктивного сотрудничества между участниками реализации документов СГП в разрешении спорных вопросов;
5) персональной ответственности руководителей государственных органов и организаций за принятие необходимых административных и управленческих решений, направленных на достижение целей, показателей результатов, а также за принятие решений, не соответствующих законодательству Республики Казахстан.
54. При реализации документов СГП особое внимание уделяется выявлению и анализу рисков, а также принятию всех необходимых мер по управлению рисками.
55. При реализации документов СГП ответственные государственные органы и соисполнители, уполномоченный орган по проектному управлению в пределах своих полномочий проводят:
1) анализ рисков – отслеживают возможные риски, которые повлияют на ход реализации документов СГП и воспрепятствуют достижению запланированных целей и целевых индикаторов;
2) управление рисками – осуществляют необходимые мероприятия (в том числе ранее запланированные) в случае усиления вероятности или наступления риска недостижения запланированных целей, целевых индикаторов.
56. Основная цель процесса управления рисками при принятии управленческих решений – увеличение вероятности успешного достижения целей, задач и показателей, в целом реализации документов СГП через снижение степени воздействия рисков. Процесс управления рисками связан с принятием необходимых и своевременных решений.
57. Реализация проектов осуществляется в Информационной системе проектного управления.
58. Управление рисками содержит действия, которые предпримет орган, ответственный за достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.

3-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингілеу
59. Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінің деректері, сондай-ақ жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын ақпарат (бұдан әрі – жобалық басқару мониторингінің нәтижелері) ескеріле отырып, МЖЖ құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту процесі мониторинг болып табылады.
60. МЖЖ құжаттарының мониторингі МЖЖ уәкілетті мемлекеттік органдар және мемлекеттік аудит туралы заңнамамен жүргізілетін МЖЖ құжаттарының (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда) іске асырылу барысын бағалауды көздейді.
61. Мониторинг процесін басқару МЖЖ құжаттарының іске асырылуы бойынша қажетті анық және дұрыс деректерді қалыптастыру/алу жөніндегі жұмыстарды жүргізуді көздейді.
62. МЖЖ құжаттарына мониторинг жүргізу үшін ақпарат көздері:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми статистикалық ақпараты, мемлекеттік органдардың әкімшілік деректері;
2) халықаралық статистика, оның ішінде халықаралық рейтингтер, Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарының нәтижелері;
3) төмен тұрған деңгейдегі МЖЖ құжаттарын мониторингтеудің қорытындылары, оның ішінде жобалық басқару мониторингінің нәтижелері;
4) бюджеттердің атқарылуы туралы есептер, сондай-ақ оларға мемлекеттік аудит органдарының қорытындылары;
5) тәуелсіз сарапшылардың қорытындылары;
6) қоғамдық мониторинг нәтижелері бойынша ақпарат (болған жағдайда);
7) әлеуметтік зерттеулер, сауалнамалар;
8) басқа көздер болып табылады.
63. МЖЖ құжаттарының мониторингі Мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесінің деректерін, қоғамдық бақылау туралы заңнамаға сәйкес тәуелсіз сарапшылар мен қоғамдық ұйымдар жүргізетін қоғамдық мониторинг нәтижелері бойынша ақпарат, сондай-ақ:
ресурстардың пайдаланылуын;
жоспарланған іс-шаралардың орындалуын;
жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізуді және оларға қол жеткізбеу тәуекелдерін анықтауды зерделеу және талдау үшін ақпарат жинау арқылы жобалық басқаруды мониторингтеу нәтижелері ескеріліп, жүзеге асырылады.
64. Мониторинг нәтижелері осы Әдістеменің 4, 5, 6 және 7-тарауларында МЖЖ құжатының түріне қарай көзделген тәртіппен МЖЖ құжатының іске асырылуы туралы есебі түрінде ресімделеді.
65. МЖЖ құжатын іске асыру мерзімі аяқталғаннан кейін құжаттың іске асырылуы туралы қорытынды есеп дайындалады, ол құжаттың қолданылуының соңғы жылындағы іске асыру жөніндегі ақпаратты және МЖЖ құжатының барлық қолданылу кезеңіндегі жалпыланған ақпаратты қамтиды.

Параграф 3. Мониторинг документов Системы государственного планирования
59. Мониторингом является процесс сбора, систематизации, анализа и обобщения отчетов и другой информации о ходе реализации документов СГП с учетом данных Информационной системы государственного планирования, а также информации, формируемой в установленном законодательством порядке о проектном управлении (далее – результаты мониторинга проектного управления).
60. Мониторинг документов СГП предусматривает оценку хода реализации документов СГП (за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа), проводимую государственными органами, уполномоченными СГП и законодательством о государственном аудите.
61. Управление процессом мониторинга предусматривает проведение работ по формированию/получению необходимых достоверных и корректных данных по реализации документов СГП.
62. Источниками информации для проведения мониторинга документов СГП являются:
1) официальная статистическая информация уполномоченного органа в области государственной статистики, административные данные государственных органов;
2) международная статистика, в том числе международные рейтинги, результаты Целей Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
3) итоги мониторинга документов СГП нижестоящего уровня, в том числе результаты мониторинга проектного управления;
4) отчеты об исполнении бюджетов, а также заключения к ним органов государственного аудита;
5) заключения независимых экспертов;
6) информация по результатам общественного мониторинга (при наличии);
7) социологические исследования, опросы;
8) другие источники.
63. Мониторинг документов СГП осуществляется с учетом данных Информационной системы государственного планирования, информации по результатам общественного мониторинга, проводимого независимыми экспертами и общественными организациями в соответствии с законодательством об общественном контроле, а также результатов мониторинга проектного управления посредством сбора информации для изучения и анализа:
использования ресурсов;
выполнения запланированных мероприятий;
достижения запланированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов (при наличии) и выявления рисков их недостижения.
64. Результаты мониторинга оформляются в виде отчета о реализации документа СГП в порядке, предусмотренном в зависимости от вида документа СГП главами 4, 5, 6 и 7 настоящей Методики.
65. После завершения срока реализации документа СГП подготавливается итоговый отчет о реализации документа, включающий в себя информацию по реализации за последний год действия документа и обобщенную информацию за весь период действия документа СГП.

66. Бірінші басшының қолы қойылған МЖЖ құжатын іске асыру туралы есеп құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда, электрондық түрде Мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылады, іске асыру туралы есепті қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
67. Құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қамтитын МЖЖ құжатының іске асырылуы туралы есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ұсынылады.
68. МЖЖ құжаттарын іске асыру туралы есептер құжатты іске асырудың бүкіл кезеңінде мемлекеттік органның интернет-ресурсында болады.
69. МЖЖ-мен және осы Әдістемеде айқындалған әзірлеуші мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушылар және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар МЖЖ құжаттарының мониторингі мен мониторинг нәтижелерін жүргізу үшін оларды орналастыру мен есептілікті ұсынудың толықтығын, сапасын, дұрыстығын және уақтылығын қамтамасыз етеді.
4-параграф. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын түзету
70. Іске асыру процесінде МЖЖ құжаттары МЖЖ-ның 46, 65 және 78-тармақтарында және осы Әдістемеде белгіленген жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы, мониторинг нәтижелерін ескере отырып, түзетілуі мүмкін.
71. Әзірлеу процесі үшін белгіленген талаптар ескеріле отырып, МЖЖ құжаттарын түзету жүзеге асырылады.
72. МЖЖ құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде құжаттың жобасына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте қоса беріледі.
73. МЖЖ құжаттарын іске асырудың соңғы жылында мақсаттарды, міндеттерді, нысаналы индикаторларды және нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) түзетуге жол берілмейді.
74. МЖЖ құжаттарын сапасыз жоспарлау және іске асыру, қойылған мақсаттары мен міндеттеріне, түйінді ұлттық индикаторларына, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен ұйымдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
4-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары
75. Ұлттық жоспар мақсат қою құжаттарының, Қазақстан Республикасының Ұзақмерзімді даму болжамының негізінде, Қазақстан Республикасы Президентінің Сайлауалды бағдарламасының ережелері ескеріле отырып әзірленеді және тиісті жоспарлы кезеңде ел дамуының ұзақ мерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған мақсатты, негізгі қағидаттарды, бағыттарды және ел дамуының түйінді ұлттық индикаторларды көздейді.

66. Отчет о реализации документа СГП за подписью первого руководителя представляется уполномоченному органу по государственному планированию в электронном виде посредством Информационной системы государственного планирования, за исключением информации секретного характера и для служебного пользования, и размещается на интернет-ресурсе государственного органа, осуществляющего формирование отчета о реализации, и уполномоченного органа по государственному планированию.
67. Отчет о реализации документа СГП, содержащий информацию секретного характера и для служебного пользования, представляется в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
68. Отчеты о реализации документов СГП содержатся на интернет-ресурсе государственного органа на протяжении всего периода реализации документа.
69. Полнота, качество, достоверность и своевременность размещения и представления отчетности для проведения мониторинга и результатов мониторинга документов СГП обеспечивается государственными органами-разработчиками, соисполнителями и соответствующими уполномоченными государственными органами, определенными СГП и настоящей Методикой.
Параграф 4. Корректировка документов Системы государственного планирования
70. В процессе реализации документы СГП могут корректироваться путем внесения изменений и дополнений в случаях, установленных пунктами 46, 65 и 78 СГП и настоящей Методикой, с учетом результатов мониторинга.
71. Корректировка документов СГП осуществляется с учетом требований, установленных для процесса разработки.
72. При внесении изменений и дополнений в документ СГП к проекту документа прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
73. В последний год реализации документов СГП корректировка целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии) не допускается.
74. Ответственность за некачественное планирование и реализацию документов СГП, достижение поставленных целей и задач, ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов возлагается на первых руководителей государственных органов и организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Национальный план развития Республики Казахстан
75. Национальный план разрабатывается на основании документов целеполагания, Долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, с учетом положений Предвыборной программы Президента Республики Казахстан и предусматривает цель, основные принципы, направления и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны.

76. Жоспарлы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың жобасын әзірлеуді стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қолданыстағы Ұлттық жоспар аяқталған жылы мүдделі органдар мен ұйымдардың, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстарының негізінде жүзеге асырады.
77. Мемлекеттік органдар қолданыстағы Ұлттық жоспарды іске асыру аяқталған жылғы 1-сәуірден кешіктірмей Ұлттық жоспардың жобасына ұсыныстарды стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
78. Ұлттық жоспар МЖЖ-нің 34-тармағының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
79. Ұлттық жоспар мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) кіріспе;
2) іске асырудың негізгі қағидаттары;
3) негізгі даму бағыттары;
4) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы (қосымша түрінде).
80. "Кіріспе" бөлімінде алдағы жоспарлы кезеңге арналған Ұлттық жоспардың мақсаты, әзірлеу негіздемесі және қысқаша түйіндемесі көрсетіледі.
81. "Іске асырудың негізгі қағидаттары" бөлімі Ұлттық жоспардың орта мерзімді пайымының құнды бағдарларын көрсететін және даму басымдықтарында және күтілетін нәтижелерде көрінетін даму қағидаттарын қамтиды.
82. "Негізгі даму бағыттары" бөлімінде қызметтің салалары/аялары бойынша ағымдағы ахуалды талдау, даму басымдықтары мен күтілетін нәтижелер, міндеттер және тәсілдер қамтылады.
83. Дамудың басымдықтарын, мақсаттары мен міндеттерін айқындау осы Әдістеменің 3-тарауының ережелері ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
84. "Түйінді ұлттық индикаторлар картасы" бөлімі іске асырудың әрбір жылы бойынша көрсеткіштердің аралық мәндеріне бөле отырып, тиісті стратегиялық бағыттар бойынша түйінді ұлттық индикаторлардың тізбесін қамтиды.
85. Түйінді ұлттық индикаторлар мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңдестірілген және өзара байланысты болуы тиіс.
86. Түйінді ұлттық индикаторларда басым бағыттар бойынша Ұлттық жоспарды іске асырудың әр жылындағы елдің даму параметрлері айқындалады және мақсат қою құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдегі прогресc деңгейін анықтауға мүмкіндік береді.
87. Қолданылатын дереккөздер және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы индикаторларының тиісті есептеу әдістемелері мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
88. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі органдармен келісілген Ұлттық жоспардың жобасын қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының қарауына енгізеді.
89. Ұлттық жоспардың жобасы Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісілгеннен кейін, Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуі үшін стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган енгізеді.

76. Разработка проекта Национального плана на плановый период осуществляется уполномоченным органом по стратегическому планированию в год завершения действующего Национального плана на основе предложений заинтересованных органов и организаций, в том числе Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
77. Государственные органы не позднее 1 апреля года завершения реализации действующего Национального плана направляют предложения к проекту Национального плана в уполномоченный орган по стратегическому планированию.
78. Национальный план должен соответствовать требованиям пункта 34 СГП.
79. Национальный план содержит следующие разделы:
1) введение;
2) основные принципы реализации;
3) основные направления развития;
4) Карта ключевых национальных индикаторов (в виде приложения).
80. В разделе "Введение" указываются цель, обоснование разработки и краткое резюме Национального плана на предстоящий плановый период.
81. Раздел "Основные принципы реализации" содержит принципы Национального плана, которые задают ценностные ориентиры среднесрочного видения и находят отражение в приоритетах развития и ожидаемых результатах.
82. Раздел "Основные направления развития" содержит анализ текущей ситуации по отраслям/сферам деятельности, приоритеты развития и ожидаемые результаты, задачи и подходы.
83. Определение приоритетов, целей и задач развития осуществляется с учетом положений главы 3 настоящей Методики.
84. Раздел "Карта ключевых национальных индикаторов" содержит перечень ключевых национальных индикаторов по соответствующим стратегическим направлениям, с разбивкой на промежуточные значения показателей по каждому году реализации.
85. Ключевые национальные индикаторы должны быть сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения.
86. Ключевые национальные индикаторы определяют параметры развития страны в каждый год реализации Национального плана по приоритетным направлениям и позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных в документах целеполагания.
87. Применяемые источники данных и (или) методики соответствующих расчетов индикаторов Карты ключевых национальных индикаторов утверждаются совместным приказом уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию.
88. Уполномоченный орган по стратегическому планированию формирует проект Национального плана, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Аппарата Правительства Республики Казахстан.
89. После согласования с Правительством Республики Казахстан проект Национального плана вносится уполномоченным органом по стратегическому планированию для утверждения Президентом Республики Казахстан.

90. Ұлттық жоспарды іске асыру декомпозияланған түйінді ұлттық индикаторларды көздейтін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
91. МЖЖ-нің 36, 37 және 38-тармақтарына сәйкес Декомпозиция әдісінде орындалуы нәтижесінде Ұлттық даму жоспарында орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың белгіленген міндеттер мен түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуі күтілетін нақты нысаналы индикаторлар мен іс-шараларды/жобаларды қалыптастыру көзделеді.
92. Түйінді ұлттық индикаторлардың декомпозициясын Ұлттық жоспар бекітілгеннен кейін үш ай мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның үйлестіруімен мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
93. Қажет болған жағдайда мемлекеттік органдар тиісті қызмет саласының/аясының сараптамалық топтарын, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін декомпозицияға тарта алады.
94. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар стратегиялық бағыттар мен Түйінді ұлттық индикаторлар картасына қарап оларға қол жеткізу үшін нақты мақсаттарды, нысаналы индикаторларды және ұсынылатын іс-шараларды/жобаларды қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға:
1) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түйінді ұлттық индикаторлар бөлінісіндегі мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың/жобалардың және болған жағдайда міндеттер және нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесін;
2) жылдар бойынша нысаналы индикаторлардың мәндері, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) есеп-қисабының формулаларын;
3) ресурстардың (еңбек, қаржылық, материалдық-техникалық, бюджеттік) болжамды қажеттілігінің есеп-қисаптары мен негіздемелерін жолдайды.
95. Стратегиялық мақсат, түйінді ұлттық индикатор нақты және оларды одан әрі бөлу орынды болмаған жағдайларда нысаналы индикатордың атауы осы түйінді ұлттық индикатордың атауын қайталайды.
Мысалы: "Суармалы егіншілікте су үнемдеу технологияларын енгізу есебінен суаратын суды үнемдеу", "Су тасымалдау арналары арқылы ауыл шаруашылығындағы су шығынының деңгейі".
Декомпозиция ұсынылатын шаралар, іс-қимылдар және (немесе) жобалар деңгейіне дейін жүзеге асырылады және олардың іске асырылуынан күтілетін нәтижелер көрсетіледі.
96. Орталық мемлекеттік органның жергілікті деңгейде қол жеткізуді қамтамасыз етуі жоспарланатын нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) қосуы осы ұсыныстарды мүдделі жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.

90. Реализация Национального плана осуществляется посредством реализации планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, предусматривающих декомпозированные ключевые национальные индикаторы.
91. Метод декомпозиции в соответствии с пунктами 36, 37 и 38 СГП предусматривает формирование центральными государственными и местными исполнительными органами конкретных целевых индикаторов и мероприятий / проектов, в результате исполнения которых ожидается достижение установленных Национальным планом задач, ключевых национальных индикаторов, подходов и мероприятий.
92. Декомпозиция ключевых национальных индикаторов обеспечивается государственными органами в трехмесячный срок после утверждения Национального плана под координацией уполномоченного органа по государственному планированию.
93. При необходимости государственные органы могут привлекать к декомпозиции представителей экспертных групп соответствующей отрасли/сферы деятельности, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
94. Центральные государственные и местные исполнительные органы, исходя из стратегических направлений и Карты ключевых национальных индикаторов, формируют конкретные цели, целевые индикаторы и предлагаемые мероприятия/проекты для их достижения и направляют уполномоченному органу по государственному планированию:
1) перечень целей, целевых индикаторов, мероприятий/проектов и при наличии задач и показателей результатов по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике в разрезе ключевых национальных индикаторов;
2) формулы расчета значений целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) по годам;
3) расчеты и обоснования прогнозной потребности в ресурсах (трудовых, финансовых, материально-технических, бюджетных).
95. В случаях, когда стратегическая цель, ключевой национальный индикатор конкретны и их дальнейшее разделение нецелесообразно, наименование целевого индикатора дублирует наименование данного ключевого национального индикатора.
Например: "Экономия поливной воды за счет внедрения водосберегающих технологий в орошаемом земледелии", "Уровень потерь воды в сельском хозяйстве по водотранспортирующим каналам".
Декомпозиция осуществляется до уровня предлагаемых мер, действий и (или) проектов с указанием результатов, ожидаемых от их реализации.
96. Включение центральным государственным органом целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), достижение которых планируется обеспечить на местном уровне, осуществляется по согласованию данных предложений с заинтересованными местными исполнительными органами.

97. Орталық мемлекеттік органдардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарына МЖЖ-нің жоғары тұрған құжатында тиісті өңірге бекітілмеген және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың қызметіне тәуелді емес көрсеткіштерді енгізуіне бастама жасауына жол берілмейді.
98. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның декомпозияланатын нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда), іс-шараларды/жобаларды қарауы мынадай:
түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізуге бағытталуы;
ресурстық қамтамасыз етілуі;
белгіленген мерзімдегі шынайылығы мен қолжетімділігі;
көрсеткіштердің, іс-шаралардың/жобалардың бір-бірімен үйлесімділігі;
ұсынылған нысаналы индикатордың, нәтижелер көрсеткішінің (болған жағдайда) қойылған стратегиялық мақсатты/міндетті шешуге әсер ету дәрежесі өлшемшарттарына сәйкестігіне қарай жүргізіледі.
99. Мемлекеттік органдардың декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың түпкілікті тізбесін айқындау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түйінді ұлттық индикаторлар бөлінісінде Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың жиынтық тізбесін қалыптастырады.
100. Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың жиынтық тізбесі мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарының шешімімен бекітіледі және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде орналастырады.
101. Мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган өзара қолайлы шешім іздеу мақсатында оларды мүдделі мемлекеттік органдармен талқылауды қамтамасыз етеді.
102. Өзара қолайлы шешімге қол жеткізілмеген кезде келіспеушіліктер мәселенің мәні бойынша нақты шешімдер қабылдау үшін мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарымен өтетін кеңесте қаралады.
103. Мемлекеттік органдар МЖЖ-ның 24-тармағына сәйкес Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде орналастыра отырып, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының жобаларына декомпозицияланған нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда), іс-шараларды/жобаларды және (немесе) оларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын қосады.

97. Не допускается инициирование центральными государственными органами включения в план развития области, города республиканского значения, столицы показателей, не закрепленных за соответствующим регионом в вышестоящим документе СГП и (или) не зависящих от деятельности местных исполнительных органов.
98. Рассмотрение уполномоченным органом по государственному планированию декомпозируемых целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов проводится на соответствие критериям:
нацеленности на достижение ключевого национального индикатора;
ресурсной обеспеченности;
реалистичности и достижимости в установленные сроки;
согласованности показателей, мероприятий / проектов между собой;
степени воздействия предлагаемого целевого индикатора, показателя результатов (при наличии) на решение поставленной стратегической цели/задачи.
99. По итогам определения государственными органами окончательного перечня декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов уполномоченным органом по государственному планированию формируется Сводный перечень декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов в разрезе ключевых национальных индикаторов с указанием ответственных государственных органов по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике.
100. Сводный перечень декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов утверждается решением Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующего вопросы государственного и бюджетного планирования, и размещается уполномоченным органом по государственному планированию в Информационной системе государственного планирования.
101. При наличии разногласий между государственными органами уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает их обсуждение с заинтересованными государственными органами с целью поиска взаимоприемлемого решения.
102. При недостижении взаимоприемлемого решения разногласия рассматриваются на совещании у Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующего вопросы государственного и бюджетного планирования, для принятия конкретных решений по существу вопроса.
103. Государственные органы включают декомпозированные целевые индикаторы, показатели результатов (при наличии), мероприятия/проекты в проекты планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы и (или) проекты изменений и дополнений в них, с размещением в Информационной системе государственного планирования согласно пункту 24 СГП.

104. Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың тізбесі мынадай:
1) Ұлттық жоспардың және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасының түзетілуі;
2) мемлекеттік органдар функцияларының, құрылымының өзгеруі немесе әкімшілік-аумақтық құрылымының өзгеруі;
3) түйінді ұлттық индикаторлар мен декомпозияланған нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында даму жоспарларында көзделген іс-шараларды/жобаларды өзектілендіру жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмалары жағдайларында түзетілуі мүмкін.
105. Ұлттық жоспар және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы түзетілген жағдайда, декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштірінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың тізбесін қайта қарау бекітілген өзгерістер мен толықтырулар бөлігінде жүзеге асырылады.
106. Мемлекеттік органдардың функциялары, құрылымы өзгерген немесе әкімшілік-аумақтық құрылымы өзгерген жағдайларда, екі ай ішінде жаңадан құрылатын және (немесе) қайта ұйымдастырылатын мемлекеттік органдардың және (немесе) әкімшілік-аумақтық бірліктердің даму жоспарларына түйінді ұлттық индикаторлар декомпозициясы қайта қаралады.
107. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмалары бойынша түйінді ұлттық индикаторлардың декомпозициясын қайта қарау осы тапсырмалар шеңберінде белгіленген мерзімдерде жоспарланған іс-шараларды/жобаларды өзектендіру тұрғысынан жүргізіледі.
108. Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шаралардың/жобалардың тізбесін түзету декомпозиция процесі үшін осы Әдістеменің 91-103-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
109. Ұлттық жоспардың іске асырылуын жыл сайынғы мониторингтеу қол жеткізілген нәтижелер мен алынған әсерлерді, оның іске асырылуының елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және игілік алушыларға ықпалын бағалау, оны іске асыру кезіндегі кедергілер мен тәуекелдерді анықтау мақсатында жүргізіледі.
110. Ұлттық жоспарды мониторингтеуді мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар, оның ішінде Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерін және Жобалық басқару ақпараттық жүйесінің деректері бойынша жүргізілген жобалық басқару мониторингінің нәтижелерін талдау негізінде жүргізеді.

104. Перечень декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий / проектов может быть скорректирован в случаях:
1) корректировки Национального плана и (или) Карты ключевых национальных индикаторов;
2) изменения функций, структуры государственных органов или изменения административно-территориального устройства;
3) поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан по актуализации предусмотренных планами развития мероприятий/проектов с целью обеспечения достижения ключевых национальных индикаторов и декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии).
105. В случае корректировки Национального плана и (или) Карты ключевых национальных индикаторов пересмотр перечня декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов осуществляется в части утвержденных изменений и дополнений.
106. В случаях изменения функций, структуры государственных органов или изменения административно-территориального устройства проводится пересмотр декомпозиции ключевых национальных индикаторов в планы развития вновь создаваемых и (или) реорганизуемых государственных органов и (или) административно-территориальных единиц в течение двух месяцев.
107. Пересмотр декомпозиции ключевых национальных индикаторов по поручениям Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан проводится в сроки, установленные в рамках данных поручений, на предмет актуализации запланированных мероприятий/проектов.
108. Корректировка перечня декомпозированных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий / проектов осуществляется в порядке, установленном для процесса декомпозиции пунктами 91-103 настоящей Методики.
109. Ежегодный мониторинг реализации Национального плана проводится с целью оценки достигнутых результатов и полученных эффектов, влияния его реализации на социально-экономическое развитие страны и на благополучателей, выявления барьеров и рисков при его реализации.
110. Мониторинг Национального плана проводится уполномоченными органами по государственному и стратегическому планированию, в том числе на основании анализа отчетов о реализации планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, формируемых в Информационной системе государственного планирования, и результатов мониторинга проектного управления, проводимого по данным Информационной системы проектного управления.

111. Жобалық басқаруды мониторингтеудің нәтижелері стратегиялық жоспарлау және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей, түйінді ұлттық индикаторлар бөлінісіндегі жинақтау әдісімен ұсынылады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдері бұзыла отырып, іске асырылған іс-шаралар/жобалардың саны туралы;
2) іс-шаралардың/жобалардың тиісті уәкілетті органдардың немесе сарапшылардың белгілеген нормаларының, стандарттарының талаптары сақталмай, іске асырылуы жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың/жобалардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау/барынша азайту мәселелерін шешу процесінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқарушылық іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық мәні көрсетілген іс-шаралардың/жобалардың іске асырылу барысы туралы ақпараттың дұрыс еместігі және толық еместігі фактілерінің болуы туралы;
6) тәуекелдердің, оның ішінде қоғамдық мониторингтің қорытындысы бойынша (болған жағдайда іске асыру тәуекелдері бар іс-шаралар/нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) саны туралы ақпаратты көрсете отырып) және ұсынымдардың жалпы санындағы іске асырылмаған ұсынымдардың үлесін көрсете отырып, қоғамдық мониторинг ұсынымдарының орындалмауы туралы ақпаратты қамтиды.
112. Ұлттық жоспарды мониторингтеу үшін стратегиялық және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға мемлекеттік жоспарлау мен жобалық басқарудың ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуге рұқсат беріледі.
113. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға даму жоспарларының іске асырылуы туралы есепті есепті жылдан кейінгі жылғы 1-наурызға дейін ұсынады.
114. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган алынған ақпараттың негізінде осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есептің жобасын қалыптастырады.
115. Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есеп:
1) жоспарланған және нақты қол жеткізілген (қол жеткізілмеген) түйінді ұлттық индикаторлар, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептері (қол жеткізілмеген жағдайларда) туралы;
2) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, іске асырылған, орындалмаған немесе ішінара орындалған даму жоспарларының іс-шаралары/жобалары туралы, сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда) олардың орындалмау себептері және Ұлттық жоспардың белгіленген түйінді ұлттық индикаторларына қол жеткізуге әсері туралы, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды ескере отырып, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың қызметі жөніндегі түсініктемелері;

111. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченным органам по стратегическому планированию и государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в разрезе ключевых национальных индикаторов и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение ключевых национальных индикаторов по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий государственными органами, ответственными за достижение ключевых национальных индикаторов в процессе реализации, межведомственной координации, решении вопросов обоснованного финансирования, предотвращения /минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о наличии рисков, в том числе по итогам общественного мониторинга (с указанием, при наличии, информации количества мероприятий/целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), имеющих риски реализации) и невыполнении рекомендаций общественного мониторинга, с указанием доли нереализованных рекомендаций из общего количества рекомендаций.
112. Для мониторинга Национального плана уполномоченным органам по стратегическому и государственному планированию предоставляется доступ к информационным системам государственного планирования и проектного управления.
113. Центральные государственные и местные исполнительные органы, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию отчеты о реализации планов развития до 1 марта года, следующего за отчетным годом.
114. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе полученной информации формирует проект отчета о реализации Национального плана развития Республики Казахстан по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике.
115. Отчет о реализации Национального плана включает в себя информацию:
1) о запланированных и фактически достигнутых (недостигнутых) ключевых национальных индикаторах, а также причинах их недостижения (в случаях недостижения);
2) о реализованных, неисполненных или частично исполненных мероприятиях/проектах планов развития с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий) комментарии о причинах их неисполнения и влиянии на достижение установленных ключевых национальных индикаторов Национального плана, в том числе с учетом межведомственного взаимодействия, деятельности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний;

3) Ұлттық жоспарды іске асыру бойынша қабылданған шаралардың нәтижесінде алынған әсерлер, олардың базалық кезеңмен салыстырғанда серпіндегі игілік алушыларға (мемлекетке, азаматтарға, бизнеске) әсері туралы (Ұлттық жоспарды іске асырудың басындағы тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – оны іске асырудың бірінші жылы базалық деп танылады);
4) Ұлттық жоспарда көзделген проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы ақпаратты, сондай-ақ қорытындылар мен ұсыныстарды, оның ішінде МЖЖ құжатын, қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасын түзету қажеттігіне қатысты ақпаратты көрсете отырып, құжаттың іске асырылу барысын жалпылама талдау түріндегі ақпаратты қамтиды.
116. Ұлттық жоспарды іске асырудың соңғы жылындағы есеп құжаттың соңғы қолданылу жылында іске асырылуы жөніндегі ақпаратты және бүкіл қолданылу кезеңі үшін жалпылама ақпаратты қамтиды.
117. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есептің қалыптастырылған жобасын есепті жылдан кейінгі жылғы 1-мамырға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
118. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынған Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есептің жобасы қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі (қажет болған жағдайда) пысықталған есепті он жұмыс күні ішінде стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
119. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы есебінің, қоғамдық мониторингтің нәтижелері бойынша қорытынды ақпаратының (болған жағдайда) негізінде Ұлттық жоспардың іске асырылу барысын бағалай отырып және ұсынымдарымен қорытынды қалыптастырады және оны есепті жылдан кейінгі жылғы 1 шілдеге дейін Үкіметке жібереді.
120. Ұлттық жоспардың іске асырылуы туралы Үкіметтің есебін және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысын қамтитын жиынтық қорытындыны Қазақстан Республикасының Үкіметі есепті кезеңнен кейінгі жылғы 15-шілдеге дейін Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне жібереді.
121. Ұлттық жоспарды мониторингтеудің негізгі қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган өзінің ресми интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылғы 1 тамызға дейінгі мерзімде жұртшылыққа қолжетімді нысанда орналастырады.
122. Ұлттық жоспарға түзетулер Қазақстан Республикасы Президентінің жолдаулары ережелерінің және тапсырмаларының негізінде жүзеге асырылады.
123. Түйінді ұлттық индикаторлар картасы түзетілген жағдайда, даму жоспарларының нысаналы индикаторлары, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) осы Әдістеменің 105-тармағына сәйкес тиісінше түзетілуі тиіс.

3) о полученных эффектах в результате принятых мер по реализации Национального плана, их влияния на благополучателей (государство, граждане, бизнес) в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателей на начало реализации Национального плана, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год его реализации);
4) в виде обобщенного анализа хода реализации документа с указанием информации о степени решения проблем и задач, предусмотренных Национальным планом, а также выводов и предложений, в том числе касающихся необходимости корректировки документов СГП, действующего законодательства Республики Казахстан.
116. Отчет за последний год реализации Национального плана включает в себя информацию по реализации за последний год действия документа и обобщенную информацию за весь период действия.
117. Уполномоченный орган по государственному планированию представляет сформированный проект отчета о реализации Национального плана в Правительство Республики Казахстан в срок до 1 мая года, следующего за отчетным годом.
118. После рассмотрения проекта отчета о реализации Национального плана, представленного уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан направляет доработанный отчет (при необходимости) в уполномоченный орган по стратегическому планированию в течение десяти рабочих дней.
119. Уполномоченный орган по стратегическому планированию на основании отчета Правительства Республики Казахстан о реализации Национального плана, итоговой информации по результатам общественного мониторинга (при наличии) формирует заключение с оценкой хода реализации Национального плана и рекомендациями и направляет его в Правительство до 1 июля года, следующего за отчетным годом.
120. Итоговое заключение, содержащее отчет Правительства о реализации Национального плана и заключение уполномоченного органа по стратегическому планированию, направляется Правительством Республики Казахстан в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
121. Основные итоги мониторинга Национального плана размещаются уполномоченным органом по государственному планированию на своем официальном интернет-ресурсе в срок до 1 августа года, следующего за отчетным периодом, в доступной для общественности форме.
122. Корректировка Национального плана осуществляется на основании положений посланий и поручений Президента Республики Казахстан.
123. В случае корректировки Карты ключевых национальных индикаторов целевые индикаторы, показатели результатов (при наличии) планов развития подлежат соответствующей корректировке в соответствии с пунктом 105 настоящей Методики.

5-тарау. Мемлекеттік органның даму жоспары
124. Мемлекеттік органның даму жоспары орталық мемлекеттік органның ортамерзімді кезеңдегі қызметін айқындайды және МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарын, функцияларын, өкілеттіктері мен құзыреттерін, мемлекеттік қызметтерді сапалы көрсетуді қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, іске асыруға бағытталған.
125. Даму жоспарын Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұзақмерзімді даму болжамының, ортамерзімді кезеңге әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде тиісті мемлекеттік орган бесжылдық кезеңге әрбір үш жыл сайын әзірлейді.
126. Мемлекеттік органның даму жоспарын МЖЖ-нің 57 және 58-тармақтарында айқындалған мемлекеттік органдар әзірлемейді.
127. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Директорлар Кеңесінің қаулысымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарын әзірлеу және оның мониторингі әдістемесіне сәйкес стратегиялық жоспар әзірлейді.
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес стратегиялық жоспарды әзірлейді және бекітеді.
128. Даму жоспары осы Әдістеменің 3-тарауының 1 және 2-параграфтарының талаптарына сәйкес әзірленеді.
129. Даму жоспарын әзірлеу кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
130. Даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) пайым;
2) бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен ресурстар;
3) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
4) инвестициялық жоспар (қосымша түрінде)
131. "Пайым" бөлімінде даму жоспарын іске асыру нәтижесінде жетекшілік ететін салалардың/қызмет аяларының перспективалық жай-күйі жазылады.
132. "Бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен ресурстар" бөлімінде бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен оларға қол жеткізу үшін жоспарланатын даму жоспарының ресурстары жазылады.
133. Бағыттар МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарында белгіленген стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін өзгерістері аса маңызды болып табылатын, реттелетін салаларды немесе қызмет аяларын талдаудың негізінде қалыптастырылады.
134. Мемлекеттік орган мақсаттарды айқындауды мынадай:

Глава 5. План развития государственного органа
124. План развития государственного органа определяет деятельность центрального государственного органа в среднесрочном периоде и направлен на реализацию вышестоящих документов СГП, функций, полномочий и компетенций, с учетом необходимости обеспечения качественного предоставления государственных услуг.
125. План развития разрабатывается соответствующим государственным органом каждые три года на пятилетний период на основе Национального плана, Стратегии национальной безопасности, а также Долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, прогноза социально-экономического развития на среднесрочный период.
126. План развития государственного органа не разрабатывается государственными органами, определенными пунктами 57 и 58 СГП.
127. Национальным Банком Республики Казахстан согласно требованиям Закона Республики Казахстан "О Национальном банке Республики Казахстан" разрабатывается стратегический план в соответствии с Методикой разработки и мониторинга стратегического плана Национального банка Республики Казахстан, утверждаемой постановлением Совета директоров Национального банка Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций разрабатывает и утверждает стратегический план в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
128. План развития разрабатывается в соответствии с требованиями параграфов 1 и 2 главы 3 настоящей Методики.
129. При разработке плана развития для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
130. Структура плана развития состоит из следующих разделов:
1) видение;
2) направления, цели, целевые индикаторы и ресурсы;
3) межведомственное взаимодействие;
4) инвестиционный план (в виде приложения).
131. В разделе "Видение" излагается перспективное состояние курируемых отраслей/сфер деятельности в результате реализации плана развития.
132. В разделе "Направления, цели, целевые индикаторы и ресурсы" излагаются направления, цели, целевые индикаторы и планируемые для их достижения ресурсы плана развития.
133. Направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения стратегических целей и задач, обозначенных в вышестоящих документах СГП.
134. Определение целей осуществляется государственным органом согласно следующих требований:

1) мақсаттың белгіленген проблемалармен нақты себеп-салдарлық байланысының болуы;
2) сандық көрсеткіштердің көмегімен мақсатқа қол жеткізуді білдіру мүмкіндігі;
3) Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының мақсаттары мен міндеттеріне, Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына сәйкестігі;
4) тұжырымдау кезінде:
еркін немесе екіұшты түсіндіру терминдерін, ұғымдарын және тіркестерін пайдалануға;
мақсаттың өзіне қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге де мақсаттарды немесе нәтижелерді көрсетуге жол берілмейтін, мақсаттардың қысқаша және нақты жазылуы талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
135. Даму жоспарындағы әрбір мақсат үшін МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функциялардың, өкілеттіктер мен құзыреттердің көрсеткіштерінен туындайтын нысаналы индикаторлар айқындалады.
Даму жоспарының нысаналы индикаторлары Ұлттық жоспардың тиісті түйінді ұлттық индикаторларымен және Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштерімен өзара байланыста көрсетіледі.
136. Әрбір нысаналы индикатор бойынша есептік жылдар және бесжылдық кезеңдер бойынша нысаналы индикатордың аралық мәндерін айқындай отырып, оның жоспарланатын мәніне қол жеткізудің түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.
137. Әрбір мақсат бойынша даму жоспарын іске асыруға тартылған қаржы қаражатының болжамды көлемінің жиынтығы түрінде есептік және жоспарлы кезең жылдары бойынша бөліністе жоспарланатын қаржылық ресурстар бойынша деректер келтіріледі.
138. Даму жоспарын іске асыру үшін қажетті қаржылық қажеттілікті айқындау кезінде мемлекеттік орган әрбір нысаналы индикатор, іс-шара/жоба бойынша жеке күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсердің есеп-қисабын жүргізеді.
Бұл есеп-қисаптар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға даму жоспарының жобасымен немесе даму жоспарына өзгерістер және толықтырулар енгізу жобасымен бірге енгізіледі.
139. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" бөлімі мақсаттарға, міндеттерге, және МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштеріне, даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге бағытталған шараларды/жобаларды іске асыру шеңберінде әзірлеуші мемлекеттік органның орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылын көрсетеді.
140. Әзірлеуші мемлекеттік органның басқа орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен орындалуы қамтамасыз етілетін іс-шараларды /жобаларды қосуы осы ұсыныстарды мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша жүзеге асырылады.

1) наличие четкой причинно-следственной связи цели с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям и задачам Национального плана, Стратегии национальной безопасности, Целям Устойчивого развития Организации Объединенных Наций;
4) краткое и четкое изложение целей, при формулировании которых не допускаются:
использование терминов, понятий и выражений произвольного или неоднозначного толкования;
указание на иные цели или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели.
135. Для каждой цели в плане развития определяются целевые индикаторы, вытекающие из показателей вышестоящих документов СГП, а также функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан.
Целевые индикаторы плана развития указываются во взаимосвязи с соответствующими ключевыми национальными индикаторами Национального плана и показателями Стратегии национальной безопасности.
136. По каждому целевому индикатору определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.
137. По каждой цели приводятся данные по планируемым финансовым ресурсам в разбивке по годам отчетного и планового периода в виде свода прогнозного объема финансовых средств, задействованных в реализации плана развития.
138. При определении финансовой потребности, необходимой для реализации плана развития, государственным органом проводится расчет ожидаемого социально-экономического эффекта отдельно по каждому целевому индикатору, мероприятию/проекту.
Данные расчеты вносятся в уполномоченный орган по государственному планированию совместно с проектом плана развития или проектом внесения изменений и дополнений в план развития.
139. Раздел "Межведомственное взаимодействие" отражает взаимодействие государственного органа-разработчика с центральными государственными и местными исполнительными органами в рамках реализации мероприятий/проектов, направленных на достижение целей, задач и показателей вышестоящих документов СГП, целей и целевых индикаторов плана развития.
140. Включение государственным органом-разработчиком мероприятий /проектов, исполнение которых обеспечивается другими центральными государственными и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляется по согласованию данных предложений с заинтересованными государственными органами.

141. Мемлекеттік органның даму жоспары бұрын жүргізілген мониторингтердің, бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің, Жоғары аудиторлық палатаның қорытындылары мен ұсынымдарының нәтижелерін ескере отырып, мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
142. Даму жоспарының жобасына қосымша түрінде инвестициялық жоспар қоса жалғанады. Инвестициялық жоспар осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның даму жоспарын іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді және даму жоспарының жобасымен бірге қаралады.
143. Инвестициялық жоспарда даму жоспарларының мақсатына, нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қажетті және бюджеттік даму бағдарламалары (кіші бағдарламалар), күрделі шығыстар, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) арқылы, қаржыландырудың бюджеттен тыс көздері, қаржыландыруды талап етпейтін институционалдық сипаттағы шаралар есебінен іске асырылатын барлық іс-шаралар/жобалар көрсетіледі.
Осы Әдістеменің 33-тармағының ережелерін ескере отырып, инвестициялық жоспарда даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін көрсетуге жол беріледі.
144. Инвестициялық жоспар нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін басым және проблемалық аймақтардың картасын және (қажет болған жағдайда) инвестициялық жобалардың болжамды тізбесін қамтиды.
145. Басым және проблемалық аймақтардың картасы әрбір нысаналы индикатор бойынша оның басымдылық дәрежесі бойынша және (немесе) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бөлінісіндегі шешімге қойылған міндетті саралау түрінде жасалады және мемлекеттік инвестициялық жобалар мен басқа көздер есебінен іске асырылатын жобалардың тізбесін қалыптастыру үшін негіз болып табылады.
146. Басым және проблемалық аймақтардың картасы түс шкаласы түрінде көрсетілуі мүмкін, мұнда:
іске асырылу басымдығы жоғары аймақтар қызыл түспен ерекшеленеді;
іске асырылу басымдығы орташа аймақтар сары түспен ерекшеленеді;
басымдығы төмен аймақтар жасыл түспен ерекшеленеді.
Әрбір түс аймағы үшін мемлекеттік орган көрсеткіштің (қаралатын шаманың) мәндерін талдау негізінде өзінің сандық диапазонын пайыздық мәнде айқындайды.
147. Даму жоспарын бекіту үшін мемлекеттік орган ведомстволық бюджеттік комиссияның оң ұсынысы бар даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталған жылғы 1 сәуірден кешіктірмей енгізеді.

141. План развития государственного органа разрабатывается по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике на основании предложений структурных подразделений, подведомственных организаций государственного органа, с учетом результатов ранее проведенных мониторингов, контрольных мероприятий, государственного аудита, выводов и рекомендаций Высшей аудиторской палаты.
142. К проекту плана развития государственного органа в виде приложения прилагается инвестиционный план. Инвестиционный план разрабатывается на весь период реализации плана развития государственного органа по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике и рассматривается вместе с проектом плана развития.
143. В инвестиционном плане отражаются все мероприятия/проекты, необходимые для достижения целей, целевых индикаторов плана развития и реализуемые посредством бюджетных программ (подпрограмм) развития, капитальных расходов, текущих бюджетных программ (подпрограмм), за счет внебюджетных источников финансирования, мер институционального характера, не требующих финансирования.
С учетом положений пункта 33 настоящей Методики в инвестиционном плане допускается отражение задач и показателей результатов, необходимых для достижения целей плана развития.
144. Инвестиционный план содержит карту приоритетных и проблемных зон для достижения целевого индикатора и (при необходимости) прогнозный перечень инвестиционных проектов.
145. Карта приоритетных и проблемных зон составляется по каждому целевому индикатору в виде ранжирования поставленной к решению задачи по степени ее приоритетности и (или) в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы и является основой для формирования перечня государственных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет других источников.
146. Карта приоритетных и проблемных зон может быть визуализирована в виде цветовой шкалы, где:
красным цветом выделяются зоны с высоким приоритетом реализации;
желтым цветом выделяются зоны со средним приоритетом реализации;
зеленым цветом выделяются зоны с низким приоритетом.
Для каждой цветовой зоны государственным органом на основе анализа значений показателя (рассматриваемой величины) определяется свой числовой диапазон в процентном выражении.
147. Для утверждения плана развития государственный орган вносит проект плана развития, имеющий положительное предложение ведомственной бюджетной комиссии, на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 1 апреля года завершения действующего плана развития государственного органа.

148. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылатын нәтижелерді бағалау қорытындыларын ескере отырып, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобалары:
1) мақсат қою құжаттарының, МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының, өзге де жоспарлау құжаттарының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне, елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкестігі;
2) проблемаларды шешуге және қызмет саласын/аясын одан әрі дамытуға бағытталған бағыттар мен мақсаттарды таңдаудың негізділігі;
3) нысаналы индикаторларды таңдаудың дұрыстығы және оларға қол жеткізу дәрежесі;
4) мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығы мәніне қарайды.
149. Жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарының жобасын қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдылығын көрсете отырып, осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және ағымдағы қаржы жылының 1 мамырынан кешіктірмей республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік органның даму жоспарларының жобалары әзірлеуші мемлекеттік органдарға жіберіледі.
150. Мемлекеттік органның даму жоспарының жобасы мемлекеттік органның қолданыстағы даму жоспары аяқталған жылғы 30 желтоқсаннан кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен, өзге де мүдделі органдармен келісіледі және оны мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
151. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған кезде тиісті саланың/аяның қызметінің мақсаттары мен нысаналы индикаторлары құқықтық мирасқор-мемлекеттік органның бүкіл жоспарлы кезеңіне арналған даму жоспарында көрсетіледі.
152. Даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдар инвестициялық жоспарларды осы Әдістеменің 142-146-тармақтарында белгіленген тәртіппен және нысан бойынша әзірлейді.
153. Мемлекеттік органның даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік органдардың инвестициялық жоспарларын қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының және мақсат қою құжаттары көрсеткіштерінің декомпозициясын жүргізу шеңберінде жүзеге асырады.
154. Мемлекеттік органның даму жоспары өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен немесе бекітілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде әзірлеуші мемлекеттік органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.

148. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом итогов оценки результатов, осуществляемой в соответствии со статьей 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, рассматривает проекты планов развития государственных органов на предмет:
1) соответствия стратегическим целям и задачам документов целеполагания, вышестоящих документов СГП, иных документов планирования, прогнозу социально-экономического развития страны;
2) обоснованности выбора направлений и целей, исходя из направленности на решение проблем и дальнейшего развития отрасли/сферы деятельности;
3) правильности выбора целевых индикаторов и степени их достижения;
4) приоритетности целей и целевых индикаторов.
149. Заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию по результатам рассмотрения проекта плана развития на плановый период формируется по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике с указанием приоритетности целей и целевых индикаторов и направляется не позднее 1 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и государственным органам-разработчикам проектов планов развития государственного органа.
150. Проект плана развития государственного органа согласовывается с заинтересованными государственными органами, центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию и утверждается руководителем государственного органа в срок, не позднее 30 декабря года завершения действующего плана развития государственного органа.
151. При реорганизации государственного органа цели и целевые индикаторы соответствующей отрасли/сферы деятельности отражаются в плане развития государственного органа-правопреемника на весь плановый период.
152. Государственные органы, не разрабатывающие планы развития, разрабатывают инвестиционные планы в порядке и по форме, установленными пунктами 142-146 настоящей Методики.
153. Рассмотрение инвестиционных планов государственных органов, не разрабатывающих план развития государственного органа, осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию в рамках проведения декомпозиции показателей вышестоящих документов СГП и документов целеполагания.
154. План развития государственного органа размещается на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика и центрального уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.

155. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру инвестициялық жоспарды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
156. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру оның мақсаттарына уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында жобалық басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларында және Мемлекеттік органдардың жобалық басқарудың үлгілік регламентінде (бұдан әрі – Жобалау басқаруының қағидалары мен Үлгілік регламенті) айқындалған жобалық басқарудың әдістері мен тәсілдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
157. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларын іске асыру кезінде жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізбеу ықтималдығы күшейген немесе туындаған жағдайда, мемлекеттік органдар қажетті шарларды қабылдайды.
158. Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асырудың жыл сайынғы мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган инвестициялық жоспардың орындалу деректері, жобалық басқару мониторингінің нәтижелері негізінде жүргізеді.
159. Жобалық басқару мониторингінің нәтижелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жинақтау әдісімен ұсынылады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдері бұзылып іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы;
2) іс-шаралардың тиісті уәкілетті органдардың немесе сарапшылардың белгілеген нормалары, стандарттары, талаптары сақталмай іске асырылу жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың/жобалардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау/азайту мәселелерін шешу процесінде нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқару іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық көрінісін көрсете отырып, іс-шаралардың/жобалардың іске асырылу барысы туралы ақпараттың дұрыстығы және толықтығы фактілерінің болуы туралы;
6) жоспарлы мәндерді орындамау немесе оларға қол жеткізбеу тәуекелдері бар іс-шаралар/жобалар, нысаналы индикаторлар туралы ақпаратты қамтиды.
160. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы жыл сайынғы есептер осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және мыналарды:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші мемлекеттік орган;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңімен;

155. Реализация плана развития государственного органа осуществляется посредством реализации инвестиционного плана.
156. Реализация плана развития государственного органа осуществляется в соответствии с методами и подходами проектного управления, определенными Правилами осуществления проектного управления и Типовым регламентом проектного управления государственных органов (далее – Правила и Типовой регламент проектного управления), утвержденных уполномоченным органом по проектному управлению, с целью организации и координации действий по своевременному и полноценному достижению ее целей и получения планируемых результатов.
157. При реализации планов развития государственными органами проводится анализ рисков. В случае усиления вероятности или наступления рисков недостижения запланированных целей, целевых индикаторов государственными органами принимаются необходимые меры.
158. Ежегодный мониторинг реализации плана развития государственного органа проводится государственным органом-разработчиком на основании данных исполнения инвестиционного плана, результатов мониторинга проектного управления.
159. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченному органу по государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение целевых индикаторов и показателей результатов по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий государственными органами, ответственными за достижение целевых индикаторов и показателей результатов в процессе реализации, межведомственной координации, предотвращения минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о мероприятиях/проектах, целевых индикаторах, имеющих риски неисполнения или недостижения плановых значений.
160. Ежегодные отчеты о реализации планов развития государственных органов формируются по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике и содержат:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик;
сроки реализации, в том числе поэтапные;

2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептері;
3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты, сондай-ақ (оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін іс-шаралардың орындалмауы немесе ішінара орындалмауы жағдайларында) болған кезде жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылған, мемлекеттік органның қызметі бойынша ақпаратты ескере отырып, олардың орындалмау себебі туралы түсініктемелерді көрсетумен орындалған, орындалмаған немесе ішінара орындалған жоспарланған іс-шаралар (құжат іске асырылған кезден бастап барлық кезең үшін) туралы ақпаратты;
4) даму жоспарларының қол жеткізілген/қол жеткізілмеген нысаналы индикаторларының Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының белгіленген мақсаттарға, міндеттерге және тиісті көрсеткіштерге қол жеткізуге әсері туралы ақпаратты;
5) игілік алушылардың базалық кезеңмен салыстырғандағы серпінде қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжатты іске асырғанға дейінгі кезде тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болғанда, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
6) жүргізілетін бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар және қоғамдық мониторинг және бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және қоғамдық мониторингтің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы мәліметті қамтиды.
Даму жоспарын іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты болған жағдайларда, әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;
7) қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескеріп, проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты көрсетумен, даму жоспарының іске асырылу барысын жалпылама талдауды (болған жағдайда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес даму жоспарын түзетуге қатысты қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
161. Мемлекеттік органдар есепті жылдан кейінгі жылғы 1-наурыздан кешіктірмей Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі арқылы және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) бірінші басшының қолы қойылған даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептерді орналастырады.
162. Ұсынылатын ақпараттың дұрыстығы, толықтығы, сапасы мен уақтылығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар мен бірлесіп орындаушылар жауапты болады.

2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, а также причины их недостижения;
3) информацию об исполненных, неисполненных или частично исполненных запланированных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий, в том числе требующих межведомственного взаимодействия) комментариев о причинах их неисполнения с учетом информации по деятельности государственного органа, сформированной в установленном законодательством порядке о проектном управлении при его наличии;
4) информацию о влиянии достигнутых/недостигнутых целевых индикаторов планов развития на достижение установленных целей, задач и соответствующих показателей Национального плана, Стратегии национальной безопасности;
5) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий, государственного аудита и общественного мониторинга.
В случаях, когда реализация плана развития связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий/проектов по реализации документа;
7) обобщенный анализ хода реализации плана развития с указанием информации о степени решения проблем и задач, с учетом информации по результатам общественного мониторинга (при наличии), а также выводы и предложения, в том числе касающиеся корректировки плана развития, согласно изменениям действующего законодательства Республики Казахстан.
161. Государственные органы не позднее 1 марта года, следующего за отчетным годом, размещают отчеты о реализации планов развития за подписью первого руководителя посредством Информационной системы государственного планирования (за исключением информации ограниченного доступа) и на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
162. Ответственность за достоверность, полноту, качество и своевременность предоставляемой информации несут государственные органы и соисполнители в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

163. Даму жоспарын түзету мемлекеттік органның даму жоспарына және инвестициялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу процесін көздейді және МЖЖ-нің 65-тармағына сәйкес:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет жағдайларда жүргізіледі.
164. Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде даму жоспарының жобасына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша қоса жалғанады.
165. Қаржыландыру азайған немесе қысқартылған жағдайларда және күтілетін бюджет қаражатының игерілмеуіне байланысты, сондай-ақ даму жоспары іске асырылған соңғы жылы нысаналы индикаторлар мәндерін нақты мәндерге келтіру мақсатында өзгертуді көздейтін мемлекеттік органның даму жоспарын түзетуге жол берілмейді.
6-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
166. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарына сәйкес оның ерекшелігі мен өңірдің даму әлеуетін ескере отырып, тиісті аумақтың дамуын айқындайды.
167. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ең төменгі стандарттарды, елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдана отырып, мүдделі орталық мемлекеттік органдармен, өңірлік саясат жөніндегі орталық органмен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірлейді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының шешімімен бекітіледі.
168. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын әзірлеу үшін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен, қажет болған жағдайда, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, үкіметтік емес және ғылыми ұйымдардың өкілдерін, әртүрлі білім салаларының ғалымдары мен мамандарын, сараптамалық қоғамдастықты тарта отырып, жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдері және мәслихат депутаттарынан, өңірлік кәсіпкерлік палаталарының өкілдерінен құрылған жұмыс тобы құрылады.

163. Корректировка плана развития предусматривает процесс внесения изменений и дополнений в план развития и инвестиционный план государственного органа и производится в соответствии с пунктом 65 СГП в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
164. При внесении изменений и дополнений в план развития к проекту плану развития прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
165. Не допускается корректировка плана развития государственного органа, предусматривающая изменение значений целевых индикаторов в целях приведения их к фактическим значениям, в случаях снижения финансирования или его сокращения и в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств, а также в последний год реализации плана развития.
Глава 6. План развития области, города республиканского значения, столицы
166. План развития области, города республиканского значения, столицы определяет развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и потенциала развития региона в соответствии с вышестоящими документами СГП.
167. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами, центральным органом по региональной политике и утверждается решением местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы.
168. Для разработки плана развития области, города республиканского значения, столицы решением акима области, города республиканского значения, столицы образуется рабочая группа, сформированная из представителей местных исполнительных органов, общественных советов, депутатов маслихата, представителей региональных палат предпринимателей, с привлечением при необходимости представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, неправительственных и научных организаций, ученых и специалистов различных областей знаний, экспертного сообщества.

169. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
170. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) өңірді дамытудың басым бағыттарын МЖЖ-ның жоғары тұрған құжаттарында белгіленген бағыттармен өзара байланыстыра отырып айқындау;
2) аумақтың әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетінің бағасын баяндау;
3) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, жоспарлы кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың түпкі мақсаттарын айқындау;
4) күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдауды ескере отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдерін айқындау;
5) мақсаттардың және нысаналы индикаторлардың логикалық өзара байланысын сақтау;
6) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің өзіндік экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлану;
7) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе абсолютті мәнде даму жоспарын іске асыруға арналған шығыстардың көлемі туралы ақпаратты қамту;
8) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар іс-шараларының келісілуін, сондай-ақ құжаттың мақсаттар мен ресурстар бойынша теңгерімділігін сақтау;
9) тезистік форматта қысқаша және нақты баяндау.
171. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) паспорт;
2) аумақты дамыту пайымы;
3) ағымдағы жағдайды талдау;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, түйінді индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар;
5) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
6) инвестициялық жоспар (қосымша түрінде).
172. "Паспорт" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары мыналарды:
1) атауы;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамалары;
3) бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда);
4) қажетті ресурстарды қамтитын негізгі параметрлері жазылады.
173. "Аумақты дамыту пайымы" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
174. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы ахуалы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, өңірдің бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталған.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 30%-нан аспайды.
175. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімі осы Әдістеменің 3-тарауының 1-параграфында жазылған тәсілдер негізінде қалыптастырылады.

169. План развития области, города республиканского значения, столицы формируется по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
170. Разработанный проект плана развития области, города республиканского значения, столицы должен соответствовать следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития региона во взаимоувязке с направлениями, обозначенными вышестоящими документами СГП;
2) излагать оценку потенциала социально-экономического развития территории;
3) определять конечные цели развития территории к концу планового периода с указанием целевых индикаторов;
4) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
5) соблюдать логическую взаимосвязь целей и целевых индикаторов;
6) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
7)содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
8) соблюдать согласованность мероприятий центральных государственных и местных исполнительных органов, а также сбалансированность документа по целям и ресурсам;
9) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
171. Структура плана развития области, города республиканского значения, столицы содержит следующие разделы:
1) паспорт;
2) видение развития территории;
3) анализ текущей ситуации;
4) основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы;
5) межведомственное взаимодействие;
6) инвестиционный план (в виде приложения).
172. В разделе "Паспорт" излагаются основные параметры плана развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии);
4) необходимые ресурсы.
173. В разделе "Видение развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
174. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее состояние социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не превышает 30% от общего объема документа.
175. Раздел "Анализ текущей ситуации" формируется на основании подходов, изложенных в параграфе 1 главы 3 настоящей Методики.

176. Даму жоспарын әзірлеу кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
177. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөліміне облыс әкімдігі, республикалық маңызы бар қала, астананың әкімдігі және жер қойнауын пайдаланушылар арасында жасалған меморандумдар шеңберінде өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен инфрақұрылымын дамытуға бағытталған, жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттық міндеттемелеріне сәйкес жүзеге асырылатын аударымдар бойынша жергілікті бюджет кірістеріне енгізілмеген түсімдердің көлемі мен шығыстары жөніндегі ақпарат, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстар мен көрсетілген қызметтер туралы мәліметтер енгізіледі.
178. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар" бөлімінде:
1) аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
2) нысаналы индикаторларды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) көрсете отырып, аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамыуының әрбір бағыты бойынша мақсаттары;
3) қажетті ресурстар жазылады.
179. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйін, оны дамытудың сапалық бағдарларын білдіреді.
180. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарындағы әрбір мақсат үшін МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерінен декомпозицияланған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функциялардан, өкілеттіктерден және құзыреттерден туындайтын нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда), айқындалады.
181. Нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына, міндеттеріне қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті мәндерді қамтиды.
182. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторлары және нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып, келтіріледі.
183. Осы Әдістеменің 33-тармағында аталған жағдайларда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары, нысаналы индикаторлары міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне декомпозициялануы мүмкін.
184. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының орталық мемлекеттік органдармен және квазимемлекеттік сектор субъектілерімен осы Әдістеменің 3-тарауының 34-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген нысаналы индикаторлар бойынша өзара іс-қимылы көрсетіледі.

176. При разработке плана развития для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
177. В раздел "Анализ текущей ситуации" включается информация о мероприятиях с указанием объема поступлений, не включенных в доходы местного бюджета, и расходов согласно меморандумов, заключенных между областным акиматом, акиматом города республиканского значения, столицы и недропользователями в рамках исполнения обязательств по отчислению недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры согласно контрактам на недропользование, в том числе по проведенным недропользователем работам и оказанным услугам.
178. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы" излагаются:
1) основные направления социально-экономического развития территории;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории с указанием целевых индикаторов, задач, показателей результатов (при наличии);
3) необходимые финансовые ресурсы.
179. Цели плана развития области, города республиканского значения, столицы представляют собой видение состояния определенного направления развития территории к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.
180. Для каждой цели в плане развития области, города республиканского значения, столицы определяются целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии), декомпозированные из показателей вышестоящих документов СГП, а также вытекающие из функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан.
181. Целевые индикаторы, показатели результатов (при наличии) содержат промежуточные и конечные значения, позволяющие определить степень достижения целей, задач плана развития области, города республиканского значения, столицы.
182. Целевые индикаторы и показатели результатов (при наличии) плана развития области, города республиканского значения, столицы приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
183. В случаях, перечисленных пунктом 33 настоящей Методики, цели, целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы могут быть декомпозированы на задачи и показатели результатов.
184. В разделе "Межведомственное взаимодействие" отражается взаимодействие местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы с центральными государственными органами и субъектами квазигосударственного сектора по целевым индикаторам, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 34 главы 3 настоящей Методики.

185. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық салалық мемлекеттік органдармен бекітілген есептеу әдістемелері жоқ нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерді енгізу кезінде орталық мемлекеттік органдар осы Әдістеменің 3-тарауының 1-параграфында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен жаңа нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемелерін әзірлейді және бекітеді.
186. Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық салалық мемлекеттік органдармен бекітілген есептеу әдістемесі жоқ нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілген жағдайда, жергілікті атқарушы орган бір ай мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың есептеу әдістерін әзірлейді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен, мемлекеттік статистика саласындағы аумақтық уәкілетті органмен келісе отырып, бекітеді.
187. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасына қосымша түрінде инвестициялық жоспар қоса беріледі. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму инвестициялық жоспар осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді және даму жоспарының жобасымен бірге қаралады.
188. Инвестициялық жоспарда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу үшін қажетті барлық іс-шаралар/жобалар, бұл іс-шаралар дамудың бюджеттік бағдарламалары (кіші бағдарламалары), күрделі шығыстар, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) шегінде, бюджеттен тыс қаржыландыру көздері есебінен, қаржыландыруды талап етпейтін институционалдық сипаттағы шаралар арқылы мерзімдері, жауапты орындаушылары, аяқталу нысандары айқындала отырып, көрсетіледі.
189. Инвестициялық жоспар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін басым және проблемалық аймақтардың картасын және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және қаладағы аудандар бөлінісінде әрбір нысаналы индикатор бойынша жасалатын мемлекеттік инвестициялық жобалардың болжамды тізбесін қамтиды.
190. Мемлекеттік инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру кезінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына енгізілген инвестициялық жобаның басым және проблемалық аймақтардың картасына сәйкес аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және қаладағы аудандар бөлінісінде басымдық дәрежесі бойынша сараланады.

185. При включении в план развития области, города республиканского значения, столицы целевых индикаторов, показателей результатов, по которым не формируется официальная статистическая информация и (или) отсутствуют утвержденные центральными отраслевыми государственными органами методики расчетов, центральные государственные органы разрабатывают и утверждают методики расчетов по новым целевым индикаторам, показателям результатов в сроки и в порядке, установленными параграфом 1 главы 3 настоящей Методики.
186. В случае включения по инициативе местного исполнительного органа в план развития области, города республиканского значения, столицы целевых индикаторов, показателей результатов, по которым не формируется официальная статистическая информация и (или) отсутствуют утвержденные центральными отраслевыми государственными органами методики расчетов, местным исполнительным органом в месячный срок разрабатываются и утверждаются по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики, уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы методики расчетов.
187. К проекту плана развития области, города республиканского значения, столицы в виде приложения прилагается инвестиционный план. Инвестиционный план разрабатывается на весь период реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике и рассматривается вместе с проектом плана развития.
188. В инвестиционном плане отражаются все мероприятия/проекты, необходимые для достижения целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (при наличии) плана развития области, города республиканского значения, столицы, реализуемые в пределах бюджетных программ (подпрограмм) развития, капитальных расходов, текущих бюджетных программ (подпрограмм), за счет внебюджетных источников финансирования, мер институционального характера, не требующих финансирования, с определением сроков, ответственных исполнителей, форм завершения.
189. Инвестиционный план содержит карту приоритетных и проблемных зон для достижения целевых индикаторов плана развития области, города республиканского значения, столицы, составляемые по каждому целевому индикатору, показателю результата в разрезе районов (городов областного значения) области и районов в городе.
190. При формировании перечня государственных инвестиционных проектов, включенных в инвестиционный план области, города республиканского значения, столицы, ранжируются по степени приоритетности в соответствии с картой приоритетных и проблемных зон в разрезе районов (городов областного значения) области и районов в городе.

191. Басым және проблемалық аймақтардың картасын түс шкаласы ретінде көрсетуге болады, мұнда:
іске асырудың басымдылығы жоғары аймақтар қызыл түспен ерекшеленеді, мұнда көрсеткіштің қамтамасыз етілу деңгейі сары және жасыл аймақтарға қарағанда төмен;
іске асырудың орташа басымдығы бар аймақтар сары түспен ерекшеленеді, мұнда көрсеткіштің қамтамасыз етілу деңгейі қызыл аймаққа қарағанда жоғары және жасыл аймаққа қарағанда төмен;
іске асырудың төмен басымдығы бар аймақтар жасыл түспен ерекшеленеді, мұнда қамтамасыз етілу қызыл және сары аймаққа қарағанда жоғары.
192. Бекітілген ең төменгі стандарттар және (немесе) елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесі болған кезде басым және проблемалық өнірлер картасында қажеттіліктер мен басымдықтарды жоспарлау олардың негізінде жүзеге асырылады.
193. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әзірленген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын және инвестициялық жоспарын мүдделі орталық мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
194. Орталық мемлекеттік органдар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде қарайды.
195. Орталық мемлекеттік органдармен келісілген облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ағымдағы жоспардың қолданылуы аяқталған жылдың 1-сәуірінен кешіктірмей, өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.
196. Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының жобаларын олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
197. Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасы келіп түскеннен кейін бір ай ішінде осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
198. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқаруыш органы өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы, Бюджет кодексінің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылатын нәтижелерді бағалау қорытындысы негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарын қалыптастырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қолданыстағы даму жоспары аяқталған жылдың 15-қазанына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органына жібереді.

191. Карта приоритетных и проблемных зон может быть визуализирована в виде цветовой шкалы, где:
красным цветом выделяются зоны с высоким приоритетом реализации, где уровень обеспеченности ниже, чем в желтой и зеленой зоне;
желтым цветом выделяются зоны со средним приоритетом реализации, где уровень обеспеченности выше, чем в красной зоне и ниже, чем в зеленой зоне;
зеленым цветом выделяются зоны с низким приоритетом реализации, где уровень обеспеченности выше, чем в желтой и красной зоне.
Для каждой цветовой зоны местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы на основе анализа значений показателя (рассматриваемой величины) определяется свой числовой диапазон в процентном выражении
192. При наличии утвержденных минимальных стандартов и (или) системы региональных стандартов для населенных пунктов, в Карте приоритетных и проблемных зон планирование потребностей и приоритетов планирование потребностей и приоритетов осуществляется на их основе.
193. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы направляет проект разработанного плана развития области, города республиканского значения, столицы и инвестиционного плана заинтересованным центральным государственным органам на согласование.
194. Центральные государственные органы рассматривают проект плана развития области, города республиканского значения, столицы в срок, не превышающий 15 календарных дней со дня поступления.
195. Согласованный с центральными государственными органами проект плана развития области, города республиканского значения, столицы вносится местным уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по региональной политике не позднее 1 апреля года завершения действия текущего плана.
196. Центральный уполномоченный орган по региональной политике рассматривает проекты планов развития области, города республиканского значения, столицы на предмет их соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
197. Центральный уполномоченный орган по региональной политике по итогам рассмотрения проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы в течение месяца после поступления проекта плана развития области, города республиканского значения, столицы формирует заключение по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике и направляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
198. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы с учетом заключения центрального уполномоченного органа по региональной политике, итогов оценки результатов, осуществляемой в соответствии со статьей 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, формирует план развития области, города республиканского значения, столицы и до 15 октября года завершения действующего плана развития области, города республиканского значения, столицы направляет его в местный представительный орган области, города республиканского значения, столицы.

199. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қолданыстағы даму жоспары аяқталған жылғы 30-желтоқсаннан кешіктірілмей бекітіледі.
200. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын әзірлеуші өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен немесе бекітілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
201. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары жергілікті атқарушы органның (әкімдіктің) және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен немесе бекітілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде орналастырылады.
202. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру инвестициялық жоспарды орындау арқылы жүзеге асырылады.
203. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру оның мақсаттарына уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланатын нәтижелерді алу жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында жобалық басқарудың қағидалары мен үлгілік регламентінде айқындалған жобалық басқарудың әдістері мен тәсілдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
204. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жыл сайынғы мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган инвестициялық жоспарды орындау деректері, оның ішінде жобалық басқару мониторингінің нәтижелері негізінде жүргізеді.
205. Жобалық басқару мониторингінің нәтижелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жинақтау әдісімен ұсынылады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдерді бұза отырып, іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы;
2) тиісті уәкілетті органдар немесе сарапшылар белгілеген нормаларды, стандарттарды, талаптарды сақтамай іс-шараларды іске асыру жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау /азайту мәселелерін шешу процесінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқару іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;

199. Проект плана развития области, города республиканского значения, столицы утверждается не позднее 30 декабря года завершения действующего плана развития области, города республиканского значения, столицы.
200. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы-разработчик плана развития области, города республиканского значения в течение 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
201. План развития области, города республиканского значения, столицы размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа (акимата) и центрального уполномоченного органа по государственному планированию (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.
202. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется посредством исполнения инвестиционного плана.
203. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется в соответствии с методами и подходами проектного управления, определенными Правилами и Типовым регламентом проектного управления, с целью организации и координации действий по своевременному и полноценному достижению ее целей и получения планируемых результатов.
204. Ежегодный мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится государственным органом-разработчиком на основании данных исполнения инвестиционного плана, в том числе результатов мониторинга проектного управления.
205. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются уполномоченному органу по государственному планированию накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии) по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий, ответственными за достижение целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии) в процессе реализации, межведомственной координации, предотвращения минимизации риска недостижения;

5) олардың сандық көрсеткіштерін көрсете отырып, іс-шаралардың/жобалардың іске асырылу барысы туралы ақпараттың анық еместігі және толық еместігі фактілерінің болуы;
6) жоспарлы мәндерді орындамау немесе оларға қол жеткізбеу тәуекелдері бар іс-шаралар, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) туралы ақпаратты қамтиды.
206. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын жыл сайын мониторингтеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы-мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
207. Жыл қорытындысы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына мониторинг жүргізу үшін:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15-наурызына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы-мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1-наурызына дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есепті қалыптастырады, оны облыс, қала әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады республикалық маңызы бар, бірінші басшының қолы қойылған (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) және ол келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оны шоғырландыру және интернет-ресурста орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
208. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есебі осы Әдістеменің 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады және мыналарды:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші және бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңмен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда), сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;

5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о мероприятиях, целевых индикаторах, показателях результатов (при наличии), имеющих риски неисполнения или недостижения плановых значений.
206. Ежегодный мониторинг реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы проводится соответственно местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, предоставляемой государственными органами – соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы с учетом результатов мониторинга проектного управления и общественного мониторинга.
207. Для проведения мониторинга плана развития области, города республиканского значения, столицы по итогам года:
государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы до 15 февраля года, следующего за отчетным периодом;
уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, в срок до 1 марта года, следующего за отчетным периодом, формирует отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, размещает его на интернет-ресурсе акимата области, города республиканского значения, столицы за подписью первого руководителя (за исключением информации с ограниченным доступом) и направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для консолидации и размещения его на интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня его поступления.
208. Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы заполняется по форме согласно приложению 13 к настоящей Методике и содержит:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дату документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показателей результатов (при наличии), а также причины их недостижения;

3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжатты іске асырған сәттен бастап барлық кезең үшін), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін) олардың орындалмау себептері туралы түсініктемелер туралы ақпарат жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылған мемлекеттік органның қызметі бойынша ақпарат болған кезде;
4) қол жеткізілген/қол жеткізілмеген түйінді индикаторлар мен даму жоспарлары нәтижелері көрсеткіштерінің МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарының белгіленген мақсаттарына, міндеттеріне және тиісті көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері туралы ақпаратты;
5) базалық кезеңмен салыстырғанда серпінде игілік алушылардың қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжат іске асырылғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер және бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің және қоғамдық мониторингтің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы мәліметті қамтиды.
Даму жоспарын іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты болған жағдайларда, әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;
7) қоғамдық мониторинг нәтижелері бойынша ақпаратты (болған жағдайда) ескере отырып, проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты көрсете отырып, даму жоспарының іске асырылу барысын жалпылама талдау.
209. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының іске асырылу барысы туралы есептік ақпарат МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарынан, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функцияларынан, өкілеттіктерінен мен құзыреттерінен туындайтын мақсаттарға, міндеттерге қол жеткізу және ахуалды жақсарту үшін қабылданатын шараларға қол жеткізбеу себептерін және тиісті көрсеткіштерін дәрежесін нақтылауды қамтиды.
210. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі және тиісті жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы Бюджет кодексінің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.

3) информацию об исполненных запланированных мероприятиях, неисполненных или частично исполненных мероприятий (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий, в том числе требующих межведомственного взаимодействия) комментариев о причинах их неисполнения с учетом информации по деятельности государственного органа, сформированной в установленном законодательством порядке, в том числе о проектном управлении при его наличии;
4) информацию о влиянии достигнутых/недостигнутых целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) планов развития на достижение установленных целей, задач и соответствующих показателей вышестоящих документов СГП;
5) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий, государственного аудита и общественного мониторинга.
В случаях, когда реализация плана развития связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа;
7) обобщенный анализ хода реализации плана развития с указанием информации о степени решения проблем и задач, с учетом информации по результатам общественного мониторинга (при наличии).
209. Отчетная информация о ходе реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы включает в себя детализацию степени достижения целей, задач и соответствующих показателей вышестоящих документов СГП, а также вытекающих из функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан, причин недостижения и предпринимаемых мер для улучшения ситуации.
210. Аким области, города республиканского значения, столицы и первый руководитель соответствующего местного государственного органа несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан, в соответствии со статьей 41 Бюджетного кодекса.

211. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзету даму жоспарына және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу процесін көздейді және МЖЖ-нің 78-тармағына сәйкес мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
212. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша салыстырма кесте қоса жалғанады.
213. Нысаналы индикаторлар мен нәтиже көрсеткіштерінің (болған жағдайда) мәндерін оларды нақты мәндерге келтіру мақсатында өзгертуді көздейтін, сондай-ақ қаржыландыру төмендеген немесе қысқартылған жағдайларда, сондай-ақ бюджет қаражатының игерілмеуі күтілетін жағдайларға байланысты облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын түзетуге жол берілмейді.
7-тарау. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары
214. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дамуын айқындайды және облыстың даму жоспарының мақсаттары мен нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған.
215. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы минималды стандарттарды, елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдана отырып, облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен, облыстың мүдделі мемлекеттік органдарымен келісу бойынша бесжылдық кезеңге әрбір үш жыл сайын әзірлейді және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органының шешімімен бекітіледі.
216. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын әзірлеу үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімінің шешімімен, қажет болған жағдайда, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, үкіметтік емес және ғылыми ұйымдардың өкілдерін, әртүрлі білім салаларының ғалымдары мен мамандарын, сараптамалық қоғамдастықты тарта отырып, жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық кеңестердің өкілдері және мәслихат депутаттарынан, өңірлік кәсіпкерлік палаталарының өкілдерінен құрылған жұмыс тобы құрылады.

211. Корректировка плана развития области, города республиканского значения, столицы предусматривает процесс внесения изменений и дополнений в план развития и инвестиционный план и производится в соответствии с пунктом 78 СГП в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа или изменения административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
212. При внесении изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы к плану развития прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям по форме согласно приложению 2 настоящей Методики.
213. Не допускается корректировка плана развития области, города республиканского значения, столицы, предусматривающая изменение значений целевых индикаторов и показателей результата (при наличии) в целях приведения их к фактическим значениям, в случаях снижения финансирования или его сокращения и в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств, а также в последний год реализации плана развития.
Глава 7. План развития района (города областного значения)
214. План развития района (города областного значения) определяет развитие соответствующего района (города областного значения) и направлен на достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов (при наличии) плана развития области.
215. План развития района (города областного значения) разрабатывается местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области, заинтересованными государственными органами области и утверждается решением местного представительного органа района (города областного значения).
216. Для разработки плана района (города областного значения) решением акима района (города областного значения) образуется рабочая группа, сформированная из представителей местных исполнительных органов, общественных советов, депутатов маслихата, представителей региональных палат предпринимателей, с привлечением при необходимости представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, неправительственных и научных организаций, ученых и специалистов различных областей знаний, экспертного сообщества.

217. Облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың мүдделі мемлекеттік органдарымен бірлесіп, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарларына нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) және іс-шаралардың декомпозициясын жүзеге асырады.
218. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары осы Әдістеменің 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
219. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дамытудың басым бағыттарын МЖЖ-нің жоғары тұрған құжаттарында белгіленген бағыттармен өзара байланыстыра отырып айқындау;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетінің бағасын баяндау;
3) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, жоспарлы кезеңнің соңына қарай ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дамытудың түпкілікті мақсаттарын айқындау;
4) күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдауды ескере отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдерін айқындау;
5) мақсаттардың және нысаналы индикаторлардың логикалық өзара байланысын сақтау;
6) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің өзіндік экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлану;
7) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөліністе абсолютті мәнде даму жоспарын іске асыруға арналған шығыстардың көлемі туралы ақпаратты қамту;
8) тезистік форматта қысқаша және нақты жазу.
220. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) паспорт;
2) аумақты дамыту пайымы;
3) ағымдағы жағдайды талдау;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, түйінді индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар;
5) инвестициялық жоспар (қосымша түрінде);
221. "Паспорт" бөлімінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мыналарды:
1) атауы;
2) осы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) негізгі сипаттамалары;
3) бағыттары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда);
4) қажетті ресурстарды қамтитын негізгі параметрлері жазылады.
222. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімінде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы жағдайы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, өңірдің бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталған.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 30%-нан аспайды.

217. Уполномоченный орган по государственному планированию области совместно с заинтересованными государственными органами области по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) осуществляет декомпозицию целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и мероприятий в планы развития района (города областного значения).
218. План развития района (города областного значения) формируется по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике.
219. Разработанный проект плана развития района (города областного значения) должен соответствовать следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития района (города областного значения) во взаимоувязке с направлениями, обозначенными в планах развития области;
2) излагать оценку потенциала социально-экономического развития района (города областного значения);
3) определять конечные цели развития района (города областного значения) к концу планового периода с указанием целевых индикаторов;
4) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
5) соблюдать логическую взаимосвязь целей и целевых индикаторов;
6) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
7) содержать информацию об объемах расходов на реализацию плана развития в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
8) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
220. Структура плана развития района (города областного значения) содержит следующие разделы:
1) паспорт;
2) видение развития территории;
3) анализ текущей ситуации;
4) основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы;
5) инвестиционный план (в виде приложения).
221. В разделе "Паспорт" излагаются основные параметры плана развития района (города областного значения), включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики района (города областного значения);
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов (при наличии);
4) необходимые ресурсы.
222. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее состояние социально-экономического положения в районе (городе областного значения), комплексная характеристика основных проблем, конкурентные преимущества и возможности района (города областного значения).
Объем данного раздела не превышает 30% от общего объема документа.

223. "Ағымдағы жағдайды талдау" бөлімі осы Әдістеменің 3-тарауының 1-параграфында жазылған тәсілдер негізінде қалыптастырылады.
224. Даму жоспарын әзірлеу кезінде талдау үшін ағымдағы жылдың алдындағы соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
225. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар" бөлімінде:
1) аумақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
2) нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) көрсете отырып, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша мақсаттары;
3) қажетті ресурстар жазылады.
226. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) белгілі бір даму бағытының жай-күйі, оны дамытудың сапалық бағдарлары болып табылады.
227. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының барлық мақсаттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін аралық және түпкілікті мәндері бар нысаналы индикаторларды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) қамтиды.
228. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторлары және нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып, келтіріледі.
229. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарындағы әрбір мақсат үшін облыстың даму жоспарынан декомпозияланған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған функциялардан, өкілеттіктер мен құзыреттерден туындайтын нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) айқындалады.
230. Ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық және салалық мемлекеттік органдар бекіткен есептеу әдістемелері жоқ нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) енгізілген кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен, салалық мемлекеттік органдармен, статистика саласындағы аумақтық уәкілетті органмен, облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы келісу бойынша есептеу әдістемелерін әзірлейді және бекітеді.
231. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасына қосымша түрінде инвестициялық жоспар қоса беріледі. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму инвестициялық жоспары осы Әдістеменің 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді және даму жоспарының жобасымен бірге қаралады.

223. Раздел "Анализ текущей ситуации" формируется на основании подходов, изложенных в параграфе 1 главы 3 настоящей Методики.
224. При разработке плана развития для анализа используются данные за последние три года, предшествующие текущему году.
225. В разделе "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы" излагаются:
1) основные направления социально-экономического развития территории;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории с указанием целевых индикаторов, задач и показателей результатов (при наличии);
3) необходимые финансовые ресурсы.
226. Цели плана развития района (города областного значения) представляют собой видение состояния определенного направления развития района (города областного значения) к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.
227. Все цели плана развития района (города областного значения) содержат целевые индикаторы, задачи и показатели результатов (при наличии) с промежуточными и конечными значениями, позволяющими определить степень достижения целей плана развития района (города областного значения).
228. Целевые индикаторы и показатели результатов (при наличии) плана развития района (города областного значения) приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
229. Для каждой цели в плане развития района (города областного значения) определяются целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии), декомпозированные из плана развития области, а также вытекающие из функций, полномочий и компетенций, определенных законодательными актами Республики Казахстан.
230. При включения целевых индикаторов, показателей результатов, по которым не формируется официальная статистическая информация и(или) отсутствуют утвержденные центральными и отраслевыми государственными органами методики расчетов, уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) в месячный срок после утверждения плана развития района (города областного значения) разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с отраслевым государственным органом области, уполномоченным органом в области статистики, уполномоченным органом по государственному планированию области.
231. К проекту плана развития района (города областного значения) в виде приложения прилагается инвестиционный план. Инвестиционный план разрабатывается на весь период реализации плана развития района (города областного значения) по форме согласно приложению 15 к настоящей Методике и рассматривается вместе с проектом плана развития.

232. Инвестициялық жоспарда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу үшін қажетті, бюджеттік даму бағдарламалары (кіші бағдарламалары), күрделі шығыстар, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) шегінде, бюджеттен тыс қаржыландыру көздері есебінен іске асырылатын, мерзімдерін, жауапты орындаушыларды, аяқтау нысандарын айқындай отырып, барлық іс-шаралар/жобалар көрсетіледі.
233. Инвестициялық жоспар аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде әрбір нысаналы индикатор, нәтиже көрсеткіші бойынша жасалатын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін басым және проблемалық аймақтардың картасын қамтиды.
234. Іс-шаралар/жобалар басым және проблемалық аймақтар картасында айқындалған қамтамасыз етуді ескере отырып, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша әрбір санатта көрсетіле отырып, басқа көздер есебінен іске асырылатын мемлекеттік инвестициялық жобалар және жобалар бөлінісінде ұсынылады.
235. Басым және проблемалық аймақтардың картасы инвестициялық жоспарды қалыптастыру және қамтамасыз етудің ең төменгі деңгейі бар елді мекендердің басымдылығын ескере отырып, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының нысаналы индикаторына, нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге арналған қаражатты жоспарлау кезінде пайдаланылады.
236. Басым және проблемалық аймақтардың картасын түс шкаласы ретінде көрсетуге болады, мұнда:
іске асыру басымдығы жоғары аймақтар қызыл түспен ерекшеленеді, мұнда қауіпсіздік деңгейі сары және жасыл аймақтарға қарағанда төмен;
іске асырудың орташа басымдығы бар аймақтар сары түспен ерекшеленеді, мұнда қауіпсіздік деңгейі қызыл аймаққа қарағанда жоғары және жасыл аймаққа қарағанда төмен;
жасыл түспен қамтамасыз ету деңгейі сары және қызыл аймақтарға қарағанда жоғары болатын іске асыру басымдығы жоғары аймақтар ерекшеленеді.
Әрбір түс аймағы үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы көрсеткіштің (қаралатын шаманың) мәндерін талдау негізінде өзінің сандық диапазонын пайыздық мәнде айқындайды.
237. Бекітілген минималды стандарттар және (немесе) елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесі болған кезде басым және проблемалық өңірлер картасында қажеттіліктер мен басымдықтарды жоспарлау олардың негізінде жүзеге асырылады.
238. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын келісу үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы облыстың салалық мемлекеттік органдарымен келісілген даму жоспарының жобасын ағымдағы жоспардың қолданысы аяқталған жылдың 25-ақпанынан кешіктірмей, облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының қарауына енгізеді.

232. В инвестиционном плане отражаются все мероприятия/проекты, необходимые для достижения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов (при наличии) плана развития района (города областного значения), реализуемые в пределах бюджетных программ (подпрограмм) развития, капитальных расходов, текущих бюджетных программ (подпрограмм), за счет внебюджетных источников финансирования, с определением сроков, ответственных исполнителей, форм завершения.
233. Инвестиционный план содержит карту приоритетных и проблемных зон для достижения целевых индикаторов плана развития района (города областного значения), составляемую по каждому целевому индикатору, показателю результата в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
234. Мероприятия/проекты представляются в разрезе государственных инвестиционных проектов с указанием в каждой категории по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам с учетом обеспеченности, определенной в карте приоритетных и проблемных зон.
235. Карта приоритетных и проблемных зон используется при формировании инвестиционного плана и планировании средств на достижение целевого индикатора, показателя результата плана развития района (города областного значения) с учетом приоритетности населенных пунктов с наименьшим уровнем обеспеченности.
236. Карта приоритетных и проблемных зон может быть визуализирована в виде цветовой шкалы, где:
красным цветом выделяются зоны с высоким приоритетом реализации, где уровень обеспеченности ниже, чем в желтой и зеленой зоне;
желтым цветом выделяются зоны со средним приоритетом реализации, где уровень обеспеченности выше, чем в красной зоне и ниже, чем в зеленой зоне;
зеленым цветом выделяются зоны с низким приоритетом реализации, где уровень обеспеченности выше, чем в желтой и красной зоне.
Для каждой цветовой зоны местным исполнительным органом района, (города областного значения) на основе анализа значений показателя (рассматриваемой величины) определяется свой числовой диапазон в процентном выражении.
237. При наличии утвержденных минимальных стандартов и (или) системы региональных стандартов для населенных пунктов, в Карте приоритетных и проблемных зон планирование потребностей и приоритетов осуществляется на их основе.
238. Для согласования плана развития района (города областного значения) местный исполнительный орган района (города областного значения) вносит согласованный с отраслевыми государственными органами области проект плана развития на рассмотрение в уполномоченный орган по государственному планированию области не позднее 25 февраля года завершения действия текущего плана.

239. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасын облыстық салалық мемлекеттік органдар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 күннен аспайтын мерзімде қарайды.
240. Облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасын қарау қорытындылары бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасы келіп түскеннен кейін бір ай ішінде қорытындыны қалыптастырады және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына жібереді.
241. Облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасын қарау қорытындылары бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасы келіп түскеннен кейін бір ай ішінде осы Әдістеменің 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырады және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына жібереді.
242. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы жоспардың қолданылуы аяқталған жылғы 1-қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына ұсынады.
243. Аудан (облыстық маңызы бар қала) жоспарының жобасы қолданыстағы даму жоспары аяқталған жылғы 30-желтоқсаннан кешіктірілмей және облыстың даму жоспары бекітілгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
244. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын әзірлеуші – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен немесе бекітілгеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде оны облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына жібереді.
245. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары жергілікті атқарушы органның (әкімдіктің) және облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының интернет-ресурсында (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен немесе бекітілгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде орналастырылады.
246. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру инвестициялық жоспарды орындау арқылы жүзеге асырылады.
247. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру оның мақсаттарына уақытылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу жөніндегі іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында жобалық басқарудың қағидалары мен үлгілік регламентінде айқындалған жобалық басқарудың әдістері мен тәсілдеріне сәйкес жүзеге асырылады.

239. Проект плана развития района (города областного значения) рассматривается областными отраслевыми государственными органами в срок, не превышающий 15 календарных дней со дня поступления.
240. Областной уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает проект плана развития района (города областного значения) на предмет их соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
241. Уполномоченный орган по государственному планированию области по итогам рассмотрения проекта плана развития района (города областного значения) в течение месяца после поступления проекта плана развития района (города областного значения) формирует заключение по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике и направляет в местный исполнительный орган района (города областного значения).
242. План развития района (города областного значения) представляется местным исполнительным органом района (города областного значения) в маслихат района (города областного значения) в срок не позднее 1 ноября года завершения действия текущего плана.
243. Проект плана района (города областного значения) утверждается в течение десяти календарных дней после утверждения плана развития области и не позднее 30 декабря года завершения действующего плана развития.
244. Местный исполнительный орган района (города областного значения)-разработчик плана развития района (города областного значения) в течение 5 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений направляет его в уполномоченный орган по государственному планированию области.
245. План развития района (города областного значения) размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа (акимата) и уполномоченного органа по государственному планированию области (за исключением информации с ограниченным доступом) в течение 10 рабочих дней после утверждения или внесения изменений и дополнений.
246. Реализация плана развития района (города областного значения) осуществляется посредством исполнения инвестиционного плана.
247. Реализация плана развития района (города областного значения) осуществляется в соответствии с методами и подходами проектного управления, определенными Правилами и Типовым регламентом проектного управления, с целью организации и координации действий по своевременному и полноценному достижению ее целей и получения планируемых результатов.

248. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жыл сайынғы мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган инвестициялық жоспарды орындау деректері, оның ішінде жобалық басқару мониторингінің нәтижелері негізінде жүргізеді.
249. Жобалық басқару мониторингінің нәтижелері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей жинақтау әдісімен ұсынылады және:
1) жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың жалпы саны және мерзімдерді бұза отырып іске асырылған іс-шаралар/жобалар саны туралы;
2) тиісті уәкілетті органдар немесе сарапшылар белгілеген нормаларды, стандарттарды, талаптарды сақтамай іс-шараларды іске асыру жағдайлары (және олардың саны) туралы;
3) қаржыландыру көздері бойынша түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың қаржылық қамтамасыз етілу дәрежесі туралы;
4) іске асыру, ведомствоаралық үйлестіру, негізделген қаржыландыру, қол жеткізбеу тәуекелін болғызбау /азайту мәселелерін шешу процесінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардың қажетті басқару іс-әрекеттерін қабылдамау жағдайлары туралы;
5) сандық көрінісін көрсете отырып, іс-шараларды/жобаларды іске асыру барысы туралы ақпараттың дұрыс истігі және толық факстігі фактілерінің болуы туралы;
6) іске асыру тәуекелдері бар іс-шаралар/жобалар, нысаналы индикаторлар, нәтиже көрсеткіштері (болған жағдайда) туралы ақпаратты қамтиды.
250. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын жыл сайын мониторингтеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірлесіп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
251. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру туралы есеп осы Әдістеменің 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша рәсімделеді және:
1) құжаттың деректемелері:
құжаттың атауы, нөмірі, күні;
әзірлеуші және бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган;
іске асыру мерзімдері, оның ішінде кезең-кезеңмен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйінді индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептері;

248. Ежегодный мониторинг плана развития района (города областного значения) проводится государственным органом-разработчиком на основании данных исполнения инвестиционного плана, в том числе результатов мониторинга проектного управления.
249. Результаты мониторинга проектного управления предоставляются местному уполномоченному органу по государственному планированию области накопительным методом, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и включают информацию:
1) об общем количестве запланированных мероприятий/проектов и количестве мероприятий/проектов, реализованных с нарушением сроков;
2) о случаях (и их количестве) реализации мероприятий/проектов с несоблюдением норм, стандартов, требований, установленных соответствующими уполномоченными органами или экспертами;
3) о степени финансовой обеспеченности мероприятий/проектов, направленных на достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) по источникам финансирования;
4) о случаях непринятия необходимых управленческих действий, ответственными за достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) в процессе реализации, межведомственной координации, предотвращения минимизации риска недостижения;
5) о наличии фактов недостоверности и неполноты информации о ходе реализации мероприятий/проектов, с указанием количественного выражения;
6) о мероприятиях, целевых индикаторах, показателей результатов (при наличии), имеющих риски неисполнения или недостижения плановых значений.
250. Мониторинг реализации плана развития района (города областного значения) проводится соответственно местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, предоставляемой государственными органами – соисполнителями, участвующими в плане развития района (города областного значения) с учетом результатов мониторинга проектного управления и общественного мониторинга.
251. Результаты ежегодного мониторинга оформляются в виде отчета о реализации плана развития района (города областного значения) по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике и содержат:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дата документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы, показатели результатов (при наличии) и причины их недостижения;

3) қаржыландыру көздері бойынша бөліністе есепті кезеңде бөлінген және игерілген қаражатты көрсете отырып, орындалған жоспарланған іс-шаралар, орындалмаған немесе ішінара орындалған іс-шаралар (құжатты іске асырған сәттен бастап барлық кезең үшін), сондай-ақ (іс-шаралар орындалмаған немесе ішінара орындалған жағдайда, оның ішінде ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін) олардың орындалмау себептері туралы түсініктемелер туралы ақпарат жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылған мемлекеттік органның қызметі бойынша ақпарат болған кезде;
4) базалық кезеңмен салыстырғанда серпінде игілік алушылардың қанағаттану деңгейі туралы ақпарат (құжат іске асырылғанға дейінгі сәтте тиісті көрсеткіштердің мәні туралы ақпарат болған кезде, ол болмаған жағдайда – құжатты іске асырудың бірінші жылы базалық болып танылады);
5) жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер және бақылау іс-шараларының, мемлекеттік аудиттің және қоғамдық мониторингтің қорытындылары бойынша орындалған ұсынымдар туралы ақпаратты қамтиды.
Даму жоспарын іске асыру бюджеттік инвестицияларды іске асырумен байланысты болған жағдайларда әзірлеуші мемлекеттік орган іске асыру туралы есепте құжатты іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтерді көрсетеді;
6) қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып, проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі туралы ақпаратты көрсете отырып, даму жоспарының іске асырылу барысын жалпылама талдау (болған кезде), сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзгерістеріне сәйкес даму жоспарын түзетуге қатысты қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
252. Даму жоспарының іске асырылу барысы туралы есепті ақпарат даму жоспарының мақсаттары мен міндеттеріне (болған жағдайда) қол жеткізу дәрежесін, қол жеткізбеушілік себептерін және жағдайды жақсарту үшін қабылданатын шараларды нақтылауды қамтиды.
253. Жыл қорытындысы бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына мониторинг жүргізу үшін:
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде іске асыру туралы ақпаратты есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1-ақпанына дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына ұсынады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15- ақпанына дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есепті қалыптастырады, оны облыс әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырады, бірінші басшының қолымен (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) және ол келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде шоғырландыру және оның интернет-ресурсында орналастыру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.

3) информацию об исполненных запланированных мероприятиях, неисполненных или частично исполненных мероприятиях (за весь период с момента реализации документа) с указанием выделенных и освоенных за отчетный период средств в разбивке по источникам финансирования, а также (в случае неисполнения или частичного исполнения мероприятий, комментариев о причинах их неисполнения с учетом информации по деятельности государственного органа, сформированной в установленном законодательством порядке о проектном управлении при его наличии;
4) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей в динамике в сравнении с базовым периодом (при наличии информации о значении соответствующих показателях на момент до реализации документа, в случае ее отсутствия – базовым признается первый год реализации документа);
5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите, экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге и информацию о выполненных рекомендациях по итогам контрольных мероприятий, государственного аудита и общественного мониторинга.
В случаях, когда реализация плана развития связана с реализацией бюджетных инвестиций, государственным органом-разработчиком в отчете о реализации указываются сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа;
6) обобщенный анализ хода реализации плана развития с указанием информации о степени решения проблем и задач, с учетом информации по результатам общественного мониторинга (при наличии).
252. Отчетная информация о ходе реализации плана развития включает в себя детализацию степени достижения целей и задач (при наличии) плана развития, причин недостижения и предпринимаемых мер для улучшения ситуации.
253. Для проведения мониторинга плана развития района (города областного значения) по итогам года:
государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации плана развития района (города областного значения), в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) до 1 февраля года, следующего за отчетным периодом;
уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным периодом, формирует отчет о реализации плана развития района (города областного значения) размещает его на интернет-ресурсе акимата района (города областного значения) за подписью первого руководителя (за исключением информации с ограниченным доступом) и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию области для консолидации и размещения его на интернет-ресурсе в течение 5 рабочих дней со дня его поступления.

254. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын түзету даму жоспарына және инвестициялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу процесін көздейді және МЖЖ-нің 78-тармағына сәйкес мынадай жағдайларда:
1) республикалық бюджет және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға, сондай-ақ облыстың даму жоспарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы немесе әкімшілік-аумақтық құрылысы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
5) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және облыстың салалық мемлекеттік органдарымен келісу қорытындылары бойынша облыс әкімінің оң шешімі болған кезде жүргізіледі.
255. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде даму жоспарының жобасына осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте қоса жалғанады.
256. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының және оның іске асырылуы туралы есептің нақтылығы мен толықтығы үшін жауапкершілік ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын әзірлеуші ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына жүктеледі.
8-тарау. Өтпелі ережелер
257. Мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) 2026-2030 жылдарға арналған даму жоспарлары бойынша деректерді Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесіне енгізу бөлігінде осы Әдістеменің 4, 7, 100, 103-тармақтарын қолданысқа енгізу мерзімдері 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
258. Осы Әдістеменің 59, 63, 66, 110, 112, 161-тармақтарының МЖЖ-нің құжаттарын іске асыру мониторингін Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінде жүргізу бөлігінде 2026 жылдың қорытындысы бойынша енгізілу мерзімі 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 1-қосымша
Нысан
Нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесі __________________________________________________________ (МЖЖ құжатының атауы)

254. Корректировка плана развития района (города областного значения) предусматривает процесс внесения изменений и дополнений в план развития и инвестиционный план и производится в соответствии с пунктом 78 СГП в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и законов о внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования, в частности в план развития области;
3) изменения функций, структуры государственного органа или изменения административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
5) при наличии положительного решения акима области по итогам согласования с уполномоченным органом по государственному планированию и отраслевыми государственными органами области.
255. При внесении изменений и дополнений в план развития района (города областного значения) к проекту плану развития прилагается сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
256. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития района (города областного значения) и отчета о его реализации, размещаемых на интернет-ресурсе уполномоченного органа по государственному планированию области, возлагается на местный исполнительный орган района (города областного значения)-разработчика плана развития района (города областного значения).
Глава 8. Переходные положения
257. Сроки введения в действие пунктов 4, 7, 100, 103 настоящей Методики в части внесения в Информационную систему государственного планирования данных по планам развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) на 2026-2030 годы вводятся в действие с 1 июля 2026 года.
258. Сроки введения в действие пунктов 59, 63, 66, 110, 112, 161 настоящей Методики в части проведения мониторинга в Информационной системе государственного планирования реализации документов СГП по итогам 2026 года вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Приложение 1
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов
(городов областного значения)
Форма
Методика расчетов целевых индикаторов, показателей результатов
________________________________________
(наименование документа СГП)

1-бөлім. Есептеуге жататын нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі.
Атауы
Өлшем бірлігі
Деректердің түрлері (халықаралық статистика, ресми статистикалық ақпарат, әкімшілік деректер)
Деректер көздері (ақпараттық жүйе, жалпымемлекеттік статистикалық бақылаулар, әкімшілік деректер, әлеуметтік зерттеулер мен сауалнамалар негізінде алынған ресми статистикалық ақпарат)
1.
2.
3.
...
2-бөлім. Нысаналы индикаторды, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) есептеу
алгоритмі ___________________ (атауы)
1.
Нысаналы индикаторды, нәтиже көрсеткішін айқындау
2.
Нысаналы индикатор, нәтиже көрсеткіші бойынша жедел, алдын-ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері
3.
Нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің (болған жағдайда) ақпараттық жүйесінің, әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанының және есептік деректерді орналастыру орныныңсілтемесі көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемесін көрсете отырып)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және айқын бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің алгоритмі
4.1
республикалық деңгейде
4.2
жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейде көрсету)
5.
Нысаналы индикаторға, нәтиже көрсеткішіне қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның қосқан үлесін айқындай отырып, МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланысы
Нысаналы индикаторларды,
нәтижелер көрсеткіштерін
есептеу әдістемесіне
қосымша
Нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін есептеу әдістемесін толтыру жөніндегі түсіндірмелер

Раздел 1. Перечень целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащих расчету.
Наименование
Единица измерения
Виды данных (международная статистика, официальная статистическая информация, административные данные)
Источники данных (информационная система, официальная статистическая информация, полученная на основе общегосударственных статистических наблюдений, административных данных, социологические исследования и опросы)
1.
2.
3.
...
Раздел 2. Алгоритм расчета целевого индикатора, показателя результата (при наличии)
_______________
(наименование)
1.
Определение целевого индикатора, показателя результата
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору, показателю результата
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему, форму предназначенную для сбора административных данных, и место размещения отчетных данных целевого индикатора, показателя результата (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
4.
Алгоритм целевого индикатора, показателя результата с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
4.1.
на республиканском уровне
4.2.
на местном уровне (при необходимости указать на областном/районном/ городском уровнях)
5.
Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора, показателя результата
Приложение к Методике
расчетов целевых индикаторов,
показателей результатов
Пояснения по заполнению Методики расчетов целевых индикаторов, показателей результатов

1. Нысаналы индикаторларын, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) есептеу әдістемесі мынадай тәртіппен толтырылады:
"(МЖЖ құжатының атауы)" деген жол бойынша нысаналы индикаторларын, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) есебі ұсынылатын МЖЖ құжатының атауы: мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары көрсетіледі.
2. "Есептеуге жататын нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі" деген 1-бөлімде:
1) "№" деген 1-бағанда нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері (олар болған жағдайда) атауының реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда есептеуге жататын нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (олар болған жағдайда) атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) өлшем бірліктері көрсетіледі;
4) "Деректер түрлері (халықаралық статистика, ресми статистикалық ақпарат, әкімшілік деректер)" деген 4-бағанда деректер көзінің түрі көрсетіледі;
5) "Деректер көздері (ақпараттық жүйе, жалпымемлекеттік статистикалық бақылаулар, әкімшілік деректер, әлеуметтік зерттеулер мен сауалнамалар негізінде алынған ресми статистикалық ақпарат)" деген 5-бағанда деректер көзі көрсетіледі.
3. "Нысаналы индикаторды, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда) есептеу алгоритмі" деген 2-бөлім әр индикатор (нәтиже көрсеткіші) бойынша жеке мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "(атауы)" деген жол бойынша нысаналы индикатордың немесе нәтиже көрсеткішінің (ол болған жағдайда) атауы көрсетіледі;
2) "Нысаналы индикаторды, нәтиже көрсеткішін айқындау" деген 1-бағанда нысаналы индикатордың немесе нәтиже көрсеткішінің (ол болған жағдайда) мәнін түсіндіретін анықтама көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі – бұл елдің экономикалық өсу деңгейінің көрсеткіші;
3) "Нысаналы индикатор, нәтиже көрсеткіші бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері" деген 2-бағанда нысаналы индикатор немесе нәтиже көрсеткіші (ол болған жағдайда) бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері көрсетіледі;
4) "Нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің (болған жағдайда) ақпараттық жүйесінің, әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанының, есепті деректерді орналастыру орнының сілтемесі көрсетілген ақпарат көздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)" деген 3-бағанда нысаналы индикатор, нәтиже көрсеткіші бойынша есептік деректерді орналастыру орны болған кезде, веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, есептің/деректердің анықтығына көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып, ақпарат көздері, сондай-ақ формула құратын көздері көрсетіледі;

1. Методика расчетов целевых индикаторов, показателей результатов заполняется в следующем порядке:
по строке "(наименование документа СГП)" указывается наименование документа СГП, по которому представляется расчет целевых индикаторов, показателей результатов при их наличии: план развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
2. В разделе 1. "Перечень целевых индикаторов и показателей результатов, подлежащих расчету":
1) в графе "№" указывается порядковый номер наименования целевых индикаторов, показателей результатов (при их наличии);
2) в графе "Наименование" указывается наименование целевых индикаторов, показателей результатов (при их наличии), подлежащих к расчету;
3) в графе "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии);
4) в графе "Виды данных (международная статистика, официальная статистическая информация, административные данные)" указывается вид данных;
5) в графе "Источники данных (информационная система, официальная статистическая информация, полученная на основе общегосударственных статистических наблюдений, административных данных, социологические исследования и опросы)" указывается источник данных.
3. Раздел 2. "Алгоритм расчета целевого индикатора, показателя результата (при наличии)" заполняется отдельно для каждого индикатора (показателя результата) в следующем порядке:
1) по строке "(наименование)" указывается наименование целевого индикатора или показателя результата (при его наличии);
2) в графе 1 "Определение целевого индикатора, показателя результата" указывается определение, разъясняющее суть целевого индикатора или показателя результата при его наличии.
Пример: Рост ВВП – это показатель уровня экономического роста страны;
3) в графе 2 "Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору, показателю результата" указывается периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по целевому индикатору или показателю результата при его наличии;
4) в графе 3 "Источники информации с указанием ссылки на информационную систему, форму, предназначенную для сбора административных данных, и место размещения отчетных данных целевого индикатора, показателя результата (при наличии) (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)" указываются источники информации с указанием ссылки на информационную систему, позволяющие удостовериться в достоверности расчета/данных, форме, предназначенной для сбора административных данных, при наличии место размещения отчетных данных по целевому индикатору, показателю результата с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему, также источники по составляющим формулы;

5) "Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің егжей-тегжейлі және айқын бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің алгоритмі" деген 4-бағанда өлшем бірлігін көрсете отырып, егжей-тегжейлі және анық бірізділігін көрсете отырып, нысаналы индикатордың , нәтиже көрсеткішінің (ол болған жағдайда) есептеу формуласы көрсетіледі;
6) "республикалық деңгейде" деген 4.1-бағанда бүкіл елді қамтитын нысаналы индикатордың есебі көрсетіледі.
Мысалы: ЖІӨ өсуі (елдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);
7) "жергілікті деңгейде (қажет болған жағдайда облыстық/ аудандық/қалалық деңгейде көрсету)" деген 4.2-бағанда өңірді қамтитын нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің (ол болған жағдайда) есебі көрсетіледі.
Мысалы: ЖӨӨ өсуі (өңірдің экономикалық өсуінің жалпылама көрсеткіші);
8) "Нысаналы индикаторға қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның қосқан үлесін айқындай отырып, МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерімен өзара байланысы" деген 5-бағанда нысаналы индикаторға қол жеткізудегі әрбір бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның қосқан үлесін айқындай отырып, декомпозициялау жолымен нысаналы индикатордың немесе нәтиже көрсеткішінің (ол болған жағдайда) МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының көрсеткіштерімен арақатынасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 2-қосымша
Нысан
_____________________________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) ____________________________________________ даму жоспарына (мемлекеттік органның немесе өңірдің атауы) енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кесте
Құрылымдық элемент
Қолданыстағы редакция
Ұсынылып отырған редакция
Негіздеме
Салыстырма кестеге
қосымша
Мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бойынша салыстырма кестені толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "(мемлекеттік органның немесе өңірдің атауы)" деген жол бойынша мемлекеттік органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті даму жоспарыныңмемлекеттік органның немесе өңірдің атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), даму жоспарын іске асыру мерзімдері көрсетіледі.

5) в графе 4 "Алгоритм целевого индикатора, показателя результата с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения" указывается формула расчета целевого индикатора, показателя результата при его наличии с отражением детальной и четкой последовательности с указанием единицы измерения;
6) в графе 4.1 "на республиканском уровне" указывается расчет целевого индикатора, охватывающего всю страну.
Пример: Рост ВВП (обобщающий показатель экономического роста страны);
7) в графе 4.2 "на местном уровнем (при необходимости указать на областном/ районном/городском уровнях)" указывается расчет целевого индикатора, показателя результата (при его наличии), охватывающего регион.
Пример: Рост ВРП (обобщающий показатель экономического роста региона);
8) в графе 5 "Взаимосвязь с показателями вышестоящих документов СГП с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора, показателя результата" указывается соотношение целевого индикатора или показателя результата при его наличии с показателями вышестоящих документов СГП путем декомпозиции с определением доли вклада каждого государственного органа-соисполнителя в достижении целевого индикатора.
Приложение 2
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Сравнительная таблица по вносимым изменениям и дополнениям в план развития
_____________________________________________
(наименование государственного органа или региона)
на _________________________ годы
(плановый период)
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование
Приложение
к Сравнительной таблице
Пояснения по заполнению сравнительной таблицы по вносимым изменениям и дополнениям в план развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
1. По строке "(наименование государственного органа или региона)" указывается наименование государственного органа или региона соответствующего плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
2. По строке "(плановый период)" указываются сроки реализации плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).

3. "№" деген бағанда енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың реттік нөмірі көрсетіледі.
4. "Құрылымдық элемент" деген бағанда өзгеріс немесе толықтыру енгізілетін мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары бөлімінің, кіші бөлімінің, абзацының нөмірленуі көрсетіледі.
Егер мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылған жағдайда, жаңа бөлімнің, кіші бөлімнің, абзацтың нөмірленуі көрсетіледі.
5. "Қолданыстағы редакция" деген бағанда өзгерту немесе толықтыру енгізілетін "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарынан қолданыстағы редакциясы жазылады.
Егер мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), даму жоспары жаңа құрылымдық элементпен толықтырылса, онда бұл бағанда "Жоқ" деп көрсетіледі.
6. "Ұсынылып отырған редакция" деген бағанда енгізілетін өзгерістер немесе толықтырулар ескеріле отырып, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), даму жоспарынан "Құрылымдық элемент" бағанында көрсетілген тиісті құрылымдық элементтің редакциясы жазылады.
Мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарынан құрылымдық элементтердің бірі алып тасталған жағдайда, осы бағанда "Алып тасталсын" деп көрсетіледі.
"Қолданыстағы редакция" және "Ұсынылып отырған редакция" бағандарындағы өзгертілетін немесе толықтырылатын бөлігі қалың қаріппен көрсетіледі.
7. "Негіздеме" деген бағанда мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың негіздемесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 3-қосымша
Нысан
_____________________________________________________ (мемлекеттік органның, өңірдің атауы) мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың тізбесі
Атауы
Жауапты орындаушы
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқталу нысаны
Есепті жыл фактісі
Ағымдағы жылғы жоспар
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
1 ж ы л
2 ж ы л
3 ж ы л
4 ж ы л
5 ж ы л
6 ж ы л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1-түйінді ұлттық индикатор
басым салалар/аялар бойынша

3. В графе "№" указывается порядковый номер вносимых изменений и дополнений.
4. В графе "Структурный элемент" указывается нумерация раздела, подраздела, абзаца плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) дополняется новым структурным элементом, указывается нумерация нового раздела, подраздела, абзаца.
5. В графе "Действующая редакция" излагается действующая редакция из плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", в который вносится изменение или дополнение.
В случае, если план развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) дополняется новым структурным элементом, то в данной графе указывается "Отсутствует".
6. В графе "Предлагаемая редакция" излагается редакция из плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) соответствующего структурного элемента, указанного в столбце "Структурный элемент", с учетом вносимых изменений или дополнений.
В случае исключения одного из структурных элементов из плана развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в данной графе указывается "Исключить".
Изменяемая или дополняемая часть в графах "Действующая редакция" и "Предлагаемая редакция" выделяется жирным шрифтом.
7. В графе "Обоснование" указывается обоснование вносимых изменений и дополнений в план развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
Приложение 3
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Перечень целей, целевых индикаторов, мероприятий, проектов
_______________________________________________
(наименование государственного органа, региона)
Наименование
Ответственный исполнитель
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Факт отчетного года
План текущего года
Плановый период
Источник финансирования
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
6 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Ключевой национальный индикатор 1
по приоритетным отраслям /сферам

1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
1.1.
1-мақсат
1.1.
1-нысаналы индикатор
өңірлер бойынша (қажет болған жағдайда)
1)
2)
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
өңірлер бойынша (қажет болған жағдайда)
1)
2)
1.1.1.
1-іс-шара / жоба
1.1.2.
2-іс-шара / жоба
1.2.
2-мақсат
1.2.
2-нысаналы индикатор
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
1.2.1.
n-іс-шара / жоба
1.2.2.
n-іс-шара / жоба
n
n-түйінді ұлттық индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
n.1.
n-мақсат
n.1.
n-нысаналы индикатор
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
n.1.1.
n-іс-шара / жоба
n.1.2.
n-іс-шара / жоба
n.2.
n-мақсат
n.2.
n-нысаналы индикатор
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
n.2.1.
1-іс-шара / жоба
n.2.2.
n-іс-шара / жоба
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың тізбесіне қосымша
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың тізбесін толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "(мемлекеттік органның, өңірдің атауы)" деген жол бойынша тиісті даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
2. "№" деген 1-бағанда түйінді ұлттық индикаторларды нөмірлеуге қатысты декомпозияланатын мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен болған жағдайда нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың, жобалардың реттік нөмірлері көрсетіледі.
3. "Атауы" деген 2-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторлардың, мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен болған жағдайда нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың, жобалардың атауы тиісінше көрсетіледі.
Егер нысаналы индикаторға немесе болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу оны өңірлер бойынша бөлуді көздесе, өңірлердің тиісті атауы көрсетіледі.
4. "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушылар көрсетіледі.
5. "Өлшем бірлігі" деген 4-бағанда түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда нәтиже көрсеткішінің өлшем бірлігі көрсетіледі.
6. "Орындау мерзімі" деген 5-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға, болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған іс-шараның, жобаның орындалу мерзімі көрсетіледі.
7. "Аяқталу нысаны" деген 6-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға, болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған іс-шараның, жобаның аяқталу нысаны көрсетіледі.
8. "Есепті жыл фактісі" деген 7-бағанда есепті жылдағы түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда нәтиже көрсеткішінің, іс-шараның, жобаның нақты мәні көрсетіледі.
Есептік жыл – бұл ағымдағы жылдың алдындағы жыл.

1)
2)
по регионам
1)
2)
1.1
Цель 1
1.1
Целевой индикатор 1
по регионам (при необходимости)
1)
2)
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
по регионам (при необходимости)
1)
2)
1.1.1
Мероприятие / проект 1
1.1.2
Мероприятие / проект 2
1.2.
Цель 2
1.2.
Целевой индикатор 2
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
1.2.1
Мероприятие / проект n
1.2.2
Мероприятие / проект n
n
Ключевой национальный индикатор n
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
n.1.
Цель n
n.1.
Целевой индикатор n
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
n.1.1
Мероприятие / проект n
n.1.2
Мероприятие / проект n
n.2.
Цель n
n.2.
Целевой индикатор n
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
n.2.1
Мероприятие / проект n
n.2.2
Мероприятие / проект n
Приложение к Перечню
целей, целевых индикаторов,
мероприятий, проектов
Пояснения по заполнению Перечня целей, целевых индикаторов, мероприятий, проектов
1. По строке "(наименование государственного органа, региона)" указывается наименование государственного органа-разработчика соответствующего плана развития.
2. В графе 1"№" указываются порядковые номера декомпозируемых целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов при их наличии, мероприятий, проектов относительно нумерации ключевых национальных индикаторов.
3. В графе 2 "Наименование" указывается наименование декомпозируемых ключевых национальных индикаторов, целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов при их наличии, мероприятий, проектов соответственно.
В случае, если достижение целевого индикатора или при наличии показателя результата предусматривает его распределение по регионам, указывается соответствующее наименование регионов.
4. В графе 3 "Ответственный исполнитель" указываются ответственный государственный орган, соисполнители.
5. В графе 4 "Единица измерения" указывается единица измерения ключевого национального индикатора, целевого индикатора, при наличии показателя результата.
6. В графе 5 "Срок исполнения" указывается срок исполнения мероприятия, проекта, направленного на достижение декомпозируемого ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии.
7. В графе 6 "Форма завершения" указывается форма завершения мероприятия, проекта, направленного на достижение декомпозируемого ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии.
8. В графе 7 "Факт отчетного года" указывается фактическое значение ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии, мероприятия, проекта в отчетном году.
Отчетный год – это год, предшествующий текущему году.

9. "Ағымдағы жылғы жоспар" деген 8-бағанда ағымдағы жылғы түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда нәтиже көрсеткішінің, іс-шараның, жобаның жоспарлы мәні көрсетіледі.
Ағымдағы жыл – жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ құжатын әзірлеу жылы.
10. "Жоспарлы кезең" 9-14-бағандарында Ұлттық жоспарды іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде аралық және түпкілікті мәндерімен барлық жоспарлы кезеңге түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда нәтиже көрсеткішінің, іс-шараның, жобаның болжамды мәндері көрсетіледі.
Түйінді ұлттық индикаторлардың аралық және қорытынды мәндері бекітілген Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының картасына сәйкес толтырылады.
11. "Қаржыландыру көзі" деген 15-бағанда қаржыландыру көзі көрсетіледі. Қаржыландыру көздері республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, бюджеттен тыс көздер, жеке инвестициялар болуы мүмкін. Бағанды толтыру кезінде мынадай қысқартулар пайдаланылады: РБ, ЖБ, ҰҚ, БТК, ЖИ.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 4-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
__________________ (аты-жөні, тегі)
__________________________ (күні)
Түйінді ұлттық индикаторлар бөлінісіндегі декомпозицияланған нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың жиынтық тізбесі
Атауы
Жауапты орындаушы
Өлшем бірлігі
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Есептік жыл фактісі
Ағымдағы жылғы жоспар
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
1 ж ы л
2 ж ы л
3 ж ы л
4 ж ы л
5 ж ы л
6 ж ы л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1-түйінді ұлттық индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
1.1.
1-мақсат
1.1.
1-нысаналы индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
1.1.1.
1-іс-шара/жоба
1.1.2.
2-іс-шара/жоба
1.2.
n-мақсат
1.2.
n-нысаналы индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
1.2.1.
n-іс-шара/жоба
1.2.2.
n-іс-шара/жоба
n
n-түйінді ұлттық индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
n.1.
n-мақсат
n.1.
n-нысаналы индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
салалар/аялар бойынша

9. В графе 8 "План текущего года" указывается плановое значение ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии, мероприятия, проекта в текущем году.
Текущий год – год разработки документа СГП на плановый период.
10. В графах 9-14 "Плановый период" указываются прогнозные значения ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии, мероприятия, проекта на весь плановый период с промежуточными и конечными значениями в разрезе каждого года реализации Национального плана.
Промежуточные и итоговые значения ключевых национальных индикаторов заполняются в соответствии с Картой ключевых национальных индикаторов утвержденного Национального плана.
11. В графе 15 "Источник финансирования" указывается источник финансирования. Источниками финансирования могут быть республиканский, местные бюджеты, Национальный фонд Республики Казахстан, внебюджетные источники, частные инвестиции. При заполнении графы используется следующие сокращения: РБ, МБ, НФ, ВИ, ЧИ.
Приложение 4
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
____________________________
(фамилия, инициалы)
____________________________
(дата)
Сводный перечень декомпозированных целевых индикаторов, мероприятий, проектов в разрезе ключевых национальных индикаторов
Наименование
Ответственный исполнитель
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Факт отчетного года
План текущего года
Плановый период
Источник финансирования
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
6 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Ключевой национальный индикатор 1
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
1.1.
Цель 1
1.1.
Целевой индикатор 1
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
по отраслям/сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
1.1.1.
Мероприятие / проект 1
1.1.2.
Мероприятие / проект 2
1.2.
Цель n
1.2.
Целевой индикатор n
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
по отраслям/сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
1.2.1.
Мероприятие / проект n
1.2.2.
Мероприятие / проект n
n
Ключевой национальный индикатор n
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
n.1.
Цель n
n.1.
Целевой индикатор n
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
по отраслям/сферам

1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
n.1.1.
n-іс-шара/жоба
n.1.2.
n-іс-шара/жоба
n.2.
n-мақсат
n.2.
n-нысаналы индикатор
басым салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
Міндет (болған жағдайда)
Нәтижелер көрсеткіші (болған жағдайда)
салалар/аялар бойынша
1)
2)
өңірлер бойынша
1)
2)
n.2.1.
n-іс-шара/жоба
n.2.2.
n-іс-шара/жоба
Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың жиынтық тізбесіне
қосымша
Нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың декомпозияланған жиынтық тізбесін толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "(аты-жөні, тегі)" деген жол бойынша мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының тегі мен аты-жөні көрсетіледі.
2. "(күні)" деген жол бойынша декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың жиынтық тізбесінің бекітілген күні көрсетіледі.
3. Декомпозияланған нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың жиынтық тізбесі әрбір түйінді ұлттық индикатор немесе мазмұны бойынша жақын түйінді ұлттық индикаторлар тобы бойынша жеке ресімделеді.
4. "№" деген 1-бағанда түйінді ұлттық индикаторларды нөмірлеуге қатысты декомпозияланатын мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен болған жағдайда нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың, жобалардың реттік нөмірлері көрсетіледі.
5. "Атауы" деген 2-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторлардың, мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен болған жағдайда нәтижелер көрсеткіштерінің, іс-шаралардың, жобалардың атауы тиісінше көрсетіледі.
Егер түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға немесе нәтижелер көрсеткіштерге (болған жағдайда) қол жеткізу оны салалар/аялар және (немесе) өңірлер бойынша бөлуді көздеген жағдайда саланың/аяның және өңірлердің тиісті атауы көрсетіледі.
6. "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға, болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге, іс-шараны, жобаны іске асыруға тартылған барлық мемлекеттік органдар көрсетіледі.
7. "Өлшем бірлігі" деген 4-бағанда түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда нәтиже көрсеткішінің, іс-шараның, жобаның өлшем бірлігі көрсетіледі.
8. "Орындалу мерзімі" деген 5-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға, болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған іс-шараның, жобаның орындалу мерзімі көрсетіледі.
9. "Аяқталу нысаны" деген 6-бағанда декомпозияланатын түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға, болған жағдайда нәтиже көрсеткішіне қол жеткізуге бағытталған іс-шараның, жобаның аяқталу нысаны көрсетіледі.

1)
2)
по регионам
1)
2)
n.1.1.
Мероприятие / проект n
n.1.2.
Мероприятие / проект n
n.2.
Цель n
n.2.
Целевой индикатор n
по приоритетным отраслям /сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
Задача (при наличии)
Показатель результатов (при наличии)
по отраслям/сферам
1)
2)
по регионам
1)
2)
n.2.1.
Мероприятие / проект n
n.2.2.
Мероприятие / проект n
Приложение
к Сводному перечню
декомпозированных целевых
индикаторов, мероприятий,
проектов
Пояснения по заполнению Сводного перечня декомпозированных целевых индикаторов, мероприятий, проектов
1. По строке "(Фамилия, инициалы)" указывается фамилия, инициалы Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующего вопросы государственного и бюджетного планирования.
2. По строке "(дата)" указывается дата утверждения сводного перечня декомпозированных целевых индикаторов, мероприятий, проектов.
3. Сводный перечень декомпозированных целевых индикаторов, мероприятий, проектов оформляется отдельно по каждому ключевому национальному индикатору или группе близких по содержанию ключевых национальных индикаторов.
4. В графе 1"№" указываются порядковые номера декомпозированных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов при их наличии, мероприятий, проектов относительно нумерации ключевых национальных индикаторов.
5. В графе 2 "Наименование" указывается наименование декомпозированных ключевых национальных индикаторов, целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов при их наличии, мероприятий, проектов соответственно.
В случае, если достижение ключевого национального индикатора, целевого индикатора или показателя результата (при наличии) предусматривает его распределение по отраслям/ сферам и (или) регионам, указывается соответствующее наименование отрасли/сферы и регионов.
6. В графе 3 "Ответственный исполнитель" указываются все государственные органы, задействованные в достижении ключевого национального индикатора, целевого индикатора, при наличии показателя результата, реализации мероприятия, проекта.
7. В графе 4 "Единица измерения" указывается единица измерения ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии.
8. В графе 5 "Срок исполнения" указывается срок исполнения мероприятия, проекта, направленного на достижение декомпозированного ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии.
9. В графе 6 "Форма завершения" указывается форма завершения мероприятия, проекта, направленного на достижение декомпозируемого ключевого национального индикатора, целевого индикатора, показателя результата при наличии.

2-бөлім. Талдамалық жазба.
3-бөлім. Тұжырымдар мен ұсыныстар.
Бірінші басшы
(қолы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық даму жоспарын іске
асыру туралы есебіне қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есебін толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Ұлттық жоспарды іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Бекітілді" деген жол бойынша Ұлттық жоспардың бекітілген нөмірі мен күні көрсетіледі;
2) "Есептік кезең" деген жол бойынша қорытындылары бойынша есеп берілетін кезең (жыл) көрсетіледі;
2. "Ақпараттық бөлім" деген 1-бөлімінің "Түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізу" деген 1.1-кіші бөлімінде:
1) "Бағыт" деген жол бойынша Ұлттық жоспарда көзделген бағыттың атауы көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолда Ұлттық жоспардың Түйінді ұлттық индикаторлар картасында бекітілген түйінді ұлттық индикаторлардың атауы көрсетіледі;
"МЖЖ төмен тұрған құжатының нысаналы индикаторы" деген жолдар бойынша мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының декомпозияланған нысаналы индикаторларының атауы көрсетіледі.
Ұлттық жоспардан барлық төмен тұрған МЖЖ құжаттары көрсетіледі.
Егер түйінді ұлттық индикаторға немесе нысаналы индикаторға қол жеткізу оны салалар/аялар және (немесе) өңірлер бойынша бөлуді көздеген жағдайда саланың және өңірлердің тиісті атауы көрсетіледі.
"Қаржы ресурстары" және "Құрылған жұмыс орындары" деген жолдар бойынша деректерді толтыру тиісінше 3-7-бағандарда жүзеге асырылады.
4) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда түйінді ұлттық индикаторларың, нысаналы индикаторлардың, миллион теңгеде қаржыландыру көлімдерінің өлшем бірлігі және құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
5) "Негізгі (бастапқы) мән" деген 4-бағанда түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың, болған жағдайда басым салалар/аялар және өңірлер бөлігінде базалық мәні көрсетіледі;
6) "жоспар" деген 5-бағанда:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолда түйінді ұлттық индикаторлардың жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"МЖЖ төмен тұрған құжатының нысаналы индикаторы" деген жол бойынша мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикаторлардың оларды түзетуді ескере отырып, жоспарлы мәндері көрсетіледі;
"Қаржы ресурстары" және "Құрылған жұмыс орындары" деген жолдар бойынша миллион теңгеде жоспарланған қаржыландыру көлемдері және уақытша жұмыс орындарын қоса алғанда құрылған жұмыс орындарының жоспарланған саны көрсетіледі;

Раздел 2. Аналитическая записка.
Раздел 3. Выводы и предложения.
Первый руководитель _________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к Отчету о реализации
Национального плана развития
Республики Казахстан
Пояснения по заполнению Отчета о реализации Национального плана развития Республики Казахстан
1. Отчет о реализации Национального плана заполняется в следующем порядке:
1) по строке "Утвержден" указывается номер и дата утверждения Национального плана;
2) по строке "Отчетный период" указывается период (год), по итогам которого представляется отчет;
2. В подразделе 1.1 "Достижение ключевых национальных индикаторов" раздела 1 "Информационный раздел":
1) по строке "Направление" указывается наименование направления, предусмотренного в Национальном плане;
2) в графе 1 "№" указывается порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование":
по строкам "Ключевой национальный индикатор" указывается наименование ключевых национальных индикаторов, закрепленных в Карте ключевых национальных индикаторов Национального плана;
по строкам "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указывается наименование декомпозированных целевых индикаторов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний.
Указываются все нижестоящие после Национального плана документы СГП.
В случае, если достижение ключевого национального индикатора или целевого индикатора предусматривает его распределение по отраслям/сферам и (или) регионам, указывается соответствующее наименование отрасли и регионов.
Заполнение данных по строкам "Финансовые ресурсы" и "Созданные рабочие места" осуществляется в графах 3-7 соответственно.
4) в графе 3 "Единица измерения" указывается единица измерения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, объемов финансирования в миллионах тенге и количество созданных рабочих мест;
5) в графе 4 "Базовое (исходное) значение" указывается базовое значение ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, при наличии в разбивке по приоритетным отраслям/сферам и регионам;
6) в графе 5 "план":
по строке "Ключевой национальный индикатор" указываются плановые значения ключевых национальных индикаторов;
по строке "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указываются плановые значения целевых индикаторов, утвержденных в планах развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний с учетом их корректировки;
по строкам "Финансовые ресурсы" и "Созданные рабочие места" указываются плановые объемы финансирования в миллионах тенге, плановое количество созданных рабочих мест, включая временные;

7) "факт" деген 6-бағанда:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолда түйінді ұлттық индикаторлардың нақты мәндері көрсетіледі;
"МЖЖ төмен тұрған құжатының нысаналы индикаторы"" деген жол бойынша мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларында бекітілген нысаналы индикаторлардың нақты мәндері көрсетіледі;
Қаржы ресурстары" және "Құрылған жұмыс орындары" деген жолдар бойынша нақты бөлінген/игерілген қаржы қаражат және уақытша жұмыс оырндарын қоса алғанда нақты құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Есептік кезеңде факті болмаған кезде алдыңғы кезеңдегі нақты деректер көрсетіледі.
Басым салалар мен өңірлер бойынша бөлу болған кезде 5 және 6-бағандарда тиісінше салалар мен өңірлер бөлінісіндегі түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың жоспарлы және нақты мәндері көрсетіледі.
Ұлттық жоспарды іске асырудың барлық жылдарына (соңғы іске асырылатын жылы) мониторинг жүргізу барысында осы бөлім әрбір жыл бойынша 5 және 6-бағандарға ұқсас жаңа "жоспар" және "факт" деген бағандармен толықтырылады;
8) "қол жеткізу %" деген 7-бағанда нақты мәндердің жоспарлы мәндеріне қатынасы ретінде түйінді ұлттық индикаторларға, нысаналы индикаторларға қол жеткізу үлесі, сондай-ақ пайдаланылған қаржы қаражатының және нақты құрылған жұмыс орындарының, уақытша орындарын қоса алғанда, жоспарланған көлемдері мен санына үлесі көрсетіледі;
9) "Орындалмау себептері" деген 8-бағанда мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының түйінді ұлттық индикаторларының, нысаналы индикаторларының орындалмауына әкеп соққан факторлар көрсетіледі.
3. "Ақпараттық бөлім" деген 1-бөлімнің "Ұлттық даму жоспары іс-шараларының/ тәсілдерінің орындалуы туралы ақпарат" деген 1.2-кіші бөлімінде:
1) "№" деген 1-бағанда бағыттың, түйінді ұлттық индикатордың, оған қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың немесе жобалардың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда оларға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарлары бағыттарының, түйінді ұлттық индикаторларының, іс-шараларының және жобаларының атауы көрсетіледі;
3) "Бөлінген қаражат" деген 3-бағанда іс-шаралар мен жобаларды іске асыруға жоспарланған және бөлінген қаражаттың көлемі миллион теңгемен көрсетіледі;
4) "Игерілген қаражат" деген 4-бағанда іс-шаралар мен жобаларды іске асыру кезінде нақты пайдаланылған, игерілген қаражаттың көлемі миллион теңгемен көрсетіледі;

7) в графе 6 "факт":
по строке "Ключевой национальный индикатор" указываются фактические значения ключевых национальных индикаторов;
по строке "Целевой индикатор нижестоящего документа СГП" указываются фактические значения целевых индикаторов, утвержденных в планах развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний;
по строкам "Финансовые ресурсы" и "Созданные рабочие места" указываются фактически выделенные / освоенные финансовые средства, фактическое количество созданных рабочих мест, включая временные.
При отсутствии факта за отчетный период указываются фактические данные за предыдущий период.
При наличии распределения по приоритетным отраслям и регионам, в графах 5 и 6 указываются плановые и фактические значения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов в разрезе отраслей и регионов соответственно.
В ходе проведения мониторинга за все года реализации Национального плана (за последний год реализации) данный раздел по каждому году дополняется новыми графами "план" и "факт", аналогичными графам 5 и 6;
8) в графе 7 "% достижения" указывается доля достижения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов как соотношение фактических значений к плановым, а также доля использованных финансовых средств и фактически созданных рабочих мест, включая временные, к запланированным объемам и количеству;
9) в графе 8 "Причины неисполнения" указываются факторы, повлекшие недостижение ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний.
3. В подразделе 1.2 "Информация о выполнении мероприятий/подходов Национального плана развития" раздела 1 "Информационный раздел":
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер направления, ключевого национального индикатора, мероприятий или проектов, направленных на его достижение;
2) в графе 2 "Наименование" указывается наименование направлений, ключевых национальных индикаторов, мероприятий и проектов планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний, направленных на их достижение;
3) в графе 3 "Выделено средств" указывается объем запланированных и выделенных на реализацию мероприятий и проектов средств в миллионах тенге;
4) в графе 4 "Освоено средств" указывается объем фактически использованных, освоенных при реализации мероприятий и проектов средств в миллионах тенге;

5) "Қаржыландыру көзі" деген 5-бағанда қаражат бөлу көзі – республикалық бюджет, жергілікті бюджеттер, Ұлттық қор, бюджеттен тыс көздер, жеке инвестициялар, қосымша көздер (болған жағдайда) көрсетіледі. Бағанды толтыру кезінде мынадай қысқартулар пайдаланылады: РБ, ЖБ, ҰҚ, БТК, ЖИ, ҚК;
6) "Түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу/іс-шараны орындамау немесе ішінара орындау себептерін көрсете отырып, орындау мәртебесі" деген 6-бағанда іс-шаралардың орындалу мәртебесі "орындалды", "ішінара орындалды", "орындалмады", жоспарланған іс-шаралардың ішінара орындалу және (немесе) орындалмау себептері, қабылданған ведомствоаралық өзара іс-қимыл шараларын, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың қызметін көрсете отырып, Ұлттық жоспардың бағыттары, мақсаттары мен міндеттері бөлінісінде оларды іске асырудың белгіленген түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізуге, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпал ету дәрежесі көрсетіледі.
4. "Талдамалық жазба" деген 2-бөлім мыналарды қамтиды:
1) шешілуіне Ұлттық жоспар бағытталған проблемалар мен міндеттерді шешу дәрежесі, Ұлттық жоспарды іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
2) бюджеттік инвестицияларды іске асыруға байланысты Ұлттық жоспарды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін айқындау жөніндегі көшпелі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтер;
3) орындалмаған іс-шаралардың елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы ақпарат;
4) игілік алушылардың қанағаттану деңгейі, оның ішінде жоспарланған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ұсынылған нақты көлемінің деңгейі туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатты іске асырудың барлық жылдары үшін мониторинг жүргізілген жылғы есепке енгізіледі);
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары, қоғамдық мониторинг қорытындылары туралы мәліметтер.
5. "Тұжырымдар мен ұсыныстар" деген бөлімде тұжырымдар мен ұсыныстар, оның ішінде түйінді ұлттық индикаторларға қол жеткізу тәуекелдерінің бар-жоғы туралы, Ұлттық жоспарды түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы, түйінді ұлттық индикаторларға жүйелі, негізсіз қол жеткізілмеген жағдайларда мемлекеттік органдардың басшыларына әкімшілік сипаттағы шаралар қабылдау туралы ақпарат қамтылады.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 6-қосымша
Нысан
_________________________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) ______________________________________ даму жоспары (мемлекеттік органның атауы)

5) в графе 5 "Источник финансирования" указывается источник выделения средств – республиканский бюджет, местные бюджеты, Национальный фонд, внебюджетные источники, частные инвестиции, дополнительные источники (при наличии). При заполнении графы используется следующие сокращения: РБ, МБ, НФ, ВИ, ЧИ, ДИ;
6) в графе 6 "Статус достижения ключевого национального индикатора/исполнения мероприятия с указанием причин неисполнения или частичного исполнения" отражаются статус исполнения мероприятий "выполнено", "частично выполнено", "не выполнено", причины частичного выполнения и (или) невыполнения запланированных мероприятий, степень влияния их реализации на достижение установленных ключевых национальных индикаторов, на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране в разрезе направлений, целей и задач Национального плана с указанием принятых мер межведомственного взаимодействия, деятельности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
4. Раздел 2 "Аналитическая записка" содержит:
1) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен Национальный план, влияния его реализации на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа);
2) сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации Национального плана, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
3) информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в стране;
4) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения мониторинга за все года реализации документа);
5) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного аудита и финансового контроля, итоги общественного мониторинга.
5. Раздел "Выводы и предложения" содержит выводы и предложения, в том числе информацию о наличии рисков достижения ключевых национальных индикаторов, предложения по корректировке Национального плана, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства, принятию мер административного характера к руководителям государственных органов в случаях систематического, необоснованного недостижения ключевых национальных индикаторов.
Приложение 6
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
План развития ______________________________________________
(наименование государственного органа)
на ___________________________ годы
(плановый период)

3)
n-нысаналы индикатор
4)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n- түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
3.
n-мақсат
5)
n-нысаналы индикатор ...
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-бағыт
3
n- түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
4.
n-мақсат
6)
n-нысаналы индикатор ...
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының іске асырылуы (құпия, ҚБП)
1-бағыт
1
1-нысаналы индикатор/көрсеткіш
5.
1-мақсат
7)
1-нысаналы индикатор
8)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
6.
2-мақсат
9)
n-нысаналы индикатор
10)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n-нысаналы индикатор/көрсеткіш
7.
n-мақсат
11)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n -бағыт
3
n-нысаналы индикатор/көрсеткіш
8.
n-мақсат
12)
n-нысаналы индикатор ...
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
n-бағыт
9.
n-мақсат
13)
n-нысаналы индикатор
14)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-бағыт
10.
n-мақсат
15)
n-нысаналы индикатор
16)
n-нысаналы индикатор
Қаржылық ресурстар
млн теңге
Өзге құжаттар мен функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі
млн теңге
оның ішінде нысаналы индикаторларымен қамтылмаған бюджет қаражаты
млн теңге
3-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Нысаналы индикаторлар/іс-шаралар
Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар
Өзара іс-қимылдың сипаттамасы
Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы
Түйінді ұлттық индикатор/Нысаналы индикатор
1-іс-шара/жоба
2-іс-шара/жоба
Ұлттық қаупсіздік стратегиясының іске асырылуы
Көрсеткіш/Нысаналы индикатор
1-іс-шара/жоба
2-іс-шара/жоба
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
Нысаналы индикатор
1-іс-шара/жоба
2-іс-шара/жоба
...
Бірінші басшы ___________________ ____________________________________ (лауазымы) (қолы, тегі, аты-жөні)
Мемлекеттік органның даму
жоспарына қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарын толтыру бойынша түсіндірмелер
1. "(мемлекеттік органның атауы)" деген жолда даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленетін бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Пайымы" деген 1-бөлімде мемлекеттік органның пайымы жазылады. Мемлекеттік органның пайымы мемлекеттік органның перспективада жетекшілік ететін салалар немесе қызмет аясы қандай болатындығын көрсетеді.

3)
Целевой индикатор n
4)
Целевой индикатор n
Финансовые ресурсы
млн. тенге
2
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) n
3.
Цель n
5)
Целевой индикатор n …
Финансовые ресурсы
млн. тенге
Направление n
3
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) n
4.
Цель n
6)
Целевой индикатор n …
Финансовые ресурсы
млн. тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию НПР
млн. тенге
Реализация Стратегии национальной безопасности (секретно, ДСП)
Направление 1
1
Целевой индикатор / показатель 1
5.
Цель 1
7)
Целевой индикатор 1
8)
Целевой индикатор n
Финансовые ресурсы
млн. тенге
6.
Цель 2
9)
Целевой индикатор n
10)
Целевой индикатор n
Финансовые ресурсы
млн. тенге
2
Целевой индикатор / показатель n
7.
Цель n
11)
Целевой индикатор n …
Финансовые ресурсы
млн. тенге
Направление n
3
Целевой индикатор / показатель n
8.
Цель n
12)
Целевой индикатор n …
Финансовые ресурсы
млн. тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию СНБ
млн. тенге
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление n
9.
Цель n
13)
Целевой индикатор n
14)
Целевой индикатор n
Финансовые ресурсы
Направление n
10.
Цель n
15)
Целевой индикатор n
16)
Целевой индикатор n
Финансовые ресурсы
млн тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
млн тенге
Общий объем финансовых ресурсов
млн тенге
в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами
млн тенге
Раздел 3. Межведомственное взаимодействие
Целевые индикаторы/мероприятия
Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие
Описание взаимодействия
Реализация Национального плана развития
Ключевой национальный индикатор / Целевой индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Реализация Стратегии национальной безопасности
Показатель / Целевой индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг
Целевой индикатор
Мероприятие / проект 1
Мероприятие / проект 2
Первый руководитель __________________ _______________________________ (должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к плану развития
государственного органа
Пояснения по заполнению плана развития государственного органа
1. В строке "(наименование государственного органа)" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего план развития.
2. В строке "(плановый период)" указывается пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. В разделе 1 "Видение" излагается видение государственного органа. Видение государственного органа отражает то, какими видит в перспективе государственный орган курируемые отрасли или сферы деятельности.

4. "Бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар және ресурстар" деген 2-бөлім Ұлттық жоспардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және өзге жоспарлау құжаттарының, мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің іске асырылуына және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға бағытталған блоктарына бөле отырып, кесте түрінде толтырылады.
5. "Ұлттық даму жоспарын іске асыру" деген блокта осы Әдістемеге 4-қосымшада көрсетілген Ұлттық даму жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының, стратегиялық мақсаттарының, міндеттерінің декомпозициясына сүйене отырып, толтыру жүзеге асырылады.
6. "Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру" деген блокта Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының стратегиялық мақсаттарының, міндеттерінің, нысаналы индикаторларының мен көрсеткіштерінің декомпозициясына сүйене отырып, толтыру жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру" деген блок қағаз жеткізгіште ҚБП форматында немесе құпиялылық дәрежесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
7. "Өзге жоспарлау құжаттарды, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну" деген блокта өзге жоспарлау құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) мақсаттары мен көрсеткіштері, сондай-ақ заңнамалық түрде белгіленген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуы және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ұсынылуы ескеріле отырып, толтыру жүзеге асырылады.
Бұл блокта қызмет бағыттары, қол жеткізілуі МЖЖ жоғары тұрған құжаттарымен (Ұлттық жоспармен, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясымен) қамтылмаған мақсаттар және нысаналы индикаторлар көрсетіледі.
8. Егер мемлекеттік орган Ұлттық жоспарды және (немесе) Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыруға қатыспаған жағдайда, кестенің тиісті блоктарын толтыру талап етілмейді.
9. 2-бөлімнің кестесін толтыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) "Бағыт", "Мақсат" деген жолдарда мәтіндік форматта мемлекеттік органның бағыттары мен мақсаттары көрсетіледі;
Мемлекеттік органның бағыттары қызметтің реттелетін салаларын/аяларын талдау негізінде қалыптастырылады, олардағы өзгерістер Ұлттық жоспарда, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясында, өзге жоспарлау құжаттарында және (немесе) мемлекеттік органдардың қызметін негізге ала отырып, белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін едәуір маңызды болып табылады.
Мақсаттар жоспарлы кезеңнің соңына қарай мемлекеттік органның белгілі бір қызмет саласының/аясының қалаған болашақ жай-күйін көрсетеді.

4. Раздел 2 "Направления, цели, целевые индикаторы и ресурсы" заполняется в табличном виде c разделением на блоки, направленные на реализацию Национального плана, Стратегии национальной безопасности и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
5. В блоке "Реализация Национального плана развития" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана развития, обозначенных в приложении 4 к настоящей Методике.
6. В блоке "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции стратегических целей, задач, целевых индикаторов и показателей Стратегии национальной безопасности.
Раздел "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполняется на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от степени секретности.
7. В блоке "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг" заполнение осуществляется с учетом целей и показателей иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, государственных программ, комплексных планов, дорожных карт), а также выполнения законодательно установленных функций и полномочий и предоставления государственных услуг.
В данном блоке указываются направления деятельности, цели и целевые индикаторы, достижение которых не охвачены вышестоящими документами СГП (Национальным планом, Стратегией национальной безопасности).
8. В случае, если государственный орган не участвует в реализации Национального плана и (или) Стратегии национальной безопасности, заполнение соответствующих блоков таблицы не требуется.
9. Заполнение таблицы раздела 2 осуществляется в следующем порядке:
1) в строках "Направление", "Цель" в текстовом формате указываются направления и цели государственного органа;
Направления государственного органа формируются на основе анализа регулируемых отраслей/сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в Национальном плане, Стратегии национальной безопасности, иных документах планирования и (или) исходя из деятельности государственного органа.
Цели отражают желаемое будущее состояние определенной отрасли/сферы деятельности государственного органа к концу планового периода.

2) "№" деген 1-бағанда Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторының/көрсеткішінің, даму жоспары мақсаттарының, нысаналы индикаторларының өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі.
Жоғары тұрған құжаттар көрсеткіштерінің нөмірленуі араб цифрлерімен көрсетіледі және жоғары тұрған құжаттың әрбір түрі үшін басынан басталады (мысалы, "1", "2" және т.б.").
Даму жоспарының мақсаттары өтпелі реттік нөмірлеу түрінде тізбектеледі (мысалы, "1", "2" және т.б.").
Нысаналы индикаторлар мақсаттары өтпелі реттік нөмірлеудің туынды түрінде көрсетіледі (мысалы, "1", "2" және т.б.").
3) "Атауы" деген 2-бағанда "Түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)", "Нысаналы индикатор/Көрсеткіш", "Нысаналы индикатор" деген жолдар бойынша тиісінше Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық мақсаттарының, стратегиялық индикаторларының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларының/көрсеткіштерінің, мемлекеттік органның нысаналы индикаторларының атаулары көрсетіледі.
Түйінді ұлттық индикаторлар Ұлттық жоспардың Түйінді ұлттық индикаторлар картасынан көшіріледі.
Егер мемлекеттік органның бекітілген түйінді ұлттық индикаторлармен өзара байланысы болмаған жағдайда, алайда Ұлттық жоспардың мәтінінде нақты белгіленген стратегиялық мақсаттар, міндеттер немесе индикаторлар бар болса, онда "Түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)" деген жолда осы мақсаттың, міндеттің немесе индикатордың атауы көрсетіледі.
Мысалы: халықтың сот жүйесіне сенім деңгейі және халықтың құқық қорғау органдарына сенім деңгейі.
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштері бекітілген Ұлттық қауіпсіздік стратегиясынан көшіріледі.
Нысаналы индикаторлардың атауы мемлекеттік органның қызметіне байланысты мақсатқа қол жеткізуді ашуға тиіс.
Нысаналы индикаторлар осы Әдістеменің 35-тармағында санамаланған өлшемшарттарға сәйкес келеді, сондай-ақ саны бойынша барынша төмен болуға және сайып келгенде игілік алушылардың қажеттіліктеріне бағытталуға тиіс (игілік алушылардың қандай да бір санаттарының жай-күйінің жақсаруын көрсете отырып).
Қызметі салалық ерекшелігі жоқ, басқа мемлекеттікоргандардың қызметін үйлестіруге бағытталған немесе сыртқы факторларға тәуелділігі жоғары дәрежеге ие мемлекеттік органдар бойынша нысаналы индикаторларды динамикасыз не мәндер диапазонында белгілеуге жол беріледі (мемлекеттік орган қызметінің ерекшелігін көрсететін мәндерді белгілеу үшін, мысалы, инфляцияны, шет елдермен дипломатиялық ынтымақтастықты бір деңгейде ұстап тұру және т.б.)

2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер ключевых национальных индикаторов (стратегического индикатора) Национального плана, целевого индикатора / показателя Стратегии национальной безопасности, целей, целевых индикаторов плана развития.
Нумерация показателей вышестоящих документов указывается арабскими цифрами и начинается с начала для каждого вида вышестоящего документа (к примеру, "1", "2" и т.д.).
Цели плана развития перечисляются в виде сквозной порядковой нумерации (к примеру, "1.", "2." и т.д.).
Целевые индикаторы указываются в виде производной сквозной нумерации (к примеру, "1)", "2)" и т.д.).
3) в графе 2 "Наименование" по строкам "Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор)", "Целевой индикатор / Показатель", "Целевой индикатор" указываются наименования соответственно ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, целевых индикаторов/показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов государственного органа;
Ключевые национальные индикаторы переносятся из Карты ключевых национальных индикаторов Национального плана.
В случае, если у государственного органа отсутствует взаимосвязь с утвержденными ключевыми национальными индикаторами, но по тексту Национального плана имеются конкретно обозначенные стратегические цели, задачи или индикаторы, то в строке "Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор)" указывается наименование данной цели, задачи или индикатора.
Пример: уровень доверия населения судебной системе и уровень доверия населения правоохранительным органам.
Показатели Стратегии национальной безопасности переносятся из утвержденной Стратегии национальной безопасности.
Наименование целевых индикаторов должно раскрывать достижение цели, зависящей от деятельности государственного органа.
Целевые индикаторы соответствуют критериям, перечисленным в пункте 35 настоящей Методики, а также должны быть минимальны по количеству и в конечном итоге направлены на потребности благополучателей (отражая улучшение состояния той или иной категорий благополучателей).
По государственным органам, деятельность которых не имеет отраслевой специфики, направлена на координацию деятельности других государственных органов или имеет высокую степень зависимости от внешних факторов, допускается установление целевых индикаторов без динамики либо в диапазоне значений (для установления значений, отражающих специфику деятельности государственного органа, например, удержание на одном уровне инфляции, дипломатического сотрудничества с зарубежными странами и так далее).

4) "Жауапты тұлғалар" деген 3-бағанда нысаналы индикаторға қол жеткізуге жауапты жетекшілік ететін мемлекеттік органның басшысы орынбасарының деңгейінен төмен емес тұлғаның лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі;
5) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есептік кезеңдегі нысаналы индикаторлардың мәндерінде куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
6) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторларының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларының/көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторларының өлшем бірліктері көрсетіледі;
"Қаржылық ресурстар", "ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге құжаттар мен функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны" және "Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі", "оның ішінде нысаналы индикаторларымен қамтылмаған бюджет қаражаты" деген жолдар бойынша қаржыландырудың көлемдері миллион теңгемен (млн теңге) көрсетіледі;
7) "Есептік жыл" деген 6-бағанда нысаналы индикаторлардың және жоғары тұрған құжаттар көрсеткіштерінің (болған жағдайда) нақты мәндері, сондай-ақ есептік қаржы жылында оларға қол жеткізу үшін бөлінген қаржы қаражаттарының көлемдері көрсетіледі.
Есептік жыл – бұл ағымдағы жылдың алдындағы жыл;
8) "Ағымдағы жылғы жоспар (факт)" деген 7-бағанда нысаналы индикаторлардың, жоғары тұрған құжаттар көрсеткіштерінің (болған жағдайда), ағымдағы жылы (кезекті бесжылдық кезеңге арналған даму жоспарын әзірлеу жылында) жоспарланған қаржы қаражаты көлемдерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Ағымдағы жыл – жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ-нің құжатын әзірлеу жылы.
Мемлекеттік органның даму жоспары түзетілген жағдайда, 7-бағанда нысаналы индикатордың нақты мәні, МЖЖ жоғары тұрған құжатының көрсеткіші көрсетіледі.
9) "Жоспарлы кезең" деген негізгі бағанның 8-12-бағандарында жылдар бойынша нысаналы индикаторлардың, МЖЖ жоғары тұрған құжаттары көрсеткіштерінің болжамды мәндері және жоспарлау кезеңінде оларға қол жеткізу үшін қажетті қаржылық ресурстардың көлемдері көрсетіледі;
Қаржылық ресурстары мақсаттар бөлінісінде жылдар бойынша, "ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге құжаттар мен функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны" және "Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі" деген жолдарда мемлекеттік органның қаржы ресурстарына қойылған мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін болжамды қажеттілігінің жиынтығы түрінде жылдар бойынша көрсетіледі.
"Оның ішінде нысаналы индикаторлармен қамтылмаған бюджет қаражаты" деген жол бойынша 001 бюджеттік бағдарлама шеңберінде жоспарлы кезеңге мемлекеттік органның бөлінген, жоспарланған және болжанатын бюджет қаражатының көлемдері көрсетіледі.

4) в графе 3 "Ответственные лица" указываются должность, фамилия и инициалы лица, ответственного за достижение целевого индикатора, не ниже уровня курирующего заместителя руководителя государственного органа;
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов в отчетном периоде;
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов.
По строкам "Финансовые ресурсы", "Итого финансовых ресурсов на реализацию НПР", "Итого финансовых ресурсов на реализацию СНБ", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций" и "Общий объем финансовых ресурсов", "в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами" объемы финансирования указываются в миллионах тенге (млн тенге);
7) в графе 6 "Отчетный год" указываются фактические значения целевых индикаторов и показателей вышестоящих документов (при наличии), а также объемы финансовых средств, выделенных на их достижение в отчетном году.
Отчетный год – это год, предшествующий текущему году;
8) в графе 7 "План (факт) текущего года" указываются плановые значения целевых индикаторов, показателей вышестоящих документов (при наличии), объемов финансовых средств, запланированных в текущем году.
Текущий год – год разработки документа СГП на плановый период.
В случае корректировки плана развития государственного органа в графе 7 указывается фактическое значение целевого индикатора, показателя вышестоящего документа СГП.
9) в графах 8-12 основной графы "Плановый период" по годам указываются прогнозные значения целевых индикаторов, показателей вышестоящих документов СГП и необходимые для их достижения в плановом периоде объемы финансовых ресурсов.
Финансовые ресурсы указываются по годам в разрезе целей, в строках "Итого финансовых ресурсов на реализацию НПР", "Итого финансовых ресурсов на реализацию СНБ", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций" и "Общий объем финансовых ресурсов" по годам в виде свода прогнозной потребности государственного органа в финансовых ресурсах для обеспечения достижения поставленных целей.
По строке "в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами" указываются объемы бюджетных средств государственного органа, выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.

10. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" деген 3-бөлімнің кестесі "Ұлттық даму жоспарын іске асыру", "Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру", "Өзге жоспарлау құжаттарды, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну" деген блоктарға бөлінген және былайша толтырылады:
1) "№" деген бағанда жоғары тұрған құжаттар (Ұлттық жоспардың және Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының) көрсеткіштерінің және мемлекеттік органның нысаналы индикаторларының өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Нысаналы индикаторлар/іс-шаралар" деген бағанда блогқа байланысты қол жеткізілуі басқа орталық және (немесе) жергілікті мемлекеттік органдардың қызметіне байланысты мемлекеттік органның нысаналы индикаторларының атауы, сондай-ақ нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін іске асыруға талап етілетін іс-шаралардың тізбесі көрсетіледі.
3) "Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар" деген бағанда іс-шаралар бөлінісіндегі өзара іс-қимылдан мемлекеттік органдар нысаналы индикаторына қол жеткізілуі күтілетін мемлекеттік органдар тізімделеді.
4) "Өзара іс-қимылды сипаттау" деген бағанда бірлесіп орындаушылардың іс-шаралар бөлінісінде мемлекеттік органның нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған өзара іс-қимыл тәсілдері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 7-қосымша
Нысан
______________________ жылға арналған (жоспарлы кезең) _______________________________________ инвестициялық жоспары (мемлекеттік органның атауы)
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Аяқталу нысаны
Есептік жыл
Ағымдағы жылғы жоспар (факт)
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
БП. КББ коды
1-ж ы л
2-ж ы л
3-ж ы л
4-ж ы л
5-ж ы л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
1- бағыт
1
1-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
1.
1-мақсат

10. Таблица раздела 3 "Межведомственное взаимодействие" разделена на блоки "Реализация Национального плана развития", "Реализация Стратегии национальной безопасности" и "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг" и заполняется следующим образом:
1) в графе "№" указывается сквозной порядковый номер показателей вышестоящих документов (Национального плана и Стратегии национальной безопасности) и целевых индикаторов государственного органа;
2) в графе "Целевые индикаторы/мероприятия" в зависимости от блока указываются наименование целевых индикаторов государственного органа, достижение которых зависит от деятельности других центральных и (или) местных государственных органов, а также перечень мероприятий, требуемых к реализации для обеспечения достижения целевых индикаторов;
3) в графе "Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие" в разрезе мероприятий перечисляются государственные органы, от взаимодействия с которыми ожидается достижение целевого индикатора государственного органа;
4) в графе "Описание взаимодействия" указываются способы взаимодействия, направленные на обеспечение достижения целевых индикаторов государственного органа в разрезе мероприятий соисполнителей.
Приложение 7
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Инвестиционный план __________________________________
(наименование государственного органа)
на ___________________________ годы
(плановый период)
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Форма завершения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
Источник финансирования
Код БП.БПП
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Реализация Национального плана развития
Направление 1
1
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) 1
1.
Цель 1

1)
1-нысаналы индикатор
Міндет*
Нәтиже көрсеткіші*
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
2)
2-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2.
2-мақсат
3)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
4)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
3.
n-мақсат
5)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба n
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба n
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
...
n- бағыт
3
n-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
4.
n-мақсат
6)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының іске асырылуы (құпия, ҚБП)
1-бағыт
1
1-нысаналы индикатор/ көрсеткіш
5.
1-мақсат
7)
1-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
8)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
6.
2-мақсат
9)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
10)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n-нысаналы индикатор/көрсеткіш
7.
n-мақсат
11)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-бағыт
3
n-нысаналы индикатор/көрсеткіш
8
n мақсат
12)
n-нысаналы индикатор
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктердің іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну
n-бағыт
9.
n-мақсат
13)
n-нысаналы индикатор
n-іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
14)
n-нысаналы индикатор
n-іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
...
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-бағыт
10.
n-мақсат
15)
n-нысаналы индикатор
n-іс-шара/жоба
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар
млн теңге
Өзге құжаттар мен функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Қаржылық ресурстардың жиыны
млн теңге
оның ішінде нысаналы индикаторлармен қамтылмаған бюджет қаражаты
млн теңге
Ескертпе: * "Міндет" және "Нәтиже көрсеткіші" деген жолдар осы Әдістеменің 33-тармағы ережелерін негізге ала отырып, қажет болғанда толтырылуы мүмкін.
Инвестициялық жоспарға қосымша: Басым және проблемалық аймақтар картасы
Атауы
Өлшем бірлігі
Базалық мәні
Нормативтік мәні
Қажеттілік
Жоспарлы кезең
1-жыл
2-жыл
3-жыл
4-жыл
5-жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1-нысаналы индикатор
Міндет/іс-шара/жоба
Міндет/іс-шара/жоба
n-нысаналы индикатор
Міндет/іс-шара/жоба
1-өңір
2-өңір
n-өңір
Инвестициялық жоспарға қосымша: мемлекеттік органның ________ жылдарға арналған инвестициялық жобаларының болжамды тізбесі
Атауы
Өлшем бірлігі
Жалпы нәтиже/ жобаның жалпы құны
Есептік кезеңдегі факт
Ағымдағы жылғы жоспар
Болжам:
Қалған қажеттілік
Жұмыс орындарын құру
Жобаға құжаттама бойынша ақпарат
1-ж ы л
2-ж ы л
3-ж ы л
4-ж ы л
5-ж ы л
уақытша
тұрақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1-нысаналы индикатор
1.
1-инвестициялық жоба

1)
Целевой индикатор 1
Задача *
Показатель результата*
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
2)
Целевой индикатор 2
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
2.
Цель 2
3)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
4)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
2
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) n
3.
Цель n
5)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
Направление n
3
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) n
4.
Цель n
6)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию НПР
млн тенге
Реализация Стратегии национальной безопасности (секретно, ДСП)
Направление 1
1
Целевой индикатор / показатель 1
5.
Цель 1
7)
Целевой индикатор 1
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
8)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
6.
Цель 2
9)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
10)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
2
Целевой индикатор / показатель n
7.
Цель n
11)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
Направление n
3
Целевой индикатор / показатель n
8.
Цель n
12)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Мероприятие / проект
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию СНБ
млн тенге
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг
Направление n
9.
Цель n
13)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект n
результат
млн тенге
14)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект n
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
Направление n
10.
Цель n
15)
Целевой индикатор n
Мероприятие / проект n
результат
млн тенге
Финансовые ресурсы
млн тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
млн тенге
Итого финансовые ресурсы
млн тенге
в том числе бюджетные средства, не охваченные целевыми индикаторами
млн тенге
Примечание: * строки "Задача" и "Показатель результата" могут заполняться при необходимости исходя из положений пункта 33 настоящей Методики.
Приложение к инвестиционному плану: Карта приоритетных и проблемных зон
Наименование
Единица измерения
Базовое значение
Нормативное значение
Потребность
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Целевой индикатор 1
Задача / мероприятие / проект
Задача / мероприятие / проект
Целевой индикатор n
Задача / мероприятие / проект
Регион 1
Регион 2
Регион n
Приложение к инвестиционному плану: Прогнозный перечень инвестиционных проектов государственного органа на _______годы
Наименование
Единица измерения
Общий результат / Общая стоимость проекта
Факт за отчетный период
План на текущий год
Прогноз на:
Оставшаяся потребность
Создание рабочих мест
Информация по документации к проекту
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
временные
постоянные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Целевой индикатор 1
1.
Инвестиционный проект 1

1) күтілетін нәтиже
2) шығыстар, оның ішінде:
республикалық бюджеттен
жергілікті бюджеттен
ҚР Ұлттық қорынан
басқа көздерден
2.
2-инвестициялық жоба
1) күтілетін нәтиже
2) шығыстар, оның ішінде:
республикалық бюджеттен
жергілікті бюджеттен
ҚР Ұлттық қорынан
басқа көздерден
2
2-нысаналы индикатор
1-өнір
3.
3-инвестициялық жоба
1) күтілетін нәтиже
2) шығыстар, оның ішінде:
республикалық бюджеттен
жергілікті бюджеттен
ҚР Ұлттық қорынан
басқа көздерден
4.
4-инвестициялық жоба
1) күтілетін нәтиже
2) шығыстар, оның ішінде:
республикалық бюджеттен
жергілікті бюджеттен
ҚР Ұлттық қорынан
басқа көздерден
n-өнір
n-нысаналы индикатор
Бірінші басшы ________________________________________________ қолы, тегі, аты-жөні
Мемлекеттік органның
инвестициялық жоспарына қосымша
Мемлекеттік органның инвестициялық жоспарын толтыру бойынша түсіндірме
1. "(мемлекеттік органның атауы)" деген жолда даму жоспарын әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленетін бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. Инвестициялық жоспар Ұлттық даму жоспарын, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын және өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыруға және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға бағытталған блоктарға бөле отырып, кесте түрінде толтырылады.
"Ұлттық даму жоспарын іске асыру" деген блокта түйінді ұлттық индикаторларлардың, стратегиялық мақсаттардың, Ұлттық жоспар міндеттерінің декомпозициясын негізге ала отырып, толтыру жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру" деген блок Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының стратегиялық мақсаттарына, міндеттері мен көрсеткіштеріна сүйене отырып, қағаз жеткізгіште ҚБП форматында немесе құпиялылық дәрежесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
"Өзге жоспарлау құжаттарды, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну" деген блок мақсаттар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған нысаналы индикаторларды, өзге жоспарлау құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, мемлекеттік бағдарламалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) күтілетін нәтижелерін, сондай-ақ заңнамалық тұрғыда белгіленген функциялар мен өкілеттіктерді орындауға және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға негізделген нысаналы индикаторларды толтыруды көздейді.
Егер мемлекеттік орган МЖЖ жоғары тұрған құжаттарын және (немесе) өзге жоспарлау құжаттарын іске асыруға қатыспаған жағдайларда, бұл блоктарды толтыру талап етілмейді.

1) ожидаемый результат
2) расходы, в т.ч. за счет:
республиканского бюджета
местного бюджета
Национального фонда РК
других источников
2.
Инвестиционный проект 2
1) ожидаемый результат
2) расходы, в т.ч. за счет:
республиканского бюджета
местного бюджета
Национального фонда РК
других источников
2
Целевой индикатор 2
Регион 1
3.
Инвестиционный проект 3
1) ожидаемый результат
2) расходы, в т.ч. за счет:
республиканского бюджета
местного бюджета
Национального фонда РК
других источников
4.
Инвестиционный проект 4
1) ожидаемый результат
2) расходы, в т.ч. за счет:
республиканского бюджета
местного бюджета
Национального фонда РК
других источников
Регион n
Целевой индикатор n
Первый руководитель ________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к Инвестиционному плану
государственного органа
Пояснение по заполнению Инвестиционного плана государственного органа
1. В строке "(наименование государственного органа)" указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего план развития.
2. В строке "(плановый период)" указывается пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. Инвестиционный план заполняется в табличном виде c разделением на блоки, направленные на реализацию Национального плана, Стратегии национальной безопасности и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
В блоке "Реализация Национального плана развития" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана.
Блок "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполняется исходя из стратегических целей, задач и показателей Стратегии национальной безопасности, на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от статуса секретности.
Блок "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг" предусматривает заполнение целевых индикаторов, направленных на достижение целей и показателей, ожидаемых результатов иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, государственных программ, комплексных планов, дорожных карт), а также обусловленных выполнением законодательно установленных функций и полномочий и предоставлением государственных услуг.
В случаях, если государственный орган не участвует в реализации вышестоящих документов СГП и (или) иных документов планирования, заполнение по данным блокам не требуется.

4. "Бағыт", "Мақсат" деген жолдарда мәтіндік форматта мемлекеттік органның бағыттары мен мақсаттары көрсетіледі.
5. "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі.
6. "Атауы" деген 2-бағанда жолдарға байланысты Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторларының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларының/көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың/жобалардың атаулары көрсетіледі.
Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторлары, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлары/көрсеткіштері, нысаналы индикаторлар мемлекеттік органның даму жоспарынан көшіріледі және іске асырылатын іс-шаралар/жобалар тізбесі арқылы ашып көрсетіледі.
Қажет болған жағдайда осы Әдістеменің 33-тармағының ережелеріне сәйкес инвестициялық жоспарда мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті міндеттер мен нәтиже көрсеткіштері көрсетілуі мүмкін.
Іс-шаралар/жобалар бойынша:
- "нәтиже" деген жол бойынша жоспарланған іс-шараның/жобаның іске асырылуынан күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер;
- "млн теңге" деген жол бойынша іс-шараны/жобаны іске асыру үшін және тиісті күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсерге қол жеткізуге қажетті қаржы сомасы көрсетіледі.
7. "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда нысаналы индикаторға қол жеткізуге – мемлекеттік орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары деңгейінде, іс-шараны/жобаны іске асыруға – мемлекеттік органның ведомствосы, құрылымдық бөлімшесінің басшысы деңгейінде жауапты лауазымды адам көрсетіледі;
8. "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда нысаналы индикаторлардың және (немесе) іс-шаралардың/жобалардың мәндерінде куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі.
9. "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторлары (стратегиялық индикаторлары), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлары/ көрсеткіштері, нысаналы индикаторлары мәндерінің өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Іс-шара/жоба" деген жолдар бойынша осы іс-шараларды/жобаларды іске асыру нәтижесінде күтілетін нақты нәтижелердің және қаржыландырудың қажетті көлемінің миллион теңгедегі сомаларының өлшем бірліктері көрсетіледі.
10. "Аяқталу нысаны" деген 6-бағанда іске асыруға жоспарланған іс-шараны/жобаны орындаудың нақты нысандарын енгізу жолымен "Іс-шаралар/жобалар" деген жолдар бойынша толтырылады.
11. "Есептік жыл" деген 7-бағанда нысаналы индикаторлар мен жоғары тұрған құжаттар көрсеткіштерінің (болған жағдайда), жоспарланған іс-шаралар/жобалар нәтижелерінің нақты мәндері, сондай-ақ есептік кезеңде оларды іске асыруға бөлінген қаржылық қаражаттың көлемдері көрсетіледі.
Есептік жыл – бұл ағымдағы жылдың алдындағы жыл.

4. В строках "Направление", "Цель" в текстовом формате указываются направления и цели плана развития государственного органа.
5. В графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер.
6. В графе 2 "Наименование" в зависимости от строк указываются наименования ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, целевых индикаторов/показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, мероприятий / проектов.
Ключевые национальные индикаторы Национального плана, целевые индикаторы / показатели Стратегии национальной безопасности, целевые индикаторы переносятся из плана развития государственного органа и раскрываются через перечень реализуемых мероприятий / проектов.
При необходимости в соответствии с положениями пункта 33 настоящей Методики в инвестиционном плане могут быть отражены задачи и показатели результатов, необходимые для достижения целей.
По мероприятиям / проектам указываются:
- по строке "результат" ожидаемый социально-экономический эффект от реализации запланированного мероприятия / проекта;
- по строке "млн тенге" сумма средств, необходимых для реализации мероприятия / проекта и достижения соответственно ожидаемого социально-экономического эффекта.
7. В графе 3 "Ответственный исполнитель" указывается должностное лицо, ответственное за достижение целевого индикатора – на уровне курирующего заместителя руководителя государственного органа, за реализацию мероприятия/проекта – на уровне руководителя ведомства, структурного подразделения государственного органа;
8. В графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов и (или) мероприятий / проектов.
9. В графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, целевых индикаторов/показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов.
По строкам "Мероприятие/проект" указываются единицы измерения конкретных результатов, ожидаемых от реализации данных мероприятий/проектов, и сумм необходимого объема финансирования в миллионах тенге.
10. Графа 6 "Форма завершения" заполняется по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных форм исполнения планируемого к реализации мероприятия / проекта.
11. В графе 7 "Отчетный год" указываются фактические значения целевых индикаторов и показателей вышестоящих документов (при наличии), результатов запланированных мероприятий/проектов, а также объемы финансовых средств, выделенных на их реализацию в отчетном году.
Отчетный год – это год, предшествующий текущему году;

12. "Ағымдағы жылғы жоспар (факт)" деген 8-бағанда нысаналы индикаторлардың, жоғары тұрған құжаттар көрсеткіштерінің (болған жағдайда) және іс-шаралардың/жобалардың , ағымдағы кезеңдегі жоспарлы мәндері, сондай-ақ ағымдағы жылғы (кезекті бес жылдық кезеңге даму жоспарын әзірлеу жылында) жоспарланған қаржылық қаражаттың көлемдері ) көрсетіледі.
Ағымдағы жыл – жоспарлы кезеңге арналған МЖЖ құжатын әзірлеу жылы.
Мемлекеттік органның даму жоспары түзетілген жағдайда, 8-бағанда нысаналы индикатордың, МЖС жоғары тұрған құжат көрсеткішінің, жоспарланған іс-шара/жоба нәтижесінің, нақты мәні көрсетіледі.
13. Іс-шаралар/жобалар бойынша есепті және жоспарлы мәндер қаржыландыру нәтижесі мен сомасының мәндері бөлінісінде көрсетіледі.
14. "Жоспарлы кезең" деген негізгі бағанның 9-13-бағандарында Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторларының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлардың, жылдар бөлінісінде жоспарлы бес жылдық кезеңге қол жеткізуге жоспарланатын іс-шараларды/жобаларды қаржыландыру нәтижелері мен сомаларының болжамды мәндері көрсетіледі.
15. "Қаржыландыру көзі" деген 14-бағанда қаржыландыру көзі: республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражаты, бюджеттен тыс көздер РБ, ЖБ , БТК қысқартулар түрінде көрсетіледі.
16. "ББ.КББ коды" деген 15-бағанда егер қаржылық көзі ретінде республикалық немесе жергілікті бюджет көрсетілсе, онда әрбір іс-шараға/жобаға қарама қарсы жоспарланған нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ететін мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) коды (атаусыз) көрсетіледі.
17. Бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) мемлекеттік органның бірнеше мақсаттарын іске асыруға бағыттауына жол берілмейді, мыналарды:
мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын, тұрақты сипаттағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету жөніндегі қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды;
бюджет бағдарламаларының әртүрлі әкімшілері арасында қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалануға бағытталған бөлінетін бюджеттік бағдарламаны қоспағанда.
18. "Қаржылық ресурстар" деген жолда мемлекеттік органның мақсаттары бөлінісінде жылдар бойынша мемлекеттік органның бюджеттік шығыстарының жиынтығы түріндегі деректер келтіріледі.
19. "ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге құжаттар мен функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Жалпы қаржыландыру көлемі" деген бағандарда талап етілетін қаржыландыру көлемінің жиыны көрсетіледі.
"Оның ішінде нысаналы индикаторлармен қамтылмаған бюджет қаражаты" деген жол бойынша 001 бюджеттік бағдарлама шеңберінде жоспарлы кезеңге мемлекеттік органның бөлінген, жоспарланған және болжанған бюджет қаражатының көлемдері көрсетіледі.

12. В графе 8 "План (факт) текущего года" указываются плановые значения текущего периода целевых индикаторов, показателей вышестоящих документов (при наличии) и мероприятий / проектов, а также объемов финансовых средств, запланированных в текущем году.
Текущий год – год разработки документа СГП на плановый период.
В случае корректировки плана развития государственного органа в графе 8 указывается фактическое значение целевого индикатора, показателя вышестоящего документа СГП, результата запланированного мероприятия / проекта.
13. По мероприятиям / проектам отчетные и плановые значения указываются в разрезе значений результата и суммы финансирования.
14. В графах 9-13 основной графы "Плановый период" указываются прогнозные значения ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, результатов и сумм финансирования мероприятий / проектов, планируемые к достижению в разрезе годов планового пятилетнего периода.
15. В графе 14 "Источник финансирования" указывается источник финансирования: средства республиканского и (или) местных бюджетов, внебюджетные источники в виде аббревиатур РБ, МБ, ВИ.
16. В графе 15 "Код БП.БПП" в случае, если источником финансирования указывается республиканский или местный бюджеты, то напротив каждого мероприятия / проекта указывается код (без наименования) бюджетной программы (подпрограммы) государственного органа, посредством которой будет обеспечено достижение запланированных целевых индикаторов государственного органа.
17. Не допускается направление бюджетной программы (подпрограммы) на реализацию нескольких целей государственного органа, за исключением:
бюджетных программ, направленных на обеспечение деятельности государственных учреждений по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, имеющих постоянный характер;
распределяемой бюджетной программы, направленной на использование резерва Правительства Республики Казахстан, подлежащей распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
18. В строке "Финансовые ресурсы" приводятся данные в виде свода бюджетных расходов государственного органа по годам в разрезе целей государственного органа.
19. В строках "Итого финансовых ресурсов на реализацию НПР", "Итого финансовых ресурсов на реализацию СНБ", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций", "Общий объем финансирования" указывается итоговый объем требуемого финансирования.
По строке "в том числе бюджетные средства, не охваченные целевыми индикаторами" указываются объемы бюджетных средств государственного органа, выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.

20. "Басым және проблемалық аймақтар картасы" деген 3-бөлімде былайша толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда даму жоспарының нысаналы индикаторларының атауы инвестициялық жоспардан көшіріледі;
"Міндет/іс-шара/жоба" деген жол бойынша қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін шешімі басым болып табылатын міндеттер (іс-шара/жоба) тиісінше тізбеленеді.
Қажет болған жағдайда міндетті/проблеманы шешуге немесе нысаналы мақсатқа қол жеткізуге қамтылған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
Міндет деп белгіленген проблеманы шешуге бағытталған шаралар кешені түсініледі. Мысалы, "үш ауысымды оқытуды жою" міндеті жаңа мектептер салу, жұмыс істеп тұрған мектептерді реконструкциялау және күрделі жөндеу, жекеменшік мектептерді ашу, ғимараттарды сатып алу сынды шаралар кешені көзделуі мүмкін.
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлардың және міндеттердің (іс-шараның/жобаның) күтілетін нәтижелері мәндерінің өлшем бірліктері көрсетіледі.
4) "Базалық мәні" деген 4-бағанда қажеттілікті есептеу және прогресс динамикасын одан әрі салыстыру үшін қажетті қойылған міндет (шара/жоба) көрсеткішінің нақты немесе ағымдағы мәні көрсетіледі.
5) "Нормативтік мәні" деген 5-бағанда бекітілген стандартқа, нормативке сәйкес есептелген қойылған міндет (іс-шара/жоба) көрсеткішінің мәні көрсетіледі.
6) "Қажеттілік" деген 6-бағанда нормативтік және базалық мәндердің айырмашылығы көрсетіледі.
7) 7-11-бағандарында жоспарлы бес жылдық кезеңнің жылдары бөлінісінде қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикаторлардың, қойылған міндеттер (іс-шаралар/жобалар) көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
21. Инвестициялық жобаларды іске асыру қажет болған жағдайда, мемлекеттік орган Мемлекеттік инвестициялық жобалардың болжамды тізбесін қалаптастырады. Болжамды тізбе мынадай түрде толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда нысаналы индикаторлардың және инвестициялық жобалардың өтпелі реттік нөмірлері көрсетіледі.
2) "Атауы" деген 2-бағанда нысаналы индикаторлардың және ҚР Ұлттық қоры, республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын нысаналы индикаторларды және (болған жағдайда) жергілікті инвестициялық жобаларды орындау үшін іске асыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың атауы көрсетіледі.
"күтілетін нәтиже" деген жол бойынша күтілетін әлеуметтік-экономикалық нәтиженің (әсердің) атауы сандық мәнде көрсетіледі (мысалы, жолдың ұзындығы).
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мәндерінің, инвестициялық жобаларды қажыландырудың күтілетін нәтижелері мен көлемдерінің өлшем бірліктері миллион теңгемен көрсетіледі.

20. Карта приоритетных и проблемных зон заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер.
2) в графе 2 "Наименование" наименование целевых индикаторов плана развития переносятся из инвестиционного плана.
По строке "Задача / мероприятие / проект" перечисляются соответственно задачи (мероприятия / проекты), решение которых приоритетно для достижения поставленных целей.
При необходимости указывается наименование областей, городов республиканского значения, столицы, задействованных в решении задачи/проблемы или достижении целевого индикатора.
Под задачей понимается комплекс мер, направленных на решение обозначенной проблемы. К примеру, задача "ликвидация трехсменного обучения" может предусматривать комплекс таких мер как строительство новых школ, реконструкция и капитальный ремонт действующих школ, открытие частных школ, приобретение зданий;
3) в графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений целевых индикаторов и ожидаемых результатов задачи (мероприятия / проекта).
4) в графе 4 "Базовое значение" указывается фактическое или текущее значение показателя поставленной задачи (мероприятия / проекта), необходимое для расчета потребности и дальнейшего сравнения динамики прогресса;
5) в графе 5 "Нормативное значение" указывается значение показателя поставленной задачи (мероприятия / проекта), рассчитываемое согласно утвержденным нормативам, стандартам;
6) в графе 6 "Потребность" указывается разница нормативного и базового значений;
7) в графах 7-11 указываются прогнозные значения целевых индикаторов, показателей поставленных задач (мероприятий/проектов), планируемые к достижению в разрезе годов планового пятилетнего периода.
21. В случае необходимости реализации инвестиционных проектов государственным органом формируется Прогнозный перечень инвестиционных проектов. Прогнозный перечень заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указываются сквозные порядковые номера целевых индикаторов и инвестиционных проектов;
2) в графе 2 "Наименование" указывается название целевых индикаторов и республиканских инвестиционных проектов, предлагаемых к реализации во исполнение целевых индикаторов и (при наличии) местных инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, Национального фонда РК;
по строке "ожидаемый результат" указывается название ожидаемого социально-экономического результата (эффекта) в количественном выражении (например, протяженность дороги);
3) в графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений целевых индикаторов, ожидаемых результатов и объемов финансирования инвестиционных проектов в миллионах тенге;

4) "Жалпы нәтиже/жобаның жалпы құны" деген 4-бағанда:
"күтілетін нәтиже" деген жол бойынша бекітілген құжаттамаға сәйкес инвестициялық жобаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік-экономикалық нәтиженің қорытынды мәні немесе инвестициялық жобаға бастамашылық жасаған жағдайда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде күтілетін әлеуметтік-экономикалық нәтиженің болжамды жалпы мәні көрсетіледі.
"шығыстар, оның ішінде есебінен:" деген жол бойынша құжаттамаға сәйкес инвестициялық жобаның жалпы құны көрсетіледі, "республикалық бюджет", "жергілікті бюджет", "ҚР Ұлттық қоры" және "басқа көздерден" деген жолдар бойынша аталған қаржыландыру көздері бөлінісіндегі қаражат көлемі көрсетіледі.
Басқа да қаржыландыру көздері ретінде жеке инвестициялар, ұйымдардың меншікті қаражаты, т.б. көрсетілуі мүмкін.
5) "Есептік кезеңдегі факт" деген 5-бағанда инвестициялық жобаны іске асыру/қаржыландыру басталғаннан бастап бір жылға дейінгі және ағымдағы жылдың алдындағы кезеңге нақты алынған әлеуметтік-экономикалық нәтижелер мен бөлінген/игерілген қаражаттың жиынтығы толтырылады.
6) "Ағымдағы жылғы жоспар" деген 6-бағанда нысаналы нәтиженің, әлеуметтік-экономикалық нәтиженің және ағымдағы жылы инвестициялық жоба шығыстарының , жоспарлы мәні көрсетіледі.
7) "Болжам" деген негізгі бағаның 7-11-бағандарында нысаналы индикаторлардың, инвестициялық жобалардың әлеуметтік-экономикалық нәтижелерінің болжамды мәндері және жоспарлы кезеңдегі жылдар бөлінісіндегі қажетті шығыстардың көлемдері көрсетіледі.
8) "Қалған қажеттілік" деген 12-бағанда құжаттамаға сәйкес жалпы қажеттілік пен барлық көздер есебінен бес жылдық кезеңде іске асыруға нақты бөлінген, жоспарланған және болжанатын қаражат арасындағы әлеуметтік-экономикалық нәтиженің сандық мәні және іске асыру үшін қажетті инвестициялық жобаның шығыстар сомасы көрсетіледі.
9) "Жұмыс орындарын құру" деген 13-14-бағандарында тиісінше әрбір нақты инвестициялық жобаны іске асыру шеңберінде құрылатын уақытша және тұрақты жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10) "Жобаға құжаттама бойынша ақпарат" деген 15-бағанда әрбір инвестициялық жоба бойынша мәтіндік режимде құжаттаманың бар/жоғы туралы ақпарат көрсетіледі.
Жалғасып жатқан инвестициялық жобалар бойынша "Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығына сәйкес қолда бар құжаттаманың толық тізбесі (инвестициялық ұсыныс, экономикалық сараптаманың қорытындысы, жобалау-сметалық құжаттама, салалық және (немесе) мемлекеттік сараптаманың қорытындысы және т. б.) көрсетіледі.
Жаңа инвестициялық жобалар бойынша толтыру талап етілмейді.

4) в графе 4 "Общий результат/Общая стоимость проекта":
по строке "ожидаемый результат" указывается итоговое значение ожидаемого социально-экономического результата от реализации инвестиционного проекта в соответствии с утвержденной документацией или в случае инициирования инвестиционного проекта – прогнозное общее значение ожидаемого социально-экономического результата при реализации инвестиционного проекта;
по строке "расходы, в т.ч. за счет:" указывается общая стоимость инвестиционного проекта согласно документации, по строкам "республиканского бюджета", "местного бюджета", "Национального фонда РК" и "других источников" указываются объемы средств в разрезе перечисленных источников финансирования.
В качестве других источников финансирования могут быть указаны частные инвестиции, собственные средства организаций и др.;
5) в графе 5 "Факт за отчетный период" заполняется свод фактически полученных социально-экономических результатов и выделенных / освоенных средств за период с начала реализации / финансирования инвестиционного проекта до года, предшествующего текущему году;
6) в графе 6 "План на текущий год" указывается плановое значение целевого результата, социально-экономического результата и расходов инвестиционного проекта в текущем году;
7) в графах 7-11 основной графы "Прогноз на:" указываются прогнозные значения целевых индикаторов, социально-экономических результатов инвестиционных проектов и объемы необходимых расходов в разрезе годов планового периода.
8) в графе 12 "Оставшаяся потребность" указывается количественное значение социально-экономического результата и сумма расходов инвестиционного проекта, необходимая для реализации, как разница между общей потребностью согласно документации и фактически выделенными, запланированными и прогнозируемыми к реализации в пятилетнем периоде средствами за счет всех источников;
9) в графах 13-14 "Создание рабочих мест" указываются соответственно количество временных и постоянных рабочих мест, создаваемых в рамках реализации каждого конкретного инвестиционного проекта;
10) в графе 15 "Информация по документации к проекту" в текстовом режиме по каждому инвестиционному проекту указывается информация о наличии / отсутствии документации.
По продолжающимся инвестиционным проектам указывается полный перечень имеющейся документации (инвестиционное предложение, заключение экономической экспертизы, проектно-сметная документация, заключение отраслевой и (или) государственной экспертизы и т.д.) в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов".
По новым инвестиционным проектам заполнение не требуется.

11) "Нысаналы индикатор" деген жолда бойынша 4, 5, 12-15-бағандар толтырылмайды.
12) "Өңір" деген жолды инвестициялық жобаның орындалуы жүргізіліп жатқан облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 8-қосымша
Нысан
_____________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) ________________________________________ (мемлекеттік органның атауы) даму жоспарының жобасын қарау нәтижесі бойынша қорытынды
1. ____________________ (мемлекеттік органның атауы) _____ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) даму жоспарының жобасын қарау нәтижесі бойынша қорытынды
1) Мақсат қою құжаттарының, МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының, өзге жоспарлау құжаттарының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкестігі
2) Проблемаларды шешуге және қызмет саласын/аясын одан әрі дамытуға бағытталуына сүйене отырып, бағыттар мен мақсаттарды таңдаудың негізділігі
3) Нысаналы индикаторларды таңдаудың дұрыстығы және оларға қол жеткізу дәрежесі
4) Мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдығы
2. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тұжырымдары мен ұсынымдары
3. Түйіндеме
Мемлекеттік органның даму жоспарының жобасын қарау нәтижелері бойынша қорытындыға қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарының жобасын қарау нәтижелері бойынша қорытындыны толтыруға түсіндірме
1. Қорытындының тақырыбында және 1-тармағында "(мемлекеттік органның атауы)" деген жол бойынша даму жоспарының жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. Қорытындының тақырыбында және 1-тармағында "(жоспарлы кезең)" деген жол бойынша мемлекеттік органның даму жоспарын іске асырудың бесжылдық жоспарлы кезеңі көрсетіледі.
3. 1) тармақшада даму жоспары жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларының стратегиялық мақсаттар мен мақсат қою құжаттарының, МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының, өзге жоспарлау құжаттарының міндеттеріне, елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі.
4. 2) тармақшада проблемаларды шешуге және қызмет саласын/ аясын одан әрі дамытуға бағытталуына сүйене отырып, бағыттар мен мақсаттарды таңдаудың негізділігі бойынша ақпарат көрсетіледі.
5. 3) тармақшада нысаналы индикаторларды таңдаудың дұрыстығы және оларға қол жеткізу дәрежесі бойынша ақпарат көрсетіледі.

11) в строке "Целевой индикатор" графы 4,5,12-15 не заполняются.
12) в строке "Регион" указывается наименование области, города республиканского значения, столицы, где ведется исполнение инвестиционного проекта.
Приложение 8
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Заключение по результатам рассмотрения проекта плана развития
________________________________________
(наименование государственного органа)
на _________________годы
(плановый период)
1. Заключение по результатам рассмотрения проекта плана развития ____________________ (наименование государственного органа) на ______ годы (плановый период)
1) Соответствие стратегическим целям и задачам документов целеполагания, вышестоящих документов СГП, иных документов планирования, прогнозу социально-экономического развития страны
2) Обоснованность выбора направлений и целей, исходя из направленности на решение проблем и дальнейшего развития отрасли/сферы деятельности
3) Правильность выбора целевых индикаторов и степени их достижения
4) Приоритетность целей и целевых индикаторов
2. Выводы и рекомендации уполномоченного органа по государственному планированию.
3. Резюме.
Приложение к Заключению
по результатам рассмотрения
проекта плана развития
государственного органа
Пояснение к заполнению формы Заключения по результатам рассмотрения проекта плана развития государственного органа
1. В заголовке и в пункте 1 Заключения по строке "(наименование государственного органа)" указывается полное наименование государственного органа-разработчика проекта плана развития.
2. В заголовке и в пункте 1 Заключения по строке "(плановый период)" указывается пятилетний плановый период реализации плана развития государственного органа.
3. В подпункте 1) указывается информация о соответствии целей и целевых индикаторов проекта плана развития стратегическим целям и задачам документов целеполагания, вышестоящих документов СГП, иных документов планирования, прогнозу социально-экономического развития страны.
4. В подпункте 2) указывается информация по обоснованности выбора направлений и целей, исходя из направленности на решение проблем и дальнейшего развития отрасли/сферы деятельности.
5. В подпункте 3) указывается информация по правильности выбора целевых индикаторов и степени их достижения.

6. 4) тармақшада мақсаттар мен нысаналы индикаторлардың басымдық санатыны сәйкестігіне баға беріледі.
7. Нысанның 2-тармағында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік органның даму жоспарының жобасына тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.
8. 3-тармағында нысандар қысқаша түйіндеме түрінде беріледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 9-қосымша
Нысан
__________ бекітілген _______________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) __________________________________ даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп (мемлекеттік органның атауы)
Есеп беру кезеңі:______________________

6. В подпункте 4) дается оценка соответствия целей и целевых индикаторов категории приоритетности.
7. В пункте 2 формы указываются выводы и рекомендации уполномоченного органа по государственному планированию к проекту плана развития государственного органа.
8. В пункте 3 формы предоставляется краткое резюме.
Приложение 9
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Отчет о реализации плана развития
____________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
на _______________________ годы,
(плановый период)
утвержденного _____________________________________________________
Период отчета: _____________________

1. Нысаналы индикаторларға қол жеткізу және іс-шараларды/жобаларды орындау
Атауы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Көрсеткіш / қаржыландыру көлемі
Қол жеткізу/орындау / игеру туралы ақпарат (қол жеткізбеу / орындамау/игермеу себептерімен)
Жоспар
Факт
Қол жеткізу / орындау / игеру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикатор)
Мақсат
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар / жобалар
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар / жобалар
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
n-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикаторы)
Мақсат
n-нысаналы индикатор
Іс-шаралар / жобалар
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
n-бағыты
n-түйінді ұлттық индикатор (стратегиялық индикаторы)
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
Іс-шаралар / жобалар
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
ҰДЖ іске асырылуына қаржылық ресурстарының ЖИЫНТЫҒЫ
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы
1-бағыт
1-нысаналы индикатор/көрсеткіш
Мақсат
1-нысаналы индикатор
Іс-шаралар / жобалар...
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар / жобалар...
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
n-нысаналы индикатор/көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
Іс-шаралар / жобалар...
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
n-бағыты
n-нысаналы индикатор/көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
Іс-шаралар / жобалар...
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
Құрылған жұмыс орындарының саны
n-нысаналы индикатор/көрсеткіші
ҰҚС іске асырылуына қаржылық ресурстарының ЖИЫНТЫҒЫ
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша...
Жоспарлаудың өзге құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсетуді іске асыру
n-бағыты
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
Іс-шаралар / жобалар...
көрсеткіш
сомасы
Қаржылық ресурстар
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша...
Құрылған жұмыс орындарының саны
Жоспарлаудың өзге құжаттарын, функцияларды іске асырылуына қаржылық ресурстарының ЖИЫНТЫҒЫ
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша
ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
оның ішінде қаржыландыру еөздері бойынша...
Құрылған жұмыс орындарының жиынтық саны

1. Достижение целевых индикаторов и исполнение мероприятий/проектов
Наименование
Источник информации
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Показатель / объемы финансирования
Информация о достижении / исполнении / освоении (с причинами недостижения / неисполнения / неосвоения)
План
Факт
Доля достижения / исполнения / освоения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) 1
Цель
Целевой индикатор 1
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Целевой индикатор 2
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор) n
Цель
Целевой индикатор n
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Направление n
Ключевой национальный индикатор (стратегический индикатор)n
Цель
Целевой индикатор n
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию НПР
в том числе по источникам финансирования …
Реализация Стратегии национальной безопасности
Направление 1
Целевой индикатор / показатель 1
Цель
Целевой индикатор 1
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Целевой индикатор 2
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Целевой индикатор / показатель n
Цель
Целевой индикатор n
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
Направление n
Целевой индикатор / показатель n
Цель
Целевой индикатор n
Мероприятия / проекты …
результат
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию СНБ
в том числе по источникам финансирования …
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Мероприятия / проекты …
показатель
сумма
Финансовые ресурсы
в том числе по источникам финансирования …
Количество созданных рабочих мест
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
в том числе по источникам финансирования …
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ
в том числе по источникам финансирования …
Итоговое количество созданных рабочих мест

2. Талдамалық жазба
Бірінші басшы ________________________________________________ қолы, тегі, аты-жөні
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есебіне қосымша
Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есебін толтыру бойынша түсіндірмелер
Мемлекеттік органның даму жоспарын іске асыру туралы есебі мынадай тәртіппен толтырылады.
1. "(мемлекеттік органның атауы)" деген жолда даму жоспарын әзірлеуші мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "бекітілген" деген жолда мемлекеттік органның даму жоспары бекітілген құжаттың деректемелері көрсетіледі: бұйрықтың атауы, нөмірі және бекітілген күні.
4. "Есеп беру кезеңі:" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезеңнің есептік жылы көрсетіледі.
5. "Нысаналы индикаторларға қол жеткізу және іс-шараларды/ жобаларды орындау" бөлімі МЖЖ жоғары тұрған құжаттарың (Ұлттық жоспарының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының) және жоспарлаудың, мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің өзге де құжаттарын іске асыруға бағытталған блоктарға бөлінген.
"Ұлттық жоспарын іске асырылуы" және "Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы" деген блоктарын толтыру түйінді ұлттық индикаторлардың, стратегиялық мақсаттардың, Ұлттық жоспарының міндеттерінің және (немесе) стратегиялық мақсаттарының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының міндеттері мен көрсеткіштерінің декомпозициясына негізделе отырып, жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру" бөлімі қағаз жеткізгіште ҚБПҮ форматында немесе құпиялылық мәртебесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
"Жоспарлаудың өзге құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсетуді іске асыру" блогы жоспарлаудың өзге құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) мақсаттары мен көрсеткіштеріне, күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған, сондай-ақ заңнамалық тұрғыдан белгіленген функциялар мен өкілеттіктер және мемлекеттік қызметтер көрсетуге негізделген нысаналы индикаторларды толтыруды көздейді.
6. Бөлім мынадай жолмен толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторларының) атауы, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштері, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер, іс-шаралар / жобалар жолдарына байланысты көрсетіледі;

2. Аналитическая записка
Первый руководитель ______________________________________________
подпись, фамилия, инициалы
Приложение
к Отчету о реализации плана
развития государственного органа
Пояснения по заполнению формы Отчета о реализации плана развития государственного органа
Отчет о реализации плана развития государственного органа заполняется в следующем порядке.
1. В строке "(наименование государственного органа)" указывается полное наименование государственного органа-разработчика плана развития.
2. В строке "(плановый период)" указывается плановый пятилетний период, на который разработан план развития.
3. В строках "утвержденного" указываются реквизиты правового акта, которым утвержден план развития государственного органа: наименование, номер и дата утверждения приказа.
4. В строке "Период отчета:" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан план развития.
5. Таблица раздела "Достижение целевых индикаторов и исполнение мероприятий/ проектов" разделена на блоки, направленные на реализацию вышестоящих документов СГП (Национального плана, Стратегии национальной безопасности) и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
В блоках "Реализация Национального плана развития" и "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана и стратегических целей, задач и показателей Стратегии национальной безопасности.
Раздел "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполняется на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от статуса секретности.
Блок "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг" предусматривает заполнение целевых индикаторов, направленных на достижение целей и показателей, ожидаемых результатов иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, государственных программ, комплексных планов, дорожных карт), а также обусловленных выполнением законодательно установленных функций и полномочий и предоставлением государственных услуг.
6. Раздел заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе 2 "Наименование" указываются в зависимости от строк наименования ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, мероприятий / проектов;

3) "Ақпарат көзі" деген 3-бағанда есептік кезеңдегі нысаналы индикатордың, іс-шараның/жобаның мәндерінде куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
4) "Өлшем бірлігі" деген 4-бағанда нысаналы индикатордың, іс-шара / жобаның өлшем бірліктері көрсетіледі;
5) "Орындау мерзімі" деген 5- және "Аяқтау нысаны" деген 6-бағандарда жоспарланған іс-шараны / жобаны орындаудың нақты мерзімдері мен нысандарын енгізу жолымен "Іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша толтырылады;
6) 7-"Жоспар", 8-"Факт", 9-"Қол жеткізу / орындау / игеру үлесі" деген бағандарда Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының (стратегиялық индикаторларының), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлар мен нәтижелердің жоспарлы және нақты мәндері, жоспарланған іс-шаралар / жобалар бөлінісінде қаржыландыру көлемі миллион теңгеде, сондай-ақ оларға нақты қол жеткізу / орындау үлесі пайызда көрсетіледі;
7) "Қол жеткізу / орындау / игеру туралы ақпарат (қол жеткізбеу / орындамау / игермеу себептерімен)" деген 10-бағанында Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларына/ стратегиялық (стратегиялық индикаторларына), Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштеріне, нысаналы индикаторлар мен нәтижелерге қол жеткізу, іс-шараларды / жобаларды іске асыру барысы туралы егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіледі.
Орындамаған, ішінара орындаған кезде орындауды бұзу тәуекелдерін болдырмау және (немесе) азайту жөніндегі мемлекеттік орган қабылдаған шараларды көрсете отырып, жоспарланған іс-шараларды орындамау / қаржы қаражатын игермеу себептері көрсетіледі.
8) "Қаржылық ресурстар" деген жолдарда мемлекеттік органның нысаналы индикаторлары бөлінісінде мемлекеттік органның шығыстары бойынша жиынтық деректер келтіріледі;
9) "оның ішінде қаржыландыру көздері бойынша" деген жолдарда қаржыландыру көздері бойынша (РБ, ЖБ, БТК) қаржылық көлемі көрсетіледі;
10) "Қаржылық ресурстар жиыны" деген жолдарда даму жоспары бойынша және блоктар бойынша мемлекеттік органның жоспарланған және нақты бюджетінің жиынтық көлемі көрсетіледі.
7. "Аналитикалық жазба" деген бөлімде:
орындамаудың немесе ішінара орындаудың негізгі себептерін көрсете отырып, белгіленген нысаналы индикаторларға, және болған жағдайда, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізудің, жоспарланған іс-шаралардың/жобалардың нақты орындалуының жалпы динамикасы туралы;
проблемаларды шешудің және мақсаттарға қол жеткізудің, даму жоспарын іске асырудың елдің, жетекшілік ететін саланың / қызмет саласының әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерінің дәрежесі туралы;
белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі (болған жағдайда), оның ішінде жоспарланғаннан ұсынылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер;
қорытындылар мен ұсыныстар, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі, қолданыстағы заңнаманы өзгерту туралы ақпарат көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 10-қосымша
Нысан
_____________________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы) ___________________________ жылдарға арналған даму жоспары (жоспарлы кезең)

3) в графе 3 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевого индикатора, мероприятия / проекта в отчетном периоде;
4) в графе 4 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора, мероприятия / проекта;
5) графы 5 "Срок исполнения" и 6 "Форма завершения" заполняются по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных сроков и форм исполнения планируемого мероприятия / проекта;
6) в графах 7 "План", 8 "Факт", 9 "Доля достижения / исполнения / освоения" указываются плановые и фактические значения ключевых национальных индикаторов (стратегических индикаторов) Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов и результатов, объемы финансирования в разрезе запланированных мероприятий / проектов в миллионах тенге, а также доля их фактического достижения / исполнения в процентах;
7) в графе 10 "Информация о достижении / исполнении / освоении (с причинами недостижения / неисполнения / неосвоения)" отражается детальная информация о ходе достижения ключевых национальных индикаторов/стратегических целей (стратегических индикаторов) Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, реализации мероприятий / проектов.
При неисполнении, частичном исполнении указываются причины неисполнения запланированных мероприятий / неосвоения финансовых средств с указанием принятых государственным органом мер по предотвращению и (или) минимизации рисков срыва исполнения.
8) в строках "Финансовые ресурсы" приводятся сводные данные по расходам государственного органа в разрезе целевых индикаторов государственного органа;
9) в строках "в том числе по источникам финансирования" объемы финансирования указываются по источникам финансирования (РБ, МБ, ВИ);
10) в строках "Итого финансовые ресурсы" указывается итоговый объем запланированного и фактического бюджета государственного органа по плану развития и по блокам.
7. Раздел "Аналитическая записка" содержит информацию:
об общей динамике достижения установленных целевых индикаторов, и при наличии, показателей результатов задач, фактического исполнения запланированных мероприятий / проектов с указанием основных причин неисполнения или частичного исполнения;
о степени решения проблем и достижения целей, влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие страны, курируемой отрасли / сферы деятельности;
о влиянии недостижения установленных целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства.
Приложение 10
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
План развития _____________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
на _____________________ годы
(плановый период)

1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Аумақты дамыту пайымы
3-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
4-бөлім. Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар
Атауы
Жауапты тұлғалар
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есептік жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
1-бағыт
1
1-түйінді ұлттық индикатор
1.1.
1-мақсат
1.1.1.
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
1.2.
2-мақсат
1.2.1.
2-нысаналы индикатор
2-міндет (болған жағдайда)
2-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n-түйінді ұлттық индикаторы
2.1.
n-мақсаты
2.1.1.
n-нысаналы индикаторы …
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n -бағыты
3
n-түйінді ұлттық индикаторы
3.1.
n-мақсаты
3.1.1.
n-нысаналы индикаторы …
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру (құпия, ҚБП)
1-бағыт
1
1-нысаналы индикатор / көрсеткіш
1.1.
1-мақсат
1.1.1.
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
1.2.
2-мақсат
1.2.1.
2-нысаналы индикатор
2-міндет (болған жағдайда)
2-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
2
n- нысаналы индикатор / көрсеткіш
2.1.
n-мақсаты
2.1.1.
n-нысаналы индикаторы …
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n -бағыты
3
n- нысаналы индикатор / көрсеткіш
3.1.
n-мақсаты
3.1.1.
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
млн теңге
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсетуді іске асырылуы
n-бағыты
n-мақсаты
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
Өзге құжаттарды және функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстадың ЖИЫНЫ
млн теңге
Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі
млн теңге
оның ішінде: нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар
млн теңге

Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Видение развития территории
Раздел 3. Анализ текущей ситуации
Раздел 4. Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы
Наименование
Ответственные лица
Источник информации
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация Национального плана развития
Направление 1
1
Ключевой национальный индикатор 1
1.1.
Цель 1
1.1.1.
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результата 1 (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
1.2.
Цель 2
1.2.1.
Целевой индикатор 2
Задача 2 (при наличии)
Показатель результата 2 (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
2
Ключевой национальный индикатор n
2.1.
Цель n
2.1.1.
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
Направление n
3
Ключевой национальный индикатор n
3.1.
Цель n
3.1.1.
Целевой индикатор n …
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию НПР
млн. тенге
Реализация Стратегии национальной безопасности (секретно, ДСП)
Направление 1
1
Целевой индикатор / Показатель 1
1.1.
Цель 1
1.1.1.
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результата 1 (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
1.2.
Цель 2
1.2.1.
Целевой индикатор 2
Задача 2 (при наличии)
Показатель результата 2 (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
2
Целевой индикатор / Показатель n
2.1.
Цель n
2.1.1.
Целевой индикатор n …
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
Направление n
3
Целевой индикатор / Показатель n
3.1.
Цель n
3.1.1.
Целевой индикатор n …
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн. тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию СНБ
млн. тенге
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление n
Цель n
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
Общий объем финансовых ресурсов
в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов

1. "(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы)" деген жолда өңірдің толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленетін бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. "Паспорт" деген 1-бөлімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының:
1) атауын;
2) осы өңірдің негізгі сипаттамаларын;
3) бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштерін (болған жағдайда);
4) қажетті ресурстарын қамтитын негізгі параметрлері баяндалады.
4. "Аумақты дамыту пайымы" деген 2-бөлімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру нәтижесінде өңірдің перспективалық жай-күйі сипатталады.
5. "Ағымдағы жағдайды талдау" деген 3-бөлімде өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ өңірдің бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталған.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 30%-ынан аспауға тиіс.
6. "Бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көсреткіштері (болған жағдайда) мен ресурстар" деген 4-бөлімі Ұлттық жоспарды, Ұлттық қауіпсіздік стратегияны және жоспарлаудың өзге де құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыруға бағытталған блоктарға бөле отырып, кестелік түрде толтырылады.
"Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы" деген блогында толтыру түйінді ұлттық индикаторлардың, стратегиялық мақсаттардың, ұлттық даму жоспарының міндеттерінің негізінде жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы" деген блогында қағаз жеткізгіште ҚБП форматында немесе құпиялылық мәртебесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
"Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсетуді іске асырылуы" деген блогында жоспарлаудың өзге құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) мақсаттары мен көрсеткіштеріне, күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған, сондай-ақ заңнамалық тұрғыдан белгіленген функциялар мен өкілеттіктер және мемлекеттік қызметтер көрсетуге негізделген нысаналы индикаторларды толтыруды көздейді.
7. 4-бөлімді толтыру мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) "Бағыт", "Мақсат" деген жолдарда мәтіндік форматта өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының бағыттары мен мақсаттары көрсетіледі;
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары жоспарлы кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйін, оны дамытудың сапалық бағдарларын білдіреді.

1. В строке "(наименование области, города республиканского значения, столицы" указывается полное наименование региона.
2. В строке "плановый период" указывается пятилетний период, на который разрабатывается план развития.
3. В разделе 1 "Паспорт" излагаются основные параметры планов развития области, города республиканского значения, столицы, включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного региона;
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии);
4) необходимые ресурсы.
4. В разделе 2 "Видение развития территории" описывается перспективное состояние региона в результате реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы.
5. В разделе 3 "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в регионе, комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности региона.
Объем данного раздела не превышает 30% от общего объема документа.
6. Раздел 4 "Направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы" заполняется в табличном виде c разделением на разделы, направленные на реализацию Национального плана, Стратегии национальной безопасности и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
В блоке "Реализация Национального плана развития" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана развития.
Блок "Реализация Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан" заполняется на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от статуса секретности.
Блок "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг" предусматривает заполнение целевых индикаторов, направленных на достижение целей и показателей, ожидаемых результатов иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, комплексных планов, дорожных карт), а также обусловленных выполнением законодательно установленных функций и полномочий и предоставлением государственных услуг.
7. Заполнение раздела 4 осуществляется в следующем порядке:
1) в строках "Направление", "Цель" в текстовом формате указываются направления и цели социально-экономического развития региона;
Цели плана развития области, города республиканского значения, столицы представляют собой видение состояния определенного направления развития территории к концу планового периода, качественные ориентиры его развития.

2) "№" деген 1-бағанда Ұлттық жоспардың түпкілікті ұлттық индикаторларының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторының/ көрсеткішінің, даму жоспары мақсаттарының, нысаналы индикаторларының өтпелі реттік нөмірлері көрсетіледі.
3) "Атауы" деген 2-бағанда "Түйінді ұлттық индикатор", "Нысаналы индикатор / Көрсеткіш", "Нысаналы индикатор" деген жолдары бойынша тиісінше Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлардың/көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлардың атаулары көсретіледі;
Өңірлер бөлінісінде тиісті декомпозицияда деректер болмаған жағдайда 1 және 2 бөлімдерде мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері толтырылуға жатпайды.
Түйінді ұлттық индикаторлар Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторларының картасынан, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлар / көрсеткіштері бекітілген Ұлттық қауіпсіздік Стратегиясынан көшіріледі.
Нысаналы индикаторлар мемлекеттік органның қызметіне байланысты мақсатқа қол жеткізуді ашады.
Нысаналы индикаторлар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
саны бойынша минималды болып табылады және мақсатқа жетуді ашады;
жоғары тұрған құжаттардың көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған;
игілік алушылардың қажеттіліктеріне бағытталған (игілік алушылардың қандай да бір санаттарының жай-күйін жақсартуды көрсетеді);
жоспарланған кезеңдегі серпінде салыстыру мүмкін;
пайдаланушылар үшін түсінікті;
олардың жетістіктерін бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстар бар;
қол жетімді және өлшенетін;
мониторинг жүргізу және оларға қол жеткізуді бағалау үшін аралық мәндері бар.
4) "Жауапты тұлғалар" деген 3-бағанда нысаналы индикаторға қол жеткізуге жауапты адамның облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі орынбасарының деңгейінде тегі, аты-жөні және лауазымы көрсетіледі;
5) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда нысаналы индикаторлардың мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
6) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда түйінді ұлттық индикаторлардың, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы нысаналы индикаторлардың/көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Қаржылық ресурстар", "ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге жоспарлау құжаттарды және функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстадың жиыны", "Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі", "оның ішінде: нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар" деген жолдарда қаржыландыру көлемі миллион теңгеде (млн теңге) көрсетіледі;

2) в графе 1 "№" указываются сквозные порядковые номера целей и целевых индикаторов плана развития относительно ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности.
3) в графе 2 "Наименование" по строкам "Ключевой национальный индикатор", "Целевой индикатор/Показатель", "Целевой индикатор" указываются наименования соответственно ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов.
В случае отсутствия данных в разрезе регионов в соответствующей декомпозиции, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в блоках 1 и 2 не подлежат заполнению.
Ключевые национальные индикаторы переносятся из Карты ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевые индикаторы / показатели Стратегии национальной безопасности – из утвержденной Стратегии национальной безопасности.
Целевые индикаторы раскрывают достижение цели, зависящей от деятельности государственного органа.
Целевые индикаторы соответствуют следующим критериям:
минимальны по количеству и раскрывают достижение цели;
направлены на достижение показателей вышестоящих документов;
направлены на потребности благополучателей (отражают улучшение состояния той или иной категорий благополучателей);
возможны для сравнения в динамике за планируемый период;
однозначны в понимании для пользователей;
имеют достаточные информационные и технические ресурсы для оценки их достижения;
достижимы и измеримы;
имеют промежуточные значения для проведения мониторинга и оценки их достижения.
4) в графе 3 "Ответственные лица" указываются фамилия, инициалы и должность лица, ответственного за достижение целевого индикатора, на уровне заместителя акима области, города республиканского значения, столицы;
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов;
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов;
По строкам "Финансовые ресурсы", "Итого финансовых ресурсов на реализацию НПР", "Итого финансовых ресурсов на реализацию СНБ", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций", "Общий объем финансовых ресурсов" и "в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" объемы финансирования указываются в миллионах тенге (млн тенге);

7) "Есепті жыл" және "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 6-бағандарда жоғары тұрған құжаттардың нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерінің мәндері (болған жағдайда) көрсетіледі;
Даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда есепті деректер, 7-бағанда ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі, Әдістемеде белгіленген жағдайларды даму жоспарларын түзету кезінде 7-бағанында ағымдағы кезеңнің нақты мәні көрсетіледі.
8) "Жоспарлы кезен" деген негізгі бағының 8-12-бағандарда жоспарлы кезеңде жылдар бойынша қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
9) "Қаржылық ресурстар", "ҰДЖ іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "ҰҚС іске асыруға қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге құжаттарды және функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстадың жиыны", "Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі" деген жолдарда даму жоспарының мақсаттары бөлінісінде жылдар бойынша бюджеттік шығыстар жиынтығы түріндегі деректер келтіріледі;
"оның ішінде: нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар" деген жол бойынша 001 бюджеттік бағдарлама шеңберінде жоспарлы кезеңге бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік органның қаражатының көлемі көрсетіледі.
9. "Ведомствоаралық өзара іс-қимыл" 5-бөлімі "Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы", "Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы", "Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыру" блоктарға бөлінген, және мынадай жолмен толтырылады:
1) кестелердің "№" деген бағанында Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларын, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларын/ көрсеткіштерін және мемлекеттік органның нөмірлеуіне қатысты МЖЖ жоғары тұрған құжаттарының декомпозицияланатын көрсеткіштерінің және нысаналы индикаторлардың, іс-шаралардың, жобалардың өтпелі реттік нөмірлері көрсетіледі;
2) "Нысаналы индикаторлар/іс-шаралардың атауы" деген бағанда блогына байланысты Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторлары, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлары / көрсеткіштері, өңірдің нысаналы индикаторлары және оларға қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар көрсетіледі;
3) "Өзара іс-қимыл көзделетін мемлекеттік органдар" деген бағанда іс-шаралар бөлінісінде өзара іс-қимылдан Ұлттық жоспардың түйінді ұлттық индикаторына, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторларына/ көрсеткіштеріне, өңірдің даму жоспарының нысаналы индикаторына қол жеткізу күтілетін мемлекеттік органдар көрсетіледі;

7) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения целевых индикаторов и показателей вышестоящих документов (при наличии);
При разработке плана развития в графе 6 указываются отчетные данные, в графе 7 – плановые значения текущего периода, при корректировке планов развития в случаях, установленных настоящей Методикой, в графе 7 указывается фактическое значение текущего периода.
8) в графах 8-12 основной графы "Плановый период" указываются прогнозные значения целевых индикаторов, показателей результатов, планируемые к достижению в плановом периоде по годам;
9) Финансовые ресурсы указываются по годам в разрезе целей, в строках "Итого финансовых ресурсов на реализацию НПР", "Итого финансовых ресурсов на реализацию СНБ", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций" и "Общий объем финансовых ресурсов" по годам в виде свода прогнозной потребности государственного органа в финансовых ресурсах для обеспечения достижения поставленных целей;
По строке "в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.
9. Раздел 5 "Межведомственное взаимодействие" разделен на блоки "Реализация Национального плана развития", "Реализация Стратегии национальной безопасности" и "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и предоставление государственных услуг" и заполняется следующим образом:
1) в графе "№" таблиц указываются сквозные порядковые номера декомпозируемых показателей вышестоящих документов СГП и целевых индикаторов, мероприятий, проектов относительно нумерации ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности и целевых индикаторов государственного органа;
2) в графе "Наименование целевых индикаторов/мероприятий" в зависимости от блока указываются ключевые национальные индикаторы Национального плана, целевые индикаторы/ показатели Стратегии национальной безопасности, целевые индикаторы региона и мероприятия, направленные на их достижение;
3) в графе "Государственные органы, с кем предусматривается взаимодействие" в разрезе мероприятий перечисляются государственные органы, от взаимодействия с которыми ожидается достижение ключевого национального индикатора Национального плана, целевого индикатора/показателя Стратегии национальной безопасности, целевого индикатора плана развития региона;

4) "Өзара іс-қимылды сипаттау" деген бағанда өңірдің даму жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларының орындалуын қамтамасыз етуге бағытталған өзара іс-қимыл тәсілдері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 11-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы) _______________________ жылдарға арналған инвестициялық жоспары (жоспарлы кезең)
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
ББ. КББ коды
Жобаны іске асырудан күтілетін нәтиже, о.і құрылған (тұрақты/ уақытша) жұмыс орындарының саны
1 ж ы л
2 ж ы л
3 ж ы л
4 ж ы л
5 ж ы л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
1-бағыт
Түйінді ұлттық индикатор
1-мақсат
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Барлық қаржылық ресурстар, оның ішінде:
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
n-бағыты
n-түйінді ұлттық индикаторы
n-мақсаты
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала))
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Аудан (облыстық маңызы бар қала))
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Барлық қаржылық ресурстар, оның ішінде:
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҰДЖ-ны іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы (құпия, ҚБПҮ)
n- бағыт
Көрсеткіш
Мақсат
n-нысаналы индикатор
n-міндет (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн. теңге
Барлық қаржылық ресурстар, оның ішінде:
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҰҚС-ты іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
n-бағыты
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n- Іс-шаралар /жобалар
нәтиже
млн теңге
Қаржылық ресурстар, оның ішінде:
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
Өзге құжаттарды және функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстардың ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
оның ішінде нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар
Инвестициялық жоспарға қосымша: Басым және проблемалық аймақтар картасы
Атауы
Өлшем бірлігі
Бастапқы мән
Жоспарлы кезең
барлығы
қажеттілік
қанағаттану, %
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
Түйінді ұлттық индикатор
Нысаналы индикатор/нәтиже көрсеткіші
Облыс бойынша
n-ауданы/ n- облыстық маңызы бар қала
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы (құпия, ҚБП)
Көрсеткіш
Нысаналы индикатор/нәтиже көрсеткіші
Облыс бойынша
n-ауданы/ n- облыстық маңызы бар қала
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
Мақсат
Нысаналы индикатор/нәтиже көрсеткіші
Облыс бойынша
n-ауданы/ n- облыстық маңызы бар қала
______________________________ әкімі _________________________ (өңірдің атауы) (қолы, тегі, аты-жөні)
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
инвестициялық жоспарына қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарды толтыру бойынша түсіндірме

4) в графе "Описание взаимодействия" указываются способы взаимодействия, направленные на обеспечение исполнения целей и целевых индикаторов плана развития региона.
Приложение 11
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Инвестиционный план
________________________________________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
на _______________________ годы
(плановый период)
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Форма завершения
Отчетный год
План/ факт текущего года
Плановый период
Источник финансирования
Код БП.БПП
Ожидаемый результат от реализации проекта, в т.ч. к-во созданных рабочих мест (постоянных/временных)
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор
Цель 1
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результата 1 (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятия / проекты
результат
млн. тенге
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие / проект
результат
млн. тенге
Всего финансовые ресурсы, в том числе:
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель n
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Всего финансовые ресурсы, в том числе:
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию НПР
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Реализация Стратегии национальной безопасности (секретно, ДСП)
Направление n
Показатель
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Всего финансовые ресурсы, в том числе:
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию СНБ
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
млн. тенге
Финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫЕ РЕСУРСЫ
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов
Приложение к инвестиционному плану: Карта приоритетных и проблемных зон
Наименование
Единица измерения
Базовое значение
Плановый период
Всего
потребность
УдовлетворҰнность, %
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Реализация Национального плана развития
Ключевой национальный индикатор
Целевой индикатор/показатель результатов
По области
Район n/город областного значения n
Реализация Стратегии национальной безопасности
Показатель
Целевой индикатор/показатель результатов
По области
Район n/город областного значения n
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Цель
Целевой индикатор/показатель результатов
По области
Район n/город областного значения n
Аким _________________________________ _________________________
(наименование региона) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к инвестиционному плану
области, города
республиканского
значения, столицы
Пояснения по заполнению инвестиционного плана области, города республиканского значения, столицы

1. "(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы)" деген жолда өңірдің толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда инвестициялық даму жоспары әзірленетін бес жылдық кезең көрсетіледі.
3. Инвестициялық жоспар Ұлттық жоспары, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыруға бағытталған блоктарға бөле отырып, кестелік түрде толтырылады.
"Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы" деген 1-блогында толтыру Ұлттық даму жоспарының негізгі ұлттық индикаторлардың, стратегиялық мақсаттардың, міндеттерінің негізінде жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы" деген 2-блогында қағаз жеткізгіште ҚБП форматында немесе құпиялылық мәртебесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
"Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсетуді іске асырылуы" деген 3-блогында өзге жоспарлау құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) мақсаттары мен көрсеткіштеріне, күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған, сондай-ақ заңнамалық тұрғыдан белгіленген функциялар мен өкілеттіктер және мемлекеттік қызметтер көрсетуге негізделген нысаналы индикаторларды толтыруды көздейді.
4. "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі;
5. "Атауы" деген 2-бағанда жолдарға байланысты Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштерінің атаулары, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар / жобалар келтіріледі;
Даму жоспарында деректер болмаған жағдайда 1 және 2 блоктарында мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен міндеттер және нәтижелер көрсеткіштері толтырылуға жатпайды.
6. "Жауапты орындаушылар" деген 3-бағанда жауапты лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетіледі: нысаналы индикаторлар бойынша – әкімдер орынбасарлары деңгейінде, іс-шаралар / жобалар бойынша – жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі, ведомстволық бағынысты ұйым, квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының деңгейінде;
7. "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде индикатордың мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
8. "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының мәндерін, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының көрсеткіштерін, нысаналы индикаторларды, іс-шараларды / жобаларды өлшеу бірліктері көрсетіледі;
"Іс-шара / жоба" жолдары бойынша іс-шараларды / жобаларды іске асырудан күтілетін нәтиже түрінде және қаржыландырудың қажетті көлемінің сомасы түрінде миллион теңгемен өлшем бірлігі көрсетіледі.

1. В строке "(наименование области, города республиканского значения, столицы)" указывается полное наименование региона.
2. В строке "(плановый период)" указывается пятилетний период, на который разрабатывается инвестиционный план развития.
3. Инвестиционный план заполняется в табличном виде c разделением на блоки, направленные на реализацию Национального плана, Стратегии национальной безопасности и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
В блоке "Реализация Национального плана развития" заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана развития.
Блок "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполняется на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от статуса секретности.
Блок "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг" предусматривает заполнение целевых индикаторов, направленных на достижение целей и показателей, ожидаемых результатов иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, комплексных планов, дорожных карт), а также обусловленных выполнением законодательно установленных функций и полномочий и предоставлением государственных услуг.
4. В графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
5. В графе 2 "Наименование" в зависимости от строк приводятся наименования ключевых национальных индикаторов Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целей, целевых индикаторов, мероприятий / проектов;
В случае отсутствия данных в плане развития, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в блоках 1 и 2 не подлежат заполнению.
6. В графе 3 "Ответственные исполнители" указываются фамилия и инициалы ответственного должностного лица: по целевым индикаторам – на уровне заместителей акимов, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа, подведомственной организации, субъекта квазигосударственного сектора;
7. В графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях индикатора в отчетном периоде;
8. В графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений ключевых национальных индикаторов Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, мероприятий / проектов;
По строкам "Мероприятие / проект" единица измерения мероприятий / проектов указывается в виде результата, ожидаемого от его реализации, и в виде суммы необходимого объема финансирования в миллионах тенге.

9. "Аяқтау нысаны" деген 6-бағанда "Іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша жоспарланған іс-шараны / жобаны орындау нысаны (іс-шараның аяқталуы неде көрсетілетінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы) көрсетіледі.
10. "Есепті жыл" деген 7- және "ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 8-бағандарында тиісінше есепті деректер және іс-шаралардың / жобалардың нысаналы индикаторларының ағымдағы кезеңінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
Іс-шаралар / жобалар бойынша есепті және жоспарлы мәндер қаржыландыру нәтижесі мен сомасының мәндері бөлінісінде көрсетіледі.
Инвестициялық жоспарды әзірлеу кезінде 7-бағанда есепті деректер, 8-бағанда ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі, инвестициялық жоспарды түзету кезінде осы Әдістемеде белгіленген жағдайларда 8-бағанда ағымдағы кезеңнің нақты мәні көрсетіледі.
11. "Жоспарлы кезең" деген негізгі бағандың 9-13-бағандарда нысаналы индикаторлардың, іс-шаралар/жобалар нәтижелерінің болжамды сандық мәндері көрсетіледі.
Қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжамды сомалар миллион теңгемен, заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәндері көрсетіледі.
12. "Іс-шара/жоба" деген жол бойынша "Қаржыландыру көзі" деген 14-бағанда болжанатын шығындарды қаржыландыру көздері (ұлттық қор, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, басқа көздер, оның ішінде мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе елдердің гранттары,екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған ұйымдардың меншікті қаражаты) көрсетіледі.
13. "ББ (КББ) коды" деген 15-бағанда әрбір іс-шараға / жобаға қарама-қарсы мемлекеттік органның нысаналы индикаторларына қол жеткізу қамтамасыз етілетін Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды көрсетіледі.
14. "Жобаны іске асырудан күтілетін нәтиже, оның ішінде құрылған жұмыс орындарының (тұрақты/уақытша) саны" деген 16-бағанда іс-шараларды/жобаларды, оның ішінде құрылған жұмыс орындарын (тұрақты/уақытша) іске асырудан күтілетін нәтиже сипатталады.
15. "Қаржылық ресурстардың жиыны, оның ішінде: және "ҰҚ-дан", "РБ-дан", "ЖБ-дан", "БК-дан" деген жолдарда даму жоспарында белгіленген мақсаттар бойынша бөліністе жылдар бойынша бюджеттік шығыстар жиынтығы түріндегі деректер көрсетіледі;

9. В графе 6 "Форма завершения" по строкам "Мероприятия / проекты" указывается форма исполнения планируемого мероприятия / проекта (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая, в чем выражается завершение мероприятия).
10. В графах 7 "Отчетный год" и 8 "План (факт) текущего года" указываются соответственно отчетные данные и плановые значения текущего периода целевых индикаторов мероприятий / проектов;
По мероприятиям / проектам отчетные и плановые значения указываются в разрезе значений результата и суммы финансирования.
При разработке инвестиционного плана в графе 7 указываются отчетные данные, в графе 8 – плановые значения текущего периода, при корректировке инвестиционного плана в установленных настоящей Методикой случаях в графе 8 указывается фактическое значение текущего периода.
11. В графах 9-13 основной графы "Плановый период" указываются прогнозные количественные значения целевых индикаторов, результатов мероприятий/проектов.
Для мероприятий, требующих финансирования, указываются предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы в миллионах тенге, для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении – их количественные значения;
12. В графе 14 "Источник финансирования" по строке "Мероприятие/проект" по финансируемым мероприятиям указываются источники финансирования предполагаемых затрат (средства национального фонда, республиканского и местных бюджетов, государственные займы, другие источники, куда входят негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций, не запрещенные законодательством Республики Казахстан).
13. В графе 15 "Код БП.БПП" напротив каждого мероприятия / проекта указывается код бюджетной программы (подпрограммы) в соответствии с Единой бюджетной классификацией, посредством которых будет обеспечено достижение целевых индикаторов государственного органа.
14. В графе 16 "Ожидаемый результат от реализации проекта, в т.ч. к-во созданных рабочих мест (постоянных/временных)" описывается ожидаемый результат от реализации мероприятий/проектов, в том числе созданных рабочих мест (постоянных/временных).
15. В строках "Всего финансовые ресурсы, в том числе:" и "из НФ" "из РБ", "из МБ", "из ДИ" указываются данные в виде свода бюджетных расходов по годам в разбивке по установленным планом развития целям;

16. "Қаржылық ресурстардың жиынтығы" деген жолда жергілікті атқарушы орган бюджетінің жиынтық көлемі көрсетіледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар" жолы бойынша 001 бюджеттік бағдарламаның жоспарлы кезеңге бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік орган қаражатының көлемі көрсетіледі.
Елді мекендер үшін бекітілген ең төменгі стандарттар және (немесе) өңірлік стандарттар жүйесі болмаған жағдайда облыс аудандары (облыстық маңызы бар қалалар) және қаладағы аудандар бөлінісінде басым және проблемалық аймақтардың картасындағы қажеттілікті айқындауды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы басымдықпен бөлу қағидаты бойынша жүзеге асырады.
Қамтамасыз етілу деңгейі төмен облыс аудандары (облыстық маңызы бар қалалар) мен қаладағы аудандар үшін қажеттіліктің өсуінің ең жоғары көлемі айқындалады. Қажеттілікті асырып жіберген және (немесе) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша орташа деңгейден жоғары көрсеткіштері бар облыс аудандары (облыстық маңызы бар қалалар) және қаладағы аудандар үшін қажеттіліктің өсуінің ең төменгі көлемі айқындалады.
17. Басым және проблемалық аймақтардың картасы аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде іс-шараларды / жобаларды бөлуді көздейді және мынадай түрде толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) толық атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштер мәндерінің өлшем бірліктері көрсетіледі;
4) "Жиыны" деген 4-бағанда тиісті инфрақұрылымның, көрсетілетін қызметтің немесе ресурстың жиынтық көлемі;
5) "Қажеттілік" деген 5-бағанда индикатордың жиынтық көлемі мен нақты мәні арасындағы сандық алшақтық көрсетіледі. Қажеттілік белгіленген деңгейге жету үшін қосымша қамтамасыз етілуі керек көлемін көрсетеді;
6) "Қанағаттану, %" деген 6-бағанда аудан (облыстық маңызы бар қала), қаладағы аудандар бөлінісінде нақты қамтамасыз етілген жиынтық көлемнің үлесі. Қанағаттану көрсеткіші белгіленген деңгейге жету дәрежесін көрсетеді.
7) "Жоспарлы кезең" деген негізгі бағанның 7-11-бағандарда нысаналы индикаторлардың болжамды сандық мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 12-қосымша
Нысан
____________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың атауы) ______________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) даму жоспарының жобасын қарау негізінде өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның/облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы

16. В строке "Итого финансовые ресурсы" указывается итоговый объем бюджета местного исполнительного органа.
По строке "В том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.
При отсутствии утвержденных минимальных стандартов и (или) системы региональных стандартов для населенных пунктов, определение потребности в карте приоритетных и проблемных зон в разрезе районов (городов областного значения) области и районов в городе осуществляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по принципу приоритетного распределения.
Максимальный объем прироста потребности определяется для районов (городов областного значения) области и районов в городе, где уровень обеспеченности является низким. Минимальный объем прироста потребности определяется для районов (городов областного значения) области и районов в городе, которые превысили потребность и (или) имеют показатели выше среднего уровня по области, городу республиканского значения, столице.
17. Карта приоритетных и проблемных зон предусматривает распределение целевых индикаторов/показателей результатов в разрезе районов (городов областного значения) и заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе 2 "Наименование" указывается полное наименование района (города областного значения);
3) в графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений целевых индикаторов, показателей результатов;
4) в графе 4 "Всего" совокупный объем соответствующей целевого индикатора, показателя результата;
5) в графе 5 "Потребность" указывается количественный разрыв между совокупным объемом и фактическим значением целевого индикатора, показателя результата. Потребность указывает на объем, который необходимо дополнительно обеспечить для достижения установленного уровня;
6) в графе 6 "Удовлетворенность, %" доля совокупного объема, фактически обеспеченная в разрезе района (города областного значения), района в городе Показатель удовлетворенности отражает степень достижения установленного уровня;
7) в графах 7-11 основной графы "Плановый период" указываются прогнозные количественные значения целевых индикаторов, показателей результатов.
Приложение 12
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Заключение центрального уполномоченного орган по региональной политике/
уполномоченного органа по государственному планированию области по результатам рассмотрения проекта плана развития
______________________________________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы, района
(города областного значения))
на _________________годы
(плановый период)

1. Жалпы ережелер
Әзірлеуші:
Даму жоспарын қарау үшін негіз:
Даму жоспарының жобасын қараған өңірлік саясат/мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган:
Даму жоспарының жобасы өңірлік саясат/мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға түскен күні:
Даму жоспарының жобасын қарау аяқталған күні:
2. Даму жоспары жобасының жалпы сипаттамасы
1) Даму жоспарының жобасының осы Әдістемесімен белгіленген талаптарына сәйкестігі;
2) мәселелерді шешуге және өңірдің одан әрі дамуына бағытталуын ескере отырып, бағыттарды, мақсаттарды және нысаналы индикаторларды таңдаудың негізділігі;
3) Инвестициялық жоспардың басым және проблемалық аймақтар картасына сәйкес басымдық бойынша рейтингтеу қағидаттарына сәйкестігі.
3. Өңірлік саясат/мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындылары мен ұсыныстары.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыға қосымша
Өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның/облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының даму жоспарының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындысын толтыру бойынша түсіндірме
1. Қорытындың тақырыбындағы "(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы)" деген жолда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) толық атауы көрсетіледі.
2. Қорытындың тақырыбындағы "(жоспарлы кезең)" деген жолда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асырудың келесі бесжылдық жоспарлы кезеңі көрсетіледі.
3. 1-тармақта даму жоспарының әзірлеушісі, даму жоспарының жобасын қараған өңірлік саясат / облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, өңірлік саясат/ облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган даму жоспарының жобасын алған күні және даму жоспарының жобасын қарау аяқталған күні туралы ақпарат көрсетіледі.
4. 2-тармақта даму жоспары жобасының осы Әдістеменің талаптарына сәйкестігі, мәселелерді шешуге және өңірдің одан әрі дамуына бағытталуын ескере отырып, бағыттарды, мақсаттарды және нысаналы индикаторларды таңдаудың негізділігі, Инвестициялық жоспардың басым және проблемалық аймақтар картасына сәйкес басымдық дәрежесі бойынша саралау қағидаттарына сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі.
5. Нысанның 3-тармағында өңірлік саясат/ облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының жобасына қорытындылары мен ұсыныстары көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 13-қосымша
Нысан
_________________________ бекітілген ____________________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлердің атауы) ____________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) даму жоспарын іске асыру жөніндегі есебі
Есеп кезеңі: _____________________

1. Общие положения
Разработчик:
Основание для рассмотрения плана развития:
Уполномоченный орган по региональной политике/ государственному планированию, рассмотревший проект плана развития:
Дата поступления проекта плана развития в уполномоченный орган по региональной политике/ по государственному планированию:
Дата завершения рассмотрения проекта плана развития:
2. Общая характеристика проекта плана развития
1) Соответствие проекта плана развития требованиям, установленным настоящей Методикой;
2) Обоснованность выбора направлений, целей и целевых индикаторов, исходя из направленности на решение проблем и дальнейшего развития региона;
3) Соответствие Инвестиционного плана принципам ранжирования по степени приоритетности в соответствии с картой приоритетных и проблемных зон.
3. Выводы и рекомендации уполномоченного органа по региональной политике/ государственному планированию.
Приложение
к Заключению по результатам
рассмотрения проекта плана
развития области, города
республиканского значения,
столицы, района (города
областного значения)
Пояснение к заполнению Заключения центрального уполномоченного органа по региональной политике/ уполномоченного органа по государственному планированию области по результатам рассмотрения проекта плана развития
1. В заголовке Заключения по строке "(наименование области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения))" указывается полное наименование области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
2. В заголовке Заключения по строке "(плановый период)" указывается пятилетний плановый период реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
3. В пункте 1 указывается информация о разработчике плана развития, уполномоченного органа по региональной политике/ государственному планированию области, рассмотревший проект плана развития, дате поступления проекта плана развития в уполномоченный орган по региональной политике/ государственному планированию области, дате завершения рассмотрения проекта плана развития.
4. В пункте 2 указывается информация о соответствие проекта плана развития требованиям настоящей Методики, обоснованность выбора направлений, целей и целевых индикаторов, исходя из направленности на решение проблем и дальнейшего развития региона, соответствие Инвестиционного плана принципам ранжирования по степени приоритетности в соответствии с картой приоритетных и проблемных зон.
5. В пункте 3 формы указываются выводы и рекомендации уполномоченного органа по региональной политике/ государственному планированию области к проекту плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
Приложение 13
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Отчет о реализации плана развития
____________________________________________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
на _______________________ годы,
(плановый период)
утвержденного _____________________________________________________
Период отчета: _____________________

1. Нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу және іс-шараларды/жобаларды орындау
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Көрсеткіш / қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
Атқарылуы/орындалуы/игерілуі туралы ақпарат (орындалмау/атқарылмау/игерілмеу себептерімен)
Жоспар
Факт
Қол жеткізу / орындау / игеру үлесі (%)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор
Мақсат
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1-іс-шара / 1-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздердің есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
1-іс-шара / 1-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Қаржылық ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
n-бағыты
n-түйінді ұлттық индикаторы
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндет (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздердің есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Қаржылық ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҰДЖ-ны ІСКЕ АСЫРУҒА ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы
n-бағыты
n-көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздердің есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Қаржылық ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҰҚС-ты ІСКЕ АСЫРУҒА ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздердің есебінен жобалар
Аудан (облыстық маңызы бар қала)
n-іс-шара / n-жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындар саны (тұрақты/уақытша)
Қаржылық ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ӨЗГЕ ҚҰЖАТТАРДЫ ЖӘНЕ ФУНКЦИЯЛАРДЫ ІСКЕ АСЫРУҒА ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ЖБ-дан
БК-дан
оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көсреткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар

1. Достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и исполнение мероприятий/проектов
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Показатель / объемы финансирования
Источник финансирования
Информация о достижении / исполнении / освоении (с причинами недостижения / неисполнения / неосвоения)
План
Факт
Доля достижения / исполнения / освоения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация Национального плана развития
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результата 1 (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие / проект 1
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие / проект 1
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Направление n
Ключевой национальный индикатор n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ НА РЕАЛИЗАЦИЮ НПР
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Реализация Стратегии национальной безопасности (секретно, ДСП)
Направление n
Целевой индикатор / Показатель n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ НА РЕАЛИЗАЦИЮ СНБ
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Район (город областного значения)
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ НА РЕАЛИЗАЦИЮ ИНЫХ ДОКУМЕНТОВ И ФУНКЦИЙ
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫЕ РЕСУРСЫ
Из НФ
Из РБ
Из МБ
Из ДИ
в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов

2. Аналитикалық жазба
_____________________________ әкімі ____________________________ (өңірдің атауы) (қолы, тегі, аты-жөні)
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың даму жоспарын іске асыру туралы
есепке қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есепті толтыру бойынша түсіндірме
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы)" деген жолда өңірдің толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда даму жоспары әзірленген бес жылдық жоспарлы кезең көрсетіледі.
3. "бекітілген" деген жолда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары бекітілген құжаттың деректемелері көрсетіледі: актінің атауы, нөмірі және бекітілген күні.
4. "Есеп кезеңі" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезеңнің есепті жылы көрсетіледі.
5. "Нысаналы индикаторларға қол жеткізу, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және іс-шараларды/жобаларды орындау" деген бөлімі Ұлттық жоспарын, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын және өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыруға бағытталған блоктарға бөлінген.
"Ұлттық даму жоспарын іске асырылуы" деген блогында толтыру түйінді ұлттық индикаторлардың декомпозиясына, стратегиялық мақсаттардың, ұлттық даму жоспарының міндеттеріне ескеріле отырып жүзеге асырылады.
"Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асырылуы" деген блоғы қағаз жеткізгіште ҚБП форматында немесе құпиялылық мәртебесіне байланысты құпия түрде толтырылады.
"Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді іске асыру және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы"деген блогы мақсаттар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған нысаналы индикаторларды, өзге де жоспарлау құжаттарының (тұжырымдамалардың, стратегиялардың (доктриналардың), ұлттық жобалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының) күтілетін нәтижелерін, сондай-ақ заңнамалық тұрғыдан бекітілген функциялар мен өкілеттіктерді орындауға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге негізделген нысаналы индикаторларды толтыруды көздейді.
6. Бөлімдер мынадай жолмен толтырылады:
1) даму жоспары бойынша "Бағыт" деген жолында өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда жолдарына қарай Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының нысаналы индикаторлары / көрсеткіштері, мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) іс-шаралары / жобалары атауы көрсетіледі.
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолдарда даму жоспарына сәйкес келетін түйінді ұлттық индикаторлардың атаулары көрсетіледі.
"Нысаналы индикатор" деген жолдарда даму жоспарының тиісті мақсаттарының нысаналы индикаторларының атаулары көрсетіледі.
"Нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)" деген жолдарда даму жоспарының тиісті мақсаттарының нәтиже көрсеткіштерінің атаулары көрсетіледі.
"Іс-шара/жоба" деген жолдарда Инвестициялық жоспарға сәйкес келетін іс-шаралар/жобалар көрсетіледі.
"Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)" деген жолдарда Инвестициялық жоспарға сәйкес келетін жұмыс орындары көрсетіледі.

2. Аналитическая записка
Аким _________________________________ _________________________
(наименование региона) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к Отчету о реализации
плана развития области,
города республиканского
значения, столицы
Пояснения по заполнению Отчета о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы
Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы заполняется в следующем порядке:
1. В строке "(наименование области, города республиканского значения, столицы)" указывается полное наименование региона.
2. В строке "(плановый период)" указывается плановый пятилетний период, на который разработан план развития.
3. В строке "утвержденного" указываются реквизиты документа, которым утвержден план развития области, города республиканского значения, столицы: наименование, номер и дата утверждения акта.
4. В строке "Период отчета" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан план развития.
5. Раздел "Достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и исполнение мероприятий/проектов" разделен на блоки, направленные на реализацию Национального плана, Стратегии национальной безопасности и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг.
В блоке "Реализация Национального плана развития заполнение осуществляется исходя из декомпозиции ключевых национальных индикаторов, стратегических целей, задач Национального плана.
Блок "Реализация Стратегии национальной безопасности" заполняется на бумажном носителе в формате ДСП или секретно в зависимости от статуса секретности.
Блок "Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставление государственных услуг" предусматривает заполнение целевых индикаторов, направленных на достижение целей и показателей, ожидаемых результатов иных документов планирования (концепций, стратегий (доктрин), национальных проектов, комплексных планов, дорожных карт), а также обусловленных выполнением законодательно установленных функций и полномочий и предоставлением государственных услуг.
6. Разделы заполняется следующим образом:
1) по строке "Направление" по плану развития указываются основные направления социально-экономического развития региона;
2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование" указываются в зависимости от строк наименования ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности, целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (при наличии), мероприятий / проектов.
В строках "Ключевой национальный индикатор" указываются наименования ключевых национальных индикаторов, которые соответствуют плану развития.
В строках "Целевой индикатор" указываются наименования целевых индикаторов соответствующих целей плана развития.
В строках "Показатель результата (при наличии)" указываются наименования показателей результатов соответствующих целей плана развития.
В строках "Мероприятие/проект" указываются мероприятия/проекты, которые соответствуют Инвестиционному плану.
В строках "количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)" указываются рабочие места, которые соответствуют Инвестиционному плану.

4) "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда жауапты лауазымды адамның тегі мен аты-жөні көрсетіледі: нысаналы индикаторлар бойынша – әкімдердің орынбасарлары деңгейінде, іс-шаралар / жобалар бойынша – жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі, ведомстволық бағынысты ұйым, квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының деңгейінде;
5) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткіштерінің (болған жағдайда), іс-шараның/жобаның мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
6) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткіштерінің (болған жағдайда) және (немесе) іс-шаралардың / жобалардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
7) "Орындау мерзімі" деген 6- және "Аяқтау нысаны" деген 7-бағандары "Іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша жоспарланатын іс-шараны / жобаны орындаудың нақты мерзімдері мен нысандарын енгізу жолымен толтырылады;
8) "Жоспар" деген 8-, "Факт" деген 9- , "Қол жеткізу / орындау / игеру үлесі" деген 10-бағандарда Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторларының, Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы нысаналы индикаторлардың / көрсеткіштерінің, нысаналы индикаторлардың жоспарлы және нақты мәндері, жоспарланған іс-шаралар / жобалар бөлінісінде қаржыландыру нәтижелері мен көлемдері миллион теңгемен, сондай-ақ оларға нақты қол жеткізу / орындау үлесі пайызда көрсетіледі;
9) "Қаржыландыру көзі" деген 11-бағанда іс-шараны/жобаны қаржыландыру көзі көрсетіледі;
10) "Қол жеткізу/орындау/игеру туралы ақпарат (қол жеткізбеу/орындамау/игермеу себептерімен)" деген 12-бағанда нысаналы индикаторларға қол жеткізу, нәтиже көрсеткіштері (болған жағдайда), іс-шараларды / жобаларды іске асыру барысы туралы егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіледі.
Орындалмаған, ішінара орындалған жағдайда орындалмау тәуекелдерін болдырмау және (немесе) азайту жөніндегі мемлекеттік орган қабылдаған шараларды көрсете отырып, жоспарланған іс-шараларды орындамау / қаржы қаражатын игермеу себептері көрсетіледі.
Толық аяқталған іс-шаралар орындалған іс-шаралар болып саналады.
Ішінара орындалған іс-шаралар – бұл бір қаржы жылында бөлінген қаражат шеңберінде орындалған ұзақ мерзімді сипаттағы іс-шаралар.
11) "Қаржылық ресурстар" деген жолда өңірді дамыту жоспарының мақсаттары бойынша бөліністе мемлекеттік органның шығыстары бойынша жиынтық деректер келтіріледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржы ресурстары" деген жолы бойынша жоспарлы кезеңге 001 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік орган қаражатының көлемі көрсетіледі.

4) в графе 3 "Ответственный исполнитель" указываются фамилия и инициалы ответственного должностного лица: по целевым индикаторам – на уровне заместителей акимов, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа, подведомственной организации, субъекта квазигосударственного сектора;
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевого индикатора, показателей результатов (при наличии), мероприятия/проекта в отчетном периоде;
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и (или) мероприятий / проектов;
7) графы 6 "Срок исполнения" и 7 "Форма завершения" заполняются по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных сроков и форм исполнения планируемого мероприятия / проекта;
8) в графах 8 "План", 9 "Факт", 10 "Доля достижения / исполнения / освоения" указываются плановые и фактические значения ключевых национальных индикаторов Национального плана, целевых индикаторов / показателей Стратегии национальной безопасности, целевых индикаторов, результатов и объемов финансирования в разрезе запланированных мероприятий / проектов в миллионах тенге, а также доля их фактического достижения / исполнения в процентах;
9) в графе 11 "Источник финансирования" указывается источник финансирования мероприятия/проекта;
10) в графе 12 "Информация о достижении/исполнении/освоении (с причинами недостижения/неисполнения/неосвоения)" отражается детальная информация о ходе достижения целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), реализации мероприятий / проектов.
При неисполнении, частичном исполнении указываются причины неисполнения запланированных мероприятий / неосвоения финансовых средств с указанием принятых государственным органом мер по предотвращению и (или) минимизации рисков срыва исполнения.
Исполненными мероприятиями считаются полностью завершенные мероприятия.
Частично исполненные мероприятия – это мероприятия долгосрочного характера, исполненные в рамках выделенных средств за один финансовый год.
11) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся сводные данные по расходам государственного органа в разбивке по целям плана развития региона.
По строке "в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.

7. "Аналитикалық жазба" бөлімі мынадай ақпараттан тұрады:
орындалмаудың немесе ішінара орындалудың негізгі себептерін көрсете отырып, белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізудің, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), жоспарланған іс-шаралардың / жобалардың нақты орындалуының жалпы серпіні туралы;
проблемаларды шешу дәрежесі және мақсаттарға, міндеттерге қол жеткізу, даму жоспарының іске асырылуы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы;
белгіленген нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізбеудің өңірдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі (болған жағдайда), оның ішінде жоспарланғаннан ұсынылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 14-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________ (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы) ______________________________ жылдарға арналған даму жоспары (жоспарлы кезең)

7. Раздел "Аналитическая записка" содержит информацию:
об общей динамике достижения установленных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), фактического исполнения запланированных мероприятий / проектов с указанием основных причин неисполнения или частичного исполнения;
о степени решения проблем и достижения целей, задач, влияния реализации плана развития на социально-экономическое развитие региона;
о влиянии недостижения установленных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе;
об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге.
Приложение 14
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
План развития _________________________________________________
(наименование района (города областного значения)
на _____________________ годы
(плановый период)

1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Аумақты дамыту пайымы
3-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
4-бөлім. Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурс
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Облыстың даму жоспарын іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор / 1-ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-түйінді ұлттық индикатор / n-ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n -міндет
n -нәтиже көрсеткіші
Қаржылық ресурстар
млн теңге
n-бағыты
n - түйінді ұлттық индикаторы/ ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n -міндеті (болған жағдайда)
n -нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
ОБЛЫСТЫҢ ДАМУ ЖОСПАРЫН ІСКЕ АСЫРУ БОЙЫНША ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
n-бағыты
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n -міндеті (болған жағдайда)
n -нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Қаржылық ресурстар
млн теңге
Өзге құжаттарды және функцияларды іске асыруға қаржылық ресурстар ЖИЫНЫ
млн теңге
ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ ЖАЛПЫ КӨЛЕМІ
млн теңге
оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған бюджет қаражаты
млн теңге
_______________________________________ әкімі ________________________________ (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы) (қолы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері)
Ауданның (облыстық маңызы
бар қаланың) даму жоспарына
қосымша
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын толтыру бойынша түсіндірме
1. "(ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы)" деген жолда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары әзірленетін бес жылдық кезеңі көрсетіледі.
3. "Паспорт" деген 1-бөлімде мыналарды қамтитын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарларының негізгі параметрлері баяндалады:
1) атауы;
2) осы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) негізгі сипаттамалары;
3) бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда);
4) қажетті ресурстар.
4. "Аумақты дамыту пайымы" деген 2-бөлімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру нәтижесінде ауданның перспективалық жай-күйі сипатталады.
5. "Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық жағдайдың ағымдағы дамуы, негізгі проблемалардың кешенді сипаттамасы, сондай-ақ ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бәсекелестік артықшылықтары мен мүмкіндіктері сипатталады.
Осы бөлімнің көлемі құжаттың жалпы көлемінің 30%-нан аспайды.

Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Видение развития территории
Раздел 3. Анализ текущей ситуации
Раздел 4. Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация плана развития области
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1 / Показатель СНБ 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результата 1 (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн тенге
Ключевой национальный индикатор n / Показатель СНБ n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн тенге
Направление n
Ключевой национальный индикатор n / Показатель СНБ n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн тенге
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПЛАНА РАЗВИТИЯ ОБЛАСТИ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Финансовые ресурсы
млн тенге
ИТОГО финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций
млн тенге
ОБЩИЙ ОБЪЕМ ФИНАНСИРОВАНИЯ
млн тенге
в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов
млн тенге
Аким _________________________________ _________________________
(наименование района (города областного значения) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к Плану развития района
(города областного значения)
Пояснение к заполнению плана развития района (города областного значения)
1. В строке "Наименование района (города областного значения)" указывается полное наименование района (города областного значения).
2. В строке "Плановый период" указывается пятилетний период, на который разрабатывается план развития района (города областного значения).
3. В разделе 1 "Паспорт" излагаются основные параметры планов развития района (города областного значения), включающие:
1) наименование;
2) основные характеристики данного района (города областного значения);
3) направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии);
4) необходимые ресурсы.
4. В разделе 2 "Видение развития территории" описывается перспективное состояние района (города областного значения) в результате реализации плана развития района (города областного значения).
5. В разделе "Анализ текущей ситуации" описываются текущее развитие социально-экономического положения в районе (городе областного значения), комплексная характеристика основных проблем, а также конкурентные преимущества и возможности района (города областного значения).
Объем данного раздела не превышает 30% от общего объема документа.

6. "Негізгі бағыттар, мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) және ресурстар" деген 3-бөлімі облыстың даму жоспарының нысаналы индикаторларға қол жеткізуге, сондай-ақ өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыруға бағытталған және мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "Бағыт", "Мақсат", "Міндет (болған жағдайда)" деген жолдарда мәтіндік форматта ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарының, мақсаттары мен міндеттерінің атауы көрсетіледі.
2) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі.
3) "Атауы" деген 2-бағандағы "Түйінді ұлттық индикатор/ҰҚС көрсеткіші", "Нысаналы индикатор", "Нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)" жолдары бойынша Ұлттық жоспарының түйінді ұлттық индикаторлардың, Ұлттық қаупсіздік стратегиясының көрсеткіштері (болған жағдайда) және оларға қол жеткізуге декомпозицияланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) атаулары, сондай-ақ ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мақсаттарына және өңірдің өзге де әлеуметтік-экономикалық мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) атаулары көрсетіледі.
Түйінді ұлттық индикаторлар/ҰҚС көрсеткіші облыстың даму жоспарынан көшіріледі.
1- және 2-блоктарда өңірлер бөлінісінде тиісті декомпозиция бойынша мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштері болмаған жағдайда, олар толтырылмайды.
4) "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда нысаналы индикаторға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу деңгейінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі орынбасарының тегі, аты-жөні, сондай ақ іс-шараларды/жобаларды іске асыру деңгейінде жергілікті атқарушы органдардың басшысы көрсетіледі.
5) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңде нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі.
6) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Қаржылық ресурстар", "Облыстың даму жоспарын іске асыруға арналған қаржылық ресурстардың жиыны", "Өзге жоспарлау құжаттар мен функцияларды іске асыруға арналған қаржылық ресурстардың жиыны" және "Қаржылық ресурстардың жалпы көлемі" жолдарында жиынтық қаржыландыру көлемдері миллион теңгемен (млн теңге) көрсетіледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржы ресурстары" деген жолы бойынша жоспарлы кезеңге 001 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік органның қаражатының көлемі көрсетіледі.

6. Раздел 3. "Основные направления, цели, целевые индикаторы, задачи, показатели результатов (при наличии) и ресурсы" разделяется на блоки, направленные на достижение целевых индикаторов плана развития области и иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг, и заполняется в следующем порядке:
1) в строках "Направление", "Цель", "Задача (при наличии)" в текстовом формате указываются наименование основных направлений, целей и задач социально-экономического развития района (города областного значения);
2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование" по строкам "Ключевой национальный индикатор/показатель СНБ", "Целевой индикатор", "Показатель результата (при наличии)" указываются наименования ключевых национальных индикаторов Национального плана, показателей Стратегии национальной безопасности (при наличии) и декомпозированных на их достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), а также наименования целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) необходимых для достижения целей, задач социально-экономического развития района (города областного значения);
Ключевые национальные индикаторы/показатели СНБ переносятся из плана развития области.
В случае отсутствия данных в разрезе регионов в соответствующей декомпозиции, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в блоках 1 и 2 не подлежат заполнению.
4) в графе 3 "Ответственный исполнитель" указываются курирующие заместитель акима района (города областного значения) на уровне достижения целевого индикатора, показателей результатов (при наличии), а также руководитель местных исполнительных органов на уровне реализации мероприятий/проектов;
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии);
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии);
По строкам "Финансовые ресурсы", "Итого финансовых ресурсов на реализацию плана развития области", "Итого финансовых ресурсов на реализацию иных документов и функций" и "Общий объем финансовых ресурсов" указываются сводные объемы финансирования в миллионах тенге (млн тенге);

7) "Есепті жыл" деген 6 және "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 7-бағандарда нысаналы индикатордың және нәтиже көрсеткіштерінің (болған жағдайда) мәндері көрсетіледі.
Даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда есепті кезеңде қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) есепті мәндері, 7-бағанда қол жеткізуі ағымдағы жылға жоспарланатын нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) көрсетіледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын түзету кезінде оны іске асырудың бірінші жылында 7-бағандағы нысаналы индикатордың және нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) жоспарлы мәні нысаналы индикатордың және нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) нақты мәніне өзгертіледі.
8) "Жоспарлы кезең" негізгі бағанның 8-12-бағандарда қол жеткізуге жоспарланатын нысаналы индикатордың және нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) болжамды мәндері жылдар бойынша көрсетіледі.
9) "Қаржылық ресурстар" деген жолда жоспарланған мақсаттар, міндеттер (болған жағдайда) бөлінісінде жылдар бойынша бөлінген жергілікті атқарушы органның бюджет шығыстарының жиынтығы түріндегі деректер келтіріледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кезекті жоспарлы кезеңге арналған даму жоспарын әзірлеу кезінде 6-бағанда қаржылық ресурстардың нақты көлемі көрсетіледі, 7-бағанда қаржылық ресурстардың нақтыланған жоспарлы көлемі көрсетіледі.
10) "Қаржылық ресурстардың жиыны" деген жолдарда жергілікті атқарушы орган бюджетінің жиынтық көлемі көрсетіледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржы ресурстары" деген жолы бойынша жоспарлы кезеңге 001 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік органның қаражатының көлемі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 15-қосымша
Нысан
____________________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) ___________________________________________ инвестициялық жоспары (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Есепті жыл
Ағымдағы жылдың жоспары (факт)
Жоспарлы кезең
Қаржыландыру көзі
ББ. КББ коды
Жобаны іске асырудан күтілетін нәтиже, оның ішінде құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)
1-ж ы л
2-ж ы л
3-ж ы л
4-ж ы л
5-ж ы л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Облыстың даму жоспарының іске асырылуы
1-бағыт
1-түйінді ұлттық индикатор / 1-ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
1-нысаналы индикатор
1-міндет (болған жағдайда)
1-нәтиже көрсектіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
1-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
1-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
n-бағыты
n-түйінді ұлттық индикаторы / n-ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсектіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара/жоба
нәтиже
сомасы
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара/жоба
нәтиже
сомасы
Қаржылық ресурстардың жиыны:
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ОБЛЫСТЫҢ ДАМУ ЖОСПАРЫН ІСКЕ АСЫРУҒА АРНАЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
Өзге Жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
n-бағыты
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсектіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара/жоба
нәтиже
сомасы
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара/жоба
нәтиже /
сомасы
Қаржылық ресурстардың жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ӨЗГЕ ҚҰЖАТТАРДЫ ЖӘНЕ ФУНКЦИЯЛАРДЫ ІСКЕ АСЫРУҒА АРНАЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚҰ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ ЖАЛПЫ КӨЛЕМІ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржылық ресурстар
Инвестициялық жоспарға қосымша: Басым және проблемалық аймақтар картасы
Атауы
Өлшем бірлігі
Негізгі мәні
Жоспарлы кезең
Жиыны
Қажеттілік
Қамтамасыз ету, %
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Облыстың даму жоспарын іске асырылуы
1-түйінді ұлттық индикатор / ҰҚС көрсеткіші
Нысаналы индикатор/нәтижелер көрсеткіші
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
Өзге жоспарлау құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асырылуы
Мақсат
Нысаналы индикатор/нәтижелер көрсеткіші
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
_______________________________________ әкімі ________________________________ (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы) (қолы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері)
Ауданның (облыстық маңызы
бар қаланың) инвестициялық
жоспарына қосымша
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) инвестициялық жоспарды толтыру бойынша түсіндірме

7) в графах 6 "Отчетный год" и 7 "План (факт) текущего года" указываются значения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии).
При разработке плана развития в графе 6 указываются отчетные значения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), достигнутые в отчетном периоде, в графе 7 – значения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), планируемые к достижению в текущем году.
При корректировке плана развития района (города областного значения) в первом году ее реализации в графе 7 плановое значение целевого индикатора и показателей результатов (при наличии) меняется на фактическое значение целевого индикатора и показателей результатов (при наличии).
10) в графах 8-12 основной графы "Плановый период" указываются прогнозные значения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), планируемые к достижению, по годам.
11) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся данные в виде свода бюджетных расходов местного исполнительного органа в разрезе запланированных целей, задач (при наличии) в разбивке по годам.
При разработке плана развития района (города областного значения) на очередной плановый период в графе 6 указывается фактический объем финансовых ресурсов, в графе 7 указывается уточненный плановый объем финансовых ресурсов.
12) в строках "Итого финансовые ресурсы" указывается итоговый объем бюджета местного исполнительного органа.
По строке "в том числе бюджетные средства, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа, выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.
Приложение 15
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Инвестиционный план ________________________________________________________
(наименование района (города областного значения)
на _______________________ годы
(плановый период)
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Форма завершения
Отчетный год
План (факт) текущего года
Плановый период
Источник финансирования
Код БП. (БПП)
Ожидаемый результат от реализации проекта, в т.ч. к-во созданных рабочих мест (постоянных/временных)
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Реализация плана развития области
Направление 1
Ключевой национальный индикатор 1 / показатель СНБ 1
Цель
Целевой индикатор 1
Задача 1 (при наличии)
Показатель результатов 1 (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект
результат
сумма
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие 1/ проект 1
результат
сумма
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
Направление n
Ключевой национальный индикатор / показатель СНБ n
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результатов n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ ПО РЕАЛИЗАЦИЯ ПЛАНА РАЗВИТИЯ ОБЛАСТИ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление n
Цель n
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результатов n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие n / проект n
результат
сумма
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ НА РЕАЛИЗАЦИЮ ИНЫХ ДОКУМЕНТОВ И ФУНКЦИЙ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
ОБЩИЙ ОБЪЕМ ФИНАНСИРОВАНИЯ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов
Приложение к инвестиционному плану: Карта приоритетных и проблемных зон
Наименование
Единица измерения
Базовое значение
Плановый период
Всего
потребность
Обеспеченность, %
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Реализация плана развития области
Ключевой национальный индикатор 1 / показатель СНБ 1
Целевой индикатор/показатель результатов
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Цель
Целевой индикатор/показатель результатов
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Аким _________________________________ _________________________
(наименование района (города областного значения)) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к инвестиционному плану
района (города
областного значения)
Пояснение по заполнению инвестиционного плана района (города областного значения)

1. "(ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы)" деген жолда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" деген жолда инвестициялық даму жоспары әзірленетін бес жылдық кезең көрсетіледі.
3. "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмірі көрсетіледі.
4. "Атауы" деген 2-бағанда жолдарға байланысты түйінді ұлттық индикаторлардың / ҰҚС, мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың атаулары, міндеттер, іс-шаралардың/жобалардың нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) келтіріледі.
Даму жоспарында деректер болмаған жағдайда, 2 және 3-бөлімдерде мақсаттар нысаналы индикаторлар, міндеттер және нәтижелер көрсеткіштері толтырылмайды.
5. "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда жауапты лауазымды тұлғаның тегі мен аты-жөні көрсетіледі: нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда) бойынша – әкімдердің орынбасарлары деңгейінде, іс-шаралар / жобалар бойынша – жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы деңгейінде.
6. "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің (болған жағдайда) мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі.
7. "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда түйінді ұлттық индикаторлар, нысаналы индикаторлар мәндерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда) және іс-шаралар / жобалардың өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Іс-шара / жоба" деген жолдар бойынша іс-шаралардың/жобалардың нәтиже және қаржыландырудың қажетті көлемінің миллион теңгемен сомасы түрінде өлшем бірлігі көрсетіледі.
8. "Аяқтау нысаны" деген 6-бағандағы "Іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша жоспарланған іс-шараны / жобаны орындау нысаны көрсетіледі (іс-шараның аяқталуын көрсететін іс-шараның сапалы сипаттамасы).
9. "Есепті жыл" деген 7-және "Ағымдағы жылдың жоспары (факт)" деген 8-бағандарда тиісінше есепті деректер және нысаналы индикаторлардың ағымдағы кезеңінің жоспарлы мәндері, нәтиже көрсеткіштері (болған жағдайда) және іс-шаралар / жобалар көрсетіледі.
Іс-шаралар / жобалар бойынша есепті және жоспарлы мәндер қаржыландыру көрсеткіші мен сомасының мәндері бөлінісінде көрсетіледі.
10. 9-13-бағандарда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда), іс-шаралар / жобалар көрсеткіштерінің болжамды сандық мәндері көрсетіледі.
Қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асырудың әрбір жылы бөлінісінде болжамды сомалар миллион теңгемен, заттай мәнде өлшенетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәндері көрсетіледі.

1. В строке "(наименование района (города областного значения)" указывается полное наименование района (города областного значения).
2. В строке "(плановый период)" указывается пятилетний период, на который разрабатывается инвестиционный план развития.
3. В графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер.
4. В графе 2 "Наименование" в зависимости от строк приводятся наименования ключевых национальных индикаторов/показателей СНБ, целей, целевых индикаторов, задачи, показатели результатов (при наличии) мероприятий / проектов.
В случае отсутствия данных в плане развития, цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в блоках 1 и 2 не подлежат заполнению.
5. В графе 3 "Ответственные исполнители" указываются фамилия и инициалы ответственного должностного лица: по целевым индикаторам и показателям результатов (при наличии) – на уровне заместителей акимов, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа;
6. В графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевого индикатора, показателя результата (при наличии) в отчетном периоде.
7. В графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и мероприятий / проектов.
По строкам "Мероприятие / проект" указывается единица измерения мероприятий / проектов в виде результата и суммы необходимого объема финансирования в миллионах тенге.
8. В графе 6 "Форма завершения" указывается по строкам "Мероприятия / проекты" форма исполнения планируемого мероприятия / проекта (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем, выражается завершение мероприятия).
9. В графах 7 "Отчетный год" и 8 "План (факт) текущего года" указываются соответственно отчетные данные и плановые значения текущего периода целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), мероприятий / проектов.
По мероприятиям / проектам отчетные и плановые значения указываются в разрезе значений показателя и суммы финансирования.
10. В графах 9-13 указываются прогнозные количественные значения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), мероприятий/проектов.
Для мероприятий, требующих финансирования, указываются предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации плана развития района (города областного значения) в миллионах тенге, для мероприятий, измеряемых в натуральном выражении – их количественные значения.

11. "Қаржыландыру көзі" деген 14-бағанда "Іс-шара / жоба" жолы бойынша қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша болжанатын шығындарды қаржыландыру көздері (ұлттық қордың, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе елдердің гранттары кіретін басқа да көздер, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған ұйымдардың меншікті қаражаттары) көрсетіледі.
12. "ББ.КББ коды" деген 15-бағанда әрбір іс-шараның / жобаның қарама-қарсы жағында Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес мемлекеттік органның нысаналы индикаторларына қол жеткізу қамтамасыз етілетін бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды көрсетіледі.
13. "Жобаны іске асырудан күтілетін нәтиже, оның ішінде құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)" деген 15-бағанда іс-шараларды / жобаларды, оның ішінде құрылған жұмыс орындарын (тұрақты/уақытша) іске асырудан күтілетін нәтиже сипатталады.
14. "Қаржы ресурстардың жиыны, оның ішінде:" және "ҰҚ-дан", "РБ-дан", "ОБ-дан", "АБ-дан", "БК-дан" деген жолдарда даму жоспарында белгіленген мақсаттар бөлінісінде жылдар бойынша бюджеттік шығыстар жиынтығы түріндегі деректер көрсетіледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржы ресурстары" деген жолы бойынша 001 бюджеттік бағдарламасы шеңберінде жоспарлы кезеңге бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік органның қаражатының көлемі көрсетіледі.
15. "Қаржылық ресурстардың жиыны" деген жолда жергілікті атқарушы орган бюджетінің жиынтық көлемі көрсетіледі.
16. Басым және проблемалық аймақтар картасы аудандар бөлінісінде нысаналы индикаторларын/нәтиже көрсеткіштерін бөлу көзделеді және мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
2) "Атауы" деген 2-бағанда аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің толық атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" деген 3-бағанда нысаналы индикаторлар мәндерінің өлшем бірліктері көрсетіледі;
4) "Жиыны" деген 4-бағанда тиісті инфрақұрылымның, көрсетілетін қызметтің немесе ресурстың жиынтық көлемі көрсетіледі;
5) "Қажеттілік" деген 5-бағанда индикатордың жиынтық көлемі мен нақты мәні арасындағы сандық алшақтық көрсетіледі. Қажеттілік белгіленген деңгейге жету үшін қосымша қамтамасыз етілуі керек көлем көрсетіледі;

11. В графе 14 "Источник финансирования" по строке "Мероприятие/проект" по финансируемым мероприятиям указываются источники финансирования предполагаемых затрат (средства национального фонда, республиканского и местных бюджетов, государственные займы, другие источники, куда входят негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций, не запрещенные законодательством Республики Казахстан).
12. В графе 15 "Код БП.БПП" напротив каждого мероприятия / проекта указывается код бюджетной программы (подпрограммы) в соответствии с Единой бюджетной классификацией, посредством которых будет обеспечено достижение целевых индикаторов, показателей результатов плана развития.
13. В графе 16 "Ожидаемый результат от реализации проекта, в т.ч. к-во созданных рабочих мест (постоянных/временных)" описывается ожидаемый результат от реализации мероприятий/проектов, в том числе созданных рабочих мест (постоянных/временных).
14. В строках "Всего финансовые ресурсы, в том числе:" и "из НФ", "из РБ", "из ОБ", "из РайБ", "из ДИ" указываются данные в виде свода бюджетных расходов по годам в разбивке по установленным планом развития целям.
По строке "в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.
15. В строке "Итого финансовые ресурсы" указывается итоговый объем бюджета местного исполнительного органа.
16. Карта приоритетных и проблемных зон предусматривает распределение целевых индикаторов/показателей результатов в разрезе районов (городов областного значения) и заполняется следующим образом:
1) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
2) в графе 2 "Наименование" указывается полное наименование района (города областного значения);
3) в графе 3 "Единица измерения" указываются единицы измерения значений целевых индикаторов, показателей результатов;
4) в графе 4 "Всего" совокупный объем соответствующей целевого индикатора, показателя результата;
5) в графе 5 "Потребность" указывается количественный разрыв между совокупным объемом и фактическим значением целевого индикатора, показателя результата. Потребность указывает на объем, который необходимо дополнительно обеспечить для достижения установленного уровня;

6) "Қамтамасыз ету, %" деген 6-бағанда аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің бөлінісінде нақты қамтамасыз етілген жиынтық көлемнің үлесі. Қамтамасыз ету көрсеткіші белгіленген деңгейге жету дәрежесін көрсетеді;
7) 7-11-бағандарда нысаналы индикаторлардың / нәтижелер көрсеткіштерінің болжамды сандық мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
ұлттық даму жоспарын,
мемлекеттік органдардың,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың, аудандардың
(облыстық маңызы бар
қалалардың) даму жоспарларын
әзірлеу, іске асыру, оларға
мониторинг және түзету жүргізу
әдістемесіне 16-қосымша
Нысан
________________________________ бекітілген ________________________________________ (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы) ____________________ жылдарға арналған (жоспарлы кезең) даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп
Есеп кезеңі: ______________________
1. Нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу және іс-шараларды/жобаларды орындау
Атауы
Жауапты орындаушы
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Көрсеткіш / қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
Қол жеткізу/орындау / игеру туралы ақпарат (қол жеткізбеу / орындамау/игермеу себептерімен)
Жоспар
Факт
Қол жеткізу / орындау / игеру үлесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Облыстың даму жоспарының іске асырылуы
Бағыт
Түйінді ұлттық индикатор/ҰҚС көрсеткіші
Мақсат
Нысаналы индикатор
Міндет (болған жағдайда)
Нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
Іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты / уақытша)
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
Іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты / уақытша)
Қаржы ресурстардың жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
n-бағыты
n-түйінді ұлттық индикаторы
Мақсаты
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)
Қаржылық ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ОБЛЫСТЫҢ ДАМУ ЖОСПАРЫН ІСКЕ АСЫРУҒА АРНАЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
Жоспарлаудың өзге де құжаттарын, мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсетуді іске асыру
Бағыт
Мақсат
n-нысаналы индикаторы
n-міндеті (болған жағдайда)
n-нәтиже көрсеткіші (болған жағдайда)
Мемлекеттік инвестициялық жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)
Басқа көздер есебінен жобалар
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ
n-іс-шара / жоба
нәтиже
сомасы
Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)
Қаржы ресурстар жиыны
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ӨЗГЕ ҚҰЖАТТАРДЫ ЖӘНЕ ФУНКЦИЯЛАРДЫ ІСКЕ АСЫРУҒА АРНАЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ РЕСУРСТАР ЖИЫНЫ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ ЖАЛПЫ КӨЛЕМІ
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
оның ішінде нысаналы индикикаторлармен және нәтиже көрсеткіштермен қамтылмаған қаржылық ресурстар (001БП)
ҰҚ-дан
РБ-дан
ОБ-дан
АБ-дан
БК-дан
2. Талдамалық жазба
_________________________________________ әкімі
____________________________________
(ауданның (облыстың маңызы бар қаланың) атауы) (қолы, тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері)
Ауданның (облыстық маңызы
бар қаланың) даму жоспарын
іске асыру туралы есепке
қосымша
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті толтыру бойынша түсіндірме
Даму жоспарын іске асыру туралы есеп мынадай тәртіппен толтырылады:
1. "(ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы)" деген жолында ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) толық атауы көрсетіледі.
2. "(жоспарлы кезең)" жолында даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезең көрсетіледі.

6) в графе 6 "Обеспеченность, %" доля совокупного объема, фактически обеспеченная в разрезе района (города областного значения). Показатель обеспеченности отражает степень достижения установленного уровня;
7) в графах 7-11 указываются прогнозные количественные значения целевых индикаторов, показателей результатов.
Приложение 16
к Методике разработки,
реализации, проведения
мониторинга и корректировки
Национального плана развития
Республики Казахстан,
планов развития
государственных органов,
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов (городов
областного значения)
Форма
Отчет о реализации плана развития _______________________________________
(наименование района (города областного значения)
на _______________________ годы
(плановый период)
утвержденного ___________________________________________________
Период отчета: ______________________
1. Достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и исполнение мероприятий/проектов
Наименование
Ответственный исполнитель
Источник информации
Единица измерения
Срок исполнения
Форма завершения
Показатель / объемы финансирования
Источник финансирования
Информация о достижении / исполнении / освоении (с причинами недостижения / неисполнения / неосвоения)
План
Факт
Доля достижения / исполнения / освоения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реализация плана развития области
Направление
Ключевой национальный индикатор / показатель СНБ
Цель
Целевой индикатор
Задача (при наличии)
Показатель результата (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РБ
Из ДИ
Направление n
Ключевой национальный индикатор / показатель СНБ n
Цель
Целевой индикатор n
Задача (при наличии)
Показатель результата (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ ПО РЕАЛИЗАЦИЮ ПЛАНА РАЗВИТИЯ ОБЛАСТИ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
Реализация иных документов планирования, государственных функций, полномочий и (или) предоставления государственных услуг
Направление
Цель
Целевой индикатор n
Задача n (при наличии)
Показатель результата n (при наличии)
Государственные инвестиционные проекты
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Проекты за счет других источников
Город районного значения, село, поселок, сельский округ
Мероприятие / проект n
результат
сумма
Количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)
Всего финансовые ресурсы
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РБ
Из ДИ
ИТОГО ФИНАНСОВЫХ РЕСУРСОВ НА РЕАЛИЗАЦИЮ ИНЫХ ДОКУМЕНТОВ И ФУНКЦИЙ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
ОБЩИЙ ОБЪЕМ ФИНАНСИРОВАНИЯ
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов (001БП)
Из НФ
Из РБ
Из ОБ
Из РайБ
Из ДИ
1. Аналитическая записка
Аким _________________________________ _________________________
(наименование района (города областного значения)) (подпись, фамилия, инициалы)
Приложение
к Отчету о реализации плана
развития района
(города областного значения)
Пояснение по заполнению отчета о реализации плана развития
Отчет о реализации плана развития заполняется в следующем порядке:
1. В строке "(наименование района (города областного значения)" указывается полное наименование района (города областного значения).
2. В строке "(плановый период)" указывается плановый пятилетний период, на который разработан план развития.

3. "бекітілген" деген жолдарда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары бекітілген құжаттың деректемелері көрсетіледі: актінің атауы, нөмірі және бекітілген күні.
4. "Есепті кезең" деген жолда даму жоспары әзірленген жоспарлы бес жылдық кезеңнің есепті жылы көрсетіледі.
5. "Нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізу және іс-шараларды / жобаларды іске асыру" бөлімі мынадай жолмен толтырылады:
1) "Бағыты" деген жолда даму жоспары бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттары көрсетіледі;
2) "№" деген 1-бағанда өтпелі реттік нөмір көрсетіледі;
3) "Атауы" деген 2-бағанда облыстың негізгі ұлттық индикаторлары, мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері, нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда), іс-шаралар / жобалар атауының жолдарына байланысты көрсетіледі:
"Түйінді ұлттық индикатор" деген жолда даму жоспарына сәйкес келетін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) түйінді ұлттық индикаторлардың атаулары көрсетіледі;
"Нысаналы индикатор" деген жолда даму жоспарының тиісті мақсаттарына сәйкес келетін нысаналы индикаторлардың атаулары көрсетіледі;
"Нәтижелер көрсеткіштері (болған жағдайда)" жолдарында даму жоспарының тиісті мақсаттарына сәйкес нәтиже көрсеткіштерінің атаулары көрсетіледі;
"Іс-шара / жоба" жолдарында даму жоспарын іске асыру жөніндегі инвестициялық жоспарға сәйкес келетін іс-шаралар / жобалар көрсетіледі;
"Құрылған жұмыс орындарының саны (тұрақты/уақытша)" деген жолдарда Инвестициялық жоспарға сәйкес келетін жұмыс орындары көрсетіледі;
4) "Жауапты орындаушы" деген 3-бағанда жауапты лауазымды тұлғаның тегі мен аты-жөні көрсетіледі: нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері бойынша – әкімдердің орынбасарлары деңгейінде, іс-шаралар / жобалар бойынша – жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы деңгейінде;
5) "Ақпарат көзі" деген 4-бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикатордың, нәтиже көрсеткішінің (болған жағдайда) мәндерін куәландыруға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
6) "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда нысаналы индикаторлардың, нәтиже көрсеткіштерінің (болған жағдайда) және (немесе) іс-шаралар / жобалардың өлшем бірлігі көрсетіледі;
7) "Орындау мерзімі" деген 6 және "Аяқтау нысаны" деген 7-бағандарда жоспарланған іс-шараны / жобаны орындаудың нақты мерзімдері мен нысандарын енгізу жолымен "Іс-шаралар / жобалар" жолдары бойынша толтырылады;
8) "Жоспар" деген 8-, "Факт" деген 9-, "Қол жеткізу / орындау / игеру үлесі (%)" деген 10-бағандарда түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің (болған жағдайда), тікелей көрсеткіштердің жоспарлы және нақты мәндері, жоспарланған іс-шаралар / жобалар бөлінісінде миллион теңгемен қаржыландыру көлемі, сондай-ақ оларға нақты қол жеткізу / орындау үлесі пайызбен көрсетіледі;

3. В строках "утверждено" указываются реквизиты документа, которым утвержден план развития района (города областного значения): наименование, номер и дата утверждения акта.
4. В строке "Период отчета" указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан план развития.
5. Раздел "Достижение целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) и исполнение мероприятий/проектов" заполняется следующим образом:
1) по строке "Направление" по плану развития указываются основные направления социально-экономического развития района (города областного значения);
2) в графе 1 "№" указывается сквозной порядковый номер;
3) в графе 2 "Наименование" указываются в зависимости от строк наименования ключевых национальных индикаторов областей, целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (при наличии), мероприятий / проектов.
В строках "Ключевой национальный индикатор" указываются наименования ключевых национальных индикаторов района (города областного значения), которые соответствуют плану развития.
В строках "Целевой индикатор" указываются наименования целевых индикаторов соответствующих целей плана развития.
В строках "Показателей результатов (при наличии)" указываются наименования показателей результатов соответствующих целей плана развития.
В строках "Мероприятие/проект" указываются мероприятия/проекты, которые соответствуют Инвестиционному плану.
В строках "количество созданных рабочих мест (постоянных/временных)" указываются рабочие места, которые соответствуют Инвестиционному плану.
4) в графе 3 "Ответственный исполнитель" указывается фамилия и инициалы ответственного должностного лица: по целевым индикаторам – на уровне заместителей акимов, по мероприятиям / проектам – на уровне руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа
5) в графе 4 "Источник информации" указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевых индикаторов, показателя результата (при наличии) в отчетном периоде;
6) в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения целевого индикатора, показателя результата (при наличии) и (или) мероприятия / проекта;
7) графы 6 "Срок исполнения" и 7 "Форма завершения" заполняются по строкам "Мероприятия / проекты" путем введения конкретных сроков и форм исполнения планируемого мероприятия / проекта;
8) в графах 8 "План", 9 "Факт", 10 "Доля достижения / исполнения / освоения" указываются плановые и фактические значения ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии), объемы финансирования в разрезе запланированных мероприятий / проектов в миллионах тенге, а также доля их фактического достижения / исполнения в процентах;

9) "Қаржыландыру көзі" деген 11-бағанда қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша болжанатын шығындарды қаржыландыру көздері (ұлттық қордың, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе елдердің гранттары кіретін басқа да көздер, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған ұйымдардың меншікті қаражаттары) көрсетіледі;
10) "Қол жеткізу / орындау / игеру туралы ақпарат (қол жеткізбеу / орындамау/игермеу себептерімен)" деген 12-бағанда түйінді ұлттық индикаторларға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу, іс-шараларды / жобаларды іске асыру барысы туралы толық ақпарат көрсетіледі.
Орындалмаған, ішінара орындалған кезде орындалудың бұзылу тәуекелдерін болдырмау және (немесе) азайту жөнінде мемлекеттік орган қабылдаған шараларды көрсете отырып, жоспарланған іс-шаралардың / қаржыны игермеудің себептерін көрсетіледі.
Орындалған іс-шаралар толық аяқталған іс-шаралар болып саналады.
Ішінара орындалған іс-шаралар – бұл бір қаржы жылында бөлінген қаражат шеңберінде орындалған ұзақ мерзімді сипаттағы іс-шаралар.
11) "Қаржылық ресурстар" деген жолда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарының мақсаттары бойынша бөліністе мемлекеттік органның шығыстары бойынша жиынтық деректер келтіріледі.
"оның ішінде нысаналы индикаторлармен және нәтижелер көрсеткіштерімен қамтылмаған қаржы ресурстары" жолы бойынша 001 бюджеттік бағдарлама шеңберінде жоспарлы кезеңге бөлінген, жоспарланған және болжанатын мемлекеттік органның қаражатының көлемі көрсетіледі.
6. "Аналитикалық жазба" бөлімі мынадай ақпаратты қамтиды:
орындамаудың немесе ішінара орындаудың негізгі себептерін көрсете отырып, белгіленген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда), жоспарланған іс-шаралардың / жобалардың нақты орындалуына қол жеткізудің жалпы серпіні туралы;
проблемаларды шешу және мақсаттарға қол жеткізу, даму жоспарын іске асырудың елдің, жетекшілік ететін саланың / қызмет саласының әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері туралы;
белгіленген нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне (болған жағдайда) қол жеткізбеудің облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға әсері туралы;
игілік алушылардың қанағаттану деңгейі (болған жағдайда), оның ішінде жоспарланғаннан ұсынылған мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы;
жүргізілген бақылау іс-шаралары, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамалық іс-шаралар, қоғамдық мониторинг туралы мәліметтер.

9) в графе 11 "Источник финансирования" указываются источники финансирования предполагаемых затрат (средства национального фонда, республиканского и местных бюджетов, государственные займы, другие источники, куда входят негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
10) в графе 12 "Информация о достижении/исполнении/освоении (с причинами недостижения/неисполнения/неосвоения)" отражается детальная информация о ходе достижения целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), реализации мероприятий / проектов.
При неисполнении, частичном исполнении указываются причины неисполнения запланированных мероприятий / неосвоения финансовых средств с указанием принятых государственным органом мер по предотвращению и (или) минимизации рисков срыва исполнения.
Исполненными мероприятиями считаются полностью завершенные мероприятия.
Частично исполненные мероприятия – это мероприятия долгосрочного характера, исполненные в рамках выделенных средств за один финансовый год.
11) в строке "Финансовые ресурсы" приводятся сводные данные по расходам государственного органа в разбивке по целям плана развития района (города областного значения).
По строке "в том числе финансовые ресурсы, неохваченные целевыми индикаторами и показателями результатов" указываются объемы бюджетных средств государственного органа выделенных, запланированных и прогнозируемых на плановый период в рамках бюджетной программы 001.
6. Раздел "Аналитическая записка" содержит информацию:
об общей динамике достижения установленных целевых индикаторов и показателей результатов (при наличии), фактического исполнения запланированных мероприятий / проектов с указанием основных причин неисполнения или частичного исполнения;
о влиянии недостижения установленных целевых индикаторов, показателей результатов (при наличии) на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в районе (города областного значения), области;
об уровне удовлетворенности благополучателей (в случае наличия), в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных;
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, общественном мониторинге.