Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидаларын, мерзімдерін және құрылымын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 35 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 51-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жұманғарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Ғылым
және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 27 мамырдағы
№ 35 Бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы

Об утверждении Правил, сроков разработки и структуры разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 35
В соответствии с пунктом 6 статьи 51 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, сроки разработки и структуру разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и
информации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра – Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 мая 2025 года № 35
Правила, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу қағидалары, мерзімдері және құрылымы (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 51-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін әзірлеу тәртібін, мерзімдерін және құрылымын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық бюджеттердің интернет-порталы – бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы есептердің жария талқылануын қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі;
2) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы (бұдан әрі – Даму болжамы) – Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы негізінде Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін айқындайтын құжат;
3) Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы – салық-бюджет саясатын қалыптастыру үшін экономикалық, макроэкономикалық көрсеткіштердің және мемлекеттік қаржының болжамды жай-күйін айқындайтын құжат және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеген кезде олардың қаржылық қамтамасыз етілуін айқындағанда қолданылады;
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары – Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік стратегиясы және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары;
5) бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджет саясаты, оның ішінде бюджет жүйесін дамыту саласында, мемлекеттік қаржыны басқару және кірістерді болжау, экономикалық саясат, инвестицияларды тарту саясаты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік инвестициялық жобалар, бюджетаралық қатынастар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш, мемлекеттік активтерді басқару, Бюджет кодексінде белгіленген құзыреттер шегінде гранттар тарту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, сроки разработки и структура разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 51 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок, сроки разработки и структуру разделов прогноза социально-экономического развития, в том числе прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) интернет портал открытых бюджетов – объект информатизации, обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ;
2) прогноз социально-экономического развития (далее – Прогноз развития) – документ, определяющий параметры социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы на основании долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан;
3) долгосрочный прогноз развития Республики Казахстан – документ, определяющий прогнозное состояние экономических, макроэкономических показателей и государственных финансов для формирования налогово-бюджетной политики, и применяется при определении финансовой обеспеченности документов Системы государственного планирования Республики Казахстан при их разработке;
4) документы Системы государственного планирования – Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан и планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний;
5) центральный уполномоченный орган по бюджетной политике – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области бюджетной политики, в том числе в области развития бюджетной системы, управления государственными финансами и прогнозирования доходов, экономической политики, политики привлечения инвестиций, государственно-частного партнерства, государственных инвестиционных проектов, межбюджетных отношений, государственного и гарантированного государством заимствования и долга, управления государственными активами, привлечения и в пределах компетенций, установленных Бюджетным кодексом, использования грантов.

3. Республикалық деңгейдегі Даму болжамы Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы ескеріле отырып, жылжымалы негізде жылына 1 (бір) рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
4. Жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің және бюджеттік параметрлердің болжамы индикативтік сипатта болады және негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер болжамының өзгерістері, мониторинг және нәтижелерді бағалау, басқа да ішкі және сыртқы факторлар ескеріле отырып, кезекті жоспарлы кезеңге арналған Даму болжамында мақұлданады.
5. Даму болжамы мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде және облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейінде әзірленеді.
6. Даму болжамын бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы әзірлейді, оны Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдік) мақұлдайды және ол ресми интернет-ресурстарда, оның ішінде ашық бюджеттердің интернет-порталында жариялануға тиіс.
7. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамы республикалық деңгейдегі Даму болжамының параметрлері ескеріле отырып, жылжымалы негізде жылына бір рет жоспарлы кезеңге әзірленеді.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттерін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
9. Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы экономиканы дамытудың ішкі және сыртқы шарттарының өзгерістері ескеріле отырып нақтыланады.
2-тарау. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі және мерзімдері
10. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық деңгейдегі Даму болжамын әзірлеуді мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырады.
11. Орталық мемлекеттік органдар жетекшілік ететін саладағы Даму болжамы көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуге сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес республикалық деңгейдегі Даму болжамының бөлімдерін қалыптастыруға арналған ақпараттың және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес көрсеткіштерінің болжамын және Даму болжамы бөлімдеріне ақпаратты ұсынады.
Бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган қажет болған жағдайда Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланған болжамды деректерін пайдаланады.
Орталық мемлекеттік органдардан көрсеткіштердің болжамы мерзімінде берілмеген жағдайда бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган болжамды көрсеткішті өзінің бағалауы қолданылады.

3. Прогноз развития на республиканском уровне разрабатывается 1 (один) раз в год на скользящей основе на плановый период с учетом долгосрочного прогноза развития Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, ежегодного послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и об основных направлениях внутренней и внешней политики республики.
4. Прогноз показателей социально-экономического развития и бюджетных параметров на второй и третий годы планового периода носит индикативный характер и одобряется в Прогнозе развития на очередной плановый период с учетом изменений прогноза основных макроэкономических показателей, мониторинга и оценки результатов, других внутренних и внешних факторов.
5. Прогноз развития разрабатывается на республиканском уровне государственного управления и на уровне области, города республиканского значения и столицы.
6. Прогноз развития разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике и местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы, одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы и подлежит опубликованию на официальных интернет-ресурсах, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов.
7. Прогноз развития на уровне области, города республиканского значения и столицы разрабатывается один раз в год на скользящей основе на плановый период с учетом параметров Прогноза развития на республиканском уровне.
8. Прогноз развития на уровне области, города республиканского значения и столицы является основой для разработки местных бюджетов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа.
9. Прогноз показателей социально-экономического развития на плановый период уточняется с учетом изменений внутренних и внешних условий развития экономики.
Глава 2. Порядок и сроки разработки прогноза социально-экономического развития на республиканском уровне государственного управления
10. Разработка Прогноза развития на республиканском уровне осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике совместно с заинтересованными государственными органами и организациями.
11. Центральные государственные органы в соответствии с методологическим обеспечением расчетов показателей Прогноза развития в курируемой отрасли не позднее 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике прогноз показателей и информацию к разделам Прогноза развития на республиканском уровне в соответствии с перечнем информации для формирования разделов прогноза социально-экономического развития и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан, и по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган по бюджетной политике при необходимости использует прогнозные данные Национального Банка, опубликованные на его официальном интернет-ресурсе.
В случае непредоставления прогноза показателей от центральных государственных органов в срок, уполномоченный орган по бюджетной политике применяет собственную оценку прогнозного показателя.

12. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 мамырынан кешіктірмей әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің алдағы жоспарланатын кезеңге арналған болжамдарының нұсқаларын әзірлейді және оны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
13. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, мемлекеттік мүлік жөніндегі орталық уәкілетті орган әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері болжамдарының нұсқалары негізінде жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 20 мамырынан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер және мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері болжамдарының нұсқаларын жібереді.
14. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 маусымынан кешіктірмей алдағы бюджеттік параметрлердің жоспарланатын кезеңге арналған болжамдарының нұсқаларын қоса алғанда, әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері болжамдарының нұсқаларын әзірлейді және Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
15. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарының нұсқалары бойынша Комиссия шешімін ескере отырып, бюджеттік параметрлердің алдағы жоспарланатын кезеңге арналған болжамының базалық нұсқасын қоса алғанда, Комиссия мақұлдаған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің базалық нұсқасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
16. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей республикалық деңгейдегі Даму болжамының жобасын қалыптастырады және Комиссияның қарауына енгізеді.
17. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей республикалық деңгейдегі Даму болжамының жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
18. Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған республикалық деңгейдегі Даму болжамы жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізілгеннен кейін ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның ашық бюджеттердің интернет-порталында жарияланады және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.

12. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 мая года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает варианты прогнозов показателей социально-экономического развития на предстоящий планируемый период и направляет его в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному имуществу.
13. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному имуществу на основе вариантов прогнозов показателей социально-экономического развития не позднее 20 мая года, предшествующего планируемому периоду, направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике варианты прогнозов погашения бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства и долговых обязательств государственного сектора.
14. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 июня года, предшествующего планируемому периоду, разрабатывает варианты прогнозов показателей социально-экономического развития, включая варианты прогнозов бюджетных параметров, на предстоящий планируемый период и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее – Комиссия).
15. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике с учетом решения Комиссии по вариантам прогнозов показателей социально-экономического развития направляет одобренный Комиссией базовый вариант показателей социально-экономического развития, включая базовый вариант прогноза бюджетных параметров, на предстоящий планируемый период в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
16. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение Комиссии проект Прогноза развития на республиканском уровне.
17. Центральный уполномоченный орган по бюджетной политике не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан проект Прогноза развития на республиканском уровне.
18. Одобренный Правительством Республики Казахстан Прогноз развития на республиканском уровне не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, после внесения в Парламент Республики Казахстан, публикуется на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и направляется в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.

3-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібі және мерзімдері
19. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейінде даму болжамын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) айқындаған құзыреттер шеңберінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен бірлесіп жүзеге асырады.
20. Облыстың (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдары және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамы бөлімдерінің құрылымына және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 тамызынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) айқындаған құзыреттер бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму болжамы көрсеткіштерінің болжамын және бөлімдеріне ақпаратты жібереді.
21. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарынан және облыстың (ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты), республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органдарынан алынған ақпараттың негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған республикалық деңгейдегі Даму болжамының параметрлерін ескере отырып, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірмей осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамының жобасын қалыптастырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

Глава 3. Порядок и сроки разработки прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения и столицы
19. Разработка Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы в рамках компетенций, определенных местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы.
20. Исполнительные органы области (района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы и уполномоченные органы по государственному планированию районов (города областного значения) в соответствии с формами согласно приложению 2 к настоящим Правилам, не позднее 15 августа года, предшествующего планируемому периоду, представляют по компетенциям, определенным местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы, в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы, уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы прогноз показателей и информацию к разделам Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы.
21. Уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации, полученной от уполномоченных органов по государственному планированию районов (городов областного значения) и исполнительных органов области (района (города областного значения), аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа), города республиканского значения, столицы, с учетом параметров, одобренного Правительством Республики Казахстан Прогноза развития на республиканском уровне, не позднее 15 сентября года, предшествующему планируемому периоду, формирует и вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы проект Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы, по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

22. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының оң қорытындысын ескере отырып, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына (әкімдігіне) қарауға енгізеді.
23. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамын жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей мақұлдайды.
24. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейінде мақұлданған Даму болжамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының (әкімдігі) тиісті жергілікті өкілді органға (мәслихатқа) енгізуімен бір мезгілде ресми интернет-ресурста, оның ішінде ашық бюджеттердің интернет-порталында жарияланады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
4-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау
25. Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган (әкімдік) мақұлдаған республикалық деңгейдегі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамына өзгерістер енгізу арқылы Қазақстан Республикасының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерін өзгерту Даму болжамын нақтылау болып табылады.
26. Даму болжамын нақтылау экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі жағдайлары өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
27. Мақұлданған Даму болжамына өзгерістер енгізуді Комиссия немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясы қарайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) мақұлдайды.
Нақтыланған Даму болжамы ресми интернет-ресурста, оның ішінде бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органының ашық бюджеттер интернет-порталында жариялануға тиіс.
28. Даму болжамын нақтылау кезінде осы Қағидаларда белгіленген Даму болжамын әзірлеу және мақұлдау бойынша талаптар сақталады.

22. Уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с учетом положительного заключения бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение в местный исполнительный орган (акимат) области, города республиканского значения, столицы Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы.
23. Прогноз развития на уровне области, города республиканского значения и столицы не позднее 15 октября года, предшествующего планируемому периоду, одобряется местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы.
24. Одобренный Прогноз развития на уровне области, города республиканского значения и столицы одновременно с внесением местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы в соответствующий местный представительный орган (маслихат), публикуется на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов и направляется в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы и уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы.
Глава 4. Уточнение прогноза социально-экономического развития
25. Уточнением Прогноза развития является изменение показателей социально-экономического развития Республики Казахстан, области, города республиканского значения, столицы посредством внесения изменений в одобренный Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) Прогноз развития на республиканском уровне или на уровне области, города республиканского значения и столицы.
26. Уточнение Прогноза развития осуществляется в случае изменения внешних и внутренних условий развития экономики.
27. Внесение изменений в одобренный Прогноз развития рассматривается Комиссией или бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы, одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом (акиматом) области, города республиканского значения, столицы.
Уточненный Прогноз развития подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе, в том числе на интернет-портале открытых бюджетов центрального уполномоченного органа по бюджетной политике и уполномоченного органа по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
28. При уточнении Прогноза развития соблюдаются требования по разработке и одобрению Прогноза развития, установленные настоящими Правилами.

5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрылымы
29. Мемлекеттік басқарудың республикалық деңгейінде әзірленетін Даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) алдыңғы есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және экономикаға ықпал ететін факторларды ескере отырып, ағымдағы жылға арналған елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды бағалау;
2) елдің әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін және есептік көрсеткіштерінің есепті қаржы жылында мақұлданған республикалық деңгейдегі Даму болжамы деректерінен және республикалық деңгейдегі Даму болжамының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан алшақтығының себептерін талдау;
3) салық және бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуын және бюджет қағидалары мен нысаналы бағдарлардың сақталуын қоса алғанда, мемлекеттік қаржының ағымдағы жай-күйін талдау;
4) болжамды деректердің есепті қаржы жылында мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды деректерінен және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан ұқсас кезеңдегі алшақтығының сомалары мен себептерін талдау;
5) халықаралық қаржы ұйымдарының деректері бойынша экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары, әлемдік экономиканың және Қазақстан Республикасы экономикасының даму перспективалары;
6) елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
7) жоспарлы кезеңге арналған елдің әлеуметтік-экономикалық даму нұсқалары;
8) мемлекеттік қаржының жоспарлы кезеңге арналған негізгі параметрлері;
9) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы;
10) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы;
11) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелері параметрлерінің жоспарлы кезеңге арналған базалық болжамы.
30. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейінде әзірленетін Даму болжамы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және өткен жылғы салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының параметрлерін және есептік деректерінің есепті қаржы жылында мақұлданған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамының болжамды деректерінен алшақтығының себептерін талдау;

Глава 5. Структура разделов прогноза социально-экономического развития
29. Прогноз развития, разрабатываемый на республиканском уровне государственного управления, состоит из следующих разделов:
1) итоги социально-экономического развития Республики Казахстан за предыдущий отчетный период и оценка социально-экономической ситуации в стране с учетом факторов, влияющих на экономику, на текущий год;
2) анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития страны с прогнозными данными Прогноза развития на республиканском уровне, одобренного в отчетном финансовом году, и показателей социально-экономического развития Прогноза развития на республиканском уровне с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан;
3) анализ реализации основных направлений налоговой и бюджетной политики и текущего состояния государственных финансов, включая соблюдение бюджетных правил и целевых ориентиров;
4) анализ сумм и причин расхождения за аналогичный период прогнозных данных с прогнозными данными прогноза социально-экономического развития, одобренного в отчетном финансовом году, и с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан;
5) внешние и внутренние условия развития экономики, перспективы развития мировой экономики и экономики Республики Казахстан по данным международных финансовых организаций;
6) риски социально-экономического развития страны;
7) варианты социально-экономического развития страны на плановый период;
8) основные параметры государственных финансов на плановый период;
9) базовый прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на плановый период по форме 1 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
10) базовый прогноз бюджетных параметров и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период по форме 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
11) базовый прогноз параметров долговых обязательств государственного сектора на плановый период по форме 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
30. Прогноз развития, разрабатываемый на уровне области, города республиканского значения и столицы, состоит из следующих разделов:
1) итоги социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы и реализация основных направлений налогово-бюджетной политики за предыдущий год;
2) анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения и столицы с прогнозными данными Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы, одобренного в отчетном финансовом году;

3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері және негізгі бағыттары;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1 және 2-нысандар бойынша экономикалық өсу факторлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы;
6) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша облыстың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде), республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет түсімдері мен шығыстарының болжамын қамтитын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттік параметрлерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы.
31. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік параметрлері аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бөлінісінде облыстың деңгейіндегі Даму болжамының құрамында көрсетіледі.
32. Бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы) әлеуметтік-экономикалық дамудың және бюджеттік параметрлердің қосымша болжамдық көрсеткіштерін енгізеді.
33. Даму болжамын әзірлеу кезінде орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметіне әдіснамалық басшылықты және үйлестіруді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
34. Даму болжамы көрсеткіштерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша Даму болжамын әзірлеу тәртібіне сәйкес құзыреті бойынша тиісті орталық уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
35. Даму болжамының мемлекеттік қаржының жай-күйі туралы болжамды мәліметтерінің есептеулерін әдіснамалық қамтамасыз етуді бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
36. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейіндегі Даму болжамын әзірлеу кезінде облыстардың (аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының, оның ішінде
облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың,
астананың әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының бөлімдерін әзірлеу
қағидаларына, мерзімдеріне
және құрылымына
1-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамының бөлімдерін қалыптастыруға арналған ақпараттың және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с
Бөлімдердің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы есепті кезеңдегі елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының параметрлерін және есептік көрсеткіштерінің есепті қаржы жылында мақұлданған республикалық деңгейдегі Даму болжамының болжамды деректерінен және республикалық деңгейдегі Даму болжамының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан алшақтығының себептерін талдау
ҰЭМ
1.3
Экономикаға ықпал ететін факторларды ескере отырып, ағымдағы жылға арналған елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды бағалау
ҰЭМ
1.4
Салық және бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуын және бюджеттік қағидалар мен нысаналы бағдарлардың сақталуын қоса алғанда, мемлекеттік қаржының ағымдағы жай-күйін талдау
ҰЭМ, Қаржымині
2.
Болжамды деректердің есепті қаржы жылында мақұлданған әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды деректерінен және Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді даму болжамынан ұқсас кезеңдегі алшақтығының сомалары мен себептерін талдау
ҰЭМ, Қаржымині
3.
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, СІМ
3.1
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
ҰЭМ
3.2
Халықаралық қаржы ұйымдарының деректері бойынша әлемдік экономика мен Қазақстан Республикасы экономикасының даму перспективалары
ҰЭМ
3.3
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму тәуекелдері
ҰЭМ
3.4
Елдің жоспарлы кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму нұсқалары
ҰЭМ
3.5
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің жоспарлы кезеңге арналған болжамы
ҰЭМ, ӨҚМ, КМ, ЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, МАМ, ТСМ, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, СІМ
4.
Мемлекеттік қаржы параметрлердің жоспарлы кезеңге арналған болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
4.1
Республикалық бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.2
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдендірілген трансферт
ҰЭМ, Қаржымині
4.3
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны
ҰЭМ, Қаржымині
4.4
Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
4.5
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша)
4.6
Шоғырландырылған бюджеттің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Еңбекмині, ДСМ
4.7
Мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині, СИМ
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар www.gov.kz./memleket/economy интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша ___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПП
Кезеңділік: жылдық

3) тенденции и основные направления социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
4) риски социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
5) факторы экономического роста и прогноз показателей социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения на плановый период по формам 1 и 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) прогноз бюджетных параметров области, города республиканского значения, столицы на плановый период, включающий прогноз поступлений и расходов бюджета области (в разрезе районов (городов областного значения), города районного значения, сел, поселков, сельских округов), города республиканского значения, столицы по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
31. Показатели социально-экономического развития района (города областного значения) и бюджетные параметры района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа указываются в составе Прогноза развития на уровне области в разрезе районов (городов областного значения) и городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
32. Центральным уполномоченным органом по бюджетной политике (местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы) включаются дополнительные прогнозные показатели социально-экономического развития и бюджетных параметров.
33. Методологическое руководство и координация деятельности центральных и местных исполнительных органов, других государственных организаций при разработке Прогноза развития осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
34. Методологическое обеспечение расчетов показателей Прогноза развития осуществляется соответствующими центральными уполномоченными государственными органами по компетенции, в соответствии с порядком разработки Прогноза развития, по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
35. Методологическое обеспечение расчетов прогнозных сведений о состоянии государственных финансов Прогноза развития осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетной политике.
36. Координация деятельности исполнительных органов областей (районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов), городов республиканского значения, столицы при разработке Прогноза развития на уровне области, города республиканского значения и столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 1
к Правилам, срокам разработки
и структуре разделов прогноза
социально-экономического
развития, в том числе прогноза
социально-экономического
развития области, города
республиканского значения,
столицы
Перечень информации для формирования разделов прогноза социально-экономического развития и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
№ п/п
Наименование разделов
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий отчетный период
МНЭ
1.2
Анализ параметров и причин расхождения отчетных показателей социально-экономического развития страны с прогнозными данными Прогноза развития на республиканском уровне, одобренного в отчетном финансовом году, и показателей социально-экономического развития Прогноза развития на республиканском уровне с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан
МНЭ
1.3
Оценка социально-экономической ситуации в стране с учетом факторов, влияющих на экономику, на текущий год
МНЭ
1.4
Анализ реализации основных направлений налоговой и бюджетной политики и текущего состояния государственных финансов, включая соблюдение бюджетных правил и целевых ориентиров
МНЭ, МФ
2.
Анализ сумм и причин расхождения за аналогичный период прогнозных данных с прогнозными данными прогноза социально-экономического развития, одобренного в отчетном финансовом году, и с долгосрочным прогнозом развития Республики Казахстан
МНЭ, МФ
3.
Прогноз социально-экономического развития страны
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МКИ, МТС, МП, МНВО, МЗ, МИД
3.1
Внешние и внутренние условия развития экономики
МНЭ
3.2
Перспективы развития мировой экономики и экономики Республики Казахстан по данным международных финансовых организаций
МНЭ
3.3
Риски социально-экономического развития страны
МНЭ
3.4
Варианты социально-экономического развития страны на плановый период
МНЭ
3.5.
Прогноз показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на плановый период
МНЭ, МПС, МТ, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МКИ, МТС, МП, МНВО, МЗ, МИД
4.
Прогноз параметров государственных финансов на плановый период
МНЭ, МФ
4.1
Основные параметры республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.2
Гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ
4.3
Темпы роста расходов республиканского бюджета
МНЭ, МФ
4.4
Основные параметры государственного бюджета
МНЭ, МФ
4.5
Основные параметры Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МТСЗН, НБ (по согласованию)
4.6
Основные параметры консолидированного бюджета
МНЭ, МТСЗН, МЗ
4.7
Основные параметры долговых обязательств государственного сектора
МНЭ, МФ, МТИ
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПП
Периодичность: годовая

Есептік кезең: 20__-20__ жылдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды ұсынатын адамдар тобы: орталық мемлекеттік органдар және ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды ұсыну мерзімі: жыл сайын, жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың 15 сәуірге дейін
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
1- жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжанатын кезең жылы
Болжамды параметрлердің негіздемесі (негізгі жобалар мен шараларды белгілеу)
1-ші
2-ші
3-ші
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
ЖІӨ, миллиард теңге
ҰЭМ
2.
ЖІӨ-нің нақты өзгеруі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ
3.
ЖІӨ, есептік бағам бойынша миллиард АҚШ доллары
ҰЭМ
4.
СҚП бойынша ЖІӨ, ағымдағы халықаралық доллармен
ҰЭМ
5.
Халықтың жан басына шаққандағы ЖІӨ, есептік бағам бойынша АҚШ доллары
ҰЭМ
6.
Мұнай экспорты, мың тонна
ЭМ
7.
Шикізаттық емес тауарлар экспорты, миллиард АҚШ доллары
СИМ, ӨҚМ, АШМ, ЭМ, ДСМ, Қаржымині
8.
Негізгі капиталға инвестициялар, миллиард теңге
ҰЭМ, СИМ
9.
Негізгі капиталға инвестициялар НКИ, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, СИМ
10.
Тікелей шетелдік инвестициялар, есептік бағам бойынша миллиард АҚШ доллары
СІМ
11.
АҚШ долларына шаққандағы теңгенің есептік бағамы
ҰЭМ
12.
Мұнай бағасы, бір баррелі үшін АҚШ доллары
ҰЭМ
(ХҚҰ консенсус-болжамы)
13.
Металдар бағасының индексі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ (ХҚҰ деректері бойынша)
14.
Инфляция, кезең соңындағы %-бен
ҰЭМ
(ҰБ болжамды деректер бойынша)
Өндіріс әдісімен ЖІӨ болжамы (НКИ)
15.
Ауыл шаруашылығының өнімі (көрсетілетін қызметтері), алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
16.
Өсімдік шаруашылығының өнімі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
17.
Астық (күрішті қосқанда) және бұршақ тұқымдас дақылдарды өңделгеннен кейiнгi салмағында жалпы жинау, мың тонна
АШМ
18.
Мал шаруашылығының өнімі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
19.
Орман шаруашылығының өнімі (көрсетілетін қызметі), алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭТРМ
20.
Балық аулау және акваөсіру, алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне қарағанда %-бен
АШМ
21.
Өнеркәсіп, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, Қаржымині
22.
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді игеру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ
23.
Көмір өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен*
ӨҚМ
24.
Мұнай және газ конденсатын өндіру көлемі, жылына миллион тонна, оның ішінде:
ЭМ
1-ірі кен орны
2-ірі кен орны
3-ірі кен орны
қалғандары
25.
Мұнай және газ конденсатын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
26.
Шикі газ өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
27.
Темір кендерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
28.
Темір кендерін қоспағанда, кендерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
29.
Өңдеу өнеркәсібі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, АШМ, ӨҚМ, ЭМ, Қаржымині, ДСМ
30.
Тамақ өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ
31.
Сусындар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
АШМ, Қаржымині
32.
Тоқыма бұйымдарын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
33.
Киім өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
34.
Былғары және оған жататын өнімдерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
35.
Жиһаздан басқа, ағаш және тоз бұйымдарын өндіру; сабаннан және өруге арналған материалдан жасалған бұйымдарды өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
36.
Қағаз және қағаздан жасалған өнімдерді өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
37.
Мұнайдың өңделген өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЭМ
38.
Химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
39.
Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен фармацевтикалық препараттар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ДСМ
40.
Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
41.
Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге бейметалл минералды өнімдер өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
42.
Металлургия өндірісі, алдыңғы жылға қарағанда %-бен, оның ішінде:
ӨҚМ
қара металлургия, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
негізгі асыл және түсті металдар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
43.
Машина жасау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
44.
Жиһаз өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ
45.
Өзге де дайын бұйымдар өндіру, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЖАО
46.
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны баптаумен жабдықтау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ
47.
Сумен жабдықтау; су бұру; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ, ЭТРМ, АШМ, СРИМ
48.
Құрылыс, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ӨҚМ, КМ, ЭМ
49.
Көлік және қоймалау, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
КМ
50.
Ақпарат, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
МАМ
51.
Байланыс, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ЦДИАӨМ
52.
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
СИМ
Сыртқы сауда көрсеткіштері
53.
Тауарлар экспорты, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
54.
Тауарлар импорты, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
55.
Сауда теңгерімі, миллион АҚШ доллары
ҰЭМ
Әлеуметтік саланың көрсеткіштері
56.
Халықтың орташа жылдық саны, мың адам
Еңбекмині
57.
ерлер, жыл
Еңбекмині
58.
әйелдер, жыл
Еңбекмині
59.
Жұмыс күші (15 және одан жоғары жастағы), мың адам
Еңбекмині
60.
ерлер, мың адам
Еңбекмині
61.
әйелдер, мың адам
Еңбекмині
62.
Жұмыссыз халық (15 және одан жоғары жастағы), мың адам
Еңбекмині
63.
ерлер, мың адам
Еңбекмині
64.
әйелдер, мың адам
Еңбекмині
65.
Жұмыссыздық деңгейі, %-бен
Еңбекмині
66.
ерлер, %-бен
Еңбекмині
67.
әйелдер, %-бен
Еңбекмині
68.
Бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы, теңге
Еңбекмині
69.
Нақты жалақы индексi, алдыңғы жылға қарағанда %
Еңбекмині
70.
Жалақының ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
71.
Айлық есептiк көрсеткiш, теңге
ҰЭМ
72.
Зейнеткерлер саны, мың адам
Еңбекмині
73.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
74.
Зейнетақының ең төмен мөлшері, теңге
Еңбекмині
75.
Ең төмен күнкөріс деңгейі, теңге
Еңбекмині
Ескертпе:
* көмір концентратын есепке алмағандағы деректер
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы_______________________
____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы___________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны ______________________________________________
2-нысан
Бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры параметрлерінің ______жылдарға арналған тізбесі
миллиард теңге
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы

Отчетный период: 20__ -20___годы
Круг лиц, представляющих формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе: центральные государственные органы и организации
Срок представления форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 15 апреля года, предшествующего планируемому периоду
БИН
Метод сбора: в электронном виде
Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на _____ годы
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
Обоснование прогнозных параметров (выделить основные проекты и меры)
1-й
2-й
3-й
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
ВВП, миллиард тенге
МНЭ
2.
Реальное изменение ВВП, в % к предыдущему году
МНЭ
3.
ВВП, миллиард долларов США по расчетному курсу
МНЭ
4.
ВВП по ППС, в текущих международных долларах
МНЭ
5.
ВВП на душу населения, доллар США по расчетному курсу
МНЭ
6.
Экспорт нефти, тысяч тонн
МЭ
7.
Экспорт несырьевых товаров, миллиард долларов США
МТИ, МПС, МСХ, МЭ, МЗ, МФ
8.
Инвестиции в основной капитал, миллиард тенге
МНЭ, МИД
9.
ИФО инвестиций в основной капитал, в % к предыдущему году
МНЭ, МИД
10.
Прямые иностранные инвестиции, миллиард долларов США по расчетному курсу
МИД
11.
Расчетный курс, тенге к доллару США
МНЭ
12.
Цена на нефть, доллар США за баррель
МНЭ (консенсус-прогноз МФО)
13.
Индекс цен на металлы, в % к предыдущему году
МНЭ
(по данным МФО)
14.
Инфляция, в % на конец периода
МНЭ
(по прогнозным данным НБ)
Прогноз ВВП методом производства (ИФО)
15.
Продукция (услуг) сельского хозяйства, в % к предыдущему году
МСХ
16.
Продукция растениеводства, в % к предыдущему году
МСХ
17.
Валовый сбор зерновых (включая рис) и бобовых культур в весе после доработки, тысяч тонн
МСХ
18.
Продукция животноводства, в % к предыдущему году
МСХ
19.
Продукция (услуг) лесного хозяйства, в % к предыдущему году
МЭПР
20.
Рыболовство и аквакультура, к соответствующему периоду предыдущего года, в % к предыдущему году
МСХ
21.
Промышленность, в % к предыдущему году
МНЭ, МПС, МЭ, МСХ, МЗ, МФ
22.
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров, в % к предыдущему году
МНЭ, МЭ, МПС
23.
Добыча угля, в% к предыдущему году*
МПС
24.
Объем добычи нефти и газового конденсата, миллион тонн за год, в том числе:
МЭ
крупное месторождение 1
крупное месторождение 2
крупное месторождение 3
остальные
25.
Добыча нефти и газового конденсата, в % к предыдущему году
МЭ
26.
Добыча сырого газа, в % к предыдущему году
МЭ
27.
Добыча железных руд, в % к предыдущему году
МПС
28.
Добыча руд, кроме железных, в % к предыдущему году
МПС
29.
Обрабатывающая промышленность, в % к предыдущему году
МНЭ, МСХ, МПС, МЭ, МФ, МЗ
30.
Производство продуктов питания, в % к предыдущему году
МСХ
31.
Производство напитков, в % к предыдущему году
МСХ, МФ
32.
Производство текстильных изделий, в % к предыдущему году
МПС
33.
Производство одежды, в % к предыдущему году
МПС
34.
Производство кожаной и относящейся к ней продукции, в % к предыдущему году
МПС
35.
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения, в % к предыдущему году
МПС
36.
Производство бумаги и бумажной продукции, в % к предыдущему году
МПС
37.
Производство продуктов нефтепереработки, в % к предыдущему году
МЭ
38.
Производство продуктов химической промышленности, в % к предыдущему году
МПС
39.
Производство основных фармацевтических продуктов и фармацевтических препаратов, в % к предыдущему году
МЗ
40.
Производство резиновых и пластмассовых изделий, в % к предыдущему году
МПС
41.
Производство прочей неметаллической минеральной продукции, не включенной в другие группировки, в % к предыдущему году
МПС
42.
Металлургическое производство, в % к предыдущему году, в т. ч.:
МПС
черная металлургия, в % к предыдущему году
производство основных благородных и цветных металлов, в % к предыдущему году
43.
Машиностроение, в % к предыдущему году
МПС
44.
Производство мебели, в % к предыдущему году
МПС
45.
Производство прочих готовых изделий, в % к предыдущему году
МНЭ, МИО
46.
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом, в % к предыдущему году
МНЭ, МЭ, МПС
47.
Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений, в % к предыдущему году
МПС, МЭПР, МСХ, МВРИ
48.
Строительство, в % к предыдущему году
МПС, МТ, МЭ
49.
Транспорт и складирование, в % к предыдущему году
МТ
50.
Информация, в % к предыдущему году
МКИ
51.
Связь, в % к предыдущему году
МЦРИАП
52.
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов, в % к предыдущему году
МТИ
Показатели внешней торговли
53.
Экспорт товаров, миллион долларов США
МНЭ
54.
Импорт товаров, миллион долларов США
МНЭ
55.
Торговый баланс, миллион долларов США
МНЭ
Показатели социальной сферы
56.
Среднегодовая численность населения, тысяч человек
МТСЗН
57.
мужчины, тысяч человек
МТСЗН
58.
женщины, тысяч человек
МТСЗН
59.
Рабочая сила (в возрасте 15 лет и старше), тысяч человек
МТСЗН
60.
мужчины, тысяч человек
МТСЗН
61.
женщины, тысяч человек
МТСЗН
62.
Безработное население (в возрасте 15 лет и старше), тысяч человек
МТСЗН
63.
мужчины, тысяч человек
МТСЗН
64.
женщины, тысяч человек
МТСЗН
65.
Уровень безработицы, в %
МТСЗН
66.
мужчины, в %
МТСЗН
67.
женщины, в %
МТСЗН
68.
Среднемесячная заработная плата одного работника, тенге
МТСЗН
69.
Индекс реальной заработной платы, в % к предыдущему году
МТСЗН
70.
Минимальный размер заработной платы, тенге
МТСЗН
71.
Месячный расчетный показатель, тенге
МНЭ
72.
Численность пенсионеров, тысяч человек
МТСЗН
73.
Минимальный размер государственной базовой пенсионной выплаты, тенге
МТСЗН
74.
Минимальный размер пенсии, тенге
МТСЗН
75.
Прожиточный минимум, тенге
МТСЗН
Примечание:
*данные без учета угольного концентрата
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 2
Перечень бюджетных параметров и параметров Национального фонда Республики Казахстан на ______ годы
миллиард тенге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель

125.
Республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны бойынша шек
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
Атауы______________________
____________________________
Мекенжайы_________________________
_____________________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны __________________________________________________
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ______ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
Болжанатын кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Болжам
1
2
3
4
5
6
1.
Ұлттық қордың соңғы есептік он сегіз жылдағы инвестициялық кірісінің орташа деңгейі, миллиард теңге
ҰБ (келісу бойынша)
2.
Жыл басында 18 жасқа дейінгі балалар саны*, мың адам
Енбекмині
3.
Бір жыл ішінде 18 жасқа толатын балалар саны*, мың адам
Енбекмині
Ескертпе:
* болжамды кезеңнің 1-ші жылынан бастап өлім-жітімді, сыртқы көші-қонды есепке алмағандағы деректер
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы______________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы___________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны __________________________________________________
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі
миллиард теңге
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
Ағымдағы жылдың алдындағы есептік жыл
1-ші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжанатын кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Іс жүзінде
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Ұлттық қордың инвестициялық кірісінің орташа жылдық деңгейі
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ
2.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздарының номиналды құны
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
3.
Ұлттық қордың есептік кезеңдегі ағымдағы шотындағы ақша қалдығы
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы______________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны __________________________________________________
5-нысан
Мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі
миллиард теңге
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы

125.
Предел по темпам роста расходов республиканского бюджета
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 3
Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Прогноз
1
2
3
4
5
6
1.
Усредненный уровень инвестиционного дохода Национального фонда за последние отчетные восемнадцать лет, миллиард тенге
НБ (по согласованию)
2.
Численность детей в возрасте до 18 лет в начале года*, тысяч человек
МТСЗН
3.
Численность детей, которым в течение года исполнится 18 лет*, тысяч человек
МТСЗН
Примечание:
*c 1-го года прогнозируемого периода данные без учета смертности, внешней миграции
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 4
Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы
миллиард тенге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Отчетный год, предшествующий текущему году
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Факт
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Среднегодовой уровень инвестиционного дохода Национального фонда
НБ (по согласованию), МНЭ
2.
Номинальная стоимость долговых ценных бумаг субъектов квазигосударственного сектора
НБ (по согласованию), МФ
3.
Остаток денег на текущем счете Национального фонда за отчетный год
НБ (по согласованию), МФ
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 5
Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы
миллиард тенге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель

1-ші есепті жылдың алдындағы 2-ші есепті жыл
Ағымдағы жылдың алдындағы 1-ші есепті жыл
1-ші жоспарланған жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжамды кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Іс жүзінде
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Үкіметтік борыш
Қаржымині, ҰЭМ
2.
ішкі
Қаржымині, ҰЭМ
3.
сыртқы
Қаржымині, ҰЭМ
4.
Үкіметтік борышқа қызмет көрсету
Қаржымині, ҰЭМ
5.
ішкі
Қаржымині, ҰЭМ
6.
сыртқы
Қаржымині, ҰЭМ
7.
Үкіметтік борышты өтеу
Қаржымині
8.
ішкі
Қаржымині
9.
сыртқы
Қаржымині
10.
Жергілікті атқарушы органдардың борышы
ҰЭМ, ЖАО
11.
ішкі
ҰЭМ, ЖАО
12.
сыртқы
ҰЭМ, ЖАО
13.
Борышқа қызмет көрсету
ЖАО
14.
ішкі
ЖАО
15.
сыртқы
ЖАО
16.
Борышты өтеу
ЖАО
17.
ішкі
ЖАО
18.
сыртқы
ЖАО
19.
Мемлекет кепілдік берген борыш
Қаржымині, ҰЭМ, ББӘ
20.
ішкі
Қаржымині, ҰЭМ, ББӘ
21.
сыртқы
Қаржымині, ҰЭМ, ББӘ
22.
Борышқа қызмет көрсету
Қаржымині, ҰЭМ, ББӘ
23.
Борышты өтеу
Қаржымині, ҰЭМ, ББӘ
24.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы
Қаржымині, ҰЭМ
25.
ішкі
Қаржымині, ҰЭМ
26.
сыртқы
Қаржымині, ҰЭМ
27.
Борышқа қызмет көрсету
Қаржымині, ҰЭМ
28.
Борышты өтеу
Қаржымині, ҰЭМ
29.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер
Қаржымині, ҰЭМ
30.
Инвестициялық шығындарды өтеу
Қаржымині, ҰЭМ
31.
Операциялық шығындарды өтеу
Қаржымині, ҰЭМ
32.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлемі
Қаржымині, ҰЭМ
33.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша өзге де төлемдер
Қаржымині, ҰЭМ
34.
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері
Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО
35.
Инвестициялық шығындарды өтеу
Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО
36.
Операциялық шығындарды өтеу
Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО
37.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлемі
Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО
38.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша өзге де төлемдер
Қаржымині, ҰЭМ, ЖАО
39.
Бюджет тапшылығын қаржыландыру
Қаржымині, ҰЭМ
40.
Ішкі қаржыландыру
Қаржымині
41.
түсуі
Қаржымині
42.
өтеу
Қаржымині
43.
Сыртқы қаржыландыру
Қаржымині
44.
түсуі
Қаржымині
45.
өтеу
Қаржымині
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы______________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны __________________________________________________
6-нысан
Негізгі капиталға инвестициялардың пайдалану бағыттары бойынша ___ жылдарға арналған болжамы
миллиард теңге
Р/с
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
1-жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл
Болжанатын кезең жылы
1-ші
2-ші
3-ші
Бағалау
Болжам
1
2
3
4
5
6
7
1.
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
АШМ, ЭТРМ
2.
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді игеру
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ
3.
Өңдеу өнеркәсібі
ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, Қаржымині
4.
Электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және ауаны кондициялаумен жабдықтау
ҰЭМ, ЭМ, ӨҚМ
5.
Сумен жабдықтау; су бұру; қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою бойынша қызмет
ӨҚМ, ЭТРМ, АШМ, СРИМ
6.
Көлік және қоймалау
КМ
7.
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу
СИМ
8.
Туризм
ТСМ
9.
Құрылыс
ӨҚМ
10.
Ақпарат
МАМ
11.
Байланыс
ЦДИАӨМ
12.
Білім беру
ОАМ, ҒЖБМ
13.
Денсаулық сақтау
ДСМ
14.
Өзге де көрсетілетін қызметтер
ҰЭМ
15.
Негізгі капиталға салынған инвестициялардың барлығы
ҰЭМ, СІМ
16.
ЖІӨ-ге қатысты %-бен
ҰЭМ, СІМ
17.
Негізгі капиталға инвестициялар НКИ, алдыңғы жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ, СІМ
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы_____________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөр орны _________________________________________________
"(мемлекеттік органның атауы)
бойынша ___ жылдарға
арналған Қазақстан
Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының болжамды
параметрлерін есептеу үшін
қажетті көрсеткіштердің тізбесі"
нысандарына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "(мемлекеттік органның атауы) бойынша ___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" нысандарын толтыру бойынша түсіндірме
(1-ПП индексі, кезеңділігі: жылдық)

2-ый отчетный год, предшествующий 1-му отчетному году
1-ый отчетный год, предшествующий текущему году
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Факт
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Правительственный долг
МФ, МНЭ
2.
внутренний
МФ, МНЭ
3.
внешний
МФ, МНЭ
4.
Обслуживание правительственного долга
МФ, МНЭ
5.
внутреннего
МФ, МНЭ
6.
внешнего
МФ, МНЭ
7.
Погашение правительственного долга
МФ
8.
внутреннего
МФ
9.
внешнего
МФ
10.
Долг местных исполнительных органов
МНЭ, МИО
11.
внутренний
МНЭ, МИО
12.
внешний
МНЭ, МИО
13.
Обслуживание долга
МИО
14.
внутреннего
МИО
15.
внешнего
МИО
16.
Погашение долга
МИО
17.
внутреннего
МИО
18.
внешнего
МИО
19.
Гарантированный государством долг
МФ, МНЭ, АБП
20.
внутренний
МФ, МНЭ, АБП
21.
внешний
МФ, МНЭ, АБП
22.
Обслуживание долга
МФ, МНЭ, АБП
23.
Погашение долга
МФ, МНЭ, АБП
24.
Долг субъектов квазигосударственного сектора
МФ, МНЭ
25.
внутренний
МФ, МНЭ
26.
внешний
МФ, МНЭ
27.
Обслуживание долга
МФ, МНЭ
28.
Погашение долга
МФ, МНЭ
29.
Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства
МФ, МНЭ
30.
Компенсация инвестиционных затрат
МФ, МНЭ
31.
Компенсация операционных затрат
МФ, МНЭ
32.
Выплата вознаграждений за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства
МФ, МНЭ
33.
Прочие выплаты по проектам государственно-частного партнерства
МФ, МНЭ
34.
Государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства местных исполнительных органов
МФ, МНЭ, МИО
35.
Компенсация инвестиционных затрат
МФ, МНЭ, МИО
36.
Компенсация операционных затрат
МФ, МНЭ, МИО
37.
Выплата вознаграждений за осуществление управления объектом государственно-частного партнерства
МФ, МНЭ, МИО
38.
Прочие выплаты по проектам государственно-частного партнерства
МФ, МНЭ, МИО
39.
Финансирование дефицита бюджета
МФ, МНЭ
40.
Внутреннее финансирование
МФ
41.
поступление
МФ
42.
погашение
МФ
43.
Внешнее финансирование
МФ
44.
поступление
МФ
45.
погашение
МФ
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_________________________
______________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Форма 6
Прогноз инвестиций в основной капитал по направлениям использования на ______ годы
миллиард тенге
№ п/п
Показатели
Ответственный исполнитель
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
Год прогнозируемого периода
1-й
2-й
3-й
Оценка
Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
1.
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
МСХ, МЭПР
2.
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
МНЭ, МЭ, МПС
3.
Обрабатывающая промышленность
МНЭ, МПС, МЭ, МСХ, МЗ, МФ
4.
Снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом
МНЭ, МЭ, МПС
5.
Водоснабжение; водоотведение; сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений
МПС, МЭПР, МСХ, МВРИ
6.
Транспорт и складирование
МТ
7.
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
МТИ
8.
Туризм
МТС
9.
Строительство
МПС
10.
Информация
МКИ
11.
Связь
МЦРИАП
12.
Образование
МНВО, МП
13.
Здравоохранение
МЗ
14.
Прочие услуги
МНЭ
15.
Всего инвестиций в основной капитал
МНЭ, МИД
16.
в % к ВВП
МНЭ, МИД
17.
ИФО инвестиций в основной капитал, в % к предыдущему году
МНЭ, МИД
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты_______________________________________
Исполнитель___________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Приложение к формам
"Перечень показателей,
необходимых для расчета
прогнозных параметров
социально-экономического
развития Республики Казахстан
на _____ годы по (наименование
государственного органа)"
Пояснение по заполнению форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на _____ годы по (наименование государственного органа)"
(индекс 1-ПП, периодичность годовая)

1. "___ жылдарға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 1-нысанды (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша:
1-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
1-нысанның 2-бағанында экономика салалары, әлеуметтік сала бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
1-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар - салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
1-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жылдың бағалау мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылындағы көрсеткіштердің болжамды мәндері көрсетіледі;
1-нысанның 8-бағанында негізгі жобалар мен шаралар бөліп көрсетіле отырып, болжамды параметрлердің негіздемесі көрсетіледі.
2. "Бюджеттік параметрлердің және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры параметрлерінің ___ жылдарға арналған тізбесі" 2-нысанды (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша:
2-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-нысанның 2-бағанында мемлекеттік қаржы көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
2-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – бюджетті қалыптастыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
2-нысанның 4-бағанында бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 5-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы бірінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 6-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
2-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ___ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің тізбесі" 3-нысанды (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша:
3-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
3-нысанның 2-бағанында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
3-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;

1. По заполнению формы 1 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на ____ годы" (далее – формы 1):
в графе 1 формы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 1 указывается наименование показателей по отраслям экономики, социальной сферы;
в графе 3 формы 1 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 1 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 1 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 1 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 1 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода;
в графе 8 формы 1 указывается обоснование прогнозных параметров с выделением основных проектов и мер.
2. По заполнению формы 2 "Перечень бюджетных параметров и параметров Национального фонда Республики Казахстан на ___ годы" (далее – форма 2):
в графе 1 формы 2 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 2 указывается наименование показателей государственных финансов;
в графе 3 формы 2 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета;
в графе 4 формы 2 указываются фактические значения показателей второго отчетного года, предшествующего первому отчетному году;
в графе 5 формы 2 указываются фактические значения показателей первого отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 6 формы 2 указываются плановые значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 7 формы 2 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 8 формы 2 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 9 формы 2 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
3. По заполнению формы 3 "Перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 3):
в графе 1 формы 3 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 3 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан;
в графе 3 формы 3 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;

3-нысанның 4-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
3-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 4-нысанды (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша:
4-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
4-нысанның 2-бағанында мемлекеттік қаржы көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
4-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – Ұлттық қорды басқару мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
4-нысанның 4-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы есептік жыл көрсеткіштерінің іс жүзіндегі мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 5-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің бағалау мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
4-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
5. "Мемлекеттік сектордың ___ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті қосымша көрсеткіштердің тізбесі" 5-нысанды (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша:
5-нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
5-нысанның 2-бағанында мемлекеттік сектордың ______ жылдарға арналған борыштық міндеттемелерінің болжамды параметрлерін есептеу үшін көрсеткіштерінің атауы көрсетіледі;
5-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – бюджетті қалыптастыру мәселелеріне жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
5-нысанның 4-бағанында бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі бірінші есепті жылдың алдындағы екінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 5-бағанында ағымдағы жылдың алдындағы бірінші есепті жыл көрсеткіштерінің нақты мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 6-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 8-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
5-нысанның 9-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.

в графе 4 формы 3 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 5 формы 3 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 6 формы 3 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
4. По заполнению формы 4 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров Национального фонда Республики Казахстан на _____ годы" (далее – форма 4):
в графе 1 формы 4 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 4 указывается наименование показателей государственных финансов;
в графе 3 формы 4 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы управления Национальным фондом;
в графе 4 формы 4 указываются фактические значения показателей отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 5 формы 4 указываются оценочные значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 6 формы 4 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 7 формы 4 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 8 формы 4 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
5. По заполнению формы 5 "Перечень дополнительных показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров долговых обязательств государственного сектора на _____ годы" (далее – форма 5):
в графе 1 формы 5 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 5 указывается наименование показателей, необходимых для расчета прогнозных долговых обязательств государственного сектора;
в графе 3 формы 5 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие вопросы формирования бюджета;
в графе 4 формы 5 указывается фактические значения показателей второго отчетного года, предшествующего первому отчетному году;
в графе 5 формы 5 указываются фактические значения показателей первого отчетного года, предшествующего текущему году;
в графе 6 формы 5 указываются плановые значения показателей текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 7 формы 5 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 8 формы 5 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 9 формы 5 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.

6. "Негізгі капиталға инвестициялардың пайдалану бағыттары бойынша ___ жылдарға арналған болжамы" 6-нысанды (бұдан әрі – 6-нысан) толтыру бойынша:
6- нысанының 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
6-нысанның 2-бағанында пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар бойынша көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
6-нысанның 3-бағанында жауапты орындаушылар – салалық мәселелерге жетекшілік ететін мемлекеттік органдар көрсетіледі;
6-нысанның 4-бағанында бірінші жоспарланатын жылдың алдындағы ағымдағы жыл көрсеткіштерінің бағалау мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 5-бағанында болжамды кезеңнің бірінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 6-бағанында болжамды кезеңнің екінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі;
6-нысанның 7-бағанында болжамды кезеңнің үшінші жылы көрсеткіштерінің болжамды мәндері көрсетіледі.
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын жетекшілік ететін саланы дамытудың алдағы жоспарланатын (жоспарлы) кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған сала бойынша нысаналы индикаторларға, міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге сәйкес келуге тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына төмендеу немесе өсу факторларын, себептерін, іске асырылатын жобалар мен тапсырмаларды көрсете отырып, алдағы жоспарланатын кезеңге арналған әрбір болжамды көрсеткіштің күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат халыққа түсінікті қысқаша, анық және ықшам түрде баяндалады, өйткені құжат бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның интернет-порталында жариялануға тиіс.
Ескертпе:
аббревиатуралардың және қысқартулардың толық жазылуы:
АҚШ
Америка Құрама Штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘМСҚ
"Әлеуметтік медициналық сақтандару қоры" акционерлік қоғамы
БИН
бизнес-идентификациялық нөмері
ББӘ
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МӘСҚ
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
МАМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СРИМ
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлiгi
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ТСМ
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Әлеуметтік-экономикалық
даму болжамының, оның ішінде
облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
әлеуметтік-экономикалық даму
болжамының бөлімдерін әзірлеу
қағидаларына, мерзімдеріне
және құрылымына
2-қосымша
1-нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандар www.gov.kz./memleket/economy интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысандардың атауы: (мемлекеттік органның атауы) бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық дамуының _____ жылдарға арналған болжамды параметрлерін есептеуге қажетті көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандардың индексі: 1-ПО
Кезеңділігі: жылдық

6. По заполнению формы 6 "Прогноз инвестиций в основной капитал по направлениям использования на ___ годы" (далее – форма 6):
в графе 1 формы 6 указывается порядковый номер;
в графе 2 формы 6 указывается наименование показателей по инвестициям в основной капитал по направлениям использования;
в графе 3 формы 6 указываются ответственные исполнители – государственные органы, курирующие отраслевые вопросы;
в графе 4 формы 6 указываются оценочные значения текущего года, предшествующего первому планируемому году;
в графе 5 формы 6 указываются прогнозные значения показателей первого года прогнозного периода;
в графе 6 формы 6 указываются прогнозные значения показателей второго года прогнозного периода;
в графе 7 формы 6 указываются прогнозные значения показателей третьего года прогнозного периода.
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (плановый) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов, показателей результатов задач по отрасли, определенных в документах Системы государственного планирования в Республике Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках излагается кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации на интернет-портале уполномоченного органа по бюджетной политике.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
ФСМС
Акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
БИН
бизнес-идентификационный номер
АБП
администраторы бюджетных программ
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВВП
валовой внутренний продукт
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
ГФСС
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
ППС
паритет покупательской способности
МВРИ
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам, срокам разработки
и структуре разделов прогноза
социально-экономического
развития, в том числе прогноза
социально-экономического
развития области, города
республиканского значения,
столицы
Форма 1
Формы, предназначенные для сбора административных данных
Представляются: в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы
Формы, предназначенные для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещены на интернет-ресурсе: www.gov.kz./memleket/economy
Наименование административных форм: перечень показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на _____ годы по (наименование государственного органа)
Индекс форм, предназначенных для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ПО
Периодичность: годовая