Науырзым ауданының 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Науырзым ауданы мәслихатының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 263 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі
Науырзым аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Науырзым ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 2 414 600,0 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсімдер бойынша – 561 462,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 69 605,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 18 500,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 1 765 033,0 мың теңге;
2) шығындар – 2 414 600,0 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – -1 322,0 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 19 462,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 20 784,0 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 322,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -1 322,0 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 462,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 20 784,0 мың теңге.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі 1 037 147,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері белгіленсін:
1) 2026 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 326 779,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Буревестник ауылы – 5 114,0 мың теңге;
Дәмді ауылдық округі – 39 862,0 мың теңге;
Қарамеңді ауылдық округі – 98 674,0 мың теңге;
Қожа ауылы – 50 241,0 мың теңге;
Раздольное ауылы – 35 648,0 мың теңге;
Өлеңді ауылы – 29 476,0 мың теңге;
Шилі ауылы – 31 823,0 мың теңге;
Шолақсай ауылы – 35 941,0 мың теңге;
2) 2027 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 312 273,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Буревестник ауылы – 1 414,0 мың теңге;
Дәмді ауылдық округі – 40 606,0 мың теңге;
Қарамеңді ауылдық округі – 100 720,0 мың теңге;
Қожа ауылы – 24 100,0мың теңге;
Раздольное ауылы – 48 919,0 мың теңге;
Өлеңді ауылы – 27 631,0 мың теңге;
Шилі ауылы – 31 406,0 мың теңге;
Шолақсай ауылы – 37 477,0 мың теңге;
3) 2028 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдар, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 320 222,0 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Буревестник ауылы – 722,0 мың теңге;

О районном бюджете Наурзумского района на 2026-2028 годы
Решение маслихата Наурзумского района Костанайской области от 26 декабря 2025 года № 263
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026
Наурзумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Наурзумского района на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 414 600,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 561 462,0 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям – 69 605,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 18 500,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 1 765 033,0 тысячи тенге;
2) затраты – 2 414 600,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -1 322,0 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 19 462,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 20 784,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 1 322,0 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -1 322,0 тысячи тенге:
поступление займов – 19 462,0 тысячи тенге;
погашение займов – 20 784,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2026 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 037 147,0 тысяч тенге.
3. Установить объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел, сельских округов:
1) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджетав бюджеты сел,сельских округов на 2026 год в сумме 326 779,0 тысяч тенге, в том числе:
село Буревестник – 5 114,0 тысяч тенге;
Дамдинский сельский округ – 39 862,0 тысячи тенге;
Карамендинский сельский округ – 98 674,0 тысячи тенге;
село Кожа - 50 241,0 тысяча тенге;
село Раздольное – 35 648,0 тысяч тенге;
село Уленды – 29 476,0 тысяч тенге;
село Шили – 31 823,0 тысячи тенге;
село Шолаксай – 35 941,0 тысяча тенге;
2) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджеты сел,сельских округов на 2027 год в сумме 312 273,0 тысячи тенге, в том числе:
село Буревестник – 1 414,0 тысяч тенге;
Дамдинский сельский округ – 40 606,0 тысяч тенге;
Карамендинский сельский округ – 100 720,0 тысяч тенге;
село Кожа – 24 100,0 тысяч тенге;
село Раздольное – 48 919,0 тысяч тенге;
село Уленды – 27 631,0 тысяча тенге;
село Шили – 31 406,0 тысяч тенге;
село Шолаксай – 37 477,0 тысяч тенге;
3) бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сел, сельских округов на 2028 год в сумме 320 222,0 тысячи тенге, в том числе:
село Буревестник – 722,0 тысячи тенге;

Дәмді ауылдық округі – 41 427,0 мың теңге;
Қарамеңді ауылдық округі – 103 634,0 мың теңге;
Қожа ауылы – 24 455,0 мың теңге;
Раздольное ауылы – 50 604,0 мың теңге;
Өлеңді ауылы – 28 395,0 мың теңге;
Шилі ауылы – 32 062,0 мың теңге;
Шолақсай ауылы – 38 923,0 мың теңге.
4. Науырзым ауданының жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 42 516,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. Осы шешім 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Г. Әбенова
Науырзым аудандық мәслихатының

Дамдинский сельский округ – 41 427,0 тысяч тенге;
Карамендинский сельский округ – 103 634,0 тысячи тенге;
село Кожа – 24 455,0 тысяч тенге;
село Раздольное – 50 604,0 тысячи тенге;
село Уленды – 28 395,0 тысяч тенге;
село Шили – 32 062,0 тысячи тенге;
село Шолаксай – 38 923,0 тысячи тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа Наурзумского района на 2026 год в сумме 42 516,0 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель районного маслихата Г. Абенова
Приложение 1
к решению Наурзумского
районного маслихата

102 334,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22 521,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 792,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
50 980,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
27 041,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
56 386,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
56 386,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 808,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
422,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
9 203,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
3 953,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
442 347,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
442 347,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
442 347,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
5 377,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
436 970,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
541 435,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
163 015,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
163 015,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
163 015,0
2
Спорт
122 027,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
122 027,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
22 240,0
005
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
78 603,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
8 596,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
12 588,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
148 905,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі

102 334,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22 521,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 792,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
50 980,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
27 041,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
56 386,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
56 386,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
42 808,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
422,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
9 203,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3 953,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
442 347,0
1
Жилищное хозяйство
442 347,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
442 347,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
5 377,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
436 970,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
541 435,0
1
Деятельность в области культуры
163 015,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
163 015,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
163 015,0
2
Спорт
122 027,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
122 027,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
22 240,0
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
78 603,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
8 596,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
12 588,0
3
Информационное пространство
148 905,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)

62 805,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 805,0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
247 607,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
47 011,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
200 596,0
02
Қорғаныс
7 645,0
1
Әскери мұқтаждар
1 956,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
1 956,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
1 956,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
5 689,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
5 689,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2 833,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 856,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
207 145,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
44 770,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
44 770,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
44 770,0
2
Әлеуметтiк көмек
102 223,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
102 223,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
23 354,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 873,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
51 457,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
25 539,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
60 152,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
60 152,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

62 805,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
62 805,0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
247 607,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
47 011,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
200 596,0
02
Оборона
7 645,0
1
Военные нужды
1 956,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
1 956,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
1 956,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
5 689,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
5 689,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2 833,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 856,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
207 145,0
1
Социальное обеспечение
44 770,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
44 770,0
005
Государственная адресная социальная помощь
44 770,0
2
Социальная помощь
102 223,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
102 223,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
23 354,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 873,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
51 457,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
25 539,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
60 152,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
60 152,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения