Қостанай ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 12 шілдедегі "Қостанай ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемелерінің eрежелерін бекіту туралы" № 522 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қостанай облысы Қостанай ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 734 қаулысы
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қостанай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қостанай ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемелерінің eрежелерін бекіту туралы" Қостанай ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 12 шілдедегі № 522 қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
"функциялар" деген 16 - тармақ тармақшалармен толықтырылсын 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 26) мынадай мазмұндағы:
"9) жеке тұлғалардың спортпен шұғылдануы үшін, оның ішінде халықтың аз қозғалатын топтары үшін, тұрғылықты жері бойынша және жаппай демалыс орындарында қолжетімділігін ескере отырып, инфрақұрылым жасайды;
10) бұқаралық спортпен айналысуға арналған спорт жабдығының қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
11) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру - спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік дене шынықтыру - спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
12) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз етеді;
13) тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктің аумағында аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың дене шынықтыру - спорт ұйымдарының қызметін үйлестіреді;
14) балалар - жасөспірімдер дене шынықтыру, оның ішінде бейімделген дене шынықтыру және спорт клубтарын құрады;
15) тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктің аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді;
16) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асырады және береді;

О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Костанайского района от 12 июля 2022 года № 522 "Об утверждении положений государственных учреждений акимата Костанайского района"
Постановление акимата Костанайского района Костанайской области от 22 декабря 2025 года № 734
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах", Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", Законом Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О культуре" акимат Костанайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Костанайского района "Об утверждении положений государственных учреждений акимата Костанайского района" от 12 июля 2022 года № 522 следующие дополнения и изменений:
В Положении о государственном учреждении "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района, утверждҰнном указанным постановлением:
пункт 16 "Функции" дополнить подпунктами 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 26) следующего содержания:
"9) создает инфраструктуру для занятий спортом физических лиц, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения, по месту жительства и в местах массового отдыха;
10) осуществляет государственный контроль за безопасной эксплуатацией спортивного оборудования, предназначенного для занятий массовым спортом;
11) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно - спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно -спортивных организаций на соответствующей административно -территориальной единице;
12) обеспечивает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
13) координирует деятельность районных, городов областного значения физкультурно - спортивных организаций на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
14) создаҰт детско - юношеские клубы физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
15) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно - территориальной единицы;
16) осуществляет сбор, анализ и предоставляет местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы информацию по развитию физической культуры и спорта на территории соответствующей административно - территориальной единицы по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;

17) ресми дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
18) дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
19) аудан аумағында спорт ғимараттарын салу мәселелерін үйлестіреді және олардың халыққа қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
20) аудандық және қалалық мамандандырылмаған балалар - жасөспірімдер мектептерінің қызметін қамтамасыз етеді;
21) халықпен жұмыс істеу үшін дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушылармен қамтамасыз етеді;
22) халық үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс-шараларды өткізу мақсатында сабақтан тыс және кешкі уақытта білім беру ұйымдарының спорт ғимараттарын пайдалану жөнінде шаралар қабылдайды;
23) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға арналған мемлекеттік спорттық тапсырысты бекітеді;
24) мемлекеттік спорт тапсырысын мемлекеттік спорт тапсырысы қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, үлгілері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында орналастыруды қамтамасыз етеді;
25) мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, сапаны бақылаудың және нысаналы игерудің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;";
"ведомстволардың функцияларынан" 16 - тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын, "функцияларға" 16 - тармақтың 26) тармақшасы енгізілсін;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
16 - тармақ мынадай мазмұндағы 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ауданның, облыстық маңызы бар қаланың театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей дела, мәдени - демалыс қызметі саласындағы мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, қайта ұйымдастырады, таратады;
7) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының театр, музыка өнері және кино өнері, кітапхана және музей дела, мәдени - демалыс қызметі саласындағы қызметін қолдайды және үйлестіреді;
8) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
9) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
10) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мәдени мақсаттағы объектілерін салу, қайта жаңарту және жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;

17) организует медицинское обеспечение официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
18) обеспечивает общественный порядок и общественную безопасность при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
19) координирует вопросы строительства спортивных сооружений на территории района и обеспечивает их доступность населению;
20) обеспечивает деятельность районных и городских неспециализированных детско - юношеских школ;
21) обеспечивает инструкторами по физической культуре и спорту для работы с населением;
22) принимает меры по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
23) утверждает государственный спортивный заказ на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
24) обеспечивает размещение государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
25) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;";
исключить подпункт 3) из "Функции ведомств" пункта 16, включив подпунктом 26) пункта 16 в "Функции";
в Положении о государственном учреждении "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района, утверждҰнном указанным постановлением:
пункт 16 дополнить подпунктами 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18) следующего содержания:
"6) создает, реорганизует, ликвидирует государственные организации культуры района, города областного значения в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно - досуговой деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;
7) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры района, города областного значения в сфере театрального, музыкального искусства и киноискусства, библиотечного и музейного дела, культурно- досуговой деятельности;
8) проводит аттестацию государственных организаций культуры района, города областного значения;
9) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
10) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения района, города областного значения;

11) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын материалдық - техникалық қамтамасыз етуге қолдау көрсетеді және жәрдемдеседі;
12) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
13) бюджет қаражатының көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға арналған мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
14) балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты мемлекеттік шығармашылық тапсырыс қызметтерін жеткізушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, түрлері мен түрлеріне қарамастан орналастыруды қамтамасыз етеді;
15) мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, сапаны бақылаудың және нысаналы игерудің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда орындалуын қамтамасыз етеді;
16) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына белгіленген нысандағы ақпаратты, сондай-ақ статистикалық есептерді ұсынады;
17) тарихи - мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет - ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі;
18) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте маңдайшаны орналастыру туралы хабарламаларды қабылдауды және қарауды жүзеге асырады.";
16 - тармақтың 2) тармақшасындағы "ұйымдастырады" деген сөз "жүзеге асырады" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Қостанай ауданы әкімдігінің "Дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі және Қостанай ауданы әкімдігінің "Мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жоғарыда көрсетілген Ережеге енгізілген өзгеріс туралы әділет органдарын хабардар етуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қостанай облысы бойынша "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалына жіберілуін;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қостанай ауданы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

11) поддерживает и оказывает содействие в материально - техническом обеспечении государственных организаций культуры;
12) присваивает одной из государственных библиотек района, города областного значения статус "Центральная";
13) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
14) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
15) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
16) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
17) организует работу по сохранению историко - культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
18) осуществляет прием и рассмотрение уведомлений о размещении вывески в городе районного значения, селе, поселке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
в подпункте 2) пункта 16 слово "организует" заменить на слово "осуществляет".
2. Государственному учреждению "Отдел физической культуры и спорта" акимата Костанайского района и государственному учреждению "Отдел культуры и развития языков" акимата Костанайского района в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) уведомление органов юстиции о внесенном изменении в вышеуказанное Положение;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата Костанайского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайского района.

4. Осы қаулы 2026 жылғы 22 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қостанай ауданының әкімі О. Нургалиев

4. Настоящее постановление вводится в действие с 22 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Аким Костанайского района О. Нургалиев