Тұрғын үй сертификаттарының мөлшері мен оларды алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 23/184 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 2-9 тармақтарына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-1 бабына және "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 бұйрығына сәйкес Маңғыстау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімге 1-қосымшаға сәйкес тұрғын үй сертификаттарының мөлшері айқындалсын.
2. Осы шешімге 2-қосымшаға сәйкес тұрғын үй сертификаттарының алушылар санаттарының тізбесі сәйкес айқындалсын.

Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов
Решение Мангистауского районного маслихата Мангистауской области от 21 ноября 2025 года № 23/184
В соответствии с статьи 6 пунктами 2–9 Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 14-1 Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении Правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий", Мангистауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить размер жилищных сертификатов согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Определить перечень категорий получателей жилищных сертификатов согласно приложению 2 к настоящему решению.

3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Е.Махмутов
Маңғыстау аудандық мәслихатының
2025 жылғы "21" қарашадағы
№23/184 шешіміне №1 қосымша
Тұрғын үй сертификаттарының мөлшері
1. Қарыз сомасынан 10 пайыз, алайда әлеуметтік көмек түрі ретінде 1 000 000 (бір миллион) теңгеден артық емес.
2. Қарыз сомасынан 10 пайыз, алайда әлеуметтік қолдау түрі ретінде 1 000 000 (бір миллион) теңгеден артық емес.
Маңғыстау аудандық мәслихатының
2025 жылғы "21" қарашадағы
№23/184 шешіміне №2 қосымша
Тұрғын үй сертификаттарының алушылар санаттарының тізбесі
Атауы
1
Жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер
2
Басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері
3
Бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдар
4
Мүгедектігі бар балалары бар немесе оларды тәрбиелеп отырған отбасылар
5
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн аурулар тiзiмiнде аталған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын адамдар
6
Жасына қарай зейнет демалысына шыққан зейнеткерлер
7
Кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар жатады. Мұндай адамдардың жасы әскери қызметке шақырылған кезде мерзiмдi әскери қызметтен өту мерзiмiне ұзартылады
8
Қандастар
9
Экологиялық зiлзалалар, табиғи және техногендi сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйiнен айырылған адамдар
10
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар, көпбалалы отбасылар
11
Мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасылары
12
Толық емес отбасылар
13
Асырауында кәмелетке толмаған балалары және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын, бірақ жиырма үш жасқа толмаған балалары бар жесір әйелдер (тұл ер адамдар)
14

3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Е.Махмутов
Приложение 1 к решению
Мангистауского районного
маслихата от "21" ноября
2025 года №23/184
Размер жилищных сертификатов
1. 10 процент от суммы займа, но не более 1 000 000 (один миллион) тенге в виде социальной помощи.
2. 10 процент от суммы займа, но не более 1 000 000 (один миллион) тенге в виде социальной поддержки.
Приложение 2 к решению
Мангистауского районного
маслихата от "21" ноября
2025 года №23/184
Перечень категорий получателей жилищных сертификатов
Наименование
1
Ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны
2
Ветераны боевых действий на территории других государств
3
Лица с инвалидностью первой и второй групп
4
Семьи, имеющие или воспитывающие детей с инвалидностью
5
Лица, страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, перечисленных в списке заболеваний, утверждаемом уполномоченным органом в области здравоохранения
6
Пенсионеры по возрасту
7
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия. При призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы
8
Кандасы
9
Лица, лишившиеся жилища в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
10
Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени, многодетные семьи
11
Семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасании человеческой жизни, при охране правопорядка
12
Неполные семьи
13
Вдовы (вдовцы), имеющие на иждивении несовершеннолетних детей и детей, обучающихся по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего, послевузовского образования по очной форме обучения, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста
14

Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша статистикалық байқауларды талдау негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 161 бұйрығымен бекітілген "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларына" сәйкес құрылатын еңбек ресурстарының болжамы есепке алумен, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт саласындағы және өзге де салаларындағы бюджеттiк ұйымдарының қажетті мамандары

Востребованные специалисты бюджетных организаций в отрасли здравоохранения, образования, культуры, спорта и иных отраслей на основе анализа статистических наблюдений по статистике труда и занятости, а также с учетом прогноза трудовых ресурсов, формируемых согласно "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов", утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 мая 2023 года №161