Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 "2025 - 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 11 маусымдағы № 20/236 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2025 - 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 546 025 824,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 241 006 578,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 40 145 152,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 60 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 264 814 094,0 мың теңге;
2) шығындар – 589 600 053,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 19 077 391,5 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 22 251 618,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 3 174 226,5 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 3 687 184,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 3 687 184,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы – -66 338 804,3мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 66 338 804,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 21 251 618,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 011 688,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 48 098 874,3 мың теңге.".
көрсетілген шешімнің 1 қосымша осы шешімнің қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
"Келісілді"
"Маңғыстау облыстық экономика
және бюджеттік жоспарлау басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
_______________ Т.Е. Едігеев

О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025 - 2027 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 11 июня 2025 года № 20/236
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 546 025 824,9 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 241 006 578,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 40 145 152,5 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 60 000,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 264 814 094,0 тысячи тенге;
2) затраты – 589 600 053,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 19 077 391,5 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 22 251 618,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 3 174 226,5 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3 687 184,0 тысячи тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 3 687 184,0 тысячи тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит бюджета – -66 338 804,3 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 66 338 804,3 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 21 251 618,0 тысяч тенге;
погашение займов – 3 011 688,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 48 098 874,3 тысячи тенге.".
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж.Матаев
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Управление экономики
и бюджетного планирования
Мангистауской области"
_________________ Т.Е. Едігеев

7 477 025,8
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
7 477 025,8
3
Мамандандырылған медициналық көмек
3 269 014,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3 269 014,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
3 269 014,0
4
Емханалар
315 120,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
315 120,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
315 120,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
85 260,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
85 260,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
85 260,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
15 835 354,7
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
15 835 354,7
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
303 812,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
248 838,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
88 200,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
123 507,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
1 799 000,0
028
Жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін күтіп-ұстау
17 845,0
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
19 347,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
13 234 805,7
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
33 371 342,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6 435 848,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 212 495,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
612 746,0
013
Психоневрологи я л ы қ медициналық-әл еуметтік мекемелерде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологи я л ы қ аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 843 114,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
251 234,0
015
Балалар психоневрологи я л ы қ медициналық-әл еуметтік мекемелерінде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологи я л ы қ патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

7 477 025,8
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
7 477 025,8
3
Специализированная медицинская помощь
3 269 014,0
253
Управление здравоохранения области
3 269 014,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
3 269 014,0
4
Поликлиники
315 120,0
253
Управление здравоохранения области
315 120,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
315 120,0
5
Другие виды медицинской помощи
85 260,0
253
Управление здравоохранения области
85 260,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
85 260,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
15 835 354,7
253
Управление здравоохранения области
15 835 354,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
303 812,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
248 838,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
88 200,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
123 507,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
1 799 000,0
028
Содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
17 845,0
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
19 347,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
13 234 805,7
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
33 371 342,0
1
Социальное обеспечение
6 435 848,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 212 495,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
612 746,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 843 114,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
251 234,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

53 199,8
049
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
1 543,8
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
106 225,8
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 123 777,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
208 393,7
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
275 212,2
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 014 816,0
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 827,3
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 012 610,0
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
35 688,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
4 747,2
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 555,7
075
Облыс аумағында ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
923 387,8
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
2 621 414,5
008
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
36 000,0
014
Ауыл шаруашылығы таурларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
24 737,0
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
2 300,0
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)
4 283,0
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
3 999,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
24 493,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
633 556,2
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 260 000,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
632 046,3
3
Орман шаруашылығы
581 267,0
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
581 267,0
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
581 267,0
4
Балық шаруашылығы

53 199,8
049
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
1 543,8
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
106 225,8
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 123 777,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
208 393,7
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
275 212,2
719
Управление ветеринарии области
2 014 816,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
32 827,3
003
Капитальные расходы государственного органа
1 012 610,0
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
35 688,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
4 747,2
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 555,7
075
Обеспечение ветеринарной безопасности на территории области
923 387,8
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
2 621 414,5
008
Субсидирование развития производства приоритетных культур
36 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
24 737,0
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
2 300,0
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
4 283,0
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
3 999,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
24 493,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
633 556,2
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
1 260 000,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
632 046,3
3
Лесное хозяйство
581 267,0
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
581 267,0
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
581 267,0
4
Рыбное хозяйство