Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кентінің жергілікті қоғамдастық жиындарына қатысу үшін жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібі және кент тұрғындары өкілдерінің сандық құрамын бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2025 жылғы 9 шілдедегі № 36/365 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-3-бабының 6-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 23 маусымдағы № 122 "Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32894 болып тіркелген), аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кентінің жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібі осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Жергілікті қоғамдыстық жиынына қатысу үшін Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кенті тұрғындары өкілдерінің сандық құрамы осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы К. Саккулаков
Осакаров аудандық мәслихатының
шешіміне 1 қосымша
Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кентінің аумағында жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кенті аумағында жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің осы тәртібі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-3-бабының 6-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 23 маусымдағы № 122 "Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32894 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді және Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кентінің (Осакаровка кенті) көшелері тұрғындарының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Тәртіпте келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлек жергілікті қоғамдастық жиыны – кент, көше, көппәтерлі тұрғын ұй тұрғындарының (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін өкілдерді сайлауға тікелей қатысуы;

Об утверждении Порядка проведения раздельных сходов местного сообщества и определения количества представителей жителей поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области для участия в сходе местного сообщества
Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 9 июля 2025 года № 36/365
В соответствии с пунктом 6 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2023 года № 122 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32894), районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Порядок проведения раздельных сходов местного сообщества поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Утвердить количественный состав представителей жителей поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области для участия в сходе местного сообщества согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Саккулаков
Приложение 1 к решению
Осакаровкого районного маслихата
Порядок проведения раздельных сходов местного сообщества на территории поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области
Глава 1. Общее положение
1. Настоящий порядок проведения раздельных сходов местного сообщества на территории поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области разработан в соответствии с пунктом 6 статьей 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2023 года № 122 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32894) и устанавливает проведение раздельного схода местного сообщества жителей поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области (далее – поселок Осакаровка).
2. В настоящем Порядке используются следующие основные понятия:
1) раздельный сход местного сообщества – непосредственное участие жителей (членов местного сообщества) поселка, улиц, многоквартирных жилых домов в избрании представителей для участия в сходе местного сообщества;

2) жергілікті қоғамдастық – шекараларында жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы.
2 тарау. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібі
3. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын өткізу үшін Осакаровка кентінің аумағы көшелерге бөлінеді.
4. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарында жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін әр көшеден үш адамнан аспайтын өкілдер сайланады.
5. Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кентінің әкімі (бұдан әрі-Осакаровка кентінің әкімі) көше шегінде жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын шақырады және өткізуді ұйымдастырады.
Көше шегінде көппәтерлі үйлер болған жағдайда көппәтерлі үйдің бөлек жиындары өткізілмейді.
6. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарының шақырулы уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы жергілікті қоғамдастықтың халқын Осакаровка кентінің әкімі бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді.
7. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын ашудың алдында Осакаровка кенті көшелерінің қатысып отырған тұрғындарына тіркеу жүргізіледі.
Кәмелетке толмағандардың, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдардың, сондай-ақ сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын адамдардың жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынына қатысуына жол берілмейді.
Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиыны көшелерде тұратын Осакаровка кенті тұрғындарының (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.
8. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын Осакаровка кентінің әкімі немесе ол уәкілеттік берген адам ашады.
Осакаровка кентінің әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының төрағасы болып табылады.
Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынында хаттама жүргізіледі, жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының хаттамасын ресімдеу үшін ашық дауыс беру арқылы хатшы сайланады.
9. Жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін Осакаровка кенті көшелеріндегі тұрғындары өкілдерінің кандидатураларын Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихаты бекіткен сандық құрамға сәйкес жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының қатысушылары ұсынады.
10. Дауыс беру ашық тәсілмен әрбір кандидатура бойынша дербес жүргізіледі. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынына қатысушылардың ең көп дауысын жинаған кандидаттар сайланды деп есептеледі.
Егер жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынында дауыс беру кезінде қатысушылардың дауыстары тең бөлінген жағдайда, бөлек жиынның төрағасы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.

2) местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы.
Глава 2. Порядок проведения раздельных сходов местного сообщества.
3. Для проведения раздельного схода местного сообщества территория поселка Осакаровка подразделяются на улицы.
4. На раздельных сходах местного сообщества избираются представители для участия в сходе местного сообщества в количестве не более трех человек с каждой улицы.
5. Акимом поселка Осакаровка Осакаровского района Карагандинской области (далее - аким поселка Осакаровка) созывается и организуется проведение раздельного схода местного сообщества в пределах улиц.
При наличии в пределах улицы многоквартирных домов раздельные сход многоквартирного дома не проводятся.
6. О времени, месте созыва раздельных сходов местного сообщества и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается акимом поселка Осакаровка не позднее, чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
7. Перед открытием раздельного схода местного сообщества проводится регистрация присутствующих жителей улиц поселка Осакаровка.
Не допускается участие в раздельном сходе местного сообщества несовершеннолетних лиц, лиц, признанных судом недееспособными, а также лиц, содержащихся в местах лишения свободы по приговору суда.
Раздельный сход местного сообщества считается состоявшимся при участии не менее десяти процентов жителей (членов местного сообщества), поселка Осакаровка проживающих на улице.
8. Раздельный сход местного сообщества открывается акимом поселка Осакаровка или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода местного сообщества является аким поселка Осакаровка или уполномоченное им лицо.
На раздельном сходе местного сообщества ведҰтся протокол, для оформления протокола раздельного схода местного сообщества открытым голосованием избирается секретарь.
9. Кандидатуры представителей жителей улиц поселка Осакаровка, для участия в сходе местного сообщества выдвигаются участниками раздельного схода местного сообщества в соответствии с количественным составом, утвержденным маслихатом Осакаровского района Карагандинской области.
10. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов участников раздельного схода местного сообщества.
Председатель раздельного схода пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на раздельном сходе местного сообщества голоса участников разделяются поровну.

11. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының хаттамасына төраға мен хатшы қол қояды және бөлек жиын өткізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жиын хатшысы тіркеу үшін Осакаровка кенті әкімінің аппаратына береді.
Жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында хаттама жүргізіледі, онда:
1) жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының өткізілген күні мен орны;
2) тиісті аумақта тұратын және жергілікті қоғамдастық жиынына немесе жергілікті қоғамдастық жиналысына қатысуға құқығы бар жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жалпы саны;
3) қатысушылардың саны және олардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілген тізім;
4) жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының төрағасы мен хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
5) күн тәртібі, сөйлеген сөздердің мазмұны және қабылданған шешімдер көрсетіледі.
Осакаров аудандық
мәслихатының шешіміне
2 қосымшасы
Қарағанды облысы Осакаров ауданы Осакаровка кенті тұрғындары өкілдерінің сандық құрамы
Көше атауы, көппәтерлі тұрғын үй нөмірі көше,
көппәтерлі тұрғын үй өкілдерінің саны
1
Геннадий Карапиди (Колхозная) көшесі
Придорожная көшесі
Александр Ткач (Подгорная) көшесі
Бейбітшілік көшесі
Мирная көшесі
Жібек жолы (Советская) көшесі
Беслан Аушев (Кузнечная) көшесі
Женіс (Победа) көшесі
Надречная көшесі
Северная көшесі
Шеткебұлақ көшесі
Линейная көшесі
Көркем (Советский) тұйық көшесі
Космическая көшесі
Южная көшесі
3
2
Абай көшесі
Әлихан Бөкейханов (Литвиновская) көшесі
Школьная көшесі
Озерная көшесі
Қарағанды (Октябрьская) көшесі
Жамбыл (Пионерская) көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 7; № 8; № 9; № 10; № 14
Хайрулла Байғабылов (Мостовая) көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 48/1; № 51
Ыбырай Алтынсарин (Шахматная) көшесі
Шәкәрім (Театральная) көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 1; 7; 9; 13;
Шәмші Қалдаяқов көшесі
2
3
Раздольная көшесі
Достық көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 1А, № 2А; № 1; № 2; № 4; №6; №8;
Степная көшесі
Луговая көшесі
Бүйректал (Релейная) көшесі
Родниковская көшесі
Элеваторная көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 16; 18; 22;
Фабричная көшесі
Восточная көшесі
Пристанционная көшесі
Заготзерновская көшесі
Индустриальная көшесі
Сарыарқа (Интернациональная) көшесі
Куншуак (1-ші Семилетка) көшесі
Сарыбұлақ (Нефтебазовская) көшесі
Сельхозснабская көшесі
Западная көшесі
Привокзальная көшесі
Железнодорожная көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 29, № 30
Профсоюзная көшесі
Территория Нефтебазы көшесі
Астық (Урожайный) тұйық көшесі
Ақжар (Дальняя) көшесі
3
4
Целинная көшесі, көп пәтерлі тұрғын үйлер № 2; № 4; № 6; № 10
Пацаева көшесі
Молодежная көшесі
Осенняя көшесі
Алаш көшесі
Строительная көшесі
Сұнқар (Комсомольская) көшесі
Моторная көшесі
Юбилейная көшесі
Охотская көшесі
Дальний тұйық көшесі
Болашак көшесі

11. Протокол раздельного схода местного сообщества подписывается председателем и секретарем и в течение двух рабочих дней со дня проведения раздельного схода передается секретарҰм схода в аппарат акима поселка Осакаровка для регистрации.
На сходе местного сообщества или собрании местного сообщества ведется протокол, в котором указывается:
1) дата и место проведения схода местного сообщества или собрания местного сообщества;
2) общее число членов местного сообщества, проживающих на соответствующей территории и имеющих право участвовать в сходе местного сообщества или собрании местного сообщества;
3) количество и список присутствующих с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии);
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя и секретаря схода местного сообщества или собрания местного сообщества;
5) повестка дня, содержание выступлений и принятые решения.
Приложение № 2
к решению Осакаровского
районного маслихата
Количественный состав представителей жителей поселка Осакаровка, Осакаровского района Карагандинской области
Наименование улицы, номер многоквартирного жилого дома
Количество представителей улицы, многоквартирного жилого дома
1
Улица Геннадия Карапиди (Колхозная)
Улица Придорожная
Улица Александр Ткач (Подгорная)
Улица Бейбітшілік
Улица Мирная
Улица Жібек жолы (Советская)
Улица Беслан Аушев (Кузнечная)
Улица Женіс (Победа)
Улица Надречная
Улица Северная
Улица Шетке бұлақ
Улица Линейная
Переулок Көркем (переулок Советский)
Улица Космическая
Улица Южная
3
2
Улица Абая
Улица Әлихан Бөкейханов (Литвиновская)
Улица Школьная
Улица Озерная
Улица Қарағанды (Октябрьская)
Улица Жамбыл (Пионерская), многоквартирные жилые дома № 7; № 8; № 9; № 10; № 14
Улица Хайрулла Байғабылов (Мостовая), многоквартирные жилые дома № 48/1; № 51
Улица Ыбырай Алтынсарин (Шахматная)
Улица Шәкәрім(Театральная), многоквартирные жилые дома № 1; 7; 9; 13;
Улица Шәмші Қалдаяқов
2
3
Улица Раздольная
Улица Достық, многоквартирные жилые дома № 1А, № 2А; № 1; № 2; № 4; №6; №8;
Улица Степная
Улица Луговая
Улица Бүйректал (Релейная)
Улица Родниковская
Улица Элеваторная, многоквапртирные жилые дома № 16; 18; 22;
Улица Фабричная
Улица Восточная
Улица Пристанционная
Улица Заготзерновская
Улица Индустриальная
Улица Сарыарқа (Интернациональная)
Улица Куншуак (1-я Семилетка)
Улица Сарыбұлақ (Нефтебазовская)
Улица Сельхозснабская
Улица Западная
Улица Привокзальная
Улица Железнодорожная, многоквартирные жилые дома № 29, № 30
Улица Профсоюзная
Улица Территория Нефтебазы
Переулок Астық (Урожайный)
Улица Ақжар (Дальняя)
3
4
Улица Целинная, многоквартирные жилые дома № 2; № 4; № 6; № 10
Улица Пацаева
Улица Молодежная
Улица Осенняя
Улица Алаш
Улица Строительная
Улица Сұнқар (Комсомольская)
Улица Моторная
Улица Юбилейная
Улица Охотская
Улица Переулок Дальний
Улица Болашак