Нұра ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2025 жылғы 21 қарашадағы № 190 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңыңың 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және 13-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Нұра ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Нұра аудандық мәслихатының төрағасы К. Жунусбеков
Нұра аудандық мәслихатының
2025 жылдың "21" қарашадағы
№ 190 шешіміне
қосымша
Нұра ауданы бойынша жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
Нұра ауданының жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Нұра ауданында әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша 23 ауылдық және 2 кенттік округ бар.
Нұра ауданындағы жайылымдық жерлердің жалпы ауданы 4 033 430 гектарды құрайды, оның ішінде жер пайдаланушыларда – 1 698 847 га, елді мекендердің жерлері – 379 959 га, шалғайдағы жайылым – 202 795 га, қорық аймағының жерлері – 241 596 га, ауыл шаруашылығына жатпайтын объектілердің жерлері – 4 273 га және қосалқы жерлер – 1 708 755 га.
Халық саны – 21 942 адам.
Аудан орталығы – Нұра кенті. Қарағанды қаласынан солтүстік-батысқа қарай 205 шақырым жерде орналасқан.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2025-2029 годы
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 21 ноября 2025 года № 190
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 и статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель Нуринского районного маслихата К. Жунусбеков
Приложение
к решению Нуринского
районного маслихата
от "21" ноября 2025 года
№ 190
План по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами Нуринского района и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Нуринском районе имеются 23 сельских и 2 поселковых округов.
Общая площадь пастбищных угодий в Нуринском районе составляет 4 033 430 гектар, из них у землепользователей 1 698 847 га, земли населенных пунктов – 379 959 га, отгонного пастбища- 202 795 га, земли заповедной зоны 241 596 га, земли несельскохозяйственных объектов 4 273 га и земли запаса 1 708 755 га.
Численность населения – 21 942 человек.
Районный центр - поселок Нура. Расположен 205 километр к северо-западу от города Караганды.

Ауданның климаты тым континенттік және өте құрғақ, жазы құрғақ, қысы суық, қарлы. Жылдық орташа температура — 3,5 °C. Жылдық орташа жауын-шашын мөлшері — 318 мм. Жазы жылы және құрғақ, соған қарамастан, атмосфералық жауын-шашынның көп бөлігі жылы кезеңде (сәуір-қазан) түседі. Жазда шаңды дауылдар болуы мүмкін. Ең жылы ай — шілде, оның орташа температурасы — 20,8 °C. Ең суық ай — қаңтар, температурасы -14,2 °C. Тұрақты қар жамылғысы қазан айының соңынан сәуір айының басына дейін сақталады. Желдің орташа жылдамдығы — 3,4 м/с.
2025 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша ірі қара мал саны 44985 бас, оның ішінде сиыр 25 161 бас, ұсақ мал 71 279 бас, жылқы 57 976 бас.
Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескерілді:
1) Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысандағы өңірдің жер балансы деректері және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі. Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы және оларды санаттарға, жер учаскелерінің меншік иелеріне, жер пайдаланушыларға және жайылымдарға бөлу туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) Жоспарға 2-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысандағы жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері. Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 "Қазақстан Республикасының табиғи жем-шөп алқаптарына ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық ізденістер жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" бұйрығына сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері пайдаланылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 тіркелген).
3) Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 тіркелген);
4) Жаю инфрақұрылымы объектілері және осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органдары, облыстық маңызы бар қала облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылым инфрақұрылымы объектілерін дамыту және қайта жаңарту жөніндегі жоспардың негізінде аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;

Климат района резко континентальный резко континентальный и крайне засушливый, с засушливым летом и холодной, снежной зимой. Среднегодовая температура — 3,5 °C. Среднегодовое количество осадков — 318 мм. Лето тҰплое и засушливое, и, несмотря на это, большинство атмосферных осадков выпадает в тҰплый период (апрель-октябрь). Летом возможны пыльные бури. Наиболее тҰплый месяц — июль, его средняя температура — 20,8 °C. Наиболее холодный месяц — январь с температурой -14,2 °C. Устойчивый снежный покров держится с конца октября по начало апреля. Средняя скорость ветра — 3,4 м/с.
Численность крупного рогатого скота скота по состоянию на 1 января 2025 года насчитывается 44985голов, из них коров 25 161голов, мелкого рогатого скота 71 279 голов, 57 976 голов лошадей.
При разработке Плана учитывались:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану. При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987); Таблица 1 приложению 3 к настоящему Плану.
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно Таблицы 1 приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;

5) Осы жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын идентификациялау дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректер;
6) Осы жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған отарлардың, үйірлердің, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органдары, облыстық маңызы бар қала аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) Осы Жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
8) Мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қоры жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасының ;Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы ; Заңының 7-бабының 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларының негізінде жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген).
Орман, су қоры жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, Қазақстан Республикасының;Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы ; Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарға келесі қосымшалар кіреді:
1) жер санаттары бойынша әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, аудандары мен түрлері, оның ішінде жайлау, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) халықтың жеке қосалқы шаруашылығының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктері үшін арналған жайылымдарды, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда халықтың жеке қосалқы шаруашылығының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктері үшін арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен аудандары көрсетіледі;
3) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген ұсынылатын жайылым айналымдарының схемаларын белгілейтін схема (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау жолдарын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау жолдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі.
5) пайдаланушыларға жер пайдалануға жайылым берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта). Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығымен бекітілген шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген);
6) халықтың жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.

9) рекомендуемые схемы пастбище оборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбище оборотов, на которой указываются схемы пастбище оборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.

Жерді резервке қою Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген жерді резервке қою қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген)сәйкес жүзеге асырылады;
7) су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.

Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.

Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген)бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;

Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);

8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілетін, ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) ;

8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;