2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 26/209 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 22 273 994 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 16 842 482 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 281 222 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 666 409 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 483 881 мың теңге;
2) шығындар – 22 069 912 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 204 082 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 204 082 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 551 185 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 347 103 мың теңге.
Ескерту. 1- тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 13.03.2026 № 27/226 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
3. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2026 жыл – 3 690 мың теңге, 2027 жыл – 4 326 мың теңге, 2028 жыл – 4 542 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2026 жыл – 105 090 мың теңге, 2027 жыл – 66 217 мың теңге және 2028 жыл – 69 528 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Балқаш қаласы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 321 452 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 5- тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 13.03.2026 № 27/226 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-1. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығындарының құрамында, 2025 жылы бөлінген, 10 163 мың теңге сомасында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару қарастырылғаны ескерілсін

О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2025 года № 26/209.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 22 273 994 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 16 842 482 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 281 222 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 666 409 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 483 881 тысяч тенге;
2) затраты – 22 069 912 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 204 082 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 204 082 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 551 185 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 347 103 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 13.03.2026 № 27/226 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
4. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет посҰлка Саяк в сумме: 2026 год – 3 690 тысяч тенге, 2027 год – 4 326 тысяч тенге и 2028 год – 4 542 тысяч тенге и в бюджет посҰлка Гулшат в сумме: 2026 год – 105 090 тысяч тенге, 2027 год – 66 217 тысяч тенге и 2028 год – 69 528 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2026 год в сумме 321 452 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 13.03.2026 № 27/226 (вводится в действие с 01.01.2026).
5-1. Установить, что в составе затрат городского бюджета на 2026 год предусмотрен возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных в 2025 году, в сумме 10 163 тысяч тенге

Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 13.03.2026 № 27/226 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет шығыстарының құрамында Гүлшат кентінің бюджетіне тұрғын үй – коммуналдық шаруашылыққа берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 3 950 мың теңге сомасында ескерілсін
Ескерту. Шешім 5-2-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 13.03.2026 № 27/226 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 13.03.2026 № 27/226 (вводится в действие с 01.01.2026).
5-2. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2026 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Гулшат на жилищно – коммунальное хозяйство в сумме 3 950 тысяч тенге
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-2 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 13.03.2026 № 27/226 (вводится в действие с 01.01.2026).

6. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2026 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 6 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№26/209 шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет

6. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 6 к настоящему решению.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель городского маслихата А. Муслымов
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 23 декабря 2025 года №26/209
Городской бюджет на 2026 год

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
188 000
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
188 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 648 162
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
34 940
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
34 940
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
34 940
2
Әлеуметтiк көмек
1 334 090
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 334 090
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 825
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
446 683
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 716
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
226 922
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
536 210
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
113 734
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
279 132
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
279 132
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
139 473
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 181
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21 168
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
97 820
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
16 490
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 546 803
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 182 125
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 218 673
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
1 218 673
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
185 430
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
188 000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
188 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 648 162
1
Социальное обеспечение
34 940
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
34 940
005
Государственная адресная социальная помощь
34 940
2
Социальная помощь
1 334 090
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 334 090
006
Оказание жилищной помощи
6 825
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
446 683
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 716
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
226 922
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
536 210
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
113 734
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
279 132
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
279 132
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
139 473
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 181
021
Капитальные расходы государственного органа
21 168
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
97 820
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
16 490
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 546 803
1
Жилищное хозяйство
2 182 125
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 218 673
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
1 218 673
467
Отдел строительства района (города областного значения)
185 430
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда

154 437
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
101 096
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
101 096
02
Қорғаныс
204 794
1
Әскери мұқтаждар
52 516
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52 516
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
52 516
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
152 278
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
152 278
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
127 718
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
24 560
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
197 400
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
197 400
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
197 400
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
197 400
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 523 470
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
36 687
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
36 687
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
36 687
2
Әлеуметтiк көмек
1 233 240
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 233 240
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
7 166
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
360 698
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 902
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
238 268
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
497 485
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
125 721
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
253 543
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

154 437
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
101 096
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
101 096
02
Оборона
204 794
1
Военные нужды
52 516
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52 516
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
52 516
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
152 278
122
Аппарат акима района (города областного значения)
152 278
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
127 718
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
24 560
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
197 400
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
197 400
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
197 400
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
197 400
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 523 470
1
Социальное обеспечение
36 687
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
36 687
005
Государственная адресная социальная помощь
36 687
2
Социальная помощь
1 233 240
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 233 240
006
Оказание жилищной помощи
7 166
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
360 698
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 902
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
238 268
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
497 485
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
125 721
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
253 543
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)

085
Шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру

085
Реализация бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах