2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 26/209 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2026-2028 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 20 046 295 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 16 584 425 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 281 222 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 652 501 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 528 147 мың теңге;
2) шығындар – 19 495 110 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 551 185 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 551 185 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 551 185 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.

О городском бюджете на 2026-2028 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2025 года № 26/209
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 046 295 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 16 584 425 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 281 222 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 652 501 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 2 528 147 тысяч тенге;
2) затраты – 19 495 110 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 551 185 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 551 185 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 551 185 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2026 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.

3. 2026 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2026 жыл – 3 690 мың теңге, 2027 жыл – 4 326 мың теңге, 2028 жыл – 4 542 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2026 жыл – 105 090 мың теңге, 2027 жыл – 66 217 мың теңге және 2028 жыл – 69 528 мың теңге сомасында белгіленсін.

3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2026 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
4. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет посҰлка Саяк в сумме: 2026 год – 3 690 тысяч тенге, 2027 год – 4 326 тысяч тенге и 2028 год – 4 542 тысяч тенге и в бюджет посҰлка Гулшат в сумме: 2026 год – 105 090 тысяч тенге, 2027 год – 66 217 тысяч тенге и 2028 год – 69 528 тысяч тенге.

5. Балқаш қаласы әкімдігінің 2026 жылға арналған резерві 316 012 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2026 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 6 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А. Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2025 жылғы 23 желтоқсандағы
№26/209 шешіміне
1 қосымша
2026 жылға арналған қалалық бюджет
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, (мың теңге)
I. Кірістер

5. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2026 год в сумме 316 012 тысяч тенге.
6. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2026 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 6 к настоящему решению.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель городского маслихата А. Муслымов
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 23 декабря 2025 года №26/209
Городской бюджет на 2026 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, (тысяч тенге)
I. Доходы

188 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 472 091
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
34 940
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
34 940
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
34 940
2
Әлеуметтiк көмек
1 174 514
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 174 514
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 825
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
343 522
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 716
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
226 922
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
473 795
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
119 734
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
262 637
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
262 637
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
138 973
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 181
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21 168
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
98 315
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9 222 315
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 193 137
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 248 673
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
1 248 673
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
185 430
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
124 920
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
60 510
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
759 034
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

188 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 472 091
1
Социальное обеспечение
34 940
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
34 940
005
Государственная адресная социальная помощь
34 940
2
Социальная помощь
1 174 514
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 174 514
006
Оказание жилищной помощи
6 825
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
343 522
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 716
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
226 922
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
473 795
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
119 734
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
262 637
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
262 637
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
138 973
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 181
021
Капитальные расходы государственного органа
21 168
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
98 315
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
9 222 315
1
Жилищное хозяйство
2 193 137
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 248 673
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
1 248 673
467
Отдел строительства района (города областного значения)
185 430
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
124 920
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
60 510
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
759 034
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда