Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 26 мамырдағы № 4-НҚ нормативтік қаулысы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Жоғары аудиторлық палата аппаратының Халықаралық ынтымақтастық және әдіснама департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғаннан кейін Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 26 мамырдағы
№ 4-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік сұранымын қалыптастыру кезінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында мемлекеттік тапсырманы орындаудың құнын айқындау тәртібін анықтайды.
2-тарау. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
2. Мемлекеттік тапсырманың (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) құнын айқындау кезінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес орындаушының көрсетілетін қызмет құнының есебінде көрсетілген, негіздейтін құжаттармен расталған тікелей және жанама шығыстары ескеріледі.

Об утверждении Правил определения стоимости государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 26 мая 2025 года № 4-НҚ
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля.
2. Департаменту международного сотрудничества и методологии аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего нормативного постановления на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель А. Смаилов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
нормативным постановлением
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 26 мая 2025 года № 4-НҚ
Правила определения стоимости государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости выполнения государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля при формировании бюджетного запроса Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) на очередной плановый период.
Глава 2. Порядок определения стоимости государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
2. При определении стоимости государственного задания (далее – услуга) учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расчете стоимости услуги согласно приложению к настоящим Правилам.

3. Орындаушының тікелей шығыстарына қызмет көрсетумен тікелей байланысты шығыстар жатады.
4. Орындаушының жанама шығыстарына тұтастай орындаушының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ қызмет көрсету процесінде тікелей тұтынылмайтын шығыстар жатады.
5. Шығыстарды есепке алудың тікелей әдісі қызмет құнын айқындаудың есебін жүргізу үшін негіз болып табылады.
Қызмет құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ТШ + ЖШ
мұнда,
Қ – қызмет құны;
ТШ – тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
6. Көрсетілетін қызметтің құнын айқындау кезінде орындаушының тікелей және жанама шығыстарына жатпайтын, сондай-ақ негіздейтін құжаттармен расталмаған шығыстар ескерілмейді.
7. Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызмет құнына сыйлықақы төлемдеріне, мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуге арналған шығыстар, өкілдік шығыстар кірмейді.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау саласындағы
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті орындаушының атауы)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік тапсырманың атауы)
20 ___ жылға арналған көрсетілетін
қызметтер құнының есебі
Бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның атауы
____________________________________________________________________
Р/т
Шығыстар баптарының атауы
1 бірліктің бағасы, теңгемен
Саны
Сомасы,
теңгемен
Қысқаша негіздеме
1
2
3
4
5
6
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
Тікелей шығыстар:
1.1.
Еңбекақы төлеу қоры (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жалақысы)
1.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар және жұмыскерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру
1.3.
Іссапар шығыстары (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың)
1.4.
Тауарлар мен материалдарды сатып алу (кеңсе тауарлары мен шығыс материалдары, дипломдар мен төсбелгілер)
1.5.
Үй-жайды жалға алуға арналған шығыстар және пайдалану шығыстары
1.6.
Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар (қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жұмыс орны)
1.7.
Аударма қызметтеріне, инфографикаға және типографиялық қызметтерге арналған шығыстар
1.8.
Цифрлық кітапханаларға және электрондық дерекқорларға қосылу бойынша шығыстар
1.9.
Материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар (ақпараттық жүйелерді, патенттерді және басқаларын пайдалану құқығы)

3. К прямым расходам исполнителя относятся расходы, непосредственно связанные с оказанием услуги.
4. К косвенным расходам исполнителя относятся расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не потребляемые непосредственно в процессе оказания услуги.
5. Основой для проведения расчета определения стоимости услуги является прямой метод учета расходов.
Стоимость услуги определяется по следующей формуле:
С = ПР + КР
где,
С – стоимость услуги;
ПР – прямые расходы;
КР – косвенные расходы.
6. При определении стоимости услуги не учитываются расходы, не относящиеся к прямым и косвенным расходам исполнителя, а также не подтвержденные обосновывающими документами.
7. В стоимость услуги за счет средств республиканского бюджета не включаются расходы на премиальные выплаты, проведение культурно-массовых мероприятий, представительские расходы.
Приложение к Правилам
определения стоимости
государственного задания в
сфере государственного
аудита и финансового контроля
Расчет стоимости услуг
_______________________________________________________________
(наименование исполнителя услуги)
_______________________________________________________________
(наименование государственного задания)
на 20 ___ год
Наименование бюджетной программы, бюджетной подпрограммы
_______________________________________________________________
№ п/п
Наименование статей расходов
Цена за единицу, в тенге
Количество
Сумма, в тенге
Краткое обоснование
1
2
3
4
5
6
ВСЕГО на 20___ год
1.
Прямые расходы:
1.1.
Фонд оплаты труда (заработная плата персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления и обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.3.
Командировочные расходы (персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.4.
Приобретение товаров и материалов (канцелярские товары и расходные материалы, дипломы и нагрудные знаки)
1.5.
Расходы на аренду помещения и эксплуатационные расходы
1.6.
Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов (рабочее место персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги)
1.7.
Расходы на переводческие услуги, инфографику и типографские услуги
1.8.
Расходы по подключению к цифровым библиотекам и электронным базам данных
1.9.
Расходы на приобретение нематериальных активов (право пользования информационными системами, патентами и другие)

1.10.
Пошта байланысы, интернет, телефония (ұялы байланыс қызметтерін қоспағанда), хостинг және доменге, интернет-ресурстарды әзірлеуге және күтіп-ұстауға арналған шығыстар
1.11.
Зерттеу материалдарын жариялауға байланысты шығыстар
2.
Жанама шығыстар:
2.1.
Әкімшілік-басқару персоналының жалақысы
2.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар
2.3.
Қаржы-шаруашылық шығыстар (материалдарды, қорларды және негізгі құралдарды (әкімшілік-басқару персоналының жұмыс орны) сатып алу, негізгі құралдардың амортизациясы, салықтар мен алымдар, байланыс қызметтеріне, көлік қызметтеріне, пайдалану қызметтеріне, ақпараттық жүйелерге қол жеткізу қызметіне ақы төлеу, іссапар шығыстары және әкімшілік жұмыскерлердің біліктілігін арттыру бойынша шығыстар)
Бірінші басшы ______________ ______________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Бас бухгалтер ______________ ______________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)

1.10.
Расходы на почтовую связь, интернет, телефонию (за исключением услуг сотовой связи), хостинг и домен, разработка и содержание интернет-ресурсов
1.11.
Расходы, связанные с публикацией материалов исследований
2.
Косвенные расходы:
2.1.
Заработная плата административно-управленческого персонала
2.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления
2.3.
Финансово-хозяйственные расходы (приобретение материалов, запасов и основных средств (рабочее место административно-управленческого персонала), амортизация основных средств, налоги и сборы, оплата услуг связи, транспортных услуг, эксплуатационных услуг, услуги доступа к информационным системам, командировочные расходы и расходы по повышению квалификации административных работников)
Первый руководитель ______________ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер ______________ _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)