Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2025 жылғы 23 қазандағы № 11-1-4/622 бұйрығы
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңының 22-бабының 2-2-тармағына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті туралы ережесі (бұдан әрі – Ереже);
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін Ереженің 15-тармағының 30) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Ереженің 15-тармағының 6) және 7) тармақшаларын тоқтата тұру кезеңінде осы тармақшалар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"6) инвестициялық келісімшарттың орындалуы туралы жартыжылдық есептердің нысанын әзірлеу;
7) инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасын орындаудың ағымдағы жай-күйі актісінің нысанын белгілеу;";
2) Ереженің 15-тармағының 14) және 15) тармақшаларын тоқтата тұру кезеңінде осы тармақшалар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"14) инвестициялық келiсiмшартты тіркеуді жүзеге асыру;
15) инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзіміне, бірақ инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап бес жылдан аспайтын мерзімге берілетін технологиялық жабдықтың және оның жинақтауыштарының импорты кезінде кедендік баждар салудан босату туралы хабарламаны кеден органына жіберу;

Об утверждении Положения о Комитете по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министра иностранных дел Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 октября 2025 года № 11-1-4/622
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 22 Конституционного Закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" и пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Положение) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень утративших силу некоторых приказов Министра иностранных дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан, после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 30) пункта 15 Положения, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Приостановить до 1 января 2026 года действие:
1) подпунктов 6) и 7) пункта 15 Положения, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"6) разработка формы полугодовых отчетов о выполнении инвестиционного контракта;
7) установление формы акта текущего состояния исполнения рабочей программы инвестиционного контракта;";
2) подпунктов 14) и 15) пункта 15 Положения, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"14) осуществление регистрации инвестиционного контракта;
15) направление в таможенный орган уведомления об освобождении от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования и комплектующих к нему, предоставляемому на срок действия инвестиционного контракта, но не более пяти лет с момента регистрации инвестиционного контракта;";

3) Ереженің 15-тармағының 17) тармақшасын тоқтата тұру кезеңінде осы тармақшалар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"17) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен және (немесе) жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу бойынша мемлекеттік заттай гранттарды инвестициялық келiсiмшартқа сәйкес инвестициялық мiндеттемелер орындалған жағдайда уақытша өтеусiз пайдалануға не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен ұсына отырып, кейіннен меншікке не жер пайдалануға өтеусіз беру;
4) Ереженің 15-тармағының 19), 20), 21), және 22) тармақшаларын тоқтата тұру кезеңінде осы тармақшалар мынадай редакцияда қолданылады деп белгiленсін:
"19) инвестициялық келiсiмшарттар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
20) инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жiберу және бұзушылықтарды жою үшiн үш ай мерзiм белгiлеу;
21) инвестициялық келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату туралы инвесторға хабарлама жіберу;
22) инвестициялық келiсiмшарттар жасасу, тiркеу және оларды мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдау;".
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Е. Көшербаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 11-1-4/622 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ инвестицияларды тарту жөнінде мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру салаларында Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысушы ведомствосы болып табылады.

3) подпункта 17) пункта 15 Положения, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"17) предоставление в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и (или) центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, а также местными исполнительными органами государственных натурных грантов во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с инвестиционным контрактом;";
4) подпунктов 19), 20), 21) и 22) пункта 15 Положения, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"19) осуществление контроля за соблюдением условий инвестиционных контрактов;
20) направление юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему инвестиционный контракт, уведомления в письменной форме с указанием нарушений и установление трехмесячного срока для устранения нарушений в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы инвестиционного контракта;
21) направление инвестору уведомления о досрочном прекращении действия инвестиционного контракта в одностороннем порядке;
22) заключение, регистрация и принятие решения о досрочном прекращении инвестиционных контрактов;".
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Кошербаев
"Согласован"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года
№ 11-1-4/622
Положение о Комитете по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в сфере реализации государственной политики по привлечению инвестиций.

2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтың қатынастарға түседі.
5. Комитет егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрығымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Дінмұхамед Қонаев көшесі, 31.
9. Комитеттің толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілде - реcпубликанское государственное учреждение "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан".
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
12. Комитеттің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау нысанасында Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы заңнамалық актілерде берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің міндеттері, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеті: инвестицияларды тарту жөнінде мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру, инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингілеу жөніндегі шараларды қамтамасыз ету.
14. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитет:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан заңнамада белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуге;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мәжілістер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге де іс-шаралар өткізуге;

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, улица Динмухамеда Кунаева, 31.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке – "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – республиканское государственное учреждение "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задача: реализация государственной политики по привлечению инвестиций, обеспечение мер по реализации и мониторингу инвестиционных проектов.
14. Права и обязанности Комитета:
Комитет имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;

5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдар (жұмыс топтарын, комиссиялар, кеңестер) құру бойынша ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне қатысты мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды таратуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Комитет:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізуге;
4) сауал түскен жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсынуға;
5) мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
15. Функциялары:
1) басым жобаларды іске асыру үшін инвестициялар тартуға жәрдемдесу;
2) шетелдік инвестициялар мен технологияларды тарту мәселелері бойынша шетелде іс-шаралар ұйымдастыруда Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары мен ұйымдарына жәрдемдесу;
3) инвестициялар жөніндегі уәкілетті органға жүктелген міндеттерді орындау мақсатында тиісті мемлекеттік органдардың мамандарын, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары қатарынан консультанттар мен сарапшылар тарту;
4) инвестициялық ахуалдың жақсаруына жәрдемдесу және халықаралық нарықтарда Қазақстан Республикасының оң имиджін қалыптастыру;
5) инвестициялық преференцияларды ұсынуға арналған өтiнiмге қоса берілетін инвестициялық жобаның бизнес-жоспарын жасауға қойылатын талаптарды әзірлеу;
6) жеңілдетілген инвестициялық келісімшарттың орындалуы туралы жартыжылдық есептердің нысанын әзірлеу;
7) жеңілдетілген инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасын орындаудың ағымдағы жай-күйі актісінің нысанын белгілеу;
8) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын және Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық қызметті жүзеге асыратын тұлғалар үшін инвесторлық виза алуға өтінішхат беру тәртібін әзірлеу;
9) Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтiнiмінің нысанын әзірлеу;
10) инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінімді қабылдау, тіркеу және қарау тәртібін әзірлеу;
11) инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания және оның өңірлік өкілдері мен өкілдіктері, инвестициялар тарту саласындағы өңірлік ұйымдар жүзеге асыратын, инвесторлар үшін "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторларды қолдап отыру жөніндегі қызметті үйлестіруді және мониторингілеуді жүзеге асыру;

5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
Комитет обязан:
1) обеспечить реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) проводить разъяснительную работу по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) представлять необходимые материалы и справки в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае поступления запроса;
5) обеспечить сохранность государственной собственности.
15. Функции:
1) содействие в привлечении инвестиций для реализации приоритетных проектов;
2) содействие уполномоченным государственным органам и организациям Республики Казахстан в организации за рубежом мероприятий по вопросам привлечения иностранных инвестиций и технологий;
3) привлечение специалистов соответствующих государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан в целях выполнения задач, возложенных на уполномоченный орган по инвестициям;
4) содействие улучшению инвестиционного климата и формирование положительного имиджа Республики Казахстан на международных рынках;
5) разработка требований к составлению бизнес-плана инвестиционного проекта, прилагаемого к заявке на предоставление инвестиционных преференций;
6) разработка формы полугодовых отчетов о выполнении упрощенного инвестиционного контракта;
7) установление формы акта текущего состояния исполнения рабочей программы упрощенного инвестиционного контракта;
8) разработка порядка выдачи ходатайства на получение инвесторской визы для лиц, являющихся нерезидентами Республики Казахстан и осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан;
9) разработка формы заявки юридического лица Республики Казахстан на предоставление инвестиционных преференций;
10) разработка порядка приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций;
11) осуществление координации и мониторинга деятельности по сопровождению инвесторов по принципу "одного окна" для инвесторов, осуществляемой национальной компанией в области привлечения инвестиций и ее региональными представителями, и представительствами, региональными организациями в области привлечения инвестиций;

12) инвестицияларды мемлекеттiк қолдауды жүзеге асыру;
13) бірлескен өндірістерді құру үшін инвесторларды, оның ішінде шетелдік инвесторларды тарту;
14) инвестициялық келiсiмшартты тіркеуді жүзеге асыру;
15) инвестициялық келісімшарттың қолданылу мерзіміне, бірақ инвестициялық келісімшарт тіркелген кезден бастап бес жылдан аспайтын мерзімге берілетін технологиялық жабдықтың және оның жинақтауыштарының импорты кезінде кедендік баждар салудан босату туралы хабарламаны кеден органына жіберу;
16) инвестициялық омбудсменнің қызметін қамтамасыз ету;
17) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен және (немесе) жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу бойынша мемлекеттік заттай гранттарды инвестициялық келiсiмшартқа сәйкес инвестициялық мiндеттемелер орындалған жағдайда уақытша өтеусiз пайдалануға не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен ұсына отырып, кейіннен меншікке не жер пайдалануға өтеусіз беру;
18) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 293-бабында белгiленген талаптарға сәйкес инвестициялық преференциялар беру туралы шешiм қабылдау;
19) жеңілдетілген инвестициялық келiсiмшарттар талаптарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру;
20) жеңілдетілген инвестициялық келiсiмшарттың жұмыс бағдарламасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда, жеңілдетілген инвестициялық келiсiмшарт жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бұзушылықтарды көрсете отырып, жазбаша нысанда хабарлама жiберу және бұзушылықтарды жою үшiн үш ай мерзiм белгiлеу;
21) жеңілдетілген инвестициялық келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату туралы инвесторға хабарлама жіберу;
22) жеңілдетілген инвестициялық келiсiмшарттар жасасу, тiркеу және оларды мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдау;
23) инвестициялар туралы жасалған келісімдер және мұндай келісімдердің бұзылуы туралы мәліметтерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, мерзімде және нысандар бойынша өзге де мәліметтерді салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға беру;
24) инвесторлар үшін "бір терезе" ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ инвестициялар тарту кезінде өзара іс-қимыл жасасу тәртібін әзірлеу;
25) инвесторлар тізілімін қалыптастыру, жүргізу мен пайдалану, Ұлттық цифрлық инвестициялық платформаның жұмысын ұйымдастыру, мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының ақпараттандыру объектілерін интеграциялау тәртібін әзірлеу;

12) осуществление государственной поддержки инвестиций;
13) привлечение инвесторов, в том числе иностранных, для создания совместных производств;
14) осуществление регистрации упрощенного инвестиционного контракта;
15) направление в таможенный орган уведомления об освобождении от обложения таможенными пошлинами при импорте технологического оборудования и комплектующих к нему, предоставляемого на срок действия упрощенного инвестиционного контракта, но не более пяти лет с момента регистрации упрощенного инвестиционного контракта;
16) обеспечение деятельности инвестиционного омбудсмена;
17) предоставление в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом и (или) центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, а также местными исполнительными органами государственных натурных грантов во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо землепользование в случае выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с упрощенным инвестиционным контрактом;
18) принятие решения о предоставлении инвестиционных преференций в соответствии с требованиями, установленными статьей 293 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
19) осуществление контроля за соблюдением условий упрощенных инвестиционных контрактов;
20) направление юридическому лицу Республики Казахстан, заключившему упрощенный инвестиционный контракт, уведомления в письменной форме с указанием нарушений и установление трехмесячного срока для устранения нарушений в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения рабочей программы упрощенного инвестиционного контракта;
21) направление инвестору уведомления о досрочном прекращении действия упрощенного инвестиционного контракта в одностороннем порядке;
22) заключение, регистрация и принятие решения о досрочном прекращении упрощенных инвестиционных контрактов;
23) представление в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, сведений о заключенных соглашениях об инвестициях и расторжении таких соглашений, а также иных сведений в порядке, сроки и по формам, установленным законодательством Республики Казахстан;
24) разработка порядка организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций;
25) разработка порядка формирования, ведения и использования реестра инвесторов, организации работы Национальной цифровой инвестиционной платформы, интеграции объектов информатизации государственных органов и местных исполнительных органов, организаций квазигосударственного сектора;

26) инвестициялық міндеттемелер туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер енгізу, оның қолданылуын тоқтату тәртібін және инвестициялық міндеттемелер туралы келісімнің үлгілік нысанын әзірлеу;
27) ұсынылған мемлекеттiк заттай грантты меншiкке немесе жер пайдалануға өтеусiз беру туралы шешім қабылдау;
28) мемлекеттік меншіктен жер учаскелерін беру үшін жобаны инвестициялық деп айқындау тәртібін әзірлеу;
29) инвестициялар туралы келісімдерді жасасу, өзгерту және бұзу тәртібін әзірлеу;
30) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органмен, салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен және салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша инвестициялар туралы келісім шеңберінде салықтар жөніндегі инвестициялық преференциялар мерзімін қолдану тәртібін әзірлеу.
31) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Комитет төрағасының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Комитетті басқаруды Төраға жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапкершілікте болады.
17. Комитет төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттемелері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Министрлік басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар ұсынады;
3) Министрлік Аппаратының басшысына біліктілікті арттыру, Комитет персоналын көтермелеу мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) Комитет персоналын іссапарға жіберу мәселесі бойынша жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасарына ұсыныстар енгізеді;
5) Комитет қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану және алып тастау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министріне ұсыныстар енгізеді;
6) өзінің құзыреті шегінде Комитет басқару органы болып табылатын Комитет және ұйымдар қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан шығады;

26) разработка порядка заключения, внесения изменений, прекращения действия соглашения об инвестиционных обязательствах и типовой формы соглашения об инвестиционных обязательствах;
27) принятие решения о безвозмездной передаче предоставленного государственного натурного гранта в собственность или землепользование;
28) разработка порядка определения проекта инвестиционным для предоставления земельных участков из государственной собственности;
29) разработка порядка заключения, изменения и расторжения соглашений об инвестициях;
30) разработка порядка применения срока инвестиционных преференций по налогам в рамках соглашения об инвестициях по согласованию с уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, уполномоченным органом в области налоговой политики и государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
31) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия Председателя Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета;
3) вносит предложения Руководителю аппарата Министерства по вопросам повышения квалификации, поощрении персонала Комитета;
4) вносит предложения курирующему Заместителю Министра иностранных дел Республики Казахстан по вопросу командирования персонала Комитета;
5) вносит предложения Министру иностранных дел Республики Казахстан по вопросам наложения и снятия дисциплинарных взысканий на персонал Комитета;
6) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, обязательные для исполнения работниками Комитета и организаций, в отношении которых Комитет является органом управления;
7) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;

8) өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге және мемлекеттік қызмет туралы заңнама талаптарын сақтауға бағытталған шараларды қабылдау бойынша жалпы басшылықты жүзеге асырады, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді
10) қызметкерлердің Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін, орындаушылық және еңбек тәртібін сақтауын бақылайды;
11) заңдар мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ол болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Комитет мүлкі оған меншік иесі берген мүліктен, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен сатып алынған мүліктен (ақшалай кірістерді қоса алғанда) қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті, Қазақстан Республикасы заңдарында өзгеше белгіленбесе және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығармайды немесе оған өзге де жолмен билік етпейді.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 11-1-4/622 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 11-1-4/33 бұйрығы.
2. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 11-1-4/33 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 11-1-4/336 бұйрығы.

8) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции;
9) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
10) контролирует соблюдение сотрудниками Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, исполнительской и трудовой дисциплины;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
25. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года
№ 11-1-4/622
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра иностранных дел Республики Казахстан
1. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 11-1-4/33 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан".
2. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № 11-1-4/336 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 11-1-4/33 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан".

3. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 11-1-4/33 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 11-1-4/263 бұйрығы.

3. Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 11-1-4/263 "О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 11-1-4/33 "Об утверждении Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан".