Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 13 маусымдағы № 209 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Қаржы және корпоративтік басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялауды және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Қ. Қажкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін
атқарушының
2025 жылғы 13 маусымдағы
№ 209 бұйрығымен
бекітілген
Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өнеркәсіп және құрылыс саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және өнеркәсіп және құрылыс саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібін анықтайды.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібі
2. Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу кезінде орындаушының осы Қағиданың 7 тармағында көрсетілген негіздейтін құжаттармен расталған тікелей және жанама шығыстары ескеріледі.
3. Орындаушының тікелей шығыстарына орындалатын мемлекеттік тапсырмамен тікелей байланысты шығыстар жатады.
Жанама шығыстарға орындаушының тұтастай қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ мемлекеттік тапсырма орындау процесінде тікелей қолданылмайтын шығыстар жатады.

Об утверждении Правил установления стоимости государственного задания в области промышленности и строительства
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 13 июня 2025 года № 209
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости государственного задания в области промышленности и строительства.
2. Департаменту финансов и корпоративного управления Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности министра
К. Кажкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
промышленности и
строительства
Республики Казахстан
от 13 июня 2025 года № 209
Правила установления стоимости государственного задания в области промышленности и строительства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости государственного задания в области промышленности и строительства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости государственного задания в области промышленности и строительства.
Глава 2. Порядок установления стоимости государственного задания
2. При установлении стоимости государственного задания учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами, предусмотренные в пункте 7 настоящих Правил.
3. К прямым расходам относятся расходы исполнителя, непосредственно связанные с выполнением государственного задания.
К косвенным расходам относятся расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не используемые непосредственно в процессе выполнения государственного задания.

4. Мемлекеттік тапсырма құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = Шт + Шж
мұнда,
Қ – мемлекеттік тапсырманың құны;
Ш т – тікелей шығыстар;
Ш ж – жанама шығыстар.
5. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) мемлекеттік тапсырманы тікелей жүзеге асыратын персоналдың еңбекақысы;
2) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға қатысты салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар;
3) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
4) сарапшыларды тарту (бірлесіп орындаушылар) (шығыстар орындалатын жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер көлемінің екіден бірінен шекті көлемінен аспау қажет);
5) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын тауарлар мен материалдарды сатып алу;
6) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын байланыс қызметтері;
7) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін пайдаланылатын үй-жайларды жалға алу төлемі;
8) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін ақпараттық дерекқорларға жазылу және қолжетімділік;
9) мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері.
6. Жанама шығыстар мынадай шығыстарды:
1) әкімшілік персоналдың еңбек ақысын;
2) мемлекеттік тапсырманы тікелей орындайтын персоналға қатысты төлемдерді қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдарды;
3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуді және жөндеуді;
4) өзге де шығыстарды (режимдік объектілерді қүзету қызметтері, банктік қызметтер, полиграфиялық және типографиялық шығыстар, курьерлік қызметтер) қамтиды.
7. Мемлекеттік тапсырманы орындау үшін бюджеттік сұраным қалыптастыруда шығыстардың әрбір бабы негіздеме құжаттармен расталады (орындаушының штаттық кестесі, есептер, шарттар көшірмесі, кемінде үш дана баға ұсыныстары).
8. Мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу веб-порталынан орташа баға пайдаланылады.

4. Стоимость государственного задания определяется по следующей формуле:
С = Рп + Рк
где,
С – стоимость государственного задания;
Рп – прямые расходы;
Рк – косвенные расходы.
5. К прямым расходам относятся:
1) оплата труда персонала, непосредственно выполняющего государственное задание;
2) налоговые и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления применительно к персоналу, непосредственно выполняющему государственное задание;
3) командировочные расходы персонала, непосредственно выполняющего государственное задание (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
4) привлечение экспертов (соисполнителей) (расходы не должны превышать в совокупности одной второй объема выполняемых работ или оказываемых услуг);
5) приобретение товаров и материалов, непосредственно используемых для выполнения государственного задания;
6) услуги связи, непосредственно используемые для выполнения государственного задания;
7) арендная плата помещений, используемых для выполнения государственного задания;
8) доступ и подписка к информационным базам данных, используемых для выполнения государственного задания;
9) переводческие услуги, непосредственно используемые для выполнения государственного задания.
6. Косвенные расходы включают следующие расходы:
1) оплата труда административного персонала;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления, за исключением связанных с выплатами персоналу, непосредственно выполняющему государственное задание;
3) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
4) прочие расходы (услуги по охране для режимных объектов, банковские услуги, полиграфические и типографские расходы, курьерские услуги).
7. При формировании бюджетного запроса для выполнения государственного задания каждая статья расходов подтверждается обосновывающими документами (штатное расписание исполнителя, расчеты, копии договоров, ценовые предложения не менее трех экземпляров).
8. При определении стоимости товаров необходимых для выполнения государственного задания используется средняя цена с веб-портала государственных закупок Республики Казахстан.