Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2025 жылғы 22 мамырдағы № 244/НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149-бабының 10-тармағына және 150-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ техникалық тапсырманы түзетумен байланысты мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің сәулет және цифрлық трансформация саясаты департаменті:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының цифрлық даму инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің
міндетін атқарушы
Р. Коняшкин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
Бұйрықпен бекітілген
Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік инвестициялық жобаларын тиімді жоспарлауды және іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149-бабының 10-тармағына және 150-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету тәртібін айқындайды

Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 244/НҚ
В соответствии с пунктом 10 статьи 149 и пунктом 1 статьи 150 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов связи с корректировкой технического задания.
2. Департаменту архитектуры и политики цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Р. Коняшкин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 149 и пунктом 1 статьи 150 Бюджетного кодекса Республики Казахстан в целях обеспечения эффективного планирования и реализации государственных инвестиционных проектов администраторов республиканских и местных бюджетных программ, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации и определяют порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру объектісі – электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық қамтамасыз ету, интернет – ресурс және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым;
2) ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – ақпараттандыру саласындағы МИЖ) – цифрландырудың мемлекеттік саясатын іске асыру шеңберінде ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
3) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және олардың нәтижелеріне қол жеткізуге жауапты, өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге сәйкес айқындалатын мемлекеттік орган;
5) бюджеттік инвестициялар – бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарына, сондай-ақ мемлекеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарына қатысуына бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру;
6) бюджеттік инвестициялық жоба – белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаты бар Жаңа объектілерді құруға (салуға) не қолда бар объектілерді реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
7) инвестициялық ұсыныс – бюджеттік бағдарламалар әкімшілері әзірлейтін тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, инвестициялау мақсатын, оған қол жеткізу жолдарын және қаржыландырудың ықтимал тәсілдерін көрсететін, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін тұжырымдамалық ұсыныс;
8) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асырудың орындылығын ашатын құжат;
9) қаржы-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі және нәтижесін бағалау жөніндегі мәліметтерді қамтитын құжат;
10) салалық сараптама – ақпараттандыру объектілерін дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялардың тиімділігі мен орындылығын кешенді бағалау;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объект информатизации – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура;
2) государственный инвестиционный проект в сфере информатизации (далее – ГИП в сфере информатизации) – совокупность мероприятий, направленных на создание и развитие объектов информатизации в рамках реализации государственной политики цифровизации;
3) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
4) администратор бюджетных программ (далее - АБП) – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ, определяемый согласно возложенным на него законодательством Республики Казахстан функциям, полномочиям и компетенциям;
5) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, инвестиционные затраты автономных организаций образования, а также участие государства в уставных капиталах субъектов квазигосударственного сектора;
6) бюджетный инвестиционный проект – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
7) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования, отражающее цель инвестирования, пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;
8) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по государственному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;
9) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
10) отраслевая экспертиза – комплексная оценка эффективности и целесообразности бюджетных инвестиций, направленных на развитие объектов информатизации;

11) салалық сараптаманың қорытындысы – саланы дамыту басымдықтарына сәйкестік мәніне мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын бағалау;
12) техникалық тапсырма (бұдан әрі – ТТ) – "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында толтырылатын мақсаттарды, міндеттерді, талаптарды және шығыстардың негіздемесін қамтитын ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту жөніндегі мемлекеттік инвестициялық жобаның құрылымдық сипаттамасы;
13) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы – мемлекеттік органдардың мониторинг үшін одан әрі пайдалану мақсатында "электрондық үкіметтің", "электрондық үкіметтің" архитектурасының, платформалық бағдарламалық өнімдердің ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелеуді жүзеге асыруға арналған ақпараттандыру объектісі, ақпараттандыру саласындағы талдау және жоспарлау.
2 тарау. Ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзетулер тәртібі
3. Ақпараттандыру саласындағы ЖБИ жоспарлау мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларын және (немесе) іс-шараларын, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдарын дамытудың ұзақ мерзімді стратегияларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
Даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларын жоспарлау Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормаларын орындау және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
4. Ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағын әзірлеу мыналарды ескере отырып жүзеге асырылады:
мемлекеттік органдар мен цифрлық қызметтерді пайдаланушылардың ағымдағы жай-күйі мен қажеттіліктерін талдау;
техникалық стандарттар, қолданыстағы жүйелермен үйлесімділікті қоса алғанда, Ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар;
осыған ұқсас мақсаттар мен міндеттерге бұрын бастамашылық жасаған ББАЖ-дың аяқталуы.
5. ББӘ ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында қорытынды алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныс (бұдан әрі – ИҰ) ;
2) Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 29 маусымдағы № 143/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18950 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларына сәйкес ТТ;

11) заключение отраслевой экспертизы – оценка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта на предмет соответствия приоритетам развития отрасли;
12) техническое задание (далее – ТЗ) – это структурированное описание государственного инвестиционного проекта по созданию и развитию объектов информатизации, включающее цели, задачи, требования и обоснование расходов, заполняемое в архитектурном портале "электронного правительства";
13) архитектурный портал "электронного правительства" – объект информатизации, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства", архитектуры "электронного правительства", платформенных программных продуктов, в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации.
Глава 2. Порядок планирования государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров государственных инвестиционных проектов, предусматривающих создание и развитие объектов информатизации
3. Планирование ГИП в сфере информатизации осуществляется в рамках реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, включая планы развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планы развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора, а также долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования.
Планирование государственных инвестиционных проектов государственных органов, не разрабатывающих планы развития, осуществляется в рамках исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан и (или) реализации бюджетных программ (подпрограмм).
4. Разработка информационного листа инвестиционного предложения в сфере информатизации осуществляется с учетом:
анализа текущего состояния и потребностей государственных органов и пользователей цифровых услуг;
технических стандартов, требований к объектам информатизации, включая совместимость с существующими системами;
завершенности ранее инициированных АБП ГИП на аналогичные цели и задачи.
5. АБП для получения заключения в сфере информатизации и обеспечения информационной безопасности, предоставляет следующие документы:
1) инвестиционное предложение (далее – ИП) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
2) ТЗ в соответствии с Правилами составления и рассмотрения технических заданий на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства", утверждҰнными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 143/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18950).

3) ББӘ салалық сараптамасының қорытындысы.
Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысын тиісті саланың орталық уәкілетті органы немесе уәкілетті жергілікті атқарушы орган ұсынады, ақпараттандыру саласындағы МИЖ-ны қандай да бір белгілі бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда, салалық қорытындыны ББӘ өзі береді.
Егер ақпараттандыру саласындағы МИЖ бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың немесе жергілікті атқарушы органдардың жауапкершілік саласын қозғаған жағдайда, аталған салалық орталық мемлекеттік органдар немесе жергілікті атқарушы органдар МИЖ тиісті салалық сараптамаларының қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте, салалық сараптамалардың қосымша қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар немесе жергілікті атқарушы органдар бірінші басшының не оны алмастыратын адамның не ақпараттандыру саласындағы әрбір МИЖ бойынша жеке уәкілеттік берілген адамның қолы қойылып, ақпараттандыру саласындағы МИЖ іске асырудың жетекшілік ететін салаға әсерін және сала басымдықтарына сәйкестігін бағалау бөлігінде ғана мемлекеттік органның бірінші басшысы береді.
6. ИҰ әзірлеуді әкімші дербес не оны әзірлеу жөніндегі қызметтерді сатып алу жолымен жүзеге асырады.
7. Уәкілетті органға ИҰ және ТТ енгізу, уәкілетті органның сараптамасы мен қорытындысын беру архитектуралық портал арқылы жүзеге асырылады.
ИҰ және ТТ уәкілетті органға бір мезгілде енгізіледі, бірақ архитектура порталында жеке сұраулармен ресімделеді.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытуға арналған техникалық тапсырманы оны қарау нәтижелері бойынша пысықтауға жіберу инвестициялық ұсынысқа теріс қорытынды шығару үшін негіз болып табылмайды.
8. Инвестициялық ұсыныстарды ақпараттандыру саласындағы сараптама және қорытынды беру Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 29 маусымдағы № 144/НҚ бұйрығымен бекітілген инвестициялық ұсыныстарды ақпараттандыру саласында сараптама жүргізу қағидаларына, бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемелеріне (бұдан әрі – сараптама жүргізу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19015 болып тіркелді).
9. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган қорытындысы сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес беріледі.

3) заключение отраслевой экспертизы АБП.
Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли или уполномоченным местным исполнительным органом, в случае невозможности отнесения ГИП в сфере информатизации к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП в сфере информатизации, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов или местных исполнительных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами или местными исполнительными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами или местными исполнительными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому ГИП в сфере информатизации первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации ГИП в сфере информатизации на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
6. Разработка ИП осуществляется администратором самостоятельно либо путем приобретения услуг по его разработке.
7. Внесение в уполномоченный орган ИП и ТЗ, экспертиза и выдача заключения уполномоченного органа осуществляется посредством архитектурного портала "электронного правительства".
ИП и ТЗ вносятся в уполномоченный орган одновременно, но оформляются в архитектурном портале "электронного правительства" отдельными запросами.
Направление на доработку технического задания на создание и развитие объектов информатизации "электронного правительства" по результатам его рассмотрения не является основанием для вынесения отрицательного заключения на инвестиционное предложение.
8. Экспертиза и выдача заключения в сфере информатизации инвестиционных предложений осуществляется в соответствии с Правилами проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 144/НҚ (далее – Правила проведения экспертизы) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19015).
9. Заключение уполномоченного органа в сферах информатизации выдается в соответствии с Правилами проведения экспертизы.

10. Инвестициялық ұсынысқа салалық сараптаманың қорытындысы мына бағалауды қамтиды:
1) саланың одан әрі дамуына әсер ететін ағымдағы жай-күйінің проблемалары, сондай-ақ қолданыстағы ұсынылатын және ұсынылатын қызметтерді салыстырмалы талдау;
2) жауапкершілігі саласы МИЖ іске асыру қозғалатын тиісті мемлекеттік органның бекітілген Ережесіне сәйкес нақты функцияларды көрсете отырып, МИЖ іске асыру нәтижелері бойынша бизнес-процестердегі болжамды өзгерістерді;
3) шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде гипс таңдауды негіздей отырып, мәселені шешудің нұсқасын таңдау кезінде қарастырылған балама нұсқалар;
4) МИЖ басқарудың болжамды институционалдық схемасының негізділігі (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимыл схемасы, баланс ұстаушылардың пайдасы мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде МИЖ басқару схемасы);
5) МИЖ көлемінің негізділігі;
6) мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне қарай МИЖ іске асыру тетігін басым таңдаудың негізділігі.
11. Ақпараттық жүйелерді құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалардың құны ақпараттандыру саласындағы МИЖ құрамында ұсынылған ББӘ есептеулері мен негіздемелері негізінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның қорытындысымен расталады.
12. Ақпараттандыру саласындағы МИЖ құнының есептеулері мен негіздемелері есептеледі:
1) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 140/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18927 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құруға, дамытуға және қолдап отыруға арналған шығындарды есептеу әдістемесі мен олардың нормативтеріне сәйкес;
2) жобаны іске асыру шеңберінде (инвестициялық кезеңде) және пайдалану кезеңінде (инвестициядан кейінгі кезеңде) сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарықтарын талдау негізінде (тиісті сараптамалардың қорытындылары, сондай-ақ ұсынылған прайс-парақтар, коммерциялық ұсыныстар және басқа да растайтын құжаттар негізінде).
13. Ақпараттандыру саласындағы МИЖ республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатынан, үкіметтік сыртқы қарыздардан және республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражатынан сыртқы қарыздарды, бюджеттік кредитті, бюджеттік инвестицияларды және мемлекеттік жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландырудан іске асырылуы мүмкін.
14. Ақпараттандыру саласындағы МИЖ бойынша жарғылық капиталды ұлғайту қаражаты бойынша іске асырылатын қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етіледі.

10. Заключение отраслевой экспертизы на инвестиционное предложение содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемых изменений в бизнес-процессах по результатам реализации ГИП с указанием конкретных функций в соответствии с утвержденным положением соответствующего государственного органа, сферу ответственности которого затрагивает реализация ГИП;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
5) обоснованности объема ГИП;
6) обоснованности приоритетного выбора механизма реализации ГИП в зависимости от потребности государственных инвестиций.
11. Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, направленных на создание и развитие информационных систем, подтверждаются заключением уполномоченного органа в сфере информатизации на основании расчетов и обоснований АБП, представленных в составе ГИП в сфере информатизации.
12. Расчеты и обоснования стоимости ГИП в сфере информатизации рассчитываются:
1) в соответствии с Методикой расчета и нормативов затрат на создание, развитие и сопровождение объектов информатизации государственных органов, утвержденной приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 140/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18927);
2) на основе анализа рынков товаров, работ, услуг, закупаемых в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде) и в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде) (на основе заключений соответствующих экспертиз, а также представленных прайс-листов, коммерческих предложений и других подтверждающих документов).
13. ГИП сфере информатизации может быть реализован из средств республиканского и местного бюджетов, правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского или местного бюджетов, бюджетного кредита, бюджетных инвестиций и проектов государственного частного партнерства.
14. По ГИП в сфере информатизации, реализуемые по средствам увеличение уставного капитала, требуется разработка финансово-экономического обоснования.

15. ҚЭН әзірлеу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 149 – бабының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік инвестициялық жобалар саласындағы бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржы-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ бекітілген (нақтыланған) параметрлерді түзету, мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларымен (бұдан әрі-бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органның қағидалары) айқындалады.
ҚЭН-де ақпараттандыру саласындағы сараптама және қорытынды беру сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Ақпараттандыру саласындағы МИЖ жобасы техникалық тапсырмаларда көзделген функционалдық талаптарға өзгерістер енгізу, сондай-ақ инвестициялық және пайдалану шығындарына әсер ететін техникалық шешімдердің өзгеруі нәтижесінде жобаның мерзімдері және (немесе) құны өзгерген жағдайда түзетуге жатады.
17. Ұлттық валютаның шетел валютасына бағамының елеулі өзгеруіне байланысты, бірақ техникалық-технологиялық шешімдердің өзгеруіне әкеп соқпайтын ақпараттандыру объектілері бойынша МИЖ сметалық құны ұлғайған кезде МИЖ түзету жүргізіледі.
Ақпараттандыру саласындағы түзетілген МИЖ бойынша бұрын таңдалған техникалық-технологиялық шешімдердің баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын бағалау мақсатында ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның қорытындысын қайта сараптау және беру жүргізіледі
Бұл ретте қосымша шығыстарға әкеп соқтырмайтын техникалық-технологиялық шешімдер өзгермеген жағдайда ақпараттандыру саласында түзетілген ИП-ға экономикалық қорытынды талап етілмейді.
18. Бюджет кодексінің 149-бабының 5-тармағына сәйкес ақпараттандыру саласындағы МИЖ инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының болуы ақпараттандыру саласындағы МИЖ бюджетінің жобасына енгізу үшін негіз болып табылады.
19. Оң экономикалық қорытынды алу үшін ББӘ ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысымен МИЖ-ды бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органның қағидаларына сәйкес бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
20. Республикалық немесе жергілікті бюджеттердің жобасына енгізу үшін мемлекеттік инвестициялық жобаларды іріктеуді бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті орган немесе бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.

15. Порядок разработки и требования к ФЭО определяются Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в области государственных инвестиционных проектов в соответствии с пунктом 9 статьи 149 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Правила центрального уполномоченного органа по бюджетной политике).
Экспертиза и выдача заключения в сфере информатизации на ФЭО осуществляется в соответствии с Правилами проведения экспертизы.
16. Проект ГИП в сфере информатизации подлежит корректировке в случае изменения сроков и (или) стоимости проекта в результате внесения изменений в функциональные требования, предусмотренные в техническом заданий, а также изменения технических решений, оказывающих влияние на инвестиционные и эксплуатационные затраты.
17. При увеличении сметной стоимости ГИП по объектам информатизации, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технико-технологических решений, проводится корректировка ГИП.
В целях оценки оптимальности соотношения цена-качество ранее выбранных технико-технологических решений по скорректированным ГИП в сфере информатизации проводится повторная экспертиза и выдача заключения уполномоченного органа в сфере информатизации
При этом в случае неизменности технико-технологических решений, не влекущих за собой дополнительные расходы, экономическое заключение на скорректированный ГИП в сфере информатизации не требуется.
18. Основанием для включения в проект бюджета ГИП в сфере информатизации является наличие положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП в сфере информатизации в соответствии с пунктом 5 статьи 149 Бюджетного кодекса.
19. Для получения положительного экономического заключения АБП направляет ГИП с положительным заключением уполномоченного органа сфере информатизации в уполномоченный орган по бюджетной политике в соответствии с Правилами центрального уполномоченного органа по бюджетной политике.
20. Отбор государственных инвестиционных проектов для включения в проект республиканского или местного бюджетов осуществляется уполномоченным органом по бюджетной политике или местным уполномоченным органом по бюджетному планированию.

21. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік саясат жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 152-бабына сәйкес МИЖ іске асырудың барысы мен нәтижелері туралы есепті ұсынады.
22. МИЖ іске асырылуын бағалауды Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабына сәйкес бюджет саясаты жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
3-тарау. Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібі
23. Ақпараттандыру саласында БМЖ іске асыру мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген) Бюджеттік сұрау салуды жасау және ұсыну қағидаларына сәйкес МИЖ-ді іске асыру кестесіне сәйкес тиісті кезеңге арналған шығыстарды жоспарлау;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға арналған тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді берушіні айқындау;
3) ақпараттандыру объектілерін әзірлеу және/немесе жаңғырту;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес құрылған объектілерді тестілеу және тәжірибелік пайдалану, оның ішінде:
тәжірибелік пайдалануды жүргізу рәсімдерін құжаттау;
анықталған ақаулар мен кемшіліктерді оңтайландыру және жою, содан кейін оларды түзету;
тәжірибелік пайдалануды аяқтау туралы актіні ресімдеу.
Тәжірибелік пайдалануды жүргізу мерзімі бір жылдан аспайды.
5) "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау;
6) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген стандарттарға сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін енгізу;
7) қолданыстағы мемлекеттік жүйелермен интеграциялау;
8) ақпараттандыру объектісін пайдалануға беру және сүйемелдеуге беру.
Ақпараттандыру объектілерін
құруды және дамытуды
көздейтін мемлекеттік
инвестициялық жобаларды
жоспарлау және іске асыру,
сондай-ақ мемлекеттік
инвестициялық жобалардың
бекітілген (нақтыланған)
параметрлерін түзету
қағидаларына
қосымша
"Инвестициялық ұсыныстың ақпаратық парағы"
1 тарау. Жалпы ережелер

21. Администратор бюджетных программ представляет в уполномоченный орган по бюджетной политике отчет о ходе и результатах реализации ГИП в соответствии со статьей 152 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
22. Оценку реализации ГИП осуществляет уполномоченный орган по бюджетной политике в соответствии со статьей 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок реализации государственных инвестиционных проектов в сфере информатизации
23. Реализация ГИП в сфере информатизации включает:
1) планирование расходов на соответствующий период согласно графику реализации ГИП в соответствии с Правилами составления и представления бюджетный запрос, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10007).
2) определение поставщика товаров, работ и услуг на создание и развитие объектов информатизации в соответствии Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2024 года № 35238);
3) разработку и/или модернизацию объектов информатизации;
4) тестирование и опытную эксплуатацию созданных объектов в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, в том числе:
документирование процедур проведения опытной эксплуатации;
оптимизацию и устранение выявленных дефектов и недоработок с последующим их исправлением;
оформление акта о завершении опытной эксплуатации.
Срок проведения опытной эксплуатации не превышает один год.
5) испытание объекта информатизации "электронного правительства" на соответствие требованиям информационной безопасности со статьей 49 Закона Республики Казахстан "Об информатизации";
6) внедрение объекта информатизации "электронного правительства" в соответствии с действующими на территории Республики Казахстан стандартами;
7) интеграцию с существующими государственными системами;
8) ввод в эксплуатацию и передачу объекта информатизации на сопровождение.
Приложение
к Правилам планирования и
реализации государственных
инвестиционных проектов,
а также корректировки
утвержденных (уточненных)
параметров государственных
инвестиционных проектов,
предусматривающих создание и
развитие объектов
информатизации
Форма
Информационный лист инвестиционного предложения

1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) жөніндегі деректер
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі ___________________________________
МИЖ атауы ___________________________________________________
МИЖ іске асыру көзделген мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларының, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларының, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің орындаудың атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестицияларды алушы (болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы
МИЖ іске асыру кезеңі (белгісіз болса, жобалап көрсетіңіз):
Іске асырудың ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ іске асырудың басталуы: жыл: ________ ай: ________
МИЖ іске асырудың болжамды аяқталуы: жыл: ______ ай: ______
МИЖ-дің пайдаланылу (қызмет ету) кезеңі
МИЖ-дің жалпы құны: ____ мың теңге, оның ішінде (қажет жағдайда толтырылады):
Қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) әзірлеу құны: ____ мың теңге
ҚЭН түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар, сондай-ақ инвестициядан кейінгі кезең (қаржыландыру көзін көрсете отырып)
МИЖ-ді іске асырылатын жері:
(МИЖ-дің, оның негізгі құрамдауыштарының іске асырылатын жері мен МИЖ бойынша шығындардың өңірлерге бөлінуін көрсетіңіз)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
2) Баланс ұстаушы* (қажет жағдайда толтырылады)
3) МИЖ үшін бөлінген жердің болуы* (қажет жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі мен сол орында тұрған жылжымайтын мүліктің берілгені жөніндегі шешімнің нөмірі мен күні көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажетті сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр-, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылымның) болуы:
иә (қандай екені көрсетіледі);
жоқ (қосымша қанша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:* жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда, болашақ меншік иесі көрсетіледі, реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша ақпарат)
Атауы
Инвестициялар жүзеге асырылатын жылдың алдындағы жылдар
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі
жылы
жылы
жылы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмірі
атауы
Міндеті
нөмірі
атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарламаны) бекітілген нормативтік құқықтық акт
түрі
қабылданған күні
нөмірі
Нәтижесі
Р/с
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
Тікелей нәтиже (сан көрсеткіштері)
1.
Түпкілікті нәтиже (нәтиже көрсеткіштері)
1.
...
Жүктеу

1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому к реализации государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП).
Администратор бюджетной программы __________________________
Наименование ГИП____________________________________________
Наименование документов Системы государственного планирования, включая планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития и (или) мероприятий субъектов квазигосударственного сектора в составе которых предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при наличии таковой) ________________________________________________________
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц: __
Период эксплуатации (службы) ГИП
Общая стоимость ГИП: _________ тысяч тенге, в том числе
(заполняется в случае необходимости):
стоимость разработки финансово-экономического обоснования (далее – ФЭО): __________________тысяч тенге
стоимость корректировки ФЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и распределение затрат по ГИП по регионам)
Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при необходимости)
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП, в том числе по текущим программам)
Наименование
Годы, предшествующие году осуществления Инвестиции
Номер бюджетной программы (подпрограммы)
год
год
год
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы (подпрограммы), тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа (подпрограмма)
вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Прямой результат (показатели количества)
1.
Конечный результат (показатели результата)
1.

3. Саланың маркетингтік талдауы
1) объектілерді құру (салу) мен реконструкциялауды, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытуды болжайтын МИЖ үшін қаралып отырған өңірде жобада (жобалар) болжанған өнімдерге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі кездегі және перспективадағы сұранысты не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерін жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру ықпал ететін негізгі көрсеткіштер мен даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асырылуы болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-ді жалпы сипаттау басымдылық тәртібінде жеке (жоба бойынша) баяндалады.
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсат (мақсат Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың неғұрлым кең міндеттерін/басымдықтарын көрсетіледі);
2) сандық есептер (жобаның ауқымын анықтауға болатын жобаның сандық өлшенетін есептерін көрсетіңіз. Белгілі бір сандық көрсеткіштерді көрсетіңіз, мысалы, жобалық қуат және басқалар);
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер (жобаны іске асыру нәтижесінде оларды алушылар үшін өндірілетін өнімнің/көрсетілетін қызметтің әсері, сондай-ақ бизнес субъектілеріне (оның ішінде шағын және орта бизнеске) әсер ету, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштері негізінде жобаны іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу).
Жобаның негіздемесі: (осы жобаны іске асыру қажеттілігін негіздеу; жобаны іске асырған жағдайда осы саланың көрсеткіші қаншалықты көтерілетіндігін көрсету).
Ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар үшін:
инвестициялық және пайдалану кезеңдерінде іске асырудың әрбір нұсқасы құнының есептеулері мен негіздемелерін келтіре отырып, кемінде 2 іске асыру нұсқасын көрсетіңіз;
жобаны іске асыру нұсқасын оңтайлы таңдауды негіздеу үшін әрбір нұсқа бойынша ең аз шығындарға талдау жүргізу.
МИЖ сипаттамасы:
(1 және 2-кестеге сәйкес жобаның және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштар мазмұнын сипаттаңыз)
1-кесте
Іс-шараларды іске асыру кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштар атауы
Кезеңі
Кезеңі
Кезеңі
Жиыны
құны
құны
құны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
Жүктеу
2-кесте
Жекелеген құрамдауыштар мен іске асыру кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1.

3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП, предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом (проектами) продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
2) для ГИП, предполагающих институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее описание ГИП излагается индивидуально (по-проектно) в приоритетном порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель (цель отражает более широкие задачи/приоритеты развития отрасли (сферы) экономики, установленные документами Системы государственного планирования Республики Казахстан);
2) количественные задачи (укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные числовые показатели, например, проектная мощность);
3) Конечные результаты (эффект от производимой продукции/услуги для их получателей в результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса (в том числе малого и среднего бизнеса), достижение долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации проекта на основании ключевых показателей эффективности государственных органов Республики Казахстан).
Обоснование проекта: (обоснуйте необходимость реализации данного проекта; укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в случае если проект будет реализован).
Описание ГИП:
(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и компонентов согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
стоимость
стоимость
стоимость
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По Проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.

1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
Жүктеу
5. МИЖ-ді институционалдық басқару схемасы
Негізгі қатысушыларды сипаттау, олардың өзара іс-қимыл схемасы, пайдалар мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару схемасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаның іске асырылуынан пайда табатын нысаналы топтар мен адамдар санын көрсетіңіз);
6. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың балама нұсқалары.
Тиісті негізделген есептерді қоса бере отырып, қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдері бойынша МИЖ-ді іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) жазыңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады, теңгерім ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылатын әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады және/немесе Инвестицияларды алушының белгілі бір көлемде және сапада өнім өндіруі);
3) бюджеттік кредит (ақпаратты бюджеттік кредиттеу қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан көрсету, оның ішінде:
бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуы көзделген қамтамасыз етілу;
бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуі көзделген ақылылық;
бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);
4) мемлекеттік жекешелік-әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасы, оның ішінде концессиялық жоба (сәйкестікке қатысты ақпаратты көрсету):
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген МЖӘ, оның ішінде концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың әлеуметтік тиімділігі;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың экономикалық тиімділігі;
МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша ұсынылатын шешімдердің негізделуі);
5) жеке инвестициялар (ақпаратты МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкестігі тұрғысынан көрсету).

1)
2)
2.
1)
2)
Итого
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат, схема управления проектом в инвестиционном и постинвестиционном периодах, также выгодополучатели (укажите количество людей и целевые группы, которые выиграют от реализации проекта).
6. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство получателем инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам бюджетного кредитования, в том числе: возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором; обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами; платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита; срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита);
4) проект государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), в том числе концессионный проект (отражение информации на соответствие):
соблюдения принципов ГЧП, в том числе концессии, установленных Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"; социальной эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии; экономической эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии; обоснованности предлагаемых решений по схеме ГЧП, в том числе концессии);

7. Ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жоба үшін болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі:
1) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатының есептік негіздемесі, жоба қуатын игеру серпіні;
2) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, пайдаланылатын жабдықпен технологиялық үйлесімділік, баға-сапа оңтайлы арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың балама нұсқалары, инновациялық жабдықты қолдану, жобада сапа стандарттарын пайдалану туралы ақпарат;
3) жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
4) автоматтандырылған функциялар, процестер және оларды тұтынушылар тізбесі (use-case схемасы);
5) телекоммуникация схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар, жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштері негізінде есептеу қуаттары мен сақтау көлемдеріне және есептеу құралдарының санына қойылатын талаптардың негіздемесі;
6) жүйе архитектурасының, жүйе құрамдауыштарының және олардың өзара байланысының жалпы сипаттамасы;
7) жобаны іске асыру нәтижесінде өзекті болмай қалуы мүмкін мемлекеттік ақпараттандыру объектілерін және олардың құрамдауыштарын көрсету;
8) сыртқы ақпараттық жүйелермен интеграцияны көрсету;
9) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын көрсету.
Инвестициялық ұсыныстың осы бөлімінде салыстырмалы талдау жүргізілетін және таңдап алынған нұсқаның негіздемесі ұсынылатын жобаның мақсатына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Байланысатын адамның деректемелері
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда):_________________________________________
Лауазымы:___________________________________________________
Бөлімше/ұйым:____________________________________________
Мекенжайы:__________________________________________________
Байланыс телефоны: _______________________________________
Электрондық пошта: _________________________________________
Мөрдің орны (болған жағдайда)______________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы

7. Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений для БИП, направленного на создание и развитие объекта информатизации:
1) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
2) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
3) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта;
4) перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
5) схему телекоммуникаций и требований к каналам связи, обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта;
6) общее описание архитектуры системы, компонентов системы и их взаимосвязей;
7) указание государственных объектов информатизации и их компонентов, которые могут стать неактуальными в результате реализации проекта;
8) указание интеграций с внешними информационными системами;
9) указание требований информационной безопасности.
В данном разделе инвестиционного предложения отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________
Должность: ___________________________________________________
Подразделение/организация: ____________________________________
Адрес: _______________________________________________________
Контактный телефон: __________________________________________
Факс: ________________________________________________________
Электронная почта: ____________________________________________
Место печати (при наличии) _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) должность подпись ___________