Сарқан ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 51-196 шешімі
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 79, 88, 91 баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 7 867 218 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 3 445 202 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 267 122 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 457 736 мың теңге;
трансферттер түсімі 3 697 158 мың теңге;
2) шығындар 7 952 738 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 120 900 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 173 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 52 100 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) -206 420 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 206 420 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 673 000 теңге;
қарыздарды өтеу 466 580 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.".
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 299 225 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Амангелді ауылдық округіне – 29 310; мың теңге
Аманбөктер ауылдық округіне – 37 055 мың теңге;
Бакалы ауылдық округіне – 17 911 мың теңге;
Екіаша ауылдық округіне – 32 611 мың теңге;
Қарабөгет ауылдық округіне – 13 756 мың теңге;
Қарашыған ауылдық округіне – 28 411 мың теңге;
Қойлық ауылдық округіне – 14 669 мың теңге;
Көктерек ауылдық округіне – 29 154 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне – 34 994 мың теңге;
Черкасск ауылдық округіне – 28 585 мың теңге;
Шатырбай ауылдық округіне – 32 769 мың теңге.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 268 957 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Амангелді ауылдық округіне – 26 086 мың теңге;
Аманбөктер ауылдық округіне – 32 979 мың теңге;

О бюджете Сарканского района на 2026-2028 годы
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 23 декабря 2025 года № 51-196
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии со статьями 79, 88, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. "Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2, 3 к 4 настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 7 867 218 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 3 445 202 тысяч тенге;
неналоговые поступления 267 122 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 457 736 тысяч тенге;
поступления трансфертов 3 697 158 тысяч тенге;
2) затраты 7 952 738 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 120 900 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 173 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 52 100 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит(профицит) бюджета (-) -206 420 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 206 420 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 673 000 тенге;
погашение займов 466 580 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных 0 тенге.".
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 299 225 тысяч тенге, в том числе:
Амангелдинскомусельскому округу
– 29 310 тысяч тенге;
Аманбоктерскому сельскому округу
– 37 055 тысяч тенге;
Бакалинскому сельскому округу
– 17 911 тысяча тенге;
Екиашинскому сельскому округу
– 32 611 тысяча тенге;
Карабогетскому сельскому округу
– 13 756 тысяч тенге;
Карашиганскому сельскому округу
– 28 411 тысяча тенге;
Койлыкскому сельскому округу
– 14 669 тысяч тенге;
Коктерекскому сельскому округу
– 29 154 тысячи тенге;
Лепсинскому сельскому округу
– 34 994 тысячи тенге;
Черкасскому сельскому округу
– 28 585 тысяч тенге;
Шатырбайскому сельскому округу
– 32 769 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 268 957 тысяч тенге, в том числе:
Амангелдинскомусельскому округу
– 26 086 тысяч тенге;
Аманбоктерскому сельскому округу
– 32 979 тысяч тенге;
Бакалинскому сельскому округу

Черкасск ауылдық округіне – 27 963 мың теңге;
Шатырбай ауылдық округіне – 27 415 мың теңге.
5. Аудандық маңызы бар қала, аулдық округтардың бюджеттерінен аудандық бюджетке, оның ішінде: Сарқан қаласы
2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 30 000 мың теңге; 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 31 500 мың теңге;
2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 33 075 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 94910 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының төрағасы М. Разбеков

– 27 963 тысяч тенге;
Шатырбайскому сельскому округу
– 27 415 тысяч тенге.
5. Установить бюджетные изъятия из города районного значения, сельского округа в районный бюджет из них: из города Саркан
На 2026 год бюджетные изъятия 30 000 тысяч тенге;
На 2027 год бюджетные изъятия 31 500 тысяч тенге;
На 2028 год бюджетные изъятия 33 075 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 94 910 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
ПредседательСарканского районного маслихата М. Разбеков

4 048
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
132 842
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
126 379
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
203 240
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
197 135
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 305
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 261
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
121 471
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
15 098
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 105
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 853 985
1
Тұрғын үй шаруашылығы
2 567 311
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
2 567 311
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
500 000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 633791
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
433 520
3
Елді-мекендерді көркейту
1 286 674
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 286 674
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
127 884
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
1 158 790
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
636 362
1
Мәдениет саласындағы қызмет
432 641
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)
432 641
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
432 641
2
Спорт
11 836
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)

4 048
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
132 842
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
126 379
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
203 240
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
197 135
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56 305
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 261
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
121 471
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
15 098
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 105
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 853 985
1
Жилищное хозяйство
2 567 311
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2 567 311
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
500 000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 633791
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
433 520
3
Благоустройство населенных пунктов
1 286 674
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 286 674
015
Освещение улиц в населенных пунктах
127 884
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
1 158 790
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
636 362
1
Деятельность в области культуры
432 641
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
432 641
009
Поддержка культурно-досуговой работы
432 641
2
Спорт
11 836
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
47385
005
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
47385
Сарқан аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсан № 51-196 шешіміне 4 қосымша
Жалпы сипаттағы нысаналы трансферттер көлемі
мың теңге
Р/с
Аудандық маңызы барқалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің атауы
2026жыл
2027жыл
2028жыл
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
47385
005
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
47385
Приложение 4 к решению Сарканского районного маслихата от 23 декабря 2025 года №51-196
Объемы целевых трансфертов общего характера
тыс тенге
№ пп
Наименование городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
2026 год
2027 год
2028 год
На повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, работников казенных предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета