Сарқан ауданының 2026-2028 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 51-196 шешімі.
Ескерту. 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 79, 88, 91 баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2026-2028 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2026 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 11 099 641 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 4 547 369 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 267 384 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 457 736 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 827 152 мың теңге;
2) шығындар 11 806 060 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 118 803 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 173 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 54 197 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 157 155 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 157 155 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) -982 377 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 982 377 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 175 908 теңге;
қарыздарды өтеу 468 677 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 275 146 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 17.04.2026 № 55-214 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгiзiледі) шешімімен.
2. 2026 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 299 225 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Амангелді ауылдық округіне – 29 310; мың теңге
Аманбөктер ауылдық округіне – 37 055 мың теңге;
Бакалы ауылдық округіне – 17 911 мың теңге;
Екіаша ауылдық округіне – 32 611 мың теңге;
Қарабөгет ауылдық округіне – 13 756 мың теңге;
Қарашыған ауылдық округіне – 28 411 мың теңге;
Қойлық ауылдық округіне – 14 669 мың теңге;
Көктерек ауылдық округіне – 29 154 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне – 34 994 мың теңге;
Черкасск ауылдық округіне – 28 585 мың теңге;
Шатырбай ауылдық округіне – 32 769 мың теңге.
3. 2027 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 268 957 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

О бюджете Сарканского района на 2026-2028 годы
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 23 декабря 2025 года № 51-196.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии со статьями 79, 88, 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы 11 099 641 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 4 547 369 тысяч тенге;
неналоговые поступления 267 384 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 457 736 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 827 152 тысяч тенге;
2) затраты 11 806 060 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 118 803 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 173 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 54 197 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 157 155 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 157 155 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит(профицит) бюджета (-) -982 377 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 982 377 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 1 175 908 тенге;
погашение займов 468 677 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 275 146 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сарканского районного маслихата области Жетісу от 17.04.2026 № 55-214 (вводится действие с 01.01.2026).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2026 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 299 225 тысяч тенге, в том числе:
Амангелдинскомусельскому округу
– 29 310 тысяч тенге;
Аманбоктерскому сельскому округу
– 37 055 тысяч тенге;
Бакалинскому сельскому округу
– 17 911 тысяча тенге;
Екиашинскому сельскому округу
– 32 611 тысяча тенге;
Карабогетскому сельскому округу
– 13 756 тысяч тенге;
Карашиганскому сельскому округу
– 28 411 тысяча тенге;
Койлыкскому сельскому округу
– 14 669 тысяч тенге;
Коктерекскому сельскому округу
– 29 154 тысячи тенге;
Лепсинскому сельскому округу
– 34 994 тысячи тенге;
Черкасскому сельскому округу
– 28 585 тысяч тенге;
Шатырбайскому сельскому округу
– 32 769 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2027 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 268 957 тысяч тенге, в том числе:
Амангелдинскомусельскому округу

Шатырбай ауылдық округіне – 27 415 мың теңге.
5. Аудандық маңызы бар қала, аулдық округтардың бюджеттерінен аудандық бюджетке, оның ішінде: Сарқан қаласы
2026 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 30 000 мың теңге; 2027 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 31 500 мың теңге;
2028 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 33 075 мың теңге.
6. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2026 жылға арналған резерві 94910 мың теңге сомасында бекітілсін.
7. Осы шешім 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының төрағасы М.Разбеков

– 27 415 тысяч тенге.
5. Установить бюджетные изъятия из города районного значения, сельского округа в районный бюджет из них: из города Саркан
На 2026 год бюджетные изъятия 30 000 тысяч тенге;
На 2027 год бюджетные изъятия 31 500 тысяч тенге;
На 2028 год бюджетные изъятия 33 075 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2026 год в сумме 94 910 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2026 года.
ПредседательСарканского районного маслихата М.Разбеков

21 193
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 897
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
44 913
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 048
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
132 842
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
126 267
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
213 240
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
207 135
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 305
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 261
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
121 471
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
15 098
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
6 105
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 625 882
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3 385 569
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
3 385 569
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
500 001
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 949 140
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
936 428
2
Коммуналдық шаруашылық
10 000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
10 000
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
10 000
3
Елді-мекендерді көркейту
230 313
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

21 193
006
Оказание жилищной помощи
3 897
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
44 913
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 048
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
132 842
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
126 267
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
213 240
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
207 135
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66 305
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 261
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
121 471
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
15 098
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
6 105
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 625 882
1
Жилищное хозяйство
3 385 569
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 385 569
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
500 001
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 949 140
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
936 428
2
Коммунальное хозяйство
10 000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 000
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
10 000
3
Благоустройство населенных пунктов
230 313
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

51 838
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
71 760
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
71 760
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
71 760
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
4 133
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
4 133
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
4 133
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
4 133
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
752 899
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
177 504
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
177 504
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
177 504
2
Әлеуметтiк көмек
369 741
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
369 741
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
22 253
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
14 592
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
62 484
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 250
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
133 969
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
132 193
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
205 654
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
198 892
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56 063
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 474
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер

51 838
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
71 760
122
Аппарат акима района (города областного значения)
71 760
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
71 760
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
4 133
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
4 133
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
4 133
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
4 133
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
752 899
1
Социальное обеспечение
177 504
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
177 504
005
Государственная адресная социальная помощь
177 504
2
Социальная помощь
369 741
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
369 741
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22 253
006
Оказание жилищной помощи
14 592
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
62 484
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 250
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
133 969
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
132 193
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
205 654
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
198 892
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56 063
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 474
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия