Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 30 мамырдағы № 92 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 16-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. "Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 4 мамырдағы № 100 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 мамырда № 32448 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Заң департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Төрағасы
Д. Жазықбай
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
______________
"___" _____ 2025 жыл
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 30 мамырдағы
№ 92 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу Қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 16-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібін айқындайды.
2 тарау. Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу тәртібі
2. Мемлекеттік тапсырманың құны мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығындар:
соңғы 12 айдағы соңғы жарияланған ресми статистикалық деректерге (жалақы, әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің қорға аударымдары) сәйкес республика бойынша мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын, бірақ тиісті саладағы (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет) орташа айлық атаулы жалақыдан аспайтын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар әлеуметтік медициналық сақтандыру, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары);
іссапар шығыстары (жол жүру, тұру және тәуліктік);
зерттеу, консалтингтік қызметтер және мемлекеттік тапсырма үшін тікелей қажет полиграфиялық шығыстар;
ақпараттық қызметтер (бейнеконференцбайланыс өткізуге арналған платформа, цифрлық порталды әзірлеу және оны техникалық қолдау);
көлік шығындары;
байланыс қызметтері (пошта байланысы, интернет, телефония, хостинг және домен шығындары, интернет-ресурстарды әзірлеу және ұстау);
мемлекеттік тапсырманы орындау үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;

Об утверждении Правил установления стоимости государственного задания
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30 мая 2025 года № 92
В соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости государственного задания.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 4 мая 2023 года № 100 "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2023 года № 32448).
3. Юридическому департаменту Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы после его официального опубликования.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________
"___" ___________ 2025 года
Утвержден приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы
от 30 мая 2025 года № 9
Правила установления стоимости государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости государственного задания за счет бюджетных средств при формировании бюджетной заявки.
Глава 2. Порядок установления стоимости государственного задания
2. Стоимость государственного задания включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, осуществляющих государственное задание, но не более среднемесячной номинальной заработной платы в соответствующей отрасли (профессиональная, научная и техническая деятельность) по республике, согласно последним опубликованным официальным статистическим данным за последние 12 месяцев (заработная плата, социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателей);
командировочные расходы (проезд, проживание и суточные);
полиграфические расходы, необходимые непосредственно для исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
информационные услуги (платформа для проведения видеоконференцсвязи, разработка цифрового портала и его техническая поддержка);
транспортные расходы;
услуги связи (расходы на почтовую связь, интернет, телефонию, хостинг и домен, разработка и содержание интернет-ресурсов);
приобретение материалов, непосредственно используемых для выполнения государственного задания;

2) шартты-тұрақты шығыстар:
тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлердің)қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
қорларды сатып алу бойынша шығыстар (мемлекеттік тапсырма үшін қажетті тауарлар мен материалдардың құнын айқындау);
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген талаптарға сәйкес айқындалған қосылған құн салығы, ол қызметтердің жалпы құнынан айқындалуға тиіс. Тапсырыс беруші қосылған құн салығын есептеудің дұрыстығын бақылауды арифметикалық жолмен жүзеге асырады, салық есебін жүргізуге әлеуетті орындаушы жауапты болады.
4. Мемлекеттік тапсырманы өткізу үшін, жекелеген міндеттірді орындау мүмкін болмаған жағдайда, орындаушының бөгде ұйымдармен және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылатын бөгде ұйымдарды мен жеке тұлғаларды тартуға құқығы бар.
5. Іссапар шығыстарының құны (тұру, тәуліктік) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде Шет мемлекеттерге өтеу қағидаларына сәйкес айқындалады.
6. Мемлекеттік тапсырманың құны Бюджеттік жоспарлау қағидаларымен бекітілген (Қаржы министрлігінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі №208 бұйрығы) Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу тәртібіне сәйкес және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес мемлекеттік тапсырманың құнын есептеуге сәйкес белгіленеді.
Мемлекеттік тапсырманың
құнын белгілеу қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік тапсырманың құнын есептеу
1. Мемлекеттік тапсырманың құны, кемінде, үш әлеуетті орындаушыдан алынған жобалар негізінде тікелей шығыстар, шартты-тұрақты шығыстар және қосылған құн салығына сүйене отырып, ең төменгі құны бойынша белгіленеді:
Құны = ∑ ТШ + ШТШ + ҚҚС
2. Тікелей шығыстар мен шартты-тұрақты шығыстар сомасы (∑ТШ + ШТШ) мынадай формула бойынша айқындалады:
∑ТШ+ ШТШ = ∑Сеа + Сіш + Спш + Сақ + Скш + Сбқ + Смса +Ссс + Сқс
мұндағы:
Сеа – еңбекке ақы төлеу шығындарының сомасы;
Сіш – іссапар шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Спш – полиграфиялық шығыстарға арналған шығындар сомасы;
Сақ – ақпараттық көрсетілетін қызметтерге жұмсалған шығындар сомасы;
Скш – көлік шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Сбқ – байланыс қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Смса – материалдарды сатып алуға арналған шығындар сомасы;
Ссс – тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлерге) қызметтеріне ақы төлеуіне арналған шығыстар сомасы;
Сқс – қорларды сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы.
Мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу кезінде тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушілерден алынған ұсынылған жобаларды мемлекеттік тапсырмаға сәйкестігі, ұсынылатын іс-шаралардың мазмұны, олардың толықтығы мен құны тұрғысынан қарайды.

2) условно-постоянные расходы:
расходы по оплате услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
расходы по приобретению запасов (определение стоимости товаров и материалов, необходимых для государственного задания);
3) налог на добавленную стоимость, определенный в соответствии с требованиями, предусмотренными Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), который должен определяться от общей стоимости услуг. Контроль правильности начисления налога на добавленную стоимость заказчиком осуществляется арифметическим путем, ответственность за ведение налогового учета несет потенциальный исполнитель.
4. В случае невозможности выполнения отдельных задач, основной исполнитель имеет право на привлечение сторонних организаций и физических лиц для проведения государственного задания, которое осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки со сторонними организациями и физическими лицами.
5. Стоимость командировочных расходов (проживание, суточные) определяется в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
6. Стоимость государственного задания устанавливается в соответствии с Порядком разработки государственного задания, утвержденным Правилами планирования бюджета (приказ Министерства финансов РК от 29 апреля 2025 года № 208), и расчетом стоимости государственного задания согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам установления
стоимости государственного
задания
Расчет стоимости государственного задания
1. Стоимость государственного задания устанавливается по минимальной стоимости, исходя из суммы прямых расходов, условно-постоянных расходов и налога на добавленную стоимость на основании проектов, полученных от не менее трех потенциальных исполнителей:
Стоимость = ∑ПР+УПР + НДС
2. Сумма прямых расходов и условно-постоянных расходов (∑ПР+УПР) определяется по формуле:
∑ПР+УПР = ∑Сот + Скр + Спр + Сиу + Стр + Сус + Спм + Свэ + Спз
где:
Сот – сумма затрат на оплату труда;
Скр – сумма затрат на командировочные расходы;
Спр – сумма затрат на полиграфические расходы;
Сиу – сумма затрат на информационные услуги;
Стр – сумма затрат на транспортные расходы;
Сус – сумма затрат на услуги связи;
Спм – сумма затрат на приобретение материалов;
Свэ – сумма затрат на оплату услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
Спз – сумма затрат на приобретение запасов.
При установлении стоимости государственного задания заказчик рассматривает представленные проекты, полученные от потенциальных поставщиков, на предмет соответствия государственному заданию, содержания предлагаемых мероприятий, их полноты и стоимости.