2025-2029 жылдарға арналған Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы
Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2025 жылғы 22 желтоқсандағы № 58-8 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 365 бабы 3 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағы 15 тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 23917 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Жуалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2029 жылдарға арналған Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жуалы аудандық мәслихатының төрағасы З. Бурлибаев
Жуалы аудандық мәслихатының
2025 жылғы 22 желтоқсан
№ 58-8 шешіміне қосымша
КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕ "Жуалы ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ЖУАЛЫ АУДАНЫНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БОЙЫНША БАҒДАРЛАМАСЫ 2025-2029ж.ж.
Бағдарлама әзірлеушісі
"Тараз-Эко-Проект" ЖШС
_______________________Есимбекова Г.К.
Б.Момышұлы ауылы 2025 ж.
Мазмұны
ҚЫСҚАРТУЛАР ТІЗІМІ..........................................................................................4
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР.................................................................5
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ.................................................................................6
КІРІСПЕ.....................................................................................................................8
1. ЖУАЛЫ АУДАНЫНДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ............................................9
1.1 Жалпы жағдай сипаттамасы ..................................................................................
1.2 Қолданыстағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау .............
1.2.1 Қалдықтардың жиналуы және бөлек жиналуын, шығару қамтуы ................
1.2.2 Тасымалдау...................................................................................................
11 1.2.3 Сұрыптау және қайта өңдеу ...............................................................................
1.2.4 Көмiлiмге жіберу .................................................................................................
1.3 Жекелеген қалдық түрлерін басқару жүйесін талдау .........................................
1.4 Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау бойынша қорытындылар..........................................................................................
1.5 Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау ...........................................................................

Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами по Жуалынскому району на 2025-2029 годы
Решение Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 22 декабря 2025 года № 58-8
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917), Жуалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами по Жуалынскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата З. Бурлибаев
Приложение к решению
Жуалынского районного маслихата
№58-8 от 22 декабря 2025 года
КОММУНАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, и автомобильных дорог акиматаЖуалынского района" ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ЖУАЛЫНСКОГО РАЙОНА
2025-2029 г.г.
Разработчик программы
ТОО "Тараз-Эко-Проект"
_____________________Есимбекова Г.К.
село Б.Момышұлы 2025г.
Оглавление
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ 4
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ 5
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ 6
ВВЕДЕНИЕ 8
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ЖУАЛЫНСКОГО РАЙОНА. 9
1.1 Общая характеристика ситуации. 9
1.2 Оценка существующей системы управления коммунальными 14
отходами 14
1.2.1. Накопление и раздельный сбор, охват вывозом 14
1.2.2. Транспортировка 15
Информация о предприятиях по сбору и вывозу коммунальных отходов от населения 16
1.2.3. Сортировка и переработка. 17
В районе в основном перерабатываются бумага, картон, пластик, стекло и ртутьсодержащие отходы.Инфраструктура переработки ограничена: – отсутствуют постоянные пункты приема отходов от населения; – собранные отходы передаются в областной центр или другие регионы; – электронные и электрические отходы собираются только от юридических лиц частными предприятиями.Система сбора электронных отходов от населения отсутствует.Как правило, такие отходы попадают на полигон вместе с бытовым мусором.Так как предприятия, занимающиеся сбором и переработкой отходов, не предоставляют отчетность о своей деятельности, ведение достоверной статистики затруднено. В связи с этим необходимо совершенствовать систему учета и мониторинга в данной сфере, а также проводить информационно-разъяснительную работу с представителями малого и среднего бизнеса. 17
1.2.4. Захоронение 17
1.4 Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами. 20
1.5 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами. 22

2. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫ РЕТТЕЙТІН ҰЛТТЫҚ ЗАҢНАМА.............................................................................................24
2.1 Қалдықтарды басқару саласындағы ҚР саясаты ................................................
2.2 Коммуналдық қалдықтарды ұтымды және экологиялық қауіпсіз басқару жүйесін ұйымдастыруға қойылатын экологиялық заңнама талаптары ..................
2.2.1 Коммуналдық қалдықтарды басқарудағы жергілікті атқарушы органдардың құзыреті .......................................................................................................................
2.2.2 Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіндегі басқа субъектілердің талаптары мен міндеттемелері ...................................................................................
3. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТТАРЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ...............................26
3.1 Мақсаттары мен міндеттері ...................................................................................
3.2 Нысаналы көрсеткіштер ........................................................................................
4. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА ҚОЛ ЖЕТКІЗУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ СӘЙКЕС ШАРАЛАР............................................................................................30
4.1 Аудан халқын қалдықтарды жинау және әкету қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту шаралары ...........................................................................
4.2 Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру шаралары ................................
4.3 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту шаралары (тамақ, құрылыс, көлемді қалдықтар, ЭҚЖО және т.б.) .......................
4.4 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму шаралары ......................................
4.5 Халықтың хабардарлығын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту шаралары ................................................................................
5. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ............40
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫ МОНИТОРИНГІЛЕУ...............41
7. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР.................................................................................41
8. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӘСЕР....................... 42
Қосымша 1.Жуалы ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының көрсеткіштерін айқындау әдістемесі ................................... 42
Қосымша 2. Бағдарламаны іске асыру іс-шаралар жоспары ........................... 44
ҚЫСҚАРТУЛАР ТІЗІМІ.
ЖК
Жеке кәсіпкер
ЖҚ
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы
ІКҚ
Ірі көлемді қалдықтар
ЖЭК
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама
КА
Контейнер алаңы
ЖАО
Жергілікті атқарушы орган
ҚСК
Қоқыс сұрыптау кешені
ХЖТИЖО
"Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҚР ЭТРМ
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ҚОҚ
Қоршаған ортаны қорғау
ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
Жуалы ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
ЭЭЖҚ
Электрондық және электр жабдығының қалдықтары
Бағдарлама
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
ЖСҚ
Жобалау-сметалық құжаттама
ҚР
Қазақстан Республикасы
ҚСБҚ
Құрамында сынап бар қалдықтар
ТҚҚ
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ЖШС
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ТРТПРБ
Жамбыл облысы әкімдігінің Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
ЖТ
Жеке тұлға
ҚР ЭК
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі
ЗТ
Заңды тұлға
ҰЕҰ
Үкіметтік емес ұйымдар
ҚШМ
Қоқыс шығарушы мекеме
ЭТРМ
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар-анаэробты немесе аэробты ыдырауға қабілетті қалдықтар, соның ішінде бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақ тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ қалдықтары, макулатура.
Коммуналдық қалдықтар-тұтыну қалдықтары, соның ішінде:

2. НАЦИОНАЛЬНОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО, РЕГУЛИРУЮЩЕЕ УПРАВЛЕНИЕ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ 23
2.1 Политика РК в сфере управления отходами 23
3. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ 25
3.1. Цель Программы 25
3.2. Основные задачи Программы 25
Основные направления и мероприятия 26
Этапы реализации Программы 28
Мониторинг результатов реализации Программы 28
Заключительная часть Программы 29
4.ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ. 29
4.1. Меры по дальнейшему развитию системы сбора транспортировкикоммунальных отходовдля обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов; 29
4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов. 32
Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.). 37
4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов. 39
4.5. Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон. 39
5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ. 41
7. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ. 42
8. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ. 43
Приложение 1 44
Методика определения показателей Программы по управлению коммунальными отходами Жуалынкого района 44
Показатель получают путем деления количества всех переработанных и вторично использованных твердых бытовых отходов (включая опасные составляющие коммунальных отходов), в том числе раздельно собранных отходов, отсортированных на МСО или полигоне и вторичных ресурсов, направленных на экспорт, на общее количество всех образовавшихся ТБО (коммунальных отходов) в граоне, выражая результат в процентах. 45
Приложение 2 46
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 46
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ
ИП
Индивидуальный предприниматель
ЖК
Национальный проект "Жасыл Казахстан"
КГО
Крупногабаритные отходы
КЗЭ
Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
КП
Контейнерная площадка
МИО
Местные исполнительные органы
МСК
Мусоросортировочный комплекс
МЦЗТ
Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов"
МЭиПР РК
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ООС
Охрана окружающей среды
Отдел ЖКХ ПТ и АД акимата
Жуалынского района
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог и акимата Жуалынского района
ОЭЭО
Отходы электронного и электрического оборудования
Программа
Программа по управлению коммунальными отходами
ПСД
Проектно-сметная документация
РК
Республика Казахстан
РСО
Ртуть содержащие отходы
ТБО
Твердые бытовые отходы
ТОО
Товарищество с ограниченной ответственностью
УПР
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акиматаЖамбылской области
ФЛ
Физические лица
ЭК РК
Экологический кодекс Республики Казахстан
ЮЛ
Юридические лица
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:

1) қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, орауыштар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары;
2) егер мұндай қалдықтар сипаты мен құрамы жағынан үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса, аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Ірі көлемді қалдықтар-тұтыну және шаруашылық қызметтің (Тұрмыстық техника, жиһаз және басқа) өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан және көлемі бойынша мамандандырылған көлік құралдарында тасымалдау мүмкіндігін болдырмайтын қалдықтары.
Электрондық және электр жабдығының қалдықтары-қалдықтарға жатқызылған, жарамсыз немесе пайдаланудан шыққан электрондық және электр жабдықтары, оның ішінде оның тораптары, бөліктері, бөлшектері.
Тамақ қалдықтары-тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын қалдықтар.
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік объектілерді, жолдарды, инженерлік және басқа да коммуникацияларды бұзу, бөлшектеу, реконструкциялау, жөндеу (оның ішінде күрделі) немесе салу процесінде пайда болатын қалдықтар.
Тұрмыстық қатты қалдықтар-қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ.
Атауы
Жуалы ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Экологиялық кодексі
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Жуалы ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
Негізгі әзірлеуші
"Тараз-Эко-Проект" ЖШС
Бағдарламаның мақсаты
Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Жуалы ауданы тұрғындары үшін қалдықтарды жинау және әкету бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Бағдарламаның міндеттері
1) аудан халқын қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту;
2) қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру;
3)Ерекше (тамақ, Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды, электрондық және электр жабдығының қалдықтарын және т. б.) қоса алғанда, коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту;
4) коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету;
5) коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың хабардарлығын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту.
Күтілетін нәтижелер
коммуналдық қалдықтарды басқару саласында көрсетілетін қызметтердің сапасы жақсарады;
коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемі ұлғайады;
коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсері азайтылады;
Жуалы ауданы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы көрсеткіштері жақсарады.
Мерзімі

1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных транспортных средствах.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребленияэлектронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование
Программа по управлению коммунальными отходами Жуалынского района.
Основание для разработки
Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акиматаЖуалынского района
Основной разработчик
ТОО "Тараз-Эко-Проект"
Цель Программы
Совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения Жуалынского района
Задачи Программы
1)Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходовдля обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
2)Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
3)Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, отходы электронного и электрического оборудования и пр.);
4)Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
5)Повышение информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон.
Ожидаемые результаты
улучшено качество предоставляемых услуг в сфере управления коммунальными отходами;
увеличен объем раздельного сбора, сортировки и переработки коммунальных отходов;
минимизировано негативное влияние коммунальных отходов на окружающую среду;
улучшены целевые показатели Жуалынскогорайона в сфере управления коммунальными отходами.
Период

2025 – 2029ж.
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көлемі тиісті кезеңде Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыруға жергілікті атқарушы органдарға берілген бюджет қаражатының санына байланысты айқындалады.
Бағдарлама орындаушылары
Жамбыл облысы, Жуалы ауданының әкімдігі; Қоғамдық кеңес; коммуналдық қалдықтарды жинау, әкету, қалпына келтіру және көму жөніндегі субъектілер; мемлекеттік мекемелер; әлеуметтік объектілер; заңды тұлғалар; жеке кәсіпкерлер; ҮЕҰ; халық және т.б. мүдделі тараптар.
КІРІСПЕ.
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы-бұл коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдауды және коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған шаралар кешенін қамтитын стратегиялық құжат.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі - ҚР ЭК) 365 - бабына сәйкес аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - ЖАО) коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын (бұдан әрі-бағдарлама) әзірлеуді ұйымдастырады. Бағдарламаны жергілікті өкілді органдар бекітеді.
Осы бағдарламаны әзірлеу барысында Жуалы ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайына талдау жүргізілді, коммуналдық қалдықтарды басқару секторын дамытудың проблемалары мен перспективалары анықталды және ҚР экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жақсарту үшін кешенді шаралар ұсынылды.
Бағдарлама ұлттық стратегиялық, бағдарламалық және тұжырымдамалық құжаттардың басымдықтарын, сондай-ақ халықаралық тәжірибені ескере отырып әзірленген.
Бағдарламаны іске асыру коммуналдық қалдықтарды басқару саласында көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсартуға, коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемін ұлғайтуға, коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайтуға, Жуалы ауданы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы көрсеткіштерін жақсартуға әкеледі.
1. ЖУАЛЫ АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ.
1.1 Жағдайдың жалпы сипаттамасы.
Полигон ТҚҚ туралы мәліметтерге шолу. Жуалы ауданы аумағының жалпы ауданы-4,2 мың шаршы шақырым құрайды.
Елді мекендер саны – 49, ауылдық округтер саны-14.
Елді мекендердің тізімі:
Б.Момышұлы ауылы: Б.Момышұлы ауылы
Ақсай ауылдық округі: Қайрат ауылы, Дихан ауылы
Ақтөбе ауылдық округі: Бәйтерек ауылы, Жаңаталап ауылы, Күркіреусу станциясы, Ақтоған ауылы
Билікөл ауылдық округі: Қарабастау ауылы, Дарбаза ауылы, Жылыбұлақ ауылы, Абдықадыр ауылы
Боралдай ауылдық округі: Көлтоган ауылы, Ертай ауылы, Рысбек батыр ауылы
Нұрлыкент ауылдық округі: Нұрлыкент ауылы, Қазбастау разъезі, Түктібай ауылы
Жетітөбе ауылдық округі: Қәріқорған ауылы, Қоңыртөбе ауылы, Қосмұрат ауылы, Майбұлақ ауылы, Тасбастау ауылы, Шыңбұлақ ауылы
Көкбастау ауылдық округі: Теріс ауылы, Бақалы ауылы, Көктөбе ауылы, Қосбөлтек ауылы
Күреңбел ауылдық округі: Күреңбел ауылы, Қаратас ауылы
Қарасаз ауылдық округі: Қарасаз ауылы, Ақбастау ауылы, Жұрымбай ауылы, Қарасу ауылы, Көктас ауылы
Қошқарата ауылдық округі: Қошқарата ауылы, Ақтасты ауылы, Қызтоған ауылы
Шақпақ ауылдық округі: Шақпақата ауылы, Тәттібай Дүйсебайұлы ауылы, Амансай ауылы, Шақпақ станциясы, Ынтымақ ауылы
Қызыларық ауылдық округі: Қызыларық ауылы, Ақтөбе ауылы, Алатау ауылы, Сұрым станциясы, Теріс-Ащыбұлақ ауылы
Мынбұлақ ауылдық округі: Көлбастау ауылы, Талапты ауылы.

2025 – 2029 гг.
Объем финансирования
Объем финансирования определяется в зависимости от количества бюджетных средств, предоставленных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами в Жуалынского района, в соответствующийпериод.
Исполнители Программы
Акимат Жуалынского района Жамбылской области; Общественный совет; субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов; государственные учреждения; социальные объекты; юридические лица; индивидуальные предприниматели; НПО; население и др. заинтересованные стороны.
ВВЕДЕНИЕ
Программа по управлению коммунальными отходами - это стратегический документ, включающий анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами и комплекс мер, направленных на достижение целевых показателей по совершенствованию системы управления коммунальными отходами.
Согласно статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - ЭК РК) местные исполнительные органы (далее - МИО) районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения организуют разработку Программы управления коммунальными отходами (далее - Программа). Программа утверждается местными представительными органами.
В ходе разработки настоящей Программы проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами Жуалынского района, выявлены проблемы и перспективы развития сектора управления коммунальными отходами и предложены комплексные меры для улучшения системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства РК.
Программа разработана с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта.
Реализация Программы приведет улучшению качества предоставляемых услуг в сфере управления коммунальными отходами, увеличению объема сбора, сортировки и переработки коммунальных отходов, минимизации негативного влияния коммунальных отходов на окружающую среду, улучшению целевых показателей Жуалынского района в сфере управления коммунальными отходами.
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ЖУАЛЫНСКОГО РАЙОНА.
1.1 Общая характеристика ситуации.
Обзор данных по полигонам ТБО.
Общая площадь территории Жуалынского района составляет –4,2 тыс.км2.
Количество населенных пунктов – 49, сельских округов-14.
Перечень населҰнных пунктов.
Село им. Б.Момышулы: с. им. Б. Момышулы
Аксайский сельский округ: с. Кайрат, с. Дихан
Актюбинский сельский округ: с. Байтерек, с. Жанаталап, станция Куркуреусу, с. Актоган
Биликольский сельский округ: с. Карабастау с.Дарбаза с. Жылыбулак, с.Абдыкадыр
Боралдайский сельский округ: с. Кольтоган , с. Ертай, с. Рысбека батыр
Нурлыкентский сельский округ: с. Нурлыкент, разъезд Казбастау, с.Туктибай
Жетитобинский сельский округ: с. Карикорган, с.Коныртобе, с. Космурат, с. Майбулакс.Тасбастау, с. Шынбулак.
Кокбастауский сельский округ: с. Терис, с. Бакалы, с. Коктобе, с.Косболтек
Куренбельский сельский округ: с. Куренбель, с.Каратас
Карасазский сельский округ:с.Карасаз, с.Акбастау, с. Журумбай, с. Карасу, с. Коктас
Кошкаратинский сельский округ: с. Кошкарата, с. Актасты, с. Кызтоган
Шакпакский сельский округ: с. Шакпаката, с. Таттибай Дуйсебайулы, с. Амансай, станция Шакпак, с. Ынтымак
Кызыларыкский сельский округ: с. Кызыларык, с. Актобе, с. Алатау, станция Сурум, с. Терс-Ащыбулак
Мынбулакский сельский округ:с. Кольбастау, с. Талапты.

Ауданда барлығы 13 тұрмыстық қатты қалдықтар(ТҚҚ) тастау орындары мен полигон бар, олардың ішінде 1 ТҚҚ полигоны "Жуалы Су" МКК-нің теңгерімінде,ауданы - 7,0 га.Аталған полигон Ақсай ауылдық округі Дихан ауылынан батысқа қарай 2250 м қашықтықта орналасқан.Б. Момышұлы ауылын және Ақсай ауылдық округіндегі Қайрат, Дихан, Б. Момышұлы елді мекендерін қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-071-314"Жуалы Су" МКК бұл аумақта қалдықтарды орналастыру және көму жұмыстарын тұрақты түрде жүргізеді.
Қалған ауылдық округтерде 12 ТҚҚ тастау орындары жұмыс істейді, олардың негізгі сипаттамалары төмендегідей:
1. Ақтөбе ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -1,0 га, Бәйтерек ауылының солтүстік-шығыс бөлігінде, 1000 м қашықтықта орналасқан. Бәйтерек, Жаңаталап, Ақтоған ауылдарын, Күркіреусу станциясын қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-053-368
2. Билікөл ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -1,723га, Қарабастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1144 метр қашықтықта орналасқан. Қарабастау, Дарбаза, Жылыбұлақ, Әбдіқадыр елді мекендерін камтиды. Кадастр нөмірі06-089-013-396
3. Боралдай ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы-2 га, Көлтоған ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1189 метр қашықтықта орналасқан. Көлтоған, Ертай, Рысбек батыр елді мекендерін қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-022-151
4. Жетітөбе ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -1,5 га, Шыңбұлақ, Майбұлақ, Қосмұрат, Кәріқорған, Тасбастау, Қоңыртөбе елді мекендерін қамтиды. Ең жақын тұрғын үй құрылысы оңтүстік бағыттағы экстремалды бөлу көзінен 2000 м-ден астам қашықтықта орналасқан.Кадастр нөмірі 06-089-038-160
5. Көкбастау ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -1,0 га, Терс, Бақалы, Көктөбе, Қосбөлтек елді мекендерін қамтиды. Ең жақын тұрғын үй құрылысы оңтүстік бағыттағы экстремалды бөлу көзінен 1010 м-ден астам қашықтықта орналасқан. Кадастр нөмірі 06-089-044-560
6. Қарасаз ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -1,5га, Қарасаз, Ақбастау, Көктас, Қарасу, Жұрымбай елді мекендерін қамтиды. Ең жақын тұрғын үй құрылысы Ақбастау ауылынан оңтүстік-батыс бағытта шеткі бөлу көзінен 2375 м астам қашықтықта орналасқан. Кадастр нөмірі 06-089-078-160
7. Қошқарата ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны,ауданы -0,8746 га, Қошқарата ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1500 метр қашықтықта орналасқан. Қошқарата, Ақтасты, Қызтоған елді мекендерін қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-015-399

Всего в районе имеется 13 мест утилизации твердых бытовых отходов (ТБО) и полигон, из них 1 полигон ТБО находится на балансе ГКП "Жуалы Су", площадь -7,0 га. Данный полигон расположен в 2250 м к западу от села Дихан Аксайского сельского округа. Включает село Б. Момышулы и населенные пункты Кайрат, Дихан Аксайского сельского округа и с. Б. Момышулы. Кадастровый номер 06-089-071-314. ГКП "Жуалы Су" на постоянной основе проводит работы по размещению и захоронению отходов на данной территории.
В остальных сельских округах функционируют 12 пунктов сброса ТБО, основные характеристики которых следующие
1. Место сброса ТБО Актобинского сельского округа, площадь -1,0 га., расположенов северо-восточный части села Байтерек, на расстоянии 1000 м. населенные пункты Байтерек, Жанаталап, Актоган, Куркуресу. Кадастровый номер 06-089-053-368.
2. Место сброса ТБО Биликолского сельского округа, площадь -1,723 га., расположено на расстоянии в 1144 метров к юго-западу от с. Карабастау. Прием и захоронение ТБО от населенных пунктов Карабастау, Дарбаза, Жылыбулак, Абдикадыр. Кадастровый номер06-089-013-396.
3. Место сброса ТБО Боралдайского сельского округа, площадь полигона ТБО -2га., расположено на расстоянии в 1189 метров к северо-востоку отс. Кольтоган. Прием и захоронение твердо-бытовых отходов населенных пунктов Колтоган, Ертай, Рысбек батыр. Кадастровый номер 06-089-022-151.
4. Место сброса ТБО Жетитобинского сельского округа, площадь-1,5га, охватывает населенные пункты Шынбулак, Майбулак, Космурат, Карикорган, Тасбастау, Коныртобе. Ближайшая жилая застройка находится на расстоянии более 2000 м от крайнего источника выделения в южном направлении. Кадастровый номер06-089-038-160.
5. Место сброса ТБО Кокбастауского сельского округа, площадь -1.0га, охватывает населенные пункты Терс, Бакалы, Коктобе, Косболтек. Ближайшая жилая застройка находится на расстоянии более 1010 м от крайнего источника выделения в южном направленииот с. Терс. Кадастровый номер 06-089-044-560.
6. Место сброса ТБО Карасазского сельского округа, площадь -1.5 га, охватывает населенные пункты Карасаз, Акбастау, Коктас, Карасу, Журумбай. Ближайшая жилая застройка находится на расстоянии более 2375 м от крайнего источника выделения в юго-западном направлении от с. Акбастау. Кадастровый номер 06-089-078-160.
7. Место сброса ТБО Кошкаратинского сельского округа, площадь - 0,8746 га., расположено на расстоянии в 1500 метров к северо-востоку от с. Кошкарата. Охватывает населенные пункты Кошкарата, Актасты, Кызтоган. Кадастровый номер 06-089-015-399.

8. Қызыларық ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны,ауданы -1,0 га, Қызыларық ауылынан солтүстікке қарай 1737 метр қашықтықта орналасқан. Қызыларык, Ақтөбе, Алатау, Сұрым станцасы, Теріс-Ащыбулак елді мекендерді қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-085-102
9. Нұрлыкент ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны,ауданы -1,6 га, Нұрлыкент, Түктібай елді мекендерін, Қазбастау разъезін қамтиды. Ең жақын тұрғын үй құрылысы Нұрлыкент ауылынан 2000 м астам қашықтықта орналасқан. Кадастр нөмірі 06-089-081-837
10. Шақпақ ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны,ауданы - 3,0 га, Шақпақата ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км-ден астам қашықтықта орналасқан. Шақпақата, Т.Дүйсебайұлы, Ынтымақ, Амансай елді мекендерін, Шақпақ станциясын қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-068-620
11. Күреңбел ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 2,0 га, Күренбел ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1090 м қашықтықта орналасқан. Күреңбел, Қаратас елді мекендерін қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-025-415
12. Мыңбұлақ ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны,ауданы - 2,0 га, Көлбастау ауылынан оңтүстік-шығыста орналасқан. Көлбастау, Талапты елді мекендерін қамтиды. Кадастр нөмірі 06-089-090-850
Полигонмен ТҚҚ тастау орындарының экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкестігі
Жуалы ауданындағы тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарымен полигонның қатты басым бөлігі санитарлық және экологиялық талаптарға толық сәйкес келмейді, келесі кемшіліктер байқалады:
қалдықтарды қабылдау және орналастыру бойынша ресми құжаттардың
( экологиялық рұқсат, санитарлық қорытынды) болмауы;
қоршау мен кіреберіс аймағының толық болмауы немесе қанағаттанарлықсыз күйі;
тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарымен полигон аумағында қалдықтарды қабаттап тығыздау және жабу жұмыстары жүйелі жүргізілмейді;
тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарының санитарлық-қорғау аймақтары нақты белгіленбеген;
жаңбыр және еріген сулардың ағуы салдарынан ластану қаупі бар;
сонымен қатар, тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарының көпшілігі ескі әдіспен пайдаланылады және экологиялық мониторинг жүргізілмейді.
Бұл өз кезегінде топырақ пен жер асты суларының ластану қаупін арттырады.
Бағдарлама аясында:
қолданыстағы тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарымен полигон экологиялық аудитін жүргізу;
санитарлық нормаларға сәйкес қайта жоспарлау;
жабдықтау (қоршау, таразы, бақылау посты, дренаж жүйесі);
экологиялық рұқсат құжаттарын рәсімдеужоспарланып отыр.
Бұл шаралар ТҚҚ тастау орныдарымен полигонның жұмысын заңдастыруға және қоршаған ортаға кері әсерін азайтуға мүмкіндік береді.

8. Место сброса ТБО Кызыларыкского сельского округа, площадь -1.0 га., расположено на расстоянии в 1737 метров к севру от с. Кызыларык. Охватывает населенные пункты Кызыларык, Актобе, Алатау, Сурым, Терс-Ащыбулак. Кадастровый номер 06-089-085-102.
9. Место сброса ТБО Нурлыкентского сельского округа, площадь -1,6 га., охватывает населенные пункты Нурлыкент, Туктибай, разъезд Казбастау. Ближайшая жилая застройка находится на расстоянии более 2000 м от с. Нурлыкент. Кадастровый номер 06-089-081-837.
10. Место сброса ТБО Шакпакского сельского округа, площадь -3,0 га., расположен на расстоянии более 2 км к юго-востоку от села Шакпаката. Охватывает населенные пункты Шакпаката, Т.Дуйсебайулы, Ынтымақ, Амансай, станция Шакпак. Кадастровый номер 06-089-068-620.
11. Место сброса ТБО Куренбелского сельского округа, площадь -2,0 га, расположен на расстоянии 1090 м к юго-востоку от села Куренбель. Охватывает населенные пункты Куренбель, Каратас. Кадастровый номер 06-089-025-415.
12. Место сброса ТБО Мынбулакского сельского округа, площадь - 2,0 га, расположен на расстоянии 1090 м к юго-востоку от села. Охватывает населенные пункты Колбастау, Талапты. Кадастровый номер 06-089-090-850.
Соответствие полигонов экологическим и санитарным требованиям.
Большинство полигонов и место сброса твердых бытовых отходов Жуалынского района на сегодняшний день не в полной мере соответствует действующим санитарным и экологическим требованиям. Основные выявленные недостатки:
отсутствие полного пакета разрешительной документации (госакт на землю, экологическое разрешение, санитарное заключение);
недостаточное ограждение территории и отсутствие контрольно-пропускного пункта;
несоблюдение технологии уплотнения и послойного захоронения отходов;
отсутствие оборудованных санитарно-защитных зон;
риск загрязнения почвы и грунтовых вод в результате неорганизованного складирования.
Кроме того, экологический мониторинг и учет отходов не ведутся системно, что затрудняет контроль за состоянием объектов.
В рамках Программы предусматриваются следующие мероприятия:
проведение экологического аудита действующих полигонов;
корректировка планировочных решений с учетом санитарных норм;
оборудование полигонов ограждением, весовым пунктом, дренажной системой;
оформление разрешительных и учетных документов. Реализация данных мероприятий позволит привести полигоны в соответствие с санитарными и экологическими стандартами и снизить негативное воздействие на окружающую среду.

Жуалы ауданының халқы 2025 жылғы 1 маусымға - 53768 адамды құрайды (ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес), соңғы 2 жылдағы халықтың жылдық өсімі-шамамен 2-2,5 %. ҚР экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан әрі - ҚР Эгипр) деректеріне сәйкес Қазақстанда жыл сайын 4,5-5 млн.қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі – ТҚҚ) түзіледі. Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жыл сайын 3,5-4,0 млн. тоннаны құрайды. ҚР Эгипрінің 2021 жылғы деректеріне сәйкес бүкіл республика бойынша ТҚҚ жинау және әкету қызметтерімен халықтың 82%-ы, Жамбыл облысы бойынша-92% - ы қамтамасыз етілген. 2024 жылдың бірінші жартыжылдығында Жамбыл облысында пайда болған қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемі 31,3 мың тоннаны құрады, оның 6,4 мың тоннасы қайта өңделді, бұл жалпы массаның шамамен 20% -. құрайды. Жуалы ауданы бойынша орташа есеппен жылына 2074 тонна (Тапсырыс беруші ұсынған деректер), халықты ТҚҚ шығару қызметтерімен 100% қамту деңгейінде (1-кесте) коммуналдық қалдықтар түзіледі.

Население Жуалынского района на 1 июня 2025 года составляет- 53768 человек (Согласно официальной статистической информации), ежегодный прирост населения за последние 2 года - примерно 2-2,5 %. Согласно данным Министерства экологии, геологии и природных ресурсов РК (далее - МЭГиПР РК) ежегодно в Казахстане образуется 4,5-5 млн. твердых бытовых отходов (далее – ТБО). Сбор и вывоз коммунальных отходов по данным Бюро национальной статистики ежегодно составляет 3,5-4,0 млн. тонн. Согласно данным МЭГиПР РК за 2021 год услугами по сбору и вывозу ТБО по всей республике обеспечены 82 % населения, по Жамбылской области - 92 %.В первой половине 2024 года объем образовавшихся твердых бытовых отходов в Жамбылской области составил 31,3 тысячи тонн, из них переработано 6,4 тысячи тонн, что составляет примерно 20% от общей массы. В среднем по Жуалынскому району образуется 2074 тонн (Данные представлены заказчиком) коммунальных отходов в год, при уровне охвата населения услугами вывоза ТБО 100% (таблица 1).

Жамбыл облысы бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болу көлемінің шамамен 1%-ы Жуалы ауданына тиесілі. Қалдықтардың пайда болуының негізгі үлесі үй шаруашылықтарының қалдықтарына тиесілі (83,8%), 15,3% - өндіріс қалдықтары (тұрмыстық қалдықтарға тең), 0,8% - көшелерден жиналған қоқыс, 0,1% - нарық қалдықтары.
Пайда болған коммуналдық қалдықтардың 98% - дан астамы ТҚҚ полигонында көміледі. Полигонда көмілген қалдықтардың көлемі жыл сайын артып келеді. 2022 жылы – 1031 тоннаны, 2023 жылы – 1037 тоннаны, 2024 жылы – 1041,8 тоннаны, 2025 тоғызайында – 792 тоннаны құрады.
Морфологиялық құрамы.
ХЖТИЖО зерттеуіне сәйкес Жуалы ауданында коммуналдық қалдықтар құрамындағы негізгі фракциялар тамақ қалдықтары, макулатура және пластик болып табылады (1-сурет). Сонымен қатар, едәуір бөлігі (24%) басқа қалдықтарға жатады, олардың құрамына тоқыма, ағаш, сүйек, былғары, резеңке, бақша, көше, Гигиена құралдары және т. б.
1 – сурет Жуалы ауданының ТҚҚ Морфологиялық құрамы
Қазіргі уақытта қалада ТҚҚ азық-түлік фракциясын қайта өңдеу бойынша тәжірибелер мен қуаттар жоқ. Осыған байланысты барлық биологиялық ыдырайтын қалдықтар, соның ішінде тамақ қалдықтары, көше сметалары, ТҚҚ құрамындағы бақша қалдықтары полигонмен ТҚҚ тастау орындарына түседі. Қоқыс газы, оның ішінде биологиялық ыдырайтын қалдықтардың ыдырауы кезінде пайда болатын жанғыш метан полигондарда өрттер мен жарылыстарға әкелуі мүмкін.
Осылайша, биологиялық ыдырайтын (тамақ) қалдықтарды қайта өңдеу Жуалы ауданының қалдықтарды басқару жүйесін дамытудың өзекті бағыттарының бірі болып табылады.
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары және тарифтер.
Жуалы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 тамыздағы № 6-5 шешімімен, Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары бектілген. Осы құжатқа сәйкес 1 тұрғынға шаққандағы жайлы үйлер үшін жылдық нормасы 1,0 м3, жайлы емес үйлер үшін жылдық нормасы 1,21 м3.
Жуалы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 тамыздағы № 6-4 шешімімен, Жамбыл облысы Жуалы ауданы бойынша халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтері бекітілген.
Кесте 2. Жамбыл облысы Жуалы ауданы бойынша халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтері
Атауы
Бірлік саңы
Айына құны, теңге
жеке тұлғалар жайлы үйлер үшін айына 1 тұрғынға
1 тұрғын
108,87
жеке тұлғалар жайлы емес үйлер үшін айына 1 тұрғынға
1 тұрғын
131,73
заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін ҚҚС-сыз
1 м3
1306,39

В объеме образования коммунальных отходов по Жамбылской области примерно 1 % приходится на Жуалынский район. Основная доля образования отходов приходится на отходы домашних хозяйств (83,8%), 15,3% составляют отходы производства (приравненные к бытовым), 0,8% - мусор, собранный с улиц, 0,1% - рыночные отходы.
Из образованных коммунальных отходов более 100% захоранивается на полигонах ТБО. Объем захороненных отходов на полигоне растет с каждым годом. В 2022 году составлял – 1031 тонн, 2023 году составлял –1037 тонн, в 2024 году –1041,8 тонн, 2025 году за девять месяцев – 792 тонн.
Морфологический состав
Согласно исследованию МЦЗТ основные фракции в составе коммунальных отходов Жуалынского району это пищевые отходы, макулатура и пластик (рисунок 1). При этом значительная часть (24%) отнесена к прочим отходам, в состав которых входит текстиль, дерево, кости, кожа, резина, садовый, уличный, средства гигиены и пр.
Рисунок 1. Морфологический состав ТБО Жуалынского района
В настоящее время в районе отсутствуют практики и мощности по переработке пищевой фракции ТБО. В связи с этим, все биоразалагаемые отходы, в том числе пищевые отходы, смет с улиц, садовые отходы в составе ТБО попадает на полигону и места сброса ТБО. Свалочный газ, в том числе горючий метан, образующийся в ходе разложения биоразалагаемых отходов, может приводить к пожарам и взрывам на полигонах.
Таким образом, переработка биоразлагаемых (пищевых) отходов является одним из актуальных направлений развития системы управления отходами Жуалынского района.
Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы.
Решением Жуалынского районного маслихата от 17 августа 2023 года № 6-5, утверждены нормы образования и накопления коммунальных отходов по Жуалынскому району. Согласно данному документу годовая норма для благоустроенных домов на 1 жителя составляет 1,0 м3, для неблагоустроенных-1,21 м3.
Решением Жуалынского районного маслихата от 17 августа 2023 года № 6-4 утверждены тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов для населения по Жуалынскому району Жамбылской области.
Таблица 2. тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов для населения по Жуалынскому району
Наименование
Расчетная единица
Стоимость в месяц, тенге
для физических лиц благоустроенных домовладений
1 житель
108,87
для физических лиц неблагоустроенных домовладений
1 житель
131,73
для юридических лиц и субъектов частного предпринимательства, без НДС
1 м3
1306,39

1.2. Қолданыстағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін бағалау.
1.2.1. Жинақтау және бөлек жинау, әкетумен қамту.
ҚР Эгипрінің 2021 жылғы деректеріне сәйкес бүкіл республика бойынша ТҚҚ жинау және әкету қызметтерімен халықтың 82%-ы, Жамбыл облысы бойынша-92%-ы қамтамасыз етілген. Жуалы ауданы бойынша ТҚҚ шығарумен халықты қамту 2024 жылы 100% -. құрады.
Кесте 3. Жуалы ауданының контейнерлік алаңдар мен контейнерлер туралы ақпарат
Атауы
Жуалы ауданы
Контейнер алаңдары
21 дана
Контейнерлер
160 дана
олардың ішінен пластикалық ыдыстарға арналған
3 дана
флуоресцентті шамдар үшін
3 дана
нан қалдықтары үшін
3 дана
Қолданылатын контейнерлердің түрі
0,75 м3 стандартты металл контейнерлер
Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және жинақтау екі тәсілмен жүзеге асырылады:көппәтерлі тұрғын үйлердің контейнер алаңдарында орнатылған контейнерлер арқылы;
контейнерсіз (ыдыссыз) әдіспен — белгіленген орындарға орналастырылған қаптар мен дорбалардан қалдықтарды кесте бойынша арнайы көлікпен жинау арқылы. Контейнерсіз шығару, негізінен, жеке секторда жүргізіледі.
Жуалы ауданында қалдықтарды бөлек жинау барлық контейнер алаңдарында енгізілмеген. Қызмет көрсетілетін контейнерлік алаңдарда (бұдан әрі – ҚА) "Жуалы тазалық" ЖК қайта өңдеуге жарамды қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер мен торларды пайдаланады:
пластикалық ыдыстар үшін – 3 дана;
люминесценттік шамдар үшін – 3 дана;
нан қалдықтары үшін – 3 дана.
Кейбір КА жөндеуді қажет етеді, себебі оларда қоршаулар жоқ, қатты жабын бұзылған, контейнерлер ескірген, ауыстыруды талап етеді.
КА маңында құрылыс қалдықтарын, ірі габаритті қалдықтарды (бұдан әрі – ІГҚ), электрондық және электрлік жабдықтар қалдықтарын (бұдан әрі – ЭЭЖҚ) рұқсатсыз төгу жағдайлары байқалады. Контейнер алаңдарының айналасына қалдықтарды заңсыз жинақтау — аудан көлемінде кең тараған мәселе және халықтың негізгі шағымдарының бірі болып табылады.
Контейнер алаңдарынан шығарылған барлық коммуналдық қалдықтар (бөлек жиналған қалдықтарды қоспағанда) ауылдық округтердегі тұрмыстық қатты қалдықтар тастау орындарына сұрыптаусыз көміледі, бұл ҚР Экологиялық кодексінің талаптарына сәйкес келмейді. Жақын арада барлық ауылдық округтерде қалдықтарды сұрыптау желісін салу және іске қосу қажет.
1.2.2.Тасымалдау
Аудан бойынша 2025 жылға қалдықтарды жинау және шығару жұмыстарын келесі кәсіпкерлік субъектілері атқарады:
Ауылдық округ
Жауапты кәсіпкер
Билікөл
ЖК "Айсултан"
Нұрлыкент
ЖК "Қожық"
Шақпақ
"Дидар"ШҚ
Қызыларық
ЖК "Сыздықбаев Н.Б."
Көкбастау
"Асхат"ШҚ
Қошқарата
"Бексұлтан"ШҚ
Ақсай
ЖК "Ошақбай Е.К."
Күреңбел
ЖК "Тұрғанов С."
Б.Момышұлы
ЖК "Жуалы тазалық"
Жетітөбе
"Әміржан"ШҚ
Боралдай
"Руслан"ШҚ
Қарасаз
ЖК "Самал"
Мыңбұлақ
"Ренат"ШҚ
Ақтөбе
"Абзал"ШҚ
Қалдықтарды әкету үшін 15 бірлік техника пайдаланылады.
Экологиялық кодексіне (ҚР ЭК) сәйкес, тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) жинау және тасымалдаумен айналысатын компаниялар өз қызметін бастау туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне (ҚР ЭТРМ) ұсынуы тиіс, тізімінде қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау қызметін бастау туралы хабарлама берген кәсіпкерлік субъектілерінің ішінде тек "Жуалы тазалық" ЖК тіркелген. Хабарлама бермей кәсіпкерлік қызметпен айналысуға тыйым салынады.
Халықтан коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша кәсіпорындар туралы ақпарат
Берілген деректерге сәйкес, 2025 жылға қарай Жуалы ауданында ресми тіркелген 53768 адам қалдықтарды жинау және шығару қызметімен қамтылған. Қалған тұрғындар тіркеусіз тұрып жатыр, сондықтан олар үшін есептеу жүргізілмейді және ТҚҚ жинау мен әкету қызметіне ақы төлемейді. Бұл жағдайдың себебі — ҚШМ тұрғындардың нақты санын білмейді, себебі оларда тіркеу деректеріне қолжетімділік жоқ. Соның салдарынан ТҚҚ жинау және шығару бойынша есепшоттар жиі дұрыс емес жасалады, өйткені тариф бір адамға есептеледі.Сонымен қатар, абоненттік берешек мәселесі бар. Қамтылған тұрғындардың тек шамамен 70%-ы ғана қызмет ақысын төлейді, ал ірі қалаларда бұл көрсеткіш орта есеппен 10–20%, шағын қалаларда — 30–50% құрайды.Бұл мәселені шешу үшін, 2021 жылдан бастап ҚР ЭК-ға сәйкес, жергілікті атқарушы органдардың (ЖАО) құзыретіне коммуналдық қалдықтарды жинау қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға тұрғындарды тіркеу деректеріне қолжетімділікті қамтамасыз ету міндеті енгізілді. Осылайша, Жуалы ауданында ТҚҚ жинау және шығару бойынша жұмыс істейтін ұйымдарға халықтың тіркеу туралы мәліметтеріне қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз ету қажет. Бұл қызметтер үшін есепшоттарды дұрыс жасауға мүмкіндік береді. ҚР ЭК талаптарына сәйкес, тұрғын үйлерде тұратын жеке тұлғалар орталықтандырылған жүйені пайдаланып, бекітілген тарифтерге сай төлем жасауы тиіс. Алайда, бұл норма толық орындалмай отыр. Көппәтерлі үйлердің тұрғындары ТҚҚ жинау және шығару қызметін публичтік шарт негізінде пайдаланады, ал жеке тұрғын үйлердің иелері жеке шарт жасағанды жөн көреді. Кейбір тұрғындар публичтік шарттың бар екенін білмеуі де мүмкін.Жеке шарттар жасау тәжірибесі қалдықтарды шығаратын кәсіпорындар үшін тиімсіз, себебі бұл қосымша шығындарға (қызметкерлер саны, еңбекақы және т.б.) әкеледі. Сондықтан жеке шарттар тәжірибесін қайта қарау және публичтік шартқа көшу қажет. ЖАО мен ҚШМ өздерінің ресми сайттарында публичтік шарттың мәтінін орналастырып, халықты хабардар ету жұмыстарын жүргізуі тиіс.

1.2. Оценка существующей системы управления коммунальными
отходами
1.2.1. Накопление и раздельный сбор, охват вывозом
Согласно данным МЭиПР РК за 2021 год услугами по сбору и вывозу ТБО по всей республике обеспечены 82 % населения, по Жамбылской области - 92 %. Охват населения вывозом ТБО по Жуалынскому району за 2024 год составил 100%.
Таблица 3. Информация по контейнерным площадкам и контейнерам по Жуалынскому району.
Наименование
в районе
Контейнерные площадки
21
Контейнеры
160
из них для пластиковой посуды
3
для люминесцентных ламп
3
для отходов хлеба
3
Вид используемых контейнеров
стандартные металлические контейнеры размером
0,75 м3
Накопление и сбор коммунальных отходов по Жуалынскому району осуществляется двумя путями:
- в контейнерах, расположенных на контейнерных площадках многоквартирных домов;
- бесконтейнерным (бестарным) методом - путем объезда территории и сбора отходов в пакетах/мешках, размещаемых в установленных местах, по графику. Безконтейнерный вывоз осуществляется в основном в частном секторе.
В Жуалынском районе раздельный сбор внедрен не на всех контейнерных площадках. На обслуживаемых контейнерных площадках (далее – КП) ИП "Жуалы тазалык" используется контейнеры и сетки для раздельного сбора вторичного сырья;
- для пластиковой посуды -3шт,
- для люминесцентных ламп-3шт
- для отходов хлеба -3шт.
Некоторые КП требуют ремонта, потому что у них нет ограждений, некоторые контейнеры устарели и требуют замены.
Вокруг КП наблюдается несанкционированное складирование строительных отходов, крупногабаритных отходов (далее – КГО), отходов электронного и электрического оборудования (далее – ОЭЭО). Несанкционированное складирование отходов вокруг КП является распространенной проблемой районах и является основной причиной жалоб населения.
Все коммунальные отходы, вывезенные с контейнерных площадок, за исключением отходов, собранных раздельно, захораниваются без сортировки на Место сброса ТБО сельских округах, что не соответствует требованиям ЭК РК. Необходимо в ближайшее время осуществить строительство и запуск сортировочной линии во всех сельских округах.
1.2.2. Транспортировка
По району работы по сбору и вывозу отходов выполняются следующими субъектами предпринимательства:
Сельский округ
Ответственный субъект
Биликол
ИП "Айсултан"
Нурлыкент
ИП "Кожик"
Шакпак
КХ "Дидар"
Кызыларык
ИП "Сыздықбаев Н.Б."
Кокбастау
КХ "Асхат"
Кошкарата
КХ "Бексұлтан"
Аксай
ИП "Ошакбай Е.К."
Куренбел
ИП "Тұрғанов С."
Б.Момышулы
ИП "Жуалытазалық"
Жетытобе
КХ "Әміржан"
Боралдай
КХ "Руслан"
Карасаз
ИП "Самал"
Мынбулақ
КХ "Ренат"
Актобе
КХ "Абзал"
Для вывоза отходов используется 15 единиц техники.
Согласно ЭК РК компании, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны подать уведомление о начале деятельности в МЭиПР РК.
В списке субъектов предпринимательства МЭиПР РК, подавших уведомление о начале деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов, имеется только ИП "Жуалы тазалык". При этом осуществление предпринимательской деятельности без подачи уведомления запрещается.
Информация о предприятиях по сбору и вывозу коммунальных отходов от населения
По представленным данным согласно начислениями за услуги по сбору и вывозу отходов охвачены 53768 человек официально проживающих в Жуалынскомрайонепо состоянию на 2025года. Оставшиеся люди проживают по месту жительства без регистрации исоответственно начисления в отношении них не производятся, и они не платятза сбор и вывоз ТБО. Это связано с тем, что МВО не знают точного количества проживающих жильцов в квартирах и домах, т.к. у МВО отсутствует доступ к актуальной информации по количеству граждан, зарегистрированных по месту жительства. В связи с этим счета за сбор и вывоз ТБО зачастую выставляются некорректно, т.к. тариф рассчитывается на одного жителя.
Также существует проблема абонентской задолженности.Из охваченных населения оплачивают услуги только около 70%, в то время как в среднем в крупных городах аналогичная задолженность составляет 10-20 %, а в малых городах – 30 -50 %.
Для проработки данного вопроса с 2021 года согласно ЭК РК в компетенцию МИО входит обеспечение доступа для организаций, осуществляющих деятельность по сбору коммунальных отходов, к сведениям о регистрации населения в целях идентификации количества граждан, зарегистрированных по месту жительства. Таким образом, необходимо обеспечить субъектам, осуществляющим сбор и вывоз ТБО по Жуалынскому району, доступ к сведениям о регистрации населения для корректного выставления счетов за свои услуги.
Согласно ЭК РК физические лица, проживающие в жилых домах, обязаны пользоваться централизованной системой на основании публичных договоров и оплачивать услуги согласно утвержденным тарифам. Однако данная норма выполняется частично. Жителям многоквартирных домов услуги за сбор и вывоз ТБО оказываются на основании публичного договора. Но жители частных домов предпочитают заключать индивидуальные договоры. Возможно, некоторая часть населения не осведомлена о наличии публичного договора.
Заключение индивидуальных договоров для оплаты услуг за сбор и вывоз ТБО предприятиями неэффективно, это влечет дополнительные расходы для мусоровывозящей организации (далее – МВО), рабочие места, заработная плата и пр. Поэтому необходимо пересмотреть практику заключения индивидуальных договоров на сбор и вывоз ТБО с населением и перейти на заключение публичного договора. МИО и МВО необходимо выложить публичный договор на своих сайтах и провести работу по осведомлению населения.

1.2.3. Сұрыптау және қайта өңдеу.
Ауданда негізінен қағаз, картон, пластик, шыны және сынап құрамды қалдықтар қайта өңделеді.
Қайта өңдеу инфрақұрылымы шектеулі:
– халықтан қалдық қабылдайтын тұрақты пунктер жоқ;
– жиналған қалдықтар облыс орталығына немесе басқа аймақтарға өткізіледі; – электрондық және электрлік қалдықтар жеке кәсіпорындар арқылы заңды тұлғалардан ғана жиналады.
Тұрғындардан электрондық қалдықтарды жинау жүйесі жоқ. Бұл қалдықтар әдетте тұрмыстық қоқыспен бірге полигонмен ТҚҚ тастау орындарына түседі. Қалдықтарды жинайтын және қайта өңдейтін кәсіпорындар өз қызметі туралы есеп бермейтіндіктен, нақты статистика жүргізу қиын. Сондықтан бұл салада есеп пен мониторинг жүйесін жетілдіру, сондай-ақ шағын және орта бизнес өкілдерімен ақпараттық жұмыс жүргізу қажет.
1.2.4. Көму.
Жуалы ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың басым тәсілі – оларды ауылдық округтердің қатты тұрмыстық қалдықтар (ТҚҚ) полигонында көму болып табылады.
Жуалы ауданында жалпы ауданы 26,197 гектарды құрайтын 1 полигон және 12 ТҚҚ тастау орындары орналасқан.
-Ақсай ауылдық округінің және Б.Момышұлы ауылының және ТҚҚ тастау полигоны, ауданы -7,0 га, Дихан ауылынан батысқа қарай 2250 метр қашықтықта орналасқан.
-Актөбе ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,0 га, Бәйтерек ауылының солтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан.
-Билікөл ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,7231 га, Қарабастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1144 метр қашықтықта орналасқан. -Боралдай ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 2 га, Көлтоған ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1189 метр жерде орналасқан.
-Жетітөбе ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,5 га, Кәріқорған ауылынан шығыс бағытта 2000 метрден астам қашықтықта орналасқан.
-Қарасаз ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,5га, Ақбастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2375 метр қашықтықта орналасқан
-Көкбастау ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,0 га, Теріс ауылынан оңтүстік бағытта 1010 метр қашықтықта орналасқан.
-Қошқарата ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы -0,8746 га, Қошқарата ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1500 метр жерде орналасқан.
-Қызыларық ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,0 га, Қызыларық ауылынан солтүстік бағытта 1737 метр қашықтықта орналасқан.
-Нұрлыкент ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны, ауданы - 1,6 га, Нұрлыкент ауылынан оңтүстік бағытта 2000 метрден астам қашықтықта орналасқан.
-Шақпақ ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны – ауданы 3,0 га, Шақпақ ата ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км-ден астам қашықтықта орналасқан.
-Күреңбел ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны – ауданы 2,0 га, Күреңбел ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1090 метр жерде орналасқан.

1.2.3. Сортировка и переработка.
В районе в основном перерабатываются бумага, картон, пластик, стекло и ртутьсодержащие отходы. Инфраструктура переработки ограничена: – отсутствуют постоянные пункты приема отходов от населения; – собранные отходы передаются в областной центр или другие регионы; – электронные и электрические отходы собираются только от юридических лиц частными предприятиями.
Система сбора электронных отходов от населения отсутствует. Как правило, такие отходы попадают на полигону и местам сброса ТБО вместе с бытовым мусором. Так как предприятия, занимающиеся сбором и переработкой отходов, не предоставляют отчетность о своей деятельности, ведение достоверной статистики затруднено. В связи с этим необходимо совершенствовать систему учета и мониторинга в данной сфере, а также проводить информационно-разъяснительную работу с представителями малого и среднего бизнеса.
1.2.4. Захоронение
В Жуалынском районе преобладающим способом управления коммунальными отходами является их захоронение на полигоне ТБО сельских округах.
В Жуалынском районе имеется 1 полигонов и 12 место сброса ТБО, общей площадью 26,197 га.
Полигон сброса ТБО Аксайского сельского округа и села Б. Момышулы, площадью-7,0 га, расположен в 2250 метрах к западу от села Дихан.
-Место сброса ТБО Актюбинского сельского округа, площадь -1,0га., расположено в северо-восточный части села Байтерек.
-Место сброса ТБО Биликолского сельского округа, площадь полигона ТБО -1,7231 га., расположено на расстоянии в 1144 метров к юго-западу от с. Карабастау.
-Место сброса ТБО Боралдайского сельского округа, площадь –2 га., расположено на расстоянии в 1189 метров к северо-востоку от с. Кольтоган.
-Место сброса ТБО Жетитобинского сельского округа, площадь -1,5га, находится на расстоянии более 2000 м от с.Карикорган в восточным направлении.
-Место сброса ТБО Карасазского сельского округа, площадь -1,5 га, находится на расстоянии более 2375 м в юго-западном направлении от с. Акбастау.
-Место сброса ТБО Кокбастауского сельского округа,площадь -1,0 га находится на расстоянии более 1010 м в южном направлении от с. Терс.
-Место сброса ТБО Кошкаратинского сельского округа, площадь полигона ТБО -0.8746 га., расположено на расстоянии в 1500 метров к северо-востоку от с. Кошкарата.
-Место сброса ТБО Кызыларыкского сельского округа, площадь -1,0 га., расположено на расстоянии в 1737 метров к севру от с. Кызыларык.
-Место сброса ТБО Нурлыкентского сельского округа, площадь -1,6 га., находится на расстоянии более 2000 м от с. Нурлыкент.
-Место сброса ТБО Шакпакского сельского округа, площадь - 3,0 га., расположен на расстоянии более 2 км к юго-востоку от села Шакпак ата. - -Место сброса ТБО Куренбелского сельского округа, площадь - 2,0 га, расположен на расстоянии 1090 м к юго-востоку от села Куренбель.

-Мынбұлақ ауылдық округінің ТҚҚ тастау орны – ауданы 2,0 га, Көлбастау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай орналасқан.
"Жуалы ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мәліметтері бойынша, 2024 жылдың соңында полигонмен ТҚҚ тастау орындарында жиналған қалдықтардың көлемі 1041 тонна болды. Коммуналдық қалдықтар полигонмен ТҚҚ тастау орындарының аумағына жеткізіліп, трактордың көмегімен тегістеліп, тығыздалады. Полигонмен ТҚҚ тастау орындарында қалдықтар сұрыпталмайды, сондықтан құрамында сынап бар, уытты және басқа да қауіпті фракциялардың бар-жоғы бақыланбайды. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде көрсетілген пластик, әйнек сынықтары, құрылыс және тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салу және міндетті түрде сұрыптау талаптары сақталмайды. Полигонмен ТҚҚ тастау орындары санитарлық және экологиялық талаптарға толық сәйкес келмейді, қалдықтар сұрыпталмастан көміледі, бұл өз кезегінде полигонның қоршаған ортаны ластайтын, түрлі инфекцияларды тарататын қауіпті көзге айналуына әкеліп отыр. Полигонмен ТҚҚ тастау орындарында өрт шығу жағдайлары жиі кездеседі.
1.2.5. Полигонмен ТҚҚ тастау орындарын жақсарту және экологиялық талаптарға сәйкестендіру шаралары.
Рекультивация және абаттандыру шаралары
Полигонмен ТҚҚ тастау орындарында экологиялық және санитарлық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында кезең-кезеңімен рекультивация және абаттандыру жұмыстары жүргізіледі. Рекультивация шараларының негізгі мақсаты — полигонмен ТҚҚ тастау орындарын қоршаған ортаға теріс әсерін азайту, жердің табиғи ландшафтын қалпына келтіру және экологиялық қауіпсіздікті арттыру.
Бұл мақсатта төмендегідей жұмыстар жоспарланған:
пайдаланылмайтын немесе толып қалған полигонмен ТҚҚ тастау орындарын жабу және топырақ қабатымен жабу;
жерді тегістеу және көгалдандыру (ағаш, бұта, шөп отырғызу);
жаңбыр және еріген сулардың ағуын реттеу жүйесін орнату;
санитарлық-қорғау аймағын абаттандыру (қоршаулар, белгілер, жолдарды жөндеу);
экологиялық мониторинг ұйымдастыру.
1.3. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесін талдау.
1.3.1. Сынап құрамды қалдықтар (ҚСБҚ)
Ауылдық округтер ұсынған мәліметтер бойынша, ауданда сынап құрамды қалдықтарды (ҚСБҚ) жинау және жою мақсатында 3 арнайы контейнер орнатылған. Бұл қалдықтар айына бір рет шығарылады. Алайда, жинау жүйесінің жеткілікті түрде жолға қойылмауы және тұрғындардың экологиялық мәдениетінің төмендігі салдарынан сынап құрамды шамдар мен батареялар жалпы тұрмыстық қалдықтармен бірге тасталып жатыр.
Бұл — қоршаған орта мен адам денсаулығына елеулі қауіп төндіреді. Экологиялық кодекстің талаптарына сәйкес, сынап құрамды қалдықтарға қойылатын талаптар ұлттық стандарттармен белгіленеді. Жергілікті атқарушы орган (әкімдік) төмендегі шараларды ұйымдастыруы қажет:
халықтан ҚСБҚ жинау жүйесін құру;
арнайы контейнерлерді орнату және қызмет көрсету;
тасымалдау мен қайта өңдеуді лицензиясы бар мамандандырылған кәсіпорындарға жүктеу.
Бұл жұмыстардың шығындары жергілікті бюджет есебінен жабылуы тиіс. Мамандандырылған ұйымды таңдау мемлекеттік сатып алу (тендер)арқылы жүзеге асырылады.

-Место сброса Мынбулакского сельского округа, площадь - 2,0 га, расположен к юго-востоку от села Колбастау.
По данным ГУ "Отдел жилищно- коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Жуалынского района" объем накопленных отходов на полигонах на конец 2024 года составил 1041 тонн. Вывезенные коммунальные отходы разгружаются на территории полигону и местам сброса ТБО, которые трактором локализируются и уплотняются. Отходы на полигоне не сортируются, следовательно, контроль наличия в размещаемых отходах ртуть содержащих, токсичных и других опасных фракций не осуществляется. Требования ЭК РК по запрету на захоронение отходов пластика, стеклобоя, строительных, пищевых отходов и обязательной сортировке не соблюдаются. Места сброса ТБО и полигонов не полностью соответствуют санитарным и экологическим требованиям, отходы захораниваются без сортировки, что приводит к тому, что полигон является источником интенсивного загрязнения окружающей среды, распространителем различных инфекций. Места сброса ТБО и полигоно периодически возгарается.
Меры по улучшению полигона и мест сброса ТБО и приведению их в соответствие с экологическими требованиями
Рекультивации и благоустройству территорий.
В целях обеспечения соответствия экологическим и санитарным требованиям в местах сброса ТБО и полигонов проводится поэтапная рекультивация и благоустройство. Основной целью рекультивационных мероприятий является снижение негативного воздействия на окружающую среду мест сброса ТБО и полигонов, восстановление природного ландшафта земель и повышение экологической безопасности.
Планируется реализация следующих мероприятий:
закрытие и изоляция переполненных или неиспользуемых полигонов с покрытием слоем грунта;
выравнивание поверхности и озеленение территории (посадка деревьев, кустарников, трав);
устройство систем отвода дождевых и талых вод;
благоустройство санитарно-защитной зоны (установка ограждений, указателей, ремонт подъездных дорог);
организация экологического мониторинга.
1.3. Анализ системы управления отдельными видами отходов
1.3.1. Ртуть содержащие отходы.
По информации, предоставленной сельскими округами, в районе установлены 3 специальных контейнера для сбора и уничтожения ртутьсодержащих отходов (РСО). Эти отходы вывозятся раз в месяц. Однако из-за недостаточно налаженной системы сбора и низкой экологической культуры населения ртутьсодержащие лампы и батареи выбрасываются вместе с бытовыми отходами в целом.
Это представляет серьезную угрозу для окружающей среды и здоровья человека. В соответствии с требованиями экологического кодекса требования к ртутьсодержащим отходам устанавливаются национальными стандартами. Местному исполнительному органу (акимату) необходимо организовать следующие мероприятия:
* создание системы сбора РСС от населения;
* установка и обслуживание специальных контейнеров;
* загрузка транспортировки и переработки на лицензированные специализированные предприятия.
Затраты на эти работы должны покрываться за счет средств местного бюджета. Выбор специализированной организации осуществляется посредством государственных закупок (тендеров).

1.3.2. Электрлік және электрондық жабдық қалдықтары (ЭЭЖҚ)
Жуалы ауданында электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын (ЭЭЖҚ) басқару жүйесі қалыптаспаған.Жеке тұлғалардың ескі тұрмыстық техникасы, компьютерлер мен құрылғылары әдетте тұрмыстық қалдықтармен бірге полигонмен ТҚҚ тастау орындарына шығарылады.
Мұндай қалдықтар құрамындағы ауыр металдар мен улы элементтер топырақ пен жер асты суларына түсіп, қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтіреді. Экологиялық кодекстің 365-бабына сәйкес, қауіпті құрамдас қалдықтар (сынап, батарея, аккумулятор, электрондық қалдықтар) бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға өңдеуге берілуі тиіс.
Осыған байланысты әкімдік пен ЖАО тарапынан келесі шаралар қажет:
тұрғындардан ЭЭЖҚ жинау жүйесін ұйымдастыру;
заңды тұлғалардың қалдықтарын өткізуін бақылау;
Экологиялық кодекстің 365-бабы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
1.3.3. Ірі көлемді қалдықтар (ІКҚ)
Ірі көлемді қалдықтарға (жиһаз, тұрмыстық техника, т.б.) арналған бөлек жинау жүйесі аудан бойынша жоқ. Мұндай қалдықтар әдетте тұрғындармен контейнер алаңдарына тасталып, кейін басқа қалдықтармен бірге полигонға шығарылады.
Жергілікті атқарушы органдар ІКҚ жинау орындарын белгілеу және арнайы кәсіпорынды таңдау бойынша жұмыс жүргізіп жатыр. Бұл бағытта конкурс өткізу жоспарланған.
1.3.4. Құрылыс қалдықтары
2021 жылдан бастап Экологиялық кодекске сәйкес құрылыс қалдықтарын полигонға көмуге тыйым салынған.Сондықтан жеке және заңды тұлғалар жөндеу немесе құрылыс жұмыстары кезінде пайда болған қалдықтарды арнайы белгіленген орындарға өз күшімен шығарып, тапсыруы тиіс.Зерттеулер нәтижесінде ауданда құрылыс қалдықтарын орналастыру үшін әрбір полигонмен ТҚҚ тастау орындарының аумағынан шамамен 50 м² жер телімін бөліп,ол жерлерге қоршау орнату, рұқсат құжаттарын рәсімдеу және ұсақтағыш (дробильный) жабдық орнату ұсынылған. Осылайша қалдықтар сұрыпталғаннан кейін қайта өңделіп, жол құрылысына немесе жоспарлау жұмыстарына пайдаланылуы мүмкін.
1.3.5. Тағамдық қалдықтар
Қазіргі уақытта тағамдық қалдықтар жалпы тұрмыстық қалдықтармен бірге жиналып, полигонмен ТҚҚ тастау орындарына көміледі. Ауылдық округтерде тағам қалдықтарын бөлек жинауға арналған контейнерлер жоқ. 2021 жылдан бері тағамдық және биоыдырайтын қалдықтарды көмуге тыйым салынған. Алайда бұл талап әлі толық орындалмай отыр. Осыған байланысты әкімдіктерге:
тұрғындар мен кәсіпорындарды бөлек жинауға ынталандыру;
тағамдық қалдықтарды компосттау әдісімен өңдеу тәжірибесін енгізу;
тиісті бақылауды күшейту қажет.
Бұл экологиялық тұрғыдан да, экономикалық тұрғыдан да тиімді, себебі компост ауыл шаруашылығына тыңайтқыш ретінде пайдаланылуы мүмкін.
1.4. Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау бойынша қорытындылар.
Жуалы ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жағдайына жүргізілген талдау қорытындысы бойынша анықталғандай, аудан орталығы – Бауыржан Момышұлы ауылында халықтың коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен қамтылуы 100% деңгейінде қамтамасыз етілген.
Сонымен қатар, коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау, қайта өңдеу және көму үдерістері жетілдіруді қажет етеді.Бағдарлама аясында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және келесі өзекті мәселелерді шешу қажет:
1.Контейнерлік алаңдардың санитарлық талаптарға толық сәйкес еместігі;
2.Контейнерлік алаңдардың жеткілікті мөлшерде контейнерлермен толық қамтамасыз етілмеуі;
3.Халық арасында жаппай бөлек жинауды қамтамасыз ету үшін қайталама шикізатты бөлек жинауға арналған контейнерлердің жетіспеушілігі;
4.Халық арасында коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін (сынапқұрамды шамдар, электрондық және электр жабдықтарының қалдықтары, медициналық және т.б.) жинау жүйесінің болмауы;
5.Биологиялық тұрғыда ыдырайтын (тамақ) қалдықтарды бөлек жинау жүйесінің болмауы;
6.Ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын жинау мен тасымалдау жүйесінің болмауы;
7.Халықтың қалдықтармен жұмыс істеу мәдениетінің және ақпараттану деңгейінің төмендігі;
8.Халықтың коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне толық қанағаттанбауы;
9.Полигонмен ТҚҚ тастау орындарының аумағында жиі өрт шығу жағдайларының орын алуы;
10.Заңды тұлғалардың қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару қызметімен толық қамтылмауы, сондай-ақ олармен келісімшарт жасасудан бас тартуы;
11.Заңды тұлғалардың тұрмыстық қалдықтарға арналған контейнерлерге өз қалдықтарын бақылаусыз тастау жағдайлары;
12.Тұрғын үй аулаларының сыпырындысын тұрғындарға арналған контейнерлерге тастайтын ҚСК жұмысшылары тарапынан бақылаусыз әрекеттер;
13.Контейнерлік алаңдарға қолжетімділіктің қиындығы және ереже бұзушыларға қатысты шаралардың болмауы;
14.Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, шығару, қайта өңдеу және көмуге арналған тарифтердің төмен жиналымдылығы;
15.Тозған техника мен жабдықтардың пайдаланылуы;
16.Іске қосылған сұрыптау желілерінің болмауы;
17.Қалдықтардың сұрыпталмастан көмілуі;
18.Құрылыс және тамақ қалдықтарын қайта өңдеу жүйесінің болмауы;
19.Қатты тұрмыстық қалдықтарды терең өңдеу қуаттарының болмауы, нәтижесінде полигонмен ТҚҚ тастау орындарына көмілуге жіберілетін қалдықтар көлемін азайту мүмкін еместігі;
20.Атмосфераға бөлінетін зиянды шығарындылардың қоршаған орта мен халық денсаулығына теріс әсері;
21.Полигонмен ТҚҚ тастау орындарында қоқыс газын жинау және кәдеге жарату технологияларының болмауы, бұл парниктік газдар шығарындыларының ұлғаюына әкеледі;
22.Полигонмен ТҚҚ тастау орындарының толып кетуі және оның экологиялық, санитарлық нормаларға сәйкес келмеуі;
23.Қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару қызметтері бойынша жеке тұлғалармен есеп айырысудағы және төлем есептеудегі қиындықтар (ҚШМ-да нақты тұрғылықты халық саны туралы деректердің болмауы);
24.Жеке тұлғалардан төлемдердің төмен жиналымдылығы, соның салдарынан ҚШМ-да жыл сайын ұлғайып келе жатқан дебиторлық берешектің қалыптасуы;
25.ҚҚС (қосылған құн салығы) төлеміне қатысты мәселе – халық ҚҚС төлемейді, алайда ҚШМ оны төлеуге міндетті.
1.5. Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы күшті және әлсіз жақтардың, мүмкіндіктер мен қауіптердің талдауы
1.5.1.Күшті жақтар
1.Қалдықтарды жинау және шығару бойынша қызмет көрсететін кәсіпорындардың (ЖК "Жуалы тазалық" және ауылдық округтердегі мердігерлік ұйымдар) болуы.

1.3.2. Отходы электрического и электронного оборудования.
В Жуалынском районе не сформирована система управления отходами электрического и электронного оборудования (оээо). Старая бытовая техника, компьютеры и приборы физических лиц обычно вывозятся на свалку вместе с бытовыми отходами.
Тяжелые металлы и токсичные элементы, содержащиеся в таких отходах, попадают в почву и грунтовые воды, нанося значительный ущерб окружающей среде. В соответствии со статьи 365 Экологического кодекса опасные составляющие отходы (ртуть, аккумулятор, аккумулятор, электронные отходы) должны быть собраны отдельно и переданы на переработку специализированным предприятиям.
В этой связи со стороны акимата и МИО необходимы следующие меры:
* организация системы сбора ЭЭП у населения;
* контроль реализации отходов юридическими лицами;
* Обеспечение выполнения требований статьи 365 Экологического кодекса.
1.3.3. Крупно габаритные отходы.
На территории сельских округов и в районном центре крупно габаритные отходы (далее - КГО) (бытовая техника, мебель и др.) не собираются раздельно, так как отсутствуют специальные места для их вывоза. КГО выносятся на контейнерную площадку, далее в общем потоке коммунальных отходов поступают на полигон ТБО.
В настоящее время со стороны МИО ведется работа по выбору (конкурс) компании по вывозу и определению специальных мест для вывоза КГО.
1.3.4. Строительные отходы.
С 2021 года введен запрет на захоронение строительных отходов. Согласно ЭК РК физические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, производят самостоятельный вывоз строительных отходов в специальные места, организованные МИО.
Проведены исследования по размещению строительных отходов и развитию инфраструктуры, предложено выделить на действующих полигонах земельный участок площадью 50 м2, оформить разрешительные документы, провести ограждение и установить дробильные установки. Далее строительные отходы используются в качестве сырья после сортировки.
1.3.5. Пищевые отходы.
Пищевые отходы от населения также собираются в общем потоке ТБО и поступают на захоронение на существующий мест сброса ТБО и полигона. Контейнеры для раздельного сбора пищевых отходов сельских округах отсутствуют. С 2021 года введен запрет на захоронение пищевых отходов.
Таким образом, необходимо усилить работу по стимулированию раздельного сбора биоразлагаемых коммунальных отходов и их восстановлению, в том числе путем компостирования, и контролю за соблюдением требования по запрету захоронения пищевых отходов.
1.4.Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами.
По итогам проведенного анализа текущей ситуации по управлению коммунальными отходами по Жуалынскому районубыло выявлено, чтов районном центре с. Бауыржан Момышулы хорошо обеспечен охват населения сбором и вывозом (100%) коммунальных отходов.
Процессы по раздельному сбору, сортировке, переработке и захоронению коммунальных отходов требуют совершенствования.
В рамках Программы необходимо совершенствовать систему управления коммунальными отходами и решить следующие наиболее проблемные вопросы:
1.Несоответствие контейнерных площадок санитарным требованиям;
2.Необеспеченность КП контейнерами;
3.Нехватка контейнеров для раздельного сбора вторичных ресурсов для обеспечения населения повсеместным раздельным сбором;
4.Отсутствие системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов (РСО, ОЭЭО, медицинские и пр.) у населения;
5.Отсутствие раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых) отходов;
6.Отсутствие системы сбора и транспортировки крупногабаритных и строительных отходов;
7.Низкая осведомленность и культура населения в сфере обращения с отходами;
8.Неудовлетворенность и недовольство населения услугами сбора и вывоза коммунальных отходов;
9.Частое возгорание полигона;
10.Неполный охват юридических лиц по вывозу ТБО. Отказ юридических лиц заключать договора на вывоз ТБО;
11.Неконтролируемое размещение ТБО юридическими лицами в контейнеры для физических лиц;
12.Неконтролируемое размещение внутридомового уличного смета дворниками, нанятыми МСК, в контейнеры для физических лиц;
13.Затруднение доступа к контейнерным площадкам, отсутствие мер для нарушителей;
14.Низкая собираемость тарифа на сбор, вывоз, переработку и захоронение твердых бытовых отходов;
15.Устаревшая техника и оборудование;
16.Отсутствие действующих сортировочных линий;
17.Захоронение отходов без сортировки;
18.Отсутствие переработки строительных и пищевых отходов;
19.Отсутствие мощностей по глубокой переработке ТБО, за счет которых можно сократить объемы отходов, направляемых на захоронение на полигон;
20.Выбросы в атмосферу, оказывающие негативное влияние на окружающую среду и на здоровье населения.
21.Отсутствие технологий сбора и утилизации свалочного газа на полигоне, что негативно влияет на объемы выбросов парниковых газов на полигоне;
22.Переполненность полигона ТБО, его несоответствие экологическим и санитарным нормам;
23.Проблемы при начислении и взаиморасчетах с физическими лицами за услуги по вывозу ТБО. У МВО нет точных данных по количеству проживающих физических лиц;
24.Проблемы с собираемостью платежей от физических лиц, вследствие чего у МВО возникает дебиторская задолженность, которая ежегодно увеличивается;
25.Проблемы по оплате НДС, которое население не платит, но МВО должно оплачивать НДС.
1.5 Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами.
1.5.1. Сильные стороны
1.Наличие предприятий, предоставляющих услуги по сбору и вывозу отходов (ИП "Жуалы тазалық" и подрядные организации в сельских округах).

2.Аудан аумағында ресми тіркелген және пайдаланудағы 13 ТҚҚ тастау орындары мен полигонның болуы.
3.Тұрғындардың қалдықтарды шығару қызметімен қамтылу деңгейінің жоғары болуы (100%).
4.Қалдықтарды басқару саласында негізгі нормативтік-құқықтық база қалыптасқан (Экологиялық кодекс, мемлекеттік бағдарламалар).
5.Әкімдік пен мәслихат деңгейінде экологиялық мәселелерді жүйелі түрде қарау тәжірибесінің болуы.
6.Халық арасында экологиялық мәдениетті қалыптастыру бағытында түсіндіру жұмыстарының жүргізілуі.
1.5.2. Әлсіз жақтар
1.Қалдықтарды бөлек жинаудың толық жүйесінің болмауы.
2.Қайта өңдеу және сұрыптау инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы.
3.Контейнерлік алаңдардың көпшілігінің санитарлық және техникалық талаптарға толық сай келмеуі.
4.Абоненттік берешектің жоғары деңгейі және төлемдердің толық жиналмауы.
5.Электрондық және қауіпті қалдықтарды жинау мен кәдеге жарату жүйесінің болмауы.
6.Полигонмен ТҚҚ тастау орындарында қалдықтардың алдын ала сұрыптаусыз көмілуі және экологиялық талаптардың сақталмауы.
7.Қалдықтар бойынша нақты статистикалық және мониторингтік деректердің болмауы.
8.Халықтың экологиялық мәдениетінің төмендігі және ақпараттандыру деңгейінің жеткіліксіздігі.
9.ТҚҚ тастау орындарының бірқатары қоршаусыз және күзетсіз болуы, экологиялық бақылаудың әлсіздігі.
1.5.3. Мүмкіндіктер
1.Мемлекеттік және өңірлік экологиялық бағдарламалар аясында қаржыландыру көздерін тарту мүмкіндігі.
2.Қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу саласына жеке инвесторларды тарту.
3.Қалдықтарды бөлек жинау мәдениетін қалыптастыру арқылы халықтың экологиялық жауапкершілігін арттыру.
4.Биоыдырайтын қалдықтарды компосттау технологияларын енгізу.
5."Жасыл" және айналмалы экономиканы дамытуға бағытталған ұлттық жобаларды іске асыруға қатысу.
6.Қайта өңдеу кәсіпорындарын ашу арқылы жаңа жұмыс орындарын құру.
7.Қалдықтарды басқару саласына заманауи цифрлық технологияларды енгізу (GPS, электрондық есеп жүйесі).
8.Қалдықтар бойынша өңірлік деректер базасын құру мүмкіндігі.
1.5.4. Қауіптер
1.Қалдықтар көлемінің жыл сайын ұлғаюы және полигондардың толып кету қаупі.
2.Экологиялық және санитарлық талаптардың бұзылуы нәтижесінде қоршаған орта мен халық денсаулығына зиян келуі.
3.Қаржыландырудың жеткіліксіздігі және тарифтердің экономикалық тұрғыда негізсіздігі.
4.Жеке секторда қалдықтарды рұқсатсыз тастау және бейберекет қоқыс алаңдарының пайда болуы.
5.Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін енгізу кезінде тұрғындардың қарсылық танытуы немесе немқұрайлығы.
6.Экологиялық бақылаудың әлсіздігі және заң бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің төмендігі.
7.Қайта өңдеу кәсіпорындарына жеткілікті көлемде сұрыпталған қалдықтардың жеткізілмеуі.
8.Климаттық және географиялық ерекшеліктерге байланысты қалдықтардың ыдырау уақытының ұзақтығы.

2.Наличие 13 официально зарегистрированных и действующих полигонов и местах сброса ТБО на территории района.
3.Высокий уровень охвата населения услугами по вывозу отходов (100%).
4.Сформирована основная нормативно-правовая база в сфере управления отходами (Экологический кодекс, государственные программы).
5.Наличие опыта системного рассмотрения экологических вопросов на уровне акимата и маслихата.
6.Проведение разъяснительной работы среди населения по формированию экологической культуры.
1.5.2. Слабые стороны
1.Отсутствие полноценной системы раздельного сбора отходов.
2.Недостаточно развитая инфраструктура по сортировке и переработке отходов.
3.Большинство контейнерных площадок не соответствует санитарным и техническим требованиям.
4.Высокий уровень абонентской задолженности и неполное поступление платежей.
5.Отсутствие системы сбора и утилизации электронных и опасных отходов.
6.Ззахоронение отходов в местах сброса ТБО и полигоном без предварительной сортировки и несоблюдение экологических требований.
7.Отсутствие достоверных статистических и мониторинговых данных по отходам.
8.Низкий уровень экологической культуры и информированности населения.
9.Большинство мест сброса ТБО без ограждения и охраны, слабый экологический контроль.
1.5.3. Возможности
1.Привлечение источников финансирования в рамках государственных и региональных экологических программ.
2.Привлечение частных инвесторов в сферу сортировки и переработки отходов.
3.Формирование культуры раздельного сбора отходов и повышение экологической ответственности населения.
4.Внедрение технологий компостирования био разлагаемых отходов.
5.Участие в реализации национальных проектов по развитию "зеленой" и циркулярной экономики.
6.Создание новых рабочих мест за счет открытия предприятий по переработке отходов.
7.Внедрение современных цифровых технологий в сфере управления отходами (GPS, электронные системы учета).
8.Возможность создания региональной базы данных по отходам.
1.5.4. Угрозы
1.Ежегодный рост объема отходов и риск переполнения полигонов.
2.Нанесение ущерба окружающей среде и здоровью населения в результате нарушения экологических и санитарных норм.
3.Недостаточность финансирования и экономическая необоснованность тарифов.
4.Несанкционированный выброс отходов в частном секторе и появление стихийных свалок.
5.Сопротивление или безразличие населения при внедрении системы раздельного сбора отходов.
6.Слабый экологический контроль и низкий уровень ответственности за нарушения.
7.Недостаточный объем поставляемого сырья (отсортированных отходов) для перерабатывающих предприятий.
8.Длительный срок разложения отходов из-за климатических и географических особенностей.

2. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ МАҚСАТТАРЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ
2.1. Қазақстан Республикасының қалдықтарды басқару саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясаты "Жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасы" (2013 ж.) және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы (2021 ж.) негізінде айқындалады. Аталған стратегиялық құжаттар қалдықтарды басқару жүйесін жетілдірудің негізгі бағыттарын белгілейді, соның ішінде:
қалдықтарды шығару қызметімен халықты толық қамту;
қалдықтарды бөлек жинау жүйесін енгізу;
қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату үлесін арттыру;
полигондарға көмілуге жіберілетін қалдықтардың көлемін азайту.(5-кесте)
5-кесте. Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасы" мен "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасының мақсаттары және нысаналы көрсеткіштері
Көрсеткіш
2025 жылға дейінгі мақсат
2030 жылға дейінгі мақсат
2050 жылға дейінгі мақсат
1
Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі
30 %
40 %
50 %
2
Қалдықтарды бөлек жинаумен қамту деңгейі
40 %
70 %
100 %
3
Полигонмен ТҚҚ тастау орындарына көмілуге жіберілетін қалдықтар үлесін азайту
60 %
40 %
30 %
4
Қалдықтарды басқару саласындағы экологиялық инфрақұрылыммен қамту
50 %
80 %
100 %
5
Экологиялық мәдениетті және халықтың қатысу деңгейін арттыру
Жергілікті деңгейде экологиялық білім беру жүйесін енгізу
"Жасыл" өмір салтын кеңінен тарату
Толық экологиялық жауапкершілік мәдениетіне көшу
Ұлттық "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасында тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинау жүйесімен қамтуға қатысты нысаналы көрсеткіштердің ішінде Жуалы ауданы қамтылмаған.
Алайда, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінің үлгісі бойынша Жуалы ауданы үшін осындай нысаналы көрсеткіштерді белгілеу аудандағы қалдықтарды басқару жүйесін дамытуға және жетілдіруге оң әсерін тигізеді.
Осы Бағдарламаның 3-бөлімінде Жуалы ауданы бойынша ұсынылған нысаналы көрсеткіштер берілген, олар коммуналдық қалдықтарды жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін кезең-кезеңімен жетілдіруге бағытталған.

2. НАЦИОНАЛЬНОЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО, РЕГУЛИРУЮЩЕЕ УПРАВЛЕНИЕ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
2.1. Политика РК в сфере управления отходами
Государственная политика Республики Казахстан в сфере управления отходами определяется Концепцией по переходу к "зеленой экономике" (2013 г.) и национальным проектом "Жасыл Казахстан" (2021 г.).Указанные стратегические документы устанавливают основные направления совершенствования системы управления отходами, в том числе: • полное обеспечение населения услугами по вывозу отходов; •внедрение системы раздельного сбора отходов; • увеличение доли переработки и утилизации отходов; • сокращение объема отходов, направляемых на захоронение на полигонах.(см. таблицу 5)
Таблица 5. Цели и целевые показатели Концепции по переходу РК к "зеленой" экономике и Национального проекта "Жасыл Казахстан"
Показатель
Цель до 2025 года
Цель до 2030 года
Цель до 2050 года
1
Доля переработки и утилизации отходов
30 %
40 %
50 %
2
Уровень охвата населения раздельным сбором отходов
40 %
70 %
100 %
3
Снижение доли отходов, направляемых на захоронение на полигонах
60 %
40 %
30 %
4
Обеспеченность экологической инфраструктурой в сфере управления отходами
50 %
80 %
100 %
5
Повышение уровня экологической культуры и участия населения
Внедрение системы экологического образования на местном уровне
Распространение "зеленого" образа жизни
Переход к культуре полной экологической ответственности
В национальном проекте "Жасыл Казахстан" в целевом показателе по охвату населения системой раздельного сбора коммунальных отходов Жуалынский район не представлен.
Однако установление аналогичных целевых показателей для Жуалынского района, по примеру других регионов Республики Казахстан, будет способствовать развитию эффективной системы управления отходами на районном уровне и обеспечит достижение экологических приоритетов.
В разделе 3 настоящей Программы представлены предлагаемые целевые показатели по Жуалынскому району, направленные на поэтапное совершенствование системы сбора, переработки и утилизации коммунальных отходов.

3. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың мақсаттары, міндеттері және негізгі бағыттары
3.1. Бағдарламаның мақсаты
Жуалы ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының басты мақсаты —қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру арқылы қоршаған ортаға түсетін жүктемені азайту, халықтың өмір сүру сапасын арттыру және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Бағдарлама Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабы және "Жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасы" негізінде әзірленген.

3. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
3.1.Цель Программы
Главной целью Программы управления коммунальными отходами Жуалынского района является совершенствование системы управления отходами, снижение нагрузки на окружающую среду, повышение качества жизни населения и обеспечение экологической безопасности. Программа разработана на основании статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан и Концепции перехода Республики Казахстан к "зеленой" экономике.

3.2. Бағдарламаның негізгі міндеттері
1. Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін жетілдіру, аудан халқын 100% қамтуды қамтамасыз ету;
2. Қалдықтарды бөлек жинау және сұрыптау жүйесін кезең-кезеңімен енгізу;
3. Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру;
4.Қалдықтарды экологиялық және санитарлық талаптарға сай қауіпсіз көму;
5. Қалдықтармен жұмыс істеу саласында ақпараттық-түсіндіру және экологиялық ағарту жұмыстарын жүргізу;

3.2. Основные задачи Программы
1. Совершенствование системы сбора и транспортировки коммунальных отходов, обеспечение 100% охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
2. Постепенное внедрение системы раздельного сбора и сортировки отходов;
3. Увеличение доли переработки и утилизации отходов;
4. Обеспечение экологически и санитарно безопасного захоронения отходов;
5. Проведение информационно-разъяснительной и эколого просветительской работы в сфере обращения с отходами;

55,3 %
61,5 %
73,8 %
86,1 %
86,1 %
Негізгі бағыттар мен іс-шаралар
1. Қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін жетілдіру
Қалдықтарды жинау қызметін көрсететінкәсіпорындарменпубликациялық шарттар жүйесін енгізу;
Контейнерлік алаңдардың санын арттыру және санитарлық талаптарға толық сәйкестендіру;
Ауылдық округтерде жаңа контейнерлер орнату және ескі контейнерлерді ауыстыру;
Қалдықтарды шығару кестелерін нақтылау және тұрғындармен кері байланыс жүйесін құру;
Қалдықтарды тасымалдау көліктерін жаңарту (қоқыс таситын машиналар, жинау техникасы).

55,3 %
61,5%
73,8%
86,1%
86,1%
Основные направления и мероприятия
1. Совершенствование системы сбора и транспортировки отходов
Введение устойчивой системы договорных отношений с предприятиями, оказывающими услуги по сбору отходов;
Увеличение количества контейнерных площадок и приведение их в соответствие с санитарными нормами;
Установка новых контейнеров и замена изношенных в сельских округах;
Уточнение графиков вывоза отходов и создание системы обратной связи с населением;
Обновление автопарка и техники для вывоза отходов (мусоровозы, спецтехника).

2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін дамыту
Ауылдық округтерде қалдықтарды бөлек жинау жүйесін енгізу (қағаз, пластик, әйнек, металл, тағам қалдықтары бойынша);
Халықты бөлек жинауға қатысуға ынталандыру және түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
Б.Момышұлы аулы және ауылдық округте кемінде бір жинау пунктін ұйымдастыру;
Мектептер мен мекемелерде экологиялық бұрыштар мен "жасыл сабақтар" ұйымдастыру.
3. Қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту
Қалдықтарды қайта өңдейтін шағын және орта кәсіпорындарды қолдау;
Инвесторлар үшін жеңілдетілген шарттар жасау (жер телімі, инфрақұрылым, несие);
Қайта өңдеуге жарамды қалдықтарды (пластик, қағаз, шыны, металл) жинау және өткізу тізбегін құру;
Биоыдырайтын қалдықтарды компосттау нысандарын ұйымдастыру;
Электрондық және қауіпті қалдықтарды қабылдайтынмамандандырылған пункттер ашу.
4. Полигонмен ТҚҚ тастау орындарын экологиялық тұрғыдан жетілдіру
Полигонмен ТҚҚ тастау орындардың санитарлық-қорғаныш аймақтарын белгілеу және заңдастыру;
Қалдықтарды көму процесін жетілдіру (қабаттап тығыздау, инертті топырақпен жабу, өрт қауіпсіздігін сақтау);
Полигонға жер үсті және жер асты суларына әсерін бақылау жүйесін енгізу;
Полигонға бейнебақылау және кіріс-шығыс есептеу жүйесін орнату.
5. Экологиялық ағарту және халықты ақпараттандыру
Жыл сайын экологиялық айлықтар мен сенбіліктер ұйымдастыру;
Оқу орындарында және мекемелерде экологиялық білім беру іс-шараларын өткізу;
БАҚ пен әлеуметтік желілер арқылы қалдықтарды бөлек жинаудың маңызын насихаттау;
"Жасыл мектеп", "Таза ауыл", "Эко-әкімдік" сияқты жергілікті экологиялық бастамаларды қолдау;
Үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп экологиялық мәдениетті арттыру жобаларын іске асыру.
6. Қалдықтар саласындағы есеп пен мониторингті жетілдіру
Қалдықтардың түзілуі, жиналуы, өңделуі және көмілуі туралы біртұтас ақпараттық база құру;
Мердігер ұйымдардың ай сайынғы есеп беруін цифрлық форматқа көшіру;
Полигон мен қайта өңдеу нысандарынан онлайн мониторинг жүйесін енгізу;
Экологиялық деректерді Жамбыл облысы әкімдігі мен министрліктің экологиялық платформасына интеграциялау.
7. Қаржыландыру және экономикалық тетіктер
Қалдықтарды басқару саласына жергілікті және республикалық бюджеттен қаражат бөлу;
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ) тетігін пайдалану;
Қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарына салықтық жәнеинвестициялық жеңілдіктер қарастыру;
Экологиялық төлемдердің (эмиссиялар үшін, көму үшін) бір бөлігін инфрақұрылымды дамытуға бағыттау;
Экологиялық жобаларға гранттар мен халықаралық ұйымдардың қаржысын тарту.
Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Кезең
Уақыты
Негізгі бағыттар
I кезең

2. Развитие системы раздельного сбора отходов
Внедрение системы раздельного сбора в пилотных сельских округах (по фракциям: бумага, пластик, стекло, металл, пищевые отходы);
Мотивация и информирование населения о необходимости участия в раздельном сборе отходов;
Организация не менее одного пункта приема отходов в с.Б.Момышулы и сельском округе;
Создание экологических уголков и проведение "зеленых уроков" в школах и учреждениях.
3. Развитие системы переработки и утилизации отходов
Поддержка малых и средних предприятий, занимающихся переработкой отходов;
Создание льготных условий для инвесторов (земельные участки, инфраструктура, кредитование);
Формирование цепочки сбора и реализации вторичных ресурсов (пластик, бумага, стекло, металл);
Организация площадок для компостирования биоразлагаемых отходов;
Создание специализированных пунктов приема электронных и опасных отходов. место сброса ТБО полигоном
4. Экологическая модернизация место сброса ТБО и полигона
Определение и легализация санитарно-защитных зон крупных полигонов;
Кадастровая регистрация земельных участков полигонов;
Совершенствование процессов захоронения отходов (уплотнение слоями, засыпка инертным грунтом, соблюдение мер пожарной безопасности);
Внедрение системы контроля воздействия полигонов на поверхностные и подземные воды;
Установка видеонаблюдения и системы учета въезда/выезда на полигонах.
5. Экологическое просвещение и информирование населения
Проведение ежегодных экологических месяцев и субботников;
Организация мероприятий по экологическому образованию в учебных заведениях и организациях;
Популяризация раздельного сбора отходов через СМИ и социальные сети;
Поддержка местных экологических инициатив ("Зеленая школа", "Чистое село", "Эко-акимат" и др.);
Реализация совместных проектов с НПО по повышению экологической культуры населения.
6. Совершенствование учета и мониторинга в сфере обращения с отходами
Создание единой информационной базы данных о формировании, сборе, переработке и захоронении отходов;
Перевод отчетности подрядных организаций в цифровой формат;
Внедрение онлайн-системы мониторинга полигонов и объектов переработки;
Интеграция экологических данных в эко платформу акимата Жамбылской области и уполномоченного министерства.
7. Финансирование и экономические механизмы
Выделение средств из местного и республиканского бюджетов на мероприятия по управлению отходами;
Применение механизма государственно-частного партнерства (ГЧП);
Предоставление налоговых и инвестиционных льгот предприятиям по переработке отходов;
Направление части экологических платежей (за эмиссии, за захоронение) на развитие инфраструктуры;
Привлечение грантов и средств международных организаций на реализацию экологических проектов.
Этапы реализации Программы
Этап
Период
Основные направления

4.2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру жөніндегі шаралар
Бөлек жинау жүйесін жетілдіру үшін төмендегідей шаралар көзделеді: - барлық контейнерлік алаңдарда қалдықтардың құрғақ фракциясына арналған контейнерлер орнату және екінші шикізатты бөлек шығару;
- коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін жинау және кәдеге жарату жүйесін ұйымдастыру;
- халықтан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау және тасымалдау үшін арнайы орындар мен кәсіпорындар айқындау.
Құрғақ фракциялар үшін контейнерлер орнату және бөлек шығару
2021 жылғы 2 желтоқсандағы №482 бұйрыққа сәйкес, әкімдіктер контейнерлік алаңдарда қалдықтарды бөлек жинауға арналған кемінде екі контейнер орнатуға міндетті. Контейнерлерде қалдықтар екі фракцияға бөлінеді: құрғақ және дымқыл. Құрғақ фракция – қағаз, картон, металл, пластик, шыны. Бөлек жиналған қалдықтар кейінгі кезеңдерде қайта араластырылмауы тиіс.
Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау және кәдеге жарату жүйесін ұйымдастыру
Қауіпті қалдықтарға: сынап құрамды шамдар, батареялар, аккумуляторлар, электрлік және электрондық қалдықтар жатады.Қазіргі таңда Жуалы ауданында тек сынап құрамды шамдар ішінара жиналады, ал басқа түрлері полигондарға түсіп, қоршаған ортаны ластауда. Экологиялық кодекстің 365-бабына сәйкес, қауіпті қалдықтар бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға тапсырылады. Әкімдік конкурстық негізде мердігер ұйымды таңдап, осы қызметтерді (жинау, тасымалдау, кәдеге жарату) жүзеге асырады.
Сынап құрамдас қалдықтар
Халықтан сынап құрамдас қалдықтарды (СҚҚ) жинау жүйесін ұйымдастыру үшін СТ РК 1513 "Ресурстарды үнемдеу. Технологиялық циклдің барлық кезеңдерінде қалдықтармен жұмыс істеу. Сынап құрамдас қалдықтарды жіктеу және қайта өңдеу әдістері. Негізгі ережелер" стандартының талаптарына сәйкес жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) келесі функцияларды жүзеге асырады:
халықтан пайда болатын СҚҚ-ны жинауға арналған арнайы әмбебап контейнерлердің орнатылуы мен техникалық қызмет көрсетілуін бақылау;
кондоминиум объектілерін басқару органдарының қызметін ұйымдастыру және бақылау, олар өз кезегінде келесі шараларды қамтамасыз етуге міндетті:
oарнайы әмбебап контейнерлердің сақталуын қамтамасыз ету;
oконтейнерлерге қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорынмен өзара іс-қимыл жасау;
oтұрғындарға контейнерлерге еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету;
oтұрғындармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
oконтейнерлерге бөтен заттардың тасталуына, бөгде жарнамалардың, хабарландырулардың жапсырылуына жол бермеу.
Сонымен қатар, ЖАО халықтан пайдаланылған сынап құрамдас энергия үнемдейтін шамдарды қайта өңдеуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Бұл мақсатта:
халық үшін демеркуризация шаралар кешенін жүзеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындардың қызметтерін (жұмыстарын) сатып алу;
сондай-ақ СҚҚ контейнерлерін жөндеу немесе ауыстыруға арналған қаражат бөлу қарастырылады.
Халық үшін демеркуризация шаралар кешенін іске асыру және СҚҚ контейнерлерін жөндеу (ауыстыру) бойынша мамандандырылған кәсіпорындардың қызметтерін (жұмыстарын) ЖАО Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-тарауына және басқару қағидаларына сәйкес конкурс (тендер) арқылы жүзеге асырады.
Электрлік және электрондық жабдықтар

4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов.
Для совершенствования системы раздельного сбора необходимо выполнение следующих мер:
-обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья;
-организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов;
-организация специальных мест и определения специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения.
Установка и раздельный выпуск контейнеров для сухих фракций
В соответствии с приказом №482 от 2 декабря 2021 года, акиматы обязаны установить на контейнерных площадках не менее двух контейнеров для раздельного сбора отходов. В контейнерах отходы делятся на две фракции: сухие и влажные. Сухая фракция-бумага, картон, металл, пластик, стекло. Отдельно собранные отходы не должны повторно смешиваться на последующих этапах.
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов.
К опасным отходам относятся: ртутьсодержащие лампы, батареи, аккумуляторы, электрические и электронные отходы. В настоящее время в Жуалынском районе частично собираются только ртутьсодержащие лампы, а другие виды попадают на полигоны и загрязняют окружающую среду. В соответствии со статьи 365 Экологического кодекса опасные отходы собираются отдельно и передаются специализированным предприятиям. Акимат на конкурсной основе выбирает подрядную организацию и осуществляет эти услуги (сбор, транспортировка, утилизация).
Ртуть содержащие отходы.
Для организации системы сбора РСО у населения согласно требованиям СТ РК 1513 Ресурсосбережение. Обращение с отходами на всех этапах технологического цикла. Классификация и методы переработки РСО. Основные положения МИО осуществляют:
– контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовывавшихся у населения;
– контроль и организацию деятельности органов управления объектом кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнера, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
– организацию переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.
Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО МИО будет проводить посредством конкурса (тендера) в соответствии с ЭК РК, Главой 4 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и Правилами управления коммунальными отходами.
Электронное и электрическое оборудование.

СТ РК 3753-2021 "Ресурстарды үнемдеу. Сынапты құрылғылар мен аспаптарды қоспағанда, электротехникалық және электрондық жабдықтар қалдықтарымен өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде жұмыс істеу. Қауіпсіздік талаптары" стандартына сәйкес, жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) электр және электрондық жабдықтар қалдықтарын (ЭЭЖҚ) өндірушілерге немесе осы салада қызмет атқаратын кәсіпкерлік субъектілеріне тапсыруға мүмкіндік беретін инфрақұрылым құруға жәрдемдесуі тиіс.
Бұл ретте халықтың тығыздығы ескеріле отырып, қалдықтарды жинау, жинақтау және қайта өңдеу объектілерін (оның ішінде контейнерлік алаңдар мен стационарлық қабылдау пункттерін) орналастыру үшін жер учаскелерін бөлу қарастырылуы қажет.
ЖАО сондай-ақ электр және электрондық жабдықтарды жөндеу, қалпына келтіру, бөлек жинау және қайта өңдеу жүйесін ұйымдастыруғаміндетті, оның ішінде жылжымалы қабылдау пункттерін құру арқылыЖАО халық арасында ЭЭЖҚ-ны бөлек жинау үлесін арттыруға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруы қажет, оған ақпараттық науқандар, экологиялық байқаулар, дәрістер және басқа да түсіндіру жұмыстары кіреді.
Халықтан коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін жинау жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шаралар
Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды (мысалы, батарейкалар, құрамында сынабы бар шамдар, электрондық және электрлік жабдықтар) жинау жүйесін ұйымдастыру үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдауға арналған стационарлық немесе жылжымалы қабылдау пункттерін (жинау орындарын) құру;
халықты қалдықтарды қабылдау пункттері туралы хабардар ету және олармен қауіпсіз жұмыс істеуді насихаттау;
қалдықтарды жинау мен кәдеге жарату шығындарының бір бөлігін өтеу мақсатында өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелерінің операторы функциясын атқаратын "Жасыл даму" АҚ-пен ынтымақтастықты күшейту.
Қауіпті тұрмыстық қалдықтарды қабылдау пункттерін орналастыру және жабдықтау
Қауіпті тұрмыстық қалдықтардың (батарейкалар, құрамында сынабы бар шамдар, электрондық және электрлік жабдықтар) стационарлық қабылдау пункттері көзделеді. Мұндай пункттер аталған тауарларды сататындүкендерде, дүкен бөлімдерінде немесе сауда нүктелерінде орналастырылуы мүмкін. Батарейкалар мен сынапты шамдарды қабылдауды пәтер иелері кооперативтері (ПИК) аумағында ұйымдастыруға болады.
Шамдарды қабылдайтын стационарлық пункттердің орналасқан жері мен саны олардың халық үшін қолжетімділігі мен ыңғайлылығын ескере отырып айқындалуы тиіс.
Сынапты шамдарды жинайтын пункттер:
бөгде адамдардың кіруінен қорғалған жеке кіреберісі бар болуы керек;
шамдарды жинауға арналған арнайы контейнерлермен жабдықталуы қажет;
тиісті рұқсаттар мен санитарлық-қорытындыларға ие болуы тиіс.
Күтілетін нәтиже:
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін бөлек жинау жүйесін енгізужәнеқайта өңдеуге арналған екінші реттік шикізат қабылдау пункттерін құру бөлек жинау бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Заңды тұлғалардағы коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін бөлек жинау және қалпына келтіру

Согласно СТ РК 3753-2021 "Ресурсосбережение. Обращение на всех этапах жизненного цикла с отходами электротехнического и электронного оборудования, за исключением ртутьсодержащих устройств и приборов. Требования безопасности" МИО должны способствовать созданию инфраструктуры, которая позволяет собственникам отходов передавать ОЭЭО производителям ЭЭО или субъектам предпринимательства в сфере управления ОЭЭО, принимая во внимание плотность населения, в том числе посредством выделения земельных участков под размещение объектов по сбору, накоплению и переработке ОЭЭО, включая контейнерные площадки и стационарные пункты приема ОЭЭО.
МИО должны обеспечить организацию системы ремонта, восстановления ЭЭО, а также раздельного сбора и переработки ОЭЭО от собственников отходов, в том числе посредством создания передвижных пунктов приема ОЭЭО.
МИО должны принимать меры, направленные на увеличение доли раздельного сбора ОЭЭО от населения, включая, но не ограничиваясь проведением информационных кампаний, конкурсов, лекций.
Меры по организации системы сбора опасных компонентов коммунальных отходов от населения
Для организации системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения необходимо принятие следующих мер:
создание стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование;
обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов и пропаганды безопасного обращения с ними;
укрепление сотрудничества с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов.
Размещение и оборудование пунктов приема опасных бытовых отходов
Для организации системы сбора опасных бытовых отходов (например, батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование) необходимо принять следующие меры:
* создание стационарных или передвижных приемных пунктов (мест сбора) для приема опасных бытовых отходов;
* информирование населения о пунктах приема отходов и пропаганда безопасного обращения с ними;
* усиление сотрудничества с АО "Жасыл даму", которое выполняет функции оператора расширенных обязательств производителей с целью возмещения части затрат на сбор и утилизацию отходов.
Размещение и оборудование пунктов приема опасных бытовых отходов
Предусматриваются стационарные пункты приема опасных бытовых отходов (батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование). Такие пункты могут размещаться в магазинах, отделах магазинов или торговых точках, где продаются указанные товары. Прием батарей и ртутных ламп можно организовать на территории кооперативов собственников квартир (МСК).
Расположение и количество стационарных пунктов приема ламп должны определяться с учетом их доступности и удобства для населения.
Пункты сбора ртутных ламп:
* иметь отдельный вход, защищенный от проникновения посторонних лиц;
* должны быть оборудованы специальными контейнерами для сбора луковиц;
* иметь соответствующие разрешения и санитарно-эпидемиологические заключения.
Ожидаемый результат:
Внедрение системы раздельного сбора опасных компонентов коммунальных отходов и создание пунктов приема вторичного сырья для вторичной переработки позволит достичь целевых показателей по раздельному сбору.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц.

Қызмет түріне қарамастан, заңды тұлғаларда түзілетін коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері де бөлек жиналып, қалпына келтіруге мамандандырылған ұйымдарға (кәсіпорындарға) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабының 6-тармағына сәйкес өткізілуі тиіс.
Шағын және орта бизнес субъектілерімен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу қажет, олардың заңнама талаптарына сай және адал қызмет атқаратын қалдықтарды жинау мен қалпына келтіруге мамандандырылған кәсіпорындарды анықтауына жәрдемдесу мақсатында. Сондай-ақ, жиналған және қалпына келтірілген қалдықтарды есепке алу және статистикалық деректерді қадағалау мақсатында мамандандырылған кәсіпорындардың әлеуетін нығайту қажет.
Халықтан ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды ұйымдастыру және оларды тасымалдауға арналған мамандандырылған ұйымды айқындау
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығымен бекітілген қалдықтарды бөлек жинау талаптарының 19-тармағына сәйкес, жергілікті атқарушы органдар (ЖАО) жеке тұлғалар (тұрғындар) түзетін құрылыс және ірі габаритті қалдықтарға арналған алаңының ауданы кемінде 12 м², жабындысы мен қоршауы бар арнайы орын ұйымдастыруы тиіс.
Осы талаптардың 17-тармағына сәйкес, жылжымайтын мүлікті салу немесе жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды өз бетімен жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға шығарады.
Көркейту ережелеріне сәйкес, ірі габаритті қалдықтарды (қоқысты) шығару кәсіпорындар, мекемелер және жеке тұлғалардың өздеріменнемесеқоқыс шығару қызметін көрсететін ұйымдармен келісімшарт негізінде жүзеге асырылады.
Ірі габаритті қалдықтарды (ІГҚ) шығару төлемі коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифіне енгізілмегендіктен, ІГҚ мен құрылыс қалдықтарын жинау және шығару бойынша жеке мамандандырылған компанияны айқындау қажет.
Халықтан ІГҚ мен құрылыс қалдықтарын тасымалдаумен айналысатын ұйымды анықтау үшін ЖАО "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен конкурс (тендер)ұйымдастыруы тиіс.
Аудан әкімдіктері ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын шығару бойынша қызмет көрсететін ұйымды айқындайды. Өзара іс-қимыл шарттары үлгілік шарттың техникалық ерекшелігінде белгіленеді. Шығару компаниясы хабарлама тәртібіне сәйкес келіп, Қазақстан Республикасының ЭГТРМ реестріне енгізілуі қажет.
Құрылыс қалдықтарын жинаудың ұйымдастыру тәсілдері
Арнайы ұйымдастырылған орындарда құрылыс қалдықтарын жинау келесі тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
ауыспалы бункерлерге жинап, мультилифт жүйесі бар көліктермен шығару;
қалдықтарды қаптарға жинап, оларды бортты немесе самосвал автокөліктеріне тиеу арқылы шығару;
қалдықтарды үйінді түрінде жинап, кейінбортты немесе самосвал көліктеріне қайта тиеу арқылы шығару.
Коммуналдық қалдықтарды, соның ішінде арнайы түрлерін (тағамдық, құрылыс және ірі габаритті қалдықтар, ЭЭЖҚ және т.б.) қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту шаралары
Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру қажет:
халық пен заңды тұлғалар арасында қалдықтардың жекелеген санаттары бойынша (екіншілік шикізат — пластик, қағаз және әйнек; құрылыс қалдықтары; ірі габаритті қалдықтар; коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөлігі) олардың түзілу көлемінен екіншілік шикізатты жинау үлесін арттыру;
Жамбыл облысы аумағында қызмет атқаратын қалдықтарды қалпына келтірумен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындармен өзара іс-қимылды күшейту.

Опасные оставляющие коммунальных отходов образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, также должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным организациям (предприятиям) в соответствии с пунктом 6 статьи 365 ЭК РК.
Необходимо проводить информационную работу с субъектами малого и среднего бизнеса для определения ими добросовестных и соответствующих требованиям законодательства специализированных предприятий по сбору и восстановлению опасных составляющих отходов. Также необходимо укрепление потенциала специализированных предприятий по учету собранных и восстановленных отходов с целью отслеживания статистики.
Организация специальных мест и определение специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения.
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Согласно правилам благоустройства установлено, что вывоз крупногабаритного мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоро вывозящими предприятиями на основании договора.
Так как плата за вывоз КГО не включена в тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, необходимо отдельно определить компанию по сбору и вывозу КГО и строительных отходов.
Для определения организации по транспортировке КГО и строительных отходов от населения МИО необходимо организовать конкурс (тендер) на сбор и вывоз КГО и строительных отходов от населения за счет местного бюджетасогласно закону Республики Казахстан "О государственных закупках".
Акиматам района будет определена организация, которая будет вывозить крупногабаритные и строительные отходы. Условия взаимодействия будут установлены технической спецификации к типовому договору. Необходимо, чтобы вывозящая компания соответствовала уведомительному порядку и входила в реестр МЭиПР РК.
Способы организации сбора строительных отходов
На специально организованных местах сбор строительных отходов можно осуществлять одним из следующих способов:
-сбор в сменные бункеры и последующий вывоз автомобилями с системой мультилифт;
-сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль;
-складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.
Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.).
Для развития системы переработки и утилизации отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
увеличение доли сбора вторичного сырья у населения и у юридических лиц от объема образования отходов по отдельным категориям: вторичного сырья (пластика, бумаги и стекла); строительных отходов; крупногабаритных отходов; опасных составляющих коммунальных отходов;
усиление взаимодействия со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые осуществляют деятельность на территории Жамбылской области.

Екіншілік шикізатты жинау үлесін арттыру жөніндегі іс-шаралар 4.2-тармақта көрсетілген.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін арттыру мақсатында қоқыс сұрыптау кешеніне арналған жобалық-сметалық құжаттаманы келісу, құрылысқа жер телімін бөлу және сұрыптау желісін іске қосу бойынша жұмыстар жеделдетіледі.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін ұлғайту үшін бөлек жиналған қалдық фракцияларын немесе ҚСК (қалдықтарды сұрыптау кешенінде) сұрыпталған екіншілік шикізатты өңірдегі қолданыстағы мамандандырылған кәсіпорындарда қайта өңдеу қажет. Егер мұндай кәсіпорындар болмаса, қалдықтар басқа өңірлерге немесе елдерге жөнелтіледі.
Келешекте алынған екіншілікшикізатты дайын өнімге дейін өңдеу мүмкіндіктерін ұйымдастыру және қарастыру жоспарлануда. Қайта өңдеу қондырғылары қазіргі уақытта ТМД елдерінен жеткізушілер тарапынан кең ассортиментте және қолжетімді бағамен ұсынылуда.
Екіншілік шикізат (қағаз, картон, пластик, әйнек және т.б.) мамандандырылған кәсіпорындарға беріледі және оларда қайта өңделіп, дайын өнім өндіріледі.
Қағаз және картон қалдықтарын қалпына келтіру — жаңа өнімдер (қағаз және картон, экожүн, құрылыс материалдары) өндіру үшін физикалық, химиялық және өзге әдістермен жүзеге асырылады;
Пластик қалдықтарын қалпына келтіру — технологиялық процестердің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін технологиялар мен жабдықтарды қолдану арқылы мамандандырылған ұйымдарда жүргізіледі;
Шыны ыдыс қалдықтарын қалпына келтіру — қоршаған орта қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады және мыналарды қамтиды:
oшыны ыдыс қалдықтарын қайта пайдалануға дайындау (сұрыптау, жуу, өңдеу);
oмеханикалық және термиялық әдістер арқылы жаңа өнім (шыны жүн, шыны ыдыс, шыны талшық, плитка және т.б.) өндіру.
Қауіпті қалдықтарды заңды тұлғалардан бөлек жинау
Заңды тұлғалар да өздерінің қызметі барысында пайда болатын қауіпті қалдықтарды бөлек жинап, лицензиясы бар кәсіпорындарға тапсыруы тиіс. Кәсіпкерлермен ақпараттық жұмыс жүргізу және есеп жүргізу тетіктерін күшейту қажет.
Ас үй қалдықтары
Бөлек жиналған биологиялық ыдырайтын тұрмыстық қатты қалдықтар (ТҚҚ), негізінен тағамдық және органикалық қалдықтар, аэробтық немесе анаэробтық әдіспен өңделуі тиіс. Сондай-ақ бұл қалдықтарды сарқынды суларды тазарту станцияларының тұнбасымен бірге өңдеу мүмкіндігі де қарастырылатын болады.
Бүгінгі таңда органикалық қалдықтарды кәдеге жарату мен қайта өңдеудің түрлі технологиялары бар, олардың ішінде биогаз өндіру, компосттау және басқа да әдістер қолданылады.
ТҚҚ-ның табиғи жолмен ыдырауына жататын әдістердің бірі — компосттау. Компосттау – қалдықтарды олардың табиғи биологиялық ыдырауына негізделген өңдеу технологиясы.
Органикалық қалдықтарды компосттау жеке үй шаруашылықтарында да, орталықтандырылған түрде де жүргізілуі мүмкін.
Жеке үй шаруашылықтарында компосттау қарапайым компост шұңқырларында немесе арнайы компосттау құрылғыларын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Орталықтандырылған компосттау кезінде тұтынушылар органикалық қалдықтарды бөлек жинап, олар арнайы жабдықталған алаңдарға немесе силостық мұнараларға жеткізіледі, сол жерде компост салу процесі жүргізіледі. Кейіннен алынған компост ауыл шаруашылығы қажеттіліктеріне пайдаланылады.Сондай-ақ мекемелер мен ұйымдарда (мысалы, мектептерде) едәуір көлемде биологиялық ыдырайтын қалдықтар түзілген жағдайда және қосалқы шаруашылық болған кезде компосттау жеке тәртіпте жүргізілуі мүмкін.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау және тасымалдау
Әкімдік тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау үшін кемінде 12 м² алаңы бар арнайы орындар ұйымдастырады. Бұл қалдықтарды шығару тұрғындар мен кәсіпорындар есебінен немесе мамандандырылған компаниялар арқылы жүзеге асырылады. Қалдықтарды шығару бойынша мердігер компанияны таңдау мемлекеттік сатып алу арқылы жүргізіледі.

Мероприятия по увеличению доли сбора вторичного сырья по системе раздельного сбора отходов указаны в пункте 4.2.
Для увеличения доли переработки отходов будут ускорены действия по согласованию проектной документации на мусоросортировочный комплекс, выделению земельного участка для строительства и введения в эксплуатацию сортировочной линии.
Для увеличения доли переработки отходов необходимо раздельно собранные фракции или отсортированное на МСК вторичное сырье перерабатывать на существующих специализированных предприятиях в регионе, при отсутствии направлять в другие регионы или страны.
В последующем предлагается организовать и рассмотреть возможности переработки полученного сырья до готовой продукции. Установки для переработки в настоящее время предлагаются поставщиками из стран СНГ в широком ассортименте и по приемлемым ценам.
Вторичное сырье (бумага, картон, пластик, стекло и др.) будут передаваться на специализированные предприятия для дальнейшей переработки и производства готовой продукции.
Восстановление отходов бумаги и картона осуществляется физическими, химическими и другими способами для производства новых изделий (бумаги и картона, эковаты, строительных материалов).
Восстановление отходов пластика осуществляются специализированными организациями с применением технологий и оборудования, которые обеспечивают экологическую безопасность технологических процессов;
Восстановление отходов стеклянной тары осуществляется с условием соблюдения требований безопасности для окружающей среды:
подготовка отходов стеклянной тары для повторного использования (сортировка, мойка, обработка);
механическими и термическими методами с производством новой продукции (стекловата, стеклянная тара, стекловолокно, плитки и другие);
Опасные составляющие коммунальных отходов будут направлены для утилизации в специализированные предприятия для опасных отходов.
Пищевые отходы.
Отдельно собранные биологически разлагаемые фракции ТБО, в основном пищевые и органические отходы, необходимо перерабатывать аэробным или анаэробным методом. Также будет рассмотрена возможность переработки данных отходов совместно с илом канализационно-очистных станции. На сегодняшний день существуют различные технологии утилизации и переработки органических отходов, в числе которых: получение биогаза, компостирование и другие.
К естественному методу разложения ТБО относится компостирование. Компостирование представляет собой технологию переработки отходов, которая основана на их естественном биоразложении.
Компостирование органических отходов может происходить как непосредственно в домашних хозяйствах, так и централизованно. Непосредственно в домашних хозяйствах компостирование происходит либо просто в компостных ямах, либо с применением специальных компостирующих аппаратов. При централизованном компостировании потребители обеспечивают раздельный сбор органики, которая затем вывозится на специально оборудованные площадки либо к силосным башням, где и происходит закладка компоста. Впоследствии такой компост используют для нужд сельского хозяйства. В организациях и учреждениях (например, в школах), где образуется достаточно большое количество биоразлагаемых отходов и имеется подсобное хозяйство, компостирование может производиться в индивидуальном порядке.
Крупногабаритные и строительные отходы.
Акимат организует специальные места для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения площадью не менее 12 м2. Вывоз этих отходов осуществляется за счет населения и предприятий или через специализированные компании. Выбор подрядной компании по вывозу отходов производится путем государственных закупок

4.4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму шаралары
Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму мақсатында келесі іс-шараларды орындау қажет:
— рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін анықтау және жою; — сұрыптаудан кейін қайта өңдеуге жатпайтын тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) көму;
— қалдықтарды залалсыздандыру мен рекультивациялаудың технологиясын әзірлеу. Қолданыстағы әдістеме келесі кезеңдерді қамтиды: үйінділердің қауіптілік дәрежесін анықтау, баламалы нұсқаларды бағалау, залалсыздандыру мен рекультивациялау технологиясын әзірлеу. Рұқсат етілмеген қоқыс орындарын рекультивациялау жөніндегі техникалық шешімдер, рекультивациядан кейінгі аумақты пайдалану мақсатына қарай қабылданады. Жаңа қоқыс үйінділерінің пайда болуын болдырмаудың басты шарасы — 2026 жылға дейін Жуалы ауданы халқын қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметімен 100% қамту және шағын және орта бизнес субъектілерімен қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша профилактикалық жұмыс жүргізу.
4.5. Халықты ақпараттандыру және мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту шаралары.
Бағдарламаны тиімді іске асыру үшін халықтың экологиялық сауаттылығын арттыру мен қоғамның белсенді қатысуы аса маңызды. Қоғамның хабардар болуын арттыру — тұрақты түрде жүргізілетін ұзақ мерзімді үдеріс. Жергілікті атқарушы органдар ақпараттандыру мен экологиялық мәдениетті қалыптастыруда негізгі рөл атқарады. Олар қалдықтардың алдын алу, сұрыптау және қайта өңдеу бойынша бастамаларды қолдайды, тұрғындарға қолайлы жағдай жасайды, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ақпараттық жұмыстар жүргізеді.
Жергілікті БАҚ-та қалдықтарды басқару саласындағы проблемалар мен оларды шешу жолдары туралы мақалалар жарияланады. Мамандандырылған ұйымдардың қызметкерлері тұрғындармен экологиялық акциялар өткізіп, қалдықтарды үй жағдайында сұрыптау және оларды пластик, шыны, қағаз, картон түрлері бойынша бөлек жинау тәртібін түсіндіреді. Мұндай іс-шаралар контейнерлер орнатылған және орнатылмаған аумақтарда өткізіледі. Әр тұрғынға аралас қалдықтардың қоршаған орта мен денсаулыққа зияны туралы түсіндірме жұмыстары жүргізіледі. Қалдықтарды сұрыптау жүйесі туралы түсіндірме парақшалар мен жадынамалар таратылады. Ақпараттық-түсіндіру жұмыстары келесі топтарға бағытталады: — жалпы халық (жұмыс істейтін және істемейтін тұрғындар, үй шаруасындағы адамдар, зейнеткерлер, балалар);
— мұғалімдер, еріктілер, белсенділер және ҮЕҰ.
Халықты ақпараттандыру іс-шараларына мыналар кіреді: —жергілікті баспасөзде мақалалар жариялау;
— мектептер мен жоғары оқу орындарында қалдықтарды қайта пайдалану жөнінде материалдар тарату;
— тағам қалдықтарын үй жағдайында компост жасау бойынша брошюралар шығару; — оқушылар мен студенттерге арналған полигондарға танымдық сапарлар ұйымдастыру. Қалдықтарды өңдеу саласы жергілікті билік пен бизнес ынтымақтастығы арқылы дамиды. Осы мақсатта кездесулер, дөңгелек үстелдер ұйымдастырылып, қалдықтарды басқару, қайта өңдеу пункттерін ашу және контейнерлер орнату мәселелері талқыланады.

4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов.
Для обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
выявление и ликвидация несанкционированных свалок.
Захоронение коммунальных отходов (ТБО) после сортировки, которые не подлежат дальнейшей переработке.
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки, включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.
Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является 100% охват населения Жуалынского района услугами по сбору и транспортировке отходов к 2026 году и профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.
4.5. Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон.
Для эффективного функционирования Программы важны осведомленность и поддержка населения. Повышение осведомленности общественности – это долгосрочный процесс, который необходимо проводить на постоянной основе.
МИО будет играть ключевую роль в повышении осведомленности населения, распространении информации и поддержке инициатив по предотвращению отходов, а также создании соответствующих условий (например, создание специальных мест для крупногабаритных отходов, ОЭЭО, строительных отходов).
В местных газетах и журналах предлагается разместить статьи, направленные на ознакомление общественности о проблеме, связанной с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами.
Рекомендуется работниками специализированных организаций по сбору и вывозу ТБО периодически проводить экологические акции, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла, картон и отходы бумаги. Подобные акции обычно проводят как во дворах, где уже установлены контейнеры для раздельного сбора, так и в тех местах, где их еще нет. При этом ведутся детальные разъяснения жителям о негативных последствиях воздействия ТБО, находящихся в смешанном состоянии на полигоне, на окружающую среду и необходимости внедрении раздельного сбора отходов. Хороший эффект дает также распространение среди населения красочных листовок с разъяснениями о внедряемой системе сортировки отходов.
Первоочередное внимание будет сосредоточено на ключевых группах заинтересованной общественности:
население (работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети);
учителя, волонтеры, группы активистов и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в плане информационной работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
публикации в местных газетах;
информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
брошюры о домашнем компостировании пищевых отходов;
организацию ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов;
Переработка отходов развивается там, где есть содействие МИО инициативам бизнеса по раздельному сбору и переработки ТБО. Будут проведены различные встречи, круглые столы по взаимодействию МИО и бизнеса, а также других заинтересованных сторон для обсуждения предложений в сфере управления отходами, установки пунктов приема вторичного сырья и контейнеров и пр.

7. Қажетті ресурстар.
Бағдарламаны және іс-шараларды қаржыландыру келесі көздер есебінен жүзеге асырылады:
— мемлекеттік және жергілікті бюджет қаражаттары;
—жеке инвестициялар; — өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері (ӨКМ) тетігі бойынша қаражат; — халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты; — екінші деңгейдегі банктердің кредиттері; — сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да қаржы көздері.
Ұсынылып отырған Бағдарламаны іске асыру және экологиялық іс-шараларды орындау шығындары ҚР Экологиялық Кодексінің 29-бабына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл тетік іс-шаралар жоспары әзірленіп бекітілетін жылдың алдындағы үш жыл ішінде жергілікті бюджетке қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төленген төлемдердің кем емес көлеміндегі қаражатты пайдалануға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны іске асыру бойынша ұсынылған іс-шаралар ҚР Экологиялық кодексінің 4-қосымшасында көзделген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың үлгілік тізбесін негізге ала отырып, Жамбыл облысының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі үш жылдық іс-шаралар жоспарына енгізіледі.
Жоспар келесі бағыттарды қамтиды:
— қалдықтардың барлық түрлерін, соның ішінде иесіз қалдықтарды жинау, тасымалдау, залалсыздандыру, кәдеге жарату және қайта өңдеу технологияларын енгізу;
— зауыттарды, цехтар мен өндірістік объектілерді салу және реконструкциялау, қажетті жабдықтарды сатып алу және пайдалану; — қалдықтардың барлық түрлерін орналастыруға арналған полигон салу; — қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, қайта өңдеу және көмуге арналған инфрақұрылымды дамыту;
— қайталама материалдық ресурстарды жинау және қайта өңдеу жүйесін кеңейту; — қалдықтар құрамынан пайдалы компоненттерді алу және оларды шикізат немесе дайын өнім түрінде қайта пайдалану (мысалы, байыту қалдықтары, күл-қоқыстар, металлургиялық шлактар, техногендік минералдық түзілімдер); — қалдықтардың түзілу және орналастыру көлемін барынша азайтуға бағытталған жабдықтар мен технологиялық процестерді жаңғырту және реконструкциялау.
8. Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер
Бағдарламаны іске асыру Жуалы ауданыныңэкологиялық жағдайын жақсартуға коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы жергілікті атқарушы органдардың (ЖАО) қызметінің тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны орындау нәтижесінде келесі түйінді нәтижелерге қол жеткізу жоспарлануда:
коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестендіру;
коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен 100% қамтуды қамтамасыз ету;
тұрмыстық қалдықтарды көзінен бөлек жинау жүйесін енгізу;
қалдықтарды сұрыптау кешенін (қоқыс сұрыптау желісін) салу;
органикалық, ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу инфрақұрылымын дамыту;
Ауданның тұрғындарының коммуналдық қалдықтармен қауіпсіз әрі экологиялық тұрғыдан дұрыс жұмыс істеу туралы хабардарлығын және экологиялық мәдениетін арттыру.
Осы бағдарлама шеңберінде көзделген іс-шаралар кешенін іске асыру:
коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы қызметтердің сапасын арттыруға;
қалдықтарды жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемін ұлғайтуға;
қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін теріс әсерін барынша азайтуға мүмкіндік береді.
Нәтижесінде, ауданның экологиялық көрсеткіштері жақсарып, халықтың тұрмыс сапасы мен өмір сүру жағдайлары айтарлықтай көтеріледі.
1 Қосымша
ЖУАЛЫ АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫ БОЙЫНША КӨРСЕТКІШТЕРДІ АЙҚЫНДАУ ӘДІСТЕМЕСІ (2025–2029 ЖЫЛДАРҒА)
Нысаналы Көрсеткіштің атауы
Нысаналы көрсеткіштерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері
Негіздеме
Есептеу әдістемесінің сипаттамасы
1
Халықты ТҚҚ жинау және әкетумен қамту
Бағдарлама бекітілген сәттен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш ҚР-ның "жасыл" экономикаға көшуі жөніндегі Тұжырымдамаға сәйкес келеді және ТҚҚ жинау және әкету жөніндегі қызметтерге қолжетімділігі бар халықтың үлесін айқындау үшін қажет.
Көрсеткіш ауданға қызмет көрсететін барлық қоқыс шығаратын ұйымдар шарт жасасқан тұрғындардың санын аудан халқының жалпы санына бөлу арқылы қалыптасады, нәтижені пайызбен көрсетеді.
Жария шарттарға көшу кезінде көрсеткішті абоненттер санын (адамдар саны) берілген шоттарға сәйкес аудан халқының жалпы санына бөлу арқылы алуға болады.
2
Бөлек алыммен қамту (Халық немесе қала):
- фракциялар бойынша
- қалдықтардың жекелеген қауіпті түрлеріне (Медициналық және құрамында сынабы бар, ЭЭЖҚ)
Бағдарлама бекітілген сәттен бастап бір жыл өткен соң
Көрсеткіш "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасына сәйкес келеді.
Көрсеткіш жеке жиналған ТҚҚ құрғақ фракциясының (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны, металл банкалар) санын тоннамен ТҚҚ (коммуналдық қалдықтар) түзілуінің жалпы санына тоннамен бөлу арқылы қалыптастырылады, нәтижені пайызбен көрсетеді.
Қалдықтардың жекелеген қауіпті түрлері бойынша көрсеткіш, сондай-ақ бөлек жиналған қауіпті қалдықтардың (ҚСБҚ, ЭЭЖҚ және медициналық) мөлшерін ТҚҚ морфологиялық құрамын негізге ала отырып , нәтижені пайызбен көрсете отырып, қауіпті қалдықтардың түзілуінің жалпы есептік көлеміне бөлу жолымен қалыптасады.
3
ТҚҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату үшін (пайда болу көлемінен)
Бағдарлама бекітілген сәттен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш ҚР-ның "жасыл"экономикаға көшуі жөніндегі тұжырымдамаға және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасына сәйкес келеді.
Көрсеткіш ауданын барлық қайта өңделген және қайталама пайдаланылған қатты тұрмыстық қалдықтарының (коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін қоса алғанда), оның ішінде ҚСҚ немесе полигонда сұрыпталған бөлек жиналған қалдықтардың және экспортқа бағытталған қайталама ресурстардың санын ауданда пайда болған барлық қатты тұрмыстық қалдықтардың (коммуналдық қалдықтардың) жалпы санына бөлу арқылы алынады, нәтижені пайызбен көрсетеді.
4
ТҚҚ жинау және әкету жөніндегі қызметтерге халықтың қанағаттану деңгейі (сауалнама)
Бағдарлама бекітілген сәттен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарына сәйкес келеді
Көрсеткіш тұрғындардың ауданда ТҚҚ жинау және әкету жөніндегі қызметтерге қанағаттануы туралы жыл сайынғы әлеуметтік сауалнама (онлайн немесе офлайн) жүргізу нәтижесінде алынады.
БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
2 Қосымша
№п/п
Іс-шара атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушы
Қаржыландыру
1
2
3
4
5
6
Мақсаты-Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және ауданның тұрғындары үшін қалдықтарды жинау және шығару бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
1-міндет. Аудан тұрғындарын қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтермен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту
Көрсеткіш 1. Жуалы ауданының тұрғындарынТҚҚ жинау және әкетумен қамту
1.1
Дербес деректерді бермей ҚШМ үшін халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуді ұсыну
Ақпарат
2025
Аудан әкімдігі, ҚШМ
Қажет емес
1.2
ТҚҚ шығару қызметтері бойынша халықпен жария шарттар жасасуға көшу
Ақпарат
2025
Аудан әкімдігі, ҚШМ
Қажет емес
1.3
Контейнерлер паркін жаңарту, соның ішінде жеке секторға контейнерлерді орнату:
қажеттілігіне қарай.
Есеп
Жыл сайын
Ауданә кімдігі, ҚШМ
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
1.4
Контейнерлік алаңдарды жөндеу және оларды санитарлық нормалар мен заңнама талаптарына сәйкестендіру: қажеттілігіне қарай.
Есеп
Жыл сайын
Аудан әкімдігі
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
1.5
Контейнерлік алаңдарды бейнебақылау камераларымен толық жарақтандыру
Есеп
2026-2028
Аудан әкімдігі
Жергілікті бюджет
1.6
Контейнерлік алаңдардың іргелес аумағында автокөлікті тоқтатуға және тұрақтауға тыйым салатын арнайы белгілерді орнату
Есеп

7. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ.
Финансирование Программы и мероприятий может осуществляться за счет:
государственного и местного бюджета,
частных инвестиций,
средства РОП,
средства международных финансовых организаций,
кредитов банков второго уровня и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансовые затраты на реализацию представленной Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять согласно статье 29 ЭК РК за счет бюджетных средств. Данный механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступивших в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения данного плана мероприятий.
Предлагаемые мероприятия по реализации Программы планируется включить в План мероприятий по охране окружающей средыЖамбылской области, который разрабатывается Акиматом области на трехлетнюю перспективу, исходя из типового перечня мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренного приложением 4 к ЭК РК, в который включены:
План предусматривает следующие направления
- внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
- строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
- полигонов для складирования любых видов отходов;
- по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
- по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
- по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов (переработкой хвостов обогащения, вскрышных и вмещающих пород, золошлаков, металлургических шлаков, техногенных минеральных образований);
- реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.
8. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ.
Реализация Программы улучшит экологическую ситуацию Жуалынского района и повысит целевые показатели района и деятельности МИО в сфере управления коммунальными отходами.
В процессе реализации Программы будут достигнуты следующие ключевые результаты:
приведение в соответствие системы управления коммунальными отходами требованиям законодательства РК;
100% охват сбором и вывозом коммунальных отходов;
внедрение раздельного сбора у источника образования;
строительство мусоросортировочного оборудования;
развитие переработки органических, крупногабаритных и строительных отходов;
увеличение уровня осведомленности и повышение культуры населения района о правильном обращении с коммунальными отходами.
Реализация комплекса мероприятий, предусмотренных в рамках данной программы:
* повышение качества услуг в области управления коммунальными отходами;
* на увеличение объемов сбора, сортировки и переработки отходов;
* позволяет минимизировать негативное воздействие отходов на окружающую среду.
В результате улучшаются экологические показатели района, значительно повышается качество жизни и условия жизни населения.
Приложение 1
Методика определения показателей Программы по управлению коммунальными отходами Жуалынкого района
Наименование целевого показателя
Периодичность и сроки формирования целевых показателей
Обоснование
Описание методики расчетов
1
Охват населения сбором и вывозом ТБО
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к зеленой экономике и необходим для определения доли населения, имеющей доступ к услугам по сбору и вывозу ТБО.
Показатель формируется путем деления количества жителей, с которыми всеми мусоро вывозящими организациями, обслуживающими, заключены договора, на общее количество населения, выражая результат в процентах.
При переходе на публичные договора показатель можно получить путем деления количества абонентов (количество человек) согласно выставленным счетам на общее количество населения.
2
Охват раздельным сбором (населения):
- по фракциям
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, ОЭЭО)
По истечению одного года с момента утверждения Программы
Показатель соответствует Национальному проекту "Жасыл Казахстан".
Показатель формируется путем деления количества раздельно собранной сухой фракции ТБО (пластик, картон и отходы бумаги, стекло, металлические банки) в тоннах на обще количество образования ТБО (коммунальных отходов) в тоннах, выражая результат в процентах.
Показатель по отдельным опасным видам отходов также формируется путем деления количества раздельно собранных опасных отходов (РСО, ОЭЭО и медицинские), на общий расчетный объем образования опасных отходов исходя из морфологического состава ТБО , выражая результат в процентах.
3
Доля переработки и утилизации ТБО (от объема образования)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к "зеленой" экономике и Национального проекта "Жасыл Казахстан".
Показатель получают путем деления количества всех переработанных и вторично использованных твердых бытовых отходов (включая опасные составляющие коммунальных отходов), в том числе раздельно собранных отходов, отсортированных на МСК или полигоне и вторичных ресурсов, направленных на экспорт, на общее количество всех образовавшихся ТБО (коммунальных отходов) в районе, выражая результат в процентах.
4
Уровень удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО (опрос)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Национальному плану развития Республики Казахстан до 2025 года
Показатель получают в результате проведения ежегодного социологического опроса (онлайн или офлайн) населения об удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО в Жуалынском районе.
Приложение 2
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
№п/п
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Срок исполнения
Ответственные
за исполнение
Источники
финансирования
1
2
3
4
5
6
Цель - совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения района
Задача 1. Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов
Показатель 1. Охват населения района сбором и вывозом ТБО
1.1
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Информация
2025
Акимат района, МВО
Не требуется
1.2
Переход на заключение публичных договоров с населением по услугам вывоза ТБО
Информация
2025
Акимат района, МВО
Не требуется
1.3
Обновление парка контейнеров, в том числе установка контейнеров в частном секторе:
по мере необходимости.
Отчет
ежегодно
Акимат района, МВО
Местный бюджет в рамках Плана мероприятий по ООС
1.4
Ремонт контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства: по мере необходимости.
Отчет
ежегодно
Акимат района
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
1.5
Дооснащение контейнерных площадок камерами видеонаблюдения
Отчет
2026-2025
Акимат района,
Местный бюджет
1.6
Установка на прилегающей территории контейнерных площадок специальных знаков, запрещающих остановку и стоянку автотранспорта
Отчет

2026
Аудан әкімдігі
Аудандық полиция бөлімі
Бөлінген бюджет шеңберінде
1.7
ТҚҚ уақытылы шығарылуын қамтамасыз ету үшін қоқыс таситын көліктерді жаңарту және сатып алу (2-3 бірлік)
Есеп
2026-2028
ҚШМ
ҚШМ қаражаты, жеке инвестициялар, МЖӘ
1.8
Қоқыс таситын көліктерді "Қазақстан Республикасының қоршаған ортасы мен табиғи ресурстарының жай-күйі туралы Ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесіне қосылған спутниктік навигациялық жүйелермен жарақтандыру және осы жүйелерді тұрақты жұмыс жағдайында ұстау
Есеп
2025-2028
ҚШМ
ҚШМ қаражаты
1.9
Тұрғын үйлерде немесе жеке тұрған ғимараттарда (егер контейнерлер болмаса) қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалармен осы учаскелерге қызмет көрсету үшін ЖАО айқындаған ҚШМ-мен ТҚҚ жинау және әкету жөніндегі қызметтерге шарттар жасасу бойынша хабардар ету науқаны.
Есеп (ЗТ және ЖК үшін хаттар жіберілді)
2025
Аудан әкімдігі, ҚШМ,
Қажет емес
1.10
Қалдықтар саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін түскен қаражатты жергілікті бюджетке жіберуді қамтамасыз ету мақсатында ҚР нормативтік-құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде тиісті мекемелерге ұсыныстар енгізу
Тиісті мекемелерге ұсыныстар
2026
Аудан әкімідгі,
Қажет емес
2-міндет. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру
Көрсеткіш 2. Бөлек алыммен қамту
- фракциялар бойынша құрғақ және дымқыл;
- қалдықтардың жекелеген қауіпті түрлеріне (Медициналық және құрамында сынабы бар, электрондық және тұрмыстық техника)
2.1
Заңды және жеке тұлғалардан бөлек алым бойынша талаптарды белгілеу мақсатында Жуалы ауданындағы аумақтарын абаттандыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Жаңартылған Ережелер

2026
акимат района
Районый отдел полиция
В рамках выделенного бюджета
1.7
Обновление и закуп мусоровозов для обеспечения своевременного вывоза ТБО (2-3 ед.)
Отчет
2026-2028
МВО
Средства МВО, частные инвестиции, ГЧП
1.8
Оснащение мусоровозов спутниковыми навигационными системами, подключенными к информационной системе "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", и поддерживать эти системы постоянно в рабочем состоянии
Отчет
2025-2028
МВО
Средства МВО
1.9
Осведомительная кампания с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Отчет (письма для ЮЛ и ИП направлены)
2025
Акимат района,МВО
Не требуется
1.10
Внесение предложений в Правительство РК по внесению изменений и дополнений в нормативно-правовые акты РК с целью обеспечения направления средств, поступивших за административные правонарушения в сфере отходов, в местный бюджет
Предложения в Правительство РК
2026
Акимат района,
Не требуется
Задача 2. Совершенствование системы раздельного сбора отходов
Показатель 2. Охват раздельным сбором
- по фракциям сухая и мокрая;
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, электронной и бытовой техники)
2.1
Внесение изменений и дополнений в Правила благоустройства территорий сельских округов с целью установления требований по раздельному сбору от юридических и физических лиц
Обновленные Правила

2025
Аудан әкімідігінің ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі,
Қажет емес
2.2
ТҚҚ құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған арнайы контейнерлерді орнату
Есеп
2025-2029
Аудан әкімідігінің, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.3
Қалдықтардың қауіпті түрлерін: ҚСБҚ, электронды және электр жабдығының қалдықтарын, құрамында сынап бар энергия үнемдейтін шамдарды және халықта түзілетін химиялық қоректендіру көздерін, аккумуляторларды, медициналық қалдықтарды бөлек жинауды, тасымалдауды және қайта өңдеуді қамтамасыз ету үшін мердігер ұйымды айқындау жөніндегі конкурсты ұйымдастыру
Конкурс қорытындысы, мердігер компаниялар анықталады
2026-2027
Аудан әкімідігінің, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.4
Батареялар, құрамында сынап бар шамдар, электрондық және электр жабдықтары, қоғамдық орындардағы медициналық қалдықтар (сауда орталықтары, пошта бөлімшелері, Халыққа қызмет көрсету орталықтары және т. б.) сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын стационарлық пункттерді/пункттерді ұйымдастыру
Есеп, қабылдау пункттері белгіленеді
2026-2028
Аудан әкімдігінің, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, мердігер мекеме
Жергілікті бюджет
2.5
Заңнама талаптарына сәйкес келетін және Жуалы ауданындағы Мемлекеттік мекемелерге, бюджеттік ұйымдарға және басқа да заңды тұлғаларға қауіпті қалдықтардың жекелеген түрлерін жинау, тасымалдау және қайта өңдеу бойынша қызметтер көрсете алатын коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін жинау, тасымалдау және қалпына келтіру жөніндегі мамандандырылған кәсіпорындарды талдау және айқындау.
Есеп
2026
Аудан әкімдігінің, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
Қажет емес
2.6
Мамандандырылған кәсіпорындарға қайта өңдеуге беру үшін қайталама шикізатты (пластик, қағаз және картон, шыны және т. б.) бөлек жинауды енгізу қажеттілігі мәселесі бойынша аудандық әлеуметтік сала мекемелерімен (мектептер, балабақшалар, және т. б.),кәсіпорындармен, шағын және орта бизнеспен профилактикалық жұмыс
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігінің ТКШ ЖК АЖ бөлімі
Қажет емес
2.7
Халықты "қажетсізден құтыл" пайдаланылған электрондық және электр жабдықтарынан құтқару бойынша тұрақты акция (жарты жылдықта 1 рет) өткізу
Өткізілген науқандар туралы есеп
2025-2029
Аудан әкімдігінің, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, арнайы мекемелер
Қажет емес
3-міндет. Коммуналдық қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту, оның ішінде ерекше (тамақ, Құрылыс және ірі габаритті қалдықтар, ЭЕҰ және т. б.)
3 Көрсеткіш. Қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі:
- ТҚҚ (білім көлемінен)
3.1
ҚСК салу және іске қосу
пайдалануға беру актісі
2026-2028
Аудан әкімдігінің, ТҮКШ ЖК АЖбөлімі
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
3.2
Халықтан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды анықтау
Ақпарат
2026
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
Қажет емес
3.3
Ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын жинау және әкету жөніндегі ұйымды айқындау жөніндегі конкурсты ұйымдастыру
Конкурс қорытындысы бойынша
2026
Аудан әкімдігі ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, мердігер мекеме
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
3.4
Ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу бойынша қолданыстағы технологияларды талдау
Есеп

2025
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД,УПР
Не требуется
2.2
Установка специальных контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО
Отчет
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД,МВО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.3
Организация конкурса по определению подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, отходов электронного и электрического оборудования, отработанных ртутьсодержащих энергосберегающих ламп и химических источников питания, аккумуляторов, медицинских отходов, образующихся у населения
Итоги конкурса, подрядные компании определены
2026-2027
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.4
Организация стационарных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование, медицинские отходы в общественных местах (торговые центры, отделения почты, центры обслуживания населения и пр.)
Отчет, пункты приема установлены
2026-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, подрядная организация
Местный бюджет
2.5
Анализ и определение специализированных предприятий по сбору, транспортировке и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов, которые соответствуют требованиям законодательства, и могут оказывать услуги по сбору, транспортировке и переработке отдельных видов опасных отходов для государственных учреждений, бюджетных организации и другим юридическим лицам района.
Отчет
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Не требуется
2.6
Профилактическая работа с сельскими учреждениями социальной сферы (школы, детские сады, и пр.), предприятиями, малым и средним бизнесом по вопросу необходимости внедрения раздельного сбора вторичного сырья (пластика, бумаги и картона, стекла и пр.) для дальнейшей передачи на переработку специализированным предприятиям
Отчет
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Не требуется
2.7
Проведение регулярной акции (1 раз в полугодие) по избавлению населения от отработанного электронного и электрического оборудования "Избавься от ненужного"
Отчет о проведенных акциях
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, специализированные предприятия
Не требуется
Задача 3. Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Показатель 3. Доля переработки и утилизации:
- ТБО (от объема образования)
3.1
Строительство и запуск МСО
акт-ввода в эксплуатация
2026-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.2
Определение специальных мест для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения
информация
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Не требуется
3.3
Организация конкурса по определению организации по сбору и вывозу крупногабаритных и строительных отходов
Итоги конкурса
2026
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, подрядная организация
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.4
Анализ существующих технологии по переработке крупногабаритных и строительных отходов
Отчет

2026-2029
Аудан әкімдігі ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, мердігер мекеме
Қажет емес
3.5
Аудандық әлеуметтік сала мекемелерінен (мектептер, балабақшалар, және т. б.), кәсіпорындардан, шағын және орта бизнестен құрамындасынабы бар қалдықтарды жинау және залалсыздандыру
Жасалған шарттар туралы ақпарат
2025-2029
Конкурс қорытындысы бойынша таңдалған мердігер мекеме
Қажет емес
3.6
Аудандық әлеуметтік сала мекемелерінен (мектептер, балабақшалар, және т. б.), кәсіпорындардан, шағын және орта бизнестен электрондық және электр жабдығының қалдықтарын жинау және залалсыздандыру
Жасалған шарттар туралы ақпарат
2025-2029
мердігер мекеме
Қажет емес
3.7
Қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша статистикалық және ведомстволық есептілікті ұсыну мәселесі бойынша қалдықтармен жұмыс істеу бойынша мамандандырылған кәсіпорындармен профилактикалық жұмыс
Есеп
2025
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
Қажет емес
4 Міндет. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету
4 Көрсеткіш. Экологиялық талаптарға сәйкес полигонмен ТҚҚ тастау орындарын жабу және рекультивациялау
4.1
Қабылдауды, сұрыптауды қамтитын полигондағы сұрыптау желісін пайдалануға енгізу.
Есеп
2025
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
Полигон операторы
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет, жеке инвестициялар
4.2
Қалдықтарды жіктеу негізінде полигонға қабылдаудың бірыңғай рәсімін әзірлеу
Бекітілген рәсім
Полигон операторы
Қажет емес
4.3
Полигонның қоқыс газы мен фильтрат шығарындыларын бақылау
Есеп
2025-2029
Полигон операторы
Полигон тарату қоры
4.4
Полигонмен ТҚҚ тастау орындарына тарату, жою қорын құру
Есеп
2025-2029
Полигон операторы
Қажет емес
4.5
Жуалы ауданындағы коммуналдық және құрылыс қалдықтарының санкцияланбаған үйінділерін (стихиялық үйінділерін) анықтау және жою
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет, жеке инвестициялар
5 Міндет. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың хабардарлығы мен мәдениетін арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту
5 Көрсеткіш. Халықтың экологиялық өмір сапасына қанағаттану деңгейі
5.1
ТҚҚ мәселесіне жұртшылықтың назарын аударуға бағытталған әлеуметтік жарнаманы құру, орналастыру және тарату
Есеп
2025-2029
Аудан әкімідігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
5.2
Қалдықтарды (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны)қабылдаудың ұйымдастырылған пункттері туралы халықты хабардар етуді қамтамасыз ету
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.3
Әлеуметтік желілерде, әкімдік сайтында, навигациялық жүйелерде ақпарат тарату жолымен коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық) туралы халықты хабардар етуді және олармен қауіпсіз жұмыс істеуді насихаттауды қамтамасыз ету
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.4
Жергілікті газеттерде коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерімен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері туралы жарияланымдар
Ақпарат
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ,
Жергілікті бюджет
5.5
Халықты ІКҚ және құрылыс қалдықтарын жинау үшін халық үшін ұйымдастырылған арнайы орындар туралы хабардар ету
Ақпарат
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ,
Қажет емес
5.6
Мектептерде, колледждерде және т. б. тарату үшін материалдық ресурстарды екінші рет пайдалану туралы ақпараттық материалдарды дайындау.
Есеп
2025-2029
ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ, Аудан әкімдігі
Жергілікті бюджет
5.7
Тамақ қалдықтарын компосттау туралы брошюраларды тарату
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
Жергілікті бюджет
5.8
Оқушылармен, педагогикалық құраммен және техникалық персоналмен тұрақты жұмысты қамтитын білім беру ұйымдарымен ТҚҚ-мен жұмыс істеу бойынша ақпараттық жұмыс жоспарын әзірлеу және іске асыру
Жоспарды әзірлеу туралы ақпарат және оны аудандық әкімдіктерге іске асыру туралы есептер
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.9
Оқушылар мен студенттерге арналған ТҚҚ және ҚСК полигонына (іске қосылғаннан кейін) таныстыру сапарлары (жылына кемінде 10 экскурсия)
Есеп, сапарлар
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖбөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет

2026-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, подрядная организация
Не требуется
3.5
Сбор и обезвреживание ртутьсодержащих отходов из учреждений социальной сферы (школы, детские сады и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
Информация о заключенных договорах
2025-2029
Подрядная организация, выбранная по итогам конкурса
Не требуется
3.6
Сбор и обезвреживание отходов электронного и электрического оборудования из учреждений социальной сферы (школы, детские сады и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
Информация о заключенных договорах
2025-2029
Подрядная организация
Не требуется
3.73
Профилактическая работа со специализированными предприятиями по обращению с отходами по вопросу предоставления статистической и ведомственной отчҰтности по сбору и переработке отходов
Отчет
2025
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Не требуется
Задача 4. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
Показатель 4. Закрытие и рекультивация полигона ТБО в соответствии с экологическими требованиями
4.1
Введение в эксплуатацию сортировочной линий на полигоне, включающую в себя прием, сортировку.
Отчет
2025
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, Оператор полигона
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
4.2
Разработка унифицированной процедуры приема отходов на полигон на основе их классификации
Утвержденная процедура
Оператор полигона
Не требуется
4.3
Мониторинг выбросов свалочного газа и фильтрата полигона
Отчеты
2025-2029
Оператор полигона
Ликвидационный фонд полигона
4.4
Создание ликвидационного фонда полигона и места сброса ТБО
Отчет
2025-2029
Оператор полигона
Не требуется
4.5
Выявление и ликвидация несанкционированных свалок (стихийных навалов) коммунальных и строительных отходов.
Отчеты
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
Задача 5. Повышение информированности и культуры населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон
Показатель 5. Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
5.1
Создание, размещение и распространение социальной рекламы, направленной на привлечение внимания общественности к проблеме ТБО
Отчеты
2025-2029
УПР, Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Местный бюджет
5.2
Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов (пластик, картон и отходы бумаги, стекло)
Отчеты
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Не требуется
5.3
Обеспечение информирования населения об опасных составляющих коммунальных отходов (РСО, ОЭЭО, медицинские) и пропаганды безопасного обращения с ними путем распространения информации в социальных сетях, на сайте акимата, навигационных системах
Отчеты
2025-2029
Акимат района,
Отдел ЖКХ ПТ и АД,
МВО, НПО
Не требуется
5.4
Публикации в местных газетах о способах безопасного обращения с опасными составляющими коммунальных отходов
Информация
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО
Местный бюджет
5.5И
Информирование населения об организованных специальных местах для населения для сбора КГО и строительных отходов
Информация
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО
Не требуется
5.6
Подготовка информационных материалов о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, колледжах и пр.
Отчет
2025-2029
Акимат района, акиматы сельских округов,
Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Местный бюджет
5.7
Распространение брошюр о компостировании пищевых отходов
Отчет
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Местный бюджет
5.8
Разработка и реализация плана информационной работы по обращению с ТБО организациями образования, включающего регулярную работу с учениками, педагогическим составом и техническим персоналом
Информация о разработке плана и отчеты о его реализации в районные акиматы
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Не требуется
5.9
Ознакомительные визиты на полигон ТБО и МСК (после запуска) для школьников и студентов (как минимум, 10 экскурсий в год)
Отчет, визиты
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС

5.10
Үйде қалдықтарды сұрыптау және пластик, шыны және макулатураға арналған контейнерлерге бөлек сақтау тәртібін түсіндіретін мектептердегі экологиялық акциялар
Есеп, Науқандар
2025-2029
Аудан әкімдігі, ТҮКШ ЖК АЖ бөлімі, ҚШМ, ҮЕҰ
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
5.11
Халықтың экологиялық өмір сапасына қанағаттану деңгейін бағалау мақсатында жыл сайынғы әлеуметтік сауалнама жүргізу
Есеп, сауалнама
2025-2029
Аудан әкімдігі, ҚШМ, ҮЕҰ
Қажет емес
5.12
Аудандағы қалдықтармен жұмыс істеу қызметін насихаттау және қоғамдық бақылау мақсатында мектептерде волонтерлік клубтар құру
Есеп
2025-2029
Аудан әкімдігі, ҚШМ, ҮЕҰ
Қажет емес

5.10
Экологические акции в школах, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла и макулатуры
Отчет, акции
2025-2029
Акимат района, Отдел ЖКХ ПТ и АД, МВО, НПО
Местный бюджет, в рамках, средства МВО
5.11
Проведение ежегодного социологического опроса в целях оценки уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
Отчет, опрос
2025-2029
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется
5.12
Создание волонтерских клубов в школах с целью пропаганды и общественного контроля за деятельностью обращением с отходами.
Отчет
2025-2029
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется