Тараз қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары мен тәртібін бекіту туралы
Жамбыл облысы Тараз қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 2413 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 наурыздағы №349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11550 болып тіркелген) сәйкес Тараз қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Тараз қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары осы қаулының 1-20-қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Тараз қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі осы қаулының 21-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. "Шалғайдағы елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемалары мен тәртібін бекіту туралы" Тараз қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 12 сәуірдегі №225 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3080 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. "Тараз қаласы әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Жамбыл облысы бойынша "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорының филиалына жолдауын қамтамасыз етсін.
5. "Жамбыл облысы әкімдігі білім басқармасының Тараз қаласы білім бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Тараз қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
7. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі Б. Орынбеков
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
1-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 6 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Қарасай" алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Қарасай" алабы

Об утверждении схем и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Тараз
Постановление акимата города Тараз Жамбылской области от 22 сентября 2025 года № 2413
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "Об автомобильном транспорте", приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года №349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №11550) акимат города Тараз ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схемы перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Тараз согласно приложениям 1-20 к настоящему постановлению.
2. Утвердить порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Тараз согласно приложению 21 к настоящему постановлению.
3. Признать утратившим силу постановление акимата города Тараз от 12 апреля 2016 года №225 "Об утверждении схем и порядка подвоза детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах, в общеобразовательные школы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №3080).
4. Коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима города Тараз" в установленном законодательством порядке обеспечить:
в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Жамбылской области для офицального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
5. Коммунальное государственное учреждение "Отдел образования города Тараз управления образования акимата Жамбылкой области" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Тараз.
7. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким города Б. Орынбеков
Приложение 1
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Карасай" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 6 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив "Карасай"

*L = 9,4 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 6 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
2-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Сағадат Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Әулиеата ауданы "Жігер" алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Жігер" алабы
*L = 16 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Сағадат Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
3-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің М.Мақатаев атындағы №14 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Қарасай" алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Қарасай" алабы
*L = 18 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің М.Мақатаев атындағы №14 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
4-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің М.Мақатаев атындағы №14 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Барысхан" алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Барысхан"
алабы
*L = 14 шақырым
Шартты белгілер
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің М.Мақатаев атындағы №14 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
5-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №19 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Казарма" алқабынан балаларды тасымалдау схемасы
*L = 12 шақырым
"Казарма" алқабы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №19 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L – қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
6-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №19 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Көлтоған" шағын ауданынан балаларды тасымалдау схемасы
*L = 20 шақырым
"Көлтоған" шағын ауданы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №19 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
7-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Ө.Жолдасбеков атындағы № 50 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Әулиета ауданы "Ақжол", "Қайнар", "Мичуринец" алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Кайнар алабы"
*L = 9 шақырым
"Ақжол алабы"
"Мичуринец" алабы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Ө.Жолдасбеков атындағы № 50 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L – қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
8-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Шөлдала" шағын ауданынан балаларды тасымалдау схемасы
"Шөлдала" шағын ауданы

*L = 9,4 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 6 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 2
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Жигер" района Әулиеата города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №10 имени Сагадата Нурмагамбетова отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив "Жигер"
*L = 16 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №10 имени Сагадата Нурмагамбетова отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 3
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Карасай" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №14 имени М.Макатаева отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив "Карасай"
*L = 18 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №14 имени М.Макатаева отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 4
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Барысхан" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №14 имени М.Макатаева отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив "Барысхан"
*L = 14 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №14 имени М.Макатаева отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 5
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Казарма" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №19 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L = 12 километр
массив "Казарма"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №19 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 6
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из микрорайона "Кольтоган" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №19 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L = 20 километр
микрорайон
"Кольтоган"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №19 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 7
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массивов "Акжол", "Кайнар", "Мичуринец" района Әулиеата города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 50 им.О.Жолдасбекова отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив"Кайнар"
массив "Акжол"
*L = 9 километр
массив "Мичуринец"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 50 им. О.Жолдасбекова отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 8
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из микрорайона "Шолдала" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
микрорайон "Шолдала"

*L = 3,5 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
9-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "ГРЭС" тұрғын үй алабынан балаларды тасымалдау схемасы
*L = 2,5 шақырым
"ГРЭС" тұрғын үй алабы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
10-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Силикатчик", "Победа", "Юбилейное" тұрғын үй алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Победа" тұрғын үй алабы
"Юбилейное" тұрғын үй алабы
"Силикатчик" тұрғын үй алабы
*L = 3,5 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L – қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
11-қосымша
"Коммунальник" тұрғын үй алабы"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Силикатчик", "Победа", "Коммунальник", "Юбилейное" тұрғын үй алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Победа" тұрғын үй алабы
"Юбилейное" тұрғын үй алабы
"Силикатчик" тұрғын үй алабы
*L = 5 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің № 55 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
12-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №56 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Химик", "Казарма" тұрғын үй алабтары, "Қызылабад" шағын ауданы, "Бақшашы" тұрғын үй алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Кызылабад"шағын ауданы
"Бақшашы" тұрғын үй алабы

*L = 3,5 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 9
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилого массива "ГРЭС" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L = 2,5 километр
жилой массив "ГРЭС"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 10
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массивов "Силикатчик", "Победа", "Юбилейное" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
жилой массив "Победа"
жилой массив "Юбилейное"
жилой массив "Силикатчик"
*L = 3,5 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 11
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилых массивов "Силикатчик", "Победа", "Коммунальник", "Юбилейное" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
жилой массив "Коммунальник"
жилой массив "Победа"
жилой массив "Юбилейное"
жилой массив "Силикатчик"
*L = 5 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа № 55 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 12
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилых масивов "Химик", "Казарма", микрорайона "Кызылабад", жилого массива Б"акшашы" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №56 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
микрорайон "Кызылабад"
жилой массив "Бакшашы"

* L = 19,5 шақырым
"Химик"тұрғын үй алабы"Казарма"тұрғын үй алабы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №56 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
13-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №57 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Шаңырақ", "Көлтоған", "Жиделі" шағын аудандарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Шаңырақ" шағын ауданы
"Жиделі" шағын ауданы
*L = 18,5 шақырым
"Көлтоған" шағын ауданы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №57 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
14-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №57 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Қызылабад", "Жиделі", "Көлтоған" шағын аудандарынан балаларды тасымалдау схемасы
*L = 15,5 шақырым
"Жиделі" шағын ауданы"Қызылабад" шағын ауданы
"Көлтоған" шағын ауданы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №57 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
15-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Юбилейное" тұрғын үй алабы, "Дорожник" тұтыну кооперативі, "Победа", "Коммунальник" тұрғын үй алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Юбилейное" тұрғын үй алабы
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
16-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Береке", "Локомотивщик", "Жамбыл", "Химстроителей", "Коммунальник" тұрғын үй алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Локомотивщик"тұрғын үй алабы
*L = 14 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
17-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Жібек жолы ауданы "Ветеран", "ГРЭС", "Финансист", "Коммунальник", "Химик", "Береке" тұрғын үй алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы
"Финансист" тұрғын үй алабы
"Ветеран" тұрғын үй алабы
*L = 15 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №59 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
18-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №61 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Әулиеата ауданы "Қайнар", "Родничок" алабтарынан балаларды тасымалдау схемасы

* L = 19,5 километр
жилой массив "Химик"жилой массив "Казарма"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №56 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L – расстояние
Приложение 13
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из микрорайонов "Шанырак", "Кольтоган", "Жидели" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №57 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
микрорайон "Шанырак"
микрорайон "Жидели"
*L = 18,5 километр
микрорайон "Кольтоган"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №57 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 14
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из микрорайонов "Кызылабад", "Жидели", "Кольтоган" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №57 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L = 15,5 километр
микрорайон "Жидели"микрорайон"Кызылабад"
микрорайон "Кольтоган"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №57 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 15
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилого массива "Юбилейное", потребительский кооператив "Дорожник", жилых массивов "Коммунальник", "Победа" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
жилой массив "Юбилейное"
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L- расстояние
Приложение 16
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилых массивов "Береке", "Локомотивщик", "Жамбыл", "Химстроителей", "Коммунальник" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
жилой массив "Локомотивщик"
*L = 14 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 17
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из жилых массивов "Ветеран", "ГРЭС", "Финансист", "Коммунальник", "Химик", "Береке" района Жібек жолы города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
жилой массив "Финансист"
жилой массив "Ветеран"
*L = 15 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №59 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 18
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массивов "Кайнар", "Родничок" района Әулиеата города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №61 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"

*L = 10,7 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің №61 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
19-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласы білім бөлімінің Шайқорық орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Әулиеата ауданы "Қапал" ауылынан, "Қоңыртөбе" алабынан, "Шайқорық" станциясынан балаларды тасымалдау схемасы
*L = 7,9 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласы білім бөлімінің Шайқорық орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
20-қосымша
"Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Амангелді атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне Тараз қаласы Әулиеата ауданы "Қызылшарық" алабынан балаларды тасымалдау схемасы
"Қызылшарық" алабы
*L = 9 шақырым
Шартты белгілер:
- маршрут бағыты
- жол
- елді мекен
- "Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы Тараз қаласының білім бөлімінің Амангелді атындағы орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
*L - қашықтық
Тараз қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№2413 қаулысына
21-қосымша
Тараз қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Тараз қаласының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың осы тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Автомобиль көлігі туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен бекітілген "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" қағидасына сәйкес әзірленген.
2. Тасымалдаушыға және автокөлік құралдарына тасымалдау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігінде қойылатын талаптар
2. Балаларды тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен жүргізіледі.
3. Балаларды тасымалдау мынандай жағдайда ұйымдастырылады, егер:
автомобиль жолдарының өткізу қабілеті автобустардың тұрақты қозғалысын жүзеге асыруға мүмкіндік берсе;
автомобиль жолдарының жай-күйі және олардың жайластырылуы жол жүрісі қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес болған жағдайда.

*L = 10,7 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа №61 отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L – расстояние
Приложение 19
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из села "Капал", массива "Коныртобе" и станции "Шайкорык" района Әулиеата города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа Шайкорык отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L = 7,9 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа Шайкорык отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 20
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Схема перевозки детей из массива "Кызылшарык" района Әулиеата города Тараз в коммунальное государственное учреждение "Средняя школа имени Амангелди отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
массив"Кызылшарык"
*L = 9 километр
Условные обозначения:
- направление маршрута
- дорога
- населенный пункт
- Коммунальное государственное учреждение "Средняя школа имени Амангелди отдела образования города Тараз управления образования акимата Жамбылской области"
*L - расстояние
Приложение 21
к постановлению акимата города Тараз
от 22 сентября 2025 года №2413
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Тараз
1. Общие положения
1. Настоящий порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах города Тараз (далее – Порядок) разработан в соответствии Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "Об автомобильном транспорте", приказом исполняющего обязанности министра по Инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом".
2. Требования, предъявляемые к перевозчикам и автотранспортным средствам в части обеспечения безопасности перевозок
2. Перевозки детей осуществляются специальными автобусами оборудованными в соответствии требования законодательство Республики Казахстан.
3. Перевозки детей могут быть организованы, если:
пропускная способность автомобильных дорог позволяет осуществлять регулярное движение автобусов;
состояние автомобильных дорог и их обустройство соответствуют требованиям безопасности дорожного движения.

4. Балаларды тасымалдау үшін мынадай жүргізушілерге рұқсат етіледі:
1)жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргізушінің бес жылдан кем емес жұмыс өтілі бap;
2) автобустың жүргізушісі ретіндегі кемінде соңғы үш жыл үздіксіз жұмыс өтілі бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртібін және жол қозғалысы ережесін өрескел бұзбаған. Балаларды тасымалдауға жіберген ұйымдағы жүргізушінің еңбек өтілі үш жылдан кем болмауы тиіс.
Сыйымдылығы 41 орынды автобустармен балаларды тасымалдауға тағайындалған, сондай-ақ қалаларалық қатынастағы балаларды басқа да тасымалдаудағы жүргізушілердің автобустардағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл болуы тиіс.
5. Автобустарда жүк бөлімінен тыс жерлерде, жүк тасымалдауға жол берілмейді.
6. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бір ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкін.
Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауларына жеті жастан кіші емес балалар рұқсат етіледі.
Жеті жасқа толмаған балалар білім беру мекемесі жұмысшыларының, сондай-ақ ата-анасымен және оларды ауыстыратын адамдармен жеке алып жүруі кезінде ғана жол жүруге рұқсат етілуі мүмкін.
7. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететін тасымалдаушы "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 13 бабының 23-6) тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары (бұдан әрі-Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын ұйымдастыру қағидалары) талаптарын және мынадай жағдайларды ескере отырып:
маршруттар бойынша ұзақтығы 12 сағатқа дейін бір жүргізушімен, 12 сағаттан жоғары екі жүргізушімен;
маршруттар бойынша ұзақтығы 16 сағаттан артық жүргізушілердің және жолаушылардың кем дегенде 8 сағат толыққанды демалу үшін (қонақ үйлерде, кемпингілерде) жағдайларды қамтамасыз етуді ескере отырып, жүргізушілердің жұмысын ұйымдастырады.
8. Автомобиль көлігімен балаларды тасымалдау (экскурсиялық және туристік басқа) жолда 4 сағаттан артық болған кезінде және басқа көліктермен балаларды жеткізуді ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
9. Тапсырыс берушiнiң талабы бойынша қала маңындағы аймаққа немесе қалааралық қатынаста балалардың бiр жолғы тасымалдауын жүзеге асыратын тасымалдаушы техникалық жай-күйiн кезектен тыс тексеру үшiн жол полициясы бөлiмшелерiне автобусты жол жүру қарсаңында көрсетедi.

4. Для перевозки детей допускаются водители:
1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.
Стаж работы водителя в организации, которая направляет его на перевозку детей, составляет не менее трех лет.
Водители, назначаемые на перевозки детей автобусами вместимостью более 41 места, а также на любые перевозки детей в междугородном сообщении, должны иметь стаж работы на автобусах не менее пяти лет.
5. В автобусах не допускается перевозка груза, в том числе багажа, вне багажного отделения.
6. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).
К перевозкам организованных групп детей допускаются дети не младше семи лет.
Дети, не достигшие семилетнего возраста, могут быть допущены к поездке только при индивидуальном сопровождении работниками учреждения образования, а также родителями и лицами, их заменяющими (далее – родителями).
7. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с Правилами организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утверждаемых упольномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее - Правила организации труда и отдыха водителей) и с учетом следующих условий:
по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах) водителей и пассажиров не менее 8 часов.
8. Перевозки детей автомобильным транспортом (кроме экскурсионных и туристических) осуществляются при нахождении в пути не более 4 часов и в случаях, когда невозможно организовать доставку детей другим видом транспорта.
9. По требованию заказчика перевозчик, осуществляющий разовую перевозку детей в пригородную зону или в междугородном сообщении, предъявляет автобус накануне поездки в подразделения дорожной полиции для внеочередной проверки технического состояния.

3. Автокөлiк құралдарына қойылатын талаптар
10. Балаларды тасымалдауға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық байқаудан өткен көлiк құралдары жiберiледi. Бұл ретте автобустардың конструкциясы мен техникалық жағдайы тиiсті стандарттардың талаптарына сай болуы қажет.
Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiктерiнiң және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, гигиеналық нормативтерге және (немесе) техникалық регламенттерге сәйкестігін (сәйкес еместігін) куәландыратын құжатының болуы, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылуы тиiс "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);
4) екi алғашқы көмек дәрi қобдишаларымен (автомобильдi);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен.
11. Балаларды тасымалдауға пайдаланатын автобустарда, шағын автобустарда мыналар болуы қажет:
ешқандай кедергiсiз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есiктерi мен авариялық люктер. Есiктерде өткiр немесе олардың бетiнен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиiс;
жабық жай-күйде жүргiзушiнiң кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуiн толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
берiк бекiтiлген тұтқалар және отырғыштар;
жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
тегiс, шығыңқы жерлерi немесе бекiтiлмеген бөлшектерi жоқ баспалдақтары мен салонның еденi;
салон еденiнiң жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиiс;
шаңнан, кiрден, бояудан және олар арқылы көрудi төмендететiн өзге де заттардан тазартылған терезелердiң мөлдiр шынылары;
жылдың суық мезгiлiнде жылытылатын және ыстық мезгiлiнде желдетiлетiн, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.
12. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластану шамасы бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
13. Сыртқы кузовты жуу ауысымнан кейiн өткізіледі.

3. Требования к автотранспортным средствам
10. К перевозкам детей допускаются автотранспортные средства, прошедшие технический осмотр в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом конструкция и техническое состояние автобусов должны соответствовать требованиям соответствующих стандартов.
Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиеническим нормативам и (или) техническим регламентам объектов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, а также и оборудованы:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые должны быть установлены спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один – в кабине водителя, другой – в пассажирском салоне автобуса);
4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне – информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения.
11. Автобусы, микроавтобусы используемые для перевозок детей, должны иметь:
двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
крышу, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
прочно закрепленные поручни и сидения;
чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров;
ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона;
покрытие пола салона должно быть выполнено из сплошного материала без порывов;
прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них;
пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
12. Влажная уборка салонов автобусов и микроавтобусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
13. Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.

4. Балаларды тасымалдау тәртiбi
14. Балаларды тасымалдау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" №349 бұйрығымен бекітілген автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.
15. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
16. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
17. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға тапсырыс беруші балаларды отырғызу және түсіру орындарының жай-күйін тұрақты түрде (айына кемінде бір рет) тексереді.
18. Балалардың топтарын көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар), сондай-ақ 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейiн автобустармен тасымалдауға жол берілмейді. Тәулiктiң 22.00 сағатынан бастап 06.00 сағатына дейiн темiржол вокзалдарына және әуежайларға және олардан, сондай-ақ жақын арадағы демалыс орнына (қонатын жерге) дейiн жолда кiдiрiп қалған кезде балаларды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.
19. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.

4. Порядок перевозок детей
14. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом утвержденный приказом исполняющего обязанности министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом".
15. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
16. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осеннее-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
17. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
18. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и другие) не допускается. В период суток с 22.00 до 06.00 часов в порядке исключения допускается перевозка детей к железнодорожным вокзалам и аэропортам и от них, а также при задержках в пути до ближайшего места отдыха (ночлега).
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
19. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.

20. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын; отырғызу алаңшаларының болуын тексередi. Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 метр қашықтықта орналасуы тиiс.
21. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгiлеуге жол берiледi).
22. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 километр артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.

20. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия; наличие посадочной площадки. Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 метров от места стоянки автобуса.
21. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации - заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
22. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.