Сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске қосу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 5 маусымдағы № 168, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 11 маусымдағы № 56 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 292/НҚ бірлескен бұйрығы
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобасы (бұдан әрі – пилоттық жоба) осы пилоттық жобаның іске қосылу мерзіміне байланысты іске қосылсын.
2. Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру, Ана мен бала денсаулығын қорғау, Электрондық денсаулық сақтауды дамыту департаменттерімен бірлесіп пилоттық жобаны іске асыруды және жүргізудің ай сайынғы мониторингін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны пилоттық жобаға техникалық іске асыру мен қолдау көрсетуді және ақпараттық жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрліктері осы бірлескен бұйрықты өздерінің мүдделі аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының, денсаулық сақтау басқармаларының назарына жеткізсін.

О реализации пилотного проекта по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 июня 2025 года № 168, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2025 года № 56 и Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 292/НҚ
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Запустить пилотный проект по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате (далее – пилотный проект) в соответствии со сроками запуска пилотного проекта согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу.
2. Утвердить Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при реализации пилотного проекта по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
3. Комитету регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с Департаментами организации медицинской помощи, охраны здоровья матери и ребенка, развития электронного здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить реализацию и ежемесячный мониторинг проведения пилотного проекта.
4. Акционерному обществу "Центр развития трудовых ресурсов" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить техническую реализацию и поддержку пилотного проекта, и бесперебойное функционирование информационных систем.
5. Министерствам здравоохранения, труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан довести настоящий совместный приказ до сведения своих заинтересованных территориальных подразделений, подведомственных организаций, управлений здравоохранения.

6. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әдістеме және медициналық-әлеуметтік сараптаманы жетілдіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет- ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрлеріне жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және ол күшіне енген күннен бастап он екі ай ішінде қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_________ А. Әлназарова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
_______________Ж. Мәдиев
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
____________ С. Жақыпова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_________А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
_________Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
__________С. Жакупова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 11 маусымдағы
№ 56,
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі 2025 жылғы
9 маусымдағы № 292/НҚ мен
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 168
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 168
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2025 жылғы 11 маусымдағы
№ 56
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2025 жылғы 9 маусымдағы
№ 292/НҚ бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаның іске қосылу мерзімдері
Субъект (мемлекеттік орган)
Пилоттық жобаның іске қосылу мерзімі
1
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2025 жылғы маусымнан бастап
2
Ақмола облысының денсаулық сақтау басқармасы
3
Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасы
4
Астана қаласының қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы
2025 жылғы шілдеден бастап*
2025 жылғы тамыздан бастап**
5
Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы
6
Қарағанды облысының денсаулық сақтау басқармасы
7
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің денсаулық сақтау басқармасы
8
Алматы облысының денсаулық сақтау басқармасы
9
Алматы қаласы қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы
10
Түркістан облысының денсаулық сақтау басқармасы
11
Маңғыстау облысының денсаулық сақтау басқармасы
12
Қостанай облысы әкімдігінің денсаулық сақтау басқармасы
13
Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы
14
Жамбыл облысы әкімдігінің денсаулық сақтау басқармасы
15
Атырау облысының денсаулық сақтау басқармасы
16
Шығыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы
17
Қызылорда облысының денсаулық сақтау басқармасы
18
Ақтөбе облысының денсаулық сақтау басқармасы
19
Ұлытау облысының денсаулық сақтау басқармасы
20
Жетісу облысының денсаулық сақтау басқармасы
21
Абай облысының денсаулық сақтау басқармасы
*"ДАМУ" Ақпараттық технологиялар орталығы" ЖШС-да ақпараттық жүйесін пайдаланатын медициналық ұйымдар.
**"Жетісу" ЖШС, "Надежда" ЖШС, "Infomed Kazakhstan" ЖШС, "Авиценна МАЖ" ЖШС ақпараттық жүйелерін пайдаланатын медициналық ұйымдар.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2025 жылғы 5 маусымдағы
№ 168
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2025 жылғы 11 маусымдағы
№ 56
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2025 жылғы 9 маусымдағы
№ 292/НҚ бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі

6. Департаменту методологии и совершенствования медико-социальной экспертизы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров здравоохранения, труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
8. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует в течение двенадцати месяцев.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ А. Альназарова
Министр цифрового развития,инноваций и аэрокосмическойпромышленностиРеспублики Казахстан___________________Ж. Мадиев
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_______________ С. Жакупова
Министр здравоохраненияРеспублики Казахстан__________А. Альназарова
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
__________Ж. Мадиев
Министр труда и социальнойзащиты населенияРеспублики Казахстан__________С. Жакупова
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 июня 2025 года № 56,
Министр цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 9 июня 2025 года № 292/НҚ и
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 5 июня 2025 года № 168
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от ________2025 года № ____
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от ________2025 года № ____
Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от _______2025 года № ____
Сроки запуска пилотного проекта по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате
Субъект (государственный орган)
Срок запуска пилотного проекта
1
Территориальные департаменты Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
с июня
2025 года
2
Управление здравоохранения Акмолинской области
3
Управление здравоохранения Павлодарской области
4
Управление общественного здравоохранения города Астаны
с июля
2025 года*
с августа
2025 года**
5
Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области
6
Управление здравоохранения Карагандинской области
7
Управление здравоохранения акимата Северо-Казахстанской области
8
Управление здравоохранения Алматинской области
9
Управление общественного здравоохранения города Алматы
10
Управление общественного здравоохранения Туркестанской области
11
Управление здравоохранения Мангистауской области
12
Управление здравоохранения акимата Костанайской области
13
Управление здравоохранения города Шымкент
14
Управление здравоохранения акимата Жамбылской области
15
Управление здравоохранения Атырауской области
16
Управление здравоохранения Восточно-Казахстанской области
17
Управление здравоохранения Кызылординской области
18
Управление здравоохранения Актюбинской области
19
Управление здравоохранения области Ұлытау
20
Управление здравоохранения области Жетісу
21
Управление здравоохранения области Абай
*Медицинские организации, использующие информационные системы ТОО "Центр Информационных технологий "ДАМУ".
** Медицинские организации, использующие информационные системы ТОО "Жетысу", ТОО "Надежда", ТОО "Infomed Kazakhstan", ТОО "МИС Авиценна".
Приложение 2
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от _______2025 года №____
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от ______2025 года №____
Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от_________2025 года №____
Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при реализации пилотного проекта по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сырттай проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру кезінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимыл алгоритмі (бұдан әрі – Алгоритм) сырттай-проактивті форматта жекелеген нозологиялық нысандар бойынша "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетудің ерекше тетігін енгізуді айқындайды.
2. Алгоритмде мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі – ДКК) – меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан, медициналық ұйымда құрылатын комиссия еңбекке уақытша қабілетсіздігін сараптау үшін пациентті жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет көрсетуге жіберу, адамның ағзаларын (ағзаларының бөлігін) және (немесе) тіндерін (тіннің бөлігін) трансплантаттау, пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу, аурудың бар-жоғын анықтаған кезде баланы үйге оқытуға жіберу, бақылау, мониторинг, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау және негізділігі мәселелерін шешу;
2) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
3) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
4) медициналық-әлеуметтік сараптамаға қорытынды (бұдан әрі – № 031/е нысаны) – "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген медициналық ұйымның ақпараттық жүйесінде толтырылатын және дәрігерлік-консультациялық комиссия төрағасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған № 031/е нысаны бойынша құжат;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм взаимодействия государственных органов и организаций при реализации пилотного проекта по внедрению особого механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам (далее – Алгоритм) определяет особенности механизма оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" по отдельным нозологическим формам в заочном проактивном формате.
2. В Алгоритме используются следующие основные понятия и сокращения:
1) врачебно-консультативная комиссия (далее – ВКК) – комиссия, которая создается в медицинской организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, для экспертизы временной нетрудоспособности, принятия решения по вопросам направления пациента на оказание высокотехнологичной медицинской услуги, трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) человека, направления пациентов на медико-социальную экспертизу, направления ребенка на обучение на дому при установлении наличия у него заболевания, контроля, мониторинга, оценки эффективности и решения вопросов обоснованности бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
2) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
4) заключение на медико-социальную экспертизу (далее – форма № 031/у) – документ по форме № 031/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), заполняемый в информационной системе медицинской организации и подписанный электронной цифровой подписью председателя врачебно-консультативной комиссии;

5) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
6) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбек ету қабілетінен айырылу, абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Барлық өзге де ұғымдар және қысқартулар Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – МӘС Қағидалары) сәйкес қолданылады.
2-тарау. № 031/е нысанын қалыптастырудың ерекшелігі
3. Пациенттің тіркелген жері бойынша медициналық ұйымның емдеуші дәрігері немесе диспансердің емдеуші дәрігері жарақаттардың және кемістіктердің салдарынан, аурулар әсерінен тыныс-тіршілігінің шектелуіне әкелетін организм функцияларының тұрақты бұзылулары болған кезде МАЖ-да деректерді тексеріп, № 031/е нысанын қалыптастырады.
Осы Алгоритмнің 1-қосымшасына сәйкес пилоттық жоба жүргізілетін жекелеген нозологиялық нысандар тізбесіне кіретін жағдайлар бойынша № 031/е нысанын қалыптастырған кезде, деректер Алгоритмнің 2-қосымшасына сәйкес міндетті зерттеп-қарау және объективті деректер тізбесіне сәйкес міндетті түрде көрсетіледі.
4. Жекелеген нозологиялық нысандарына сәйкес № 031/е нысанында міндетті зерттеп-қарау және/немесе объективті деректер болмаған кезде МАЖ-да қате көрсетіліп, ДКК төрағасының ЭЦҚ-мен бекітілуі мүмкіндігі алынып тасталады.
5. № 031/е нысаны медициналық ұйымның ДКК төрағасының ЭЦҚ-сымен бекітілгеннен кейін автоматтандырылған режимде МАЖ-дан ҚР ДСМ АЖ-ға, одан әрі "электрондық үкімет" шлюзі арқылы МОБД ААЖ-ға жіберіледі.
3-тарау. МӘС жүргізу тәртібі
6. "МОДБ" ААЖ-да МӘС актісінің электронды жобасының (бұдан әрі – МӘС актісінің жобасы) қалыптастырылуы МӘС қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
7. МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға қатысатын сарапшылар тізіліміндегі бір эксаумақтық сарапшы-МӘС бөлімінің басшысына (бұдан әрі – МӘС сарапшысы) күту парағынан автоматтандырылған режимде таратылады.

5) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
6) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;
7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Все иные понятия и сокращения используются согласно Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) (далее – Правила МСЭ).
Глава 2. Особенность формирования формы №031/у
3. Лечащий врач медицинской организации по месту прикрепления пациента или лечащий врач диспансера, при наличии стойких нарушений функций организма, приводящих к ограничению жизнедеятельности, обусловленных заболеваниями, последствиями травм и дефектами, проводит проверку данных в МИС, формирует форму № 031/у.
При формировании формы № 031/у по состояниям, входящим в перечень отдельных нозологических форм, по которым проводится пилотный проект согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму, в обязательном порядке отображаются данные в соответствии с перечнем обязательных обследований и объективных данных согласно приложению 2 к Алгоритму.
4. В случае отсутствия обязательных обследований и (или) объективных данных, соответствующих отдельным нозологическим формам, в форме № 031/у в МИС отображается ошибка и исключается возможность утверждения ЭЦП председателя ВКК.
5. Форма № 031/у после утверждения ЭЦП председателя ВКК медицинской организации в автоматизированном режиме передается из МИС в ИС МЗ РК, далее в АИС "ЦБДИ" посредством шлюза "электронного правительства".
Глава 3. Порядок проведения МСЭ
6. Формирование электронного проекта акта МСЭ (далее – проект акта МСЭ) в АИС "ЦБДИ" проводится в соответствии с Правилами МСЭ.
7. Проект акта МСЭ из листа ожидания в автоматизированном режиме распределяется одному экстерриториальному эксперту-руководителю отдела МСЭ из Реестра экспертов, участвующих в заочном проактивном освидетельствовании (далее – эксперт МСЭ).

8. МӘС қағидаларына сәйкес МӘС жүргізіледі.
9. МӘС сарапшысы келіп түскен құжаттарды МӘС актісінің жобасының нөмірі түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қарайды және сараптама қорытындысын шығарады.
МӘС актісі жобасы сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда, сараптамалық қорытынды шығару мерзімі келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.
Сараптамалық қорытынды МӘС сарапшының ЭЦҚ-сымен қол қойылғаннан кейін, "МОДБ" ААЖ-дағы "Тіркелген МӘС актілерінің тізілімі" модуліне түседі.
Сырттай проактивті форматта
жекелеген нозологиялық
нысандар бойынша
"Мүгедектікті және/немесе
еңбек ету қабілетінен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
көрсетудің ерекше тетігін енгізу
бойынша пилоттық жобаны іске
асыру кезінде мемлекеттік
органдар мен ұйымдардың өзара
іс-қимыл алгоритміне
1-қосымша
Пилоттық жобаны жүргізу кезінде жекелеген нозологиялық нысандар тізбесі
Нозологиялық нысандар
АХЖ-10 коды
1.
Туа біткен және жүре пайда болған қалпына келмейтін кемістіктер – аяқ-қолдың болмауы және (немесе) ампутациясы:
Q71.0 - Q71.3
Q72.0 - Q72.3
S48, S48.0, S48.1, S48.9
S58, S58.0, S58.1, S58.9
S68 - S68.9
S78, S78.0, S78.1, S78.9
S88, S88.0, S88.1, S88.9
S98, S98.0, S98.1, S98.2, S98.3
Т05 - Т05.9
екі қол буынының барлық саусақтарының болмауы немесе екі қолдың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы
екі аяқтың санның үштен бірінен жоғары бөлігіндегі тұқылы
қолды (иық буынынан) және аяқты (жамбас-сан буынынан) экзартикуляциялаудың ұштасуы
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы
екі қол буынының тиісті алақан сүйектерімен бірінші және екінші саусақтың болмауы
екі қолдың тиісті алақан сүйектерімен үш саусақтың болмауы
қолды иық буынынан экзартикуляциялауы
Шопар бойынша табан тұқылдары
тізе тұқылдары, оның ішінде Пирогов бойынша табанды ампутациясы
жамбас сан буынынан экзартикуляциялауы
протездеуге келмейтін санның көп бөлігінің (жоғарғы үштен бір бөлігі) ампутациясы
екі аяқ жіліншігінің немесе сан буынының протезделген кесілген тұқылдары
жіліншік тұқылы немесе бір аяқтың көп бөлігінің ампутациясы төрт саусақ сүйектерінің барлық фалангыларының болмауымен немесе бір қолдың көп бөлігінің ампутациясымен ұштасуы
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың бірінші және екінші саусақтарының болмауы
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың үш саусағының болмауы
екі қолдың бірінші саусақтарының болмауы
бір қолдың ампутациялық тұқылы
Пирогов бойынша ампутациядан кейінгі табан тұқылы, Шопар буыны деңгейіндегі ақаулы тұқыл және бір аяқтың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы
Шарп бойынша табан сүйектері бастарының резекциясы бар табанның екіжақты тұқылдары
2.
Даун (ауруы) cиндромы

8. МСЭ проводится в соответствии с Правилами МСЭ.
9. Эксперт МСЭ рассматривает поступившие документы и выносит экспертное заключение в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления проекта акта МСЭ.
В случае поступления проекта акта МСЭ после 16.00 часов, срок вынесения экспертного заключения исчисляется со следующего рабочего дня.
Экспертное заключение после подписания ЭЦП эксперта МСЭ поступает в модуль "Реестр зарегистрированных актов МСЭ" АИС "ЦБДИ".
Приложение 1
к Алгоритму взаимодействия
государственных органов и
организаций при реализации
пилотного проекта
по внедрению особого
механизма оказания
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты
трудоспособности и/или
определение необходимых мер
социальной защиты"
по отдельным нозологическим
формам в заочном проактивном
формате
Перечень отдельных нозологических форм, при которых проводится пилотный проект
Нозологические формы
код МКБ-10
1.
Врожденные и приобретенные необратимые дефекты –
отсутствие и (или) ампутация конечности:
Q71.0 - Q71.3
Q72.0 - Q72.3
S48, S48.0, S48.1, S48.9
S58, S58.0, S58.1, S58.9
S68 - S68.9
S78, S78.0, S78.1, S78.9
S88, S88.0, S88.1, S88.9
S98, S98.0, S98.1, S98.2, S98.3
Т05 - Т05.9
отсутствие всех пальцев обеих кистей или более высокие уровни ампутации обеих верхних конечностей
культи обеих нижних конечностей на уровне верхней трети бедер
сочетание экзартикуляции верхней (в плечевом суставе) и нижней (в тазобедренном суставе) конечностей
отсутствие всех фаланг четырех пальцев, исключая первые, обеих кистей
отсутствие всех фаланг трех пальцев, включая первые, обеих кистей
отсутствие первого и второго пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей
отсутствие трех пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей
экзартикуляция верхней конечности в плечевом суставе
культи стоп по Шопару
культи голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову
экзартикуляция бедра
высокий уровень ампутации бедра (верхняя треть), не подлежащий протезированию
протезированные ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне голени или бедра
культя голени или более высокий уровень ампутации одной нижней конечности в сочетании с отсутствием всех фаланг четырех пальцев или более высокой ампутацией одной верхней конечности
отсутствие всех фаланг четырех пальцев кисти, исключая первый
отсутствие всех фаланг трех пальцев кисти, включая первый
отсутствие первого и второго пальцев кисти с соответствующими пястными костями
отсутствие трех пальцев кисти с соответствующими пястными костями
отсутствие первых пальцев обеих кистей
ампутационная культя одной верхней конечности
культя стопы после ампутации по Пирогову, порочная культя на уровне сустава Шопара и более высокие уровни ампутации одной нижней конечности
двусторонние культи стоп с резекцией головок плюсневых костей по Шарпу
2.
Синдром (болезнь) Дауна

Q90, Q90.0,
Q90.1, Q90.2,
Q90.9
3.
Балалардағы мукополисахаридоз
E76, E76.0, E76.1, E76.2, E76.3, E76.8, E76.9
Сырттай проактивті форматта
жекелеген нозологиялық
нысандар бойынша
"Мүгедектікті және/немесе
еңбек ету қабілетінен айырылу
дәрежесін белгілеу және/немесе
қажетті әлеуметтік қорғау
шараларын айқындау"
мемлекеттік қызметін
көрсетудің ерекше тетігін енгізу
бойынша пилоттық жобаны іске
асыру кезінде мемлекеттік
органдар мен ұйымдардың өзара
іс-қимыл алгоритміне
2-қосымша
№ 031/е нысанын толтыру үшін міндетті зерттеп-қараулар мен объективті деректердің тізбесі
1. Туа біткен және жүре пайда болған қалпына келмейтін кемістіктер кезінде (аяқ-қолдың болмауы және (немесе) ампутациясы):
1) міндетті зерттеп-қарау әдістері:
стационарлық науқастың тарихынан үзінді;
травматолог-ортопед (ересек, бала) және (немесе) хирург дәрігерінің қорытындысы (тұқылдың жағдайын, ампутация деңгейін көрсете отырып, жергілікті статустың толық толтырылуы);
зақымдалған аяқ-қолдың рентгенографиясы;
ампутация деңгейі көрсетілген рентгенолог қорытындысы;
аяқ-қолдың хирургиялық ампутациясы кезінде – "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына 1-қосымшасына сәйкес "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" № 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасына 10-қосымша парағы.
2) қосымша зерттеп-қарау әдістері (медициналық көрсетілімдер бойынша):
мамандардың кеңестері мен қосымша зерттеп-қарау әдістері дифференциалды диагностика және қатар жүретін патология шеңберімен анықталады.
2. Даун (ауруы) cиндромы кезінде:
1) міндетті зерттеп-қарау әдістері:
перифериялық қан лимфоциттерін кариотипті зерттеу – диагнозды белгілеген кезде;
генетиктің қорытындысы – диагнозды белгілеген кезде;
невропатолог қорытындысы;
психиатрдың қорытындысы – психикалық функцияларының бұзылу дәрежесін анықтау үшін;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы;
амбулаторлық пациенттің және (немесе) стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінділер көшірмелері – бар болса.
2) қосымша зерттеп-қарау әдістері (медициналық көрсетілімдер бойынша):
мамандардың кеңестері мен қосымша зерттеп-қарау әдістері дифференциалды диагностика және қатар жүретін патология шеңберімен анықталады.
3. Балалардағы мукополисахаридоз кезінде:
1) міндетті зертеп-қарау әдістері:
молекулалық-генетикалық зерттеу әдісімен ДНК мутациясын анықтау;
амбулаторлық науқастың және (немесе) стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінділер көшірмелері – бар болса;

Q90, Q90.0,
Q90.1, Q90.2,
Q90.9
3.
Мукополисахаридоз у детей
E76, E76.0, E76.1, E76.2, E76.3, E76.8, E76.9
Приложение 2
к Алгоритму взаимодействия
государственных органов и
организаций при реализации
пилотного проекта по внедрению
особого механизма оказания
государственной услуги
"Установление инвалидности
и/или степени утраты трудоспособности
и/или определение необходимых
мер социальной защиты" по отдельным
нозологическим формам
в заочном проактивном формате
Перечень обязательных обследований и объективных данных для заполнения формы № 031/у
1. При врожденных и приобретенных необратимых дефектах (отсутствие и (или) ампутация конечности):
1) обязательные методы обследования:
выписка из медицинской карты стационарного пациента;
заключение врача травматолога-ортопеда (взрослого, детского) и (или) хирурга (с описанием полного локального статуса с указанием уровня ампутации, состояния культи);
рентгенография пораженной конечности;
заключение рентгенолога с указанием уровня ампутации;
при хирургической ампутации конечности – вкладной лист 10 к медицинской карте стационарного пациента по форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", согласно приложению 1 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению".
2) дополнительные методы обследования (по медицинским показаниям):
консультации специалистов и дополнительные методы обследования определяются кругом дифференциальной диагностики и сопутствующей патологией.
2. При синдроме (болезни) Дауна:
1) обязательные методы обследования:
кариотипическое исследование лимфоцитов периферической крови – при установлении диагноза;
заключение генетика – при установлении диагноза;
заключение невропатолога;
заключение психиатра – для определения степени выраженности нарушений психических функций;
заключение психолого-медико-педагогической комиссии;
копии выписок из медицинской карты стационарного пациента и (или) медицинской карты амбулаторного пациента – при наличии.
2) дополнительные методы обследования (по медицинским показаниям):
консультации специалистов и дополнительные методы обследования определяются кругом дифференциальной диагностики и сопутствующей патологией.
3. При мукополисахаридозе у детей:
1) обязательные методы обследования:
молекулярно-генетический метод исследования с определением мутаций в ДНК;
копии выписок из медицинской карты стационарного больного и (или) медицинской карты амбулаторного пациента – при наличии.