Мақаншы ауданы мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 15-192/VIII "Мақаншы ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 25-183/VIII шешімі. Күші жойылды - Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 32-232/VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы Мақаншы ауданы мәслихатының 30.12.2025 № 32-232/VIII шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 2- тармақтан караңыз.
Мақаншы ауданы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мақаншы ауданы мәслихатының "Мақаншы ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы" 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 15- 192/VIII шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармак жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Мақаншы ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 356 261,2 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 261 091,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4 419,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 204 348,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 886 403,2 мың теңге;
2) шығындар – 7 708 698,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 45 223,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 57 014,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 11 791,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 307 500,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 307 500,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;

О внесении изменений в решение маслихата района Мақаншы "О бюджете района Мақаншы на 2025-2027 годы" от 23 декабря 2024 года № 15-192/VIII
Решение маслихата района Мақаншы области Абай от 18 сентября 2025 года № 25-183/VIII. Утратило силу решением маслихата района Мақаншы области Абай от 30 декабря 2025 года № 32-232/VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Мақаншы области Абай от 30.12.2025 № 32-232/VIII (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего решения см. в п.2.
маслихат района Мақаншы РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района Мақаншы "О бюджете района Мақаншы на 2025-2027 годы" от 23 декабря 2024 года № 15-192/VIII следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет района на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 356 261,2 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 261 091,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4 419,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 204 348,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 886 403,2 тысяч тенге;
2) затраты – 7 708 698,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 45 223,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 57 014 ,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 11 791,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 307 500,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 307 500,0 тысяч тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;

5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 705 159,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) –1 705 159,8 мың теңге, соның ішінде:
қарыздар түсімі – 1 689 014,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 11 791,0 мың теңге;
бюджет каражатының пайдаланылатын қалдықтары – 27 936,8 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1 қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мақаншы ауданы мәслихатының төрғасы Б. Биболов
Мақаншы ауданы
мәслихатының

5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 705 159,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 705 159,8 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 1 689 014,0 тысяч тенге;
погашение займов – 11 791,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 27 936,8 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Мақаншы Б. Биболов
Приложение к решению
маслихата района Мақаншы

1 493 034,7
1
Мемлекеттiк басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкiлдi, атқарушы және басқа органдар
463 886,0
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
48 346,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
34 507,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
13 839,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
415 540,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
128 301,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
103
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізуге арналған мемлекеттік басқарудың басқа деңгейлеріне берілетін трансферттер
100 168,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
43 728,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
143 343,0
2
Қаржылық қызмет
1 071,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1 071,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
1 071,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
0,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
1 028 077,7
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
22 429,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
21 816,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
613,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
977 384,7
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54 635,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
5 923,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
916 826,7
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
28 264,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 674,0
107
Жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен іс-шаралар өткізу
590,0
02
Қорғаныс

1 493 034,7
1
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
463 886,0
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
48 346,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
34 507,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
13 839,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
415 540,0
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
128 301,0
003
Капитальные расходы государственного органа
0,0
103
Трансферты другим уровням государственного управления на проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затраты
100 168,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
43 728,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
143 343,0
2
Финансовая деятельность
1 071,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1 071,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
1 071,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
0,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
1 028 077,7
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
22 429,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
21 816,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
613,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
977 384,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
54 635,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
5 923,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
916 826,7
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
28 264,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
27 674,0
107
Проведение мероприятий за счет резерва местного исполнительного органа на неотложные затрат
590,0
02
Оборона

3 860,0
1
Әскери мұқтаждар
700,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
700,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
700,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3 160,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3 160,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
3 160,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
0,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
0,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
0,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
0,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
696 978,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
286 821,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
286 821,5
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
286 821,5
2
Әлеуметтiк көмек
208 317,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
208 317,5
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
193,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
72 948,5
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 038,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
120 776,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
10 362,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
201 839,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
197 039,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23 393,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 081,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту

3 860,0
1
Военные нужды
700,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
700,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
700,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3 160,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3 160,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
3 160,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
0,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
0,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
0,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
0,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
696 978,0
1
Социальное обеспечение
286 821,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
286 821,5
005
Государственная адресная социальная помощь
286 821,5
2
Социальная помощь
208 317,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
208 317,5
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
193,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
72 948,5
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 038,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
120 776,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
10 362,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
201 839,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
197 039,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
23 393,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 081,0
021
Капитальные расходы государственного органа
0,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан