Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 19/131-VIІI "Абай облысы аумағында тіркелген, Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 22 қазандағы № 31/207-VIII шешімі
Абай облысы мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Абай облысы аумағында тіркелген, Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы" Абай облысы мәслихатының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 19/131-VIІI шешіміне келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы мәслихатының төрағасы Ш. Байбеков
Абай облысы мәслихатының
2025 жылғы 22 қазандағы
№ 31/207-VIII шешімімен
бекітілген
Абай облысы мәслихатының
2024 жылғы 26 қыркүйектегі
№19/131-VIII шешімімен
бекітілген
Абай облысы аумағында тіркелген, Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы тізбесі
№ п/п
Аурудың (жағдайдың) атауы
Азаматтар санаты
Дәрілік заттарды немесе медициналық бұйымдарды немесе арнайы емдік өнімдерді тағайындау үшін көрсетілімдер (дәрежесі, сатысы, ағымының ауырлығы)
Дәрілік заттардың (дәрілік нысан) немесе медициналық бұйымдардың немесе арнайы емдік өнімдердің атауы
1
2
3
4
5
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
шеңберіндегі дәрілік заттар
1
Идиопатиялық (бастапқы) өкпе гипертензиясы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Мацитентан
Риоцигуат
Селексипаг
2
Жүйелі қызыл жегі
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Белимумаб
Ритуксимаб
3
Ушыққан өкпелік жүрек туралы ескертілмеген өкпе эмболиясы. Созылмалы тромбоэмболиялық өкпе гипертензиясы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Риоцигуат
4
Басқа салдарлық гипертензия
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Силденафил
5
Туа біткен жүрек ауруы, Эйзенменгер синдромы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Риоцигуат
Бозентан
Ривароксабан
Илопрост
6
Жедел промиелоциттік лейкемия
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Третиноин
7
Оптиконевромиелит (Девик ауруы)
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Ритуксимаб
8
Ювенилдік идиопатикалық артрит жүйелік нұсқа
Динамикалық байқауда тұрған балалар
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Адалимумаб
Тофацитиниб
Анакинра
Тоцилизумаб
9
Аутоинфламациялық ауру CANDLE синдромы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тофацитиниб
10
Анкилозды спондилит
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Секукинумаб
11
Ойық жаралы колит
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Адалимумаб
12
Жүйелі беріштену
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Бозентан
Ритуксимаб
Тоцилизумаб
13
Псориаз
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Гуселькумаб
14
Бірнеше эндокриндік бездің зақымдануы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тестостерон
Гидрокортизон
15
Бронхопульмональды дисплазиясы бар және/немесе туа біткен патологиясы бар шала туылған нәрестелер

О внесении изменения в решение маслихата области Абай от 26 сентября 2024 года № 19/131-VIII "О предоставлении дополнительного гарантированного объҰма бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, зарегистрированных на территории области Абай при амбулаторном лечении бесплатно"
Решение маслихата области Абай от 22 октября 2025 года № 31/207-VIII
Маслихат области Абай РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Абай от 26 сентября 2024 года № 19/131-VIII "О предоставлении дополнительного гарантированного объҰма бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, зарегистрированных на территории области Абай при амбулаторном лечении бесплатно" следующее изменение:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата области Абай       Ш. Байбеков
Утверждено решением
маслихата области Абай
от 22 октября 2025 года
№ 31/207-VIII
Утверждено решением
маслихата области Абай
от 26 сентября 2024 года
№ 19/131-VIII
Перечень дополнительного предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан, зарегистрированным в области Абай при амбулаторном лечении бесплатно
№ п/п
Наименование заболевания (состояния)
Категория граждан
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств или медицинских изделий или специализированных лечебных продуктов
Наименование лекарственных средств (лекарственная форма) или медицинских изделий или специализированных лечебных продуктов
1
2
3
4
5
1. Лекарственные средства в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Идиопатическая (первичная) легочная гипертензия
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Мацитентан
Риоцигуат
Селексипаг
2
Системная красная волчанка
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Белимумаб
Ритуксимаб
3
Легочная эмболия без упоминания об остром легочном сердце. Хроническая посттромбоэмболическая легочная гипертензия
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Риоцигуат
4
Другая вторичная легочная гипертензия
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Силденафил
5
Врожденный порок сердца, Синдром Эйзенменгера
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Риоцигуат
Бозентан
Ривароксабан
Илопрост
6
Острый промиелоцитарный лейкоз
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Третиноин
7
Оптиконевромиелит (болезнь Девика)
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Ритуксимаб
8
Ювенильный идиопатический артрит системный вариант
Дети, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Адалимумаб
Тофацитиниб
Анакинра
Тоцилизумаб
9
Аутовоспалительное заболевание CANDLE синдром
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Тофацитиниб
10
Анкилозирующий спондилит
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Секукинумаб
11
Язвенный колит
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Адалимумаб
12
Системный склероз
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Бозентан
Ритуксимаб
Тоцилизумаб
13
Псориаз
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Гуселькумаб
14
Поражение более чем одной эндокринной железы
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Тестостерон
Гидрокортизон
15
Недоношенные дети с бронхолегочной дисплазией и/или с врожденными патологиями

Балалар, 28 күннен 18 айға дейін, бронхоөкпе дисплазияның ауыр ағымында немесе гемодинамикалық тұрғыдан маңызды жүректің туа біткен кемістіктері болған жағдайда 2 жасқа дейін
Ауырлықтың ауыр дәрежесі
Паливизумаб
16
Вегенер гранулематозы
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Ритуксимаб
17
Аорта доғасы синдромы (Такаясу)
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тоцилизумаб
18
Дерматополимиозит
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Ритуксимаб
19
Драве синдромындағы эпилепсиялық энцефалопатия
Динамикалық байқауда тұрған балалар
Жеке көтералмау-шылық жағдайында
Топирамат (Топамакс), Вальпрой қышқылы (ДепакинХроно)
20
Түйінді полиартерит
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тоцилизумаб
Ритуксимаб
21
Миастения
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Азатиоприн
Метилпреднизолон
22
Гломерулярлық ауру, нефротикалық синдром
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Рецидив кезінде-толық ремиссиядан кейін жаңадан пайда болған протеинурия немесе ішінара ремиссиядан кейін өсу.
Ритуксимаб
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық бұйымдар
1
Буллездік эпидермолиз
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Медициналық мақсаттағы бұйымдар
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі арнайы емдік өнімдер
1
Басқа көріністі жылауықты фиброз (муковисцидоз)
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Мамандандырылған емдік өнімдер
2
Целиакия
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Мамандандырылған емдік өнімдер
3
Буллездік эпидермолиз
Динамикалық байқауда тұрған азаматтардың барлық санаттары
Ауырлықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Мамандандырылған емдік өнімдер
4
Ақуыз – энергетикалық жеткіліксіздікпен бірге жүретін церебральды сал ауруы
Динамикалық бақылауда тұрған 10 жасқа дейінгі балалар
Ауырлықтың орташа және ауыр дәрежелері
Мамандандырылған емдік өнімдер
5
Көптеген туа біткен ақаулар (соның ішінде Мобиус синдромы, Бульбар синдромы, мидың ауытқулары және Даун синдромы)
Динамикалық бақылауда тұрған 10 жасқа дейінгі балалар
Ауырлықтың орташа және ауыр дәрежелері
Мамандандырылған емдік өнімдер

Дети, от 28-ми дней до 18-ми месяцев, при тяжелом течении бронхолегочной дисплазии или с гемодинамически значимыми врожденными пороками сердца до 2-х лет
Тяжелой степени тяжести
Паливизумаб
16
Гранулематоз Вегенера
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Ритуксимаб
17
Синдром дуги аорты (Такаясу)
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Тоцилизумаб
18
Дерматополимиозит
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Ритуксимаб
19
Эпилептическая энцефалопатия при синдроме Драве
Дети, состоящие на динамическом наблюдении
В случае индивидуальной
непереносимости
Топирамат (Топамакс), Вальпроевая кислота (ДепакинХроно)
20
Узелковый полиартериит
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Тоцилизумаб
Ритуксимаб
21
Миастения
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Азатиоприн
Метилпреднизолон
22
Гломерулярная болезнь, нефротический синдром
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
При рецидиве – вновь возникшая протеинурия после полной ремиссии или нарастание после частичной ремиссии.
Ритуксимаб
2. Медицинские изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Буллезный эпидермолиз
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Изделия медицинского назначения
3. Специализированные лечебные продукты в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Кистозный фиброз комбинированная форма (муковисцидоз)
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Специализированные лечебные продукты
2
Целиакия
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и
степени тяжести
Специализированные лечебные продукты
3
Буллезный эпидермолиз
Все категории граждан, состоящие на динамическом наблюдении
Все стадии и степени тяжести
Специализированные лечебные продукты
4
Церебральный паралич, сопровождающийся белково – энергетической недостаточностью
Дети до 10 лет, состоящие на динамическом наблюдении
Средняя и тяжелая степени тяжести
Специализированные лечебные продукты
5
Множественные врожденные пороки развития (синдром Мебиуса, Бульбарный синдром, аномалии головного мозга и синдром Дауна)
Дети до 10 лет, состоящие на динамическом наблюдении
Средняя и тяжелая степени тяжести
Специализированные лечебные продукты