Ауыл шаруашылығы техникасы өндірісінде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 302 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 508-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына және 509-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған ауыл шаруашылығы техникасы өндірісінде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкiне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
кинистрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 302 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылығы техникасы өндірісінде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер тізбесі
Р/с №
Атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
1
2
3
1.
Вулканизацияланған резеңкеден жасалған конвейерлік таспалар немесе жетекті белдіктер немесе бельтинг

Об утверждении перечня запасных частей, используемых в производстве сельскохозяйственной техники
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 302
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 508 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 509 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень запасных частей, используемых в производстве сельскохозяйственной техники.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 302
Перечень запасных частей, используемых в производстве сельскохозяйственной техники
№ п/п
Наименование
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
1
2
3
1.
Ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг, из вулканизованной резины

4010
2.
Қаптама, амортизаторлар, ұштықтар, тұғырықтар*
4016 93 000 5-тен
3.
тауар позицияларын 8701-8705 моторлы көлік құралдарына арналған қатты резеңкеден басқа, вулканизацияланған резеңкеден жасалған бұйымдар*
4016 99 970 8-ден
4.
Ыстықтай орамдалған серіппелер, рессорлар
7320 10 110 0-ден,
7320 10 190 0-ден,
7320 20 200 9-дан
5.
Созылатын бұрандалы суықтай орамдалған серіппелер*
7320 20 850 8-ден
6.
Серіппелі қабықтар*
7320 90 900 8-ден
7.
Ыстық қалыптамалар*
7326 90 940 9-дан
8.
Ауыл шаруашылығы машиналарында, тракторларда, ұшу аппараттарында, электр генераторларында, компрессорларда пайдалануға жататын, поршеннің айналмалы немесе қайтарымды-үдемелі қозғалысымен ұшқындап оталатын іштен жану қозғалтқыштары
8407-ден
9.
Ауыл шаруашылығы машиналарында, локомотивтерде, тракторларда, кемелерде, электр станцияларында пайдалануға жататын, қысқанда тұтанатын поршеньді іштен жану қозғалтқыштары (дизельдер немесе жартылай дизельдер)
8408-ден
10.
Май құю станциялары мен гараждарда пайдалануға арналғандарды, сондай-ақ көлік құралдарына арналғандарды қоспағанда, шығын өлшегіштері бар немесе оларсыз сұйықтықты сорғылар; сұйықтықтарды көтергіштер*
8413-тен
11.
Бір сатылы турбокомпрессорлар
8414 80 110 0
12.
Көп сатылы өзге де турбокомпрессорлар
8414 80 190 0
13.
Жасанды тоқыма материалдарынан жасалған сүзгілер және сүзгі элементтері*
8421 31 000 0-ден,
8421 99 000-ден
14.
Шөміштер, қармауыштар және көскіштер
8431 41 000 0-ден
15.
Пішен дайындауға арналған машиналардың бөлшектері
8433 90 000 0-ден
16.
Гидробөлгіштер*
8481 20 100 9-дан
17.
Темір жол көлігінің жылжымалы және тартқыш құрамында пайдаланылатындардан басқа, өзге де шарикті мойынтіректер*
8482 10 900-ден
18.
Темір жол көлігінің жылжымалы және тартқыш құрамында пайдаланылатындардан басқа, сепараторы мен роликтері бар ішкі конус сақиналарды қоса алғанда, роликті конус мойынтіректер*
8482 20 000
19.
Темір жол көлігінің жылжымалы және тартқыш құрамында пайдаланылатындардан басқа, роликті сфералық мойынтіректер*
8482 30 000
20.
Ине тәріздес роликті мойынтіректер
8482 40 000
21.
Темір жол көлігінің жылжымалы және тартқыш құрамында пайдаланылатындардан басқа, өзге де цилиндр роликті мойынтіректер
8482 50 000
22.
Темір жол көлігінің жылжымалы және тартқыш құрамында пайдаланылатындардан басқа, қиыстырылған шарикті-роликті мойынтіректерді қоса алғанда, өзге де мойынтіректер
8482 80 000
23.
Шариктер, ине тәріздес роликтер және роликтер
8482 91
24.
Бірнеше элементтерден құрастырылған (құрамдас) иінді біліктер
8483 10 290 9-дан
25.
Кардан біліктері*
8483 10 210 8-ден
26.
Трансмиссия біліктері (жұдырықшалы және иінді біліктерді қоса алғанда) мен өзге де қосиіндер

4010
2.
Кожух, амортизаторы, наконечники, подушки*
из 4016 93 000 5
3.
Изделия из вулканизованной резины, кроме твердой резины для моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705*
из 4016 99 970 8
4.
Пружины горячей навивки, рессоры
из 7320 10 110 0, из 7320 10 190 0, из 7320 20 200 9
5.
Пружины холодной навивки винтовые, работающие на растяжение*
из 7320 20 850 8
6.
Оболочки пружинные*
из 7320 90 900 8
7.
Горячие штамповки*
из 7326 90 940 9
8.
Двигатели внутреннего сгорания с искровым зажиганием, с вращающимся или возвратно-поступательным движением поршня, подлежащие использованию в сельскохозяйственных машинах, тракторах, летательных аппаратах, электрогенераторах, компрессорах
из 8407
9.
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели), подлежащие использованию в сельскохозяйственных машинах, локомотивах, тракторах, судах, электростанциях*
из 8408
10.
Насосы жидкостные с расходомерами или без них, за исключением предназначенных для использования на заправочных станциях и в гаражах, а также предназначенных для транспортных средств; подъемники жидкостей*
из 8413
11.
Турбокомпрессоры одноступенчатые
8414 80 110 0
12.
Прочие турбокомпрессоры многоступенчатые
8414 80 190 0
13.
Фильтры и фильтроэлементы из искусственных текстильных материалов*
из 8421 31 000 0, из 8421 99 000
14.
Ковши, захваты и черпаки
из 8431 41 000 0
15.
Части машин для заготовки сена
из 8433 90 000 0
16.
Гидрораспределители*
из 8481 20 100 9
17.
Подшипники шариковые, прочие, кроме используемых на подвижном и тяговом составе железнодорожного транспорта*
из 8482 10 900
18.
Подшипники роликовые конические, включая внутренние конические кольца с сепаратором и роликами в сборе, кроме используемых на подвижном и тяговом составе железнодорожного транспорта
8482 20 000
19.
Подшипники роликовые сферические, кроме используемых на подвижном и тяговом составе железнодорожного транспорта
8482 30 000
20.
Подшипники роликовые игольчатые
8482 40 000
21.
Подшипники с цилиндрическими роликами прочие, кроме используемых на подвижном и тяговом составе железнодорожного транспорта
8482 50 000
22.
Подшипники, включая комбинированные шарико-роликовые, прочие, кроме используемых на подвижном и тяговом составе железнодорожного транспорта
8482 80 000
23.
Шарики, игольчатые ролики и ролики
8482 91
24.
Валы коленчатые, собранные из нескольких элементов (составные)
из 8483 10 290 9
25.
Валы карданные*
из 8483 10 210 8
26.
Валы трансмиссионные (включая кулачковые и коленчатые) и кривошипы прочие

8483 10 950 0
27.
Шарикті және роликті мойынтіректер орнатылған мойынтіректер корпустары
8483 20 000 0-ден
28.
Шарикті және роликті мойынтіректерге арналған мойынтіректер корпустары
8483 30 320
29.
Біліктермен жиынтықтағы тісті берілістер мен тісті доңғалақтар; беріліс қораптары және басқа да жылдамдық вариаторлары*
8483 40-тан,
8483 90-нан
30.
Шкивтердің блоктарын қоса алғанда, тегершіктер мен шкивтер
8483 50
31.
Біліктерді қосуға арналған жалғастырғыштар мен құрылғылар (әмбебап топсаларды қоса алғанда)
8483 60
32.
Тісті доңғалақтар, тізбектік жұлдызшалар және жеке-жеке ұсынылған басқа да беріліс элементтері; азаматтық авиацияға арналған бөлшектер
8483 90-нан
33.
Қорғасынды аккумуляторлар: сұйық электролитпен жұмыс істейтін күштік; өзгелері; станционарлық*
8507 20 200 0, 8507 20 800 1-ден
34.
Ұшқыннан немесе жанғыш қоспаларды қысу арқылы тұтанатын іштен жану қозғалтқыштарын оталдыруға немесе іске қосуға арналған электр жабдығы (мысалы, магнето, оталдыру катушкалары, оталдыру шырақтары, қыздыру шырақтары, стартерлер); осындай қозғалтқыштармен бірге пайдаланылатындар үлгісіндегі генераторлар (мысалы, тұрақты және айнымалы ток генераторлары) мен ажыратқыштар
8511
35.
Электрлі жарықтандыру немесе дабыл беру жабдығы (8539 тауар позициясының бұйымдарынан басқа), велосипедтерде немесе моторлы көлік құралдарында пайдаланылатын шыны тазалағыштар, күңгірттенуге қарсы және булануға қарсы жабдықтар
8512
36.
Бір корпуста дыбыс жазатын немесе дыбыс шығаратын аппаратурамен немесе сағатпен біріктірілген немесе біріктірілмеген радиохабар таратуға арналған қабылдау аппаратурасы: сыртқы қуат көзінсіз жұмыс істеуге қабілетті хабар тарату радиоқабылдағыштары: өзгелері
8527 19 000 0
37.
Бір корпуста дыбыс жазатын немесе дыбыс шығаратын аппаратурамен немесе сағатпен біріктірілген немесе біріктірілмеген радиохабар таратуға арналған қабылдау аппаратурасы: сыртқы қоректендіру көзінсіз жұмыс істей алмайтын, моторлы көлік құралдарында пайдаланылатын хабар тарату радиоқабылдағыштары: дыбыс жазу немесе дыбыс шығару аппаратурасы
8527 21
38.
Автосымдар*
8544 42 900 9-дан
39.
Трактор кабинасын жылытқыштар, амортизаторлар*
8708 29 900-ден
40.
Тракторға арналған трансмиссиялар*
8708 50 350-ден
41.
Аунақ осі, ролик осі, иінді осі, шынжыр табан буынының бунағы*
8708 70 990-нан
42.
Тракторға арналған радиаторлар*
8708 91 990-нан
43.
Тіркемелердің және жартылай тіркемелердің бөлшектері
8716 90
44.
Тіркемелердің және жартылай тіркемелердің шассиі
8716 90 100 0
45.
Тіркемелердің және жартылай тіркемелердің шанағы
8716 90 300 0
46.
Тіркемелердің және жартылай тіркемелердің осьтері

8483 10 950 0
27.
Корпуса подшипников с встроенными шариковыми или роликовыми подшипниками
из 8483 20 000 0
28.
Корпуса подшипников для шариковых и роликовых подшипников
8483 30 320
29.
Зубчатые передачи и зубчатые колеса в сборе с валами; коробки передач и другие вариаторы скорости*
из 8483 40, из 8483 90
30.
Маховики и шкивы, включая блоки шкивов
8483 50
31.
Муфты и устройства для соединения валов (включая универсальные шарниры)
8483 60
32.
Зубчатые колеса, цепные звездочки и другие элементы передач, представленные отдельно; части, для гражданской авиации
из 8483 90
33.
Аккумуляторы свинцовые: силовые, работающие с жидким электролитом; прочие; стационарные*
8507 20 200 0, из 8507 20 800 1
34.
Электрооборудование для зажигания или пуска двигателей внутреннего сгорания с воспламенением от искры или от сжатия горючей смеси (например, магнето, катушки зажигания, свечи зажигания, свечи накаливания, стартеры); генераторы (например, постоянного и переменного тока) и прерыватели, типа используемых вместе с такими двигателями
8511
35.
Оборудование электроосветительное или сигнализационное (кроме изделий товарной позиции 8539), стеклоочистители, антиобледенители и противозапотеватели, используемые на велосипедах или моторных транспортных средствах
8512
36.
Аппаратура приемная для радиовещания, совмещенная или не совмещенная в одном корпусе со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой или часами: широковещательные радиоприемники, способные работать без внешнего источника питания: прочие
8527 19 000 0
37.
Аппаратура приемная для радиовещания, совмещенная или не совмещенная в одном корпусе со звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой или часами: широковещательные радиоприемники, не способные работать без внешнего источника питания, используемые в моторных транспортных средствах: совмещенные со
звукозаписывающей или звуковоспроизводящей аппаратурой
8527 21
38.
Автопровода*
из 8544 42 900 9
39.
Отопители кабин трактора, амортизаторы*
из 8708 29 900
40.
Трансмиссии для трактора*
из 8708 50 350
41.
Ось катка, ось ролика, ось коленчатая, палец звена гусеницы*
из 8708 70 990
42.
Радиаторы для трактора*
из 8708 91 990
43.
Части к прицепам и полуприцепам
8716 90
44.
Шасси прицепов и полуприцепов
8716 90 100 0
45.
Кузова прицепов и полуприцепов
8716 90 300 0
46.
Оси прицепов и полуприцепов

8716 90 500 0
47.
Тіркемелердің және жартылай тіркемелердің өзге де бөлшектері
8716 90 900 0
48.
9014, 9015, 9028 және 9032 тауар позицияларының аспаптары мен аппаратурасынан басқа, сұйықтықтардың немесе газдардың шығысын, деңгейін, қысымын немесе басқа да құбылмалы сипаттамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, шығын өлшегіштер, деңгей көрсеткіштері, манометрлер, жылу өлшегіштер)
9026
49.
Автоматты түрде реттеуге немесе басқаруға арналған аспаптар мен құрылғылар
9032
Ескертпе: * тауарлар номенклатурасы тауарлар коды арқылы да, атауы арқылы да айқындалады.

8716 90 500 0
47.
Части прочие прицепов и полуприцепов
8716 90 900 0
48.
Приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода, уровня, давления или других переменных характеристик жидкостей или газов (например, расходометры, указатели уровня, манометры, тепломеры), кроме приборов и аппаратуры товарной позиции 9014, 9015, 9028 или 9032
9026
49.
Приборы и устройства для автоматического регулирования или управления
9032
Примечание: *номенклатура товаров определяется как кодом, так и наименованием товаров.