Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 30/273-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 20.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім 2026 жылғы 20 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 30/273-VIII шешіміне
қосымша
Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Жалдау ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
1,0
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
0,8
Монументтік өнер құрылыстары
1,0
Ескерту: Шымкент қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемелері жалдау ақысының мөлшерлемелерін жалдауға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.

Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения города Шымкент
Решение маслихата города Шымкент от 28 ноября 2025 года № 30/273-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 20.01.2026.
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Установить ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения города Шымкент согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 20 января 2026 года.
Председатель маслихата города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение
к решению маслихата
города Шымкент
от 28 ноября 2025 года
№ 30/273-VIII
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения города Шымкент
Виды памятников истории и культуры
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Памятники градостроительства и архитектуры
1,0
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
0,8
Сооружения монументального искусства
1,0
Примечание: Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры местного значения города Шымкент, вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.