"Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 1551 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 3592 қаулысы
Шымкент қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Шымкент қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 7 желтоқсандағы № 1551 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізіліп, жаңа редакцияда бекітілсін:
1) 13-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өз құзыреті шегінде Шымкент қаласының аумағында экспортты жылжытуды индустриялық-инновациялық қызметті қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"басқарма жетекшілік ететін өнеркәсіп салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру;";
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"ғылымды дамыту, Шымкент қаласында ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыру.";
2) 15-тармақта:
7) тармақша алып тасталсын;
4), 17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бірыңғай индустрияландыру картасына жобаларды енгізуді ұйымдастырады;";
"17) "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруды жүзеге асырады;
18) мынадай мемлекеттік қызметтерді жүзеге асырады:
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру;
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету;";
мынадай мазмұндағы 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) және 58) тармақшалармен толықтырылсын:
"46) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған екінші санаттағы рұқсаттарды береді;
47) ғылым мен ғылыми техникалық қызметтің дамуына жағдай жасайды;
48) өңірде ғылымды дамытудың басым бағыттарын айқындайды және өңірде іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыруды ұйымдастырады;

О внесении изменения в постановление акимата города Шымкент от 7 декабря 2021 года № 1551 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент"
Постановление акимата города Шымкент от 24 июня 2025 года № 3592
Акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Шымкент от 7 декабря 2021 года № 1551 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" следующее изменение:
внести следующие изменения и дополнения и утвердить в новой редакции Положение о государственном учреждении "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент", утвержденное указанным постановлением:
1) в пункте 13:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"в пределах своей компетенции формирование и реализация государственной политики в сфере поддержки индустриально-инновационной деятельности продвижения экспорта на территории города Шымкент;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"формирование государственной политики в курируемых управлением отраслях промышленности;";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"развитие науки, реализация научно-технологической политики в городе Шымкент.";
2) в пункте 15:
подпункт 7) исключить;
подпункты 4), 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"4) организует включение проектов в единую карту индустриализации;";
"17) реализует государственную программу поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
18) осуществляет следующие государственные услуги:
- предоставление государственных грантов субъектам социального предпринимательства в рамках государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
- предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";";
дополнить подпунктами 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) и 58) следующего содержания:
"46) выдает разрешения второй категории на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов;
47) создает условия для развития науки и научно-технической деятельности;
48) определяет приоритетные направления развития науки в регионе и организует финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе;

49) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында ұсыныстар әзірлеуге және мемлекеттік саясатты іске асыруға, өңірде қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіруге қатысады;
50) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласындағы мемлекеттік саясатты тиісті аумақта жүргізуді қамтамасыз етеді;
51) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру үшін жеке кәсіпкерлік субъектілерінің гранттары мен инвестицияларын тарту бойынша жәрдем көрсетеді, оларды қоса қаржыландыруға қатысады;
52) өнім шығаруды және (немесе) жаңа технологияларды ендіруді жүзеге асыратын бірлескен өндірістер құру мақсатында жеке кәсіпкерлік, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
53) жеке кәсіпкерлік (оның ішінде шетелдік субъектілердің), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшін ғылым жөніндегі кеңестерді құрады және оның жұмысын ұйымдастырады;
54) қызметі ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (практикада қолдану) болып табылатын заңды тұлғаларды, оның ішінде стартап-компанияларды құруға және (немесе) олардың жарғылық капиталына қатысады;
55) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға жәрдемдесу бағдарламаларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
56) ғылымды дамытудың басым бағыттары жөнінде ұсыныстар енгізеді;
57) қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар әзірлеуді және олардың іске асырылуын жүзеге асыруды ұйымдастырады;
58) Шымкент қаласының жергілікті атқарушы органының мемлекеттік тапсырысы шеңберінде орындалған қолданбалы ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалар жөніндегі есептерді бекітеді.".
2. "Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде жіберуді;

49) участвует в разработке предложений и реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, координации работы по проведению прикладных научных исследований в регионе;
50) обеспечивает проведение государственной политики в области коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на соответствующей территории;
51) оказывает содействие по привлечению грантов и инвестиций субъектов частного предпринимательства для финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, участвует в их софинансировании;
52) осуществляет меры по обеспечению взаимодействия субъектов частного предпринимательства, квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности с целью создания совместных производств, осуществляющих выпуск продукции и (или) внедрение новых технологий;
53) создает и организует работу совета по науке для обеспечения взаимодействия субъектов частного предпринимательства (в том числе иностранных), квазигосударственного сектора с субъектами научной и (или) научно-технической деятельности;
54) участвует в создании и (или) уставном капитале юридических лиц, деятельность которых заключается в коммерциализации (практическом применении) результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в том числе стартап-компаний;
55) осуществляет мониторинг реализации программ содействия коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
56) вносит предложения по приоритетным направлениям развития науки;
57) организовывает разработку прикладных научных, научно-технических проектов и программ в рамках государственного заказа местного исполнительного органа города и осуществление их реализации;
58) утверждает отчеты по выполненным прикладным научным, научно-техническим проектам и программам в рамках государственного заказа местного исполнительного органа города Шымкент.".
2. Государственному учреждению "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде на казахском и русском языках, удостоверенном электронной цифровой подписью;

2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Шымкент қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шымкент қаласы әкiмiнің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсiн.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласының әкімі Ғ. Сыздықбеков
Шымкент қаласы әкімдігінің
2025 жылғы "__" _________
№ ____ қаулысына қосымша
Шымкент қаласы әкімдігінің
2021 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1551 қаулысымен бекітілген
"Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесіне енгізілген өзгерістердің мәтіні
"Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізіліп, жаңа редакцияда бекітілсін:
1) 13-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өз құзыреті шегінде Шымкент қаласының аумағында экспортты жылжытуды индустриялық-инновациялық қызметті қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"басқарма жетекшілік ететін өнеркәсіп салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыру;";
мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"ғылымды дамыту, Шымкент қаласында ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыру.";
2) 15-тармақта:
7) тармақша алып тасталсын;
4), 17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бірыңғай индустрияландыру картасына жобаларды енгізуді ұйымдастырады;";
"17) "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруды жүзеге асырады;
18) мынадай мемлекеттік қызметтерді жүзеге асырады:
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру;
- "Бірыңғай кешенді бағдарлама" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету;";
мынадай мазмұндағы 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) және 58) тармақшалармен толықтырылсын:
"46) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған екінші санаттағы рұқсаттарды береді;
47) ғылым мен ғылыми техникалық қызметтің дамуына жағдай жасайды;
48) өңірде ғылымды дамытудың басым бағыттарын айқындайды және өңірде іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыруды ұйымдастырады;

2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Шымкент после его официального опубликования;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Шымкент.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент Г. Сыздыкбеков
Приложение к
Постановлению акимата
города Шымкент
от "__" ______ 2025 года
№ ____
Утверждено
Постановлением акимата
города Шымкент от
7 декабря 2021 года № 1551
Текст изменений, внесенных в Положение государственного учреждения "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент"
Внести следующие изменения и дополнения и утвердить в новой редакции Положение о государственном учреждении "Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент":
1) в пункте 13:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"в пределах своей компетенции формирование и реализация государственной политики в сфере поддержки индустриально-инновационной деятельности продвижения экспорта на территории города Шымкент;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"формирование государственной политики в курируемых управлением отраслях промышленности;";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"развитие науки, реализация научно-технологической политики в городе Шымкент.";
2) в пункте 15:
подпункт 7) исключить;
подпункты 4), 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"4) организует включение проектов в единую карту индустриализации;";
"17) реализует государственную программу поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
18) осуществляет следующие государственные услуги:
- предоставление государственных грантов субъектам социального предпринимательства в рамках государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";
- предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Единая комплексная программа";";
дополнить подпунктами 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56), 57) и 58) следующего содержания:
"46) выдает разрешения второй категории на осуществление деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов;
47) создает условия для развития науки и научно-технической деятельности;
48) определяет приоритетные направления развития науки в регионе и организует финансирование научных, научно-технических проектов и программ, реализуемых в регионе;