Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 және "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 150 бұйрықтарына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 785 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығына мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсімдерінің сыныптамасында:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
04 "Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" сыныбында:
1 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, бюджеттен тыс қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" кіші сыныбында:
69 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" ерекшелігінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"69 Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар";
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
01 "Жалпы сипаттағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер" функционалдық тобында:
4 "Iргелi ғылыми зерттеулер" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
9 "Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
04 "Бiлiм беру" функционалдық тобында:
5 "Мамандарды қайта даярлау және біліктіліктерін арттыру" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
08 "Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк" функционалдық тобында:
2 "Спорт" функционалдық кіші тобында:
650 "Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
036 "Жоғары жетістіктер спортын дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 109 бюджеттік кіші бағдарламасымен толықтырылсын:
"109 Дене шынықтыру және спорт саласында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау жөніндегі көрсетілетін қызметтер";
10 "Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары" функционалдық тобында:
6 "Жер қатынастары" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
12 "Көлiк және коммуникация" функционалдық тобында:
9 "Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
13 "Басқалар" функционалдық тобында:
9 "Басқалар" функционалдық кіші тобында:
223 "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"223 Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі";
227 "Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:

О внесении изменений и дополнений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" и от 4 апреля 2025 года № 150 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 785
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификацию поступлений бюджета:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 04 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан":
в подклассе 1 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды":
наименование специфики 69 "Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора" изложить в следующей редакции:
"69 Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Министерством искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 01 "Государственные услуги общего характера":
в функциональной подгруппе 4 "Фундаментальные научные исследования":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
в функциональной подгруппе 9 "Прочие государственные услуги общего характера":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
в функциональной группе 04 "Образование":
в функциональной подгруппе 5 "Переподготовка и повышение квалификации специалистов":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
в функциональной группе 08 "Культура, спорт, туризм и информационное пространство":
в функциональной подгруппе 2 "Спорт":
по администратору бюджетных программ 650 "Министерство туризма и спорта Республики Казахстан":
по бюджетной программе 036 "Развитие спорта высших достижений":
дополнить бюджетной подпрограммой 109 следующего содержания:
"109 Услуги по подготовке специалистов с высшим и послевузовским образованием в области физической культуры и спорта";
в функциональной группе 10 "Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения":
в функциональной подгруппе 6 "Земельные отношения":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
в функциональной группе 12 "Транспорт и коммуникации":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
в функциональной группе 13 "Прочие":
в функциональной подгруппе 9 "Прочие":
наименование администратора бюджетных программ 223 "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"223 Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан";
по администратору бюджетных программ 227 "Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан":

мынадай мазмұндағы 002 бюджеттік бағдарламасы және 100 және 101 кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"002 Қазақстан Республикасының инновациялық дамуын қамтамасыз ету
100 Ұлттық инновациялық жүйе институттарының қызметтеріне ақы төлеу
101 Инновациялық гранттар беру";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымында:
410 "Негiзгi құралдарды, материалдық емес және биологиялық активтерді сатып алу" кіші сыныбында:
"
413
Көлік құралдарын сатып алу
Көлік құралдарын, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
413
Көлік құралдарын сатып алу
Көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алу жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
Лизинг қызметтері бойынша көлік құралдарын сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
";
"
414
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде сатып алуға арналған шығындар. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар көрсетіледі.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
414
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу
Машиналар, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық мүккамал құралдарын сатып алу. Сондай-ақ осы ерекшелік бойынша әскери мақсаттағы көлік құралдарды сатып алу жұмсалатын шығындар көрсетіледі.
Лизинг қызметтері бойынша машиналар мен жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
";
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдарды, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде және материалдық емес активтерді сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
418
Мемлекеттік кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру.
Лизинг қызметтері бойынша негізгі құралдарды сатып алу үшін республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
";
"
419
Өзге де негізгі құралдарды сатып алу
411, 412, 413 және 414 ерекшелiктер бойынша, оның ішінде лизинг шарты шеңберінде көрсетілмеген өзге де негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
419
Өзге де негізгі құралдарды сатып алу
411, 412, 413 және 414 ерекшеліктер бойынша көрсетілмеген өзге де негізгі құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындар.

дополнить бюджетной программой 002 с бюджетными подпрограммами 100 и 101 следующего содержания:
"002 Обеспечение инновационного развития Республики Казахстан
100 Оплата услуг институтов национальной инновационной системы
101 Предоставление инновационных грантов";
в Структуре специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в подклассе 410 "Приобретение основных средств, нематериальных и биологических активов":
строку
"
413
Приобретение транспортных средств
Затраты на приобретение транспортных средств, в том числе в рамках договора лизинга. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение транспортных средств военного назначения.
"
изложить в следующей редакции:
"
413
Приобретение транспортных средств
Затраты на приобретение транспортных средств. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение транспортных средств военного назначения.
Затраты на приобретение транспортных средств по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
";
строку
"
414
Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
Затраты на приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, в том числе в рамках договора лизинга. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение оборудования военного назначения.
"
изложить в следующей редакции:
"
414
Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря
Затраты на приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря. Также по данной специфике отражаются затраты на приобретение оборудования военного назначения.
Затраты на приобретение машин и оборудования по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
";
строку
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств, в том числе в рамках договора лизинга, и нематериальных активов.
"
изложить в следующей редакции:
"
418
Материально-техническое оснащение государственных предприятий
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств и нематериальных активов.
Финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности для приобретения основных средств по услугам лизинга классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
";
строку
"
419
Приобретение прочих основных средств
Затраты на приобретение прочих основных средств, не отраженных по спецификам 411, 412, 413 и 414, в том числе в рамках договора лизинга.
"
изложить в следующей редакции:
"
419
Приобретение прочих основных средств
Затраты на приобретение прочих основных средств, не отраженных по спецификам 411, 412, 413 и 414.

413 және 414 ерекшеліктер бойынша көрсетілмеген лизинг қызметтері бойынша өзге де негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша жіктеледі.
".
2. "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, салықтық емес төлемдер есебінен қалыптастырылатын бюджеттен тыс қорлардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 152 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2 "Салықтық емес түсiмдер" санатында:
04 "Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" сыныбында:
1 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін, бюджеттен тыс қорға түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) ұсталатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" кіші сыныбында:
"
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
04
1
69
100
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын оның аумақтық бөлімшелері салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
2
04
1
69
100
".

Затраты на приобретение прочих основных средств по услугам лизинга, не отраженных по спецификам 413 и 414, классифицируются по специфике 159 "Оплата прочих услуг и работ".
".
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 150 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, внебюджетных фондов, формируемых за счет неналоговых платежей, и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза" следующие изменение:
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 04 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан":
в подклассе 1 "Штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и во внебюджетные фонды":
в строку
"
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора
2
04
1
69
100
"
изложить в следующей редакции:
"
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые Министерством искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, его территориальными органами финансируемые из республиканского бюджета, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора
2
04
1
69
100
".

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев

3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев