"2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 551 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 272 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы 2025 қаржы жылына арналған бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 101-бабының 8-тармағына және 168-бабының 14-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін, мемлекеттік мекемелердің және уәкілетті мемлекеттік органдардың бюджетке түсімдердің түсуін қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бойынша іс-қимыл тәртібін айқындайды.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бір мезгілде жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiтілгеннен кейiн екі жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қазынашылық органына ұсынады, жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін осы Қағидаларға 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес осы Қағидаларға 24-қосымшаға сай нысан бойынша тізілімге тіркейді және оған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі /аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.
Бюджет нақтыланған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органдарына 28, 40 және 42-қосымшаларға сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілері және осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес тізілімге тіркелген осы Қағидаларға 43-қосымшаға сай нақтыланған жоспардың электрондық үлгісі ұсынылады.";
61-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервінен қаражат бөлу кезінде, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған деңгейдегі бюджетті түзету кейіннен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, осы Қағидалардың 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 және 76-тармақтарында белгіленген тәртіппен, жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен мәслихатта бюджетті нақтылаусыз жүзеге асырылады.";
63-тармақ алып тасталсын;
74 және 75-тармақтар алып тасталсын;
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Осы Қағидалардың 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 51-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына қойылатын қолдар мен мөр бедерінің үлгілерін ұсынады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері мемлекеттік қазынашылық органдарына екі данада ұсынылады. Бір данасы мемлекеттік мекеменің құжаттар жинағында сақталады, екіншісін мемлекеттік қазынашылық органы қолжетімділігі шектеулі қағаз жеткізгіштегі азаматтық-құқықтық мәмілелері бар мемлекеттік мекемелердің қаржы құжаттарында қойылатын қолдардың және мөр бедерінің дұрыстығын тексеру кезінде пайдаланады.
Қойылатын қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылады және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөр бедерімен (мемлекеттік мекеме үшін – Елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қоятын қолдардың және мөр бедерінің үлгілерін бірінші басшы куәландырады.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша пайда болған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша бюджетке қайтарылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат тиісті бюджеттің кірісіне аударуға жатады.";
146-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 551
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 272 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год" следующие изменения и дополнения:
в пункты 2 и 3 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания на 2025 финансовый год, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа одновременно один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в органы государственного казначейства электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 28, 40 и 42 к настоящим Правилам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам и подписываются электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов.
В случае уточнения бюджета в органы государственного казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 28, 40 и 42 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 43 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру согласно приложению 24 к настоящим Правилам.";
часть третью пункта 61 изложить в следующей редакции:
"Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области и района (города областного значения), а также по распределяемым бюджетным программам, осуществляется без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном пунктами 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 и 76 настоящих Правил.";
пункт 63 исключить;
пункты 74 и 75 исключить;
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. В случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 настоящих Правил, государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства образцы подписей и оттиска печати согласно приложению 51 к настоящим Правилам.
Образцы подписей и оттиска печати представляются в органы государственного казначейства в двух экземплярах. Один экземпляр хранится в досье государственного учреждения, другой используется органом государственного казначейства при проверке достоверности подписей и оттиска печати на финансовых документах государственных учреждений, имеющих гражданско-правовые сделки на бумажном носителе с ограниченным доступом.
Образец подписей и оттиска печати заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для государственного учреждения – гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ заверяется первым руководителем.";
в пункт 113 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть первую пункта 146 изложить в следующей редакции:

"146. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы Заңына және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасының түсімдер сыныптамасының кодтары бойынша бірыңғай қазынашылық шотқа есептеледі.";
5-тараудың 3-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсетін түсімдер және ақшаны жұмсау";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес ескеріледі.
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты республикалық бюджет комиссиясының шешімі және әлеуметтік, экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесі қоса берілген төлеуге берілетін шот негізінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ "Заңсыз сатып алынған активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Активтерді қайтару туралы заң) 32-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі шығыстарын қаржыландыру мақсатында тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына аударылады.
Егер әлеуметтік және экономикалық жобаларды іске асыру тиісті саланың орталық уәкілетті органының ведомствосына (комитетіне) жүктелген жағдайда, ведомствоға (комитетке) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді мемлекеттік қазынашылық органына тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімі мен әлеуметтік және экономикалық жобалардың мақұлданған тізбесі қоса беріле отырып, төлеуге берілетін шоттың негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнайы шотына аударылады.";
мынадай мазмұндағы 156-1 және 156-2-тармақтармен толықтырылсын:
"156-1. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шотының қаражатын пайдалану Активтерді қайтару туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.

"146. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений единой бюджетной классификации Республики Казахстан на единый казначейский счет.";
заголовок параграфа 3 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Поступления и расходование денег, поступивших на контрольные счета наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. Операции по поступлениям на контрольный счет наличности Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы учитываются в соответствии с единой бюджетной классификацией Республики Казахстан.
Средства Специального государственного фонда перечисляются на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату активов в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов), на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного перечня социальных, экономических проектов.
В случае если реализация социальных и экономических проектов возложена на ведомство (комитет) центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, заявку на открытие контрольного счета наличности ведомству (комитету) в орган государственного казначейства представляет центральный уполномоченный орган соответствующей сферы.
Средства с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы перечисляются на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного перечня социальных и экономических проектов.";
дополнить пунктами 156-1 и 156-2 следующего содержания:
"156-1. Использование средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется только на цели, предусмотренные пунктом 1 статьи 32 Закона о возврате активов.

Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Қағидалардың 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
156-2. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан төлемдерді жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден импортталған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің болуы тұрғысынан.
2) нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексерумен тұжырымдалады.";
159-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер Ақшаны алушылар анықтамалығында болмаған немесе өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде осы Қағидаларға 64-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған өтінімнің немесе осы Қағидаларға 67-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге арналған өтінімнің электрондық үлгісін қалыптастырады.";
177-тармақтың үшінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда шот-фактураның, хабарлама шотының, шоттың, орындалған жұмыстар актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да құжаттың;";
182-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шығыстардың экономикалық сыныптамасының көрсетілген тізбеге кірмейтін ерекшеліктері бойынша аванстық (алдын ала) төлемақы, осы Қағидалардың 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 және 198-тармақтарында көрсетілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша шығыстардың ерекшеліктері мен түрлерін қоспағанда, ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының отыз пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.";
184-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жаңа объектілерді салуға және қолда бар әскери мақсаттағы объектілерді реконструкциялауға арналған шығындарды төлеу үшін ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасынан;";
188-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Проведение платежей, связанных с использованием средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Правил.
156-2. Орган государственного казначейства осуществляет текущий контроль при проведении платежей с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: счета-фактуры (импортированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг.
2) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан о платежах и платежных системах по полноте и правильности заполнения формы.";
часть седьмую пункта 159 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии или изменении реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в информационной системе "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 67 к настоящим Правилам.";
подпункт 1) части третьей пункта 177 изложить в следующей редакции:
"1) счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;";
часть вторую пункта 182 изложить в следующей редакции:
"По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более тридцати процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 и 198 настоящих Правил.";
подпункт 2) части первой пункта 184 изложить в следующей редакции:
"2) от суммы договора на текущий финансовый год для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения;";
часть первую пункта 188 изложить в следующей редакции:

"188. Шығыстарының экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілерді салу және қолда бар объектілерді реконструкциялау" ерекшелігі бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде, мердігер ұйым шарттық міндеттемелерді уақтылы орындауға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аванстық төлемді тиісті қамтамасыз етуді ұсыну шартымен, астанада жылу электр орталықтарын салу үшін ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың жетпіс бес пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.";
189-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"189. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді реконструкциялаумен, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аванстық (алдын ала) төлемнің бұрын төленген сомасын ұстап қалуды қамтамасыз етеді.
Қолдану мерзімі қаржы жылынан асатын шарттар бойынша өткен жылдардан ұсталмаған аванстық сомасы болған жағдайда, жаңа қаржы жылында төленуге жататын аванс, атқарылған жұмыстар көлемімен бұрын төленген аванс толық өтелгеннен кейін төленеді.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем мемлекеттік қазынашылық органына мемлекеттік мекеме ұсынған орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы түпкілікті есеп айырысу ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқтағаннан кейін және Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес тапсырыс берушімен қол қойылған объектіні пайдалануға қабылдау актісін мемлекеттік қазынашылық органына ұсынғаннан кейін жүргізіледі.";
197-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"188. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере семидесяти пяти процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год для строительства теплоэлектроцентралей в столице, в рамках реализации инвестиционных проектов, при условии предоставления подрядной организацией соответствующего обеспечения авансового платежа согласно законодательства Республики Казахстан о государственных закупках на своевременное исполнение договорных обязательств.";
пункт 189 изложить в следующей редакции:
"189. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение обеспечивает удержание ранее выплаченной суммы авансовой (предварительной) оплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
По договорам, срок действия которых превышает финансовый год, в случае наличия неудержанной суммы аванса прошлых лет, аванс, подлежащий выплате в новом финансовом году, выплачивается после полного погашения ранее выплаченного аванса объемами выполненных работ.
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в органе государственного казначейства договорам на текущий финансовый год в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также, когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом, окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в орган государственного казначейства.
Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог и других объектов, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, и предъявления заказчиком в орган государственного казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:

"197. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қорытындылары бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді жасасу кезінде аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.";
мынадай мазмұндағы 197-1-тармақпен толықтырылсын:
"197-1. Қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі әлеуетті өнім берушілерге аванстық (алдын ала) төлем, тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражат болған кезде, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген мөлшерде жүзеге асырылады.";
200-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"200. Мемлекеттік мекемелердің көрсетілген қызметтерге (коммуналдық қызметтер, көше жарығы, қоқыс шығару қызметтері, байланыс қызметтері, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде сатып алынатын бұқаралық ақпарат құралдарының қызметтері, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтері), көлік қызметтеріне, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеуге, тауарға билік ету құжаттары (талондар/отын карталары) бойынша автожанармай құю станцияларынан алынған мұнай өнімдері үшін ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында, өткен қаржы жылының желтоқсанына қойылған төлеуге берілген құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ақы төлеуіне жол беріледі.";
205-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнама нормаларын қолданбай жасалған шартты бұзу кезінде мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы нөлдік сомамен қалыптастырады және мемлекеттік қазынашылық органдарына ұсынады.";
207-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"207. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдерді қағаз жеткізгіште жүргізу кезінде мемлекеттік қазынашылық органдарына осы Қағидаларға 77-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімін және шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасы мен көшірмесін қоса бере отырып, екі данада азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді ұсынады, бұл ретте тізілімнің, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімнің бір данасы және тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз жеткізгіштегі көшірмесі мемлекеттік қазынашылық органында қалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін өтінімдер "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі арқылы берілген кезде өтінімдер тізілімдері ұсынылмайды.

"197. Авансовая (предварительная) оплата при заключении гражданско-правовых сделок, по итогам проведения электронных государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не разрешается.";
дополнить пунктом 197-1 следующего содержания:
"197-1. Авансовая (предварительная) оплата потенциальным поставщикам, находящимся в реестре казахстанских товаропроизводителей, осуществляется в размере, установленном Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35238), при наличии средств на контрольных счетах наличности соответствующих бюджетов.";
часть первую пункта 200 изложить в следующей редакции:
"200. Допускается оплата государственными учреждениями за оказанные услуги (коммунальные услуги, уличное освещение, услуги вывоза мусора, услуги связи, услуги средств массовой информации, закупаемые в рамках государственного заказа, услуги организации питания военнослужащих) транспортные услуги, сопровождение информационных систем, за полученные нефтепродукты с автозаправочных станций по товарораспорядительным документам (талонам/топливным картам) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.";
часть третью пункта 205 изложить в следующей редакции:
"При расторжении договора, заключенного без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, государственным учреждением заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки формируется посредством информационной системы "Казначейство-клиент" с нулевой суммой и предоставляется в органы государственного казначейства.";
пункт 207 изложить в следующей редакции:
"207. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки при проведении заявок на бумажном носителе предоставляет в органы государственного казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме согласно приложению 77 к настоящим Правилам и заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки в двух экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом один экземпляр реестра, заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки и копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в органе государственного казначейства.
При предоставлении заявок для регистрации гражданско-правовой сделки посредством информационной системы "Казначейство-клиент" реестры заявок не представляются.

Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты немесе қосымша келісімді (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларында (бұдан әрі – № 129 қағидалар) белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген жағдайда жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді қағаз жеткізгіште ұсынады. Оған қоса: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларында (бұдан әрі – № 304 қағидалар) белгіленген тәртіппен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі. Бұл ретте, осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Астанада жылу электр орталықтарын салуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жасалған шарттарды (қосымша келісімді) тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімге аванстық (алдын ала) төлем көзделетін сатып алынатын күрделі энергетикалық жабдықтың құны туралы мәліметтерді көрсете отырып, қосымша түсіндірме жазба қосымша қыстырылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған, осы тармақта тізбеленген құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгілерін қоса бере отырып, өтінімнің электрондық үлгісі қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалуы мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттарға азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік қазынашылық органдарына "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйеден мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (қосымша келісімнің) деректерін беру жолымен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылады.

Для регистрации договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (далее – Правила № 129)), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с обязательным приложением копии одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, когда стоимость изготовления проектно-сметной документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: копия приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в порядке, установленном Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10632) (далее – Правила № 304). При этом, предоставление документов, предусмотренных частью третьей настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
Для регистрации договоров (дополнительного соглашения), заключенных в рамках реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство теплоэлектроцентралей в столице, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки прикрепляется дополнительно пояснительная записка с указанием сведений о стоимости приобретаемого сложного энергетического оборудования, по которому предусматривается авансовая (предварительная) оплата.
При обслуживании по информационной системе "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки к договорам на приобретение товаров (работ, услуг), заключение которых в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о государственных закупках предусмотрено посредством веб-портала государственных закупок, предоставляется в органы государственного казначейства путем передачи данных договора (дополнительного соглашения) о государственных закупках из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" посредством информационной системы "Казначейство-клиент".

Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жасалған шартты немесе қосымша келісімді (№ 129 қағидаларда белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы түзету нәтижесінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың сомасы ұлғайған жағдайда) тіркеу үшін мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мынадай құжаттардың бірінің: жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енген объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде жобалау-сметалық құжаттаманы немесе техникалық-экономикалық негіздемені түзетуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша шарттардың түпнұсқасынан сканерленген үлгіні қоса бере отырып, "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін беру жолымен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді береді. Оған қоса: № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрықтың түпнұсқасынан сканерленген үлгі. Бұл ретте, осы тармақтың жетінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу кезеңінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, Түркістан қаласында объектілер салу бойынша, сондай-ақ коронавирустық инфекцияға қарсы иммунобиологиялық препараттар шығару бойынша биофармацевтикалық зауыт салу бойынша "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінде жасалған шарттарды тіркеу жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын кезең-кезеңімен алу негізінде экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың түпкілікті оң қорытындысын немесе құрылыс объектілерінің техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған кезде шарттардың жалпы құнын кейіннен түзете отырыпжүзеге асырылады.
Жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан, № 304 қағидаларға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту/қайта бекіту туралы бұйрық және міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шарт талаптарының өзгеру себебі және шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы (қосымша келісім тіркелген жағдайда) (өзгерген жағдайда) басқа "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы келіп түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімдерге осы тармақта аталған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген бейнелерді бекіту талап етілмейді,
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары (қосымша келісімдері) бойынша міндеттемелерді қабылдау үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімге мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын/қосымша келісімін тіркеу туралы куәліктің көшірмесін (сканерленген бейнесін) қосымша ұсынады.
Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың (аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдерінің) шешімдеріне сәйкес міндеттемелер қабылдаған кезде мемлекеттік мекеме қосымша мемлекеттік қазынашылық органдарына республика Үкіметінің тиісті шешімдерінің көшірмелерін (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған сканерленген бейнені бекітеді) ұсынады Қазақстан (жергілікті атқарушы органдар, аудандық маңызы бар қалалар әкімдері, кент, ауыл, ауылдық округ).";
210-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Для регистрации заключенного в автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" договора или дополнительного соглашения (в случае увеличения суммы договора о государственных закупках по итогам корректировки технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации, прошедших экспертизу в порядке, установленном Правилами № 129), связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, государственным учреждением посредством информационной системы "Казначейство-клиент" в орган государственного казначейства предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки путем передачи данных договора о государственных закупках из автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" с прикреплением сканированного образа с оригинала одного из следующих документов: положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, а также договоров по бюджетным инвестиционным проектам, не требующих корректировки проектно-сметной документации или технико-экономического обоснования, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии. И дополнительно: сканированный образ с оригинала приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304. При этом, предоставление документов, предусмотренных частью седьмой настоящего пункта, осуществляется в период действия технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации.
При этом, регистрация заключенных в автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" договоров по строительству объектов в городе Туркестане, а также по строительству биофармацевтического завода по выпуску иммунобиологических препаратов против коронавирусной инфекции осуществляется на основании поэтапного получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, с последующей корректировкой общей стоимости договоров при получении окончательного положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию объектов строительства.
К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через автоматизированную интегрированную информационную систему "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте не требуется, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, приказа об утверждении/переутверждении технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации в соответствии с Правилами № 304 и пояснительной записки (в случае регистрации дополнительного соглашения) государственного учреждения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора и сумма договора (в случае ее изменения).
Для принятия обязательств по договорам (дополнительным соглашениям) государственно-частного партнерства, на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, государственным учреждением к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки дополнительно предоставляется копия (сканированный образ) свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов (акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа), государственное учреждение дополнительно предоставляет в органы государственного казначейства копии (прикрепляет сканированный образ, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченного лица государственного учреждения) соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов, акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа).";
часть вторую пункта 210 изложить в следующей редакции:

"Міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған базалық шығыстардың азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі (бұдан әрі – жоспарлы кезеңге арналған өтінім) осы Қағидаларға 80-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша осы Қағидаларға 81-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.";
215-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдер беруі негізгі шарт бойынша түпкілікті төлем жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады.";
216-тармақтың 13) және 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"13) жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомадан ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасынан аспауы тиіс;
14) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе олардың қолданылу мерзімі кезеңінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан көшірмесін немесе сканерленген бейнесін ұсыну;";
218 және 219 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"218. Мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз тасығыштағы құжатқа сәйкестігіне.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде:
осы Қағидалардың 204, 205, 206, 207, 209 және 215-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптамасының коды бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан кезде, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
түсіндірме жазбасы негізінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі шартты тіркеу туралы соңғы хабарламаны көрсете отырып өтінімді қарау нысанында "Өтінім түрі" жолағын толтыру болуын тексеруді жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде өтінімдерді қарау нысанында түсіндірме жазбаға сәйкес "бұзу" белгісінің болуы (мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шартты бұзған кезде).

"Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее – заявка на плановый период) по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода составляется по форме, согласно приложению 80 к настоящим Правилам, по информационной системе "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 81 к настоящим Правилам.";
часть пятую пункта 215 изложить в следующей редакции:
"При этом, предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения окончательного платежа по основному договору.";
подпункты 13) и 14) пункта 216 изложить в следующей редакции:
"13) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов над суммой, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию;
14) по договору, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию в период срока их действия;";
пункты 218 и 219 изложить в следующей редакции:
"218. Орган государственного казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе.
При предоставлении электронного образа по информационной системе "Казначейство-клиент" проверяется на:
наличие документов, предусмотренных пунктами 204, 205, 206, 207, 209 и 215 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок при заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета;
наличие в форме просмотра заявки в информационной системе "Казначейство-клиент" заполнения поля "Вид Заявки" с указанием последнего уведомления о регистрации договора согласно пояснительной записке.
Наличие в форме просмотра заявок в информационной системе "Казначейство-клиент" признака "расторжение" согласно пояснительной записке (при расторжении договора заключенного посредством веб-портала государственных закупок).

219. Өтінім дұрыс ресімделмеген және оған қоса берілген құжаттармен не Шарттың тармақтарда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 және 218-і осы Қағиданың мемлекеттік қазынашылық органы өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды:
1) мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімінде қайтару туралы белгісі бар хатты ресімдемей қабылдау кезеңінде сәйкессіздік анықталған;
2) мемлекеттік қазынашылық органына ұсынылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік қазынашылық органы басшысының қолы қойылған жазбаша түрде қабылдағаннан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталса, бұл ретте өтінімнің екінші данасы хаттың екінші данасымен қалады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде оған қоса берілген құжаттары бар өтінімнің электрондық бейнесі не шарт тармақтарда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 мемлекеттік қазынашылық органы осы Қағидалардың тиісті тармақтарына сілтеме жасай отырып, бас тарту себебін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.";
226-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша жеткіліксіз болған жағдайда мемлекеттік қазынашылық органы бірінші кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, зейнетақыларды, жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді, жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде штаттан тыс техникалық персоналдың жалақысын және басқа да ақшалай төлемдерді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жалақыдан ұстап қалулар, ақшалай өтемақылар, алимент, міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, тұрғын үй төлемдері, жеке тұлғаларға трансферттер, стипендиялар, банк қызметтеріне ақы төлеу, бюджеттік субвенциялар, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер.";
228-тармақта:
бірінші бөлігінің 8), 9) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Мемлекеттік қазынашылық органы тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде шот-фактуралардың немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісін немесе тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде (бұдан әрі – растаушы құжаттар) беруді. Көрсетілген құжаттарға өнім берушінің жеке қолымен немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады. Бұл ретте, көрсетілген құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның өз қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен беріледі;

219. При неверном оформлении и несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189 190, 191, 192, 193, 194, 195, 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 и 218 настоящих Правил орган государственного казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, при:
1) обнаружении несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя органа государственного казначейства в течение двух рабочих дней со дня их предоставления в орган государственного казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в информационной системе "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197 198, 199, 200, 201, 202, 205, 206, 207, 211, 215, 216 и 218 настоящих Правил, орган государственного казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.";
часть четвертую пункта 226 изложить в следующей редакции:
"В случае недостаточности денег на контрольном счете наличности республиканского бюджета органом государственного казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства Республики Казахстан, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата внештатного технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, профессиональные и добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, жилищные выплаты, трансферты физическим лицам, стипендии, оплата банковских услуг, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет.";
в пункте 228:
подпункты 8), 9) и 10) части первой изложить в следующей редакции:
"8) представление в орган государственного казначейства при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или график погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или услуг – акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются (далее – подтверждающие документы), при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке. Указанные документы подписываются электронной цифровой подписью поставщика. При этом, копии указанных документов, предоставляемые на бумажных носителях в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил, заверяются подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;

9) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазылған электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем шотын қалыптастыру;
10) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстық төлем жүргізген кезде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысынан көшірмесін немесе сканерленген бейнені ұсыну жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енгізілген жолдар мен басқа да объектілер;";
232-тармақтың үшінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлға үшін:
жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның немесе жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызметпен айналысу құқығына уәкілетті орган берген лицензияның көшірмесі. Осы құжаттардың көшірмелері "электрондық үкімет" веб-порталында және/немесе "Е-лицензиялау" веб-порталында қалыптастырылған хабарлама арқылы ұсынылады;
банктің нөмірі көрсетілген банктік шоттың болуы туралы анықтамасы;";
236-тармақта:
бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Қаржыландыру көзі" жолағында қаражат есебінен төлем және ақша аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін таңба көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түскен ақша есебінен;
5 – мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар оларды қайтару шарттарында беретін ақша есебінен;
8 – ерекше шығындар есебінен;
S – Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен;";
бірінші бөлігінің 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) "Төлем мақсаты" жолағында төлемнің мақсаты, растайтын құжаттың атауы, нөмірі және күні көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттың күні төлем шотын қалыптастыру күнінен кеш болмауы тиіс.";
237-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

9) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование счета к оплате посредством интеграции из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";
10) предоставление копии или сканированного образа с положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию при проведении платежа, следующего за авансовым, по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;";
подпункт 2) части третьей пункта 232 изложить в следующей редакции:
"2) для физического лица:
копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя. Копии данных документов предоставляются посредством сформированного уведомления на веб-портале "электронного правительства" и/или веб-портале "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;";
в пункте 236:
подпункт 5) части первой изложить в следующей редакции:
"5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
S – за счет средств Специального государственного фонда;";
подпункт 20) части первой изложить в следующей редакции:
"20) в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, наименование, номер и дата подтверждающего документа. При этом, дата подтверждающего документа не должна быть позже даты формирования счета к оплате.";
часть первую пункта 237 изложить в следующей редакции:

"237. Электрондық төлеуге берілетін шоттарды құру кезінде тиісті электрондық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 – қарапайым төлем;
2 – зейнетақы (міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемі) қосымшасы бар жарналар;
3 – еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 – қосымшамен әлеуметтік аударымдар;
5 – қосымшамен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
7 – қосымшамен жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолағында: "_____№_____шарт пен №_____ хабалама сомасының ______пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем" деген мәтін қосымша көрсетіледі.
Республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру жөніндегі шығыстарды жүзеге асырған кезде аванстық (алдын ала) төлем жүргізу үшін "Төлемнің мақсаты" жолында: "Ағымдағы қаржы жылына осы мақсатқа көзделген ___________ № __ шарт сомасының ___ пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем" деген мәтін қосымша көрсетіледі.";
244-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"244. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға олардың банкте ашылған ағымдағы шоттарына немесе жинақ шоттарына стипендиялар мен басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік жарналар мен ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, аударымдарды және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар, сақтандырудың жинақтаушы түрінің шарттары бойынша төлемдер қағаз жеткізгіштегі төлем шоттарымен бірге мемлекеттік мекеме мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлем форматындағы ақша алушылардың тізімдерін ұсынады.";
249-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"249. Мемлекеттік қазынашылық органында тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме қағаз жеткізгіште төлем шоттарының тізілімін, төлем шоттарын және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактура немесе лизингтік төлемдерді өтеу кестесінің көшірмесі (тауарды лизингке сатып алған жағдайда), жұмыстарды орындау немесе қызметтер көрсету кезінде – орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актісі, сондай-ақ ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша қосымша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын ұсынады жобалау-сметалық құжаттама немесе төлем жүргізу кезінде техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы, келесі аванстық;
осы Қағидаларға 95-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық валютада қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсаған кезде үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім.
Алдын ала (аванстық) төлемді қоспағанда, төлемді қағаз жеткізгіште жүргізген кезде тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлем шотына орталық атқарушы орган аппараты басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) қолымен расталған, осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі немесе оған уәкілеттік берілген, ал ондайлар болмаған жағдайларда ‒ мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес электрондық шот-фактура жазылмайтын жағдайларды қоспағанда, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде растаушы құжат электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған және мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған шот-фактураның электрондық бейнесі болып табылады.
Шот-фактураның нысаны, электрондық түрде жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі, электрондық шот-фактураны куәландыру тәртібі, түзетілген, қосымша электрондық шот-фактураларды алуды растау ерекшеліктері, электрондық шот-фактураларды сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
Байқоңыр қаласының аумағында тіркелген заңды тұлғаның пайдасына "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде шот-фактураның түпнұсқасынан сканерленген бейне растайтын құжат болып табылады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың талаптары бойынша төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме орындалған жұмыстар актісі негізінде төлем шотының электрондық бейнесін толтырады, қалыптастырылған және интеграцияланған Мемлекеттік сатып алу веб-порталы және басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, сондай-ақ шығыстар бойынша, жобалық (жобалау-сметалық) құжаттаманы дайындау құны шарт құнына енгізілген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жобалық-сметалық құжаттама бойынша техникалық-экономикалық негіздеме бойынша, аванстық төлемнен кейінгі төлемді жүргізу кезінде ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының немесе ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының сканерленген бейнесін қосымша ұсынады.
Жеке тұлғалармен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптарына сәйкес төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген түпнұсқадан сканерленген құжаттарды немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған олардың электрондық бейнесін қамтитын, файлдарды қоса отырып, төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін толтырады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде тіркелген шарттың талаптарына сәйкес шетел валютасында төлемдер жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен төлеуге берілетін шоттың электрондық бейнесін қалыптастырады.";
250-тармақ алып тасталсын;
255-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"237. При создании электронных счетов к оплате в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 – обычный платеж;
2 – пенсионные (обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателей, добровольные пенсионные взносы и пенсионная выплата) взносы с приложением;
3 – перечисление заработной платы и дивидендов;
4 – социальные отчисления с приложением.
5 – отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование с приложением;
7 – платежи по договорам накопительного страхования с приложением.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, дата и № ____ уведомления".
Для проведения авансовой (предварительной) оплаты при осуществлении расходов по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ процентов от суммы договора № ____ от ____, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели".";
часть первую пункта 244 изложить в следующей редакции:
"244. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, обязательных профессиональных взносов и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования вместе со счетами к оплате на бумажном носителе государственное учреждение представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам.";
пункт 249 изложить в следующей редакции:
"249. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в органе государственного казначейства, государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставке товаров – счет-фактуру или копию графика погашения лизинговых платежей (в случае приобретения товара в лизинг), при выполнении работ или оказании услуг – копию акта выполненных работ или оказанных услуг, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, при проведении платежа, следующего за авансовым;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 95 к настоящим Правилам.
При проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке к счету к оплате прилагаются копии подтверждающих документов, перечисленных в части первой настоящего пункта, заверенные полистно подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора, в информационной системе "Казначейство-клиент" подтверждающим документом является электронный образ счета-фактуры, интегрированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур в информационную систему "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, за исключением случаев, при которых электронный счет-фактура не выписывается, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Форма счета-фактуры, порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур, выписываемых в электронном виде, порядок заверения электронного счета-фактуры, особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных электронных счетов-фактур, порядок хранения электронных счетов-фактур регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
При проведении платежа по условиям зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" в пользу юридического лица, зарегистрированного на территории города Байконур, подтверждающим документом является сканированный образ с оригинала счета-фактуры.
При проведении платежа по условиям договора о государственных закупках, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, зарегистрированного в информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате на основании акта выполненных работ, сформированного и интегрированного посредством веб-портала государственных закупок и подписанного электронной цифровой подписью руководителя, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет сканированный образ положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительного заключении комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию, при проведении платежа, следующего за авансовым.
При проведении платежа согласно условиям, зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" с физическими лицами государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные с оригинала документы, перечисленные в части первой настоящего пункта или их электронный образ, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
При проведении платежей в иностранной валюте согласно условиям зарегистрированного договора в информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение формирует электронный образ счета к оплате с заявкой на конвертацию иностранной валюты с прикреплением документов, указанных в настоящем пункте.";
пункт 250 исключить;
часть первую пункта 255 изложить в следующей редакции:

"255. Медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын және толық мемлекеттік қамтамасыз етудегі адамдардың аванстық төлем сомасын қоспағанда, зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларын есепке жатқызуға арналған ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан төлем жүргізу кезінде қағаз жеткізгіште комиссия шешімінің көшірмесі, растайтын құжаттың (шот-фактуралар немесе жүкқұжат, тауарларды, көрсетілген қызметтерді жеткізу туралы акті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат) көшірмесі ұсынылады, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету жүзеге асырылады."
313-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"313. Мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомасы осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей міндетті түрде қайтаруға жатады.
Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті түзету кезінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттерді өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшін – нысаналы трансферттерді өтеу жөніндегі шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиісті бюджеттік бағдарламасы бойынша төлеуге берілетін шот және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының ұсынымы негізінде жүргізеді.
Бұл ретте төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттары мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатты әрбір қайтару бойынша төлеуге берілетін шоттың көшірмесін және мақсатқа сай пайдаланбауға жол берілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қамтитын негіздеме хаттың көшірмесін үш күндік мерзімде жоғары тұрған бюджетке жеткізеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген, нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражаты мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.";
6-тарау мынадай мазмұндағы 23-параграфпен толықтырылсын:

"255. При проведении платежа с контрольных счетов наличности временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, за исключением суммы авансового платежа, на бумажном носителе представляется копия решения комиссии, копия подтверждающего документа (счет-фактура или накладная, акт о поставке товаров, оказанных услуг или другой документ установленный законодательством Республики Казахстан), на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг.";
пункт 313 изложить в следующей редакции:
"313. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты не позднее трех месяцев после подписания акта органа государственного аудита и финансового контроля.
Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа при корректировке местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета – суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета единой бюджетной классификации Республики Казахстан на основании счета к оплате и представления органа государственного аудита и финансового контроля.
При этом, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа в трехдневный срок доводит до уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и письмо-обоснование, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
Использованные не по целевому назначению бюджетные средства, выделенные субъектам квазигосударственного сектора, подлежат возврату в соответствующий бюджет не позднее трех месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита.";
главу 6 дополнить параграфом 23 следующего содержания:

"23-параграф. "Құпия"";
366-тармақтың 8) тармақшасына орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
383-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Салық кодексінің талаптарына сәйкес жазып берілген электрондық шот-фактураны алған кезде электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграциялау арқылы төлем тапсырмасын қалыптастыру;";
390-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"390. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне, жеке тұлғаларға олардың ағымдағы шоттарына немесе банкте ашылған жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдер жүргізу үшін төлем тапсырмаларымен бірге қағаз жеткізгіште квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидаларға 140, 141, 142, 143 және 144-қосымшаларға сәйкес төлем форматында ақша алушылардың тізімдерін ұсынады.";
391-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"391. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне және жеке тұлғаларға ағымдағы шоттарға немесе жинақ шоттарына жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдер жүргізілгеннен кейін мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме қалыптастырады. 5-15А нысаны операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптасады. 5-15А нысанының әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысының қолымен, мөртаңбасының бедерімен куәландырылады және осы Қағидалардың 390-тармағында көзделген құжаттармен бірге квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.";
393-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 23. "Секретно"";
подпункт 8) пункта 366 изложить в следующей редакции:
"8) зачислением и расходованием средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на бюджетное кредитование бюджетного инвестиционного проекта, на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и обеспечение продовольственной безопасности (контрольный счет наличности бюджетных кредитов).";
подпункт 8) пункта 383 изложить в следующей редакции:
"8) при получении электронного счета-фактуры, выписанного в соответствии с требованиями Налогового кодекса, формирование платежного поручения посредством интеграции из информационной системы по приему и обработке электронных счетов-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент";";
часть первую пункта 390 изложить в следующей редакции:
"390. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование вместе с платежными поручениями на бумажном носителе субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 140, 141, 142, 143 и 144 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 391 изложить в следующей редакции:
"391. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, и физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателей, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем органа государственного казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А. Форма 5-15А формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница формы 5-15А заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя органа государственного казначейства с указанием даты обработки документа и передается субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 390 настоящих Правил.";
пункт 393 изложить в следующей редакции:

"393. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына:
1) жарғылық капиталды ұлғайту/қалыптастыру кезінде – бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігін не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезіндегі басқару органдарының тиісті шешімін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы қоса берілген қаржы-экономикалық негіздемесін;
2) аванстық төлем сомасын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде шот-фактураны (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден интеграцияланған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжатты (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісін немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бұрын бөлінген қаражат есебінен шығыстарды және/немесе тартылған қарыз қаражатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан өтеу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік қазынашылық органына Қазақстан Республикасы Үкіметінің шығыстарды өтеу жөніндегі қаулысының көшірмесін және қосымша, қарыз қаражатын тартқан кезде - кредиттік шарттың көшірмесін ұсынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезінде қаржы-экономикалық негіздемеге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражаттың болуына сәйкес шарт сомасынан:
барлық инвестициялық жобалар бойынша – отыз пайыздан аспайтын мөлшерде;
жоғары технологиялық тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша – елу пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Астық сатып алуды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі оператордың ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі-жазғы қаржыландыруға аванстық (алдын ала) төлемді аударуы жасалған шарт сомасына сәйкес жетпіс пайыздан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады.
Қалған соманы аудару шот-фактура негізінде жасалған қосымша келісімге сәйкес астықты күзгі сатып алғаннан кейін жүргізіледі ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде төлем тапсырмасы интеграцияланған электрондық шот-фактура негізінде қалыптастырылады);
3) аванстық төлем сомасын қоспағанда, мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде шот-фактура (электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйеден интеграцияланған) немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрін.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі мемлекеттік тапсырманы орындау және мемлекеттік тапсырманың мақсатына қол жеткізу кезінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің келісімімен жасалған шарттың талаптарына сәйкес осы қаражатты екінші деңгейдегі банктердегі депозиттік шоттарда орналастыруды қоспағанда, мемлекеттік қазынашылық органындағы өзінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың қалдықтарын екінші деңгейдегі банктегі өзінің есеп шотына аударады;

"393. Для проведения платежей и переводов денег субъект квазигосударственного сектора представляет в орган государственного казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления при перечислении денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора, финансово-экономического обоснование с приложением положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру (интегрированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный действующим законодательством Республики Казахстан.
При возмещении расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального Фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в орган государственного казначейства копию постановления Правительства Республики Казахстан по возмещению расходов и дополнительно, при привлечении заемных средств – копию кредитного договора.
При реализации инвестиционного проекта допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием и наличием средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора:
в размере не более тридцати процентов – по всем инвестиционным проектам;
в размере не более пятидесяти процентов – по приобретению высокотехнологичных товаров, работ, услуг.
При осуществлении закупа зерна перечисление авансовой (предварительной) оплаты оператором по зерновому рынку на весенне-летнее финансирование сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется в размере не более семидесяти процентов согласно сумме заключенного договора.
Перечисление оставшейся суммы производится после осеннего закупа зерна согласно заключенному дополнительному соглашению на основании счета-фактуры (в информационной системе "Казначейство-клиент" платежное поручение формируется на основании интегрированной электронной счет-фактуры);
3) при выполнении государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, счет-фактуру (интегрированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур) или накладную (акт) о поставке товаров или акт выполненных работ, оказанных услуг или иной вид документа, установленный действующим законодательством Республики Казахстан.
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, при выполнении государственного задания и достижении цели государственного задания, согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего контрольного счета наличности в органе государственного казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитных счетах в банках второго уровня;

4) бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бюджетке қайтару кезінде – төлем тапсырмасы және Мемлекеттік мүлік туралы заңға және Акционерлік қоғамдар туралы заңға сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімін;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару кезінде – төлем тапсырмасын ұсынады.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін төлеуге төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры және мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор мемлекеттік қазынашылық органына ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінде қалыптастырады) төлем тапсырмасын ұсынады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры, мемлекеттік сатып алу саласындағы оператор:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.";
395-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"395. Қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін қаржылық қолдау операторы мемлекеттік қазынашылық органына төлемнің негізділігін растайтын төлем тапсырмасы мен құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураны немесе жүкқұжатты (актіні) немесе өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісін немесе осы Қағидаларға 112-қосымшаға сәйкес мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемді жүргізу үшін растау немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрін және/немесе электрондық форматта түпкілікті алушылардың тізімін ұсынады.";
402-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"402. Республикалық бюджет комиссиясының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік комиссиясының шешімі негізінде есепті кезеңнің соңында квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмай қалған, бюджеттен алынған есепті қаржы жылының соңындағы қаражат қалдықтары:
1) бұрын қаржы-экономикалық негіздемені түзету арқылы бюджет қаражаты бөлінген бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыруға пайдаланылады;

4) при возврате в бюджет неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, образовавшихся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств – платежное поручение и решение соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с Законом о государственном имуществе и Законом об акционерных обществах;
5) при перечислении в доход соответствующего бюджета средств от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленных на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора – платежное поручение.
Для проведения платежей и переводов денег на оплату гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, фонд социального медицинского страхования и единый оператор в сфере государственных закупок представляют в орган государственного казначейства (в информационной системе "Казначейство-клиент" формируют) платежное поручение.
Фонд социального медицинского страхования, оператор в сфере государственных закупок обеспечивают:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях.";
часть первую пункта 395 изложить в следующей редакции:
"395. Для проведения платежей и переводов по осуществлению финансовой поддержки оператор финансовой поддержки представляет в орган государственного казначейства платежное поручение и документы, подтверждающие обоснованность платежа: счет-фактуру или накладную (акт) о поставке товаров или акт сверки взаиморасчетов или акт выполненных работ, оказанных услуг или подтверждения для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ согласно приложению 112 к настоящим Правилам или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан и/или списки конечных получателей в электронном формате.";
часть первую пункта 402 изложить в следующей редакции:
"402. Остатки средств на конец отчетного финансового года, полученных из бюджета, оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора, на основании решения республиканской бюджетной комиссии или бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения):
1) используются на продолжение реализации бюджетного инвестиционного проекта, на который ранее были выделены бюджетные средства посредством корректировки финансово-экономического обоснования;

2) жаңа қаржы-экономикалық негіздемені әзірлеу арқылы осы квазимемлекеттік сектордың осы субъектісі шеңберінде өзге де бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланылады;
3) акционерлік қоғамдардың ұйымдық-құқықтық нысанындағы квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.";
405 және 406 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"405. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік құпиялары бар қызметтік ақпаратты қамтитын ("Құпия" белгісі бар) объектілерді және "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімі бар объектілерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алу рәсімін құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу шарттарымен жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік сатып алу қорытындыларын шығарғаннан кейін:
тапсырыс беруші бас мердігерді анықтаған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оны мемлекеттік қазынашылықта мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасын бақылау шотының ашылғаны туралы жазбаша хабардар етеді;
бас мердігер тапсырыс берушіден хабарлама алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алудың кодын беруге және қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген хабарламаның көшірмелерін және осы Қағидаларға 146-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылық сүйемелдеу кезінде контрагенттердің (өнім берушінің, қосалқы мердігердің) тізбесін (бұдан әрі - контрагенттердің тізбесі) ұсынады.
406. Мемлекеттік қазынашылық органы 405-тармақтың екінші бөлігінде санамаланған құжаттарды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) мемлекеттік қазынашылыққа осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас мердігердің кодын беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшасының бақылау шотын ашуға өтінімді;
2) тапсырыс берушінің қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік кіріс органына талдау жүргізу үшін контрагенттердің тізбесін жолдайды.
Бас мердігер код беруге және мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға арналған өтінімдерде көрсетілген деректемелердің және контрагенттердің тізбесінің дұрыстығын қамтамасыз етеді.";

2) используются на реализацию иных бюджетных инвестиционных проектов в рамках данного субъекта квазигосударственного сектора посредством разработки нового финансово-экономического обоснования;
3) подлежат возврату в соответствующий бюджет, за исключением субъектов квазигосударственного сектора в организационно-правовой форме акционерных обществ.";
пункты 405 и 406 изложить в следующей редакции:
"405. Государственное учреждение обеспечивает проведение процедуры государственных закупок с условиями казначейского сопровождения государственных закупок по строительству, за исключением объектов, сведения по которым содержат служебную информацию с государственными секретами (с грифом "Секретно") и объектов, по которым имеется решение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан".
После подведения итогов государственных закупок:
заказчик не позднее следующего рабочего дня со дня определения генерального подрядчика, письменно уведомляет его об открытии контрольного счета наличности государственных закупок в государственном казначействе;
генеральный подрядчик не позднее следующего рабочего дня после получения уведомления от заказчика представляет в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил, копии уведомления, указанного в абзаце третьем настоящего пункта и перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) при казначейском сопровождении по форме согласно приложению 146 к настоящим Правилам (далее – перечень контрагентов).
406. Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения документов, перечисленных в части второй пункта 405, направляет:
1) в государственное казначейство заявку на присвоение кода генерального подрядчика и открытие контрольного счета наличности государственных закупок по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам;
2) в орган государственных доходов по месту обслуживания заказчика для проведения анализа перечень контрагентов.
Генеральный подрядчик обеспечивает достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кода и открытие контрольного счета наличности государственных закупок и перечне контрагентов.";

мынадай мазмұндағы 406-1 және 406-2-тармақтармен толықтырылсын:
"406-1. Мемлекеттік кірістер органы мемлекеттік қазынашылық органынан түскен күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде контрагенттер тізбесі бойынша жүргізілген талдау қорытындыларын мемлекеттік қазынашылық органына жолдайды.
406-2. Контрагенттердің (өнім беруші, қосалқы мердігер) мемлекеттік кірістер органы жүргізген талдау қорытындылары бойынша теріс нәтижелер алынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық органы бұл туралы бас мердігерді хабардар етеді және себептерін көрсете отырып, контрагенттерге төлемдер жүргізуге арналған төлем тапсырмасын қайтарады ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша қабылданбайды).
Бас мердігер контрагенттердің (өнім беруші, қосалқы мердігер) тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізген және оны осы Қағидалардың 405-тармағына сәйкес мемлекеттік қазынашылық органына ұсынған жағдайда, мемлекеттік қазынашылық және мемлекеттік кірістер органдары осы Қағидалардың 406 және 406-1-тармақтарының талаптарына сәйкес іс-әрекеттерді жүзеге асырады.";
408 және 409 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"408. Мемлекеттік қазынашылық бас мердігерге код берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хатпен берілген код туралы мемлекеттік қазынашылық органдарына хабарлайды.
Мемлекеттік қазынашылық органы мемлекеттік қазынашылықтан код берілгені туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бас мердігерді мемлекеттік сатып алудың берілген коды және қолма-қол ақшаның ашық бақылау шоты туралы жазбаша хабарлайды.
Бас мердігердің берілген кодын тіркеу қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алудың ашық қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын тіркеу осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес 5-19-нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша кодтар беру және мемлекеттік сатып алу шоттарын ашу үшін қосалқы мердігерлер қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша мемлекеттік қазынашылық органына осы Қағидалардың 4-тарауының 5-параграфында көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 111-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді ұсынады.
409. Мемлекеттік қазынашылық органы тиісті мемлекеттік кіріс органын қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде (мемлекеттік қазынашылық органдарында 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген шарттар бойынша) бас мердігердің, қосалқы мердігердің және мемлекеттік қазынашылық ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік сатып алулардың қолма-қол ақшаны бақылау шотының ашылғаны туралы жазбаша хабардар етеді.";
417-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас мердігер төлем тапсырмасын толтырған кезде "Төлемнің мақсаты" жолында төлемнің мақсаты, тапсырыс беруші мен бас мердігер арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні, растайтын құжаттардың атауы, нөмірі мен күні көрсетіледі.";

дополнить пунктами 406-1 и 406-2 следующего содержания:
"406-1. Орган государственных доходов в срок не более трех рабочих дней со дня, следующего за днем его поступления от органа государственного казначейства, направляет в орган государственного казначейства итоги проведенного анализа по перечню контрагентов.
406-2. В случае получения отрицательных результатов по итогам анализа, проведенного органом государственных доходов в отношении контрагентов (поставщик, субподрядчик), орган государственного казначейства уведомляет об этом генерального подрядчика и возвращает платежное поручение на проведение платежей контрагентам (по информационной системе "Казначейство-клиент" отклоняет) с указанием причины.
В случае внесения генеральным подрядчиком изменений и дополнений в перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) и представления его в орган государственного казначейства в соответствии с пунктом 405 настоящих Правил, органы государственного казначейства и государственных доходов осуществляют действия в соответствии с требованиями пунктов 406 и 406-1 настоящих Правил.";
пункты 408 и 409 изложить в следующей редакции:
"408. Государственное казначейство не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кода генеральному подрядчику уведомляет органы государственного казначейства о присвоенном коде письмом в электронном виде.
Орган государственного казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от государственного казначейства о присвоении кода письменно уведомляет генерального подрядчика о присвоенном коде и открытом контрольном счете наличности государственных закупок.
Регистрация присвоенного кода генерального подрядчика отражается в соответствующем справочнике, формируемом в интегрированной информационной системе казначейства.
Регистрация открытых контрольных счетов наличности государственных закупок отражается во внутреннем отчете органа государственного казначейства по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, для присвоения кодов и открытия счетов государственных закупок субподрядчики в рамках казначейского сопровождения представляют в орган государственного казначейства по месту обслуживания заказчика заявку по форме согласно приложению 111 к настоящим Правилам, с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил.
409. Орган государственного казначейства письменно уведомляет соответствующий орган государственных доходов об открытии кода генерального подрядчика, субподрядчика в рамках казначейского сопровождения (по договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года) и контрольного счета наличности государственных закупок в течение трех рабочих дней после их открытия государственным казначейством.";
часть седьмую пункта 417 изложить в следующей редакции:
"При заполнении платежного поручения генеральным подрядчиком в поле "Назначение платежа" указываются назначение платежа, номер и дата договора, заключенного между заказчиком и генеральным подрядчиком, наименование, номер и дата подтверждающих документов.";

мынадай мазмұндағы 417-1-тармақпен толықтырылсын:
"2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мемлекеттік қазынашылық органдарында тіркелген шарттар бойынша төлем тапсырмасын қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде қосалқы мердігердің қалыптастыруы үшін электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінен "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне интеграцияланған электрондық шот-фактура негіз болып табылады.";
474-тармақтың бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеме бекітілген жоспардың бір данасын өзіне қалдырады, екінші данасын ағымдағы қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық органына өзінің орналасқан жері бойынша тізіліммен екі данада ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша мемлекеттік қазынашылық органына берген кезде мемлекеттік мекеме осы Қағидаларға 128-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық кескінін, сондай-ақ осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған тізілімге сканерленген бекітілген жоспарды тіркеп жібереді.";
621-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"621. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жеке жобасы бойынша мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы:
осы Қағидаларға 136-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінім;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты/қосымша келісім;
тиісті бюджет комиссиясының шешімі немесе облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы шешім;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары сараптама жүргізуге уәкілеттік берген заңды тұлғалар жүргізген бизнес-жоспарға сараптама (жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде) ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тараумен толықтырылсын:
"14-1-тарау. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу

дополнить пунктом 417-1 следующего содержания:
"417-1. По договорам, зарегистрированным в органах государственного казначейства до 1 января 2025 года, основанием для формирования субподрядчиком в рамках казначейского сопровождения платежного поручения является электронная счет-фактура, интегрированная из информационной системы электронных счет-фактур в информационную систему "Казначейство-клиент".";
части пятую и шестую пункта 474 изложить в следующей редакции:
"Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, второй экземпляр в срок до 15 февраля текущего финансового года предоставляет в орган государственного казначейства по своему местонахождению с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При передаче в орган государственного казначейства по информационной системе "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ плана по форме, согласно приложению 128 к настоящим Правилам, а также сканированный утвержденный план к реестру по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, подписанные электронной цифровой подписью руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.";
пункт 621 изложить в следующей редакции:
"621. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственно-частного партнерства местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту государственно-частного партнерства представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства;
решение соответствующей бюджетной комиссии или решение маслихата области, города республиканского значения, столицы о принятии государственных обязательств;
экспертизу бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченными на проведение экспертизы (при прямых переговорах по определению частного партнера).";
дополнить главой 14-1 следующего содержания:
"Глава 14-1. Регистрация государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга

631-1. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік қазынашылық немесе мемлекеттік қазынашылық органдары тіркеген "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдер өнім берушіні таңдау үшін негіз болған сапаның және басқа да талаптардың өзгермейтіндігі сақталған кезде:
шартқа қатысушылардың атауы, саны немесе ауыстырылуы, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттарын және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді іске асыру сомалары мен мерзімдері (оның ішінде төлем кестелері өзгерген кезде);
жасалған шарттың талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен шартты бұзған жағдайларда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартында көзделген мемлекеттік міндеттемелердің және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттың сомасы мемлекеттің міндеттемелерін ұлғайту жағына өзгертілуге жатпайды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартын шарт тараптарының келісімі бойынша өзгертуге және бұзуға болады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шарттары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тіркеу туралы куәлік бар болған кезде жарамды.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер тараптар өзіне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.
631-2. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттары/қосымша келісімдері және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер шартта белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде, сондай-ақ тиісті бюджет комиссиясының шешіміне сәйкес тіркелуге жатады.
631-3. Орталық мемлекеттік органдар мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына тіркеуге "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді шарттарды/қосымша келісімдерді ұсынуды олар жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.

631-1. Регистрация договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляются государственным казначейством или органами государственного казначейства.
Дополнительные соглашения к договорам государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, зарегистрированным государственным казначейством или органами государственного казначейства, при условии сохранения неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
Сумма договора о строительстве "под ключ" не подлежит изменению в сторону увеличения обязательств государства.
Договор государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга подлежит изменению и расторжению по соглашению сторон договора.
Договора государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга действительны при наличии свидетельства о регистрации.
Проекты строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга считаются завершенными после выполнения сторонами договора всех взятых на себя обязательств.
631-2. Договора/дополнительные соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовые сделки по услугам лизинга подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, а также согласно решения соответствующей бюджетной комиссии.
631-3. Предоставление на регистрацию в государственное казначейство или орган государственного казначейства договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга центральными государственными органами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".

631-4. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу мемлекеттік қазынашылыққа немесе мемлекеттік қазынашылық органына "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылатын тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінім осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға (бұдан әрі – 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім) сәйкес нысан бойынша жасалады.
631-5. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді мемлекеттік қазынашылыққа "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы мына құжаттарды:
осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімді;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша) есептік құны бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын;
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.
631-6. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шарттарын/қосымша келісімдерді және жергілікті атқарушы органдардың лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу үшін әрбір жеке "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қазынашылық органына:
осы Қағидаларға 136-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
"толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары немесе лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелердің шартын/қосымша келісімді;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін;
жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе техникалық-экономикалық негіздеме бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын немесе "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын ("толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша);
лизингтік төлемдерді өтеу кестесін (лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша) ұсынады.

631-4. Регистрация договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в государственное казначейство или орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга составляется по форме согласно приложению 136-1 (далее – заявка по форме согласно приложению 136-1) к настоящим Правилам.
631-5. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга представляют в государственное казначейство посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" следующие документы:
заявку по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовых сделок по услугам лизинга;
решение республиканской бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетной стоимости строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).
631-6. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга представляют в орган государственного казначейства посредством интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин":
заявку по форме согласно приложению 136-1 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" или гражданско-правовых сделок по услугам лизинга;
решение соответствующей бюджетной комиссии;
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации или положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическому обоснованию или расчетную стоимость строительства "под ключ" (по проектам строительства "под ключ");
график погашения лизинговых платежей (по гражданско-правовым сделкам по услугам лизинга).

қағидаларына 136-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге өтінім __________ жылғы "___" __________
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган
___________________________________________________
Өңір __________
Жобаның атауы
Тапсырыс берушінің атауы
Өнім берушінің атауы
Құжат-негіздеме
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның/бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның басшысы ________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бұйрығына 12-қосымша
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 137-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу туралы куәлік
Қала _____ жылғы "___" __________
Осымен _____________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органы)
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары және лизинг қызметтері бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша мемлекеттік міндеттемелер шартын/қосымша келісімін нөмірмен тіркейді _______
Жобаның атауы
Тапсырыс беруші
Өнім беруші
Шарт сомасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Тіркеу туралы куәлікті беру үшін негіздеме
Мемлекеттік қазынашылық/мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бұйрығына 13-қосымша
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 140-қосымша
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және зейнетақы төлемдері бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-002 төлем форматы
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің жеке сәйкестендіру коды
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру номер
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика секторы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B: Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59: Ақша алушының жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем белгілеу коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындамасы
:21:Реттік №
:32B:KZT Сома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21 Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A: Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Ескерту:
/OPV/C – міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/P – міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/E – жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/V – ерікті зейнетақы жарналарын аудару кезінде;
/OPV/D – зейнетақы төлемдерін аудару кезінде.
Бұйрығына 14-қосымша
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 143-қосымша
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-005 төлем форматы

Приложение 136-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Заявка на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от "__" _______ 20__ года
Вид бюджета:
Центральный государственный орган/местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
Регион: ________________
Наименование проекта.
Наименование заказчика
Наименование поставщика
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель центрального государственного органа/местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета __________________________________________
фамилия, имя, отечество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 9 к приказу
Приложение 137-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Свидетельство о регистрации договора/дополнительного соглашения государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга
Город
"__" _______ 20__ год
Настоящим _____________________________________________________
(государственное казначейство/орган государственного казначейства)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" и гражданско-правовых сделок по услугам лизинга от под номером _______
Наименование проекта
Заказчик
Поставщик
Сумма договора
Срок действия договора
Основание для выдачи свидетельства о регистрации
Руководитель государственного казначейства/органа государственного казначейства ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 10 к приказу
Приложение 140
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Формат платежа МТ-002 для перечисления платежей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, добровольным пенсионным взносам и пенсионным выплатам
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
/NAME/Наименование отправителя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в
Казначействе
:57B: Банковский идентификационный код получателя денег
:59: Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резидентства получателя денег
/SECO/Сектор экономики
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B: KZTСумма
:70:
/OPV/C(P,E,V,D)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A: Год месяц день платежаKZTИтоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/C – при перечислении обязательных пенсионных взносов;
/OPV/P – при перечислении обязательных профессиональных пенсионных взносов;
/OPV/E – при перечислении обязательных пенсионных взносов работодателей;
/OPV/V – при перечислении добровольных пенсионных взносов;
/OPV/D – при перечислении пенсионных выплат.
Приложение 11 к приказу
Приложение 143
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Формат платежа МТ-005 для перечисления платежей по отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование

{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің Жеке сәйкестендіру коды
/NAME/ Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/ Ақша жөнелтушінің бизнес-сәйкестендіру №
/CHIEF/ Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика саласы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің банктік сәйкестендіру коды
:57B:Ақша алушының банктік сәйкестендіру коды
:59:Ақша алушының Жеке сәйкестендіру коды
/IDN/Ақша алушының бизнес-сәйкестендіру №
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика саласы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының №
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем тағайындау коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем тағайындау
:21:Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21: Реттік №
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ Жеке сәйкестендіру №
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Ескерту:
/OPV/R – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша төлемдері кезінде;
/OPV/М – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша төлемдерді кезінде.
Бұйрығына 15-қосымша
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 145-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Бас мердігердің қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде жүргізген төлемдері туралы мәліметтер __________ жылғы "___" __________
Жоба коды
Жөнелтушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жөнелтушінің атауы
Алушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Алушының атауы
Шарт (күні, нөмірі)
Төлем тапсырмасының нөмірі және күні
Сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік қазынашылық органының басшысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Мемлекеттік қазынашылық органының жауапты орындаушысы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөртабан орны
Бұйрығына 16-қосымша
2025 қаржы жылына арналған
бюджетті атқару және оған
кассалық қызмет көрсету
қағидаларына 146-қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қазынашылық органының/мемлекеттік кірістер органының атауы)
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде контрагенттердің тізбесі (өнім беруші, қосалқы мердігер) __________ жылғы "___" __________
Контрагенттің атауы (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Контрагенттің жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Жеке сәйкестендіру коды/ контрагенттің банктік сәйкестендіру коды (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Контрагенттің заңды мекенжайы (өнім беруші, қосалқы мердігер)
Қазынашылық сүйемелдеуге жататын құрылыс объектісінің атауы
1
2
3
4
5
6
Қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігер (өнім беруші) (мемлекеттік қазынашылық органының басшысы)
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөр орны
Бұйрығына 17-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
147-қосымша
Құпия
Бұйрығына 18-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
148-қосымша
Құпия
Бұйрығына 19-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
149-қосымша
Құпия
Бұйрығына 20-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
150-қосымша
Құпия
Бұйрығына 21-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
151-қосымша
Құпия
Бұйрығына 22-қосымша
2025 қаржы жылына
арналған бюджетті атқару
және оған кассалық қызмет
көрсету қағидаларына
152-қосымша
Құпия

{1: F010000000000000000000005}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ Индивидуальный идентификационный код отправителя денег в Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер отправителя денег
/CHIEF/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: Банковский идентификационный код отправителя денег в Казначействе
:57B: Бизнес-идентификационный номер получателя денег
:59: : Индивидуальный идентификационный код получателя денег
/IDN/ Бизнес-идентификационный номер получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резиденства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики/ получателя денег
:70:
/NUM/ Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/ Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/Месяц год платежа
:21: Порядковый номер
:32B:KZT Сумма
:70:
/OPV/R(M)
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ Индивидуальный идентификационный номер
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A:Год месяц день платежа
KZT Итоговая сумма
-}
Примечание:
/OPV/R – при перечислении платежей по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование;
/OPV/М – при перечислении платежей по взносам на обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение 12 к приказу
Приложение 145
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Сведения о проведенных платежах генеральным подрядчиком в рамках казначейского сопровождения "___" ______________ ____ года
Код проекта
Бизнес-идентификационный номер отправителя
Наименование отправителя
Бизнес-идентификационный номер получателя
Наименование получателя
Договор (дата, номер)
Номер и дата платежного поручения
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место печати
Ответственный исполнитель органа государственного казначейства
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Приложение 13 к приказу
Приложение 146
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
__________________________________________________________
(наименование органа государственного казначейства/органа
государственных доходов)
Перечень контрагентов (поставщик, субподрядчик) в рамках казначейского сопровождения от "___" ______________ _____ года
Наименование контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер контрагента (поставщик, субподрядчик)
Индивидуальный идентификационный код/ банковский идентификационный код контрагента (поставщик, субподрядчик)
Юридический адрес контрагента (поставщик, субподрядчик)
Наименование обьекта строительства, подлежащего казначейскому сопровождению
1
2
3
4
5
6
Генеральный подрядчик (поставщик) в рамках казначейского сопровождения (руководитель органа государственного казначейства)
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Приложение 14 к приказу
Приложение 147
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Приложение 15 к приказу
Приложение 148
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Приложение 16 к приказу
Приложение 149
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Приложение 17 к приказу
Приложение 150
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Приложение 18 к приказу
Приложение 151
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно
Приложение 19 к приказу
Приложение 152
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания на 2025 год
Секретно