Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 маусымдағы № 305 бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 160-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 17 маусымдағы
№ 305 бұйрығымен
бекітілген
Ескерту. Қағиданың оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.06.2026 № 427 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 160-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген және бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану тәртібін айқындайды.
Қағидалар республикалық және жергілікті бюджеттен берілген кредиттер бойынша берешекке қатысты қолданылады.
2. Бюджеттік кредиттер, сондай-ақ мемлекеттік кепілдіктерді орындауға берілген қаражат бойынша өндіріп алуға үмітсіз берешек (бұдан әрі – бюджеттік кредиттер бойынша үмітсіз берешек) – 2005 жылға дейін республикалық және жергілікті бюджеттерден берілген бюджеттік кредиттер бойынша қарыз алушылардың, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің), түпкілікті қарыз алушылардың мерзімі өткен, белгіленген мерзімдерде өтелмеген берешегі.
Бюджеттік кредиттер бойынша үмітсіз берешекке бюджеттік кредиттер беру туралы растайтын құжаттары (кредиттік шарттар, төлем құжаттары, қарыз алушылардың, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің), түпкілікті қарыз алушылардың деректемелері) жоқ берешек жатады.
Бюджеттік кредиттер бойынша үмітсіз берешек негізгі борыш, ол бойынша сыйақы және өсімпұл бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер алдындағы мерзімі өткен берешекті қамтиды (әрі қарай – бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешек).

Об утверждении Правил признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 июня 2025 года № 305.
В соответствии с пунктом 1 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию.
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 июня 2025 года № 305
Сноска. Правый верхний угол приказа – в редакции приказа Министра финансов РК от 23.06.2026 №427 (вводится в действие c 01.07.2026).
Правила признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяет порядок признания бюджетных кредитов безнадежными к взысканию.
Правила применяются к задолженности по кредитам, предоставленным из республиканского и местных бюджетов.
2. Безнадежная к взысканию задолженность по бюджетным кредитам, а также средствам, выданным на исполнение государственных гарантий (далее – безнадежная задолженность по бюджетным кредитам) – просроченная, непогашеннная в установленные сроки задолженность заемщиков, поверенных (агентов), конечных заемщиков по бюджетным кредитам, предоставленным из республиканского и местных бюджетов до 2005 года.
К безнадежной задолженности по бюджетным кредитам относится задолженность, по которой отсутствуют подтверждающие документы о предоставлении бюджетных кредитов (кредитные договоры, платежные документы, реквизиты заемщиков, поверенных (агентов), конечных заемщиков).
Безнадежная задолженность по бюджетным кредитам включает в себя просроченную задолженность перед республиканским и местным бюджетами по основному долгу, вознаграждению по нему и пеню (далее – просроченная задолженность по бюджетным кредитам).

3. Банкроттық және тарату сатысындағы қарыз алушылардың бюджеттік кредиті бойынша берешегі үмітсіз берешекке енгізілмейді.
2-тарау. Бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп айқындау тәртібі
4. Мемлекеттік қазынашылық осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша растайтын құжаттары жоқ бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешек тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жыл сайын ағымдағы жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей қалыптастырады. Тізілім мынадай ақпаратты қамтиды:
қарыз алушылардың/ сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің)/түпкілікті қарыз алушылардың атауы;
қарыз алушылардың/түпкілікті қарыз алушылардың салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН)/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН);
кредиттік шарттың нөмірі мен күні;
кредит валютасы;
кредит сомасы;
кредитті өтеу мерзімі;
2025 жылдың 1 қаңтарына мерзімі өткен берешек.
5. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган алынған Тізілім негізінде жыл сайын ағымдағы жылдың 1 тамызына дейін Тізілімде көрсетілген қарыз алушыларға қатысты 1990 жылғы 1 қаңтардан 1995 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде берілген бюджеттік кредиттерді аудару туралы төлем тапсырмаларының көшірмелерін беру туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және жергілікті атқарушы органдарға сұрау салу жолдайды.
Ұлттық банк және жергілікті атқарушы органдар ағымдағы жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға төлем тапсырмаларының көшірмелерінің болуы/ болмауы туралы ақпаратты ұсынады.
6. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Тізілімде көрсетілген қарыз алушылардың белгіленген мерзімдерде мерзімі өткен өтелмеген берешегі туралы жаңа мәліметтерді белгіленген кезде Ұлттық банкке және жергілікті атқарушы органдарға қосымша сұрау салу жібереді.
7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Ұлттық банктен және жергілікті атқарушы органдардан төлем тапсырмаларының көшірмелерінде көрсетілген қарыз алушылардың деректемелерін алғаннан кейін жыл сайын ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейін заңды тұлғаларды тіркеу, филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу, азаматтық хал актілері мен апостиль қою, жылжымайтын мүлікке құқықтарды, жылжымалы мүлік кепілін тіркеу, жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру, заң қызметтері мен лицензиялауды ұйымдастыру саласындағы реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органға және архив ісі және құжаттамалық қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға:
бұйрықтардың көшірмелерін қоса бере отырып, қарыз алушыларды, түпкілікті қарыз алушыларды тарату немесе олардың банкроттығы туралы;
қарыз алушының немесе оның құқықтық мирасқорының ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, салық төлеушілердің тіркеу/бизнес сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді беру туралы сұрау салу жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

3. В безнадежную задолженность не включается задолженность по бюджетному кредиту заемщиков, находящихся на стадии банкротства и ликвидации.
Глава 2. Порядок определения бюджетных кредитов безнадежными к взысканию
4. Государственное казначейство ежегодно не позднее 15 июля текущего года формирует Реестр просроченной задолженности по бюджетным кредитам, по которым на 1 января 2025 года отсутствуют подтверждающие документы (далее - Реестр) согласно приложению к настоящим Правилам. Реестр содержит следующую информацию:
наименование заемщиков/ поверенных (агентов)/ конечных заемщиков;
регистрационный номер налогоплательщика (РНН)/ бизнес-идентификационный номер (БИН) заемщиков/ конечных заемщиков;
номер и дата кредитного договора;
валюта кредита;
сумма кредита;
срок погашения кредита;
просроченная задолженность на 1 января 2025 года.
5. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании полученного Реестра ежегодно до 1 августа текущего года направляет запрос в Национальный банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и местные исполнительные органы о предоставлении копий платежных поручений о перечислении бюджетных кредитов, предоставленных в период с 1 января 1990 года по 31 декабря 1996 года, в отношении заемщиков указанных в Реестре.
Национальный банк и местные исполнительные органы ежегодно в срок до 1 ноября текущего года представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию о наличии/ отсутствии копий платежных поручений.
6. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при установлении новых сведений о просроченной непогашенной в установленные сроки задолженности заемщиков, указанных в Реестре по состоянию на 1 января 2025 года, направляет дополнительный запрос в Национальный банк и местные исполнительные органы.
7. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета после получения от Национального Банка и местных исполнительных органов реквизитов заемщиков, указанных в копиях платежных поручений, ежегодно до 1 декабря текущего года направляются запросы в уполномоченный орган, осуществляющий регулятивные, реализационные и контрольные функции в сфере регистрации юридических лиц, учетной регистрации филиалов и представительств, актов гражданского состояния и апостилирования, регистрации прав на недвижимое имущество, залога движимого имущества, государственного технического обследования недвижимого имущества, организации юридических услуг и лицензирования и уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере архивного дела и документационного обеспечения (далее – органы юстиции и архива) и о предоставлении сведений:
о ликвидации или банкротстве заемщиков, конечных заемщиков с приложением копий приказов;
об организационно-правовой форме заемщика или его правопреемника, юридическом адресе, регистрационном/бизнес идентификационном номере налогоплательщиков.
Примечание ИЗПИ!

8-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - – ҚР Қаржы министрінің 23.06.2026 № 427 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы жылдың 30 желтоқсанына дейінгі мерзімде "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен және өтелмеген берешекті растайтын мынадай құжаттарды енгізеді:
төлем тапсырмаларының көшірмелері;
кредиттік шарттардың және оларға қосымша келісімдердің көшірмелері;
қарыз алушыны, түпкілікті қарыз алушыларды тарату немесе банкроттық туралы бұйрықтардың көшірмелері;
қарыз алушының қайтыс болуы туралы куәліктердің көшірмелері (олар болған кезде);
жылжымайтын мүлікке меншік құқығы (өзге де заттық құқық) туралы куәліктердің көшірмелері;
қарыз алушыны, түпкілікті қарыз алушыны банкрот деп тану туралы сот шешімдерінің көшірмелері;
кредитордың талаптарын қанағаттандырудан немесе ішінара қанағаттандырудан бас тарту туралы сот шешімдерінің көшірмелері.
9. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану жөніндегі Республикалық комиссияны (бұдан әрі – Республикалық комиссия) құрады.
Республикалық комиссияның құрамы мен ережесі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімімен бекітіледі.
10. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану жөніндегі Өңірлік комиссия (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) құрады.
Өңірлік комиссияның құрамы мен ережесі астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.06.2026 № 427 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Бюджеттік кредиттер бойынша берешекті өндіріп алуға үмітсіз деп тану туралы шешім қабылдау үшін кредиттік шарттардың және қарыз алушыға бюджеттік кредиттер қаражатын аудару туралы төлем құжаттарының, сондай-ақ кредитордың талап-арызын қанағаттандырудан немесе ішінара қанағаттандырудан бас тарту туралы сот шешімдерінің болмауы негіз болып табылады.

Абзац первый пункта 8 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 23.06.2026 №427 (вводится в действие c 12.07.2026).
8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно в срок до 30 декабря текущего года вносит в Интегрированную автоматизированную информационную систему "е-Минфин" следующие документы, подтверждающие просроченную и непогашенную задолженность по бюджетным кредитам:
копии платежных поручений;
копии кредитных договоров и дополнительных соглашений к ним;
копии приказов о ликвидации или банкротстве заемщика, конечных заемщиков;
копии свидетельств о смерти заемщика (при их наличии);
копии свидетельств о праве собственности (ином вещном праве) на недвижимое имущество;
копии решений судов о признании заемщика, конечного заемщика банкротом;
копии решений судов об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора.
9. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета создает Республиканскую комиссию по признанию бюджетных кредитов, предоставленых за счет средств республиканского бюджета, безнадежными к взысканию (далее – Республиканская комиссия).
Состав и положение Республиканской комиссии утверждается решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
10. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения) создает Региональную комиссию по признанию бюджетных кредитов, предоставленных за счет средств местного бюджета, безнадежными к взысканию (далее – Региональная комиссия).
Состав и положение Региональной комиссии утверждается решением местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра финансов РК от 23.06.2026 №427 (вводится в действие c 01.07.2026).
11. Основанием для принятия решения о признании безнадежной к взысканию задолженности по бюджетным кредитам является отсвутствие кредитных договоров и платежных документов о перечислении средств бюджетных кредитов заемщику, а также решений судов об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора.

12. Кредитордың бюджеттік кредиттерді өндіріп алуға үмітсіз деп тану туралы шешімінің жобасы республикалық бюджет комиссиясының/ астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына жіберіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.06.2026 № 427 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Өндіріп алуға үмітсіз деп танылған бюджеттік кредиттер бойынша берешек кредитордың шешімі және республикалық бюджет комиссиясының/ астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде есептен шығаруға жатады.

12. Проект решения кредитора о признании бюджетных кредитов безнадежных к взысканию направляется на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии/ бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра финансов РК от 23.06.2026 №427 (вводится в действие c 01.07.2026).
13. Задолженность по бюджетным кредитам признанных безнадежными к взысканию подлежит списанию на основании решения кредитора и положительного решения республиканской бюджетной комиссии/бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения).