Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау қағидаларын, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 мамырдағы № 264 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 168-бабының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау қағидаларын, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесі қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 30 маусымды қоса алғанда қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 25 мамырдағы
№264 бұйрығымен бекітілген
Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау қағидалары, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау қағидалары, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 168-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленді және халықаралық қаржы орталығының органдары мен олардың ұйымдарының, сондай-ақ қатысушыларының қызметі үшін жағдайды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым (бұдан әрі – Коммерциялық емес ұйым) тек қана ұзақ мерзімді активтерді сатып алу, органдар мен олардың ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету және қаржыландыру үшін нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін, оны ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарды айқындайды.

Об утверждении Правил составления отчетности об использовании целевого перечисления, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 264
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии пунктом 11 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления отчетности об использовании целевого перечисления, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления.
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 30 июня 2026 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от "29" мая 2025 года № 264
Правила составления отчетности об использовании целевого перечисления, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления отчетности об использовании целевого перечисления, формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 168 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетным кодекс) и определяют порядок составления и представления отчетности об использовании целевого перечисления (далее – отчет), формы и сроки ее представления, а также требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления некоммерческой организацией, обеспечивающей условия для деятельности органов и их организаций, а также участников международного финансового центра, исключительно для приобретения долгосрочных активов, обеспечения и финансирования деятельности органов и их организаций (далее – некоммерческая организация).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және олардың нәтижелеріне қол жеткізуге жауапты, өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасында жүктелген функцияларға, өкілеттіктер мен құзыреттерге сәйкес айқындалатын мемлекеттік орган;
2) есеп – коммерциялық емес ұйымның нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілігі;
3) коммерциялық емес ұйым – кiрiс түсiру негiзгi мақсаты болып табылмайтын және алынған таза кiрiстi қатысушылар арасында бөлмейтiн заңды тұлға.
2-тарау. Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібі, оның нысандары мен ұсыну мерзімдері
3. Коммерциялық емес ұйым осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес есепті жасайды және ұсынады.
4. Есеп онда көзделген көрсеткіштерге дәл сәйкестікпен толтырылады.
Ағымдағы есепті кезеңге де, сол сияқты алдыңғы кезеңге де (олар бекітілгеннен кейін) қатысты есеп деректерін өзгерту деректердің бұрмалануы анықталған кезеңде жасалған есепте жүргізіледі.
5. Есепке, тегін, атын және әкесінің атын (ол болған жағдайда) көрсете отырып, коммерциялық емес ұйымның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам және бас бухгалтер қол қояды. Есепке бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
6. Коммерциялық емес ұйым осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне қол қойылған және мөрмен расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін ұсынады.
7. Есепті коммерциялық емес ұйым:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей;
жыл сайын, есепті жылдан кейінгі екінші айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
8. Есепті жасау кезінде коммерциялық емес ұйым Бюджет кодексінің 168-бабы 11-тармағының және осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарын басшылыққа алады.
3-тарау. Нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптар
9. Нысаналы аударымды пайдалану барысы мен нәтижелері туралы ұсынылатын ақпаратқа қойылатын талаптарда:
Коммерциялық емес ұйымның есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің шығыстары бойынша кассалық негізде жүзеге асырылатын барлық операциялары көрсетіледі;
бөлінген қаражат есебінен қаржыландырылатын шығындар баптары бойынша, оның ішінде нысаналы аударымды пайдалану нәтижелері туралы толық және анық деректерді (цифрларды) қамтиды.
Нысаналы аударымның
пайдаланылуы туралы
есептілікті жасау қағидаларын,
оны ұсыну нысандары мен
мерзімдерін, сондай-ақ
нысаналы аударымды пайдалану
барысы мен нәтижелері туралы
ұсынылатын ақпаратқа
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысаналы аударымның пайдаланылуы туралы есеп
Бюджеттік бағдарламаның
әкімшісі
217 Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
099 Нысаналы аударым
Заңды тұлға
Халықаралық қаржы орталығының органдары мен олардың ұйымдарының, сондай-ақ қатысушыларының қызметі үшін, тек қана ұзақ мерзімді активтерді сатып алу, органдар мен олардың ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету және қаржыландыру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін коммерциялық емес ұйым
Кезеңділігі
тоқсан сайын, жыл сайын
Өлшем бірлігі
мың теңге
Бюджет түрі
республикалық бюджет
Атауы
Жоспар
Іс жүзінде орындау
Қалдық
Көрсеткішті орындау пайызы
есепті кезеңге
жыл басынан бастап
есепті кезеңге
жыл басынан бастап
есепті кезеңге
жыл басынан бастап
жыл басынан бастап
(5-баған / 3-баған 3*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлық шығыстар, оның ішінде:
Ақпараттандыру бойынша шығыстар
"Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі"
акционерлік қоғамы, оның ішінде:
Еңбекақы төлеу қоры
Директорлар кеңесінің сыйақысы және оңы ұстау
Қаржылық қызметтер көрсетуді реттеу жөніндегі комитеті, оның ішінде:
Еңбекақы төлеу қоры
Сот, оның ішінде:
Еңбекақы төлеу қоры
Халықаралық төрелік орталығы, оның ішінде:
Еңбекақы төлеу қоры
Басшы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы)
Бас бухгалтер ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы)

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) администратор бюджетных программ – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ, определяемый согласно возложенным на него бюджетным законодательством Республики Казахстан функциям, полномочиям и компетенциям;
2) отчет – отчетность об использовании целевого перечисления некоммерческой организацией;
3) некоммерческая организация – юридическое лицо, не имеющее в качестве основной цели извлечение дохода и не распределяющее полученный чистый доход между участниками.
Глава 2. Порядок составления и представления, формы и сроки представления отчетности об использовании целевого перечисления
3. Некоммерческая организация составляет и предоставляет отчет по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Отчет заполняется в точном соответствии с предусмотренными в ней показателями.
Изменения данных отчета, относящихся как к текущему отчетному периоду, так и к предыдущему периоду (после их утверждения), производятся в отчете, составленной за период, в котором были обнаружены искажения данных.
5. Отчет подписывается первым руководителем некоммерческой организации или лицом, замещающим его и главным бухгалтером с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии). К Отчету прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей.
6. Некоммерческая организация представляет сканированную копию подписанного и заверенного печатью бумажного варианта отчета администратору бюджетной программы посредством системы электронного документооборота в сроки, установленные пунктом 7 настоящих Правил.
7. Отчет представляется некоммерческой организацией:
ежеквартально, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее последнего рабочего дня второго месяца, следующего за отчетным годом.
8. При составлении отчета некоммерческая организация руководствуется требованиями пункта 11 статьи 168 Бюджетного кодекса и пунктом 9 настоящих Правил.
Глава 3. Требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления
9. Требования к предоставляемой информации о ходе и результатах использования целевого перечисления:
отражает все операции некоммерческой организации, осуществляемые на кассовой основе по расходам соответствующего бюджета за отчетный период;
содержит полные и достоверные данные (цифры) по статьям затрат, финансируемых за счет выделенных средств, в том числе о результатах использования целевого перечисления.
Приложение
к Правилам составления
отчетности об использовании
целевого перечисления, формы
и сроки ее представления,
а также требования к
предоставляемой информации
о ходе и результатах
использования целевого
перечисления
Отчет об использовании целевого перечисления
Администратор бюджетной программы
217 Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная программа
099 Целевое перечисление
Юридическое лицо
Некоммерческая организация, обеспечивающая условия для деятельности органов и их организаций, а также участников международного финансового центра, исключительно для приобретения долгосрочных активов, обеспечения и финансирования деятельности органов и их организаций
Периодичность
Ежеквартально, ежегодно
Единица измерения
тысяч тенге
Вид бюджета
республиканский бюджет
Наименование
План
Фактическое исполнение
Остаток
Процент выполнения показателя
на отчетный период
с начала года
на отчетный период
с начала года
на отчетный период
с начала года
с начала года
(графа 5 / графа 3*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего расходы, в том числе:
Расходы по информатизации
Акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана", в том числе:
Фонд оплаты труда
Вознаграждение и содержание Совета директоров
Комитет по регулированию финансовых услуг, в том числе:
Фонд оплаты труда
Суд, в том числе:
Фонд оплаты труда
Международный арбитражный центр, в том числе:
Фонд оплаты труда
Руководитель _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)