Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 258 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 117-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 2025 қаржы жылына арналған бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары;
Ескерту. 1-тармағының екінші абзацы 31.12.2025 қоса алғанда қолданылады – осы бұйрықтың 3-тармағымен.
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармағының үшінші абзацы 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 3-тармағымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте, осы бұйрықтың 1-тармағының екінші абзацы 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 28 мамырдағы
№ 258 бұйрығына
1-қосымша
2025 қаржы жылына арналған бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2025 қаржы жылына арналған бюджеттік есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 117-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алуды жүргізудің тәртібін анықтайды.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, мемлекеттік қазынашылық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар) осы Қағидаларға сәйкес бюджеттік есепке алуды жүргізуді жүзеге асырады.
Бюджеттік есепке алу – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен реттелген, кассалық негізде бірыңғай қазынашылық шотынан және мемлекеттік мекемелердің шоттарынан операциялар туралы ақшалай мәндегі ақпаратты жинаудың, тіркеудің және қорытудың реттелген жүйесі.
Бірыңғай қазынашылық шоты қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қалдықтарын қамтиды.
Бюджеттік есепке алу шоттар жоспарына сәйкес шоттарда операциялар қосарланған жазба тәсілімен көрсетілетін, кассалық негізде жүзеге асырылатын бюджеттердің атқарылуын есепке алуды білдіреді. Бюджеттік есепке алу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізіледі.
Бюджеттік есепке алу бюджетке түсетін түсімдерді, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыруды, бюджет тапшылығын қаржыландыруды (бюджет профицитін пайдалануды) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешенін орындаумен және республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді есепке жатқызумен және республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қаражатының қозғалысымен байланысты барлық операцияларды қамтиды және бюджеттің атқарылуы кезіндегі оның жай-күйін сипаттауды қамтамасыз етеді.
Бюджеттік есепке алу деректері бюджеттің атқарылуы жөніндегі есептілік жасаудың негізі болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы бюджеттік есепке алуды дұрыс жүргізу үшін қажетті жағдайларды жасайды, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу құрылымдық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі бюджеттік есепке алуды жүргізу, құжаттар мен мәліметтерді есепке алу үшін ресімдеу және беру тәртібі бөлігінде осы Қағидаларда көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.

Об утверждении Правил ведения бюджетного учета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 258
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 3 статьи 117 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила ведения бюджетного учета на 2025 финансовый год согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения бюджетного учета согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением абзаца третьего пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
При этом, абзац второй пункта 1 настоящего приказа действует по 31 декабря 2025 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 мая 2025 года № 258
Правила ведения бюджетного учета на 2025 финансовый год
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения бюджетного учета на 2025 финансовый год (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 117 Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок ведения бюджетного учета исполнения республиканского и местных бюджетов.
Уполномоченные органы по исполнению бюджета, государственное казначейство и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее – уполномоченные органы по исполнению бюджета) осуществляют ведение бюджетного учета в соответствии с настоящими Правилами.
Бюджетный учет – упорядоченная система сбора, регистрации и обобщения информации в денежном выражении об операциях с единого казначейского счета и счетов государственных учреждений, на кассовой основе, регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Единый казначейский счет включает остатки денег контрольных счетов наличности.
Бюджетный учет представляет собой учет исполнения бюджетов, осуществляемый на кассовой основе, при котором операции отражаются на счетах способом двойной записи в соответствии с планом счетов. Бюджетный учет ведется в национальной валюте Республики Казахстан.
Бюджетный учет охватывает все операции по исполнению бюджета, связанные с выполнением комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансированию дефицита (использованию профицита бюджета) и движением денежных средств на контрольных счетах наличности предназначенных для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов, и обеспечивает характеристику состояния бюджета в процессе его исполнения.
Данные бюджетного учета являются основой составления бюджетной отчетности по исполнению бюджета.
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета создает необходимые условия для правильного ведения бюджетного учета, обеспечивает выполнение структурным подразделением по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета требований, предусмотренных настоящими Правилами в части порядка ведения бюджетного учета исполнения бюджета, оформления и представления для учета документов и сведений.

2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы өз жұмысында осы Қағидаларды басшылыққа алады.
3. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы бақылауды жүзеге асырады және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асыратын бюджетті атқару жөніндегі барлық операцияларының бюджеттік есепке алу шоттарында көрсетілуін, бюджеттердің атқарылуы туралы есептердің жасалуын қамтамасыз етеді.
4. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына қайшы келетін және қаржылық тәртіпті бұзатын операциялар бойынша құжаттарды орындауға және ресімдеуге қабылдамайды.
5. Бюджеттік есепке алуды жүргізу кезінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы бюджеттік есепке алу бойынша тиісті құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері үшін қызметтік міндеттерді анықтайды және олардың орындалуына бақылауды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Есепке алу құжаттары
6. Мемлекеттік қазынашылық органдары "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – электрондық құжат айналымы) арқылы беретін бюджеттік есепке алу құжаттары Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде қалыптастырылады, Мемлекеттік қазынашылық органдары мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылады.
7. Бюджет кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын Бюджеттің қазынашылық атқарылуы рәсімдерін және оларға кассалық қызмет көрсету қағидаларына сәйкес, мемлекеттік қазынашылық органдарының ұсынған бастапқы есепке алу құжаттарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы айналымдар мен қалдықтардың көрсетілуінің дұрыстығы тұрғысынан тексереді, содан кейін орындауға және есепке алуға қабылдайды.
8. Жергілікті бюджеттердің атқарылуын күнделікті есепке алу үшін мемлекеттік қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға электрондық құжат айналымы арқылы тиісті жергілікті бюджет бойынша жиынтықта 5-34А "Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау және мемлекеттік сатып алу операторларының қолма-қол ақшасын бақылау шоттарындағы қалдықтар туралы есеп" нысаны бойынша есептерді ұсынады.

2. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета в своей работе руководствуется настоящими Правилами.
3. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет контроль и обеспечивает отражение на счетах бюджетного учета всех осуществляемых уполномоченным органом по исполнению бюджета операций по исполнению бюджета, составление отчетов об исполнении бюджетов.
4. Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета не принимает к исполнению и оформлению документы по операциям, противоречащим бюджетному законодательству Республики Казахстан и нарушающим финансовую дисциплину.
5. При ведении бюджетного учета руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета определяет служебные обязанности для работников соответствующего структурного подразделения по бюджетному учету и обеспечивает контроль за их выполнением.
Глава 2. Документы учета
6. Документы бюджетного учета, предоставляемые органами государственного казначейства посредством системы электронного документооборота в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – электронный документооборот) формируются в электронном виде посредством Интегрированной информационной системой казначейства, удостоверяются электронной цифровой подписью органов государственного казначейства и уполномоченных органов по исполнению бюджета.
7. Первичные учетные документы, представленные органами государственного казначейства в соответствии с Процедурами казначейского исполнения бюджета и их кассовое обслуживания, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Бюджетного кодекса, проверяются уполномоченными органами по исполнению бюджета на правильность отражения оборотов и остатков по контрольным счетам наличности соответствующих бюджетов, после чего принимаются к исполнению и учету.
8. Для ежедневного учета исполнения местных бюджетов, органы государственного казначейства предоставляют посредством электронного документооборота местным уполномоченным органам по исполнению бюджета отчеты по форме 5-34А "Отчет об остатках на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки и государственных закупок" в своде по соответствующему местному бюджету.

9. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52 есептілік нысандары бойынша бір күндегі айналымдарды салыстыруды жүзеге асырады:
5-34, 5-34А нысандары бойынша есептің "Кіріс қалдық", "Дебет", "Кредит", "Шығыс қалдық" бағандары бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі жалпы сомасы 5-20 нысаны бойынша есептің "Дебет", "Кредит" бағандары бойынша "Кіріс қалдық", "Шығыс қалдық", "Жиыны" жолдарының бір күндегі жалпы сомасына тең болуға тиіс;
5-20 нысаны бойынша есептің "Дебет" бағаны бойынша "Кірістерді бөлу" жолы мен "Кредит" бағаны бойынша "Кірістерді бөлу" жолының сомалары арасындағы айырманың бір күндегі сомасы 2-19 нысаны бойынша есептің осы бюджеттің бір күндегі түсімдерінің сомасын көрсететін бағандағы тиісті бюджет жолындағы сомаға тең болуға тиіс;
тиісті бюджет бойынша 5-34 нысаны бойынша есептің "Шығыс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы 2-19 нысаны бойынша есептің тиісті бюджеттің (тиісті бюджеттің жыл басынан бастап түсімдері) бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы мен 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша есептің "Жыл басынан бастап шығыстар" бағаны бойынша "Есеп бойынша барлығы" жолының сомасы айырмасының сомасына тең;
5-34 нысаны бойынша есептің "Кіріс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі сомасы алдыңғы операциялық күннің 5-34 нысаны бойынша есептің "Шығыс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасына сәйкес келуі тиіс.
3-тарау. Бюджеттің атқарылуын есепке алу тіркелімдері
10. Бюджеттердің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу мынадай есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Бас-журнал" кітабы;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемориалдық ордер;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоттары, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, анықтауға дейінгі сомалар шоттарын, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай қазынашылық шотынан салымдарға (депозиттерге) орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттің түсімдері мен шығыстары бойынша толық жазылуы;

9. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют сверку оборотов за день по формам отчетности 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52:
общая сумма строки "Итого" по столбцам "Входящий остаток", "Дебет", "Кредит", "Исходящий остаток" отчета по формам 5-34, 5-34А за день должна быть равна общей сумме строк "Входящий остаток", "Исходящий остаток", "Итого" по столбцам "Дебет", "Кредит" отчета по форме 5-20 за день;
сумма разницы между суммами строки "Распределение доходов" по столбцу "Дебет" и строки "Распределение доходов" по столбцу "Кредит" отчета по форме 5-20 за день должна быть равна сумме строки соответствующего бюджета столбца, отражающего сумму поступлений за день в данный бюджет, отчета по форме 2-19;
сумма строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 по соответствующему бюджету равняется сумме разницы строки "Итого" по столбцу соответствующего бюджета (поступления соответствующего бюджета с начала года) отчета по форме 2-19 и строки "Всего по отчету" по столбцу "Расходы с начала года" отчета по форме 5-52 "Сводный отчет по расходам";
сумма строки "Итого" по столбцу "Входящий остаток" отчета по форме 5-34 за день должна соответствовать сумме строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 предыдущего операционного дня.
Глава 3. Регистры учета исполнения бюджетов
10. Учет операций по исполнению бюджетов ведется в следующих учетных регистрах:
книга "Журнал-главная" по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по единому казначейскому счету по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете;
расшифровка размещенных с единого казначейского счета сумм во вклады (депозиты) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
расшифровка размещенных сумм депозитов с местных бюджетов по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
расшифровка по поступлениям и расходам бюджета по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес № 1 нысан бойынша мемлекеттік қазынашылық балансы;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес № 1-М нысан бойынша жергілікті бюджеттің атқарылу балансы;
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес № 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес № 3 нысан бойынша мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекет кепілгерліктері бойынша борыш туралы есеп;
осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес № 4 нысан бойынша Мемлекеттік сыртқы қарыздар және байланысты гранттар бойынша есеп;
осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу үшін шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес № 5 нысан бойынша шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес № 2-М нысан бойынша жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы шоттар бойынша толық жазылуы;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық жобалар шегінде сыртқы қарыздар және байланысты гранттар қаражатының жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шотынан Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінде (бұдан әрі – Ұлттық банк), екінші деңгейдегі банктерде және (немесе) Ұлттық почта операторында орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы (депозиттер) бойынша анықтама;
осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттен берілген кредиттер бойынша ақпарат.
11. Мемлекеттік қазынашылық үшін республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын есепке алуға арналған бастапқы құжаттар құрылымдық бөлімшелердің осы Қағидаларға 11, 12, 13, 14, 15 және 18-қосымшаларға сәйкес есептері болып табылады.
Есепке алуға қабылданған бастапқы құжаттар барлық операциялар бойынша алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемориалдық ордерлермен ресімделеді, оған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қояды. Сыртқы қарыздар бойынша есепке алу операциялар жасалуына қарай жүзеге асырылады.
Бастапқы құжаттардағы жазбалар оларда жазбалардың ұзақ уақыт бойы сақталуын қамтамасыз ететін жазба құралдарымен ғана жүргізілуі тиіс.
Мемориалдық ордерлер есепке алу тіркелімдеріне жазылғанға дейін әрбір ай үшін жеке тізбектік тәртіппен бірінші нөмірден бастап нөмірленеді.
Толық жазулар, ақшаны салымдарға (депозиттерге) орналастыру немесе салымдардың (депозиттердің) негізгі сомасын қайтару жөніндегі операциялар жүргізілгеннен кейін қалыптастырылатын депозиттердің орналастырылған сомаларын қоспағанда, күн сайын қалыптастырылады және мемориалдық ордерлердің қосымшасы болып табылады.

баланс государственного казначейства по форме № 1, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
баланс исполнения местного бюджета по форме № 1-М, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег на Едином казначейском счете по форме № 2, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
отчет о государственном и гарантированном государством долге, долг по поручительствам государства по форме № 3, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
отчет по внешним займам и связанным грантам по форме № 4, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
информация по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
сведения об остатках на счетах для учета сумм аккредитивов государственных учреждений по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной валюте по форме № 5, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег местного бюджета по форме № 2-М, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам в иностранной валюте по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня в интегрированной информационной системе казначейства по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
информация по расходованию средств внешних займов и связанных грантов в рамках инвестиционных проектов по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
справка по временно свободным бюджетным деньгам (депозитам), размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), банках второго уровня и (или) Национальном операторе почты с Единого казначейского счета по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
информация по кредитам, предоставленным из бюджета по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
11. Первичными документами для учета исполнения республиканского и местных бюджетов для государственного казначейства являются отчеты структурных подразделений согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15 и 18 к настоящим Правилам.
Принятые к учету первичные документы оформляются мемориальными ордерами по всем операциям за день в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения, подписываются руководителем структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета. Учет по внешним займам осуществляется по мере совершения операций.
Записи в первичных документах должны производиться лишь такими пишущими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени.
Мемориальные ордера до записи в учетных регистрах – нумеруются с номера один в последовательном порядке за каждый месяц в отдельности.
Расшифровки формируются ежедневно за исключением расшифровки размещенных сумм депозитов, которая формируется после совершения операций по размещению денег во вклады (депозиты) или возврату основной суммы вкладов (депозитов), и являются приложениями к мемориальным ордерам.

12. "Бас-журнал" кітабында бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алудың қосалқы шоттары бойынша хронологиялық және жүйелік жазбалары біріктіріледі.
Жаңа қаржы жылына арналған кітапты ашу кезінде бірінші жол бойынша өткен жылғы қосалқы шоттар бойынша қалдықтар сомасы жазылады. Баланс активінің сомалары дебетке, ал пассив сомалары - кітаптың тиісті қосалқы шоттар кредитіне жазылады.
Жекелеген қосалқы шоттар бойынша жылдың басындағы қалдықтар талдамалы есепке алу тіркелімдерінде жылдың басындағы жазбаларға сәйкес келуі тиіс.
"Бас-журнал" кітабына жазбалар мемориалдық ордердің және оны толтыруға негіз болып табылатын, оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
"Бас-журнал" кітабында бір айдағы айналымдардың жалпы қорытындысы есептеледі және барлық қосалқы шоттар бойынша келесі айдың басындағы дебет немесе кредит қалдықтары шығарылады.
"Бас-журнал" кітабында шығарылған қосалқы шоттар бойынша сомалар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы мен бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қоятын ағымдағы қаржы жылының 1 шілдедегі және есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша баланс жасалады.
Алдағы жылға арналған есепке алу тіркелімдері ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірілмей дайындалады.
Мемлекеттік қазынашылық балансында бірыңғай қазынашылық шотындағы, республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, шетел валютасының шоттарындағы, анықтауға дейінгі сомалар шоттарындағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банктің салымдарына (депозиттеріне), Ұлттық почта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде орналастыру бойынша шоттардағы ақша қалдықтары көрініс табады.
Жергілікті бюджеттердің атқарылу балансында тиісті жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы ақшаның қалдықтары көрініс табады.
Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалы шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі.
№ 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қозғалысы туралы есепте есепті кезеңдегі ақша түсімдері мен шығындары көрсетіле отырып, ақшаның жыл басындағы және есепті кезеңнің соңындағы қалдықтары көрсетіледі.

12. В книге "Журнал-главная" объединяются хронологические и систематические записи по субсчетам бюджетного учета исполнения бюджетов.
При открытии книги на новый финансовый год по первой строке записываются суммы остатков по субсчетам за истекший год. Суммы актива баланса записываются в дебет, а суммы пассива – в кредит соответствующих субсчетов книги.
Остатки на начало года по отдельным субсчетам должны соответствовать записям на начало года в регистрах аналитического учета.
Записи в книгу "Журнал-главная" производятся на основании мемориального ордера и приложенных к нему документов, являющихся основанием для его заполнения.
В книге "Журнал-главная" подсчитывается общий итог оборотов за месяц и выводятся по всем субсчетам дебетовые или кредитовые остатки на начало следующего месяца.
На основании сумм остатков по субсчетам, выведенным в книге "Журнал-главная", составляется баланс по состоянию на 1 июля текущего года и на 1 января года, следующего за отчетным, который подписывается руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителем структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Регистры учета на предстоящий год подготавливаются не позднее 31 декабря текущего финансового года.
Баланс государственного казначейства отражает остатки денег на едином казначейском счете, контрольных счетах наличности республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня.
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на контрольных счетов наличности соответствующих местных бюджетов, на соответствующих контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, местных уполномоченных органов соответствующей сферы и на счетах по недостачам местных бюджетов, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка, на счете по внешним займам.
До составления баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета.
В отчете о движении денег на едином казначейском счете по форме № 2, показываются остатки денег на начало года и конец отчетного периода, с отражением поступлений и выбытия денег в течение отчетного периода.

13. Ағымдағы қаржы жылында есепке алу тіркелімінің жазбаларынан табылған қателерді түзету мынадай тәртіппен жүргізіледі:
мемориалдық ордердің өзгеруін талап етпейтін балансты ұсыну сәтіне дейінгі осы есепті кезең үшін табылған қате сызылған, жазуларды оқуға мүмкіндік беретіндей етіп, сызылғанның үстіндегі жаңа дұрыс сомаларды және мәтінді жазу арқылы дұрыс емес сомаларды және мәтінді жіңішке сызықпен сызу жолымен түзетіледі. Әрбір түзету, түзетілген күні көрсетіле отырып, жауапты тұлғалардың қолдарымен расталады;
мемориалдық ордерде кеткен қатенің нәтижесінде балансты ұсыну сәтіне дейін табылған қате жазба қосымша мемориалдық ордермен түзетіледі. Баланс ұсынылып қойған есепті кезеңдегі есепке алу жазбаларында қателер табылған кезде олар да осы сияқты түзетіледі.
14. Есепті жыл аяқталғанда есепке алу тіркелімдерінде балансты жасаудың алдында қосалқы шоттар бойынша айналымдардың қорытындылары саналады және салыстырылады.
4-тарау. Бастапқы құжаттарды, есепке алу тіркелімдерін және бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептерді сақтау
15. Әрбір есепті ай аяқталған соң барлық мемориалдық ордерлер оған қатысты құжаттармен бірге хронологиялық тәртіппен брошюрланады. Құжаттар беттерінің саны елеусіз болған жағдайда құжатты бір жинаққа брошюрлауға жол беріледі.
Мұқаба сыртында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы, жинақтың (істің) атауы мен реттік нөмірі, есепті кезең - жылы мен айы, мемориалдық ордерлердің бастапқы және соңғы нөмірлері, істегі парақ саны көрсетіледі.
16. Бастапқы құжаттардың, есепке алу тіркелімдерінің, бюджеттің атқарылуы жөніндегі есептердің сақталуын, оларды архивке ресімдеу және берілуін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қамтамасыз етеді.
Ағымдағы қаржы жылына арналған құжаттар мен тіркелімдер өткен жылғы құжаттардан бөлек сақталуы тиіс.
Бастапқы құжаттарды, қағаз және электронды тасығыштардағы тіркелімдерді, бюджеттің атқарылуы жөніндегі есептерді, есепке алу деректерін электронды өңдеу бағдарламалары, олардың есептеулерін, басқа да құжаттарды сақтау, сонымен қатар оларды архивке өткізу Қазақстан Республикасының "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5-тарау. Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
17. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу үшін осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес шоттар жоспарын қолданады.
18. Республикалық және жергілікті бюджеттерді атқару операциялары жөніндегі шоттар корреспонденциясы осы Қағидаларға 23 және 24-қосымшаларда көзделген.

13. Исправление ошибок, обнаруженных в записях учетных регистров за текущий финансовый год, производится в следующем порядке:
обнаруженная ошибка за отчетный период до момента представления баланса, не требующая изменения мемориального ордера, исправляется путем зачеркивания тонкой чертой неправильных сумм и текста так, чтобы можно было прочитать зачеркнутое, и надписи над зачеркнутым новых правильных сумм и текста. Каждое исправление подтверждается подписями ответственных лиц с указанием даты исправления;
обнаруженная ошибочная запись до момента представления баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, исправляется дополнительным мемориальным ордером. Аналогично исправляются ошибки, когда они обнаружены в записях учета за тот отчетный период, за который баланс уже представлен.
14. По окончании финансового года, перед составлением баланса в регистрах учета просчитываются и сверяются итоги оборотов по субсчетам.
Глава 4. Хранение первичных документов, учетных регистров и отчетов по исполнению бюджетов
15. По истечении каждого отчетного месяца все мемориальные ордера вместе с относящимися к ним документами брошюруются в хронологическом порядке. При незначительном количестве листов брошюровка допускается в одну папку.
На обложке указывается: наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета, название и порядковый номер папки (дела), отчетный период – год и месяц, начальный и последний номера мемориальных ордеров, количество листов в деле.
16. Сохранность первичных документов, учетных регистров, отчетов по исполнению бюджетов, оформление и передачу их в архив обеспечивает руководитель структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Документы и регистры за текущий финансовый год хранятся отдельно от документов за прошлые годы.
Хранение первичных документов, регистров учета на бумажных и электронных носителях, отчетов по исполнению бюджетов, программ электронной обработки учетных данных, расчетов к ним, других документов, а также сдача их в архив осуществляется в установленном Законом Республики Казахстан "О национальном архивном фонде и архивах" порядке.
Глава 5. План счетов бюджетного учета
17. Для учета операций по исполнению бюджетов уполномоченными органами по исполнению бюджета применяется план счетов согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
18. Корреспонденция счетов по операциям исполнения республиканского и местных бюджетов предусмотрена приложениями 23 и 24 к настоящим Правилам.

6-тарау. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу тәртібі
19. 1 "Ақшалай қаражат" шотында ұлттық және шетел валютасындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
1-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
100 "Бірыңғай қазынашылық шоты";
110 "Есеп айырысудағы ақша";
120 "Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар"
20. 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотында аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу үшін Ұлттық Банкте мемлекеттік қазынашылыққа ұлттық валютада ашылған Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қозғалысы жөніндегі операциялар есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотынан ақша түскен кезде 600 қосалқы шоттың дебеті және 100 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Бірыңғай қазынашылық шотынан ақшаны есептен шығару 100 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
21. 110 "Есеп айырысудағы ақша" қосалқы шотында бірыңғай қазынашылық шотынан ұлттық валютадағы жетіспеушілік ақша сомалары есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотынан анықталған жетіспеушілік ақша сомалары 100 қосалқы шоттың дебеті және 110 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бірыңғай қазынашылық шотынан жетіспеушілік ақша сомаларын өтеу 110 қосалқы шоттың дебеті және 100 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
22. 120 "Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар" қосалқы шотында Ұлттық банкте мемлекеттік қазынашылыққа ашылған корреспонденттік шоттардағы шетел валютасындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Есепке алуда шетел валютасының түсімдері және жұмсалуы жөніндегі операцияларды көрсету Ұлттық банктің үзінді-көшірмесі негізінде жүргізіледі.
Шетел валютасы корреспонденттік шотқа түскен кезде 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Корреспонденттік шоттан шетел валютасын аудару 120 қосалқы шоттың дебеті және 400, 410, 420, 430, 440 қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.
23. 2 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орналастырылған қаражат" шотында Ұлттық Банкте салымдарға (депозиттерге) орналастырылған республикалық және жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасы есепке алынады.
2-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
210 "Бірыңғай қазынашылық шотынан орналастырылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер)";
220 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдар (депозиттер)".

Глава 6. Порядок учета операций по исполнению бюджета
19. На счете 1 "Денежные средства" учитывается движение денег в национальной и иностранной валюте.
Счет 1 подразделяется на субсчета:
100 "Единый казначейский счет";
110 "Деньги в расчетах";
120 "Корреспондентские счета по видам иностранных валют".
20. На субсчете 100 "Единый казначейский счет" учитываются операции по движению денег на Едином казначейском счете, открытом государственному казначейству в Национальном Банке в национальной валюте для централизованного осуществления переводных операций и ведения их учета.
При поступлении денег на единый казначейский счет производится запись по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100.
Списание денег с единого казначейского счета отражается по дебету субсчета 100 и кредиту субсчета 500.
21. На субсчете 110 "Деньги в расчетах" учитываются суммы недостачи денег в национальной валюте на едином казначейском счете.
Установленная сумма недостачи денег на едином казначейском счете отражается по дебету субсчета 100 и кредиту субсчета 110.
Возмещение суммы недостачи денег на едином казначейском счете отражается по дебету субсчета 110 и кредиту субсчета 100.
22. На субсчете 120 "Корреспондентские счета по видам иностранных валют" учитывается движение денег в иностранной валюте на корреспондентских счетах, открытых государственному казначейству в Национальном Банке.
Отражение в учете операций по поступлению и расходованию иностранной валюты производится на основании выписок Национального Банка.
При поступлении иностранной валюты на корреспондентский счет производится запись по дебету субсчетов 400, 410, 420, 430, 440 и кредиту субсчета 120.
Перечисление иностранной валюты с корреспондентского счета отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчетов 400, 410, 420, 430, 440.
23. На счете 2 "Средства, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан" учитываются временно свободные бюджетные деньги республиканского и местных бюджетов, размещенные во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Счет 2 подразделяется на субсчета:
210 "Вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня, размещенные с единого казначейского счета";
220 "Вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, размещенные с контрольного счета наличности местного бюджета".

24. 210 "Бірыңғай қазынашылық шотынан орналастырылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер)" қосалқы шотында мемлекеттік қазынашылықтың Ұлттық Банктегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға (депозиттерге) орналастырған уақытша бос бюджет ақшасы есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотынан Ұлттық Банктегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға (депозиттерге) ақшаны орналастыру 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шоттың дебеті және 210 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
25. 220 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдар (депозиттер)" қосалқы шотында мемлекеттік қазынашылық Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) орналастырған жергілікті бюджеттің уақытша бос бюджет ақшасы есепке алынады.
Жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) бірыңғай қазынашылық шотынан қаражатты есепке алу 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шоттың дебеті және 220 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
26. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында республикалық бюджет пен жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында, анықтағанға дейінгі сомалар шотында және бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотында, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің тартылған ақшалары есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
301 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
304 "Республикалық бюджеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
305 "Жергіліктің бюджеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
308 "Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
309 "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты"
310 "Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
311 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
320 "Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
321 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
330 "Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
331 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
340 "Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
350 "Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты";
372 "Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
373 "Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
374 "Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты";
377 "Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
378 "Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
380 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражатты тартуға арналған шот";
381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
382 "Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
383 "Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
384 "Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
385 "Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".

24. На субсчете 210 "Вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня, размещенные с единого казначейского счета" учитываются временно свободные бюджетные деньги, размещенные государственным казначейством во вклады (депозиты) в Национальном Банке, банках второго уровня и (или) Национальном операторе почты.
Размещение денег во вклады (депозиты) в Национальном Банке, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня с единого казначейского счета отражается по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 210.
25. На субсчете 220 "Вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, размещенные с контрольного счета наличности местных бюджетов" учитываются временно свободные бюджетные деньги местных бюджетов, размещенные государственным казначейством во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Зачисление средств с единого казначейского счета во вклады (депозиты) в Национальном Банке с контрольного счета наличности местных бюджетов отражается по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 220.
26. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на контрольном счете наличности республиканского бюджета и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "Контрольный счет наличности республиканского бюджета";
301 "Контрольный счет наличности местного бюджета";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза";
304 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета";
305 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета";
307 "Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Контрольный счет наличности государственных закупок";
309 "Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования";
310 "Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета";
311 "Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета";
320 "Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета";
321 "Контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета";
330 "Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета";
331 "Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета";
340 "Контрольный счет наличности Национального фонда";
350 "Контрольный счет наличности целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете";
372 "Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки";
373 "Контрольный счет наличности негосударственных займов";
374 "Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте";
375 "Контрольный счет наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования";
376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
377 "Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта"
378 "Контрольный счет наличности Специального государственного фонда";
379 "Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы";
380 "Счет для привлечения средств с контрольного счета наличности местного бюджета";
381 "Контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы";
382 "Контрольного счета наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом";
383 "Контрольного счета наличности автономных организаций образования";
384 "Контрольного счета наличности бюджетных кредитов";
385 "Контрольного счета наличности Единого оператора в сфере государственных закупок"
390 "Сборный счет поступлений".

27. "Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" 300 қосалқы шотында республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түскен түсімдер 300 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бөлінбеген түсімдер сомасы 300 қосалқы шотының дебеті және 360 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы кассалық шығыстарды қалпына келтіру 300 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 дебеті және 300 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
28. 301 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдер 301 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі. Артық (қате) төленген бюджетке төленетін түсімдер сомасын қайтару 600 қосалқы шоттың дебеті және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында кассалық шығыстарды қалпына келтіру 301 қосалқы шоттың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілетін шығыстар 500 дебеті және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
29. 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша ақша қозғалысы есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша шотта ақша түсімі 302 қосалқы шоттың дебеті және 610 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Сыртқы қарыздар бойынша шотта қарыздар қаражатын жұмсау 510 қосалқы қосалқы шоттың дебеті және 302 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
30. 303 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 303 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан аудару 500 қосалқы шоттың дебеті және 303 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

27. На субсчете 300 "Контрольный счет наличности республиканского бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности республиканского бюджета, открытом центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Поступления на контрольный счет наличности республиканского бюджета отражаются по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 390.
Суммы нераспределенных поступлений на контрольном счете наличности республиканского бюджета отражаются по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 360.
Восстановление кассовых расходов на контрольный счет наличности республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 300 и кредиту субсчета 500.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности республиканского бюджета, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 300.
28. На субсчете 301 "Контрольный счет наличности местного бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности местного бюджета, открытых местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Поступления на контрольный счет наличности местного бюджета отражаются по дебету субсчета 301 и кредиту 600. Возвраты из бюджета излишне (ошибочно) поступивших сумм отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 301.
Восстановление кассовых расходов на контрольный счет наличности местного бюджета отражается по дебету субсчета 301 и кредиту субсчета 500.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности местного бюджета отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 301.
29. На субсчете 302 "Счет по внешним займам" учитывается движение денег на счете по внешним займам.
Поступление денег на счет по внешним займам отражается по дебету субсчета 302 и кредиту субсчета 610.
Расходование средств займа со счета по внешним займам отражается по дебету субсчета 510 и кредиту субсчета 302.
30. На субсчете 303 "Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза" учитывается движение денег на контрольном счете наличности государств-членов Евразийского экономического союза.
Поступление денег на контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза отражается по дебету субсчета 303 и кредиту субсчета 390.
Перечисление с контрольного счета наличности государств-членов Евразийского экономического союза сумм поступлений отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 303.

31. 304 "Республикалық бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында республикалық бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 304 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 304 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
32. 305 "Жергілікті бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында жергілікті бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 305 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында қаражаттың жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 305 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
33. 307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарызы немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына ақша түсімдері 307 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарынан ақшаның жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті мен 307 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
34. 308 "Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік сатып алу шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Мемлекеттік сатып алу шотына ақша түсімі 308 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 308 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
35. 309 "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 309 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

31. На субсчете 304 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 304 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 304.
32. На субсчете 305 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета" учитывается движение денег на счетах субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 305 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности субъектов квазигосударственного сектора отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 305.
33. На субсчете 307 "Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта" учитывается движение денег на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственных учреждений.
Поступление денег на контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 307 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету 500 и кредиту субсчета 307.
34. На субсчете 308 "Контрольный счет наличности государственных закупок" учитывается движение денег на счетах государственных закупок.
Поступление денег на счета государственных закупок отражается по дебету субсчета 308 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности государственных закупок отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 308.
35. На субсчете 309 "Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Фонда социального медицинского страхования.
Поступление денег на контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования отражается по дебету субсчета 309 и кредиту субсчета 600.

Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында қаражаттың жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 309 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
36. 310 "Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында шығыстарын жүргізуден түскен ақша қозғалысы есепке алынады.
Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша түсімі 310 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 500 дебеті және 310 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
37. 311 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған олардың есебінен ақылы қызмет қолма-қол ақшаны бақылау шотының шығыстарын жүргізуден түскен ақша қозғалысы есепке алынады
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімдері 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 501 қосалқы шоттың дебеті және 311 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
38. 320 "Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімдері 320 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 500 қосалқы шотының дебеті және 320 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
39. 321 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 321 қосалқы шотының дебеті және 602 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Расходование денег с контрольного счета наличности Фонда социального медицинского страхования отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 309.
36. На субсчете 310 "Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета" учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на контрольном счете наличности платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 310 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности платных услуг республиканского бюджета отражается по дебету 500 и кредиту субсчета 310.
37. На субсчете 311 "Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета" учитывается движение денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов на контрольном счете наличности платных услуг, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
Расходование денег с контрольного счета наличности платных услуг местного бюджета отражается по дебету 501 и кредиту субсчета 311.
38. На субсчете 320 "Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 320 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности благотворительной помощи республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 320.
39. На субсчете 321 "Контрольный счета наличности благотворительной помощи местного бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности благотворительной помощи, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета отражается по дебету субсчета 321 и по кредиту субсчета 602.

Жергілікті бюджет қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
40. 330 "Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 330 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 330 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
41. 331 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаның жұмсалуы 503 қосалқы шоттың дебеті және 331 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
42. 340 "Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімдері 340 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шотында жүргізілген түсімдер сомаларын аудару 500 дебеті және 340 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
43. 350 "Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге ашылған нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 350 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражаттың жұмсалуы 500 қосалқы шоттың дебеті және 350 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
44. 360 "Анықтауға дейінгі сомалар шоты" қосалқы шотында анықталмаған және бөлінбеген түсімдер шотындағы ұлттық валютадағы ақша есепке алынады.

Расходование денег с контрольного счета наличности благотворительной помощи местного бюджета отражается по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.
40. На субсчете 330 "Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности временного размещения денег, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 330 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности временного размещения денег республиканского бюджета отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 330.
41. На субсчете 331 "Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета" учитывается движение денег на контрольном счете наличности временного размещения денег, открытых государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Поступление денег на контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета отражается по дебету субсчета 331 и по кредиту субсчета 603.
Расходование денег с контрольного счета наличности временного размещения денег местного бюджета отражается по дебету субсчета 503 и кредиту субсчета 331.
42. На субсчете 340 "Контрольный счет наличности Национального фонда" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Национального фонда.
Поступления на контрольный счет наличности Национального фонда отражаются по дебету субсчета 340 и кредиту субсчета 390.
Перечисление с контрольного счета наличности Национального фонда сумм поступлений отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 340.
43. На субсчете 350 "Контрольный счет наличности целевого финансирования" учитывается движение денег на контрольном счете наличности целевого финансирования, государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета.
Поступление денег на контрольный счет наличности целевого финансирования отражается по дебету субсчета 350 и кредиту субсчета 600.
Расходование средств с контрольного счета наличности целевого финансирования отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 350.
44. На субсчете 360 "Счет сумм до выяснения" учитываются деньги в национальной валюте суммы нераспознанных и нераспределенных поступлений.

Танылмаған және бөлінбеген шоттан түсімдерді қолма-қол ақшаны бақылау шоты арасында қайтару 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 қосалқы шоттарының дебеті және 360 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
45. 370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 370 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шоттың дебеті және 370 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
46. 371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты" қосалқы шотында Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты ақша түсімдері 371 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты шотынан аудару 390 дебеті және 371 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
47. 372 "Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 372 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 372 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
48. 373 "Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 373 қосалқы шоттың дебеті және 621 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны жұмсау 521 қосалқы шоттың дебеті және 373 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
49. 374 "Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 374 қосалқы шоттың дебеті және 622 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

Возвраты со счета нераспознанных и нераспределенных поступлений между контрольным счетам наличности отражается по дебету субсчетов 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 и кредиту субсчета 360.
45. На субсчете 370 "Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Фонда компенсации потерпевшим.
Поступление денег на контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим отражается по дебету субсчета 370 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности Фонда компенсации потерпевшим, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 370.
46. На субсчете 371 "Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете", учитывается движение денег на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Поступления на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, отражаются по дебету субсчета 371 и кредиту субсчета 600.
Перечисление со счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, отражается по дебету 390 и кредиту субсчета 371.
47. На субсчете 372 "Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки" учитывается движение денег на контрольном счете наличности операторов финансовой поддержки.
Поступление денег на контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки отражается по дебету субсчета 372 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности операторов финансовой поддержки отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 372.
48. На субсчете 373 "Контрольный счет наличности негосударственных займов" учитывается движение денег на счете контрольного счета наличности негосударственных займов.
Поступление денег на контрольный счет наличности негосударственных займов отражается по дебету субсчета 373 и кредиту субсчета 621.
Расходование денег с контрольного счета наличности негосударственных займов отражается по дебету субсчета 521 и кредиту субсчета 373.
49. На субсчете 374 "Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте" учитывается движение денег на контрольном счете наличности обслуживания в национальной валюте.
Поступление денег на контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте отражается по дебету субсчета 374 и кредиту субсчета 622.

Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 522-қосалқы шоттың дебеті және 374-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
50. 375 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 375 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 375 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
51. 376 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотынан жүргізілген шығыстар 523 қосалқы шотының дебеті және 376 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
52. 377 "Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 377 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 377 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
53. 378 "Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 378 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 378 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
54. 379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.

Расходы, произведенные с контрольного счета наличности обслуживания в национальной валюте, отражаются по дебету 522 и кредиту субсчета 374.
50. На субсчете 375 "Контрольный счет наличности фонда поддержки инфраструктуры образования" учитывается движение денег на контрольном счете наличности фонда поддержки инфраструктуры образования.
Поступление денег на контрольный счет фонда поддержки инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 375 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 375.
51. На субсчете 376 "Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования" учитывается движение денег на счете местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.
Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
Расходы, произведенные со счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, отражаются по дебету 523 и кредиту субсчета 376.
52. На субсчете 377 "Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта" учитывается движение денег на контрольном счете наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта.
Поступление денег на контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта отражается по дебету субсчета 377 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 377.
53. На субсчете 378 "Контрольный счет наличности Специального государственного фонда" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Специального государственного фонда.
Поступление денег на контрольный счет наличности Специального государственного фонда отражается по дебету субсчета 378 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности Специального государственного фонда, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 378.
54. На субсчете 379 "Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на контрольном счете наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.

Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 524 қосалқы шотының дебеті және 379 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
55. 380 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қаражат тартуға арналған шот" қосалқы шотында Ұлттық банк салымдарына (депозиттерге) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің уақытша бос ақшасы есепке алынады.
транзиттік шотқа жергілікті бюджеттің уақытша бос бюджет ақшасын тарту 380 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 301 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жергілікті бюджеттің тартылған уақытша бос бюджет ақшасын Ұлттық банктегі депозитке аудару 520 қосалқы шоттың дебеті және 380 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
56. 381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 381 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 381 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
57. 382 "Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 382 қосалқы шотының дебеті және 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 382 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
58. 383 "Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 383 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 383 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.

Поступление денег на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 524 и кредиту субсчета 379.
55. На субсчете 380 "Счет для привлечения средств с контрольного счета наличности местного бюджета" учитываются временно свободные деньги местных бюджетов, привлеченные для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Привлечение временно свободных бюджетных денег из местного бюджета на транзитный счет отражается по дебету субсчета 380 и кредиту субсчета 301.
Перевод привлеченных временно свободных бюджетных денег из местного бюджета на депозит в Национальном Банке отражается по дебету субсчета 520 и кредиту субсчета 380.
56. На субсчете 381 "Контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы" учитывается движение денег на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражается по дебету субсчета 381 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 381.
57. На субсчете 382 "Контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом" учитывается движение денег на контрольном счете наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом.
Поступление денег на контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, отражается по дебету субсчета 382 и кредиту субсчета 600.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 382.
58. На субсчете 383 "Контрольный счет наличности автономных организаций образования" учитывается движение денег на контрольном счете наличности автономных организаций образования.
Поступление денег на контрольный счет наличности автономных организаций образования отражается по дебету субсчета 383 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности автономных организаций образования, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 383.

59. 384 "Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 384 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 384 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
60. 385 "Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 385 қосалқы шотының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шотының дебеті және 385 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
61. 390 "Түсімдердің жинақтау шоты" қосалқы шоты түсімдерді тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында жинақтап, оларды кейіннен бөлу үшін Мемлекеттік қазынашылықта ашылатын транзиттік шот. Түсімдердің жинақтау шотынан республикалық, жергілікті бюджеттер, Ұлттық қор арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке төленетін түсімдер сомасын қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары арасында немесе аумақтық салық қызметі органдарының арасындағы артық (қате) төленген соманы есепке алу жүзеге асырылады.
Түсімдердің жинақтау шотында қаражатты есепке алу 390 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Түскен сомаларды бөлу 300, 301, 303, 340, 360 қосалқы шоттарының дебеті және 390 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетке артық (қате) түскен сомаларды бюджеттен қайтару, оның ішінде Ұлттық қордан тартылған кепілдендірілген трансферт бөлігінде бір жыл ішінде республикалық бюджеттен Ұлттық қорға қайтару 390 қосалқы шотының дебеті мен 300 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
62. 4 "Шетел валютасындағы шоттар" шотында валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы шоттардағы ақша қозғалысы есепке алынады.
4-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
400 "Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты";
410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты";
420 "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты";
430 "Шетел валютасындағы басқа шоттар";
440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоты".

59. На субсчете 384 "Контрольный счет наличности бюджетных кредитов" учитывается движение денег на контрольном счете наличности бюджетных кредитов.
Поступление денег на контрольный счет наличности бюджетных кредитов отражается по дебету субсчета 384 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности бюджетных кредитов, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 384.
60. На субсчете 385 "Контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Единого оператора в сфере государственных закупок.
Поступление денег на контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок отражается по дебету субсчета 385 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности Единого оператора в сфере государственных закупок, отражаются по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 385.
61. Субсчет 390 "Сборный счет поступлений" транзитный счет, открываемый в государственном казначействе для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на контрольный счет наличности соответствующих бюджетов. Со сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм между кодами бюджетной классификации поступлений или между территориальными органами налоговой службы.
Зачисление средств на сборный счет поступлений отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 600.
Распределение поступивших сумм отражается по дебету субсчетов 300, 301, 303, 340, 360 и кредиту субсчета 390.
Возвраты из бюджета излишне (ошибочно) поступивших сумм в бюджет, в т. ч. возврат в Национальный фонд из республиканского бюджета в течение года части привлеченного из Национального фонда гарантированного трансферта отражается по дебету субсчета 390 и кредиту субсчета 300.
62. На счете 4 "Счета в иностранной валюте" учитывается движение денег на счетах в иностранной валюте по видам валют.
Счет 4 подразделяется на субсчета:
400 "Счет поступлений в собственность государства";
410 "Счета территориальных органов казначейства";
420 "Счет поступлений в рамках договора о Евразийском экономическом союзе";
430 "Другие счета в иностранной валюте";
440 "Специальный счет внешнего займа или связанного гранта".

63. 400 "Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты" қосалқы шотында жеке негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасы есепке алынады.
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шотына шетел валютасының түсімдері 400 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шотынан шетел валютасын жұмсау (қайта айырбастау) 120 қосалқы шоттың дебеті және 400 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 400 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шоттың дебеті және 400 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
64. 410 "Аумақтық қазынашылық органдарының шоты" қосалқы шотында мемлекеттік органдардың лауазымдық тұлғаларының шетелге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарын өтеу ретінде шетел валютасындағы қолма-қол ақша түрінде беруге арналған, сондай-ақ консулдық алымдар түрінде түскен нақты шетел валютасындағы мемлекеттік қазынашылық органдарының қолма-қол ақша шоттарындағы шетел валютасы есепке алынады.
Аумақтық қазынашылық органдарының шоттарына шетел валютасының түсімдері айырбастаудан кейін 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 410 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 410 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
65. 420 "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты" қосалқы шотында Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы елдерден түскен және қайта айырбастауға және мемлекеттік бюджеттің кірісіне есепке жатқызуға жататын шетел валютасы есепке алынады.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шотына шетел валютасының түсімдері 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының жұмсалуы (қайта айырбастау) 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 420 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 420 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
66. 430 "Шетел валютасындағы басқа шоттар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің шотындағы шетел валютасындағы анықталуға жататын сомалар, қайта айырбастауға және бюджет немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры есебіне жататын шетел валютасының түсімдері, сонымен қатар бюджетке артық (қате) төленген сомаларды қайтаруға арналған шетел валютасы есепке алынады
Шетел валютасындағы басқа шоттарға шетел валютасының түсімдері (соның ішінде қайта айырбастау) 430 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасын жұмсау қайта айырбастау және аударымдардан кейін 120 қосалқы шоттың дебеті және 430 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 430 қосалқы шоттың дебеті және 120 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шоттың дебеті және 430 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

63. На субсчете 400 "Счет поступлений в собственность государства" учитывается иностранная валюта, обращенная в собственность государства по отдельным основаниям.
Поступления иностранной валюты на Счет поступлений в собственность государства отражаются по дебету субсчета 400 и кредиту субсчета 120.
Расходование (реконвертация) иностранной валюты со Счета поступлений в собственность государства отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 400.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 400 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 400.
64. На субсчете 410 "Счета территориальных органов казначейства" учитывается иностранная валюта на счетах органов государственного казначейства, предназначенная для выдачи в виде наличной иностранной валюты в качестве возмещения расходов, связанных с командированием за границу должностных лиц государственных органов, а также наличная иностранная валюта, поступившая в виде консульских сборов.
Поступления иностранной валюты на Счета территориальных органов казначейства после конвертации отражаются по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Расходование иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 410 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 410.
65. На субсчете 420 "Счет поступлений в рамках договора о Евразийском экономическом союзе" учитывается иностранная валюта, поступившая от стран – участниц договора о Евразийском экономическом союзе, и подлежащая реконвертации и зачислению в доход государственного бюджета.
Поступления иностранной валюты на Счет поступлений в рамках договора о Евразийском экономическом союзе отражаются по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Расходование (реконвертация) иностранной валюты отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 420 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 420.
66. На субсчете 430 "Другие счета в иностранной валюте" учитываются иностранная валюта, находящаяся на счетах государственных учреждений, суммы до выяснения в иностранной валюте, поступления иностранной валюты, подлежащие реконвертации и зачислению в бюджет или Национальный фонд, а также иностранная валюта, предназначенная для возврата плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет.
Поступления иностранной валюты на Другие счета в иностранной валюте (в том числе конвертация) отражаются по дебету субсчета 430 и кредиту субсчета 120.
Расходование после реконвертации или перевода иностранной валюты с Других счетов в иностранной валюте отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 430.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 430 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 430.

67. 440 "Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоты" қосалқы шотында үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар туралы келісімдер шеңберінде түскен шетел валютасы есепке алынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына шетел валютасының түсімдері 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Қайта айырбасталғаннан кейін және аударылғаннан кейін Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан шетел валютасының жұмсалуы 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Оң бағамдық айырма 440 қосалқы шотының дебеті мен 120 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Теріс бағамдық айырма 120 қосалқы шотының дебеті мен 440 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
68. 5 "Есеп айырысулар" шотында ақшаның жұмсалуы бойынша операциялар, Ұлттық Банк салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін тартылған жергілікті бюджеттердің қаражатын орналастыру бойынша есеп айырысулар, жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар, ішкі есеп айырысулар есепке алынады.
5-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
500 "Шығыстарды жүргізу";
501 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу";
502 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу";
503 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу";
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу";
521 "Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу";
522 "Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу";
523 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотынан шығыстарды жүргізу";
524 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шотынан шығыстарды жүргізу".
69. Мемлекеттік қазынашылық 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қордың, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландырудың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстарды есепке алады.

67. На субсчете 440 "Специальный счет внешнего займа или связанного гранта" учитывается иностранная валюта, поступившая в рамках соглашений о правительственных внешних займах или связанных грантах.
Поступления иностранной валюты на Специальный счет внешнего займа или связанного гранта отражаются по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Расходование после реконвертации или перевода иностранной валюты со Специального счета внешнего займа или связанного гранта отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.
Положительная курсовая разница отражается по дебету субсчета 440 и кредиту субсчета 120.
Отрицательная курсовая разница отражается по дебету субсчета 120 и кредиту субсчета 440.
68. На счете 5 "Расчеты" учитываются операции по расходованию денег, расчеты по размещению средств местных бюджетов, привлеченных для размещения во вклады (депозиты) Банка, расчеты по недостачам местного бюджета, внутренние расчеты.
Счет 5 подразделяется на субсчета:
500 "Проведение расходов";
501 "Проведение расходов по контрольному счету наличности платных услуг местного бюджета";
502 "Проведение расходов по контрольному счету наличности благотворительной помощи местного бюджета";
503 "Проведение расходов по контрольному счету наличности временного размещения денег местного бюджета";
510 "Проведение расходов по внешним займам";
521 "Проведение расходов по контрольному счету наличности негосударственных займов";
522 "Проведение расходов по контрольному счету наличности обслуживания в национальной валюте";
523 "Проведение расходов по счету местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуре образования"
524 "Проведение расходов по счету местного исполнительного органа соответствующей сферы"
69. На субсчете 500 "Проведение расходов" государственным казначейством учитываются расходы, проведенные с контрольного счета наличности республиканского и местных бюджетов, с контрольного счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, Единого оператора в сфере государственных закупок.

Жүргізілген шығыстар сомасына әр күнге 500 қосалқы шотының дебеті және 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 309, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 377, 378, 379, 381, 382, 383, 384 және 385 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы кассалық шығыстарды қалпына келтіру 300, 301 қосалқы шоттарының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының дебеті және 500 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
70. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында – жергілікті бюджеттің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторлары мен мемлекеттік сатып алудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстар;
501 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
502 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
503 "Жергілікті бюджет ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында;
510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында есепке алады.
Әр күні жүргізілген шығыстар сомасына 501 қосалқы шотының дебеті мен 311 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотында кассалық шығыстарды қалпына келтіру 311 қосалқы шотының дебеті мен 501 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
71. 502 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы шығыстар есепке алынады.
Әр күні жүргізілген шығыстар сомасына 502 қосалқы шотының дебеті мен 321 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотында кассалық шығыстарды қалпына келтіру 321 қосалқы шотының дебеті мен 502 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
72. 503 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы шығыстары есепке алынады.
Әр күні жүргізілген шығыстар сомасына 503 қосалқы шоттың дебеті және 331 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотында кассалық шығыстарды қалпына келтіру 331 қосалқы шоттың дебеті және 503 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 304, 305, 307, 308, 309, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350, 372, 373, 374, 377, 378, 379, 381, 382, 383, 384 и 385.
Восстановление кассовых расходов на контрольный счет наличности республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по единому казначейскому счету отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.
70. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 500 "Проведение расходов" ‒ расходы по контрольному счету наличности местного бюджета, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки и государственных закупок;
на субсчете 501 "Проведение расходов по контрольному счету наличности платных услуг местного бюджета";
на субсчете 502 "Проведение расходов по контрольному счету наличности благотворительной помощи местного бюджета";
на субсчете 503 "Проведение расходов по контрольному счету наличности временного размещения денег местного бюджета";
на субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам".
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 501 и кредиту субсчета 311.
Восстановление кассовых расходов на контрольном счетам наличности платных услуг местного бюджета отражается по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 501.
71. На субсчете 502 "Проведение расходов по контрольному счету наличности благотворительной помощи местного бюджета" учитываются расходы на контрольном счету наличности благотворительной помощи местного бюджета.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 502 и кредиту субсчета 321.
Восстановление кассовых расходов на контрольному счету наличности благотворительной помощи местного бюджета отражается по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 502.
72. На субсчете 503 "Проведение расходов по контрольному счету наличности временного размещения денег местного бюджета" учитываются расходы на контрольном счете наличности временного размещения денег местного бюджета.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 503 и кредиту субсчета 331.
Восстановление кассовых расходов на контрольном счете наличности временного размещения денег местного бюджета отражается по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 503.

73. 510 "Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шоттағы шығыстар есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген шығыстар 510 қосалқы шоттың дебеті және 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
74. 520 "Жергілікті бюджеттің қаражатын орналастыру жөніндегі есеп айырысулар" қосалқы шотында Ұлттық Банктегі салымдарға (депозиттерге) Мемлекеттік қазынашылық орналастырған жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасы есепке алынады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдарға (депозиттерге) жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру 520 қосалқы шоттың дебеті және 380 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Ақшаны ішінара немесе толық қайтару кезінде 301 қосалқы шоттың дебеті және 520 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
75. 530 "Жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар заңнамада белгіленген тәртіппен өтеуге жататын ақша қаражатының жетіспейтін, ұрланған сомаларын есепке алады.
530 қосалқы шоттың дебетіне қолма-қол ақшаны бақылау шотында айқындалған жетіспеушілік, ұрланған ақша қаражатының сомасы жатады, бұл ретте 301, 311, 321 және 331 қосалқы шоттары кредиттеледі.
301, 311, 321 және 331 қосалқы шоттарының дебетіне келтірілген залалды өтеуге қолма-қол ақшаны бақылау шотына түскен сомалар жазылады, бұл ретте 530 қосалқы шоты кредиттеледі.
76. 540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 5-34 "Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының жағдайы туралы есеп" нысаны деректерінің түсімдер мен шығыстар жөніндегі есептілік нысандарымен сәйкес емес сомаларын есепке алады.
Түсімдер бойынша есептілік нысандармен алшақтық сомасына 600 қосалқы шоттың дебеті және 540 қосалқы шоттың кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша – 540 қосалқы шоттың дебеті және алшақтық сомаларын көрсете отырып, оның туындау себептері туралы мемлекеттік қазынашылық органдары берген жазбаша ақпарат негізінде 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік қазынашылық органдарынан бюджетке артық (қате) төленген түсімдер сомасының қайтару сомалары туралы растауды алған кезде 540 қосалқы шотының дебеті мен 600 қосалқы шотының кредиті бойынша, ал шығыстар бойынша – 500 қосалқы шотының дебеті мен 540 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
540 "Ішкі есеп айырысулар" қосалқы шоты бойынша сальдо шығарылмайды. Бас-журнал кітабында және дебет бойынша осы қосалқы шот бойынша балансында - шығыстар бойынша алшақтық сомасы, кредит бойынша – түсімдер бойынша алшақтық сомасы көрсетіледі.

73. На субсчете 510 "Проведение расходов по внешним займам" учитываются расходы на счете по внешним займам.
Проведенные расходы по внешним займам отражаются по дебету субсчета 510 и кредиту субсчета 302 "Счет по внешним займам".
74. На субсчете 520 "Расчеты по размещению средств местного бюджета" учитываются временно свободные бюджетные деньги местных бюджетов, размещенные Государственном казначействе во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Размещение денег во вклады (депозиты) в Национальном Банке временно свободных бюджетных денег местных бюджетов отражается по дебету субсчета 520 и кредиту субсчета 380.
При частичном или полном возврате денег производится запись по дебету субсчета 380 и кредиту субсчета 520.
75. На субсчете 530 "Расчеты по недостачам местного бюджета" учитываются местными уполномоченными органами по исполнению бюджета суммы недостач, хищений денежных средств, подлежащие возмещению в установленном законодательством порядке.
В дебет субсчета 530 относятся суммы выявленных недостач, хищений денежных средств на контрольном счете наличности, при этом кредитуется субсчета 301, 311, 321 и 331.
В дебет субсчетов 301, 311, 321 и 331 записываются суммы, поступившие на контрольный счет наличности в возмещение причиненного ущерба, при этом кредитуется субсчет 530.
76. На субсчете 540 "Внутренние расчеты" местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают суммы несоответствия данных формы 5-34 "Отчет о состоянии контрольного счета наличности соответствующих бюджетов" с отчетными формами по поступлениям и расходам.
На сумму расхождений с отчетными формами по поступлениям производится запись по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 540, а по расходам - по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 500, на основании письменной информации о причинах возникновения расхождений с указанием сумм, представленной органами государственного казначейства.
Местными уполномоченными органами по исполнению бюджетов при получении от органа государственного казначейства подтверждения о суммах возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет производится запись по дебету субсчета 540 и кредиту субсчета 600, а по расходам - по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 540.
По субсчету 540 "Внутренние расчеты" сальдо не выводится. В книге Журнал-главная и в балансе по данному субсчету по дебету показывается сумма расхождений по расходам, по кредиту - сумма расхождений по поступлениям.

77. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қордың, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, анықталғанға дейінгі сомалар шоты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке жатқызу";
601 "Жергілікті ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
602 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
603 "Жергілікті бюджеттің ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
621 "Мемлекеттік емес қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
622 "Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке жатқызу";
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есепке жатқызу".
600 "Түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында Мемлекеттік қазынашылық республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қордың, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, анықталғанға дейінгі сомалар шоты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы түсімдер есепке алынады.

77. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на контрольном счете наличности республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, автономных организаций образования,бюджетных кредитов, Единого оператора в сфере государственных закупок, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета";
602 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета";
603 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по негосударственным займам";
622"Зачисление поступлений по обслуживанию в национальной валюте";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" государственным казначейством учитываются поступления на контрольный счет наличности республиканского и местных бюджетов, на контрольный счет наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда поддержки инфраструктуры образования, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, целевого финансирования, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, автономных организаций образования,бюджетных кредитов, Единого оператора в сфере государственных закупок, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.

Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша жүргізілген түсімдер 600 қосалқы шотының дебеті және 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар:
600 "Түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында – жергілікті бюджеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының және мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдер;
601 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
602 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
603 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке жатқызу";
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу".
601 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдер есепке алынады.
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша жүргізілген түсімдер 311 қосалқы шоттың дебеті және 601 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
602 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында жергілікті бюджет қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдер есепке алынады.
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша жүргізілген түсімдер 321 қосалқы шоттың дебеті және 602 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
603 "Жергілікті бюджет ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында жергілікті бюджет ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдер ескеріледі.
Жергілікті бюджет ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша жүргізілген түсімдер 331 қосалқы шоттың дебеті және 603 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында сыртқы қарыздар бойынша шотқа түсімдер есепке алынады.
Сыртқы қарыздар бойынша жүргізілген түсімдер 302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот" қосалқы шотының дебеті және 610 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
623 "Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына түсімдер есепке алынады.

Проведенные поступления по единому казначейскому счету отражаются по дебету субсчета 600 и кредиту субсчета 100 "Единый казначейский счет".
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета учитывают:
на субсчете 600 "Зачисление поступлений" - поступления на контрольный счет наличности местного бюджета, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки и государственных закупок;
601 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета";
602 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета";
603 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования";
624 "Зачисление поступлений контрольного счета наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 601 "Зачисление поступлений на контрольном счете наличности платных услуг местного бюджета" учитываются поступления на контрольном счете наличности платных услуг местного бюджета.
Проведенные поступления по контрольным счетам наличности платных услуг местного бюджета отражаются по дебету субсчета 311 и кредиту субсчета 601.
На субсчете 602 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета" учитываются поступления на контрольного счета наличности благотворительной помощи местного бюджета.
Проведенные поступления по контрольным счетам наличности благотворительной помощи местного бюджета отражаются по дебету субсчета 321 и кредиту субсчета 602.
На субсчете 603 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета" учитываются поступления на контрольном счете наличности временного размещения денег местного бюджета.
Проведенные поступления по контрольным счетам наличности временного размещения денег местного бюджета отражаются по дебету субсчета 331 и кредиту субсчета 603.
На субсчете 610 "Зачисление поступлений по внешним займам" учитываются поступления на счет по внешним займам.
Проведенные поступления по внешним займам отражаются по дебету субсчета 302 "Счет по внешним займам" и кредиту субсчета 610.
На субсчете 623 "Зачисление поступлений на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования" учитываются поступления на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования.

Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотына ақша түсімі 376 қосалқы шотының дебеті және 623 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдер есепке алынады.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына ақша түсімі 379 қосалқы шотының дебеті және 624 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
78. 9 "Нәтижелер" шотында жергілікті бюджеттердің, сыртқы қарыздар бойынша, жергілікті бюджеттің ақылы қызметтері бойынша, жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек бойынша, жергілікті бюджеттің ақшаны уақытша орналастыру бойынша, жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижелері есепке алынады.
9 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижесі";
910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі";
911 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижесі";
921 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі";
931 "Жергілікті бюджеттің ақшаны уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі";
953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау бойынша атқарылу нәтижесі";
954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі".
900 "Бюджеттің атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты Жергілікті бюджеттердің атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 600 қосалқы шоты бойынша қалдықты 900 қосалқы шоттың кредитіне, ал 500 қосалқы шоты бойынша қалдығы 900 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Бюджет түсімдері мен шығыстарын 900 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 600 және 500 қосалқы шоттары жабылады.
900 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Бюджет кодексінің 116-бабына сәйкес жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары 900 қосалқы шотта қалады.
79. 910 "Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 610 қосалқы шоты бойынша қалдықты 910 қосалқы шоттың кредитіне, ал 510 қосалқы шоты бойынша қалдықты 910 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.

Поступление денег на счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования отражается по дебету субсчета 376 и кредиту субсчета 623.
На субсчете 624 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы" учитываются поступления на контрольном счете наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Поступление денег на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы отражается по дебету субсчета 379 и кредиту субсчета 624.
78. На счете 9 "Результаты" учитываются результаты исполнения местных бюджетов, по внешним займам, по платным услугам местного бюджета, по благотворительной помощи местного бюджета, по временному размещению денег местного бюджета, по поддержке местным исполнительным органам инфраструктуры образования, по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
Счет 9 подразделяется на субсчета:
900 "Результат исполнения бюджета";
910 "Результат исполнения по внешним займам";
911 "Результат исполнения по платным услугам местного бюджета";
921 "Результат исполнения по благотворительной помощи местного бюджета";
931 "Результат исполнения по временному размещению денег местного бюджета";
953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования";
954 "Результат исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
Субсчет 900 "Результат исполнения бюджета" предназначен для определения результатов исполнения местных бюджетов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 900 остатка по субсчету 600, а в дебет субсчета 900 остатка по субсчету 500.
После списания поступлений и расходов бюджета на субсчет 900 закрываются субсчета 600 и 500.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 900 является результатом исполнения бюджета.
Остатки бюджетных средств на начало года остаются на субсчете 900 в соответствии со статьей 116 Бюджетного кодекса.
79. Субсчет 910 "Результат исполнения по внешним займам" предназначен для определения результатов исполнения внешних займов.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 910 остатка по субсчету 610, а в дебет субсчета 910 остатка по субсчету 510.

Сыртқы қарыздар бойынша түсімдері мен шығыстары 910 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 610 және 510 қосалқы шоттары жабылады.
910 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
80. 911 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтері бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 601 қосалқы шоты бойынша қалдықты 911 қосалқы шоттың кредитіне, ал 501 қосалқы шоты бойынша қалдықты 911 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтері бойынша түсімдері мен шығыстары 911 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 601 және 501 қосалқы шоттары жабылады.
911 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің атқарылу нәтижесі болып табылады.
81. 921 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі.
Нәтижелері жылдың аяғында 602 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шотының кредитіне, ал 502 қосалқы шоты бойынша қалдықты 921 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы айқындалады.
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек бойынша түсімдері мен шығыстары 921 қосалқы шотына есептен шығарылғаннан кейін 602 және 502 қосалқы шоттары жабылады.
921 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің атқарылу нәтижесі болып табылады.
82. 931 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижелері" қосалқы шоты жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 603 қосалқы шоты бойынша қалдықты 931 қосалқы шоттың кредитіне, ал 503 қосалқы шоты бойынша қалдықты 931 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру бойынша түсімдері мен шығыстары 931 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 603 және 503 қосалқы шоттары жабылады.
931 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
83. 951 "Мемлекеттік емес қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты мемлекеттік емес қарыздар бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 621 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының кредитіне, ал 521 қосалқы шоты бойынша қалдықты 951 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.

После списания поступлений и расходов по внешним займам на субсчет 910 закрываются субсчета 610 и 510.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 910 является результатом исполнения внешних займов.
80. Субсчет 911 "Результат исполнения по платным услугам местного бюджета" предназначен для определения результатов исполнения платных услуг местного бюджета.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 911 остатка по субсчету 601, а в дебет субсчета 911 остатка по субсчету 501.
После списания поступлений и расходов по платным услугам местного бюджета на субсчет 911 закрываются субсчета 601 и 501.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 911 является результатом исполнения платных услуг местного бюджета.
81. Субсчет 921 "Результат исполнения по благотворительной помощи местного бюджета" предназначен для определения результатов исполнения благотворительной помощи местного бюджета.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов.
Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 921 остатка по субсчету 602, а в дебет субсчета 921 остатка по субсчету 502.
После списания поступлений и расходов по благотворительной помощи местного бюджета на субсчет 921 закрываются субсчета 602 и 502.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 921 является результатом исполнения благотворительной помощи местного бюджета.
82. Субсчет 931 "Результат исполнения по временному размещению денег местного бюджета" предназначен для определения результатов исполнения временного размещения денег местного бюджета.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 931 остатка по субсчету 603, а в дебет субсчета 931 остатка по субсчету 503.
После списания поступлений и расходов по временному размещению денег на субсчет 931 закрываются субсчета 603 и 503.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 931 является результатом исполнения временного размещения денег местного бюджета.
83. Субсчет 951 "Результат исполнения по негосударственным займам" предназначен для определения результатов исполнения по негосударственным займам. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 951 остатка по субсчету 621, а в дебет субсчета 951 остатка по субсчету 521.

Мемлекеттік емес қарыздар бойынша түсімдер мен шығыстарды 951 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 621 және 521 қосалқы шоттар жабылады.
951 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық мемлекеттік емес қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
84. 952 "Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған. Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 622 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының кредитіне, ал 522 қосалқы шоты бойынша қалдықты 952 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша түсімдер мен шығыстарды 952 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 622 және 522 қосалқы шоттар жабылады.
952 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
85. 953 "Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижелерін айқындауға арналған.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін осы шотта түсімдер мен шығыстардың сомалары көрсетіледі. Нәтижелер жылдың аяғында 623 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының кредитіне, ал 523 қосалқы шоты бойынша қалдықты 953 қосалқы шотының дебетіне есептен шығару жолымен айқындалады.
Жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі түсімдер мен шығыстарды 953 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 623 және 523 қосалқы шоттар жабылады.
953 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі атқарылу нәтижесі болып табылады.
86. 954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 624 қосалқы шоты бойынша қалдықты 954 қосалқы шоттың кредитіне, ал 524 қосалқы шоты бойынша қалдығы 954 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша түсімдер мен шығыстардың 954 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 624 және 524 қосалқы шоттары жабылады.
954 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.

После списания поступлений и расходов по негосударственным займам на субсчет 951 закрываются субсчета 621 и 521.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 951 является результатом исполнения по негосударственным займам.
84. Субсчет 952 "Результат исполнения по обслуживанию в национальной валюте" предназначен для определения результатов исполнения по обслуживанию в национальной валюте. По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 952 остатка по субсчету 622, а в дебет субсчета 952 остатка по субсчету 522.
После списания поступлений и расходов по обслуживанию в национальной валюте на субсчет 952 закрываются субсчета 622 и 522.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 952 является результатом исполнения по обслуживанию в национальной валюте.
85. Субсчет 953 "Результат исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования" предназначен для определения результатов исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 953 остатка по субсчету 623, а в дебет субсчета 953 остатка по субсчету 523.
После списания поступлений и расходов по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования на субсчет 953 закрываются субсчета 623 и 523.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 953 является результатом исполнения по поддержке местным исполнительным органом инфраструктуры образования.
86. Субсчет 954 "Результат исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы" предназначен для определения результатов исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 954 остатка по субсчету 624, а в дебет субсчета 954 остатка по субсчету 524.
После списания поступлений и расходов по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы на субсчет 954 закрываются субсчета 624 и 524.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 954 является результатом исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.

100
Ақша түсімі - барлығы (201-229-жолдардың сомалары)
200
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
201
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
202
Республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
203
Республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек қолма-қол ақшаны бақылау шоты
204
Республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
205
Республикалық бюджеттің сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты
206
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі орналастырылған қаражат
207
Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
208
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
209
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
210
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
211
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
212
Республикалық бюджеттің, жергілікті бюджеттің квазимемлекеттік секторы субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
213
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты
214
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
215
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
216
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
217
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
218
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
219
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
220
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты
221
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
222
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
223
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
224
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
225
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
226
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
227
Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
228
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
229
Есеп айырысудағы ақша
300
Жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
400
Ақша шығысы - барлығы (501-522-жолдың сомалары):
500
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
501
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты

100
Поступление денег – всего (сумма строк 201-229)
200
Контрольный счет наличности республиканского бюджета
201
Контрольный счет наличности местного бюджета
202
Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета, местного бюджета
203
Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета, местного бюджета
204
Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета, местного бюджета
205
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта
206
Средства, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня
207
Контрольный счет наличности Национального фонда
208
Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим
209
Контрольный счет наличности целевого финансирования
210
Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза
211
Счет сумм до выяснения
212
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета, местного бюджета
213
Контрольный счет наличности государственных закупок
214
Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования
215
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
216
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки
217
Контрольный счет наличности негосударственных займов
218
Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте
219
Контрольный счет наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования
220
Счета местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования
221
Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта
222
Контрольный счет наличности Специального государственного фонда
223
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы
224
Контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
225
Контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом
226
Контрольный счет наличности автономных организаций образования
227
Контрольный счет наличности бюджетных кредитов
228
Контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок
229
Деньги в расчетах
300
Расчеты по недостачам местного бюджета
400
Выбытие денег – всего (сумма строк 501-530)
500
Контрольный счет наличности республиканского бюджета
501
Контрольный счет наличности местного бюджета

800
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_______________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_______________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
11-қосымша
№ 3 нысан
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша қарыздары туралы есеп 20___жылғы "__"______________
Кезеңділігі:________________________
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
мың теңге
мың АҚШ доллоры
I
Мемлекеттік борыш
1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышы1
1.1
ішкі
1.2
сыртқы
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышы
2.1
ішкі
2.2
сыртқы
3
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының борышы2
3.1
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы
3.2
өзге кредит берушілер алдындағы борыш
II
Мемлекет кепілдік берген борыш
1
ішкі
2
сыртқы
III
Мемлекеттің кепілгерлері бойынша міндеттемелер
1
ішкі
2
сыртқы
Барлығы, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша міндеттемелері (I+II+III)
Анықтама:
20___жылғы "__"______________ АҚШ долларының бағамы
Көзі:
Ескерту:
1 - өзара талаптарды есептемегенде (жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының Yкiмeтi алдындағы борышы)
2 - жергілікті атқарушы органдардың борыштық міндеттемелер бойынша деректер базасын қалыптастыру және салыстыру процесі аяқталған сон борышты бағалау нақтылануға тиіс
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық бөлімшесінің басшысы
____________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
12-қосымша
№ 4 нысан
______________________________ (уәкілетті органның атауы)
Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар жөніндегі есеп 20___жылғы "__" __________ жағдайы бойынша (айы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Ұйымның, Бағдарламаның және кіші бағдарламаның коды
Мекеменің коды
Ұйымның атауы
Донор
Бюджеттік сынып тама коды
Жыл басындағы арнаулы шоттағы қаражат қалдығы
Қарыздар және байланысты гранттар бойынша қаражат түсімі
Қарыздар және байланысты гранттар бойынша қаражат жумсау
Есепті кезеңнің аяғындағы арнаулы шоттағы қаражат қалдығы
Есепті айға
Жыл басынан
Есепті айға
Жыл басынан
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________ ____________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
13-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат 20___жылғы "__" ____________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Резервтін атауы
Бекітілген бюджет бойынша
Нақтыланған бюджет бойынша
Жыл басынан бастап бөлінгені
Кезеңге арналған міндеттемелер бойынша жоспар
Төленген міндеттемелер

800
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ ________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма № 3
Отчет о государственном и гарантированном государством долге, долг по поручительствам государства на "__" _______ 20___ года
Периодичность: ______________________
Наименование показателей
Единицы измерения
тысяч тенге
тысяч доллоров США
I
Государственный долг
1
Долг Правительства Республики Казахстан1
1.1
внутренний
1.2
внешний
2
Долг Национального Банка Республики Казахстан
2.1
внутренний
2.2
внешний
3
Долг местных исполнительных органов Республики Казахстан2
3.1
перед Правительством Республики Казахстан
3.2
перед прочими кредиторами
II
Гарантированный государством долг
1
внутренний
2
внешний
III
Долг по поручительствам государства
1
внутренние
2
внешние
Всего государственный и гарантированный государством долг, долг по поручительствам государства (I+II+III)
Справочно:
курс доллара США на
Источник:
Примечание:
1 - без учета взаимных требований (долга местных исполнительных органов перед Правительством Республики Казахстан)
2 - оценка долга подлежит уточнению по завершению процесса формирования и сверки базы данных по долговым обязательствам местных исполнительных органов
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма № 4
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) Отчет по внешним займам и связанным грантам по состоянию на _____________ 20___ года (месяц)
Единица измерения: тысяч тенге
Код организации, программы и подпрограммы
Код учреждения
Наименование организации
Донор
Код бюджетной классификации
Остатки средств на спецсчете на начало года
Поступление средств по займу и связанным грантам
Расходование средств займа и связанных грантов
Остатки средств на спецсчете на конец отчетного периода
За отчетный месяц
С начала года
За отчетный месяц
С начала года
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета:
___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
Информация по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов за "__" _______ 20___ года
Единицы измерения: тысяч тенге
Наименование резерва
По утвержденному бюджету
По уточненному бюджету
Распределено с начало года
План по обязательствам на период
Оплаченные обязательства

Қаражат қалдықтары (3-бағаннан 4-бағанды алғанда)
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттер аумағындағы техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған Төтенше резерві
Шұғыл шығындарға арналған резерві
Соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерві
Бюджеттер бойынша қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға арналған резерв
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
14-қосымша
нысан
_____________________________ (уәкілетті органның атауы)
Мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу үшін шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер 20___жылғы "__" ______________
Өлшем бірлігі: ____________________
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Сомасы
Барлығы:
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
15-қосымша
№ 5 нысан
_________________________________ (уәкілетті органның атауы)
Шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп 20___жылғы "__"__________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Кезең басындағы қалдық
Түсімдердің барлығы
Шығыстардың барлығы
Кезеңнің аяғындағы қалдық
А
1
2
3
4
5
1
Барлығы:
2
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты
3
Аумақтық қазынашылық органдарының шоттары
4
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты
5
Шетел валютасындағы басқа да шоттар
6
Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар шоты
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________ ________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
16-қосымша
№ 2-М нысан
______________________________ (уәкілетті органның атауы)
Жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп 20___ жылғы "__" __________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол коды
Сомасы
1
2
3
Жыл басындағы ақша қалдығы

Остаток средств (графа 3- графа 4)
1
2
3
4
5
6
7
Всего, в том числе:
Чрезвычайный резерв для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Республики Казахстан и других государств
Резерв на неотложные затраты
Резерв на исполнение обязательств по решениям судов
Резерв на покрытие дефицита наличности по бюджетам
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа) Сведения об остатках на счетах для учета сумм аккредитивов государственных учреждений на "__" _______ 20___ года
Единица измерения:____________________
Наименование администратора бюджетных программ
Сумма
Всего:
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного органа
по исполнению бюджета ______________ __________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма № 5
Отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной валюте за "__" _______ 20__ года ______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало периода
Всего поступлений
Всего расходов
Остаток на конец периода
А
1
2
3
4
5
1
Всего:
2
Счет поступлений в собственность государства
3
Счета территориальных органов казначейства
4
Счет поступлений в рамках договора о Евразийском экономическом союзе
5
Другие счета в иностранной валюте
6
Счет внешнего займа или связанного гранта
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета:
_________ ___________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 16
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма № 2-М
____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о движении денег местного бюджета на "__" _______ 20___ года
Единица измерения: тысяч тенге
Коды строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года

100
Ақша түсімі - барлығы (011-019 жолдың сомалары):
010
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
011
Ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
012
Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
013
Ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
014
Жергілікті бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
015
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты
016
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты
017
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
018
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
019
Ақша шығысы - барлығы (021-029 жолдың сомалары):
020
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
021
Ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
022
Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
023
Ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты

100
Поступление денег – всего (сумма строк 011-019)
010
Контрольный счет наличности местного бюджета
011
Контрольный счет наличности платных услуг
012
Контрольный счет наличности благотворительной помощи
013
Контрольный счет наличности временного размещения денег
014
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета
015
Контрольный счет наличности государственных закупок
016
Контрольный счет наличности местного исполнительного органа по поддержки инфраструктуры образования
017
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки
018
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответсвующей сферы
019
Выбытие денег – всего (сумма строк 021-029)
020
Контрольный счет наличности местного бюджета
021
Контрольный счет наличности платных услуг
022
Контрольный счет наличности благотворительной помощи
023
Контрольный счет наличности временного размещения денег

030
Кезеңнің сонындағы ақша қалдығы (100 жол+010 жол-020 жол+030 жолдар)
200
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
17-қосымша
нысан
_____________________________ (уәкілетті органның атауы)
Шетел валютасының шоттардың толық жазылуы 20___жылғы "__"______________
Шоттың атауы:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
қаражаттың қозғалысы
оның ішінде, бағамдық айырма
Жыл басынан бастап
Оның ішінде ағымдағы күнге
дебет
кредит
дебет
кредит
Жыл басындағы қаражаттың қалдығы
Айналымның
барлығы
Есепті күнге қаражаттың қалдығы
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
18-қосымша
нысан
___________________________ (уәкілетті органның атауы)
Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде операциялық күннің жабылуы туралы есеп 20___жылғы "__" ______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басындағы қалдық
Кіретін қалдық
Сальдо
Барлық түсімдер
Түсімдер
Қайтарулар
Тасымалдар
Барлық шығыстар
Шығыстар
Қалпына келтіру
Тарту/қайтарулар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығының банк көшірме жазбасы бойынша
2
Барлығы
3
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
4
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты – жиыны
5
оның ішінде, облыстар бойынша
6
Республикалық бюджет
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Ақшаларды уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, тиісті саланың орталық уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
7
Жергілікті бюджет
Ақылы қызметтердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Ақшаларды уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
8
Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
9
Қазақстан Республикасы Үкіметінің депозиттері
10
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
11
Есептердегі ақша
12
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
13
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
14
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты
15
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
16
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
17
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
18
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты
19
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
20
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
21
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
22
Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол ақшаны бақылау шоты
23
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты
24
Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты
кестенің жалғасы
Ішкі банктік шот бойынша күн соңындағы бірыңғай қазынашылық шот қалдығы
Сыртқы банктік шот бойынша күн соңындағы бірыңғай қазынашылық шот қалдығы
Ішкі және сыртқы шоттар арасындағы ауытқулар
13
14
15
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
____________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
19-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы)
Инвестициялық жобалар шеңберінде сыртқы қарыздар және байланысты гранттардың жұмсалуы бойынша ақпарат 20___жылғы __________ (айы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік сыныптама коды
Есепті қаржы жылына арналған түзетілген бюджет
Есепті кезеңге арналған жиынтық қаржыландыру жоспары
Шығыстар
Пайдаланылмаған қаражат қалдығы
Барлығы
арнаулы шот бойынша
тікелей төлемдер бойынша
есепті кезенде
жыл басынан бастап
есепті кезенде
жыл басынан бастап
есепті кезенде
жыл басынан бастап
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
20-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы) 20___жылғы "__"______________ Бірыңғай қазынашылық шоттан Ұлттық банкісіне, Ұлттық почта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде уақытша бос бюджеттік ақшаларды (депозиттерді) орналастырылу бойынша анықтама
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Айы
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінде, Ұлттық почта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде 01__20___жылғы қалдық сомасы
айлық айналымы
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінде, Ұлттық почта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде 01__ 20 __ жылғы қалдық сомасы
Бірыңғай қазынашылық шоттан орналастыру
Бірыңғай қазынашылық шотына қайтару
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
__________________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
21-қосымша
нысан
_____________________________ (уәкілетті органның атауы) 20___жылғы "____" __________ (айы) _________________ бюджеттен берілген кредиттер бойынша ақпарат
Өлшем бірлігі: мың теңге
Кредит атауы
Кредит сомасы
Кредитті өтеу мерзімі
20__ жылғы 1 қаңтарға негізгі борыш қалдығы
Есепті кезеңде игерілгені
Есепті кезеңде өтелгені
20__ жылғы 1 қаңтарға негізгі борыш қалдығы
Ескертпе
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Басшы: _________________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
2025 қаржы жылына арналған
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
22-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттардың нөмірі
Шоттардың атауы
Қосалқы шоттардың нөмірі
Қосалқы шоттардың атауы
1
Ақшалай қаражат

030
Остаток денег на конец периода (строка 100 + строка 010 – строка 020 + строка 030)
200
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета
__________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по счетам в иностранной валюте за "__"_______ 20___ года
Наименование счета:
Единица измерения: тенге, тиын
движение средств
в том числе, курсовая разница (+; -)
С начала года
В том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Итого оборотов
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 18
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
___________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Отчет о закрытии операционного дня в Интегрированной информационной системе казначейства за "__" _______ 20 ___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток на начало года
Входящий остаток
Сальдо
Всего поступлений
Поступления
Возвраты
Переносы
Всего расходов
Расходы
Восстановление
Привлечения/возвраты
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
По банковской выписке Казахстанского Центра межбанковских расчетов
2
Всего
3
Контрольный счет наличности республиканского бюджета
4
Контрольный счет наличности местного бюджета – итого
5
в том числе по областям
6
Республиканского бюджета
Контрольный счет наличности платных услуг
Контрольный счет наличности благотворительной помощи
Контрольный счет наличности временного размещения денег
Контрольный счет наличности целевого финансирования
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта
Контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки, контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы
7
Местного бюджета
Контрольный счет наличности платных услуг
Контрольный счет наличности благотворительной помощи
Контрольный счет наличности временного размещения денег
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки
Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы
8
Контрольный счет наличности Национального фонда
9
Депозиты Правительства Республики Казахстан
10
Счет временно свободных бюджетных денег
11
Деньги в расчетах
12
Счет сумм до выяснения
13
Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза
14
Контрольный счет наличности государственных закупок
15
Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим
16
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
17
Контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок
18
Контрольный счет наличности негосударственных займов
19
Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте
20
Контрольный счет наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования
21
Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта
22
Контрольный счет наличности Специального государственного фонда
Контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом
23
Контрольный счет наличности автономных организаций образования
24
Контрольный счет наличности бюджетных кредитов
продолжение таблицы
Остаток единого казначейского счета на конец дня по внутреннему банковскому счету
Остаток единого казначейского счета на конец дня по внешнему банковскому счету
Отклонения между внешним и внутренним счетами
13
14
15
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_______________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 19
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Информация по расходованию средств внешних займов и связанных грантов в рамках инвестиционных проектов за ___________ 20___ года (месяц)
Единица измерения: тысяч тенге
Код бюджетной классификации
Скорректированный бюджет на отчетный финансовый год
Сводный план финансирования на отчетный период
Расходы
Остаток неиспользованных средств
всего
по спецсчету
по прямым платежам
за отчетный период
с начала года
за отчетный период
с начала года
за отчетный период
с начала года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 20
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Справка по временно свободным бюджетным деньгам (депозитам), размещенным в Национальном банке, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня с Единого казначейского счета на "__"_______ 20___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Месяц
Остаток сумм в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня на 01._____20___ года
Обороты за месяц
Остаток сумм в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня на 01_____ 20___ года
Размещение с единого казначейского счета
Возврат на единый казначейский счет
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного органа
по исполнению бюджета ___________ ________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 21
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Информация по кредитам, предоставленным из _____________________ бюджета на ___________ 20___ года (месяц)
Единица измерения: тысяч тенге
Наименование кредита
Сумма кредита
Срок погашения кредита
Остаток основного долга на 01.01.20__ года
Освоено в отчетном периоде
Погашено в отчетном периоде
Остаток основного долга на 01.01.20__ года
Примечание
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель: _________________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 22
к Правилам ведения
бюджетного учета
на 2025 финансовый год
План счетов бюджетного учета
Номер счетов
Наименование счетов
Номер субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства

100
Бірыңғай қазынашылық шот
110
Есеп айырысудағы ақша
120
Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар
2
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған қаражат
210
Бірыңғай қазынашылық шотынан орналастырылған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктің, Ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер)
220
Жергілікті бюджеттің қолма-қол бақылау шотынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдар (депозиттер)
3
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа да шоттар
300
Республикалық бюджеттің қолма-қол бақылау шоты
301
Жергілікті бюджеттің қолма-қол бақылау шоты
302
Сыртқы қарыздар бойынша шот
303
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол бақылау шоты
304
Республикалық бюджеттің квазимемлекеттік секторы субъектілерінің қолма-қол бақылау шоты
305
Жергілікті бюджеттің квазимемлекеттік секторы субъектілерінің қолма-қол бақылау шоты
307
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол бақылау шоты
308
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол бақылау шоты
309
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол бақылау шоты
310
Республикалық бюдежттің ақылы қызметтерінің қолма-қол бақылау шоты
311
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол бақылау шоты
320
Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмек қолма-қол бақылау шоты
321
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол бақылау шоты
330
Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоты
331
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол бақылау шоты
340
Ұлттық қордың қолма-қол бақылау шоты
350
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол бақылау шоты
360
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
370
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол бақылау шоты
371
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты
372
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол бақылау шоты
373
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол бақылау шоты
374
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол бақылау шоты
375
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қолма-қол бақылау шоты
376
Білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты
377
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол бақылау шоты
378
Арнаулы мемлекеттік қор қолма-қол бақылау шоты
379
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол бақылау шоты
380
Жергілікті бюджеттің қолма-қол бақылау шоты қаражатты тартуға арналған шоттар
381
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол бақылау шоты

100
Единый казначейский счет
110
Деньги в расчетах
120
Корреспондентские счета по видам иностранных валют
2
Средства, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан
210
Вклады (депозиты) в Национальный Банк Республики Казахстан, банках второго уровня и (или) Национальном операторе почты, размещенные с единого казначейского счета
220
Вклады (депозиты) в Национальный Банк Республики Казахстан, размещенные с контрольного счета наличности местного бюджета
3
Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте
300
Контрольный счет наличности республиканского бюджета
301
Контрольный счет наличности местного бюджета
302
Счет по внешним займам
303
Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза
304
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета
305
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета
307
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта
308
Контрольный счет наличности государственных закупок
309
Контрольный счет наличности фонда социального медицинского страхования
310
Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета
311
Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета
320
Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета
321
Контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета
330
Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета
331
Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета
340
Контрольный счет наличности Национального фонда
350
Контрольный счет наличности целевого финансирования
360
Счет сумм до выяснения
370
Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим
371
Счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете
372
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки
373
Контрольный счет наличности негосударственных займов
374
Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте
375
Контрольный счет наличности Фонда поддержки инфраструктуры образования
376
Счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
377
Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта
378
Контрольный счет наличности Специального государственного фонда
379
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы
380
Счет для привлечения средств с контрольного счета наличности местного бюджета
381
Контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы

9. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52 есептілік нысандары бойынша бір күндегі айналымдарды салыстыруды жүзеге асырады:
5-34, 5-34А нысандары бойынша есептің "Кіріс қалдық", "Дебет", "Кредит", "Шығыс қалдық" бағандары бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі жалпы сомасы 5-20 нысаны бойынша есептің "Дебет", "Кредит" бағандары бойынша "Кіріс қалдық", "Шығыс қалдық", "Жиыны" жолдарының бір күндегі жалпы сомасына тең болуға тиіс;
5-20 нысаны бойынша есептің "Дебет" бағаны бойынша "Кірістерді бөлу" жолы мен "Кредит" бағаны бойынша "Кірістерді бөлу" жолының сомалары арасындағы айырманың бір күндегі сомасы 2-19 нысаны бойынша есептің осы бюджеттің бір күндегі түсімдерінің сомасын көрсететін бағандағы тиісті бюджет жолындағы сомаға тең болуға тиіс;
тиісті бюджет бойынша 5-34 нысаны бойынша есептің "Шығыс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы 2-19 нысаны бойынша есептің тиісті бюджеттің (тиісті бюджеттің жыл басынан бастап түсімдері) бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы мен 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша есептің "Жыл басынан бастап шығыстар" бағаны бойынша "Есеп бойынша барлығы" жолының сомасы айырмасының сомасына тең;
5-34 нысаны бойынша есептің "Кіріс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының бір күндегі сомасы алдыңғы операциялық күннің 5-34 нысаны бойынша есептің "Шығыс қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасына сәйкес келуі тиіс.
3-тарау. Бюджеттің атқарылуын есепке алу тіркелімдері
10. Бюджеттердің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу мынадай есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Бас-журнал" кітабы;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемориалдық ордер;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор), Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, анықтауға дейінгі сомалар шоттарын, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотын есепке алуға арналған);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірыңғай қазынашылық шотынан депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттің түсімдері мен шығыстары бойынша толық жазылуы;

9. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют сверку оборотов за день по формам отчетности 2-19, 5-20, 5-34, 5-34А, 5-52:
общая сумма строки "Итого" по столбцам "Входящий остаток", "Дебет", "Кредит", "Исходящий остаток" отчета по формам 5-34, 5-34А за день должна быть равна общей сумме строк "Входящий остаток", "Исходящий остаток", "Итого" по столбцам "Дебет", "Кредит" отчета по форме 5-20 за день;
сумма разницы между суммами строки "Распределение доходов" по столбцу "Дебет" и строки "Распределение доходов" по столбцу "Кредит" отчета по форме 5-20 за день должна быть равна сумме строки соответствующего бюджета столбца, отражающего сумму поступлений за день в данный бюджет, отчета по форме 2-19;
сумма строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 по соответствующему бюджету равняется сумме разницы строки "Итого" по столбцу соответствующего бюджета (поступления соответствующего бюджета с начала года) отчета по форме 2-19 и строки "Всего по отчету" по столбцу "Расходы с начала года" отчета по форме 5-52 "Сводный отчет по расходам";
сумма строки "Итого" по столбцу "Входящий остаток" отчета по форме 5-34 за день должна соответствовать сумме строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 предыдущего операционного дня.
Глава 3. Регистры учета исполнения бюджетов
10. Учет операций по исполнению бюджетов ведется в следующих учетных регистрах:
книга "Журнал-главная" по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по единому казначейскому счету по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда Республики Казахстан (далее – Национальный фонд), Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, счетов сумм до выяснения, счета вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете;
расшифровка размещенных с единого казначейского счета сумм депозиты по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
расшифровка по поступлениям и расходам бюджета по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

12. "Бас-журнал" кітабында бюджеттердің атқарылуын бюджеттік есепке алудың қосалқы шоттары бойынша хронологиялық және жүйелік жазбалары біріктіріледі.
Жаңа қаржы жылына арналған кітапты ашу кезінде бірінші жол бойынша өткен жылғы қосалқы шоттар бойынша қалдықтар сомасы жазылады. Баланс активінің сомалары дебетке, ал пассив сомалары - кітаптың тиісті қосалқы шоттар кредитіне жазылады.
Жекелеген қосалқы шоттар бойынша жылдың басындағы қалдықтар талдамалы есепке алу тіркелімдерінде жылдың басындағы жазбаларға сәйкес келуі тиіс.
"Бас-журнал" кітабына жазбалар мемориалдық ордердің және оны толтыруға негіз болып табылатын, оған қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
"Бас-журнал" кітабында бір айдағы айналымдардың жалпы қорытындысы есептеледі және барлық қосалқы шоттар бойынша келесі айдың басындағы дебет немесе кредит қалдықтары шығарылады.
"Бас-журнал" кітабында шығарылған қосалқы шоттар бойынша сомалар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы мен бюджеттік есепке алу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қоятын ағымдағы қаржы жылының 1 шілдедегі және есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша баланс жасалады.
Алдағы жылға арналған есепке алу тіркелімдері ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірілмей дайындалады.
Мемлекеттік қазынашылық балансында бірыңғай қазынашылық шотындағы, республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, сыртқы қарыздар шотындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, нысаналы қаржыландыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, шетел валютасының шоттарындағы, анықтауға дейінгі сомалар шоттарындағы, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы, есеп айырысулардағы ақша бойынша, жергілікті бюджет жетіспеушіліктері бойынша, Ұлттық Банктің депозиттеріне, Ұлттық почта операторында және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде орналастыру бойынша шоттардағы ақша қалдықтары көрініс табады.
Жергілікті бюджеттердің атқарылу балансында тиісті жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алу, тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы және жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша шоттардағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы ақшаның қалдықтары көрініс табады.
Баланс жасалғанға дейін синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдармен және қалдықтармен бірге талдамалы шоттар бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып тексеру жүргізіледі.
№ 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қозғалысы туралы есепте есепті кезеңдегі ақша түсімдері мен шығындары көрсетіле отырып, ақшаның жыл басындағы және есепті кезеңнің соңындағы қалдықтары көрсетіледі.

12. В книге "Журнал-главная" объединяются хронологические и систематические записи по субсчетам бюджетного учета исполнения бюджетов.
При открытии книги на новый финансовый год по первой строке записываются суммы остатков по субсчетам за истекший год. Суммы актива баланса записываются в дебет, а суммы пассива – в кредит соответствующих субсчетов книги.
Остатки на начало года по отдельным субсчетам должны соответствовать записям на начало года в регистрах аналитического учета.
Записи в книгу "Журнал-главная" производятся на основании мемориального ордера и приложенных к нему документов, являющихся основанием для его заполнения.
В книге "Журнал-главная" подсчитывается общий итог оборотов за месяц и выводятся по всем субсчетам дебетовые или кредитовые остатки на начало следующего месяца.
На основании сумм остатков по субсчетам, выведенным в книге "Журнал-главная", составляется баланс по состоянию на 1 июля текущего года и на 1 января года, следующего за отчетным, который подписывается руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителем структурного подразделения по бюджетному учету уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Регистры учета на предстоящий год подготавливаются не позднее 31 декабря текущего финансового года.
Баланс государственного казначейства отражает остатки денег на едином казначейском счете, контрольных счетах наличности республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, на счетах в иностранной валюте, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам местных бюджетов, по размещению в депозиты Национального Банка, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня.
Баланс исполнения местных бюджетов отражает остатки денег на контрольных счетов наличности соответствующих местных бюджетов, на соответствующих контрольных счетах наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, местных уполномоченных органов соответствующей сферы и на счетах по недостачам местных бюджетов, на счете по внешним займам.
До составления баланса производится сверка оборотов и остатков по аналитическим счетам с оборотами и остатками по счетам синтетического учета.
В отчете о движении денег на едином казначейском счете по форме № 2, показываются остатки денег на начало года и конец отчетного периода, с отражением поступлений и выбытия денег в течение отчетного периода.

24. 210 "Бірыңғай қазынашылық шотынан орналастырылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттер" қосалқы шотында мемлекеттік қазынашылықтың Ұлттық Банктегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастырған уақытша бос бюджет ақшасы есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотынан Ұлттық Банктегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге ақшаны орналастыру 100 "Бірыңғай қазынашылық шоты" қосалқы шоттың дебеті және 210 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында республикалық бюджет пен жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шотында, сыртқы қарыздар бойынша шоттарда, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, Ұлттық қордың, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландырудың, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында, анықтағанға дейінгі сомалар шотында және бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шотында, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шотында ұлттық валютадағы ақша қозғалысы есепке алынады.
3-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
301 "Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот";
303 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
304 "Республикалық бюджеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
305 "Жергіліктің бюджеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
307 "Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
308 "Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
309 "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты"
310 "Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
311 "Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
320 "Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
321 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
330 "Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
331 "Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
340 "Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
350 "Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
360 "Соманы анықтауға дейінгі шот";
370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шоты, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шоты";
372 "Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
373 "Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
374 "Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
377 "Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
378 "Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
379 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
381 "Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
382 "Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
383 "Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
384 "Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
385 "Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты";
390 "Түсімдердің жинақтау шоты".

24. На субсчете 210 "Депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня, размещенные с единого казначейского счета" учитываются временно свободные бюджетные деньги, размещенные государственным казначейством депозиты в Национальном Банке, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня.
Размещение денег в депозиты в Национальном Банке, Национальном операторе почты и (или)банках второго уровня с единого казначейского счета отражается по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 210.
25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на контрольном счете наличности республиканского бюджета и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, контрольных счетов наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, автономных организаций образования, бюджетных кредитов, единого оператора в сфере государственных закупок, на счетах сумм до выяснения, на счете вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также на счете вознаграждения, полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "Контрольный счет наличности республиканского бюджета";
301 "Контрольный счет наличности местного бюджета";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза";
304 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета";
305 "Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета";
307 "Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта";
308 "Контрольный счет наличности государственных закупок";
309 "Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования";
310 "Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета";
311 "Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета";
320 "Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета";
321 "Контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета";
330 "Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета";
331 "Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета";
340 "Контрольный счет наличности Национального фонда";
350 "Контрольный счет наличности целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
370 "Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим";
371 "Счет вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также счет вознаграждений, полученных от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег";
372 "Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки";
373 "Контрольный счет наличности негосударственных займов";
374 "Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте";
377 "Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта"
378 "Контрольный счет наличности Специального государственного фонда";
379 "Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы";
381 "Контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы";
382 "Контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом";
383 "Контрольный счет наличности автономных организаций образования";
384 "Контрольный счет наличности бюджетных кредитов";
385 "Контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок"
390 "Сборный счет поступлений".

Танылмаған және бөлінбеген шоттан түсімдерді қолма-қол ақшаны бақылау шоты арасында қайтару 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 қосалқы шоттарының дебеті және 360 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
44. 370 "Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 370 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізілген шығыстар 500 қосалқы шоттың дебеті және 370 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
45. 371 "Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шоты, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шоты" қосалқы шотында Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шоты, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шоты ақша түсімдері 371 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шоты, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шоты шотынан аудару 390 дебеті және 371 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
46. 372 "Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 372 қосалқы шоттың дебеті және 600 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ақшаны жұмсау 500 қосалқы шоттың дебеті және 372 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
47. 373 "Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты" қосалқы шотында мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы есепке алынады.
Мемлекеттік емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шотына ақша түсімі 373 қосалқы шоттың дебеті және 621 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.

Возвраты со счета нераспознанных и нераспределенных поступлений между контрольным счетам наличности отражается по дебету субсчетов 300, 301, 340, 310, 311, 320, 321, 330, 331 и кредиту субсчета 360.
44. На субсчете 370 "Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим" учитывается движение денег на контрольном счете наличности Фонда компенсации потерпевшим.
Поступление денег на контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим отражается по дебету субсчета 370 и кредиту субсчета 390.
Расходы, произведенные с контрольного счета наличности Фонда компенсации потерпевшим, отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 370.
45. На субсчете 371 "Счет вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также счет вознаграждений, полученных от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег", учитывается движение денег на счете вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Поступления на счет вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а такжесчет вознаграждений, полученных от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег, отражаются по дебету субсчета 371 и кредиту субсчета 600.
Перечисление со счета вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также счет вознаграждений, полученных от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег, отражается по дебету 390 и кредиту субсчета 371.
46. На субсчете 372 "Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки" учитывается движение денег на контрольном счете наличности операторов финансовой поддержки.
Поступление денег на контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки отражается по дебету субсчета 372 и кредиту субсчета 600.
Расходование денег с контрольного счета наличности операторов финансовой поддержки отражается по дебету субсчета 500 и кредиту субсчета 372.
47. На субсчете 373 "Контрольный счет наличности негосударственных займов" учитывается движение денег на счете контрольного счета наличности негосударственных займов.
Поступление денег на контрольный счет наличности негосударственных займов отражается по дебету субсчета 373 и кредиту субсчета 621.

72. 6 "Түсімдер" шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, сыртқы қарыздар бойынша шоттардағы, ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қордың, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары, анықталғанға дейінгі сомалар шоты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шоты бойынша операциялар есепке алынады.
6 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
600 "Түсімдерді есепке жатқызу";
601 "Жергілікті ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
602 "Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмегінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
603 "Жергілікті бюджеттің ақшаны уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу";
610 "Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
621 "Мемлекеттік емес қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
622 "Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке жатқызу";
624 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есепке жатқызу".
600 "Түсімдерді есепке жатқызу" қосалқы шотында мемлекеттік қазынашылық республикалық және жергілікті бюджеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ақылы қызметтер қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарыз немесе байланысты грантты, Ұлттық қор, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қордың, Арнаулы мемлекеттік қордың, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының, нысаналы қаржыландыру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің, қаржылық қолдау операторларының, мемлекеттік сатып алудың, пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің, ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының, дербес білім беру ұйымдарының, бюджеттік кредиттердің, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, анықталғанға дейінгі сомалар шоты, бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына сыйақы шотындағы түсімдер есепке алынады.

72. На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлениям на контрольном счете наличности республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на контрольном счете наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, целевого финансирования, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, автономных организаций образования,бюджетных кредитов, Единого оператора в сфере государственных закупок, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.
Счет 6 подразделяется на субсчета:
600 "Зачисление поступлений";
601 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета";
602 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета";
603 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета";
610 "Зачисление поступлений по внешним займам";
621 "Зачисление поступлений по негосударственным займам";
622"Зачисление поступлений по обслуживанию в национальной валюте";
624 "Зачисление поступлений на контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы".
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Государственным казначейством учитываются поступления на контрольный счет наличности республиканского и местных бюджетов, на контрольный счет наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, Национального фонда, Фонда компенсации потерпевшим, Фонда социального медицинского страхования, Специального государственного фонда, центрального уполномоченного органа соответствующей сферы, целевого финансирования, государств-членов Евразийского экономического союза, субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой поддержки, государственных закупок, субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта, внешнего займа города республиканского значения с особым статусом, автономных организаций образования,бюджетных кредитов, Единого оператора в сфере государственных закупок, на счет сумм до выяснения, на счет вознаграждения на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете.

Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша түсімдер мен шығыстарды 952 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 622 және 522 қосалқы шоттар жабылады.
952 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
80. 954 "Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі" қосалқы шоты тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған.
Қаржы жылының аяқталуы бойынша осы шотта түсімдер мен шығыстар сомалары көрсетіледі. Нәтижелері жылдың аяғында 624 қосалқы шоты бойынша қалдықты 954 қосалқы шоттың кредитіне, ал 524 қосалқы шоты бойынша қалдығы 954 қосалқы шоттың дебетіне есептен шығару арқылы анықталады.
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша түсімдер мен шығыстардың 954 қосалқы шотқа есептен шығарғаннан кейін 624 және 524 қосалқы шоттары жабылады.
954 қосалқы шоты бойынша алынған кредит қалдығы тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі болып табылады.
81. Баланстан тысқары қосалқы шоттарда есепке алу қос жазба тәсілін сақтамай қарапайым жүйе бойынша жүргізіледі және дебет қалдығы ғана болады.
82. 013 "Бюджеттік кредиттер" баланстан тысқары шотында республикалық бюджеттен берілген және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың бюджеттерінен алынған бюджеттік кредиттер, сондай-ақ аудандардың бюджеттеріне (облыстық маңызы бар қалалардың) облыстық бюджеттер берген бюджеттік кредиттер есепке алынады.
83. 014 "Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі" баланстан тысқары шотында республикалық және жергілікті бюджеттерден бұрын берілген кредиттер бойынша субъектілердің берешегін есепке алу жүргізіледі.
84. 015 "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша қарыздар" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік сыртқы және ішкі борышты, мемлекет кепілдік берген сыртқы және ішкі борыш сомаларын, мемлекеттің сыртқы және ішкі кепілгерлері бойынша қарыздар сомасын есепке алуды жүргізеді.
85. 018 "Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резервінің жұмсалуы жөніндегі деректерді есепке алуды жүргізеді. Жоспарлы тағайындаулардың ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанын қоса алғанда түгел пайдаланылмаған қалдықтары жойылады.

После списания поступлений и расходов по обслуживанию в национальной валюте на субсчет 952 закрываются субсчета 622 и 522.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 952 является результатом исполнения по обслуживанию в национальной валюте.
80. Субсчет 954 "Результат исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы" предназначен для определения результатов исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
По окончании финансового года на этом счете отражаются суммы поступлений и расходов. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета 954 остатка по субсчету 624, а в дебет субсчета 954 остатка по субсчету 524.
После списания поступлений и расходов по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы на субсчет 954 закрываются субсчета 624 и 524.
Полученный кредитовый остаток по субсчету 954 является результатом исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы.
81. Учет на забалансовых счетах ведется по простой системе, без соблюдения способа двойной записи и имеет только дебетовый остаток.
82. На забалансовом счете 013 "Бюджетные кредиты" учитываются бюджетные кредиты, выданные из республиканского бюджета и полученные бюджетами областей, городов республиканского значения и столицы, а также бюджетные кредиты, выданные областными бюджетами бюджетам районов (городов областного значения).
83. На забалансовом счете 014 "Задолженность субъектов по бюджетным кредитам" ведется учет задолженности субъектов по ранее выданным кредитам из республиканского и местных бюджетов.
84. На забалансовом счете 015 "Государственный и гарантированный государством долг, долг по поручительствам государства" центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ведется учет государственного внешнего и внутреннего долга, сумм гарантированного государством внешнего и внутреннего долга, сумм долга по внешним и внутренним поручительствам государства.
85. На забалансовом счете 018 "Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов" уполномоченными органами по исполнению бюджета ведется учет данных по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов. Неиспользованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются.

86. 019 "Аккредитивтер" баланстан тысқары шотында мемлекеттік қазынашылық шарт сомасының шегінде шетел валютасында ашылған аккредитивті есепке алуды жүргізеді.
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
1-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы)
Бас-журнал кітабы 20___жылғы "__"_____________
Күні _____ жыл
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Күні
Мемориалдық ордер №
Айналым сомасы
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жыл басындағы қалдық
Жыл басынан бастап айналымдар жиыны
Айдың басындағы қалдық
Бір айдағы айналымдар жиыны
Айдың соңындағы қалдық
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
2-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы) 20___жылғы "__"______________ Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы 20___жылғы "__"_________
Операциялар мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндегі сальдо
Шығыс қалдығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
3-қосымша
нысан
___________________________ (уәкілетті органның атауы)
Мемориалдық ордер 20___жылғы "__"______________
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы
Операциялар мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндік сальдо
Шығыс қалдығы
Қосымшасы _____ парақ
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
4-қосымша
нысан
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттардың толық жазылуы
20___ жылғы "__"__________ _____________________ (уәкілетті органның атауы)
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: мың теңге
Операция мазмұны
______________ қолма-қол ақшаны бақылау шоты
______________ қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
______________ қолма-қол ақшаны бақылау шоты
______________ қолма-қол ақшаны бақылау шоты
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндерге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Жылдың басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
5-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы) Бірыңғай қазынашылық шоттан депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы 20___жылғы "__"____________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күндегі
дебет
кредит
дебет
кредит
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
6-қосымша
нысан
____________________________ (уәкілетті органның атауы)
Бюджеттердің түсімдері мен шығыстардың толық жазылуы 20___жылғы "__"______
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Түсімдер
Шығыстар
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
Жыл басынан бастап
оның ішінде ағымдағы күнге
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Жыл басындағы қаражаттар қалдығы
Есепті күндегі қаражаттар қалдығы
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
7-қосымша
№ 1 нысан
Мемлекеттік қазынашылық балансы 20___ жылғы "__" __________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жолдың коды
Есепті жылдың басындағы
Есепті күнге
1
2
3
4
І. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар
Республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотты (300)
1
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (301)
2
Сыртқы қарыздар бойынша шот (302)
3
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (303)
4
Республикалық бюджеттің квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (304)
5
Жергілікті бюджеттің квазимемлекеттік секторы субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (305)
6
Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау қолма-қол ақшаны бақылау шоты (307)
7
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты (308)
8
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (309)
9
Республикалық бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (310)
10
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (311)
11
Республикалық бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (320)
12
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (321)
13
Республикалық бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты (330)
14
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты (331)
15
Ұлттық қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты (340)
16
Нысаналы қаржыландыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты (350)
17
Соманы анықтауға дейінгі шот (360)
18
Жәбірленушілерге өтемақы қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (370)
19
Бірыңғай қазынашылық шотындағы ақша қалдығына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Қазақстан Республикасының Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақы шоты, сондай-ақ уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастырудан алынған сыйақылар шоты (371)
20
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (372)
21
Мемлекет емес қарыздардың қолма-қол ақшаны бақылау шоты (373)
22
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (374)
23
Пилоттық жобаны іске асыру бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (377)
24
Арнаулы мемлекеттік қордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты (378)
25
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (379)
26
Тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (381)
27
Ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың сыртқы қарызының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (382)
28
Дербес білім беру ұйымдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (383)
29
Бюджеттік кредиттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (384)
30
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың қолма-қол ақшаны бақылау шоты (385)
31
Түсімдердің жинақтау шоттары (390)
32
ІІ. Шетел валютасындағы шоттар
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты (400)
33
Аумақтық қазынашылық органдарының шоты (410)
34
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт шеңберіндегі түсімдер шоты (420)
35
Шетел валютасындағы басқа да шоттар (430)
36
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоты (440)
37
ІІІ. Есептер
38
Шығыстарды жүргізу (500)
39
Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу (510)
40
Мемлекеттік емес қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу (521)
41
Ұлттық валютада қызмет көрсетудің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу (522)
42
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шотынан шығыстарды жүргізу (524)
43
Жергілікті бюджетің жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар (530)
44
Баланс
Пассив
Жол коды
Есепті жылдың басындағы
Есепті күнге
1
2
3
4
І. Ақшалай қаражаттар
Бірыңғай қазынашылық шот (100)
45
Есеп айырысудағы ақша (110)
46
Шетел валюталарының түрлері бойынша корреспонденттік шоттар (120)
47
ІІ. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінде орналастырылған қаражат
48
Бірыңғай қазынашылық шотынан орналастырылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі, ұлттық пошта операторындағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер) (210)
49
ІІІ. Түсімдер
Түсімдерді есепке жатқызу (600)
50
Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу (610)
51
Мемлекеттік емес қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу (621)
52
Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша түсімдерді есепке жатқызу (622)
53
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есепке жатқызу (624)
54
ІV. Нәтижелер
Бюджеттің атқарылу нәтижесі (900)
55
Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі (910)
56
Мемлекеттік емес қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі (951)
57
Ұлттық валютада қызмет көрсету бойынша атқарылу нәтижесі (952)
58
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі (954)
59
Баланс
Баланстан тыс шоттар
60
Бюджеттік кредиттер (013)
61
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі (014)
62
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша қарыздар (015)
63
Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві (018)
64
Аккредитивтер (019)
65
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
_________________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
8-қосымша
№ 1-М нысан
___________________________ (уәкілетті органның атауы)
Жергілікті бюджеттің атқарылу балансы 20___ жылғы "__" ______________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Актив
Жолдың коды
Есепті жылдың басындағы
Есепті күнге
1
2
3
4
I. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютасындағы басқа шоттар
Жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (301)
1
Сыртқы қарыздар бойынша шот (302)
2
Жергілікті бюджеттің квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (305)
3
Мемлекеттік сатып алу қолма-қол ақшаны бақылау шоты (308)
4
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (311)
5
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты (321)
6
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты (331)
7
Қаржылық қолдау операторларының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (372)
8
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоты (379)
9
II. Есеп айырысулар
Шығыстарды жүргізу (500)
10
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу (501)
11
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу (502)
12
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстарды жүргізу (503)
13
Сыртқы қарыздар бойынша шығыстарды жүргізу (510)
14
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шотынан шығыстарды жүргізу (524)
15
Жергілікті бюджеттің жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар (530)
16
Ішкі есеп айырысулар (540)
17
Баланс
18
Пассив
Жолдың коды
Есепті жылдың басындағы
Есепті күнге
1
2
3
4
I. Есеп айырысулар
Ішкі есеп айырысулар (540)
19
II. Түсімдер
Түсімдерді есепке жатқызу (600)
20
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша түсімдерді есепке жатқызу (601)
21
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша түсімдерді есепке жатқызу (602)
22
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша түсімдерді есепке жатқызу (603)
23
Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке жатқызу (610)
24
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына түсімдерді есепке жатқызу (624)
25
III. Нәтижелер
Бюджеттің атқарылу нәтижесі (900)
26
Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижесі (910)
27
Жергілікті бюджеттің ақылы қызметтер бойынша атқарылу нәтижесі (911)
28
Жергілікті бюджеттің қайырымдылық көмек бойынша атқарылу нәтижесі (921)
29
Жергілікті бюджеттің ақшасын уақытша орналастыру бойынша атқарылу нәтижесі (931)
30
Тиісті саланың жергілікті уәкілетті органдарының қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша атқарылу нәтижесі (954)
31
Баланс
Баланстан тыс шоттар
32
Бюджеттік кредиттер (013)
33
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі (014)
34
Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві (018)
35
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы
______________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы
______________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
9-қосымша
№ 2 нысан
Бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп
20___ жылғы "__" __________ ___________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол коды
Сомасы
1
2
3
Жыл басындағы ақша қалдығы

86. На забалансовом счете 019 "Аккредитивы" государственным казначейством ведется учет аккредитива, открытого в пределах суммы договора в иностранной валюте.
Приложение 1
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Книга Журнал-главная за ______ 20___ года.
Дата _________ года.
Единица измерения: тенге, тиын
Дата
№ мемориального ордера
Сумма оборотов
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Остаток на начало года
Итого оборотов с начала года
Остаток на начало месяца
Итого оборотов за месяц
Остаток на конец месяца
Приложение 2
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Мемориальный ордер по единому казначейскому счету за "__" _______ 20___ года
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток за "__"_______ 20___ года
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов
Сальдо за день
Исходящий остаток
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
________ ___________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Мемориальный ордер № за "__" _______ 20___ года
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов:
Сальдо за день:
Исходящий остаток
Приложение на ________ листах.
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
________ _________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по счетам за "__"_______ 20 ___ года
Вид бюджета
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование операций
Контрольный счет наличности ______________
Контрольный счет наличности ______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Контрольный счет наличности ______________
Контрольный счет наличности
______________
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 5
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
_______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка размещенных с Единого казначейского счета сумм в депозиты за "__" _______ 20___ года
Единица измерения: тенге, тиын
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 6
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма
______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Расшифровка по поступлениям и расходам бюджета за "__" _______ 20___ года
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Поступления
Расходы
С начала года
в том числе за текущий день
С начала года
в том числе за текущий день
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
дебет
кредит
Сальдо
Остаток средств на начало года
Остаток средств на отчетную дату
Приложение 7
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 1
Баланс государственного казначейства на "__" _______ 20___ года
Единица измерения: тысяч тенге
Актив
Код строки
На начало отчетного года
На отчетную дату
1
2
3
4
I. Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте
Контрольный счет наличности республиканского бюджета (300)
1
Контрольный счет наличности местного бюджета (301)
2
Счет по внешним займам (302)
3
Контрольный счет наличности государств-членов Евразийского экономического союза (303)
4
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора республиканского бюджета (304)
5
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета (305)
6
Контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта (307)
7
Контрольный счет наличности государственных закупок (308)
8
Контрольный счет наличности Фонда социального медицинского страхования (309)
9
Контрольный счет наличности платных услуг республиканского бюджета (310)
10
Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета (311)
11
Контрольный счет наличности благотворительной помощи республиканского бюджета (320)
12
Контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета (321)
13
Контрольный счет наличности временного размещения денег республиканского бюджета (330)
14
Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета (331)
15
Контрольный счет наличности Национального фонда (340)
16
Контрольный счет наличности целевого финансирования (350)
17
Счет сумм до выяснения (360)
18
Контрольный счет наличности Фонда компенсации потерпевшим (370)
19
Счет вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан на остаток денег, находящихся на едином казначейском счете, а также счет вознаграждений, полученных от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег (371)
20
Контрольный счет наличности операторов финансовой поддержки (372)
21
Контрольный счет наличности негосударственных займов (373)
22
Контрольный счет наличности обслуживания в национальной валюте (374)
23
Контрольный счет наличности субьектов квазигосударственного сектора по реализации пилотного проекта (377)
24
Контрольный счет наличности Специального государственного фонда (378)
25
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (379)
26
Контрольный счет наличности центрального уполномоченного органа соответствующей сферы (381)
27
Контрольный счет наличности внешнего займа города республиканского значения с особым статусом (382)
28
Контрольный счет наличности автономных организаций образования (383)
29
Контрольный счет наличности бюджетных кредитов (384)
30
Контрольный счет наличности Единого оператора в сфере государственных закупок (385)
31
Сборный счет поступлений (390)
32
II. Счета в иностранной валюте
Счет поступлений в собственность государства (400)
33
Счета органы государственного казначейства (410)
34
Счет поступлений в рамках договора о Евразийском экономическом союзе (420)
35
Другие счета в иностранной валюте (430)
36
Счет внешнего займа или связанного гранта (440)
37
III. Расчеты
38
Проведение расходов (500)
39
Проведение расходов по внешним займам (510)
40
Проведение расходов по негосударственным займам (521)
41
Проведение расходов по обслуживанию в национальной валюте (522)
42
Проведение расходов местного уполномоченного органа соответствующей сферы (524)
43
Расчеты по недостачам местного бюджета (530)
44
Баланс
Пассив
Код строки
На начало отчетного года
На отчетную дату
1
2
3
4
I. Денежные средства
Единый казначейский счет (100)
45
Деньги в расчетах (110)
46
Корреспондентские счета по видам иностранных валют (120)
47
II. Средства, размещенные в Национальным Банке Республики Казахстан
48
Депозиты в Национальным Банке Республики Казахстан, Национальном операторе почты и (или) банках второго уровня, размещенные с единого казначейского счета (210)
49
III. Поступления
Зачисление поступлений (600)
50
Зачисление поступлений по внешним займам (610)
51
Зачисление поступлений по негосударственным займам (621)
52
Зачисление поступлений по обслуживанию в национальной валюте (622)
53
Зачисление поступлений на контрольном счете наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (624)
54
IV. Результаты
Результат исполнения бюджета (900)
55
Результат исполнения по внешним займам (910)
56
Результат исполнения по негосударственным займам (951)
57
Результат исполнения по обслуживанию в национальной валюте (952)
58
Результат исполнения по контрольным счетам наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (954)
59
Баланс
Забалансовые счета
60
Бюджетные кредиты (013)
61
Задолженность субъектов по бюджетным кредитам (014)
62
Государственный и гарантированный государством долг, обязательства по поручительствам государства (015)
63
Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (018)
64
Аккредитивы (019)
65
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_____________ __________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_____________ __________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 1-М
_____________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Баланс исполнения местного бюджета на "__" _______ 20 ___ года
Единица измерения: тысяч тенге
Актив
Код строки
На начало отчетного года
На отчетную дату
1
2
3
4
I. Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте
Контрольный счет наличности местного бюджета (301)
1
Счет по внешним займам (302)
2
Контрольный счет наличности субъектов квазигосударственного сектора местного бюджета (305)
3
Контрольный счет наличности государственных закупок (308)
4
Контрольный счет наличности платных услуг местного бюджета (311)
5
Контрольный счет наличности благотворительной помощи местного бюджета (321)
6
Контрольный счет наличности временного размещения денег местного бюджета (331)
7
Счет операторов финансовой поддержки (372)
8
Контрольный счет наличности местного уполномоченного органа соответствующей сферы (379)
9
II. Расчеты
Проведение расходов (500)
10
Проведение расходов по контрольным счетам наличности платных услуг местного бюджета (501)
11
Проведение расходов по контрольным счетам наличности благотворительной помощи местного бюджета (502)
12
Проведение расходов по контрольным счетам наличности временного размещения денег местного бюджета (503)
13
Проведение расходов по внешним займам (510)
14
Проведение расходов местного уполномоченного органа соответствующей сферы (524)
15
Расчеты по недостачам местного бюджета (530)
16
Внутренние расчеты (540)
17
Баланс
18
Пассив
Код строки
на начало отчетного года
на отчетную дату
1
2
3
4
I. Расчеты
Внутренние расчеты (540)
19
II. Поступления
Зачисление поступлений (600)
20
Зачисление поступлений на контрольном счете наличности платных услуг местного бюджета (601)
21
Зачисление поступлений на контрольном счете наличности благотворительной помощи местного бюджета (602)
22
Зачисление поступлений на контрольном счет наличности временного размещения денег местного бюджета (603)
23
Зачисление поступлений по внешним займам (610)
24
Зачисление поступлений местного уполномоченного органа соответствующей сферы (624)
25
III. Результаты
Результат исполнения бюджета (900)
26
Результат исполнения по внешним займам (910)
27
Результат исполнения по платным услугам местного бюджета (911)
28
Результат исполнения по благотворительной помощи местного бюджета (921)
29
Результат исполнения по временному размещению денег местного бюджета (931)
30
Результат исполнения местного уполномоченного органа соответствующей сферы (954)
31
Баланс
Забалансовые счета
32
Бюджетные кредиты (013)
33
Задолженность субъектов по бюджетным кредитам (014)
34
Резерв местных исполнительных органов (018)
35
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_____________ __________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета
_____________ __________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Правилам ведения
бюджетного учета
форма № 2
Отчет движении денег на Едином казначейском счете на "__" _______ 20 __ года _______________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Единица измерения: тысяч тенге
Коды строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года