"Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 394 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жоғарыда көрсетілген Ережені аумақтық уәкілетті органда мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы қаулыны Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі М. Сұлтанғазиев
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 394 қаулысына қосымша
"Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) облыс аумағында мәдениет, архивтер және құжаттама саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области"
Постановление акимата Алматинской области от 30 декабря 2025 года № 394
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в территориальном уполномоченном органе;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Алматинской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области М. Султангазиев
Приложение к постановлению акимата Алматинской области от 30 декабря 2025 года № 394
Положение о государственном учреждении "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, архивов и документации со ответствии законодательством Республики Казахстан на территории Алматинской области.
2. Управление не имеет ведомства.
3 Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның рәміздері мен айырым белгілері (бар болса), Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 040800, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, 1 ықшам ауданы 45 "г" әкімшілік ғимараты.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қзаақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Алматы облысының жергілікті бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқарма заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік реттеуді жүргізу.
2) архивтер және құжаттама саласындағы мемлекеттік реттеуді жүргізу;
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу;
оперативті басқару құқығымен қарасты мүліктерді пайдалануды жүзеге асыру;
басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелерді және кәсіпорындарды құру, қайта құру, қайта атау және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу және олардың Жарғыларын (ережелерін) бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 040800, Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, 1 микрорайон 45 "г" административное здание .
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета Алматинской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) осуществление государственного регулирования в области культуры.
2) осуществление государственного регулирования в области архивов и документации;
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать, в установленном законодательством порядке, необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
организовывать и проводить государственные закупки в установленном законодательством порядке;
осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации, переименованию и ликвидации государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении Управления и утверждать их Уставов (положения), вносить в них изменений и дополнений;
осуществлять иные обязанности предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен театр, цирк, музыка өнері және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласында облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, қайта ұйымдастырады, таратады;
3) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың жергілікті атқарушы органдарының және аудан әкімі аппараттарының, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының Қазақстан Республикасының Мәдениет туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
4) театр, цирк, музыка өнерін және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, облыстың мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
5) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
6) уәкілетті органмен келісім бойынша шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
7) өңірлік көркемдік кеңестер құрады және олар туралы ережелерді бекітеді;
8) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сараптама комиссиясын құрады және ол туралы ережені бекітеді;
10) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер береді;
11) облыстық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
12) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
13) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
14) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
15) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды;
16) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді;

15. функции:
1) реализует государственную политику в области культуры;
2) создает, реорганизует, ликвидирует государственные организации культуры области в сфере театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;
3) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о культуре территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области и аппаратами акима района, аппаратами акима села, поселка, сельского округа;
4) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры области по развитию театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области, города республиканского значения и столицы в области культуры;
5) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
7) создает региональные художественные советы и утверждает положения о них;
8) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
9) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей и утверждает положение о ней;
10) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
11) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области, города республиканского значения и столицы;
12) проводит аттестацию государственных организаций культуры области;
13) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
14) выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения области;
15) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
16) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;

17) көркем өнерпаздық ұжымдарына "Халықтық" ("Үлгілі") атағын беруге өтінімдерді қабылдайды;
18) облыстың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді;
19) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
20) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
21) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
22) Мәдениет басқармасының құзыреті шегінде мәдениетті дамыту саласындағы құқықтық актілерді, келісімдерді, меморандумдар мен шарттарды әзірлеу;
23) "Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
24) Мемлекет басшысының жарлықтары мен актілерінің, Үкіметтің нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Министрліктің және облыс әкімдігінің қаулылары мен бұйрықтарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етсін.
25) мемлекеттік орган қызметкерлерінің цифрлық сауаттылығын арттыру үшін жағдай жасайды;
26) ашық деректер интернет порталында Алматы облысында жетекшілік ететін салалары бойынша жинақ ашық деректерді өзектендіруді қамтамасыз ету және орналастырады;
27) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
28) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтерімен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
29) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдерімен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
30) облыстың аумағында архив iсi және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты iске асыру;
31) облыстың мемлекеттік архивтерінің сақтауына қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, толықтыруды және пайдалануды ұйымдастыру;
32) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзу және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
33) коммуналдық меншiктегi тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғау, оларды сақтау мен пайдалану;
34) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;

17) принимает заявки на присвоение звания "Народный" ("Образцовый") коллективам художественной самодеятельности;
18) присваивает одной из государственных библиотек области статус "Центральная";
19) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
20) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
21) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния;
22) разработка правовых актов, соглашений, меморандумов и договоров в области развития культуры в пределах компетенции Управления;
23) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам, входящих в компетенцию государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области";
24) Обеспечение контроля за исполнением указов и актов Главы государства, актов Правительства, а также постановлений и приказов Министерства и акимата области.
25) создать условия для повышения цифровой грамотности сотрудников государственного органа;
26) разместить и обеспечить актуализацию сводных открытых данных по Алматинской области по курируемым сферам на интернет-портале открытых данных;
27) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
28) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
29) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;
30) реализация единой государственной политики в сфере архивного дела и документационного обеспечения управления на территории области;
31) организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение, государственных архивов области;
32) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
33) защита документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
34) организация экспертизы научной и практической ценности документов;

35) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер қорын қалыптастыру;
36) облыстың аумағында архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелеріне ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылық жасау;
37) Қазақстан Республикасы ұлттық архивінің және орталық мемлекеттік архивтердің жинақтау көздерін қоспағанда, облыстың аумағында Қазақстан Республикасының ұлттық архив қоры және архивтер туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау;
38) жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын орындауды ұйымдастыру;
39) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ереженi бекiту;
40) ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттiң, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшiн пайдалану;
41) облыстың тарихы бойынша архив құжаттарын жинау және қайтару;
42) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссияларды құрады;
43) Тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау, есепке алу және қорғау бойынша жұмыстар жүргізеді;
44) монументтік өнер құрылыстарын орнату жөніндегі жұмысты жүргізеді;
45) мемориалдық тақталарды орнату жөніндегі жұмысты жүргізеді;
46) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалау құжаттамасын қоспағанда, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалау құжаттамасын қарайды және келiседi;
47) уәкілетті органмен келісу бойынша тарихи-мәдени мұра объектiлерiн тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi деп таниды және оларды Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосады;
48) уәкілетті органмен келісу бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде мәртебесінен айырады және оны Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастайды;
49) Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар уәкілетті орган бекіткен тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстар жоспары негізінде жүргізіледі.
50) Жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының Президентінің және Үкіметінің актілерінде жергілікті атқарушы органдарға жүктелген басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың (бар болса) бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері

35) формирование базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
36) организационно-методическое руководство вопросами архивного дела и документационного обеспечения управления на территории области;
37) государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Национальном архивном фонде и архивах на территории области, за исключением источников комплектования Национального архива Республики Казахстан и центральных государственных архивов;
38) организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
39) утверждение положения об экспертно-проверочной комиссии;
40) использование документов Национального архивного фонда для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
41) сбор и возвращение архивных документов по истории области;
42) вносят в местный представительный орган области, города республиканского значения, столицы предложения по образованию комиссий по охране памятников истории и культуры;
43) ведут работу по выявлению, учету, охране объектов историко-культурного наследия;
44) ведут работу по установлению новых сооружений монументального искусства;
45) ведут работу по установлению мемориальных досок;
46) рассматривают и согласовывают научно-проектную документацию на все виды работ по памятникам истории и культуры и их охранным зонам, проекты планировки, застройки и реконструкции;
47) осуществляют охрану и использование памятников истории и культуры и объектов окружающей среды, связанных с памятниками истории и культуры, по согласованию с заинтересованными государственными органами;
48) осуществляют государственный контроль за использованием и порядком содержания, а также за исполнением археологических и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения на соответствующих территориях;
49) Научно-реставрационные работы на памятниках истории и культуры осуществляются на основании плана научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, утверждҰнного уполномоченным органом.
50) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан, актах Президента Республики Казахстан и Правительства.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов (при наличии)

16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін өз құзыреті шегінде айқындайды;
2)Басқарма қызметкерлерін заңнамада белгіленген тәртіппен ынталандырады және тәртіптік жазалар қолданады;
3) Өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады;
4) Өз құзыреті шегінде Басқарманың мүдделерін мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда білдіреді;
5) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді, сол үшін жеке жауапкершілікте болады.
6) Басқарманың штат кестесін, жұмыс жоспарын, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді, құрылымдық бөлімшелер қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7) бөлім басшыларын және бас мамандарды, мемлекеттік қызметші емес жұмысшыларды қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
8) қызметтік тәртіптің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
9) іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ қызметшілерді тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
10) заңнамада белгіленген тәртіппен ведомстволық бағыныстағы ұйым басшысын тағайындайды және босатады;
11) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды, Басқарманың барлық қызметшілерінің орындауы міндетті болып табылатын нұсқаулар береді;
12) басқарманы мемлекеттік органдарда және басқа мекемелер мен ұйымдарда, сонымен қатар Қазақстан Республикасының барлық соттарында басқарма атынан әрекет етеді;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қабылдауға жауапты және өзіне тікелей бағынысты мемлекеттік қызметшілердің сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін заңда көздеген тәртіпте жауаптылықта болады;
14) басқарманың барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие;
15) Мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда өз құзыреті шегінде Басқарманың мүддесін білдіреді;
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқармада мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управления задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Управления:
1) В пределах своей компетенции определят обязанности и полномочия сотрудников Управления;
2) В установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания сотрудников Управления;
3) В пределах своей компетенции издает приказы;
4) В пределах своей компетенции представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях;
5) Противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
6) утверждает штатное расписание, план работы Управления, положения о структурных подразделениях, должностные инструкции работников структурных подразделений;
7) назначает и освобождает руководителей отделов, главных специалистов, работников, не являющихся государственными служащими;
8) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
9) решает вопросы командировок, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, стимулирования, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения служащих к дисциплинарной ответственности;
10) в установленном законодательством порядке назначает и освобождает руководителя подведомственной организации;
11) в пределах своей компетенции подписывает приказы, дает указания обязательные для исполнения всеми служащими Управления;
12) представляет Управление в государственных органах и других учреждениях и организациях, а также во всех судах Республики Казахстан;
13) несет ответственность за принятие мер, направленных против коррупции и дисциплинарную ответственность за совершение непосредственно подчинненными им государственными служащими коррупционных преступлений;
14) имеет право первой подписи во всех финансовых документах Управления;
15) Осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
19. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

20. Басқармада бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқармада өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Басқармада қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) "Алматы облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Алатау әуендері" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) "Алматы облыстық халық шығармашылығы орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) "Жамбыл Жабаев атындағы әдеби-мемориалды музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
5) "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Атамекен тарихи-мәдени орталығы"" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Ұста Дәркембай атындағы қолөнер музейі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) "Сүйінбай атындағы Алматы облыстық филармониясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
8) "Алматы облыстық орталық әмбебап кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) "Алматы облысының тарихи-мәдени мұраны қорғау орталығы"коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) "Алматы облыстық музейлер бірлестігі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.

20. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
21. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Алматинской области";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Алатау әуендері";
3) Государственное коммунальное казенное предприятие "Центр народного творчества Алматинской области";
4) Государственное коммунальное казенное предприятие "Литературно-мемориальный музей имени Жамбыл Жабаева";
5) Коммунальное государственное учреждение "Историко-культурный центр "Атамекен" Первого Президента Республики Казахстан";
6) Государственное коммунальное казенное предприятие "Музей прикладного искусства имени Ұста Дәркембая";
7) Государственное коммунальное казенное предприятие "Алматинская областная филармония имени Суюнбая";
8) Коммунальное государственное учреждение "Алматинская областная центральная универсальная библиотека";
9) Коммунальное государственное учреждение "Алматинский областной центр по охране историко-культурного наследия";
10) Государственное коммунальное казенное предприятие "Объединение музеев Алматинской области".