Алматы облысының кейбір мекемелерін қайта атау туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 286 қаулысы
Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 38, 42-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17, 123, 124, 125-баптарына сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесі "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
2. "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Жұмылдыру дайындығы, азаматтық және аумақтық қорғанысты қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасының Жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғанысты қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
3. "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мен "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасының Жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғанысты қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемелерінің Ережелері осы қаулының 1, 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
4. "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) аумақтық уәкілетті органда қайта аталған мекемелерді мемлекеттік қайта тіркеуден өткізуді;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін Эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы қаулыны Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Н. Әбдірахымға жүктелсін.
Алматы облысының әкімі М. Сұлтанғазиев
Алматы облысы әкімдігінің

О переименовании некоторых учреждений Алматинской области
Постановление акимата Алматинской области от 18 сентября 2025 года № 286
В соответствии со статьями 38, 42 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, статьей 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 17, 123, 124, 125 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" в коммунальное государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области".
2. Переименовать коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны" государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" в коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны Управления по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области".
3. Утвердить Положения коммунальных государственных учреждений "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" и "Служба обеспечения мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны Управления по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
4. Государственному учреждению "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную перерегистрацию переименованных учреждений в территориальном уполномоченном органе;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Н. Абдрахим.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
Приложение 1 к постановлению
акимата Алматинской области

2025 жылғы "18" қыркүйектегі
№ 286 қаулысына 1-қосымша
"Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
Қонаев қаласы 2025 жыл
"Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Алматы облысының аумағында жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және іске асыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарма, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 040800, Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, Индустриальная көшесі, 16/4.
10. Осы Ереже басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен басқарманың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер заңнамалық актілерді басқаруға кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

от "18" сентября 2025 года
№ 286
ПОЛОЖЕНИЕ о коммунальном государственном учреждении "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области"
город Қонаев 2025 год
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере организации и реализации мероприятий мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны на территории Алматинской области.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений, от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 040800, Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, улица Индустриальная, 16/4.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. Басқарманың негізгі міндеттері, құқықтары мен міндеттері
13. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын іске асыруды қамтамасыз ету;
3) жұмылдыру тапсырмаларының (тапсырыстарының) белгіленген мерзімдерде және көлемде орындалуын қамтамасыз ету, ұйым ішінде жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру және жүргізу, жұмылдыру ресурстарының есебін жүргізу, сондай-ақ ұйымның Қазақстан Республикасының заңнамасына сайкес соғыс уақыты жағдайында жұмысқа ауысуға дайын болуын қамтамасыз ету;
4) жұмылдыру кезеңінде, соғыс жағдайында және соғыс уақытында мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру іс-шараларын орындауға дайындық деңгейін арттыру.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) жұмылдыру тапсырыстары бар мемлекеттік органдардың жұмыскерлері мен ұйымдардың мамандарын белгіленген тәртіппен жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындауға, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша тартуға;
2) Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау үшін, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және жиындарға шақыру мақсатында ақпараттық деректер банктерін пайдалануға;
3) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және лауазымды тұлғалардан жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
5) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мақсаттары үшін, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша мемлекеттік, ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын белгіленген тәртіппен пайдалануға;
6) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізуге;
7) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру мақсатында өнім өндіруге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге байланысты шарттар (келісім шарттар) шеңберінде тапсырыстарды орындауға қатысуға міндетті.
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік және Қазақстан Республикасының зандарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеуге;

2. Основные задачи, права и обязанности
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области мобилизационной подготовки и мобилизации на территории области;
2) обеспечение реализации соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации на территории области; 3) обеспечение выполнения мобилизационных заданий (заказов) в установленные сроки и объемы, организация и проведение мобилизационной подготовки внутри организации, ведение учета мобилизационных ресурсов, а также обеспечение готовности организации к переводу на работу в условиях военного времени в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) повышение уровня готовности государственных органов и организаций к выполнению мобилизационных мероприятий в период мобилизации, военного положения и в военное время.
14. Права и обязанности:
1) привлекать в установленном порядке работников государственных органов и специалистов организаций, имеющих мобилизационные заказы, к выполнению мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
2) пользоваться информационными банками данных для выполнения мероприятий мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также в целях воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
3) вносить предложения по совершенствованию системы мобилизационной подготовки и мобилизации;
4) запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов, организаций и должностных лиц информацию, документы и иные материалы, необходимые для осуществления мобилизационной подготовки и мобилизации;
5) использовать в установленном порядке государственные, ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации для целей мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
6) вносить предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
7) участвовать в выполнении заказов в рамках договоров (контрактов), связанных с производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг в целях мобилизационной подготовки и мобилизации;
8) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную и иную, охраняемую законами Республики Казахстан тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;

9) Ақпараттық қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ету;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
15. Функциялары:
1) аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің жұмылдыру жоспарларын келісу;
2) жергілікті жұмылдыру тапсырыстарын айқындау және орналастыру, сондай-ақ ұйымдардың жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын орындауын қамтамасыз ету;
3) жұмылдыру дайындығы, аумақтық, азаматтық қорғаныс саласындағы, сондай-ақ азаматтарды әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру бойынша уәкілетті органдарға қызметтің тиісті салаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
4) азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу және азаматтарды әскери қызметке шақыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шақыру жүргізу кезеңінде тіркеу және шақыру комиссияларын қалыптастыру;
5) әскери міндеттілерді брондау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;
6) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша қызметтік хат алмасулар жүргізу;
7) жеке және заңды тұлғаларды басқаруға жіберілген өтініштерді қарауға, олардың орындалуын бақылауға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен оларға жауаптар беруге;
8) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыс әкімі мен әкімдігінің, оның орынбасарларының, облыс әкімі аппараты басшысының және оның орынбасарларының тапсырмалары мен актілерін орындау;
9) жұмылдыру тапсырыстары бар мемлекеттік органдар мен ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ әскери басқару органдары өкілдерінің қатысуымен жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс мәселелері бойынша, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша кеңестерді ұйымдастыру және өткізу;
10) өз құзыреті шегінде аумақты жедел жабдықтау және әскери инфрақұрылымды дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындауға қатысу;
11) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, қорғаныс және әскери қауіпсіздік, аумақтық және азаматтық қорғаныс саласында, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алуды ұйымдастыру және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;

9) обеспечивать соблюдение информационной безопасности;
10) выполнять иные обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) согласование мобилизационных планов акиматов районов и городов областного значения;
2) определение и размещение местных мобилизационных заказов, а также обеспечение выполнения организациями мобилизационных заказов, установленных решениями местных исполнительных органов;
3) внесение в уполномоченные органы в области мобилизационной подготовки, территориальной, гражданской обороны, а также по призыву граждан на воинскую службу и воинские сборы предложения по совершенствованию соответствующих сфер деятельности;
4) организация работы по приписке граждан к призывным участкам и призыву граждан на воинскую службу, а также формирование приписных и призывных комиссий на период проведения призыва в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) организует и проводит работу по бронированию военнообязанных;
6) ведение служебных переписок по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
7) рассматривать обращения, направленные в Управление физическими и юридическими лицами, контролировать их исполнение, в случаях и порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлять на них ответы;
8) исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, акима и акимата области, его заместителей, руководителя аппарата акима области и его заместителей;
9) организация и проведение совещаний по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы с участием представителей структурных подразделений государственных органов и организации, имеющих мобилизационные заказы, а также органов военного управления;
10) участие в пределах своей компетенции в выполнении мероприятий по оперативному оборудованию территории и обеспечению развития военной инфраструктуры;
11) организация мероприятий в области мобилизационной подготовки и мобилизации, обороны и военной безопасности, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам организации воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;

12) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық және азаматтық қорғаныс жөніндегі, сондай-ақ азаматтарды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
13) жергілікті әскери басқару органдарына бейбіт уақытта және жұмылдыру жарияланған кезде олардың жұмысына жәрдемдесу;
14) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды өткізуге қатысу, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында жұмылдыру даярлығы бойынша жаттығулар мен оқу-жаттығуларды ұйымдастыру және өткізу;
15) аумақтық әскерлердің аумақтық органдарын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекіткен саны мен құрылымы шегінде қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз ету;
16) көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникацияның және байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық мүкәммалмен қамтамасыз ету, оларды күтіп-ұстауды, қызмет көрсетуде және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе таурларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылыту мен байланыс қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қоса алғанда, материалдық-техникалық құралдардың қорларын құру, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде соғыс уақытының штаттық қажеттілігі нормаларына сәйкес аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілеріме жиындар өткізу;
17) қосылқы (қалалық, қала сыртындағы) қосылқы және жылжымалы басқару пункттерін құруды қамтамасыз ету;
18) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелердің, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстары бар және тиісті әкімшілік аумақтық бірліктердің аумағында шаруашылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, қорғаныс пен әскери қауіпсіздік, аумақтық және азаматтық қорғаныс, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу, оларды әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша үйлестіру;
19) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерді жұмылдыру дайындығы мақсатында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында тауарларды өндіруге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге арналған ұйымдармен шарттардың (келісімшарттардың) есебін және талдауын жүргізу;
20) жұмылдыру, әскери жағдай және соғыс уақыты Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер шегінде әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтарды уақтылы хабардар ету мен жеткізуді, сондай-ақ облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астананың) коммуналдық меншікте тұрған техниканы қорғаныс мұқтаждары үшін жинау пункттеріне, әскери бөлімдерге және арнайы мемлекеттік органдарға жеткізу мен тапсыруды ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге қатысу;

12) обеспечение выполнение мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации, территориальной и гражданской обороне, а также по вопросам призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы на территории области;
13) содействие местным органам военного управления в их работе в мирное время и при объявлении мобилизации;
14) участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений, а также организация, проведение тренировок и учения по мобилизационной подготовке на территории соответствующей административно-территориальной единице;
15) обеспечение территориальных органов территориальных войск служебными помещениями в пределах численности и структуры, утвержденной Министерством обороны Республики Казахстане;
16) обеспечение транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств, согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделениями территориальной обороны;
17) обеспечение создания запасных (городских, загородных) вспомогательных и подвижных пунктов управления;
18) координация деятельности структурных подразделений местных исполнительных органов области, территориальных подразделений центральных государственных органов, а также организаций, имеющих мобилизационные задания и заказы, и осуществляющих хозяйственную деятельность на территории области в сферах мобилизационной подготовки и мобилизации, обороны и военной безопасности, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
19) ведение учета и анализа договоров (контрактов) с организациями на производство товаров, выполнение работ и оказание услуг на период мобилизации, военного положения и в военное время в целях мобилизационной подготовки на территории области;
20) участие в организации и обеспечении в пределах области своевременного оповещения и доставки граждан, подлежащих призыву, а также поставки и передачи техники для нужд обороны, находящейся в областной (городов республиканского значения, столицы) коммунальной собственности, на сборные пункты, в воинские части и специальные государственные органы по решению Правительства Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время;

21) жұмылдыру жарияланған кездегі іс-қимыл тәртібі туралы халық арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізуде жұмысты ұйымдастыру;
22) Қазақстан Республикасының Қорғаныс жоспарын әзірлеуге қатысу;
23) құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілітті органның келісімі бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктердің жұмылдыру жоспарларын әзірлеу және бекіту;
24) әкімшілік-аумақтық бірліктердің азаматтық қорғаныс жоспарларына келісу;
25) соғыс жағдайы кезеңінде областардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қорғаныс кеңестерін құру;
26) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында міндетті күзетуге және қорғауға жататын коммуналдық маңызы бар маңызды бар маңызды объектілер мен коммуникациялардың тізбесіне ұсыныстар енгізу;
27) әкімшілік-аумақтық бірліктерді жұмылдыру дайындығының кезекті жылға арналған іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және бекіту;
28) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің бас штабымен келісу бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық қорғаныс жоспарын әзірлеу және бекіту;
29) жұмылдыру, соғыс жағдайы және соғыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасына әскери қатерлер өскен кезде әкімдіктің іс-қимыл жоспарын әзерлеу және бекіту, сондай-ақ оның іске асырылуын қамтамасыз ету;
30) елдің қорғанысы мүддесінде өңір аумағын Жедел жабдықтау жоспарын әзірлеу және бекіту;
31) мемлекеттік органдармен бірлесіп әкімшілік-аумақтық бірліктердің экономиясын жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындау жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
32) сақтандыру қорын қару-жарақ пе әскери техника бұйымдарына, аса маңызды азаматтық өнімге арналған техникалық құжаттаманы, сондай-ақ тәуекелі жоғары объектілерге, халықтың тіршілігін қамтамасыз ету жүйелеріне және әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында ұлттық игілік болып табылатын объекттілерге арналған жобалау құжаттамасын жасау мен сақтаудағы жұмысты үйлестіру;
33) Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға, арнаулы мемлекеттік органдарға, сондай-ақ жұмылдыру тапсырыстарын орындайтын ұйымдарға жұмылдыру жариялауға арналған жергілікті атқарушы органдардың арнаулы құралымдарын және техникасын дайындауды ұйымдастыру;
34) жұмылдыру тапсырыстары бар мекемелер мен ұйымдарда мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының қорларын құру, жинақтау, сақтау және жаңарту жөніндегі ұсыныстарды қалаптастыру;
35) жұмылдыру дайындығын, аумақтық және азаматтық қорғанысты ғылыми және әдістемелік қамтамасыз ету, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша өткізілетін іс-шараларға қатысу;

21) организация работы в проведении среди населения разъяснительной работы о порядке действий при объявлении мобилизации;
22) участие в разработке плана обороны Республики Казахстан;
23) разработка и утверждение совместно со структурными подразделениями мобилизационных планов административно-территориальных единиц по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки;
24) Согласование планов гражданской обороны административно-территориальных единиц;
25) создание совета обороны области в период военного положения;
26) внесение предложений в перечень важных объектов и коммуникаций коммунального значения, подлежащих обязательной охране и обороне в период мобилизации, военного положения и в военное время;
27) разработка и утверждение Плана мероприятий мобилизационной подготовки административно-территориальной единицы на очередной год;
28) разработка и утверждение по согласованию с Генеральным Штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан Плана территориальной обороны области;
29) разработка и утверждение Плана действий акимата при нарастании военных угроз Республике Казахстан, в период мобилизации, военного положения и военное время, а также обеспечение его реализации;
30) разработка и утверждение Плана оперативного оборудования территории области в интересах обороны страны;
31) участие в проведении совместно с государственными органами мероприятий по подготовке экономики административно-территориальной единицы к выполнению мобилизационных планов;
32) координация работы в создании и сохранении страхового фонда технической документации на изделия вооружения и военной техники, важнейшей гражданской продукции, а также проектной документации на объекты повышенного риска, системы жизнеобеспечения населения и объекты, являющиеся национальным достоянием на территории административно-территориальной единицы;
33) организация подготовки специальных формирований местных исполнительных органов и техники, предназначенных при объявлении мобилизации к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы, а также в организации, выполняющие мобилизационные заказы;
34) формирование предложении по созданию, накоплению, сохранению и обновлению запасов материальных ценностей государственного материального резерва в учреждениях и организациях, имеющих мобилизационные заказы;
35) участие в проводимых мероприятиях научного и методического обеспечения мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;

36) жұмылдыру дайындығы, аумақтық және азаматтық қорғаныс саласында, сондай-ақ азаматтарды әскери есепке алу және әскери қызметке және әскери жиындарға шақыру мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қатысу;
37) азаматтық қорғаныс мүлкін жинақтау, сақтау, жаңарту және әзірлікті ұстау бойынша қажетті шаралардың көлемін айқындау және қабылдау;
38) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен сақтау көлемін әзірлеуге қатысу;
39) ұйымдармен жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттардың жобаларын дайындау, жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың банкроттық, қайта ұйымдастару, тарату, жұмыс бейінін өзгерту кезінде жұмылдыру тапсырыстарын алу және беру туралы жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
40) жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындық жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу;
41) әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери-көліктік міндет бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
42) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Басқарманың құрылымдық бөлімшелері басшыларының функциялары мен өкілеттіктерін айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басқарма қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
6) Өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаға қол қояды;
7) құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді, басқарма қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
8) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда басқарма атынан өкілдік етеді;

36) участие в развитии международного сотрудничества в области мобилизационной подготовки, территориальной и гражданской обороны, а также по вопросам воинского учета и призыва граждан на воинскую службу и воинские сборы;
37) определение объемов и принятие необходимых мер по накоплению, хранению, обновлению и поддерживанию в готовности имущества гражданской обороны;
38) участие в разработке номенклатуры и объемов хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
39) подготовка проектов договоров с организациями на выполнение мобилизационных заказов, вносить предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки о снятии и передаче мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;
40) участие в проведении мероприятий по подготовке к выполнению мобилизационных планов;
41) организация работ по военно-транспортной обязанности на период мобилизации, военного положения и в военное время на территории административно-территориальной единицы;
42) осуществление иных функций, предусмотренных нормативными правовыми актами в области мобилизационной подготовки и мобилизации.
3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует работу Управления и осуществляет руководство его деятельностью;
2) определяет функции и полномочия руководителей структурных подразделений Управления;
3) назначает и освобождает от должностей работников Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрения работников Управления, оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) утверждает Положения о структурных подразделениях, должностные инструкции работников Управления;
7) представляет Управление в государственных органах и иных организациях;
8) контролирует ход разработки нормативно-правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию Управления;

9) Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік-құқықтық актілерді, бағдарламалар жобаларын және басқа да құжаттарды әзірлеу барысын бақылайды;
10) белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджет қаражатының ұтымды және нысаналы атқарылуын бақылайды;
11) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, басқарманың мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;
12) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, басқарманың мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
13) Басқарма қызметінде заңдылықтың, қызметтік әдеп нормаларының, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
14) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
15) мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
16) басқарманың бұйрықтарына қол қояды;
17) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда басқарма атынан өкілдік етеді, сот, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда басқарма мүдделерін білдіруге сенімхаттар береді;
18) ерлер мен әйелдердің тәжірибесіне, қабілеттеріне және кәсіптік даярлығына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқарма басшысына жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
19. Басқарманың бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
20. Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Басқарманың мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
22. Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Басқармаға бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, басқарма өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату

9) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств;
10) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим Управления, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
11) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих Управления, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
12) обеспечивает соблюдение законности, норм служебной этики, договорной и финансовой дисциплины в деятельности Управления;
13) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
14) взаимодействует с государственными органами;
15) подписывает приказы Управления;
16) представляет Управление в государственных органах, иных организациях, выдает доверенности на представление интересов Управления в судебных, правоохранительных и иных государственных органах;
17) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
18) осуществляет иные полномочия, возложенные на руководителя Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель Управления не имеет заместителей.
20. Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Управления
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
22. Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к областной коммунальной собственности.
24. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Управления

25. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарма таратылған кезде кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлік облыстық коммуналдық меншікте қалады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
"Жұмылдыру дайындығы, азаматтық және аумақтық қорғанысты қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

25. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При ликвидации Управления имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в областной коммунальной собственности.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
Коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки, гражданской и территориальной обороны Управления по мобилизационной подготовке, территориальной и гражданской обороне Алматинской области".