2026-2028 жылдарға арналған Шалқар қалалық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 560 шешімі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 91-бабының 3 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шалқар қаласының 2026-2028 жылға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2026 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 547021,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 353488,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4670,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 24386,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 164477,0 мың теңге;
2) шығындар – 631934,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -84913,9 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 84913,9 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 84913,9 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 22.05.2026 № 645 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Шалқар қалалық бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлікке салынатын салықтар;
жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде табиғи және де басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
салықтық емес түсімдер бойынша:
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде:
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
басқа да салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
жерді және материалдық емес активтерді сату.

"Об утверждении Шалкарского городского бюджета на 2026-2028 годы"
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 24 декабря 2025 года № 560
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Шалкар на 2026-2028 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2026 год в следующих объемах:
1) доходы – 547021,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 353488,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4670,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 24386,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 164477,0 тысяч тенге;
2) затраты – 631934,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге, в том числе;
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге:
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -84913,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 84913,9 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 84913,9 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 22.05.2026 № 645 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Установить, что в доход бюджета города Шалкар зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
единый земельный налог;
налог на транспортные средства;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе плата за пользование природными и другими ресурсами;
по неналоговым поступлениям:
штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
добровольные сборы физических и юридических лиц;
доходы от государственной собственности, в том числе доходы от аренды имущества коммунальной собственности (коммунальной собственности местного самоуправления) города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступления от продажи основного капитала, в том числе:
поступления от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
продажа земли, в том числе поступления от продажи земельных участков;
продажа нематериальных активов, в том числе плата за продажу права аренды земельных участков.

3. Қазақстан Республикасының "2026-2028 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабына сәйкес, 2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 4 325 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 50 851 теңге.
4. 2026 жылға арналған Шалқар қаласының бюджетіне аудандық бюджеттен 164477,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферт сомасын бөлу Шалқар қаласы әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 22.05.2026 № 645 шешімімен (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2026 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2026-2028 годы" с 1 января 2026 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы - 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель - 4 325 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 50 851 тенге.
4. Предусмотреть в Шалкарском городском бюджете на 2026 год поступление текущего целевого трансферта в сумме 164477,0 тысяч тенге.
Распределение суммы текущего целевого трансферта определяется на основании решения акима города Шалкар.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 22.05.2026 № 645 (вводится в действие с 01.01.2026).
5. Утвердить перечень местных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2026 год, согласно приложению 4.