Хромтау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2025 жылғы 20 тамыздағы № 356 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Хромтау ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Хромтау аудандық
мәслихатының төрағасы
Э. Б. Болатов
Хромтау аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
20 тамыздағы № 356 шешіміне
1 қосымша
Абай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2025-2029 годы
Решение Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 20 августа 2025 года № 356
В соответствии подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по хромтаускому району на 2025-2029 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Хромтауского
районного маслихата Э. Б. Болатов
Приложение 1
к решению Хромтауского
районного маслихата от
2025 года 20 августа № 356
План по управлению пастбищами и их использованию в Абайском сельском округе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.

5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.

5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
9) рекомендуемые схемы пастбище оборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбище оборотов, на которой указываются схемы пастбище оборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.

7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Абай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбище оборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбище оборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Абайском
сельском округе на

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Абай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Абай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан батыс қарай 15 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Абай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей. Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Абай-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Абайского сельского округа. Расположен в 15 километрах к западу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в Абайском
сельском округе на

2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 5 қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ауылдық округтің жайылымдары маусымдық болып табылады. Түрлік құрамына байланысты маусымдық жайылымдарда мал жаю жемшөптің қоректенуге жарамдылығымен және оның өнімділігін сақтау ұзақтығымен анықталады. Көктемгі жайылымдар эфемерлердің қайта өсуімен қолданылады. Жазда (бидай шөптері, дәнді-шөптер); көктемде (қауырсын шөптері басым шымтезек-жусан, қауырсынды-типті-тар жусан), күзде (жусан-дәнді дақылдар) және қыста (жартылай бұта - солянка). Жайылымдарды оларды қорғау шараларын сақтамай пайдалану көбінесе жайылымдардың тозып кетуіне, әртүрлі дәрежедегі деградацияға әкеледі. Сондай-ақ, қажетті (оңтайлы) маусымда шөпті пайдаланбау 40-70% жем бірлігін және 60-80% ақуызды жоғалтуға әкеледі. Осыған байланысты жыл сайын жаңартылатын ресурстың жоғалуын болдырмау үшін әрбір учаске өз мерзімінде пайдаланылуы тиіс.
Жайылым алаңдарын жекелеген жайылымдық учаскелерге бөлу;
Әр маусымның (күндердің) жайылым ұзақтығы белгілі бір жылдың шарттарымен анықталады. Жануарларды жаю ауа температурасының +10оС тұрақты көрсеткішіне жеткенде басталуы керек. Жайылым биіктігі 15-20 см қар жамылғысымен аяқталады.
Ауылдық округтің көктемгі жайылымдары селеулі-жусан, қауырсын-бетегелі жусан типтері басым. Жайылымның ұзақтығы көктемгі жайылымдарда (сәуір-маусым) – 70 күнді құрайды.
Жазғы жайылымдар бидай шөптері, дәнді дақылдар мен шөптердің түрлерімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (маусым-қыркүйек) 70 күн.
Күзгі жайылымдар жусан-жарма түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қыркүйек-қараша) 70 күн.
Қысқы жайылымдар бұта-солянка түрімен ұсынылған. Жайылымның ұзақтығы (қараша-желтоқсан) 30 күн.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы:
Жазғы уақытта (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-55;
қысыр сиырлар-50;
2 жасқа дейінгі нетели-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-20;
жатырды емізбейтін жұмысшы жылқылар-50;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
ересек қой-8;

на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбище оборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Пастбища сельского округа являются сезонными. В зависимости от видового состава выпас скота на сезонных пастбищах определяется пригодностью корма к стравливанию и продолжительностью сохранения его продуктивности. Весенние пастбища использоваться с отрастанием эфемеров. Летом (пырейно-разнотравные, злаково-разнотравные); весной (дерновиннозлаково-полынные с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынные), осенью (полынно-злаковые) и зимой (полукустарничково- солянковые). Использование пастбищ без соблюдения мер по их охране часто приводит к перетравливанию пастбищ, к различной степени деградации. А также неиспользование травостоя в нужный (оптимальный) сезон влечет потерю 40-70% кормовых единиц и 60-80% белка. В связи с этим каждый участок должен использоваться в свой срок, чтобы не было потери ежегодно возобновляемого ресурса
Разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
Продолжительность выпаса каждого сезона (дней) определяется условиями конкретного года. Выпас животных должен начинаться при достижении устойчивого показателя температуры воздуха +10оС. Заканчивается выпас с залеганием снежного покрова высотой 15-20 см.
Весенние пастбища сельского округа представлены дерновиннозлаково-полынными с преобладанием ковылей, ковыльно-типчаково-узкодольчатополынными типами. Продолжительность выпаса составляет на весенних пастбищах (апрель-июнь) – 70 дней.
Летние пастбища представлены пырейно-разнотравными, злаково-разнотравными типами. Продолжительность выпаса составляет (июнь-сентябрь) 70 дней.
Осенние пастбища представлены полынно-злаковым типом. Продолжительность выпаса составляет (сентябрь-ноябрь) 70 дней.
Зимние пастбища представлены полукустарничковые- солянковым типом. Продолжительность выпаса составляет (ноябрь-декабрь) 30 дней.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 55;
коровы сухостойные – 50;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
лошади племенные, кормящие матки – 50;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
овцы взрослые – 8;

1 жасқа дейінгі жас қой-3.
Көктем және күз мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-45;
қысыр сиырлар-40;
2 жасқа дейінгі баспақтар-30;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-40;
асыл тұқымды жылқылар,
емізетін жатырлар-40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар-30;
7 айға дейінгі құлындар-6;
ересек қойлар-5.
Қыс мезгілінде (1 бас малға тәулігіне литр):
сүтті сиырлар-35;
қысыр сиырлар-30;
2 жасқа дейінгі баспақтар-25;
6 айға дейінгі бұзаулар-15;
емізбейтін жұмысшы жылқылар-30;
асыл тұқымды жылқылар, емізетін жатырлар-30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
ересек қойлар-3.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі. Абай елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы туындамайды.
1. Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Абай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2. Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды, оның ішінде жайылымдардың, оның ішінде жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажына арналған қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетілетін қоғамдық жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
3. Жайылым айналымдарына ұсынылатын схемалары көрсетілген (карта)
Жылдар
1 қамау көктем
2 қамау көктем-жаз
3 қамау көктем-жаз-күз
4 қамау күз
2025
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2026
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2027
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
2028
демалу
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
2029
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
демалу
ескерту: 1, 2, 3, 4 жылына қолданылатын қамаудың реті
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдау трассалары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетілетін мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін Схема (карта)

молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 45;
коровы сухостойные – 40;
нетели в возрасте до 2 лет – 30;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
лошади племенные, кормящие матки – 40;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота):
коровы молочные – 35;
коровы сухостойные – 30;
нетели в возрасте до 2 лет – 25;
телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
лошади племенные, кормящие матки – 30;
жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
овцы взрослые – 3.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
В населенном пункте Абай дефицит пастбищ не возникает.
1. Схема (карта) расположения пастбищ на территории Абайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбище оборотов, на которой указываются схемы пастбище оборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Годы
Загон 1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Примечание: 1, 2, 3, 4 порядок использование загона в год.
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).

5. Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілейтін Схема (карта)
6. Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
7. Ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
8. Ауылда, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Хромтау аудандық
мәслихатының 2025 жылғы
20 тамыздағы № 356 шешіміне
2 қосымша
Ақжар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар
Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 29 шілдедегі бұйрығына сәйкес әзірленді 2024 жылғы № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуы процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбище пользователям
6. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указывается маршруты передвижения животных к водоисточникам
7. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
8. Схема перераспределения пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 2
к решению Хромтауского
районного маслихата
от 2025 года 20 августа № 356
План по управлению пастбищами и их использованию в Акжарском сельском округе на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Ақжар - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Ақжар ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан батысқа қарай 40 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Ақжар ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Акжар-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Акжарского сельского округа. Расположен в 40 километрах к западу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Акжарском сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Аққұдық - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Аққұдық ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан солтүстік бастысқа қарай қарай 70 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Аққұдық ауылы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Аккудук-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр аккудукского сельского округа. Расположен в 70 километрах от центра города Хромтау к Северному устью. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в селе Аккудык

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Бөгетсай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Бөгетсай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан шығысқа қарай 55 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Богетсай—село в Хромтауском районе Актюбинской области. Административный центр Богетсайского сельского округа. Находится примерно в 55 км к северу от центра города Хромтау.
Климат
Климат сельского округа относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительный зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.
Почвы
Почвы в основном каштановые и темнокаштановые, малогумусные.

Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Бөгетсай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

В результате геоботанического обследования выявлены следующие типы пастбищ: ковыльково-карагановые, злаково-полынно-таволговые, типчаково-ковыльно-полынные, кокпековые, пырейно-вострецовые. В травостое встречаются: полынь, биюргун, тасбиюргун, кейреук, изень, осочка, мятлик, типчак, камфоросма, ковыль, житняк, чий, тамарикс, таволга, кокпек, пырей, вострец, астрагал, карагана, таволга. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа 60% от общей площади. Присутствие ядовитых и вредных растений от 3% от травостоя, такие как горчак, лебеда, адраспан, чертополох, сафора. Потенциальная урожайность этих пастбищ составила при натуральной влажности до 10,5 ц/га.
Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах)
В сельском округе находится один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Богетсайском
сельском округе на

117
0
4016
0
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23 653,6 га қажет.
Ірі қара мал – 911; қой мен ешкі - 3147 және жылқы – 412 бас Қоғамдық жайылымдарда жайылады, ауданы 15 196 гектар, алыстағы жайылымдарда 0 Бас жайылады, ауданы 0 мың гектар.
Дөң ауылдық округінің қоғамдық жайылым алаңы жайылатын малға жайылымдық жемге деген қажеттілікті қамтамасыз етеді. Алайда, Дөң елді мекенінде жайылымдардың тапшылығы 6987 га құрады, осыған байланысты жайылымдық аумақтарды елді мекендер арасында қайта бөлуді қарастыру қажет.
5-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Дөң ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2025-2029 жылдарға арналған
жоспарға 2 қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, мың гектар
Заманауи пайдаланылуы
1
2
3
4
5
6
7
Дөң ауылдық округі
12, 13, 14, 16, 20, 172
Селеулі- бетегелі- әртүрлі шөптер және жусанды, бұталы өсімдіктері бар дала жайылымдары
Жазық жайылымдар мен шабындықар
Селеулі –бетегелі – 60%
Әртүрлі шөптер –40%
33,5
Жыл бойы
кестенің жалғасы
Жалпы түсімділік, гектарына центнерден (зерттеп-қарау жылы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі: құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабындық
шабылатын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
8,3

117
0
4016
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных требуется 23 653,6 га. Крупный рогатый скот - 911; овцы и козы – 3147 и лошади-412 голов пасутся на общественных пастбищах, площадь 15 196 га, на удаленных пастбищах 0 голов, площадь 0 тыс. га. Общественная пастбищная площадь Донского сельского округа обеспечивает потребность в пастбищных кормах для выпаса скота. Однако дефицит пастбищ в населенном пункте Дон составил 6987 га, в связи с чем необходимо предусмотреть перераспределение пастбищных территорий между населенными пунктами.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Донском
сельском округе
на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
1
2
3
4
5
6
7
Сельский округ Дон
12, 13, 14, 16, 20, 172.
Дерновиннозлаково-разнотравные степные пастбища с преобладанием ковыля, полыни, типчака, кокпека и кустарников
Равнинные пастбища и сенокосы
Дерновиннозлаковые – 60% Разнотравные –40%
33,5
Круглогодичное
продолжение таблицы
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
сенокос
косимые пастбища
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
10,5
-
-
8,8
9,3
10,1
5,1
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
8,3

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Дөң - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Дөң ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Дөң ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Дон - село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Донского сельского округа. Расположен в 5 километрах к востоку от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Донском
сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Көктау - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Көктау ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан солтүстік шығысқа қарай 70 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Көктау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Коктау-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр коктауского сельского округа. Расположен в 70 километрах к северо-востоку от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Коктауском сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Көктөбе - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Көктөбе ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан солтүстікке қарай 85 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Көктөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Коктобе село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр коктобинского сельского округа. Расположен в 85 километрах к северу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Коктюбинском сельском

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Қопа - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Қопа ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан батысқа қарай 75 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Қопа ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Копа-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр Копинского сельского округа. Расположен в 75 километрах к западу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Копинском
сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Құдықсай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл Құдықсай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының оңтүстік батысқа қарай 45 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Құдықсай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Кудуксай-административный центр аульного Кудуксайского сельского округа Хромтауского района Актюбинской области Казахстана. Расположен в 45 километрах к юго-западу от города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кудуксайском сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Сарысай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Қызылсу ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан батысқа қарай 15 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Қызылсу ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Сарысай-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр кызылсуского сельского округа. Расположен в 15 километрах к западу от центра города Хромтау. Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кызылсуском сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Табантал - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Табантал ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан оңтүстік батысқа қарай 45 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Табантал ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Табантал-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр табантальского сельского округа. Расположен в 45 километрах к юго-западу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Табанталском сельском округе

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Тасөткел - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Тасөткел ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан шығысқа қарай 85 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Тасөткел ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Тасоткель-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр тасоткельского сельского округа. Расположен в 85 километрах к востоку от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Тасуткельском сельском

2324
278050
77854
қанағаттанарлық
Ұсақ және ірі қара мал және жылқы үшін
учаскелерді ауыстырып қолдау
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Географиялық орналасуы
Тассай - Қазақстанның Ақтөбе облысы Хромтау ауданындағы ауыл. Тассай ауылдық округінің әкімшілік орталығы. Хромтау қаласының орталығынан батысқа қарай 50 шақырым жерде орналасқан.
Климаты
Ауылдық округтің климаты құрғақ дала аймағына жатады, қысы ұзақ қатал, қысқа ыстық жазда, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аздығымен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырақ
Топырақ негізінен қоңыр және қызыл қоңыр, гумусы аз. Геоботаникалық зерттеу нәтижесінде жайылымдардың мынадай түрлері анықталды: әртүрлі, селеулі-бетегелі жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер. Шөптерде: жусан, бұйырғын, тасбұйырғын, күйреуік, изен, шөгінді, блюграсс, бетеге, камфоросма, қауырсынды шөп, екпе шөп, ши, тамарикс, шабындық, көкпек, бидай шөптері, вострец, астрагал, тобылғы, қараған, шабындық кездеседі. Ауылдық округ жайылымдарының жалпы проективті жабыны жалпы алаңның 60% құрайды. Қыша, квиноа, адыраспан, ошаған, сафора сияқты шөптердің 3% - от улы және зиянды өсімдіктердің болуы. Бұл жайылымдардың потенциалды өнімділігі табиғи ылғалдылықта 10,5 ц/га дейін болды.
Мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
Ауылдық округте бір мал қорымы бар.
Тассай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

2324
278050
77854
Удовлетворительное
Для мелкого и крупного рогатого скота, лошадей.
Применение смены участков.
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Географическое положение
Тассай-село в Хромтауском районе Актюбинской области Казахстана. Административный центр тассайского сельского округа. Расположен в 50 километрах к западу от центра города Хромтау. Климат Климат сельского округа относится к засушливой степной зоне, характеризуется продолжительным суровым, коротким жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, малым годовым количеством осадков, засухой. Почва Почва в основном коричневая и красновато-коричневая с небольшим количеством перегноя. В результате геоботанического исследования были выявлены следующие виды пастбищ: различные, Селеево-овсяно-полынные и овсяно-полынные, лугово-караменные кустарниковые растения. В травах встречаются: полынь, буйвол, каменная трава, осока, Изен, осока, мятлик, овсяница, камфоросма, ковыль, трава, ши, тамарикс, сенокос, Кокпек, пырей, вострец, астрагал, тобылгык, караган, сенокос. Общее проективное покрытие пастбищ сельского округа составляет 60% от общей площади. 3% трав, таких как горчица, киноа, тысячелистник, чертополох, сафора, - это наличие ядовитых и вредных растений. Потенциальная урожайность этих пастбищ составляла до 10,5 ц/га при естественной влажности. Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) В сельском округе имеется один скотомогильник.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Тассайском сельском округе